• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ادای احترام به تاثیرگذارترین اساتید

• شروع کننده موضوع

Amin rouhi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1400
بچه‌ها بیاید این‌جا درمورد کسانی که خیلی روی شما اثرگذار بودن بنویسین. حالا این «اساتید» می‌خواد فلان متفکر باشه یا بهمان شاعر یا این نویسنده یا اون استاد مدرسه یا حتی دوست و آشنا و خانواده :)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
ادای احترام به آدمایی که زنده نیستن یا اینجا رو نمیخونن معنایی نداره. اما آدمایی هستن به نظرم خوندن آثارشون و آشنایی با نظراتشون رو من تأثیر مثبتی داشته، و فکر میکنم اگه آدم ها با نظراتشون آشنا بشن دنیا جای بهتری برای زندگی کردن میشه:

russell-13069-content-portrait-mobile-tiny.jpg

۱- برتراند راسل:
هراس منشأ اصلی خرافات و یکی از سرچشمه های اصلی بی رحم بودن است. غلبه بر ترس نقطه ی آغاز دانایی ست.
احتمالا کتاب های ایشون بیشترین تاثیر رو توی شکل گیری شخصیت من داشتن و افسوس میخورم که دیر باهاشون مواجه شدم. ممکنه با خوندش کتاب هاش هیجان زده یا خشمگین بشید، احساس اعتماد به نفس و یا نا امنی فکری کنید. اما قطعا بعد از خوندشون احساس میکنید ذهنتون شکل بهتری گرفته. راسل نویسنده ی بلیغی هست و من خوندن تمام آثارش رو توصیه میکنم، علی الخصوص:
تسخیر خوشبختی
تاریخ فلسفه غرب
قدرت
جهان بینی علمی

Painting_of_David_Hume.jpg

2- دیوید هیوم:
انسان خردمند اعتقادات خود را متناسب با شواهد موجود بنا میکند.
من از هیوم یاد گرفتم که فکر کردن چیز خوبیه، اما نباید خیلیم سخت گرفت چون پایه‌ی تمام اعتقادات آدما در نهایت رو هواست. برای من که آدم سخت گیری بودم، خوندن کتاب کوتاه و بسیار روان ''کاوشی در خصوص فهم بشری" تا حد زیادی نجات دهنده بود.

Noam_Chomsky%2C_2004.jpg

۳- نوام چامسکی:
اگر به کسانی که ازشون بیزار هستیم اجازه ی ابراز آزادانه‌ی عقایدشون رو ندیم، نمیتونیم ادعای آزادی بیان کنیم.

از ایشون یاد گرفتم که تقریبا هر حکومتی رو کره ی زمین منفعت طلبه و در حد توانش ظلم میکنه، اما مردم میتونن امیدوار به اصلاح امور باشن حتی اگر موفق نشن، چون جز امیدوار بودن و در راستای اون تلاش کردن راه دیگه ای وجود نداره. من کتاب "فهم قدرت" که مجموعه ای از سخنرانی های چامسکی هست رو علی الخصوص به اونایی که از کشور های غربی خوششون میاد توصیه میکنم.

StevenWeinberg-UT-2-scaled-1200x800-c-default.jpg

۴- استیون واینبرگ:
هر چقدر دنیا قابل فهم تر به نظر میرسد، به همان اندازه نیز بی هدف تر به نظر می‌آید

به نظرم واینبرگ تاثیرگذار ترین فیزیکدان جهان در زمان مرگش (سال پیش) بود. برای من جذاب تر از دستاورد های این فرد، تلاش مداومش برای یادگرفتن و فهمیدن تا آخرین سال زندگیش بود. بعد از ۷۰ سالگی (سنی که اغلب آدما دچار خرفتی میشن) چندین جلد کتاب نوشت و تا آخرین سال زندگیش مقاله منتشر میکرد و تمام محاسبات رو خودش با دقت و صبر انجام میداد (کاری که کمتر فیزیکدانی بعد از ۵۰ سالگی انجام میده). کتابای فنی واینبرگ بسیار دقیق و جامع و با رویکرد خاص خودش نوشته شدن اما تعداد زیادی کتاب برای عموم نوشته که از بین اونا "سه دقیقه ی نخست" و "رویای نظریه ی نهایی" رو توصیه میکنم.

3499936.jpg

۵- رابرت ساپولسکی:
ما (در مقایسه با حیوانات) آنقدر خوب زندگی میکنیم که از امتیاز بیمار شدن صرفا به دلایل اجتماعی و روانی بهره مند هستیم.
رابرت ساپولسکی قسمت زیادی از عمرش رو صرف مطالعه‌ی گله‌ی بابون ها (گونه ای میمون ها) و رفتارشون کرده(و طبیعتا چیزای زیادی در مورد آدما هم یاد گرفته:)) ). یه مجموعه‌ی بسیار خوب از کلاس هاش با عنوان "آشنایی با زیست شناسی رفتاری انسان" توی دانشگاه استنفورد رو میتونید از یوتیوب پیدا کنید. یک کتاب بسیار جالب هم داره به اسم "چرا گورخر ها زخم معده نمیگیرند" که توش به بررسی دلایل ایجاد استرس توی بدن و آسیب هایی که استرس مزمن به بدن وارد میکنه و همچنین راهکارهای علمی برای پیشگیری ازش میپردازه.

TiaTi

کوچولو..
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
همسایه ی باحالی که با اومدنش به ساختمون ما یه فصل جدیدی برای زندگیم ساخت و کلی چیزای قشنگ بهم یاد داد.
از آشپزی و درست کردن تیرامیسو تا کمک تو حل کردن سوالای کانگورو و آزمون سمپاد . ولی خب تاثیرش تو زندگیم بخاطر اینا نبود.
بخاطر دید خیلی قشنگش به همه چی و همه آدما بود و رد کردن مشکلاتش و رسیدن به رتبه یک کنکور و البتهه تک بعدی نشدنش و کمکش به آدمای اطرافش قلب منو اکلیلی کرد و دلم خواست شبیهش باشم..
چقد من این آدمو دوست دارم..چقددد

Roxan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
دبیر عربی امسالمون:‌)
خانم داوری واقعا ازتون ممنونم
یکی از محترم‌ترین و تاثیرگذارترین آدم‌های زندگیم شما هستید:‌)
مرسی بابت تمام چیزهایی که به من یاد دادین:‌)
امیدوارم بتونم کلی چیزای دیگه ازتون یاد بگیرم و دانش آموز خوبی براتون باشم^^

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
به تمامی دانشمندان و مخترعان و مکتشفانی که باعث شدن زندگی بشر براش راحت‌تر بشه و به عرصه‌های پزشکی، داروسازی، مهندسی در تمام زیرشاخه‌هاش، علوم کامپیوتر و تکنولوژی، هوا-فضا، و صدالبته علوم پایه (ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی) و البته علوم انسانی (جامعه‌شناسی، اقتصاد، روان‌شناسی، فلسفه و منطق) کمک شایانی کردن و فهم و نگرش انسان رو از خودش و جهان بالا بردن، ادای احترام می‌کنم.

+ جای کسانی که در زمینه‌ی ادبیات و علم موسیقی و هنرهای دیگه (به ویژه سینما) هم تلاش کردن و باعث پیشرفتِ این‌ها شدن هم خالی می‌کنم.

golden babe

slay,bitch
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
+
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
اپتومتری
جناب استاد استیون هاوکینگ که خیلی خفن بود و خیلی چیزا از طرز زندگی و تفکرش یاد گرفتم.استاد شیمیم که خیلی خیلی بیشتر به شیمی علاقمندم کرد.دوست مجازیم که فلوریدا زندگی میکنه و دانشجوی پزشکیه. بهم یاد داد نا امید نشم.و هم چنین خودم(البته جزو اساتید نیستممم:))))).میتونم بگم بخش بزرگی از تاریکیای زندگیمو خودم شکست دادم.: )))))

cobblestone

گوربا سقوط کرده
نام مرکز سمپاد
مرکز نام
شهر
ناتهران
سال فارغ التحصیلی
1405
معلم ریاضیمون که بهم دید های مختلف رو یاد داد

_Hani_

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
معلم ریاضی
فرشته ی مهربون
دوست داشتنی
حرفای ماندگاری بهمون زد
ریاضی غیر قابل تحملو با طرز فکرش نسبت به ریاضی شیرین کرد
روحش شاد...

Aynazi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
_
شهر
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
پلیمر
دکتر بابایی
باباجان🤍
ممنون که من رو عاشق شیمی کردی
و شرافت و بزرگی رو یادمون دادی.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
دکتر مهر پور

عمیقا ارزو میکردم کاش کلاس درسی با ایشون میداشتم
ولی ..😔

برای توصیفشون اسمشون کفایت میکنه

Rhodium

در هم تنیده شده با ۶
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
استاد افسریان دبیر تاریخ
که بدون هیچ گونه توهین و اهانت و همچنین بدون هیچ طرف گیری ای تاریخو بهمون درس داد و همیشه عنصر احترام رو قانون اول کلاسش گذاشت، که یاد گرفتیم اگه احترام بزاریم بهت احترام میزارن

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
امیرعماد میرمیرانی معروف به جادی
کسیه که کلی چیز های مختلف در مورد کامپیوتر ازش یاد گرفتم ولی مهمتر از همه چیز بهم انسانیت رو یاد داد.

بالا