• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

"جبر یا اختیار" و "روح و جسم یا فقط جسم"

نظرِ شما:

• رای‌دهندگان
    33

PARS4

کاربر فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
حسنی به سمپاد نمیرفت.
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
حالا همه اینا جدا. نکنه اتئیست هم هستی؟

آنریل مجتبی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
زینبیه
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1404
جمله ی قبلیم جلو جلو فهمیدن یک اتفاق بود که درست در اومده بود که توسط ذهن و فکر کردن نبود. نباید میگفتم پیشبینی. پیشبینی این که بعد انداختن سکه رو میاد یا پشت کلا دوحالت داره که یا درست حدس زدی یا نه. ولی اونجا حرفی از حدس زدن و فکر کردن خود مغز نیست. مغز نمیتونه اینده رو دقیق ببینه و فقط پیشبینه مثل مثال سکه. ولی اینجا تو خواب از اینده داره به گذشته خبر میاد. مثل اینکه از قبل بدونی سکه قراره رو بیوفته. و این علم احتمالات نیست.
من بهت میگم سکه رو میاد.
بار اول شاید نیاد.
حتی بار دومم.
ولی اگه بار سوم رو اومد میگی حتما حکمتی توش بوده؟

PARS4

کاربر فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
حسنی به سمپاد نمیرفت.
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
من بهت میگم سکه رو میاد.
بار اول شاید نیاد.
حتی بار دومم.
ولی اگه بار سوم رو اومد میگی حتما حکمتی توش بوده؟
گُل. اصلا داستان سکه نه چون کلا دوتا حالت داره و بالاخره یکیش پیش میاد. من دارم میگم از قبل یه چیزیو بدونی. با پیشبینی فرق داره. تو میگی رو میاد و اره بالاخره یک بار رو میوفته و خارج از این حالت نیست اصلا پس پیشبینی این کار سختی نبوده. اما وقتی روح بهت میگه قراره مثلا فلان روز در فلان جا اتفاقی بیوفته. این دیگه چیزی نیست که بتونی پیشبینیش کنی. یا چرا نقض نمیکنی اون حرفی که گفتم یکی از عزیزانت بهت خبر میده رو؟ اون رو چی میخوای بگی. کلا تو خواب فهمیدن اتفاقات اینده فقط به روح ربط داره. نه مغز و ذهن.

MaMaL.ZzZ

یک عدد INTP هستم :)
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی ۵
شهر
شهرجدیدهشتگرد
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
متاسفانه ندارم :)
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق
یعنی میگی ژنتیک شما هیچ اشتراک و ربطی به ژنتیک پدر و مادرت نداره؟
ژنتیک منحصر به فرد نیست و از هر نسل به نسل بعدی با مقداری تغییرات منتقل میشود.

متوجه منظور بنده نشدید. منظور من از اختیار این نیست که بشینیم بگیم خب کدوم ویژگی ژنمون بده بندازیمش بیرون!
منظور من این بود که در طول زندگی هر انسان با توجه به عادت هایی که داشته ژنش در نسل بعدی دستخوش تغییرات میشه. که خب همین عادت توسط اختیارش ایجاد شده.

شب خوابیدی و روح از بدنت جدا میشه و میره واسه خودش میچرخه. بخوام از خواب و رویا حرف بزنم قطعا اون اخرا یه توضیح علمی واسش وجود داره که نگیم روحه و به ذهن ربط داره اوکی.
ولی اگه همین روحی که جدا شده بره و یه سری اطلاعات همراه با خودش بیاره و صبح که بیدار میشی از فلان چیز جلوتر خبر داری چی؟ مسئله پیشبینی کردن یکی از مسائلی است که علم توضیحی براش نداره و نخواهد داشت.
میگی روح وجود نداره و مثلا خواب یکی از عزیز هایی رو میبینی که فوت کرده خب شاید بشه گفت از شدت علاقه زیاد ذهن یک تصویری از اون فرد ایجاد کرده برای رفع دلتنگی. ولی وقتی از طرف اون فرد خبری میشنوی یا اطلاعاتی بدست میاری که هنوز اتفاق نیفتادن چی؟
چندتا نکته رو بگم

اول اینکه اون بحث ژنتیک تغییراتی که توش میشه یک چیز اگاهانه نیست که بگیم الان مثلا هر روز برم کوهنوردی که در نسل های ایندم بچه هام پاهای قوی داشته باشن

در واقع ژنتیک صرفا یکسری استعداده که ربطی به اینکه جبریه یا اختیاری نداره

چرا میگم استعداد چونکه شاید اصلا ازش استفاده ای نشه که بخوایم بگیم جبری بود یا اختیاری بود

درباره روح و خواب دیدن هم 99 درصد داستانایی که تو بچگی شنیدیم همش دروغ بود :)
اینکه یکی بخوابه و صبحش با یک دانشی بیدار شه خب چندبار اتفاق افتاده ؟ کجا ؟ کی؟
گُل. اصلا داستان سکه نه چون کلا دوتا حالت داره و بالاخره یکیش پیش میاد. من دارم میگم از قبل یه چیزیو بدونی. با پیشبینی فرق داره. تو میگی رو میاد و اره بالاخره یک بار رو میوفته و خارج از این حالت نیست اصلا پس پیشبینی این کار سختی نبوده. اما وقتی روح بهت میگه قراره مثلا فلان روز در فلان جا اتفاقی بیوفته. این دیگه چیزی نیست که بتونی پیشبینیش کنی. یا چرا نقض نمیکنی اون حرفی که گفتم یکی از عزیزانت بهت خبر میده رو؟ اون رو چی میخوای بگی. کلا تو خواب فهمیدن اتفاقات اینده فقط به روح ربط داره. نه مغز و ذهن.
مجددا میگم
چندبار درمیلیون شده همچین چیزی درست دربیاد ؟

بالا