• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جهان های موازی

s.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
پاسخ : جهان های موازی

ان کتابی که گفتم چاپ شده و می توانید بخریدش
جهان های موازی انتشارات مازیار از سری قلمرو علم نویسنده میچیو کاکو
برای خرید هم می توانید با انتشاراتش به شماره ی:66462421-021

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
جهان های موازی

این یک مقاله ی کپی شدست ، اگه کسی نظری داره ، خوشحال میشم بشنوم ...

جهان موازی ثابت شد

فیزیکدانان کوانتمی دانشگاه کالیفرنیا کشف عجیبی کرده اند که به گونه ای نشان می دهد جسمی که در مقابل یک فرد قرار گرفته و دیده می شود می تواند به صورت همزمان در جهانی موازی نیز وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این کشف به واسطه ذره ای کوچک و فلزی انجام گرفته است؛ براده ای به قطر یک تار مو، جسمی که بسیار ریز است اما در عین حال می توان آن را با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد.

دانشمندان این ذره را در کاسه ای مخروطی و تاریک سرد کرده و تمامی هوای اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج کردند. سپس محققان ذره را مانند یک دیاپازون حرکت داده و مشاهده کردند ذره در زمانی واحد حرکت کرده و متوقف می شود.

چگونه این پدیده را درک کنیم؟

برای درک این پدیده که کاملا غیر ممکن به نظر می رسد، باید بسیار بسیار کوچک اندیشید، حتی کوچکتر از اتمها، الکترونهایی که به دور هسته اتم در گردشند، در آن واحد در حالتهای چند گانه حرکت می کنند که ثابت کردن آنها تقریبا غیر ممکن است. به بیان ساده تر می توان گفت زمانی که فردی در شهر اکلاهاما به دیدن مادر خود می رود در جهان موازی که ذرات اتمی وی در آن حضور دارند همان فرد در خانه مشغول تماشای تلویزیون است.

به گفته دانشمندان شاید این پدیده کاملا غیر واقعی به نظر آید اما بر پایه علم حقیقی رخ می دهد. بر اساس یکی از نظریه های فیزیکی زمانی که پدیده ای در یک حالت مشاهده می شود این پدیده جهان را به دو بخش تقسیم می کند. نظریه چند حالتی بر این پایه استوار است که جهان فعلی طی مشاهده انسان متوقف شده و انسان تنها یکی از واقعیات در حال وقوع را مشاهده می کند. برای مثال می تواند توپ فوتبال را ببیند که در هوا در پرواز است، اما شاید در جهان موازی این توپ در همان لحظه سقوط کرده باشد و یا شاید اصلا فردی در آن لحظه مشغول بازی فوتبال نباشد.

بسیاری از فیزیکدانان بزرگ پایه های علمی جهان چند حالتی را حتی اگر نتوان آن را به اثبات رساند قبول دارند. "شان کرول" از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا یکی از این فیزیکدانان بوده و معتقد است تا زمانی که نتوان تمدنهای فوق پیشرفته بیگانه را تصور کرد که پی به واقعیت این نظریه برده اند، انسانها تحت تاثیر امکان وجود جهانهای دیگر قرار نخواهند گرفت. وی در عین حال معتقد است هرگز فردی قادر به ابداع دستگاهی نخواهد بود که با استفاده از آن بتوان میان این جهانها ارتباط برقرار کرد.

درک واقعیت جهان موازی بستگی شدیدی به درک انسان از زمان دارد. به گفته "کرول" ما زمان را به صورت واقعی احساس نمی کنیم، تنها شاهد گذشت آن هستیم. برای مثال گذشت زمان در هنگام یک مسابقه هیجان انگیز بسیار سریع و در سر کلاس یک درس کسل کننده کاملا کند است. یا هنگامی که فردی تلاش دارد با تاخیر در دفتر کارش حاضر نشود، دقایق برای وی با سرعتی باور نکردنی می گذرند اما چند دقیقه باقی مانده از ساعت کار به راحتی با چندین ساعت برابری می کنند.

بازگشت به آینده

"فرد آلن ولف" از دانشمندان فیزیک کوانتم نیز معتقد است زمان به شکل یک خیابان یک طرفه به نظر می آید که از گذشته به سوی حال در حرکت است، اما با در نظر گرفتن نظریه های قابل ملاحظه ای که در سطح کوانتمی ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حرکتند. در صورتی که بتوانیم از بخش "جلو و عقب رفتن در آن واحد" صرف نظر کنیم، شانس درک بخشی از فیزیک را از خود گرفته ایم.

به گفته "ولف" زمان در ماشینهای کوانتمی به صورت مستقیم حرکت نمی کند بلکه حرکتی زیگزاگ داشته و به همین دلیل وی معتقد است امکان ساختن ماشینی که بتواند زمان را منحرف کند، وجود دارد.

به گفته "ریچارد گات" فیزیکدان دانشگاه پرینستون "سرگئی کریکالو" فضانورد روسی که در 6 ماموریت فضایی حضور داشته است نسبت به بقیه انسانهای روی زمین 48/1 ثانیه جوانتر است زیرا وی در سرعتی بسیار بالا در مدار حرکت کرده است و کم سن تر بودن نسبت به بقیه به معنی جهش به آینده و تجربه نکردن زمان حال مشابه با دیگران است. به گفته وی از جهتی می توان گفت این فضانورد به سوی آینده سفر کرده و دوباره بازگشته است!

"گات" می گوید نیوتن باور داشت زمان پدیده ای جهانی است و تمامی ساعتهای جهان به صورت یکسان حرکت می کنند. اکنون با توجه به نظریه نسبیت خصوصی اینشتین می توان گفت سفر به آینده امکان پذیر است. با در نظر گرفتن نظریه گرانش اینشتین، قوانین فیزیک از منظری که امروز آنها را درک می کنیم نشان می دهند حتی سفر در زمان به سوی گذشته نیز امکانپذیر است اما برای مشاهده امکان این سفر باید قوانین جدید فیزیکی در سطح کوانتمی فراگرفته شوند.

درک این قوانین نیز با استفاده از ذره ای فلزی و بسیار کوچک و کاسه ای مخروطی شکل آغاز شده است. در واقع فیزیکدانان دانشگاه کالیفرنیا با ابداع خود مقیاس ماشینهای کوانتمی را به ابعاد بزرگتری تغییر دادند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، مسئله بعدی فراگرفتن چگونگی کنترل ماشینهای کوانتمی و استفاده از آنها برای اجسام بزرگتر است. در این صورت شاید بتوان با دستکاری تنها چند الکترون کوچک به جهان موازی دست پیدا کرد.​

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

اینا بیشتر اخبار هست که مجله ها برای جذب مردم مینویسن و اگر هم نقل قولی میکنن به سبک خودشونه (!).

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یعنی چی ؟ الان کدوم قسمت رو قبول نداری و چرا ؟
(یعنی همینجوری بزا جذب مخاطب اینارو می نویسن ؟)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

ببین خودت دقت کن. مطالب این مدلی (عجیب و غریب) میتونه برای مردم جالب باشه و مخاطب مجله ها رو زیاد کنه. اما مشکل اصلی این جاست که مردم از کشف های رسمی و تکون دهنده به هیجان میان. تحقیقات اصلی هم معمولا" یا خیلی معتبر نیست یا خیلی ضعیف هستن که برای مردم جالب نمیتونن باشن همینطوری. ژورنالیست ها میان مطلب رو اینقدر ساده میکنن و گندش میکنن که مردم بفهمن و خوششون بیاد. اغلب این کار اینقدر توش زیاده روی میشه که حقیقت اصلی پشت یه عالمه حرف عجیب و جالب مخفی میمونه.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

با فرض قبول حرفات ، حقیقت اصلی رو بگو ...

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

خب من که فیزیکدان نیستم. معمولا" اگر کشف های اینطوری وجود داشته باشه توی مقاله های خفن علمی با کلی رابطه ی پیچیده نوشته میشه که ...

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

ببین میدونم چی میگی ، اما من اینو از یه سایت خبری برداشتم نه سایت علمی ، شاید اگه سرچ کنی تو سایتهای علمی و انگیلیسی کلی مطلب در موردش پیدا شه ، این حرف مال الان نیست ، که یهو بخواد جو بده و مخاطب جذب کنه ، من 4-5 سال مکررا" دارم در موردش چیزای جورواجور میشنوم ، چنتا مقاله دیگه هم مثه این (یکم کوتاه تر و بعضا" بلندتر) بوده و خوندم ، تو این که یه جواریی این قضیه وجود داره ، تقریبا" شکی ندارم ، هرچند درکش برام سخته ، حتی توضیحاتی هم که میدن برا من سنگینه و چیزی نمی فهمم ، اما قطعا" میدونن که میگن (تعدادشون کم نیست) ...
2-3 بار هم از یه کسی که فیزیک خونده تو دانشگاه سوال کردم ، گفت اینچیزا هست و وجود داره ، اما به کار دنیای امروز نمیاد ، واسه همین اهمیتی که باید داده نمیشه و کسی پیگیر نمیشه و این حرف و تحقیقات بین دانشمندان و محققان میمونه ، البته اون به گفته ی خودش اطلاعاتش زیاد نبود در این زمینه ، اما خب ...

بیشتر دوست دارم نظرات بقیه رو بدونم ...

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

میتونم دو کتاب خوب بهت معرفی کنم. یکیشو خودم خوندم و اون یکی رو یکی از بچه های مدرسه خونده بود میگفت جالبن. جفتشون رو هم دو تا فیزیکدان نوشتن که یکیشون خیلی معروفه.

جهان در پوست گردو - استیون ویلیام هاوکینگ - شرکت سهامی انتشار (نویسنده ی کتاب نویسنده ی پرفروش ترین کتاب علمی تاریخ هم هست)
جهان های موازی - میچیو کاکو - انتشارات مازیار

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

هاوکینگ رو میشناسم ، دیگه بش اعتباری نیست ، کتاب جهان در پوست گردو هم خیلی جاهاش غلطه ، اصلا" هاوکینگ رو بیخیال شو ، داستانش جداست ، دیگه خوب نیست ...

اون یکی رو نشنیدم ، میرم ببینم چیه ، مرسی

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

کتاب های مچیو کاکو خیلی معرکن x: البته خیلی اصطلاحات فیزیکی توشون هست! یه ذره آدم گیج میشه :D

من اول مقاله رو متوجه نشدم ینی آزمایششون رو :D یکی یه ذره توضیح بده :)

تقریبا به وجود جهان های موازی معتقدم.هر چند که وجودش خیلی از معادلات زمینی رو به هم میریزه!

چه جوری میشه زمان که یه چیز نسبی ست رو زیگزاگ حرکت داد؟ :O :-/

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

یه کتاب هم من معرفی میکنم.
غیر از جهان در پوست گردو، کتاب جهان هولوگرافیک؛مایکل تالبوت؛انتشارات هرمس

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

جهان هولوگرافیک رو دارم و خوندم تاحدودی ، اما این کتاب هم پر غلط و اشتباس ، به طوری که یک نویسنده ی وطنی گویا کتابی چاپ کرده که خط به خط این کتاب رو نقض کرده ، اهل کاشان بود فک کنم ایرجِ نمیدونم چی چی :D ، اگه بخواین میرم می پرسم میام میگم

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

بچه ها من الان منتظر جوابم :D یکی جواب بده دیگه :-w

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

چه باحال!
ای بابا این جسم موازیم باز رفت سر کتابام L-:صد بار بهش گفتم من رو کتابام حساسم :-w
ایش :D :D

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

نه دیه سوال مهم اون قسمت اوله!
یه ذره اگه متوجه شدین آزمایششو توضیح بدین لطفا :)

زمان یک مقوله(املا؟) نسبی هست واسه مکان های مختلف خارج از زمین و اینا میشه جور دیگه ای تعریفش کرد ! خب حالا اینو چجوری میخوان زیگزاگی حرکت بدن؟ اصلا منظورشون خود حرکت زیگزاگیه یا با این عنوان میخوان فهمش راحت شه؟ :-/

broodfather

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دادم ! ;D
دانشگاه
نمیدونم ... اگه خدا بخو�
رشته دانشگاه
اسب سواری با سگ

این صحبتا بیشتر وجود جهان های متنافر رو ثابت میکنه :D :D

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از sahere :
نه دیه سوال مهم اون قسمت اوله!
یه ذره اگه متوجه شدین آزمایششو توضیح بدین لطفا :)

زمان یک مقوله(املا؟) نسبی هست واسه مکان های مختلف خارج از زمین و اینا میشه جور دیگه ای تعریفش کرد ! خب حالا اینو چجوری میخوان زیگزاگی حرکت بدن؟ اصلا منظورشون خود حرکت زیگزاگیه یا با این عنوان میخوان فهمش راحت شه؟ :-/

اولا" که هیچ وقت کامل نمی نویسن ، یعنی من تاحالا ندیدم ، نمیدونم چه مرگشو که عادت دارن نصفه نیمه بنویسن طوری که فقط فیزیک داناو آدمای هم سطح خودشون بفهمن ، بعدشم حالا اون یه آزمایشه ، خیلی مهم نیست ، قضیه چیز دیگریست ... :D

اونجوری که من فهمیدم اینه که ، یه ذره ی کوچیک فلزی ، اندازه قطر یک تار مو رو گرفتن (با چشم غیر مسلح دیده میشده ، یعنی بدون دم و دستگاه و در حالت عادی می تونستی ببینیش) ، این فلز کوچولوئه رو تو کاسه ی مخروطی گذاشتن بعد سردش کردن ، این قسمت هوا رو به منظور حذف ارتعاش خارج کردن فک کنم به این معناست که ، فلزه به خاطر هوایی که داخلش بوده ارتعاش داشته ، بعد اینا هوا رو تخلیه کردن که فلزه تکون نخوره ، دیاپازونم که میدونی چیه و بقیه اشم که دیگه سادس (البته مشاهدش عجیبه!)

یعنی چی میشه جور دیگه ای تعریفش کرد ؟ قطعا" زمان و داستانش فرق میکنه با واحد ها و چیزایی که ما داریم ولی خب بی شباهت هم نیست ، به نظر من حرکت زیگزاگی چیزی برای تفهیم افکار عمومی بوده ، حرکتی شبیه به زیگزاگ یا حداقل حرکتی که خاصیت حرکت زیگزاگ رو داشته و معنی که زیگزاگ برا ما داره رو برا اون داشته باشه

یه نکته بگم کلی لذت بردم ! حال کردین نوشته بود میشه به عقب برگشت ؟ یادش به خیر پارسال تو همین فروم چقد بحث کردیم و حنجال ، من هی گفتم میشه هی گفتن نمیشه ، داد و قار که آ آ آ آ آ ی اگه بشه فلان میشه ، حالا می بینیم که میشه :D :>

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

مرسی ولی خب اینا رو که فهمیدم خودمم :D

کلا من نمیدونم چرا نمیتونم سفر در زمان را با استفاده از زمان درک کنم :-"
با بعد چهارم مکانی خیلی راحت تر فهمیده میشه 8->

:O
نمیدونم چرا اونو نوشتم!!! اصلا چی میخواستم بنویسم که جاش نوشتم خدا؟؟؟

با تشکر :D

بالا