• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسئولیت اجتماعی

چه نمره به خودتون میدید در زمینه مسئولیت اجتماعی؟

• 1

رای‌ها: 4 22.2%
  • 2

رای‌ها: 3 16.7%
  • 3

رای‌ها: 6 33.3%
  • 4

رای‌ها: 3 16.7%
  • 5

رای‌ها: 2 11.1%

• رای‌دهندگان
    18
  • شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
مسئولیت اجتماعی یعنی آدمها می‌بایست با اخلاق و با حساسیت نسبت به مسائل اجتماعی، فرهنگی و محیطی رفتار کنند و به بهبود محیط اطرافشون کمک کنند. کارهای خیریه، فعالیت های اجتماعی، فعالیت های سیاسی، فعالیت فرهنگی و ...
  • شما چه نمره‌ای به خودتون میدید در این زمینه؟
  • آخرین کاری که در حیطه مسئولیت اجتماعی خودتون کردید چی بوده؟

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
همه میدونند که هیچی خوب نیست، درست مثل اینکه بدونند ۳۰ ثانیه دیگه قراره یک جا زلزله بیاد ولی کاری هم نمیتونند بکنند، همینقدر دست بسته ، حتی اگر دونستنش فرقی بکنه وقتی کاری از دست آدم ساخته نیست، دیگه چه فرقی میکنه؟!

من اجتماعم شده خودم ، دوستام ، خانوادم و افرادی که باهاشون برخورد های اجتماعی نزدیکی دارم و سعی میکنم رفتارم رو با اونها عوض کنم و بهتر باشم (حالا نمیدونم چقدر موفق بودم!) اما عمیقا معتقدم اگر آدم ها بخوان تصویر بزرگ رو عوض کنند باید بتونن توی تصویر کوچیک نقش متفاوتی ایفا کنند.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
همه میدونند که هیچی خوب نیست، درست مثل اینکه بدونند ۳۰ ثانیه دیگه قراره یک جا زلزله بیاد ولی کاری هم نمیتونند بکنند، همینقدر دست بسته ، حتی اگر دونستنش فرقی بکنه وقتی کاری از دست آدم ساخته نیست، دیگه چه فرقی میکنه؟!

من اجتماعم شده خودم ، دوستام ، خانوادم و افرادی که باهاشون برخورد های اجتماعی نزدیکی دارم و سعی میکنم رفتارم رو با اونها عوض کنم و بهتر باشم (حالا نمیدونم چقدر موفق بودم!) اما عمیقا معتقدم اگر آدم ها بخوان تصویر بزرگ رو عوض کنند باید بتونن توی تصویر کوچیک نقش متفاوتی ایفا کنند.
نباید مسئولیت اجتماعی رو خیلی بزرگ کنیم و از پسش برنیایم و در نتیجه کارهای کوچیک هم فراموش بشن. مثلا شما میبینی یک جایی داره آتش میگیره، زنگ بزنی به آتش نشانی. یک سنگ وسط کوچه ببینی و برش داری بگذاری کنار دیوار. اینا هم احساس مسئولیت اجتماعی هستند.

شیـوا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
یه سری خاطرات سبز شیمیایی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
نقدی که به خیلی از فعالیتهای خیریه وارد میشه اینه که "اینا وظیفه دولته ، نه کار شماها، تغییر چندانی ایجاد نمیکنید" ، ما وقتی داشتیم واسه بچه های سیستان بلوچستان کمک نقدی جمع میکردیم تا کولر و وسایل مدرسه بخریم چندین بار اینو شنیدم. در اینکه کار دولته شکی نیست ، در اینکه موسسه های خیریه نمیتونن یه تاثیر فراگیر در زندگی مردم داشته باشن شکی نیست اما ، اما کمک به بهبود وضعیت ، هرچقدر هم کوچیک ، بهتر از به انتظار نشستنه تا ببینی دولت کی اون کار بزرگو انجام میده. و آیا اصلا انجام میده؟ ما گاهی میریم بازسازی و زیباسازی مدارس مناطق محرور شهر و مراکز توانبخشی؛ مطمئنم اگه ما نمیرفتیم ، هیچکس فکر نمیکرد که اونجا حتی نیاز به یه اسپری رنگ داره، در صورتی که از نظر روانی "رنگ" "نقاشی شخصیت های مورد علاقه بچه ها" تاثیر به سزایی تو روحیه‌شون داره. من میگم که فعالیت های اجتماعی خود من ، بیشتر کار دلیه ، که بعدش احساس میکنم وجودم یک ذره به بهبود حال آدما کمک کرده. و در نتیجه حال دل خودمم خوب میشه.

آخرین ویرایش:

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
به نظرم هزینه ای که هربار صرف کمک به افراد نیازمند میشه اگر صرف کارآفرینی بشه که خودشون بتونند درآمد داشته باشند و کار کنند خیلی بهتره.
مثلا مردم شیب دراز توی جزیره ی قشم، به خاطر فقر مالی و عدم آگاهی، از تخم های لاکپشت پوزه عقابی برای مصارف خوراکی استفاده میکردند! این لاکپشت ها نقش حیاتی توی اکوسیستم دارند و در معرض انقراض هم هستند و بعد از یک سری تحقیقات توسط موسسات مختلف مشخص شد که جمعیت لاکپشت پوزه عقابی داره هر سال کمتر و کمتر میشه ، ایده شما چیه؟! ایده سازمان های خیریه احتمالا "کمک مالی به مردم منطقه" هست، در نتیجه اونها نیازی ندارند که از تخم این حیوانات استفاده کنند منتها، سازمان های حفاظت از محیط زیست و فعالان محیط زیست، مردم منطقه رو تشویق به حفظ و نگه داری از این لاکپشت کردند ، و در ازای حفظ این گونه بهشون پول پرداخت کردند و بعد این لاکپشت برند منطقه شد و الان میتونید تولیدی های لباس و شال و روسری و... رو پیدا کنید که از عکس و اسم این لاکپشت استفاده میکنند و تولیدات خودشون رو به باقی گردشگران میفروشن که اغلب هم بسیار مورد حمایت قرار میگیرند و شاید بشه گفت یکی از روستا های ثروتمند و پیشرفته ایران هست در حال حاضر.

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
نقدی که به خیلی از فعالیتهای خیریه وارد میشه اینه که "اینا وظیفه دولته ، نه کار شماها، تغییر چندانی ایجاد نمیکنید"
شاید تا حد درست باشه نه؟
دولت ی جورایی عادت کرده به اینکه خب مهم نیست من کارمو خوب انجام بدم در هر صورت مردم هستن!

الان اکثر خیریه ها دارن به صورت خودگردان از حمایت های دولت اداره میشن. خیریه های بزرگی مثل جمعیت امام علی و ..رو نبینیم که دولت و افراد دولت به خاطر جریاناتی هم که ممکنه براشون پیش بیاد بالاخره ی حمایتی دارن. اما خیریه های کوچیک شهرستان ها چی؟به عنوان خانواده ای که خودمون داریم ی خیریه رو میگردونیم وقتی برای ی بحران با سازمان های مربوطه ش تماس میگیریم به جای حمایت لیستی از شماره تلفن افراد خیر شهر رو میدن بهتون!عادت کردن ک خب مردم هستن

تو جریان سیل یادمه ی عکسی از طرف هلال احمر پخش شد که ی پسربچه ی کودک کار پولشو اورده بود و داده بود به هلال احمر به عنوان کودک کار. جدای اینکه انقدر حماقت به خرج دادن و عکس بچه رو خیلی واضح با عنوان کودک کار توییت کردن. جریانی که پشتش اینه که احساسات مردم بالاخره باید جریحه دار کنیم و از وظیفه خودمون کم کنیم

شیـوا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
یه سری خاطرات سبز شیمیایی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
شاید تا حد درست باشه نه؟
تا حدی که کاملا درسته! ولی بحث اینه دولت تقریبا هیچ کاری نمیکنه، این وسط میمونن ما مردم و اگه ما هم کاری نکنیم بازم دولت نمیگه خب پس وظیفه منه.
فقط یه نگاه کوچولو به این نیازمندیها بنداز. در تمام این سی سال این شرایط بوده و نه مردم کاری کردن نه دولت.
لیست نیاز روستا و مدارس بلوچستان
-کولر گازی دوازده عدد برای مدارس بدون سیستم خنک کننده در دمای ۶۰ درجه منطقه
-تخته وایت برد پنجاه عدد برای مدارس بدون تخته آموزشی
-آب سرد کن پنج عدد جهت تجهیز مدارس فاقد آبخوری
-منبع آب پنج عدد جهت تجهیز مدارس
-احداث آب انبار مدرسه
-احداث هفت چشمه سرویس بهداشتی
-تعمیر چهار چشمه سرویس بهداشتی

مستند منطقه تحت پوشش خیریه:
https://www.aparat.com/v/4ZznL

×گرمای ۶۰ درجه ، سرویس بهداشتی و ... دولت کاری نکرده و نمیکنه، یه جورایی انگار اگه تو اون مناطق خیلی محروم دنیا بیای محکوم به زندگی ای هستی که فرقی با مرگ نداره.

آخرین ویرایش:
بالا