• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جرم نور

• شروع کننده موضوع

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام به همگی..... :D
میخواستم بدونم که نور هم جرم داره یا نه؟ (( اگه داره چقدره و چه طوری بدستش میارن؟))
ممنون میشم اگه از جایی نقل میکنید با ذکر منبع معتبری باشه! :-[

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : بازم سوال :-)

نه تنها نور جرم نداره بلکه هر جسمی که با سرعت نور هم حرکت کنه جرمش صفر میشه !! (با توجه به فرمول E=mc2 ) :D
اثبات دقیقش هم یاد نیست چه جوری بود !! :D

• شروع کننده موضوع

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : بازم سوال :-)

جرمش صفر میشه؟؟؟؟؟؟ :O :O :O :O :O :O :O :O
ولی توی کتاب فیزیک پیش دانشگاهی(2) نوشته که بینهایت میشه......(فرمولشم نمیشه تو اینجا نوشت :D)

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎
پاسخ : جرم نور

لطفا عنوان تاپیک رو متناسب با محتواش انتخاب کنید .

• شروع کننده موضوع

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

کسی جوابی نداره؟

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

اينجا توضيح داد:
http://www.electronica.ir/ftopict-324.html

amaminin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
انشاالله MIT

الو الو من جواب دارم.دیگه از این حرفا نزنین X-((جرم صفرمیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :))بابا نیشتین بدبخت داره توگور میلرزه O0 حداقل اگه میخواین نظر بدین یخورده مطالعه کنید [-(این توماس بدبخت کتاب نوشته خیره سرش وبعضی از اینا رو توضیح داده :(( :(((برای مطالعه به صفحه248جلد1قسمت1 کتاب توماس مراجعه کنید).فرمول انیشتین میگوید:[size=10pt]m=m0/√(1-V2⁄C2 )[/size] پس هرچه سرعت جسم بیشتر شود درنتیجه جرمش افزایش مییابد.وبرای همین هم است که برای نور ماهیت جرمی هم در نظر میگیرند. <D= <D= <D= <D=.سوالی نبود رفتم هااااااااااااااااااااااا.

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از amaminin :
الو الو من جواب دارم.دیگه از این حرفا نزنین X-((جرم صفرمیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :))بابا نیشتین بدبخت داره توگور میلرزه O0 حداقل اگه میخواین نظر بدین یخورده مطالعه کنید [-(این توماس بدبخت کتاب نوشته خیره سرش وبعضی از اینا رو توضیح داده :(( :(((برای مطالعه به صفحه248جلد1قسمت1 کتاب توماس مراجعه کنید).فرمول انیشتین میگوید:[size=10pt]m=m0/√(1-V2⁄C2 )[/size] پس هرچه سرعت جسم بیشتر شود درنتیجه جرمش افزایش مییابد.وبرای همین هم است که برای نور ماهیت جرمی هم در نظر میگیرند. <D= <D= <D= <D=.سوالی نبود رفتم هااااااااااااااااااااااا.
اه !! امین تو کی عضو شدی من نفهمیدم ؟!!؟
خب حرف این امین اقا برای من حجت است !! :D
خومم به این نتیجه رسیدم که چرت گفتم !! ولی خب یه جایی احساس میکنم قبلا شنیده بودم جرم نور صفره !!
بعد خب حالا یه سوال دیگه ! حالا که نور جرم داره پس یعنی خاصیت ذره ای هم داره دیگه !؟
ولی خب تو کتاب شیمی 2 دیگه اشتباه داره ! برای پرتوی گاما نوشته وزن نداره چون جنسش از نور هست !
منم از روی همون یادم بود و این حرف رو زدم !!

E.pisces

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسي پزشكي

در نظریه ذره‌ای نور، نور از ذراتی بنام فوتون تشکیل شده که با سرعت (c=۳٫۰۰*۱۰^۸) در خلا منتشر می‌شوند. برای هر فوتون اندازه حرکتی (momentum) معادل p=h/L معرفی شده که در آن h ثابت پلانک و L طول موج فوتون است. در این نظریه فوتون جرم ندارد و جرم سکون آن صفر است، اما جرم معادل با انرژی آن برابر است با(m=E/c^۲=hf/c^۲=h/(L*c که با توجه به معادل بودن جرم و انرژی در نظریه نسبیت بدست می‌آید.

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

اگر منظور فوتون هست، فوتون جرم سکون نداره.پدیده هایی هم که شاید بگید دلیلی هستند برای استنباط وجود جرم برای نور در واقع اثرات انرژیی که نور داره. برای بحث در مورد این جور مباحث نباید بین جرم و انرژی فرقی گذاشت.در واقع انیشتین تو مقاله ی ماه جون سال 1905 فرمول معروف خودش رو به صورت m=E/c^2 نوشته بود.درسته این فرمول به راحتی با یک ضرب و تقسیم به همون فرمول معروف خودمون تبدیل میشه، ولی برای هر دو فرم میشه تحلیل های فراوانی رو انجام داد که برای این بحث انشاللاه بعد المپیاد یه تاپیک میزنیم.

amaminin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
انشاالله MIT

اولا اقا نیما شما بعد امتحانات بیا کلاس 303در خدمت هستیم :D :D :Dاثاثی.بعدشم بچه دومی کوچولو شما برو همون کتاب شیمی 2 تو بخون تو چه به این نظر دادنا.این کتاب وزین شیمی2 حداقال 100تا صوتی خراب داره.که اگه غلامی معلم تون بود میفهمیدی پس برو یک مرجع قابل اطمینان تر پدا کن.بعدشم انقدر ضحمت کشیدم فرمولش رو نوشتم باز حرف خودتو میزنی :-w :-w :-w :-wدفعه اخرت باشه.آفرین :))حالا برو شیمی2 روبخون :)) :))

koorosh.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
امیر کبیر (پلی تکنیک)

به نقل از amaminin :
اولا اقا نیما شما بعد امتحانات بیا کلاس 303در خدمت هستیم :D :D :Dاثاثی.بعدشم بچه دومی کوچولو شما برو همون کتاب شیمی 2 تو بخون تو چه به این نظر دادنا.این کتاب وزین شیمی2 حداقال 100تا صوتی خراب داره.که اگه غلامی معلم تون بود میفهمیدی پس برو یک مرجع قابل اطمینان تر پدا کن.بعدشم انقدر ضحمت کشیدم فرمولش رو نوشتم باز حرف خودتو میزنی :-w :-w :-w :-wدفعه اخرت باشه.آفرین :))حالا برو شیمی2 روبخون :)) :))
همین شما ها هستید که بچه های مردم رو منحرف می کنید !
شوخی یا جدی ، لطفا انقدر غلط غولوط نداشته باشید یکی از دم در این تاپیک رد میشه فکر نکنه ما سمپادیا بی سوادیم ... :D

amaminin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
انشاالله MIT

اولا سوتیش انقدر سوتی بود که بیشتر شبیه صوتی بود P:> P:> بعدشم وقتی کلی زحمت بکشی یه فرمولی رو پیدا و اصلا نگاه نکنن ضحمت میشه :D.ثالثا چه قدر خوششششششگل شدی گوگولی بخورمت >:D< >:D< *-: *-: *-:

E.pisces

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسي پزشكي

در نظریه ذره‌ای نور، نور از ذراتی بنام فوتون تشکیل شده که با سرعت (c=۳٫۰۰*۱۰^۸) در خلا منتشر می‌شوند. برای هر فوتون اندازه حرکتی (momentum) معادل p=h/L معرفی شده که در آن h ثابت پلانک و L طول موج فوتون است. در این نظریه فوتون جرم ندارد و جرم سکون آن صفر است، اما جرم معادل با انرژی آن برابر است با(m=E/c^۲=hf/c^۲=h/(L*c که با توجه به معادل بودن جرم و انرژی در نظریه نسبیت بدست می‌آید.
و يك سوال از هاشمي نژادي ها داشتم شما شيميتون با شكفتست يا با غلامي؟

amaminin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
انشاالله MIT

به نقل از E.pisces :
و يك سوال از هاشمي نژادي ها داشتم شما شيميتون با شكفتست يا با غلامي؟
ما سوم ها با غلامی هستیم دوما رو نمیدونم فکر کنم با همون شکفته ان.بعدشم فرمول انیشتین از فرمولی که من نوشتم به روش تقریب در مشتق گری بدست میاد و اینی کهمن نوشتم از f=ma بدست میاد.

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از amaminin :
مرسی امین جان !! خدمت میرسیم !! :D
ولی خب جدی یه سوال اگر نور جرم داره پس باید مثلا اگر به پره بخوره حرکتش بده ! ( استدلال شیمی 2 ای بود !! :D ) مثل همون پرتو های کاتدی که با وجود این که از الکترون بودن ولی چون جرم داشتن و ماده بودن پره ی سبک رو میچرخوندن دادن !
به طور کلی میخوام بدونم هیچ آزمایشی نیست که بشه اینو به طور عملی هم ثابتش کرد ؟!؟
معلم ما ها آقای حسینی هستن ! درس دادنشون از اقای غلامی خیلی سطحش پایین تره ولی خب بچه ها رو بیشتر به خودشون جذب میکنن !! :D

E.pisces

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسي پزشكي

اقاي نيما شما قبول داريد كه نور به خط راست سير مي كنه ؟
اگه قبول داري خب تو سياه چاله ها نور راست سير نمي كنه و خميده ميشه و دليلشم تاثير جاذبه ي شديد سياه چاله هاست پس نور جرم دارد كه جاذبه روش تاثير گذاشته اگر جرم نداشت تحت تاثير جاذبه هم قرار نمي گرفت(اينم يه استدلال بچه اولي)

NALAD

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
مدال المپیاد
رتبه 2 المپیاد ریاضی سال سوم راهنمایی استانی
دانشگاه
MIT
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

وقتی یه جسمی به سرعت نور برسه جرمش بی نهایت میشه و نمی تونیم اون رو از انرزیش تفکیک کنیم و به نوعی نور و انرزی هم جنس می شوند این موضوع را قانون جرم و انرزی اثبات می کند چون جاذبه بر نور اثر داره در حقیقت بر انرزی نور تاثیر داره و چون جرم و انرزی جایگزین هم می شوند می توان گفت نور جرم داره.

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از NALAD :
وقتی یه جسمی به سرعت نور برسه جرمش بی نهایت میشه و نمی تونیم اون رو از انرزیش تفکیک کنیم و به نوعی نور و انرزی هم جنس می شوند این موضوع را قانون جرم و انرزی اثبات می کند چون جاذبه بر نور اثر داره در حقیقت بر انرزی نور تاثیر داره و چون جرم و انرزی جایگزین هم می شوند می توان گفت نور جرم داره.
وقتی جسمی سرعتش به سرعت نور برسه جرمش بی نهایت نمیشه.بلکه قبل از اینکه جرمش بی نهایت بشه قسمت اعظمی از جرم تبدیل به انرژی شده(من مجبورن تو این گفتم تمایزی بین جرم و انرژی نشون دادم که این درست نیست).من باز هم تاکید می کنم نباید غیر نسبیتی فکر کنیم.چون وقتی جسمی سرعتش زیاد میشه خیلی چیزها (اندازه ، فضا-زمان، جرم،تکانه، انرژی و ...) تغییر میکنن

amaminin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
دانشگاه
انشاالله MIT

به نقل از نــيما :
مرسی امین جان !! خدمت میرسیم !! :D
ولی خب جدی یه سوال اگر نور جرم داره پس باید مثلا اگر به پره بخوره حرکتش بده ! ( استدلال شیمی 2 ای بود !! :D ) مثل همون پرتو های کاتدی که با وجود این که از الکترون بودن ولی چون جرم داشتن و ماده بودن پره ی سبک رو میچرخوندن دادن !
به طور کلی میخوام بدونم هیچ آزمایشی نیست که بشه اینو به طور عملی هم ثابتش کرد ؟!؟
معلم ما ها آقای حسینی هستن ! درس دادنشون از اقای غلامی خیلی سطحش پایین تره ولی خب بچه ها رو بیشتر به خودشون جذب میکنن !! :D
اتفاقا عزیزم دقیقا این مساله برای نور هم صادق ناسا یک پروژه داشت که یک فضا پیما خیلی سبک رو به طرف خورشید پرتاب کنه البته باسرعت خیلی کم بعد این سفینه باله های گرد و خیلی بزرگش رو باز کنه وبا انرژی نور خورشید شروع به حدکت کنه.

بالا