تکامل جذاب میشود:- "

شروع موضوع توسط آکیوم:! ‏2019/9/20 در انجمن مباحث زیستی

تگ‌ها:
مدیران: Orelia
  1. سارا خانم

سارا خانم supportive

امتیازات:
    +5,347 / -1,064
    نام مرکز سمپاد:
    Frz
    شهر:
    Teh/Gh
    سال فارغ التحصیلی:
    02
    اممم میشه این قسمتو بیشتر توضیح بدی؟نفهمیدم درست:-"

2. آکیوم:!

آکیوم:! آزاده آزاده آزاد برای خودم!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    یه لوله ی افقی رو در نظر بگیر که دو لایست و از بین 2 تا لایه یه سیم رد شده و سیم کفشه؛ اگه سیم بخاد از کف بیاد بالا باید بچرخه تو دایره؛ ینی باید یه نصفه محیط دایره رو طی کنه؛
    لوله ی داخلی همون اندام داخلی میشن؛ اگه کرم اندام داخلی نداشت؛ فقط کافی بود سیم قطر رو طی کنه و بیاد بالا؛ اینجوری هر نیمه مغز نیمه دیگرو کنترل نمیکرد دیگه

• لایک لایک x 3
  3. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    سمت راست سیم داره راست بدن رو کنترل میکنه؛ وقتی میچرخه همچنان اون سمتش باید سمت راست رو کنترل کنه؛ ولی دقت کن که خودش وارونه شده؛ در نتیجه الان سمت چپش میشه همون سمت راست قبلیش:- "

• لایک لایک x 2
  4. Leo

Leo کاربر خاک انجمن خورده

امتیازات:
    +11,617 / -706
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    خدابنده
    سال فارغ التحصیلی:
    0000
    (نظرِ شخصی)

2- به این طرح که شکل ساده ای از کیاسمای بینایی(Optic Chiasma) انسان ـه دقت کنید(کیاسمای بینایی نقطه ای هست که بخشی از آکسون های عصب بینایی یک چشم، به نیمکره ی مقابلِ مخ میره):
    خب همونطور که میبینید، نوری که از سمتِ چپ محیط به چشم میرسه، 2 مسیر رو طی میکنه. یعنی به الف)عصب سمت راست چشم راست(سبز) و ب)عصب سمت راست چشم چپ(سبز) میرسه.
    و اگه دقت کنید، هر دوی این اعصاب در نهایت به نیمکره ی راستِ مخ وارد میشن. (مشابهِ همین حالت، برای نوری که از سمت راست محیط به چشم میرسه صادقه.)

3- از 1 و 2، میتونیم اینطور استدلال کنیم که "بیشترِ اطلاعاتی که از محیط وارد مغز میشه، به بخشِ مخالفِ اون جهت میره. یعنی بیشترِ اطلاعات سمت راست، به نیمکره ی چپ و بیشترِ اطلاعات سمت چپ، به نیمکره ی راست میره."

4- وقتی نیمکره ی راست، بیشتر اطلاعاتش رو از بخش چپ محیط دریافت میکنه، طبیعتا برای واکنش های سریع تر و دقیق تر، فعالیت های سمت چپ بدن رو کنترل میکنه.(و برعکس)

5- در توجیهِ اینکه چرا هردوسمتِ بدن توسط هردو نیمکره ی مخ کنترل میشن ولی توسطِ سمت مقابل بیشتره، میتونیم بگیم که چون بیشترِ(و نه همه ی) اطلاعات ورودی به مغز، از سمت مقابلشه. مثلا درمورد گوش، گوشِ راست ـه که بیشتر اطلاعات صوتی سمت راست بدن رو دریافت میکنه!

• لایک لایک x 1
  5. Leo

امتیازات:
    +11,617 / -706
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    خدابنده
    سال فارغ التحصیلی:
    0000
    این سه تا نکته رو هم باید در نظر داشته باشیم درمورد حرفی که زدم:

1- اول از همه باید بدونیم که مسائلِ فیزیکی، تکامل پیدا نمیکنن! نور تا وقتی که نشکنه مسیر مستقیمی رو طی میکنه. یعنی به هر حال نوری که از سمت چپِ محیط به سمت ما میاد، قراره به طرف چشم راست بره! یعنی نمیتونیم بگیم "چرا نور سمت چپ، میره طرف راست بدن؟". درواقع مسیر حرکتِ نور چیزی نیست که تغییر کنه و این بدنِ ما هست که باید خودش رو با این شرایط وفق بده!

2- هرچقدر مسیر های عصبی کوتاه تر باشن، سرعت انتقال پیام از اندام حسی به مغز بیشتر خواهد بود. به علاوه، هرچقدر شبکه ی عصبی ساده تر باشه، به همون اندازه پیچیدگی های انتقال پیام کمتر میشه و کلیّتِ فرآیند تسهیل میشه. پس منطقی تره که عصبِ راستِ چشم راست، به همون نیمکره ی راست مخ بره تا اینکه مسیرش رو طولانی تر کنه و به نیمکره ی چپ بره!

3- برای اینکه هردو نیمکره ی مخ، از هر دو چشم اطلاعاتی رو دریافت کنن، بخشی از آکسون های چشم سمتِ مقابل هم تو محل کیاسمای بینایی منشعب میشه و به نیمکره ی مقابل میره. این مسئله هم میتونه به دلایلی مثل "کامل تر بودنِ اطلاعات دریافتی" یا "حذف نشدنِ کامل بیناییِ یک سمت، درصورتِ آسیب به یکی از چشم ها" باشه.

• لایک لایک x 6
  6. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +720 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    اینا فقط حدسه
    ۱-گرما رو جذب کنه و تحرک اسپرم بیشتر بشه
    ۲-تشخیص وزنش برای ماده راحت تر بشه اوناییکه وزن بیشتری دارن توی رقابت اسپرمی قوی تر هستند و ماده اونا رو انتخاب میکنه
    ۳-گرما رو جذب کنه و از تستیس در مقابل گرما محافظت کنه:/

• لایک لایک x 3
  7. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +720 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    بعد ما چیزی نداریم که حد واسط این باشه؟ینی طناب عصبی سمت راست یا چپ باشه؟
    از سمت راست چرخیده یا چپ؟
    به نظرم این ایده غیرمحتمله چون برای به وجود اومدن همچین چیزی باید یه جهش بوده باشه.این جهش باعث میشه طناب عصبی در پشت تشکیل بشه و نه شکم
    تکامل توی فرد ایجاد نشده بلکه توی جمعیت بوده پس توی اون فرد یه جهش میتونسته ایجاد بشه که همون طناب تو پشت باشه نه اینکه بچرخه
    چرخیدن دو تا جهش میخواد که اصلا دومی مضر میتونه باشه و نباید تکامل یافته باشه
    فکر میکنم دلیلش یه چیز دیگه باشه اما ایده ای هم ندارم
    اگه کتاب اکولوژی رفتار کربس و دیویس رو خونده باشی یه جایی می نویسه فرضیه هایی که ما ارائه می کنیم ممکنه فقط خیال پردازی باشه و این فرضیه هم به نظر من خیلی فضاییه

• لایک لایک x 1
  8. Leo

امتیازات:
    +11,617 / -706
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    خدابنده
    سال فارغ التحصیلی:
    0000
    اتفاقا اساسِ یکی از تئوری های تکامل امروزی، بر پایه ی جهش های ژنی ـه!
    درواقع یکی از رایج ترین دیدگاه هایی که نسبت به مسئله ی تکامل وجود داره، اینطور میگه که همیشه و در هر شخص، ژن ها در حال جهش پیدا کردن هستن. یعنی ژن های بدن ما، هرلحظه از زندگیِ ما تغییر میکنن و جهش دارن. دلیلِ اینکه تغییری نمیکنیم، اصلاحِ این جهش هاست! یعنی ژن جهش پیدا میکنه، ولی فرآیندهایی وجود داره که این جهش ها رو ترمیم میکنه. و زمانی که این جهش ها در راستای بقای جاندار باشه، باقی میمونه و اصلاح نمیشه!

فرض کنید طیِ یه سری تغییرات آب و هوایی، گیاه های بوته ای و علفی تو یه ناحیه از بین میرن. طبیعتا برای جاندارانی که از این گیاهان تغذیه میکنن، مشکلاتی پیش میاد. بدن تحت فشار قرار میگیره و سعی میکنه خودش رو با این شرایط سخت وفق بده. تو ژن های جاندارِ X، جهشی اتفاق میفته که منجر به بلندتر شدنِ گردن میشه. چون این جهش در راستای بقای جانداره، اصلاح نمیشه. خب این جانداری که گردنش دراز شده، میتونه از گیاهانِ مرتفع مثل درخت ها تغذیه کنه و زنده بمونه. حالا این ژن باقی میمونه و به نسل های آینده ـش منتقل میشه!(زرافه)

(هرچند درمورد این "فرآیند های اصلاحی"، به نظر میاد مسائل مبهم زیادی وجود داشته باشه. یعنی هنوز مشخص نیست چطور تشخیص میدن که چه جهشی در راستای بقای جانداره و چه جهشی نیاز به ترمیم داره!)
    تا حالا به جای زخم ها دقت کردید؟ خصوصا بخش هایی مثل آرنج یا زانو که خیلی آسیب میبینن! پوست تو این نواحی، ضخیم تر و زبرتر میشه و تیره تر به نظر میاد. پوست بیضه ها هم به دلایلِ مختلفی مثل گرم نگه داشتن یا محافظتِ بیشتر ضخیم تره و درنتیجه تیره تر!

• لایک لایک x 4
  9. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +720 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    خب منم همینو گفتم.جهش یه فراینده کمیابه و فکر میکنم تو هر ده به توان ۷ بار همانند سازی اتفاق بیفته(عددش دقیقن یادم نیس)
    حالا احتمال اینکه جهش مفید باشه خیلی خیلی کمه.برای تکامل هم هیچوقت یه فرد تکامل پیدا نمیکنه ینی یه فرد با گردن کوتاه یهو نمیشه زرافه با گردن بلند بلکه از اول گردن بلندی داره و چون توی طبیعت بقا بهتری داره و میتونه تولید مثل بیشتری بکنه در نسل اینده تعداد افرادی که گردن بلند دارن بیشترن و همینطور ادامه پیدا میکنه تا اینکه سد های تولید مثلی پیش زیگوتی یا پس زیگوتی به وجود میان و یه گونه ی جدید هم ایجاد میشه(یا نمیشه) و در کل جمعیت نسل بعد تکامل یافته هستند
    نه اون فرد تنها
    پس اگر همچین اتفاقی قرار بوده بیفته(اتفاق منظورم همون نیمکره های مغز هستن) از همون اول طناب عصبی تو یه نفر اومده پشت نه اینکه از شکم حرکت کنه بره پشت
    من فکر میکنم اونجا که گفتم همچین چیزی غیرمحتمله شما اینطور برداشت کردین که من نظریه ی تکاملی بر پایه ی جهش های ژنی رو گفتم در صورتیکه من این نظریه رو قبول دارم(فکر میکنم فرضیه نباشه دیگه و خیلی پذیرفته شده هست چون تمام رفرنس هایی که من خوندم بر همین اساس بودن.)من منظورم جوابی بود که به سوال نیمکره ها دادن
    ------
    راستش من طاقت نیاوردم رفتم اون سوالو سرچ زدم و خیلی جواب جالبی داشت.حالا نمیگم تا با بحث بهش برسیم چون ارزش بحثش بیشتره

• لایک لایک x 1
  10. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    قطعا میدونی که تو دوران جنینی تستیس ها درون بدنن؛ و بعد از به دنیا اومدن از بدن خارج میشن؛ و علت اصلیش این بوده که نباید دماش اندازه دمای بدن بالا باشه!
    در نتیجه نمیتونیم بگیم تیره تره که گرمت جذب کنه!
    چون در واقع اتفاقی میوفته که باعث شه این پیش نیاد:- "
    نظرتون راجبه انتخاب جنسی چیه؟
    به نظرتون میتونه ربطی داشته باشه؟:- "

• لایک لایک x 2
  11. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    عاره خیال پردازیه چون در واقع یه سری چیزا رو ما داریم توجیه میکنیم؛
    درباره اینکه موجودی حد وسط باشه یا ن نمیدونم:- "

• لایک لایک x 1
  12. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +720 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    تیرگی اخه نشون دهنده ی صفت برتری نیس
    مثلا پر طاووس تو انتخاب جنسی تاثیر داره و نشون میده طاووس توانایی بیشتری داشته
    به نظرم این واقعا توجیه تکاملی داره
    مثلا اینطوری باعث میشه سیستم عصبی پتانسیل ایجاد تارهای عصبی پیچیده تر و سیناپس های بیشتری رو داشته باشه
    و توانایی بازیابی بیشتری بعد از اسیب رو میده

• لایک لایک x 1
  13. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    خب نظرت چیه به نقش و عمل خوده تستیس فکر کنیم:- "
    جوابو میدونم صرفا میخام حرف بزنیم:- "

منطقیه:/
    منم جوابمو از یکی از دبیرا نقل قول کردم:- "

• لایک لایک x 1
  14. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +720 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    تیره تر بودنش باعث جذب ماده ها میشه؟تیرگی اسپرم ها رو بهتر نگه میداره و موقع جفتگیری اسپرم ها حرکت بهتری دارن؟
    شاااید با متفاوت بودن رنگ از بدن میتونه جلوه ی بیشتری داشته باشه و ماده میتونه اندازشو ببینه که اندازه ی بیشتر نشون دهنده ی وزن بیشتره و وزن هم که تاثیر گذاره

• لایک لایک x 1
  15. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    ن:- "
    تو بدن پشمالوی پریمات ها خیلی معلوم و مشخص نیست:- "

• لایک لایک x 1
  16. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +720 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    پس مربوط به نگهداری بهتر اسپرمه
    یه جوابی هم از تو نت پیدا کردم میدونم ممنوعه ولی سرچ زدم:/

• لایک لایک x 2
  17. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    مرسی:))
    خب نزدیک شدی:)):))

• لایک لایک x 1
  18. farnaz_jr

farnaz_jr کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +720 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    اصفهان
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    رشته دانشگاه:
    -
    خب بقیه هم بیان بحث کنیم
    نظرشونو بگن هرچقدر هم به نظرشون اشتباه باشه
    تیرگی چجوری باید از اسپرم حفاظت کنه؟مربوط به mutation عه؟

• لایک لایک x 1
  19. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    عاری:- "

20. آکیوم:!

امتیازات:
    +5,305 / -643
    نام مرکز سمپاد:
    فرز3 کوفتی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    خب نور خورشیدو جهش هایی که ایجاد میکنه!
    در واقع تستیس ها اندام های به شدت مهمی هستن! چون تو تولید مثل نقش دارن؛ حالا اگه در معرض نور خورشید باشن احتمال جهش زیاد میشه! و این باعث کاهش شایستگی میشه!
    و تو گونه انسان خردمند هم نمیتونیم انتخاب طبیعی درباره ی تیره تر بودن تستیس روببینیم! چون عملا وجود نداره! به این خاطر که ما پوشش داریم و این انواع پوشش دیگه فرقی بین کسی که تستیس های روشنی داره یا تیره ایجاد نمیکنه
    با افزایش ملانین و تیره تر شدن پوست از اسیب های نور خورشید و ایجاد جهش ها دور میشیم:- "

• لایک لایک x 2
مدیران: Orelia