• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چند همسری، آری یا خیر؟!

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
آقا حالا بحثی نیس ولی شما من ۱۹ ساله رو درنظر بگیر
با <استاندارد هایی> ک تو سرمه عمرن بتونم تا ۱۰ -۱۵ سال دیگه زن بگیرم
اگه شهروند یه کشور درست حسابی بودم احتمالا تا ۲۳-۲۵ سالگیم ب همون استاندارد ها میرسیدم
حالا این همه بحث میکنن سر چند همسری و مراجع! نظر میدن و واسش کارگاه آموزشی میزارن
ازون طرف ازدواج تو جامعه روز ب روز سخت تر میشه
وضعیت اقتصاد روز ب روز داغون تر
یکی از رفیقام ۲۷ سالشه همین امشب رفته خواستگاری ۵۰۰ تومن پول گل و شیرینیش شده
بچه ک بودم با ۵۰۰ تومن میشد گل فروشی زد
اونی ک ۲ ساله عروسی کرده تو زندگیش هزار تا مشکل داره
آمار طلاق اینقدر بالاس
یارو بچه داره هنوز باباش خرجش رو میده
کسی واسه راه حل اینا فک نمیکنه
کسی واسه اینا ورکشاپ! و کارگاه آموزشی نمیزنه
خیلی ساده اس ...... اول شرایط تک همسری و رو فراهم کنید...کارگاه و اینا راه بندازید ک ملت دم ب دیقه جدا نشن بعد بیاین رو همسر دوم و سوم و چهارم و .... بحث کنیم

Karin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Urmia
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
اتفاقا اگه یه زن هم بره چنتا شوهر کنه دیگه نمیره زنا کنه.
حتی میشه همه مردم جهان با هم زن و شوهر بشن تا کلن زِنا برای همیشه برچیده بشه و جهان ازین گناه پاک شه.

فک نمیکردم 6 صفحه بحث در مورد این قضیه بشه. خدایا!
عالی بود:))

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
283229_907.jpg

راهنمای تصویر:
رنگ سورمه ای: ازدواج چند همسری قانونی است ( 99 درصد کشورهای جهان سوم و مذهب؟!:)
رنگ آبی: چند همسری در عرف و سنتها مجاز شناخته می شود
خاکستری: وضعیت قانونی نامشخص
قرمز کم رنگ: کلا غیر قانونی!
قرمز پررنگ: چند همسری جرم تلقی می شود!

اینم فهرست کشور ها بر اساس مذهب:https://fa.wikipedia.org/wiki/فهرست_کشورها_بر_پایه_مذهب
خودتون بررسی کنید ببینید ادیان و حکومت ها و قوانین کشور ها و اخلاق مردم هر کشور چه ربطی به چند همسری دارن! ...
متن از ویکی پدیا:
چندهمسری در مسیحیت (جز برخی فرقه‌ها مثل مورمون‌ها) مًمنوع است؛ در حالی که در هندوگرایی، یهودیت و اسلام، چندزنی با شرایط خاص جایز شمرده می‌شود.
در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته زندگی زناشویی فقط به صورت تک‌همسری است و مرد یا زن به‌طور قانونی نمی‌توانند در یک زمان با بیش از یک نفر ازدواج کنند.
وضعیت حقوقی[ویرایش]:
چندهمسری در ایالات متحده آمریکا غیرقانونی است (و در بعضی ایالت ها حتی جرم محسوب می شود!)
خاورمیانه
«چندهمسری» در اسرائیل غیرقانونی است اما در قوانین ایران «چندزنی» برای ۴ همسر هم‌زمان دائم و بی‌نهایت همسر موقت به رسمیت شناخته شده اما چندشوهری ممنوع است

آخرین ویرایش:

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
اسلام یک دید گاهه ، ما اینجا مینوایم دیدگاه ها مون رو به اشتراک بزاریم ، ایشون از دید خودشون گفتن ، شما هم به جای نقد ایشون دیدگاه خودتون رو بیان کنید
شما اگه حرف خودتون رو قبول داشتید جای تعیین باید و نباید و نقد کردنِ کار من، فقط عقیده‌ی خودتون رو می‌گفتید و در پی‌وی تذکر می‌دادید.
بس کنید این ژست‌های اخلاقی‌تون رو، من این‌جا هم شما، هم حرفاتون و هم هر چیزی که احساس کنم نیاز به نقد کردن داره رو نقد می‌کنم. :‌‌))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
یه پیشنهاد بدم؟
چرا از بحث دینی و جغرافیایی ش خارج نمیشید و متمرکزتر بحث کنید؟
مثلا علمی بحث کنید چند همسری رو، از زیستی تا روانی و...
اینکه من نظر مثبتی ندارم دلیل کافی نیست برام که پلیدی محض باشه چند همسری. میخوام ببینم یک فرد چی میشه که رو میاره بهش...

دریااا

Darya
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1402
شما اگه حرف خودتون رو قبول داشتید جای تعیین باید و نباید و نقد کردنِ کار من، فقط عقیده‌ی خودتون رو می‌گفتید و در پی‌وی تذکر می‌دادید.
بس کنید این ژست‌های اخلاقی‌تون رو، من این‌جا هم شما، هم حرفاتون و هم هر چیزی که احساس کنم نیاز به نقد کردن داره رو نقد می‌کنم. :‌‌))
من چون کاربر تازه بودم نمیدونستم تو پی وی هم میشه پیام داد. در ضمن اگر شما هم انتقاد پذیر بودید اینقدر موضع نمیگرفتید

پریشون

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشمر
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
اقا یه بحثی هست که کسی توجه ی نداره اقا مجاز بودن یه کار به معنای لزوم و ضرورت و درست بودن و در عرف جامعه بودن نیست الان تو ایران چند همسری مجازه ولی چند نفر چند همسر هستند؟ بیشترین درصد در یکی از استان ها حدود 17 درصد است یعنی اونقدرا که شما دارید بحث می کنید اهمیت نداره مثل این می مونه که با شورت برای مرد میشه جلوی خدا نماز خوند اگر نامحرم نباشه ولی از اونطرف می گن با بهترین لباس نزد خدا حاضر شو دقیقا مثل این می مونه از این جنبه اقا چند همسری مجازه ولی یه همسر بگیر و به زیبایی زندگی کن / یه بحث دیگه اینقدر می گن چرا چند همسری برای زن مجاز نیست فقط یه دلیل بگم ( انگشتانش مور مور می شود از تایپ): تعداد زنان در هر جامعه ( شاید استثنا باشه) بیشتر از مردان است و این به دلیل جنگ و ... این ها است وخداوند با این کار می خواسته همه ی زن ها از لذت های حلال استفاده کنه به طور مثال یه زن جوان که شوهرش فوت کرده رو نمیاد یه جوان که ازدواج نکرده بگیره بلکه یه جوان ( شاید ) بگیره که انتخاب دوم باشه./

پریشون

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشمر
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
اقا یه بحثی هست که کسی توجه ی نداره اقا مجاز بودن یه کار به معنای لزوم و ضرورت و درست بودن و در عرف جامعه بودن نیست الان تو ایران چند همسری مجازه ولی چند نفر چند همسر هستند؟ بیشترین درصد در یکی از استان ها حدود 17 درصد است یعنی اونقدرا که شما دارید بحث می کنید اهمیت نداره مثل این می مونه که با شورت برای مرد میشه جلوی خدا نماز خوند اگر نامحرم نباشه ولی از اونطرف می گن با بهترین لباس نزد خدا حاضر شو دقیقا مثل این می مونه از این جنبه اقا چند همسری مجازه ولی یه همسر بگیر و به زیبایی زندگی کن / یه بحث دیگه اینقدر می گن چرا چند همسری برای زن مجاز نیست فقط یه دلیل بگم ( انگشتانش مور مور می شود از تایپ): تعداد زنان در هر جامعه ( شاید استثنا باشه) بیشتر از مردان است و این به دلیل جنگ و ... این ها است وخداوند با این کار می خواسته همه ی زن ها از لذت های حلال استفاده کنه به طور مثال یه زن جوان که شوهرش فوت کرده رو نمیاد یه جوان که ازدواج نکرده بگیره بلکه یه جوان ( شاید ) بگیره که انتخاب دوم باشه./
اقا هیچ حرفی ندارم فقط اونایی که دیس دادن بیان نظراتشون رو بگن بشنویم ما :/ الان شمایی که دیس دادی با چند همسری موافقی بیا دلیل بگو

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
اقا هیچ حرفی ندارم فقط اونایی که دیس دادن بیان نظراتشون رو بگن بشنویم ما :/ الان شمایی که دیس دادی با چند همسری موافقی بیا دلیل بگو
عاقا حاحی تاریخ مصرف این تاپیک گذشته بگی نگی
من دیس دادم با دلیلت مخالفم که دیس دادم
حوصله بحثم ندارم
ما که نم خایم همو متقاعد کنیم ، می خوایم ؟؟

Samineh

زن، زنده، آزاد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1396
با چند همسری از نگاه اسلامی و حرف های شما مخالفم اما فکر میکنم باورهامون به قدری با هم متفاوته که بحث کردن بی فایده هست.

پریشون

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشمر
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
با چند همسری از نگاه اسلامی و حرف های شما مخالفم اما فکر میکنم باورهامون به قدری با هم متفاوته که بحث کردن بی فایده هست.
خب من از همین جا متعجبم که من گفتم که مخالفم / ( یه چیز بگم دو تا از معلم های مدرسه ما دو تا زن دارن اونم باهم :)))

someon

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
sa
شهر
tu
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام
فکر کنم اکثر شما همچین دیدی دارید که قرآن چندهمسری رو تایید میکنه،یا فکر میکنید کمی مردپرستانه هست که صرفا این عمل رو برای مردان مجاز میکنه
اما اجازه بدید بنده حقیر هم نظر خودم رو بر اساس سه آیه شرح بدم
۱.آیه ۳ سوره نسا : ... دو همسر،سه همسر و یا چهار همسر و اگر بیم دارید که عدالت را بین ایشان برقرار نکنید،تنها به یک همسر اکتفا کنید ! (=بیش از یک همسر اختیار نکنید)
۲.آیه ۲۶ سوره نسا : و شما هرچقدر هم که حریصانه(پر وسواس) تلاش کنید،نمیتوانید بین همسر هایتان عدالت را برقرار سازید
(و در ادامه آیه میگه که پس حداقل سعی کنید ظاهر قضیه رو حفظ کنید که یکی یا چند ها از زن ها احساس تعلیق نداشته باشه)
با توجه به این دو آیه میشه فهمید که خود قرآن هم این آیات رو صرفا برای افرادی روایت کرده که از پیش، بیش از یک همسر داشتند و برای افراد مجرد،اختیار بیش از یک همسر به صورت همزمان رو ممنوع کرده
درمورد بحث مردسالاری هم عرض کنم که اکثر آیاتی که درمورد حقوق زن و مرد هستند من جمله همین آیه،در سوره نسا به معنی زنان ذکر شده و اولین آیه این سوره زن و مرد رو از نفسی مشترک برخوردار میدونه،پس از نظر بنده حقیر هر چه حداقل در این سوره از مرد و زن گفته شده،بالعکسش هم صادق است،متشکرم

victor:/

vIctor is loser:/
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 8
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
اوه شت:(

اولا به نظرم چند همسری ی تبعیض نژادی بسیار مزخرفه(دخترا نمیتونن ی چنین کااری کنن جرمشم سنگساره)
دوما فک نکنم هنوزم ی چنین مردایی وجود داشته باشن ک بخوان حرم سرا راه بندازنو ...
سوما عمرا اگه ی مرد بتونه همسرهاش به ی اندازه بها بده و بتونه عادلانه رفتار کنه:(

(وی ب شدت مخالف این نوع زندگی هست)

SARA.MA

♧♢♡♤
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
Al
سال فارغ التحصیلی
1441
خیر
با این که خود پیامبرم بخاطر صلح و اینا از هر قبیله ی زن میگرفت ولی واقعا درست نیست خب:'
ی قلب گنجایش چند نفرو داره؟:))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
موافقم
بیاید به جای همسر بگیم پارتنر چون منظورم تو لزوما تو رابطه ی بعد ازدواج نیست
هیچ انسانی کامل نیست و هیچ دو انسانی نمیتونن نا کاملی ها و....... هم رو به طور کامل تامین کنن
اما
به شرطی طرف می تونه پاتنر های متعدد داشته باشه که طرف متقابلش هم بتونه
یعنی اگه خودت با ۵ نفری اجازه نداری گیر بدی ۰را طرفت با یکی دیگه ام هست

anaana251223

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
جایی همین حوالی
کتاب جوانه های پائیزی رو کسی خونده؟
توش دختره میخاد دوتا شوهر داشته باشه و نوبتی کرده
ب نظرم همون قدر ک برا زن بده برا مردم بده
خب زنا هم دوست ندارن همسرشونو با کسی تقسیم کننر
مردا پشت غیرتشون قایم میشن تو این مسائل

vesall

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی
رشته دانشگاه
پزشکی
خیر واقعا من دلیلی نمیبینم که مرد بخواد چند همسر داشته باشه اخه چرااا؟؟
مردی که بخواد اینکارو بکنه اصلا باهاش زندگی نکرد به نفع زنه
این مردها رو باید زنده زنده دفن کرد

بالا