• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پارادوکسی جدید در همزمانی

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

thinker

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
سوال :
آیا در نسبیت انیشتین امکان دارد که از نظر یک چارچوب مرجع لخت دو رویداد در یک زمان و مکان رخ دهند یعنی هم، همزمان و هم، هم مکان باشند اما از دید چارچوب مرجع لخت دیگری این دو رویداد در دو مکان متفاوت و در دو زمان متفاوت رخ دهند؟

Samin.s

تماشاگر
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
ریاضی محض
یک رویداد از نظر دو ناظر مرجع لخت میتونن همزمان و هم مکان نباشند، ولی اگه دو رویداد از نظر یک ناظر مرجع لخت همزمان باشند، از نظر بقیه ناظر ها هم همزمان خواهند بود

Samin.s

تماشاگر
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
ریاضی محض
من یکم گیج شدم.مگه میشه دوتا رویداد هم "هم زمان" باشن، هم "هم مکان" ؟ میشه براش یه مثال بزنین؟

چون تو ذهنم نمی گنجه چجوری دو تا رویداد در یک مکان و در یک زمان باهم رخ میدن.
مگه اینکه اون دوتا رویداد، درواقع یه رویداد باشن :|
حرفت درسته سوال ایراد داره، تعریف رویداد مثل تعریف نقطه توی دستگاه مختصاته، با این فرق که توی مختصات چهار بعدیه، یعنی سه بعد مکان و یک بعد زمان، اگه هم زمان و هم مکان یکی باشه یعنی یه رویداده در واقع.

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
من یکم گیج شدم.مگه میشه دوتا رویداد هم "هم زمان" باشن، هم "هم مکان" ؟ میشه براش یه مثال بزنین؟

چون تو ذهنم نمی گنجه چجوری دو تا رویداد در یک مکان و در یک زمان باهم رخ میدن.
مگه اینکه اون دوتا رویداد، درواقع یه رویداد باشن :|
یک رویداد هستند

Samin.s

تماشاگر
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
ریاضی محض
  • شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

thinker

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
من دو رویداد کاملا مستقل هم فرض نکردم، دقیقا دو رویداد نامستقل میتونه از دید یه ناظر لخت، همزمان و از دید یه ناظر لخت دیگه نا همزمان باشه

LM.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
سوال :
آیا در نسبیت انیشتین امکان دارد که از نظر یک چارچوب مرجع لخت دو رویداد در یک زمان و مکان رخ دهند یعنی هم، همزمان و هم، هم مکان باشند اما از دید چارچوب مرجع لخت دیگری این دو رویداد در دو مکان متفاوت و در دو زمان متفاوت رخ دهند؟
مکانیک نوینی که در چارچوب لخت رخ میده رو نسبیت خاص میگیم.من در حد یک دانش اموزی که کمی مطالعه داشته جواب میدم نه به عنوان یک متخصص در نسبیت:
ببین اگر دو ناظر که در چارچوب مرجع لختند(چارچوبی که انها در ان هیچ شتابی را تجربه نمیکنند و یا سرعتشان صفر است یا ثابت)،به یکدیگر بنگرند هر گز همزمانی را تجربه نخواند کرد.
مثال:فکر کنید در کهکشان ما و کهکشان دیگری که بسیار دور از ما است همه چیز لخت باشد،در ان صورت اگر من به ان سیاره نگاه کنم به خاطر سرعت نور دارم چهره ای مرتبط به مدتی قبل از ان را میبینم که این مدت معمولا بین کهکشان ها چند میلیون سال است،و ناظی در ان کهکشان نیز چند میلیو سال قبل کهکشان مارا و این یعنی هر دو نبود یکسانی زمان را حس میکنند،یا مثلا از منظر نظری ستاره قطبی مرده ولی هنوز نورش از چند هزار سال قبل به ما میتابد.
من منظورت رو از مکان نفهمیدم،چون مکان دو جسم با زمان تعریف میشود و اگر زمان ها یکسان نباشند هرگز مکان ها نیز نیستند.
اما این امکان برای ناظر سوم لخت که در فاصله مکانی منهای زمان مساوی این دو قرار دارد از هر دو به یک اندازه و در یک زمان فوتون میگیرد و این یعنی او چند میلیون سال قبل انها را با هم حس میکند.

LM.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
بهت پیشنهاد میکنم اول مکانیک نیوتونی رو حرفه ای بخون بعد به سمت نسبیت برو و به شدت از خوندن کتب عامه خوان پرهیز کن.
#نظر_شخصی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
بله اگر مرجع لخت دوم به جای سکون درحال حرکت راستخط یک نواخت باشه.
اکثر مسائل نسبیت خاص هم در همین حوالی نوشته شدند
که اثبات کنن زمان و مکان مطلق نیست و اینکه دیدگاه دو مرجع لخت میتوانند باهم تفاوت داشته باشند جز اثبات های این موضوع ست

بالا