• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

صداها کجا میرن؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
صداها در نهایت به كجا ختم مي شوند؟

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : صداها کجا میرن؟

صدا جنبش هوا ست ... این صدا ها هم میراند ... تبدیل می شن به گرما ...

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

آره، صدا همون جنبش مولكول هاي هوا هست كه وقتي به پرده ي گوش ما برخورد مي كنن، پرده ي گوش مي لرزه و ما به اين صورت مي شنويم...
خب پس چون جنبش مولكول ها هست، به دليل وجود اصطكاك بين خود مولكول ها تبديل ميشه به گرما يا به اجسام سر راهش برخورد مي كنه و بازم ميشه گرما...

پریا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
جهنم فرزانگان
شهر
اهواز,اهواز,اهواز,اهواز... حال میکنم بنویسمش...!
مدال المپیاد
همه چی , زیست ,شیمی ,فیزیک ,ادبی, آزمایشگاه......!
دانشگاه
بهشتی

من منظورتو درست نفهمیدم والا .......سوالتو درست نپرسیدی ..... تا اونجایی که فهمیدم میگم ....

صدا آوا یا صوت حالا هر چیزی زیاد مهم نیست..... از ارتعاش مولكولهاي هوا بوجود میاد . ارتعاش يعني حركت مولكولهاي هوا از جاي خود در مسير معين و بازگشت آنها به جاي اول. اين پديده فيزيكي را به اصطلاح موج میگن.....

هوا خاصيت ارتجاعي داره ، هر رقت و تراكم مولكولي در هوا موجب رقت و تراكمهاي ديگر مي‌شه. یعنی ، وقتی كه يك لايه از مولكولهاي هوا به جلو میره اين لايه ,لايه ديگه رو به جلو مي بره و خودش به حالت اول بر مي‌گرده. لايه جديد هم لايه ديگه رو ، و همينجوری اين کار بارها و بارها تكرار ميشه تا انرژي به پايان برسه. اين جابجايي مولكولها اگر بيشتر از ۱۶مرتبه در ثانيه تكرار بشه صدا بوجود مياد........

حالا منظورت چی بوده ....!؟ یعنی چی صدا ها به کجا میرن .......این جواب هایی که بعضی از بچه ها دادن جواب این سوال هست که صدا ها به چه انرژی تبدیل میشن ؟! نه به کجا میرن ....

mehran

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

اگه دقت کنین هر چی از منبع صدا دورتر باشیم صداش کم تر میشه.
نتیجه میگیریم صدا هر چی فاصله ی بیشتری رو طی میکنه انرژی جنبشی مولکول های هوا صرف مصارف جانبی(غلبه بر سکون، اصطکاک، گرما و...) میشه تا جایی که تمام انرژی جنبشی صدا تحلیل میره.

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

نمی دونم منظور سوال این بود یا نه، ولی قبلا شنیده بودم عده ای از دانش مند ها معتقند که صدا ها جایی در جهان ذخیره می شن و شاید به روشی بشه اون ها رو بر گردوند ! مثلا بشه صدای های مربوط به چندین سال گذشته رو برگردوند !

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از آرمیتا ثابتی اشرف :
نمی دونم منظور سوال این بود یا نه، ولی قبلا شنیده بودم عده ای از دانش مند ها معتقند که صدا ها جایی در جهان ذخیره می شن و شاید به روشی بشه اون ها رو بر گردوند ! مثلا بشه صدای های مربوط به چندین سال گذشته رو برگردوند !
من اينو شنيده بودم و تا جايي كه يادمه، اين بود كه مي گن هر صدايي كه مثلا به ديواري برخورد مي كنه، يه اثري از خودش به جا مي ذاره. مثلا تو اگه با دستت بزني به ديوار، چون در واقع يه نيرو بهش وارد كردي، باعث يه تغيير شكل كوچواو شدي كه محسوس نيست، ولي در ابعاد خيلي كم چرا...
بعد اينا مي گن كه ميشه با تحليل همينا فهميد كه مثلا چه مكالمه اي تو فلان اتاق اتفاق افتاده بوده!

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان علامه حلي 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مطالعه براي المپياد فيزيك ! (هنوزم دارم مطالعه مي كنم !!!)

به نقل از ندا مکرم :
من اينو شنيده بودم و تا جايي كه يادمه، اين بود كه مي گن هر صدايي كه مثلا به ديواري برخورد مي كنه، يه اثري از خودش به جا مي ذاره. مثلا تو اگه با دستت بزني به ديوار، چون در واقع يه نيرو بهش وارد كردي، باعث يه تغيير شكل كوچواو شدي كه محسوس نيست، ولي در ابعاد خيلي كم چرا...
بعد اينا مي گن كه ميشه با تحليل همينا فهميد كه مثلا چه مكالمه اي تو فلان اتاق اتفاق افتاده بوده!

يه چيزي !!
خوب اينا هي ميوفتن رو هم ديگه و باعث مي شه نشه تشخيصشون داد ، انگار با مداد يه جايي هي بنويسي ! نمي توني هيچكودومشون رو بخوني !

نه ؟!

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از vihan :
يه چيزي !!
خوب اينا هي ميوفتن رو هم ديگه و باعث مي شه نشه تشخيصشون داد ، انگار با مداد يه جايي هي بنويسي ! نمي توني هيچكودومشون رو بخوني !

نه ؟!
آره، نظر خود من هم همينه! و به نظرم يه كم بعيده كه فعلا بشه همچين كاري كرد. ولي احتمالش هست كه بشه مثلا فهميد هر كدوم از اين اثرها مال چه زماني بودن و از روي اونا بشه هر كدوم رو جدا و تحليل كرد. ابته اين نظر منه فقط...! نمي دونم امكان پذير هست يا نه...

Rashowa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
علم و صنعت وArts et Métiers ParisTech
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من فک می کنم چون هی فاصله مولکول ها زیاد می شه ضعیف می شن و از بین می رن.

liliano

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم مهندسی_مکانیک جامدات

به نقل از مُحسن...! :
کلا همه انرژی ها به گرما ختم میشن...
از کجا این قدر مطمئنی؟؟؟
شاید یه چی پیش بیاد و دانش ما اون قدر کم باشه که نتونیم توجیهش کنیم!!!

بالا