تکامل جذاب میشود:- "

شروع موضوع توسط آکیوم:! ‏2019/9/20 در انجمن مباحث زیستی

تگ‌ها:
مدیران: Orelia
  1. آکیوم:!

آکیوم:! آزاده آزاده آزاد برای خودم!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    میتونه مثله سوال قبلی جای بحث باشه؛ به هرحال اجازه ی بحث درباره ی سوالای قبلی رو داریم

سوال سوم
    http://uupload.ir/files/47y4_s`.png
    http://uupload.ir/files/e2ec_s.png
    میتونید کتاب ژن خودخواه رو دانلود کنید و فصل نهم "جنگ میان دو جنس" رو کامل بخونید اگه تا حالا با انتخاب جنسی درون جنسی و برون جنسی اشنا نبودید

• لایک لایک x 2
  2. Leo

Leo کاربر خاک انجمن خورده

امتیازات:
    +11,666 / -706
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    خدابنده
    سال فارغ التحصیلی:
    0000
    من درمورد تیره تر بودنِ پوست بیضه ها دو تا سوال دارم.

1- همونطور که میدونید، برای ما بقای جاندار نسبت به بقای گونه اولویت داره. یعنی تمایلِ ما به آب و هوا و غذا، بیشتر از تمایل ما به سکس و روابط جنسی ـه. قبل از اینکه دنبال تولید مثل باشیم، سعی میکنیم که خودمون رو زنده نگه دارم. پس طبیعتا محافظت از اندام های حیاتی ای مثل مغز و قلب، باید بیشتر از اندام های جنسی باشه. درمورد محافظت های مکانیکی و شیمیایی، مغز و قلب امنیت بیشتری نسبت به اندام های جنسی دارن. ولی درمورد امنیتِ ژنی چطور؟ سوال من اینه که چرا پوستِ سر به اندازه ی پوستِ اندام های جنسی تیره نیست؟ مگه رسیدنِ اشعه های نور خورشید به مغز و افزایش احتمال جهش های ژنی نورون ها، خطرناک تر از پیش اومدنِ این موقعیت برای اسپرم ها نیست؟ (جهش هایی که ممکنه باعث سرطان، اختلالات عصبی یا معلولیت بشه!)
    (هدفم از این سوال، اینه که بدونم آیا واقعا به خاطر "اهمیتِ نرسیدنِ نور به بیضه ها"ست که تیره تره؟)

2- میدونیم که سطح کدر اجازه ی عبور نور رو نمیده و سطح شفاف، نور رو از خودش عبور میده. یعنی برای بیضه، طبیعتا داشتنِ پوست کدر منطقی تر از پوست شفاف ـه. ولی درمورد سطوح کدر، میدونیم که سطح تیره نسبت به سطح روشن، بازتابشِ ضعیف تری داره. یعنی بیشترِ نوری که به سطح تیره میتابه، توسطِ سطح جذب میشه تا اینکه بازتابش پیدا کنه! درواقع پوست روشن، نورِ کمتری رو جذب میکنه و اگه قرار باشه معیارمون "نرسیدنِ اثر اشعه های نور به اسپرم" باشه، منطقی تره که بیضه پوست سفید و روشنی داشته باشه. تا بخش بیشتری از نور رو بازتاب کنه و اسپرم ها کمتر تحت تاثیر آثارِ نور باشن. توضیحِ این مسئله چیه؟
    درسته که نر به اندازه ی ماده نیاز به جذابیت های ظاهری نداره، ولی به هر حال نیاز داره درمورد یه سری فاکتور ها با بقیه ی نر ها رقابت کنه. جاذبه ی جنسی، صرفا به زیبایی صورت یا سکسی بودنِ بدن ختم نمیشه. مثلا یکی از معیارهای جذابیت جنسی، "امنیتِ جنسی"ـه. که برای نر مثلا میتونه این باشه که به اندازه ای قدرت(بدنی/اجتماعی/مالی/ذهنی/...) داشته باشه که بتونه شرایط مناسبی برای رابطه ی جنسی و شریک جنسیِ خودش فراهم کنه.
    به علاوه، توجیهِ "کمیاب بودنِ تخمک نسبت به اسپرم" درحال حاضر صدق نمیکنه. به دلایلِ زیادی مثل "تغییر ماهیتِ سکس" یا "تسهیل شرایط رابطه ی جنسی" یا خیلی مسائل دیگه! درسته که تعداد تخمک ها نسبت به اسپرم ها کمتره، ولی برای تولید مثل فقط یک تخمک نیازه و میلیون ها اسپرم! درواقع چیزی که بیشتر از تعداد اسپرم و تخمک مطرحه، تعدادِ جنس ماده و نر ـه! یک نر و یک ماده، میتونن تولید مثل انجام بدن. و اصلا مهم نیست که ماده فقط یک تخمک آزاد میکنه و نر میلیون ها اسپرم. چون در نهایت قراره با "یک تخمک"، "یک لقاح" انجام بشه.
    میخوام بگم که لزومی نداره جنس نر نیاز داشته باشه تلاشِ "بیشتر" برای تولید مثل کنه. با شرایطی که زندگی انسان امروزی داره، جنس نر و ماده برای تولید مثل تقریبا به اندازه ی یکسان نیاز دارن تا رقابت کنن و جذابیت های خاص خودشون رو داشته باشن.

و چیزی غیر از این هم فکر نمیکنم وجود داشته باشه! انسان ماده ی امروزی، سعی میکنه از نظر ظاهری سکسی به نظر بیاد و انسان نر امروزی، با بقیه ی اعضا رقابت میکنه تا قدرتمندتر(بدنی/اجتماعی/مالی/ذهنی/...) باشه و گزینه ی بهتری برای تولید مثل به حساب بیاد!

+ عه نویسنده ـش داوکینزه که :))

آخرین ویرایش: ‏2019/9/22
    • لایک لایک x 2
  3. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +735 / -8
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    برای یه جانور فرزندانش خیلی مهم هستن چون دوست داره ژن هاش رو به نسل بعد منتقل بکنه و هرچی فرزند بیشتری داشته باشه براش بهتره و هرچی کیفیت فرزندانش بهتر باشه خب اونا هم ظرفیت تولیدمثلی شون بالاتر میره
    جهش اگه به اسپرم برسه میتونه موروثی بشه اما اگه یه نورون جهش پیدا کنه اهمیتش کمتره.تقریبا میشه گف اگه جهش مضر موروثی بشه فاتحه ژن ها خوندس و توی طبیعت موفق نبوده و به راحتی توسط انتخاب طبیعی حذف میشه
    در ضمن پوست سر توسط مو حفاظت میشه و سد خونی مغزی هم که خیلی خفنه
    احتمال رسیدن اشعه uv به قلب و مغز کمه

• لایک لایک x 1
  4. Leo

Leo کاربر خاک انجمن خورده

امتیازات:
    +11,666 / -706
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    خدابنده
    سال فارغ التحصیلی:
    0000
    درمورد اهمیتِ فرزندآوری و تولید مثل بحثی نیست. حرف من اولویتِ جانداره!
    درسته که جاندار سعی میکنه ژنتیک سالم تری رو به زاده های خودش منتقل کنه، ولی قبل از این کار، نیاز داره به بقا ادامه بده! (فکر نمیکنم نیازی به توضیح باشه که میل جانداران برای تنفس سلولی و هوا و غذا و آب، به مراتب بیشتر از میلشون به سکس و تولید مثله.)
    جهش نورون ها اهمیتش کمتره؟ یعنی اون سرطان و اختلالات عصبی و معلولیت هایی که بهش اشاره کردم اینقدر بی اهمیت به نظر میان؟ یه سری از جهش ها اگه اتفاق بیفته، کار اصلا به اسپرم و تولید مثل نمیرسه که بخوایم درمورد سلامت ژنیِ زاده ها صحبت کنیم! (یعنی قبل از اینکه درمورد سلامت زاده ای بحث کنیم، باید وجودِ اون زاده تضمین بشه.)

مو برای گرم نگه داشتنِ سر، و سد خونی-مغزی برای محافظت شیمیایی و فیلتر کردنِ پلاسما عمل میکنن. و هیچ کدوم توانایی جلوگیری از رسیدن اشعه uv به مناطق عمقیِ سر رو ندارن.

+من یه تحقیقی کردم درمورد اینکه پوست تیره چطور میتونه جلوی اشعه های مضر نور خورشید رو بگیره. و خب اینطور فهمیدم که رنگدانه ی ملانین جلوی اشعه های uv رو میگیره و اجازه نمیده به مناطق زیریِ پوست نفوذ کنن.

سوالم رو یه جور دیگه هم میگم.
    طبیعتا بیضه ها خیلی کمتر از ناحیه ی سر در معرض نور خورشید هستن. اگه تیره بودنِ بیضه به خاطر جلوگیری از تاثیر اشعه های فرابنفشه، چرا مثلا سر این محافظت رو نداره؟

5. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    ما سرطان پوست میگیریم؛ چرا پوستمون تیره نشده؟
    افرادی که پوست روشنی دارن بیشتر در معرض سرطان پوستن!
    و خب ما نمیتونیم تو تکامل توضیح بدیم چرا سگ نمیتونه پرواز کنه؛ در واقع نمیتونیم بگیم چرا پوستمون سرمون سیاه نیست؛ ولی میتونیم بگیم چرا پوسته بیضه ها تیره تره
    درسته:- "
    ضمن اینکه افراد تولید مثلشون رو به بقای خودشون ترجیح میدن؛
    http://uupload.ir/files/bj29_photo_2019-09-22_15-21-26.jpg

6. dinsiora

dinsiora کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +9,103 / -522
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    تلگرام:
    خب من بعنوان یکی ک این تاپیکو خوندم یسری سوال ب ذهنم اومد.
    اول اینکه پوست بیضه ها از اول تیره نیست و بعد بلوغ شروع ب تیره شدن میکنه. ینی چندسال اول نیازی ب حفاظت نداشته؟
    و اینکه اندام تناسلی خانم ها هم از همون بافته ولی اتفاق خاصی اون قسمت نمی افته ک نیاز ب حفاظت داشته باشه.
    و اينکه ما میگیم اسکروتوم پوستش کلفت تره برای حفاظت از تستیس و خب از نظر ساخت اسپرم و این صوبتا همه چی تو تستیس اوکی میشه.
    و پنیس صرفا ی بافت ایرکتایل و ی پیشابراه برای ادرار و انزال داره. و صرفا از نظر مکانیکی برای رسوندن اسپرم ب تخمک اینطوری طراحی شده.
    اونوقت چرا بافت پنیس و اسکروتوم یکیه؟ آیا اصلا پنیس نیازی داره ب حفاظت؟

7. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    من تا حالا با همچین چیزی رو به رو نشدم!
    ضمن اینکه جهش اونجایی پیش میاد که داره تقسیم میشه بیشتر؛ و تو جایی که سلول ها ثابتن و تقسیمی ندارن احتمال این جهش خیلی کم میشه
    در واقع میخام بگم نور خورشید جایی که داره تقسیم زیادی صورت میگیره بیشتر اثر گذاره تا جایی که هیچ وقت تقسیمی نیست

• لایک لایک x 1
  8. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    من منبعی ندارم از اینکه پوست تیره بوده و یا کم کم تیره میشه؛ ولی تو چند سال اول اسپرمی ساخته نمیشه
    بافتشون یکیه؟:/
    منظورت دقیقا از اینکه بافتشون یکیه چیه؟

9. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    داره ولی ن به شکلی که الان تو ماده در گونمون دیده میشه؛ مثلا همین اصلاح مو!؛ باعث جذابیت میشه ولی تو ماده همیشه اتفاق میوفته اکثرن ولی تو نر نه! (تو نسل جدید اتفاق میوفته)
    البته البته البته:- "
    این چیزی که اینجا گفته شده دقیقا شبیه 100سال پیش همه ی کشوراست!
    شما مرد جذابی رو نمیتونید تو 100سال پیش پیدا کنید؛ ولی الان همه دارن به سمت جذابیت میرن:- "
    کتاب درباره ی قدیمیاست تقریبا:- "

خب:/
    من از پرسیدن سوال سوم پشیمون شدم:/
    چون الان نر ها هم ارایش میکنن موهاشون رو رنگ میکنن و دنبال جذابیتن
    این سوال رو میتونیم درباره این بپرسیم چرا در جوامع قبلی خودمون و البته حال خودمون به این شکله

10. dinsiora

dinsiora کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +9,103 / -522
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    تلگرام:
    خب منظورم بیشتر از بافت کلی‌ش همون پوستش بود. درست نمیتونم منظورمو برسونم خودت بگیر دیگه. منظورم بافت داخلش نیست. صرفا قسمت روییشه=) پنیس و اسکروتوم ک تا حد زیادی شبیهن. حتی همون رنگ دانه ها.
    و لبه بزرگ اندام جنسی خانوم ها هم شبیه همون پنیس و اسکروتومه.

11. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    درست نمیفهمم ولش:/
    و اگه بفهمم نمیتونم دلیلی بیارم:/
    ینی نمیشه:/

12. dinsiora

dinsiora کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +9,103 / -522
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    تلگرام:
    هم بیضه تیره میشه هم ب پنیس هم تو اندام جنسی خانوم ها لبه های بیرونی. جنس پوستشونم عین همه. یا حتی آرنج هم همون مدله. ولی جز تو بیضه ها جاهای دیگه هیچ نیازی ب حفاظت نیست. پس چرا تو خانوم ها ک اووژنز خارج از بدن و تو اندام تناسلیشون نیست پوست اندام تناسلیشون عین بیضست؟ و اینکه تو پنیس آقایون هم چیزی برای حفاظت نیست. صرفا ی بافت ایرکتال و ی مجراست. اسپرماتوژنز اصلا ربطی ب پنیس نداره. پس چرا پوست پنیس هم از جنس پوست بیضست؟

13. dinsiora

dinsiora کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +9,103 / -522
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    تلگرام:
    خب پس اون پوست تیره بیضه دلیل حفاظتی نمیتونه داشته باشه. یا بهتره بگم نمیشه گفت ک برای حفاظت این شکلی شده

14. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    پنیس مثه بیضه ها تیرست؟!

15. dinsiora

dinsiora کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +9,103 / -522
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    تلگرام:
    آره. همونطور ک لبه های اندام جنسی خانوم ها تیرست

16. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    درباره ی پریمات ها چی؟!
    تیره بودن لبه های اندام جنسی ماده تو انسان یا پنیس تو انسان میتونه به خاطره اصطکاک و لباس و اینا تیره بشه

17. dinsiora

dinsiora کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +9,103 / -522
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    تلگرام:
    يعني ي بچه تا قبل بلوغش لباس نمیپوشه؟ تو اون همه سال قبل بلوغ تیره نمیشه و موقع بلوغ در عرض چندماه تیره میشه؟ و اگر بخاطر لباسه چرا تیرگی پنیس و بیضه یا اندام خانوم ها هرچی میگذره تیره تر نمیشه و تو ی سطح خاص میمونه؟

18. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    لباس میپوشه ولی خب مربوط به اینه به چه مدت؟:/
    بیاین پریمات ها رو بررسی کنیم؛ انسان کاملا بحثش جداست به خاطره پوشش

19. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +735 / -8
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    جهش زمانی اهمیت پیدا میکنه که توی مسیر اپوپتوز ایجاد بشه و مانع مرگ برنامه ریزی شده ی سلولی بشه وگرنه یه نورون جهش پیدا کنه موردی پیش نمیاد و نورون های دیگه جاش رو پر میکنن یا خودش خودشو میکشه.نورون هم که تقسیم نداره بخواد از دستکاری اپوپتوزش بترسه
    سلول های عضلانی هم همینطور مثل قلب

شاید اگه مثلا یکی از اون پریمات ها پوست سرشون بر اثر جهش تیره میشد اونم به عنوان یه مزیت تکاملی ادامه پیدا میکرد اما احتمال یه جهش مفید وراثتی خیلی خیلی کمه

• لایک لایک x 1
  20. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +735 / -8
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    یه چیز دیگه هم بگم
    احساس میکنم بحث داره اینجوری پیش میره "چرا اینجوری نیست؟"
    توی تکامل ما نمیتونیم دستکاری کنیم فقط میتونیم تغییرات تکاملی رو در نظر بگیریم و مزیت هرکودوم رو بررسی کنیم و همشون فرضیه هستن که ازمایش کردن همشون هم ممکن نیست.الان میتونیم بریم اینو ازمایش کنیم:/
    به نظرم اگه هر سوال محدود به یک گونه ی خاص یا نهایتا چند گونه بشه بهتره و درمورد همون صفت یا رفتار سوال و جواب بشه
    به انسان تعمیم ندیم: )
    ینی من الان ربط بافت و پوسته و تیرگی پنیس و تستیس و لب ها رو نفهمیدم که @DENIZZZZZ گفت
    میشه توضیح بدی بیشتر؟

مدیران: Orelia