• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خبر روز(نجوم)

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
این بارش شهابی که هر 33 سال در یک چرخه به حداکثر مقدار خود معادل 100 شهاب در ساعت می رسد، در 26 و 27 آبان ماه به وقوع می پیوندد. برای رصد این بارش شهابی کافیست پس از نیمه شب به رصد صورت فلکی اسد (شیر) بپردازید

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : بارش شهابی اسدی

کسی این بارش را رصد کرد؟ zhr اش چند بود؟

Sadaf.Tb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
21 اردیبهشت مقارنه ماه و ناهید

ارديبهشت نام سومين روز هر ماه است. اين ماه فرصت خوبي براي شکار کهکشان هاي دور دست مي باشد، البته با شکيبايي و يک ابزار مناسب، براي مثال مجموعه کهکشان هاي شير و يا خوشه سنبله را مي توان نام برد.

در هنگام يافتن کهکشان‌ها، به ويژه در اولين بار، داشتن يک نقشه دقيق و کامل ضروري است. نقشه اي که هم موقعيت جرم مورد نظر در صورت فلکي و ستاره هاي پيرامونش را مشخص کرده باشد و هم نماي تلسکوپي جرم را در محدوده ميدان ديد نشان داده باشد.

هر نقشه اي هنگامي کامل تر مي شود که شما نيز نوشته هاي خود را به آن اضافه نماييد، مثلاً اگر به تلسکوپ و دوربين دوچشمي رصد مي کنيد، مي توانيد موقعيت جرم را در بزرگنمايي هاي گوناگون در کنار ستارگان مشخص کنيد. کشيدن طرح ساده از آن جرم نيز در افزايش مهارت و حساسيت چشم در ديدن اجرام ژرف آسمان بسيار موثر خواهد بود.

خورشيد در پهنه منطقه البروج در حال فاصله گرفتن از استواي آسمان است. تا پايان ارديبهشت به ميانه صورت فلکي بره(حمل) خواهد رسيد و در ماه خرداد به صورت فلکي گاو و خوشه پروين نزديک خواهد شد.

منظومه شمسي در ارديبهشت

تير(عطارد) در روزهاي پاياني فروردين ماه در کنار خورشيد است و تنها دقايقي با برآمدن و فرونشستن خورشيد اختلاف دارد.

بنابراين نبايد شرايط خوبي نيز براي رصد داشته باشد اما تفاوت هاي زمان غروبش با زمان غروب خورشدي در ميانه ماه ارديبهشت به 90 دقيقه و در روزهاي پاياني ارديبهشت به يک ساعت و 50 دقيقه خواهد رسيد. در اين مدت در صورتهاي فلکي دو ماهي و گاه خواهد بود.

ناهيد(زهره): رامشگر فلک نيز در اين ماه به خورشيد نزديک مي شود البته با آهنگي آرام‌تر. به طوري که در روزهاي پاياني فروردين 30 دقيقه پيش از خورشيد در آسمان بامدادي طلوع مي کند، در ميانه ماه 22 دقيقه پيش از خورشيد و در واپسين روزهاي ارديبهشت ماه تنها 17 دقيقه پيش از خورشيد طلوع خواهد کرد. اگر چه همواره اين سياره در نظر رصد گران نور خيره کننده اي دارد اما رصدش در آسمان خيلي روشن زياد جالب توجه نخواهد بود.

گفتني است ورت هاي فلکي دوماهي، گاو و نهنگ(قيطس) ميزبان ناهيد در ماه ارديبهشت مي باشند.

بهرام(مريخ) در آسمان شامگاهي است، در روزهاي پاياني فروردين در ساعت 28 دقيقه بامداد غروب مي کند. در ميانه ماه با حدود 5/5 ساعت اختلاف با خورشيد در ساعت 33:55 غروب خواهد نمود و در روزهاي پاياني ارديبهشت در حدود ساعت 23:30 در پس افق غرب پنهان مي شود.

بهرام دراين ماه به آرامي از صورت فلکي دوپيکر به خرچنگ( سرطان) وارد مي شود و در ماه خرداد مقارنه زيبايي با خوشه کندوي عسل خواهد داشت.

هرمز(مشتري): علاقمندان به رصد هرمز و زيبايي هايش بايد آن را بامدادان در آسمان جستجو نمايند. تمام ماه ارديبهشت، هرمز در صورت فلکي کمانگير(قوس) است.

زمان طلوع اين سياره در پايان فروردين 30 دقيقه بامداد، در ميانه ارديبهشت ساعت 23:30 و در پايان ماه ساعت 22:40 خواهد بود. در اولين دقايق بامداد روز هشتم ارديبهشت صحنه زيبايي را در افق شرقي به هنگام طلوع در کنار ماه به نمايش خواهد گذاشت.

کيوان(زحل): کيوان در اسمان شامگاهي است. در روزهاي پاياني فروردين ماه از غروب خورشيد تا ساعت 2:45 بامداد در ‌آسمان غربي خواهد درخشيد. در ميانه ماه حدود ساعت 1:30 و در پايان ارديبهشت ماه در ساعت 50 دقيقه بامداد غروب مي نمايد. در تمام اين مدت کيوان در صورت فلکي شير ديده خواهد شد.

ماه در اين ماه

سي و يکم فروردين: در کنار سما اعزل، با جدايي 5/2 درجه، در ساعت 1 بامداد قابل مشاهده است.

چهارم ارديبهشت: در کنار قالب العقرب، جدايي 5/1 درجه در هنگام طلوع، از ساعت 21:30(زمان طلوع ماه) در آسمان قابل مشاهده است.

هشتم ارديبهشت: در کنار سياره هرمز، با جدايي حدود 5/4 درجه ديده خواهد شد. بهترين حالت اين مقارنه در ساعت 3:40 خواهد بود.

هجدهم ارديبهشت: خوشه پروين، سياره تير و هلال ماه در امتداد يک کمان 16 درجه اي در افق مشاهده خواهند بود. خورشيد در آن روز در ساعت 19:15 غروب مي کند.

بيست و يکم ارديبهشت: مقارنه بسيار نزديک با بهرام، بيشينه جدايي 2 درجه (در هنگام غروب بهرام) قابل مشاهده از غروب خورشيد تا ساعت 23:30.

بيست و سوم ارديبهشت: در کنار کيوان و قلب الاسد، جدايي حدود 5/3 درجه با کيوان و 2 درجه با قلب الاسد. اين مقارنه از غروب خورشيد و تاريک شدن آسمان تا هنگام غروب اين دو جرم در ساعت 40 دقيقه بامداد در آسمان غربي قابل مشاهده است.

secret

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
پاسخ : 21 اردیبهشت مقارنه ماه و ناهید

خیلی مفید بود مرسی.

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
پاسخ : 21 اردیبهشت مقارنه ماه و ناهید

خیلی مفید بود!!
راستی باریک !
چون اسم پارسی سیارات رو نوشتی!! (;

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک
کره مریخ به بالاترین درجه درخشش دراسمان شب در 5 شهریور 1389خواهد رسید.

مريخ در اين تاريخ تقزيباً به اندازه ي ماه كامل ديده مي شود.
این وقتی است که کره مریخ به فاصله 34.6 مایلی خود به زمین میرسد.

حتما در راس ساعت 12:30 نيمه شب آسمان را تماشا کنید .

به نظر خواهد رسید که آسمان دو ماه دارد !!!

این امر 1200 سال دیگر دوباره اتفاق خواهد افتاد.

abea292d5ccf358e151b0d9e50a998aa.gif

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
پاسخ : مريخ با بيشترين درخشش!

مرسی از مطلبتون :) :D
نمی دونم درسته یا نه ولی به ما تو همایش گفتن که حتی تو تلسکوپم نمی تونید مریخو به بزرگی ماه ببینید و اینی که میگن مقداری اغراقه! بزرگتر به نظر میر3 ولی بزرگیش در اون حد نیست...
نمی دونم مطمئن نیستم! :D

-------
اگه کسی اطلاعات کاملتر داره بگه!

Sadaf.Tb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

به نقل از Pegior :
مرسی از مطلبتون :) :D
نمی دونم درسته یا نه ولی به ما تو همایش گفتن که حتی تو تلسکوپم نمی تونید مریخو به بزرگی ماه ببینید و اینی که میگن مقداری اغراقه! بزرگتر به نظر میر3 ولی بزرگیش در اون حد نیست...
نمی دونم مطمئن نیستم! :D

-------
اگه کسی اطلاعات کاملتر داره بگه!

منم نمی دونم ولی من به شخصه چند سال پیش که فاصلش از این بیشتر بود با چشم دیدمش

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

ممنون خانم ندا.

ولی من قبلا اینو توی تقویم نجومی گذاشته بودم. :D

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

راستش خود منم نمی دونم در چه حد اغراق داشت :D کسی اگه کامل تر می دونه بگه لطفاً. الان stary night نصب نیست رو کامپیوترم، وگرنه چک می کردم با اون!

violet، اتفاقاً گشتم ولی پیدا نکردم چیز مشابهی! اگه میشه لینک تاپیکت رو بده یا اسمش رو بگو. ممنون :)

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از ندا مکرم :
راستش خود منم نمی دونم در چه حد اغراق داشت :D کسی اگه کامل تر می دونه بگه لطفاً. الان stary night نصب نیست رو کامپیوترم، وگرنه چک می کردم با اون!

violet، اتفاقاً گشتم ولی پیدا نکردم چیز مشابهی! اگه میشه لینک تاپیکت رو بده یا اسمش رو بگو. ممنون :)
من دارم ولی بلد نیستم باهاش کار کنم! :-[ :D
هم violet گذاشت هم تو تاپیک پرسش و پاسخ نجومی راجع بش بحث کردیم.
لینک تاپیک تقویم نجومی
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,39753.0.html
پرسش و پاسخ نجومی :
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,41180.0.html
(همون صفحه ی اول گذاشتم)

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

به نقل از Pegior :
لینک تاپیک تقویم نجومی
پرسش و پاسخ نجومی :
(همون صفحه ی اول گذاشتم)

ممنون. من داشتم دنبال تاپیک تقویم نجومی می گشتم که لینکشو گذاشتی. :D

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از Pegior :
لینک تاپیک تقویم نجومی
پرسش و پاسخ نجومی :
(همون صفحه ی اول گذاشتم)
ممنون :)
ببین، اگه می تونی و حوصله داری، این کارو بکن: وقتی برنامه رو اجرا می کنی، اون بالا یه باکس داره که می تونی تاریخ رو توش وارد کنی. تاریخ رو بزن 27th August 2010. بعد یه صفحه سمت چپ هست اگه اشتباه نکنم که میشه وقایع تاریخی رو تو اون روز دید. باید این هم باشه. ببین چی گفته در موردش. ببخشید البته :D

• لایک
امتیازات: Pegi

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از ندا مکرم :
ممنون :)
ببین، اگه می تونی و حوصله داری، این کارو بکن: وقتی برنامه رو اجرا می کنی، اون بالا یه باکس داره که می تونی تاریخ رو توش وارد کنی. تاریخ رو بزن 27th August 2010. بعد یه صفحه سمت چپ هست اگه اشتباه نکنم که میشه وقایع تاریخی رو تو اون روز دید. باید این هم باشه. ببین چی گفته در موردش. ببخشید البته :D
ببخشید من وقایع رو پیدا نکردم! :-[ دقیقا کجاست؟
الان مریخو که سرچ کردم این اومد:
0e31c77e6cca4f899209.JPG

مرسی از کمکتون. :D

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

راستش 2 سال پیش باهاش کار می کردم! الان دقیق یادم نیست :D
خب الان رو مریخ کلیک کن (یا رایت کلیک) که لوکیتش کنه. بعد تاریخ رو ببر جلو ببین چی میشه. ماه نزدیکش میشه یا نه.
وقایع رو یادم نمیاد دقیق. یادمه یه صفحه باز می شد گوشه ی صفحه که زمینه ش سفید بود(!)، توش بر حسب تاریخ (یا می شد عوضش کنی) وقایع رو نوشته بود.

• لایک

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

یه چیز جالب!
ماه و مریخ خیلی از هم دورن !
تو این عکسه هم زهره خیلی بزرگتر از مریخه!
بعد تازه نمی دونم چرا ماه خیلی کوچیکه!!
فکر کنم من دارم اشتباه می کنم ....
میرم تحقیق می کنم.
اگه خدا بخواد نهایتا تا یه هفته دیگه میام درستشو میگم!
:)
(رایت کلیک که کردم اصلا لوکیت و اینا نداشت! یه چیز دیگه اینکه starry night ها هر سریشون خیلی با سری قبلی فرق داره! :D )

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

:-?

مرسی، دستت درد نکنه بازم :)
احتمالاً! چون مال من مال 3 4 سال پیشه! حتماً عوض شده که نداره...

• لایک

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از ندا مکرم :
مرسی، دستت درد نکنه بازم :)
احتمالاً! چون مال من مال 3 4 سال پیشه! حتماً عوض شده که نداره...
خواهش! :) کاری نکردم. احتمالا همین طوره! البته احتمال این که من نبینم هم خیلی زیاده!! :D
--------------------------

یک شایعه: زمین دو ماه خواهد داشت !!!

یک شایعه: زمین دو ماه خواهد داشت این روزها شایعه ای در اینترنت مشاهده می شود مبنی بر اینکه 5 شهریور 1389 (27 آگوست 2010 ) زمین 2 ماه خواهد داشت!!! متاسفانه سایتها اطلاع رسانی بزرگ بسیاری از گروه های بحث و سایتهای اینترنتی دیگر نیز بر این شایعه دامن زده اند و بدون مطالعه یک مطلب را منتشر می کنند(واقعا شرم آور است) ستاره پارسی به اطلاع می رساند که هیچگاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد اگر مریخ در فاصله 750 هزار کیلومتری (تقریبا" دو برابر فاصله ماه تا زمین) قرار بگیرد به اندازه ماه دیده خواهد شد. این شایعه از سال 2003 در اینترنت چرخ می زند، قطر ظاهری ماه زمین نیم درجه (30ثانیه قوس) است، در 27 آگوست سال 2003 مریخ به نزدیک ترین فاصله خود به زمین در هزار سال اخیر رسید ( چیزی در حدود 56 میلیون کیلومتر). در آن سال مریخ 60 برابر کوچکتر از ماه کامل دیده می شد. که آنقدر کوچک بود که بازهم با چشم غیر مسلح به صورت یک نقطه دیده می شد. اما امسال قطر مریخ 500 برابر کوچکتر از ماه کامل خواهد بود. (2 دهم درصد قطر ماه). پس منتظر ماه دوم نباشید. شاد باشید
منبع
:D

Sadaf.Tb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

یه چیز جالب من با starry night که رفتم اون روز نشون می داد که مریخ در کل در اون ساعت زیر افقه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از antares-nick :
یه چیز جالب من با starry night که رفتم اون روز نشون می داد که مریخ در کل در اون ساعت زیر افقه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
احتمالا مکانت اشتباست!
یه چکی بکن. از من اول مکانش قنا بود!! :D

بالا