• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش درس خواندن شما چگونه است؟

• شروع کننده موضوع

A.khaefi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دکتر خرمی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
0000
شما چگونه درس می خونید روش خاصی برای درس خوندن دارید یا از روش های نمادین استفاده می کنید ؟ برای هر درسی چطور؟ و تا چه حد با آنها موفق بوده اید؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
من شخصا بدون موزیک نمیتونم درس بخونم
باعث میشه تمرکزم بره بالا

Dean

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بوشهر
شهر
shiraz
سال فارغ التحصیلی
91
در محیط بی صدا یا کم صدا. لامپ اتاق خاموش. زیر نور چراغ مطالعه. به سرما و گرما هم حساسم.
روش و اینام هم هردمبیلی
به شرایط مطالعه بیشتر حساسم تا نحوه مطالعه. ولی تا حد توانم سعی میکنم خودمو تو دنیای درس غرق کنم که برای من فوق العاده جواب میده‌.

Karin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Urmia
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
فقط کتابخونه های عمومی سرو صدا شلوغیشم اصلا برام مهم نیس
ی جورایی جایی ک یکمم سرو صدا نداشته باشه اصلا نمیتونم بخونم واس همینم از پانسیون همیشه فراریم

H.Omani

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
قدوسي
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1399
نمی دونم چرا ولی با موزیک انگیزه ام بیشتر میشه برا درس خوندن و حواسم جمع میشه و تمرکزم میره بالا . آرامش بخشه .
اومديم و موزيك نبود.اونوقت چه؟

نميدونم چرا اگرچيزيو نفهمم بخودم كلي فحش ميدم يا ول ميكنم
يا اگر روش بخوام واسه حفظ كردن ميگم واسه كودن هاست و از اين حرفا.

در كل من جا مكان واسم اهميت نداره
سرصدا تا يه حدي
شرايط خاصي واسه خوندن ندارم
مشكل خاص ندارم ولي واسه كنكور افتضاح عمل ميكنم

خب اونوقت یا درس نمی خونم یا اینکه سعی می کنم تمرکزم رو ببرم بالا
يه سوال

Dddd

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۶
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
از روش های نمادین استفاده می کنم .
اول با خودم مطلب رو نا جایی که یادمه و تو کلاس یاد گرفتم، با خودم میگم بعد دوباره می خونم دوباره میگم
آخر هم یه مرور می کنم
از اون خرخونام:-":D

Sety

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
الان که مدارس دارن شروع میشن لازمه همچین تاپیکایی بیاد بالا

توی کلاسای مجازی که اصلا حس درس نیست روش درس خوندنتون چجوریه تا افت نکنید؟یا اینکه روشتون برای یادگیری سر کلاس چیه؟

پ.ن:تاپیکای مشابه زیاد بود سعی کردم مرتبط ترین و پیدا کنم

مجهولツ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یه جای دور ...!
سال فارغ التحصیلی
1401
توی کلاسای مجازی که اصلا حس درس نیست روش درس خوندنتون چجوریه تا افت نکنید؟یا اینکه روشتون برای یادگیری سر کلاس چیه؟
مثل مدرسه حضوری باهاش برخورد میکنم!
یعتی صبح حداقل یک ساعت قبلش بیدار میشم ، صبحانه میخورم(این خیلی مهمه8->) ورزش میکنم ، درسامو مرور میکنم ، و خب موقع شروع کلاسا میشینم و دفتر و کتاب جلوم باز و نکته برداری میکنم!
زنگ تفریح هاش هم مثل حضوری از اتاق میزنم بیرون میرم تو حیاط یه چیزی میخورم و بر میگردم ( نی نی کوچولو هم خودتونید;;))
و خب وقتی نکته برداری و نوشتن جزوه سر کلاس انجام شده باشه قاعدتا نصف کارها انجام شده ، تکلیفی اگر هست یک ساعت بعد اتمام کلاسها (یک ساعت استراحت باید باشه:-") انجام میدم میفرستم حتی اگه بابتش فرصت زیاد باشه خب قطعا درس های مهم اون روز رو مرور میکنم ;;)
+میدونم با ۱۷ سال سن دارم عین اول راهنمایی ها رفتار میکنم ولی غیر این باشه واقعا تو مجازی نمیشه درس خوند :))o-:#

Batman:/

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
الان که مدارس دارن شروع میشن لازمه همچین تاپیکایی بیاد بالا

پ.ن:تاپیکای مشابه زیاد بود سعی کردم مرتبط ترین و پیدا کنم
خب چندتا نکته بگم
با لپتاپ یا تبلت برو سرکلاسا
ترجیحا از هدفون استفاده کن تا صداهای بیرون اذیتت نکنه
تو تخت و خوابیده به هیچ وجه نرو سرکلاس
حداقل نیم ساعت قبلش بیدار شو
جزوه و کتابارو بذار جلوت و با کلاس پیش برو اصلا هم آنلاین نشو تو تایم کلاس
درسم مثل حضوری بخون و پیش برو
ببین درس و بلد باشی با کلاسم پیش بری خسته نمیشی از کلاس معمولا

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
شما چگونه درس می خونید روش خاصی برای درس خوندن دارید یا از روش های نمادین استفاده می کنید ؟ برای هر درسی چطور؟ و تا چه حد با آنها موفق بوده اید؟
روش من درس نخوندنه :-<

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
خب، آقا روش من به شدت مخصوصه!

ابتدا، میری توی اتاق، و آهنگ میذاری توی گوشِت. هر آهنگی. من شخصا امتحانای ریاضیمو با نوحه "کلنا عباسک یا زینب" بیست گرفتم!
بعد میشینی پشت میز، پاها رو میذاری روی اون تخته زیر میز، و با فشار آوردن روش، صندلی رو هل میدی روی دوپایه عقبی.
صندلی رو در همون حال به دیوار تکیه میدی، یه آدامس میندازی بالا، و شروع میکنی خوندن.
حینی خوندن کنار نکته ها نقاشی میکنی، چون من خودم نکته ها رو اینجوری یادم می‌مونه!

وقتی میتوای تست بزنی، راه حل تستای یه صقحه رو روی کاغد مینویسی میذاری لای صفحه. اینطوری هم راه حل رو مرور کردی، هم همش دم دستت می مونه‌

قبل از درس، هر مثلا سی صفحه، یه علامت جایزه برای خودت نقاشی میکنی. وقتی به اون صفحه رسیدی، میری و به خودت اون جایزه رو میدی. انقددد خوبه!

قبل از شروع مطالعه های مهم هم میری حموم ابتدا‌.

راستی بهتره که موقع خوندن درسای حفظی از تکنیک گوش و چشم و دهان استفاده کنین. یعنی مثلا موقع خوندن مطالعات یه آهنگ خاص رو مدام گوش بدین، و یه ادامس با طعم خاص بخورین‌‌
شاید عجیب باشه، ولی حتی تکرار همون طعم درصد امتحانای منو بالا میبره!

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
چطور هنگام درس خوندن موزیک گوش میدید؟من که حواسم پرت میشه...
جدیدا موقع درس خوندن تمرکز ندارم چکار کنم؟
روش من اینه که با صدای بلند از روی کتاب میخونم همین......

Hecate

گُله
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.-.
سال فارغ التحصیلی
1403
خب روش بنده اینجوری که اول یه آهنگ بی کلام (ترجیحا آهنگ های ریچارد کلایدرمن) گوش میدم تا مغزم اروم بشه.
بعد خب اولش میشینم یه بار از روی کل اون مبحث سریع میخونم (روز نامه وار)بعدش تست های مربوط به اون درس و مبحث را نگاه میندازم و میخونم و در ادامه که میرم سراغ خود کتاب از هر قسمتی که توی کتاب تست های مختلف سوال ازش اومده بود را علامت میزنم البته من بارم بندی دارم یعنی مثلا اگه یه سوال اومده باشه ازش با رنگ قهوه ای علامت میزنم؛ اگه دوتا سوال اومده باشه ازش با رنگ قرمز؛ سه تا سوال با رنگ آبی و بیشتر از سه تا بارنگ صورتی.
بعد از اون هم دوباره میرم تستاشو حل میکنم و درنهایت شبیه بچه های ابتدایی میشینم برای عروسکام بچه خودتونید:) از اول توضیح میدم اون مبحثو

N.S.D

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1403
رسما و بدون اغراق بخوام بگم، جز ادبیات، هیچییی نمیفهمم تو کلاسای مجازی، یعنی هیچیاااا
صفره صفر
مثلا یه ساعت بعد اتمام کلاس بیان بهم بگن از مباحث امروز امتحان داریم شاید خیلی تلاش کنم ۳ بگیرم از ۲۰=)
اول از همه جزوه های استادمون رو کااامل میخونم(یه کتابه واسه خودش هر جزوه، و خب تکمیله)
ولی کتاب کمک درسی هم میگیرم، که درسنامه قوی داشته باشه، اونو میخونم(حتی درس های تخصصی، به شخصه انقدر خنگم که پارسال مجازی ریاضی و فیزیک و یاد نگرفتم و همه رو خودم به خودم یاد دادم-__-)
بعدش اگه از سایت یا پیج یا چنلی فیلم درسی مربوط به اون مبحث پیدا کنم میبینم، تمرین‌های فبلم رو(اگر داشته باشه) قبل اینکه استادش حل کنه خودم حل میکنم و بعد با راه حل و جواب استاد چک میکنم
آخر سرم میرم تست های کمک درسی یا سوالاتی که از سایت ها داشتم رو میخونم
خود کتابم روزنامه وار میخونم آخر شب مثل کتاب متفرقه(انگار دارم رمان میخونم)
خیلی وقت میگیره این درس خوندنم(البته از وقتی تند خوانی رو شروع کردم کمتر شده زمانش) ولی مؤثره، باعثم میشه دیگه نخوام از دوست و دبیر و آشنا بپرسم دوباره(چون اونم مجازیه و خب باز نمیفهمم)
و معمولا هم درس خوندن مو میزارم برای شب، معمولا شیش_هفت غروب الی دو_سه نیمه شب بعضی وقت ها هم تا چهار_پنج صبح(برای من اینجوریه که یادگیریم اون موقع بیشتره، خوابم نمیاد و ساکتم هست همه جا)
بین شم یه خوراکی یا یه چیز شیرین میخورم، قبل درس خوندنم دمای اتاق مو اوکی میکنم که اذیتم نکنه گوشیمم خاموش میکنم که هی نرم سراغش
و معتقدم درس خوندن از یک ربع اول مشخص میشه، یعنی اگه فرد بشینه درس بخونه، تو اون یک ربع اول، اگه ۵۰ درصد چیزی که خونده رو یاد گرفت و گذر زمان رو حس نکرد(یهو دید نیم ساعت گذشته) اون درس خوندن مؤثره

Sety

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
جز ادبیات، هیچییی نمیفهمم
همین خودش خیلی عالیه چون من اصلا ادبیات نمیفهمم

خود من اگه بخوام یاد بگیرم باید به یکی درس بدم=\
چون نوشتن خیلی کمکم میکنه بعد از کلاس جزوه ها رو دقیق مینویسم حتی چیزایی که مثلا میگن تو این کتاب هست علامت بزنیدم مینویسم
بعدش از کتاب وزارتی که خیلی آسون تره شروع میکنم و هر بخش و به جزوه ربط میدم و جاهای مهم و علامت میزنم
بعد کتاب وزارتی، درسنامه ی کتابای دیگه ای که تدریس میکنن و میخونم
و تست میزنم بعدا اونایی که بلد نبودم و تو کتاب دنبالش میگردم و علامت میزنم تا باز بخونم.
بعدش به بابا یا مامان :-"اگه نیومدن یکی که پایه باشه و تصویری میگیرم اگه ام کسی نبود از خودم فیلم میگیرم و فاز معلم بر میدارم :D
تهشم دیگه چند تا تست از منتا تو گروه کلاس دسته جمعی حل میکنیم(این خیلی خوبه چون میفهمی نسبت به کلاس بلدی یا نه)
ساعت درس خوندنمم از ۹ شب به بعده صبح و ظهر اصلا نمیتونم بخونم.

ولی خب منم تازگیا اصلا تمرکز ندارم

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
چطور هنگام درس خوندن موزیک گوش میدید؟من که حواسم پرت میشه...
جدیدا موقع درس خوندن تمرکز ندارم چکار کنم؟
روش من اینه که با صدای بلند از روی کتاب میخونم همین......
اگر باکلام نمیتونی خب بیکلام گوش کن... یا اصن نکن

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
من به شخصه یه شب امتحانی ذاتی هستم :D ولی رمز موفقیتم تا این مرحله این بوده که سر کلاس همیشه گوش میکنم و وقتی بخوام درس بخونم هم چیزی روم تاثیر زیادی نداره یعنی نه به صدا حساسم نه به نور نه به هیچی :| (البته وقتی بخوام) مشکل اصلی بنده توی شروع کردن بود که با یه چیزی مثل قانون 3 دقیقه (اینکه اگه حس درس ندارین فقط برین 3 دقیقه بخونین بعدش پاگیر میشین) یا اینکه کلا بهش فکر نکنم و یهو کتابو باز کنم فکر میکنم برطرفش کردم.
نکته ای که راجع به خودم فهمیدم اینه که من خوندن مبحثی رو ترجیح میدم، یعنی برام راحت تره بگم این مبحثو میخونم تا اینکه بگم 2 ساعت این درسو میخونم و فکر میکنم این خیلی مهمه چون قشنگ میفهمیدم درسو و میدونستم هرچقدر هم طول بکشه اوکیم که بمونم بخونم (البته این فکر میکنم برای کندخوان ها زیاد اوکی نباشه)
یه چیز دیگه هم که فهمیدم اینه که از درس خوندن برای خودم غول و اضطراب نسازم، معمولا قبل از درس خوندن با خودم حرف میزنم که چیزی نیست و اینا :-"
مورد بعدی هم زمان بندی بود، من توی تایمایی از روز خیلی بهتر میتونستم شروع کنم، البته این برای بچه های کنکوری نیس چون خب بیشتر مواقع باید بتونن بخونن :D اما الان که دانشجو شدم :D هروقت بخوام میخونم و راضی هستم :)) حتی شده ساعت 11 شب هم شروع کنم ریاضی بخونم، ولی در کل درس خوندم رو به شب یا صبح زود موکول نمیکنم مگه اینکه تنبلی خیلی بهم غلبه کنه که بازم با زود بیدار شدن مشکل ندارم :D
در کل بیشتر درس خوندن به نظرم (الان که از کنکور گذشتم به حمد خدا) اینه که با خودتون اشنا شین و راه های مختلف رو امتحان کنین تا بفهمین چطوری راحت تر هستین. من همه اینایی که توی چند خط نوشتم (یا یادم نبود ننوشتم) رو در طول سه چهار سال فهمیدم و الان تازه میتونم بگم اوکی من بلدم مث ادم برای خودم برنامه بریزم و درس بخونم چون میدونم چی با من جوره.
من با اهنگ درس خوندن رو امتحان کردم، صبح کله سحر بیدار شدن رو امتحان کردم، قبل کلاس خوندن رو امتحان کردم، بعد کلاس خوندن رو امتحان کردم، درس هرروز همان روز رو امتحان کردم، بلند خوندن، اروم خوندن، توضیح دادن، سریع خوندن، نوت برداشتن، خلاصه نوشتن، نمودار، مرور کردن طبق الگو، جعبه لایتنر، اتاق مطالعه و هرچی که تونستم رو امتحان کردم تا تونستم بفهمم کدوم برام کار میکنه و به این نتیجه رسیدم ک اوکی وقتی خلاصه نوشتن برام کار نمیکنه چرا این کارو کنم، و بله تا الان من هیچ خلاصه ای ننوشتم و هرچی خوندم از روی جزوه و کتاب بوده و باهاش خیلی هم راحتم چون تصویرش خیلی بهتر یادم میمونه و سال کنکور هم نصفشو وسط هال توی غبار و مه درس خوندم که افسرده نشم یه وقت :D (البته برای تمرکز روی تستا میرفتم اتاق خودم بالاخره)
کلا اینکه به نظرم برای همه یه قلقی هست تا بتونن درس خوندن رو شروع کنن و روی برنامه هم بمونن، فقط لازمه پیداش کنن که البته کار زیاد اسونیم نیس ولی میانبر نداره باید امتحان کرد دیگه.

Behrad-J

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1404
من تازگیا اصلا موقع درس خوندن تمرکز ندارم و درسم رو با علاقه نمیخونم!:-<
کاملا شدم برعکس دو سه سال پیش=((
چه کارایی پیشنهاد میدید بکنم؟

Sety

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1405
آقا من تازگیا اصلا موقع درس خوندن تمرکز ندارم و درسم رو با علاقه نمیخونم!:-<
کاملا شدم برعکس دو سه سال پیش=((
چه کارایی پیشنهاد میدید بکنم؟
من معمولا میام حسام و به بازی میگیرم(نمیدونم چجوری توضیح بدم زبونن خنگه:/ )یعنی مثلا من رو قول بی عمل خیلی حساسم به خودم قول میدم و اینجوری مجبورم عمل کنم
یا رو اینکه یه چیزی و نصفه ول کنمم حساسم شروع میکنم دیگه اینجوری مجبور میشم تا تهش ادامه بدم

بالا