• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

واکسن؟ بله یا خیر

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
حرف بزن یکی از دوستان نظر یک شهروند با ظاهر مذهبی رو در مورد واکسن انعکاس داده بود
هرچند که من متوجهم خودش و اکثر دوستان به این موضوع با دیدی تمسخر آمیز نگاه می کنن اما من مدتیه این نظر و شک و تردید رو در مورد کارایی واکسن ها و عوارض احتمالیشون رو در جاهای مختلفی که اصلا هم مذهبی نیستن دیدم ، برای مثال چند سالیه که توی اینستا یه پیج خیلی چپ و آنارشیسمی رو دنبال می کنم (Thefreethoughtproject ، احتملا پستی که در مورد مقایسه ی جولیان آسانژ و زاکربرگ گذاشته بود به فارسی ترجمه شد رو دیده باشید ) و این پیج که رنگ بویی از دین و مذهب درش نیست بارها علیه واکسن پست گذاشته و اونو صرفا وسیله ی برای درآمد بیشتر شرکت های دارو سازی دونسته .
در هر صورت به نظرم باید در فضایی به دور از جو زدگی (چه اینکه صرفا پلاکارد به دست بگیریم و غیر منطقی باهاش مخالفت کنیم چون توی طب اسلامی نیست و چه اینکه هر کی در مورد واکسن شک کرد رو مسخره کنیم ) توی سایت در موردش بحث بشه .
من تا جایی که یادم میاد یه سری از مسائل رو مطرح می کنم شما هم بحثو ادامه بدین اگه علاقه مند بودید ولی به نظرم صرف اینکه یه فرد مذهبی اونو بیان می کنه مسخرش نکنید : )
۱- تقریبا تمام واکسن هایی که ماداریم علیه بیماری های عفونی هست ، و افزایش سطح بهداشت باعث شده انسان موفق بشه بیماری های عفونی رو تا حد خوبی کنترل کنه چه اونهایی که براشون واکسن هست و چه اونهایی که واکسنی براشون نیست .چطور میشه گفت واکسن ها واقعا تاثیر خاصی در این روند کاهش بیماری های عفونی داشتن؟
۲- بحث هایی در مورد شیوه ی approve شدن واکسن ها دیدم که انگار پذیرش این واکسن ها خیلیم درست نبوده و شک تردید درشون هست (الان خودم فرصت سرچ در این مورد رو ندارم و توی یه کلیپ دیدم اگه کسی تونست این مورد هم می تونه برای بحث خوب باشه)
۳-یه بحث دیگه که به نظرم جالبه : گاهی وقتا برای کارایی واکسن ها به یه ایمنی جمعی نیازه ، مثلا یه جمعیت ۱۰۰ نفره داریم ، اگه ۲۰ نفرشون واکسن بزنن و هشتاد تا نزنن شانس ابتلا به بیماری هنوز توی جمعیت بالاست ، حالا اگه ۹۹ نفر واکسن بزنن اون یه نفر هم ایمن میشه چون دیگه کسی نیست که ازش بیماری رو بگیره ،،،
مطلب دیگه اینکه بیمار شدن افراد هزینه هایی رو برای دولت داره ، حالا با توجه به این دومورد آیا افراد این حق رو دارن که به عنوان آزادی شخصیشون از زدن واکسن اجتناب کنن؟

اگه بحث جالب دیگه ای در مورد واکسن دارید مطرح کنید

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399
چند باری هم ما ب عینه دیدیم ک دوستا و آشناهامون واکسن زدن بعد چند ماه بهشون گفتن ک واکسن تاریخ مصرف گذشته زدین و بلاه بلاه بلاه
واقعیه این قضیه؟

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
۲- بحث هایی در مورد شیوه ی approve شدن واکسن ها دیدم که انگار پذیرش این واکسن ها خیلیم درست نبوده و شک تردید درشون هست (الان خودم فرصت سرچ در این مورد رو ندارم و توی یه کلیپ دیدم اگه کسی تونست این مورد هم می تونه برای بحث خوب باشه)
واقعیت: در پذیرش همه داروها شک و تردید هست!
هیچ دارویی نیست که ۱۰۰٪ تایید شده باشه یا فاقد عوارض جانبی باشه.
ما تو تحقیقات چندین فاز داریم، ک فاز بالینی روی جامعه های هدف خاصیه و تعمیم‌ش میدیم.
لذا نه فقط واکسن بلکه هیچ دارویی دقیق نمیشه گفت خوبه یا بده یا چه اثرات بلند مدتی میتونه بذاره.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
برام تعجب بر انگیز بود ک ی عضو از جامعه پزشکی این پست رو گذاشته .
در حالیکه با عواملی مثل هپاتیت ب ، HPV ، سرخجه و TORCH , فلج اطفال و و و.. و عوارضشون کاملن اشنایی دارین .

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
واقعا به نظرم جای بحث نداره. دیگه حالا تاثیرش رو به عینه نمی تونید ببینید اسم آبله رو که شنیدید؟ که الان به خاطر واکسن زدن ریشه کن شده.

یه چیز دیگه که اخییرا از استادمون شنیدم‌ زیاد شدن بروسلوز یا همون تب مالت تو سال های اخییره که چون از سال ۸۹ تحریم شدیم و واکسن دام ها وارد نمیشه کم کم داره شیوعش زیاد میشه
و جالب اینجاست که انقددرررر برای کشور های اروپایی و آمریکایی مساله حل شده ای هست که مبحث بروسلوز از رفرنس حذف شده :| به کارشون نمیومده :|

واقعیت: در پذیرش همه داروها شک و تردید هست!
هیچ دارویی نیست که ۱۰۰٪ تایید شده باشه یا فاقد عوارض جانبی باشه.
ما تو تحقیقات چندین فاز داریم، ک فاز بالینی روی جامعه های هدف خاصیه و تعمیم‌ش میدیم.
لذا نه فقط واکسن بلکه هیچ دارویی دقیق نمیشه گفت خوبه یا بده یا چه اثرات بلند مدتی میتونه بذاره.

بله دارو ها عوارض دارن چون ما مثلا برای قلب می دیم ولی روی کلیه هم اثر می ذاره. ولی واکسن بحث ش جداست. اگه روند تولید و تزریق ش درست باشه عوارض جانبی خاصی نداره.

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
برام تعجب بر انگیز بود ک ی عضو از جامعه پزشکی این پست رو گذاشته .
در حالیکه با عواملی مثل هپاتیت ب ، HPV ، سرخجه و TORCH , فلج اطفال و و و.. و عوارضشون کاملن اشنایی دارین .
من یه سری دیدگاه مختلف رو که کمتر شنیدیم اینجا به اشتراک گذاشتم و دقیقا وظیفه ی جامعه ی پزشکی هست که نسبت به این مسائل حساس تر باشن
در ضمن خودم هم نظر خاصی در این مورد ندارم
تمام این بیماری هایی که گفتین عفونی هستن و لیستی بسیار طویل تر از بیماری های عفونی وجود داره که براشون واکسنی نبوده ولی به خوبی کنترل شدن

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
من یه سری دیدگاه مختلف رو که کمتر شنیدیم اینجا به اشتراک گذاشتم و دقیقا وظیفه ی جامعه ی پزشکی هست که نسبت به این مسائل حساس تر باشن
در ضمن خودم هم نظر خاصی در این مورد ندارم
تمام این بیماری هایی که گفتین عفونی هستن و لیستی بسیار طویل تر از بیماری های عفونی وجود داره که براشون واکسنی نبوده ولی به خوبی کنترل شدن
ببینین مثلن هپاتیت و HIV رو در نظر بگیرین .
ریسک نیدل شدن توی خود کادر درمان بالاست اما حداقل بابت هپاتیت با واکسیناسیون تا حدود زیادی میشه خیالمون راحت باشه اما اگه اچ پازتیو شیم بدبختیم و راهی هم برا کنترلش نیست و واقعن اگه روزی واکسنی برا پیشگیریش باشه خیلی اوضاع متفاوت میشه .
پیشگیری خیلی بهتر از درمانه و بودجه گذاشتن برا پیشگیری کمتر هزینه میبره نسبت ب بودجه گذاشتن برا درمان و جدا از بودجه ضررهایی ک ب جان انسانها و زندگیشون بخواد وارد شه و ریسک اینکه کنترل کنیم مثل ابله ک دوستمون توضیح داد ک الان هم هر زمانی احتمال استفاده ب عنوان سلاح بیولوژیکی ازش هست .

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
بله دارو ها عوارض دارن چون ما مثلا برای قلب می دیم ولی روی کلیه هم اثر می ذاره. ولی واکسن بحث ش جداست. اگه روند تولید و تزریق ش درست باشه عوارض جانبی خاصی نداره.
من نگفتم واکسن عارضه جانبی داره.
بحث این بود که هیچ واکسن و دارویی پدیرش ۱۰۰٪ نداره

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
اخیرا هم یک سری افراد (غالبا جمهوریخواه های آمریکا)میگن که واکسن زدن و سندروم داون با هم ارتباط دارن،این رو کسی اطلاعی داره پشتوانه علمی داره یا نه؟

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
اخیرا هم یک سری افراد (غالبا جمهوریخواه های آمریکا)میگن که واکسن زدن و سندروم داون با هم ارتباط دارن،این رو کسی اطلاعی داره پشتوانه علمی داره یا نه؟

متوجه نشدم یعنی میگن بچه ای که واکسن می‌زنه سندرم داون می‌گیره؟ یا مادری که تو بچگی واکسن زده بچه ش داون میشه؟
حالت اول که محاله چون سندرم داون یه بیماری مادر زادی و از بدو تولد وجود داره واکسن بعدا می زنن
ولی برای حالت دوم‌ تا حالا که چیزی نشنیدم ولی اگه می دونید دقیقا برای کدوم واکسن این حرف می زنن بگین که سرچ کنم ببینیم مقاله ای پیدا میشه یا نه

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
متوجه نشدم یعنی میگن بچه ای که واکسن می‌زنه سندرم داون می‌گیره؟ یا مادری که تو بچگی واکسن زده بچه ش داون میشه؟
حالت اول که محاله چون سندرم داون یه بیماری مادر زادی و از بدو تولد وجود داره واکسن بعدا می زنن
ولی برای حالت دوم‌ تا حالا که چیزی نشنیدم ولی اگه می دونید دقیقا برای کدوم واکسن این حرف می زنن بگین که سرچ کنم ببینیم مقاله ای پیدا میشه یا نه
به نظرم چرت و پرتی بیش نیست.فقط میخواستم مطمئن شم

بالا