• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

علیرضا سلسله

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
تهران
پاسخ : گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

به نظر شما آخرین وقت برای شروع المپیاد نجوم کی میتونه باشه اگر جدی و کاملا فشرده بخونی :-? 8-> :-? 8-> :-? 8->

• لایک
امتیازات: ali_f

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از علیرضا سلسله :
به نظر شما آخرین وقت برای شروع المپیاد نجوم کی میتونه باشه اگر جدی و کاملا فشرده بخونی :-? 8-> :-? 8-> :-? 8->
فارغ التحصیل 90؟! بعد الان المپیاد نجوم؟! :-/

بعدا نوشت : با تشکر از مودیر انجمن! ;;) :-"

hassan_m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی بناب

به نقل از RedDragon :
sallam
bebakhshid man hameye in ketabaro khoondam dg chi bayad bekhoonam??
صرفا چنتا توصیه مهم:
بنظر من مطلب زیاد خوندن کار درستی نیس! خلاقیتو کم می کنه. سعی کنید تحلیلی تر بخونید. خیلی بهتره !!! بیشتر مساله حل کنید.
مطلب زیاد ذهنتونو کند می کنه! اگه بازم دوس دارید مطلب زیاد بخونید حداقل متناسب با اون زیادم مسأله حل کنید.
در ضمن تو نجوم تصور کردن خیلی مهمه سعی کنید رو این موضو هم بیشتر کار کنید.
اینم از تجربه ما تو المپیاد.

azar13

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان لار
شهر
لار

سلام
ببخشید دوستان من الان دیگه سال اول تمومم میخوام از همین تابستون شروع کنم به خوندن، نجوم به زبان ساده رو هم تا یه جاهایی خوندم و میخوام تمومش کنم. لطف کنید به من بگید امسال دقیقا چیا بخونم؟؟ از کجا شروع کنم؟؟ من کل این تایپیک رو خوندم و میشه گفت چیزی که نفهمیدم بدتر خیلی هم گیج شدم هر کسی یه چیزی میگه، من چیکار کنم؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید تا من سریع بتونم کتاب ها رو تهیه کنم و سریع بعد از امتحانا شروع کنم.
ممنون میشم

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از azar13 :
سلام
ببخشید دوستان من الان دیگه سال اول تمومم میخوام از همین تابستون شروع کنم به خوندن، نجوم به زبان ساده رو هم تا یه جاهایی خوندم و میخوام تمومش کنم. لطف کنید به من بگید امسال دقیقا چیا بخونم؟؟ از کجا شروع کنم؟؟ من کل این تایپیک رو خوندم و میشه گفت چیزی که نفهمیدم بدتر خیلی هم گیج شدم هر کسی یه چیزی میگه، من چیکار کنم؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید تا من سریع بتونم کتاب ها رو تهیه کنم و سریع بعد از امتحانا شروع کنم.
ممنون میشم
سلام فرزندم :D
نجوم به زبان ساده و اینا جزو تفریحات المپ نجومه . من نخوندمش :D ولی اگه نجوم عمومی دوس داری بخونی کتاب نجوم دینامیکی خعلی قشنگ تره به نظرم
ببین مسلما واس شروع باید ریاضی و فیزیکتو قوی کنی (; سال اولم هستی . وقت کافی داری . میتونی درست و اصولی بخونی (;

به نقل از @Hosein@ :
دوستان لطفا خواهشا تو رو خدا برای شروع ریاضی و فیزیکتونو قوی کنیییییییییییین . انقدم حرص ندین منو ~X( :D :D
برا ریاضی جلد 1 توماس برا فیزیکم جلد 1 هالیدی ...

سوالی بود بپرس (;

starscream4002

عنوان؟
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مدال نقره دوره هشتم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال طلای دوره نهم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال نقره هشتمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از azar13 :
سلام
ممنون میشم

سلام،

برای شروع باید بنیان ریاضی و فیزیکتونو قوی کنین. برای این، معمولا این دو کتاب توصیه می شه:

ریاضی: دیفرانسیل، انتگرال و هندسه ی تحلیلی توماس جلد 1-1
فیزیک: فیزیک هالیدی، جلد 1

بعد اینکه با مفاهیم فیزیکی و مفاهیم مشتق و انتگرال آشنا شدین، می تونین شروع کنین به خوندن مباحث اصلی المپیاد نجوم:

اخترفیزیک: برای شروع اخترفیزیک، معمولا جلد 1 کتاب اخترفیزیک ستاره ای اریکا بوم رو توصیه می کنن. این کتاب مفاهیم ساده ای داره که برای شروع خوبه. برای ادامه، می شه وارد کتاب An Introduction to Modern Astrophysics شد. به جز فصل 4 و فصول 27 و 28، بیشتر فصل های این کتاب لازمن. در این کتاب مباحث دوتایی، ترمودینامیک، همرفت، سینتیک تابش، کیهان شناسی و بسیاری مباحث دیگه آورده شده. کتاب دیگه ای هم که می تونین بخونین، کتاب اخترفیزیک فیلیپس هستش. این کتاب ترجمه ی قابل قبولی داره و برای مباحث مختلف، به حد کافی توضیح داده. من خودم این کتاب رو خوندم. البته دو جلد دیگه ی اریکا رو هم می شه خوند ولی ترجمه ی جالبی ندارن.

مکانیک سماوی: کتاب های کلپنر، فولز، ماریون، Orbital Mechanics for Engineering Students برای مکانیک فعلا بهترینن. در حال حاضر منبع مکانیک کمیته همون اوربیتال مکانیک هست.

نجوم کروی: فقط کتاب نجوم کروی نوشته ی اسمارت. تو اینترنت هم سوال واسه کروی به وفور یافت می شه.

کیهان شناسی و دینامیک کهکشانی: برای کیهان فصل 29 مادرن ترجمه بهراد طوقی، برای دینامیک کهکشانی هم فصل های 24 تا 26 مادرن.

رصد: رفتن به شب های رصدی و نرم افزار استاری نایت.

بازم اگه سوالی داشتین بپرسین.

موفق باشید،

SS4002

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

.

علیرضا32

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای دهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک و مدال برنز نهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک

اقای شاهین راد نجومن و طبق گفته ی اقای خاکیان اگه ایشون طلا بشن 11 تا طلا میدن.

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

تيم المپياد دانش‌آموزي نجوم و اخترفيزيک جمهوري اسلامي ايران با کسب سه مدال طلا، سه نقره و چهار برنز، موفق به کسب جايگاه دوم هفتمين المپياد جهاني نجوم و اختر فيزيک شد.

حسن ساعي دهقان رييس باشگاه دانش‌پژوهان جوان در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين که هفتمين دوره المپياد جهاني دانش‌آموزي نجوم و اختر فيزيک طي روزهاي 5 تا 13 مرداد با حضور 41 کشور در يونان برگزار شد گفت: تيم روماني به مقام نخست اين رقابت‌ها دست يافت.

وي گفت: علي پيرمرادي، حسين خليلي، مهرگان دروديان از اعضاي تيم المپياد دانش‌آموزي نجوم و اختر فيزيک ايران در اين دوره از رقابت‌ها موفق به کسب مدال طلا شدند.

وي با بيان اين که ايران با شرکت دو تيم در نهايت موفق به کسب جايگاه دوم اين دوره از مسابقات شده است ادامه داد: سه مدال نقره ايران در هفتمين دوره المپياد جهاني دانش‌آموزي نجوم و اختر فيزيک را پرهام برومند، سيدشايان ناظمي و محمدرضا بنايي کسب کردند.

رييس باشگاه دانش‌پژوهان جوان تصريح کرد: همچنين داريوش شاهين‌راد، اميرپاشا قابوسي، هومن شاهرخي، عرفان ذابح موفق به کسب مدال برنز هفتمين دوره المپياد دانش‌آموزي نجوم و اختر فيزيک شدند.

به گزارش ايسنا، دانش‌آموزان ايراني سال گذشته در ششمين دوره المپياد جهاني نجوم و اختر فيزيک در کشور برزيل، موفق به کسب يک مدال طلا، پنج نقره و چهار برنز شدند.

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

.

starscream4002

عنوان؟
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مدال نقره دوره هشتم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال طلای دوره نهم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال نقره هشتمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از ThE sTaR :
اقای شاهین راد نجومن و طبق گفته ی اقای خاکیان اگه ایشون طلا بشن 11 تا طلا میدن.

اتفاقا استاد شاهین راد کلاسای فیزیکو می ره تو دوره. گویا از نجوم کناره گیری کرده!

ویرایش: از خود استاد پرسیدم، گفت این سال هم شرکت می کنه تو نجوم! خدا به ما رحم کنه!

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

من خیلی توی این انجمن فعالیت نکردم .المپیاد نجومی هم نبودم ! ولی به عنوان یه فیزیکی یه سری حرفا رو دارم :
1.اون چیزی که من از المپباد نجوم فهمیدم اینه که بیس فیزیک و ریاضی توش خیلی مهمه.اینو برای تحقیر المپیاد نجوم نمیگم ولی بنده با 1 هفته اختر فیزیک خوندن مرحله 1 قبول شدم .بعد با 2 هفته اضافی هم مرحله 2 رو قبول شدم !حرف اینه که اصل و پایه کار فیزیک هست. اصن توی دانشگاه هم بخواید هر کار نجومی بعدن بکنید بهر حال باید لیسانس فیزیک بگیرید.
پس فیزیک رو جدی بگیرید.اون دیدی که تو فیزیک پیدا میکنید تو زیر شاخه های دیگه مث اختر فیزیک و کیهان شناسی کمک میکنه.
2.خیلی برام عجیبه که خیلیا میان اینجا از معلم نداشتن می نالن. من که فیزیکی بودم انقد نمی نالیدم ! اون چیزی که من فهمیدم اینه که واقعن خیلی راحت میشه المپیاد نجوم رو ادم خودش بخونه .چون مطلب غامض خیلی کم هست که نیاز به توضیح عمیق استاد داشته باشه . البته به نظر من !
3.تنها مطلبی هست اینه که ادم باید تو جو المپیاد باشه ! اگه تو مدرسه تون کلاس درست حسابی نداره سعی کنین با بچه هایی که تو المپیاد شمان گروه تشکیل بدین به خودتون جو بدین !
البته منظورم جو مثبت رقابتیه !اگر هم تو مدرسه هیچ کس اهل المپیاد (حالا مثلن نجوم ) نیست ,سعی کنید با سر زدن به این سایتا و فروما خودتون تو خودتون حس رقابت ایجاد کنید ! اگه منزوی شین مطمئن باشید موفق نمی شید.باید همیشه دیگران رو زیر نظر داسته باشین تا انگیزه پیدا کنید جدی تر بخونید.

والسلام !!!

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای کشوری نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک و طلا جهانی از 8thIOAA رومانی
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از starscream4002 :
اتفاقا استاد شاهین راد کلاسای فیزیکو می ره تو دوره. گویا از نجوم کناره گیری کرده!

ویرایش: از خود استاد پرسیدم، گفت این سال هم شرکت می کنه تو نجوم! خدا به ما رحم کنه!
شاهین راد امتحانای جومو میده ؛اگر طلا بشود به ۱۱ نفر طلا می دن.

Arefe Abghari

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران

h-:
به نقل از zizooA :
شاهین راد امتحانای جومو میده ؛اگر طلا بشود به ۱۱ نفر طلا می دن.
ايشون هم فيزيكو ميده هم نجوم؟
اونوقت تكليف جهاني هاي سال ديگه چيه؟

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از Arefe Abghari :
h-:ايشون هم فيزيكو ميده هم نجوم؟
اونوقت تكليف جهاني هاي سال ديگه چيه؟
اگه طلا بشه یکی از اون ۱۱ نفر جهانی نمیره.!!!!

amir_j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز

سلام ..

چه خبر ؟!

:D

کسی واسه من برنامه ای نداره .. ؟!

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از amir_j :
سلام ..

چه خبر ؟!

:D

کسی واسه من برنامه ای نداره .. ؟!
داریم :D
شما که عمل نمی کنی !!! :-" :پی

amir_j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز

به نقل از @Hosein@ :
داریم :D
شما که عمل نمی کنی !!! :-" :پی

کی عمل نمی کنه ؟! من ؟! ^#^

حالا برنامتون چیه ؟! :D

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

مـن بقـیه پستـا رو نخـوندم

میشـه تـا آخـر تـابستون چـندتا کـتاب خـوب معـرفے کنـید؟

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از ɉ0ɉ0 ƞȃɠɥȃϩɥ :
مـن بقـیه پستـا رو نخـوندم

میشـه تـا آخـر تـابستون چـندتا کـتاب خـوب معـرفے کنـید؟
شما تاحالا چی خوندید چی نخوندید؟

بالا