• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوء استفاده از واژه های سکسیست و فمنیست

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
خب احتمالا تمایز جنس و جنسیت رو هم که باهاش آشنا هستیم. جنس همون ویژگی های بیولوژیک و "نسبتا" مشترک و ذاتی(شکل آلت تناسی، مرال ارگاسم، اندام ها، چینش کروموزوم ها و...) و جنسیت هم نوعی واکنش و برساخته اجتماعی نسبت به جنس. همون رفتارها، افکار و وظایف اجتماعی ای که برای جنس ها بصورت کلیشه رایج در میاد، که اموری نسبی و تاریخین. "جنس" میتونه با "جنسیت" های مختلفی سازگار باشه.
نکته خیلی مهم اینجاست که از مغالطه ذاتی گرایانه بپرهیزیم؛ یعنی از استقرار طولانی مدت و یا رواج زیاد یک چیز، نتیجه بگیریم ذاتی، زیستی و غیر اکتسابی و بی ربط به اجتماع/تاریخه. این خیلی واضحه که یک رفتار اکتسابی هم میتونه به شدت همه گیر بشه(بر اثر تلقین های زیاد، هنجارها و سنت ها و فشارها، آموزش عمومی و....). این کار علاوه بر مغلطه بودن، حتی خطرناک هم هست! چرا که مدت های زیادی، نژاد پرستان برای اثبات بی استعدادی سیاه پوستان، به تحقیقاتی رجوع میکردن که حکایت از مشارکت اندک اون افراد در علم و افتحارات داشتن. البته اون تحقیقات به نوعیم درست بودن، مشارکت سیاه پوستان در این موارد واقعا کم بود، اما جنابِ نژاد پرست با اسفاده از مغالطات علت جعلی و ذاتی گرایانه، همه چیز رو ترجمه میکرد به ناتوانی زیست شناختی و ذاتی، در حالی که علت اصلی در واقع وجود همون قوانین نژاد پرستانه و محدود کننده بود که طبعا جلوی مشارکت و فعالیت سیاه پوستان رو میگرفت! به همین شکل، از رواج یک رفتار در بین جنس ها/نژادها و هرگروه دیگه ای از افراد، نمیشه ذاتی بودنشو نتیجه گرفت و بگیم دختران دارای یک "ژن خیاطی" هستن و پسران هم رانندگی!(هرچند، ممکنه توانایی هایی داشته باشن که اونهارو مستعد تر کنه. اما درباره "جنسیتی" دیدن این موارد، مثال های نقض زیادی هست) خصوصا که نه تنها به لحاظ فردی، بلکه حتی از نظر اجتماعی هم تغایر زیادی در اینباره وجود داره(مثل تمدن هایی که آرایش کردن رو حتی بیشتر مربوط به مردان میدونستن، ولی امروزه به چشم ما کاملا زنونه ست).

با توجه به این مقدمات، وقتی گفته میشه که فمینیست ها ویژگی های ذاتی(البته ذات کلمه مبهمیه با تفاسیر گوناگون. ولی فرض میگیرم منظور همون ویژگی های بیولوژیک نسبتا عام و نسبتا ثابته، همون "جنس") زنان رو تحقیر میکنن،تو ذهنِ من چیزی مشابه این میاد که گویا شکلِ کروموزوم XX رو مسخره میکنن که البته تابحال نمونه چنین کار بی معنی ای رو نه تو فمینیست ها و نه افراد دیگه ای ندیدم!
تحقیر شدن مهارت ها و هنرهایی که امروزه بین زنان رایج تره(ذاتی نیستن) رو هم( مثل همون خیاطی، شیرینی پزی و...) تابحال در فمینیست ها ندیدم، در واقع تابحال شاهد اظهار نظری هم در این موارد نبودم، اما خب خیلی واضجه که تحقیر این مهارتها و هنرها کار به شدت کوته فکرانه ایه و در واقع، حتی میتونه نشون دهنده این باشه که همچنان همون منطق جنسیت زده رو تو ذهنشون نگه داشتن، که در این حالت اساسا دیگه فکر نکنم حتی فمینیست باشن!(مثل اینه که یکی بگه من مسلمونم، ولی مشروب میخورم، نماز نمیخونم، به تحریف قران اعتقاد دارم، درباره خدا هم به شدت مرددم! خب اسلام برای چنین کسی فقط در "اسم" خودشه نه محتوا) اینکه شما اهل چیزهای رنگاوارنگ هستید یا نه هم یک امر شخصیه و من با دیدن اینکه فمینیست ها دائما از حق جنس مذکر هم برای دوست داشتن این سلایق و مهارت های به اصطاح "زنانه" هم حمایت کردن، بنظرم ناممکن و متناقض و غیر عقلانیه که همزمان اینارو برای جنس مونث منع کنن!

اما در نهایت، واضحه که فمینیست ها کاملا مخالفت خودشونو با هنجارها و عقاید جنسیت زده بین هردو جنس، صریحا اعلام میکنن. هم منتقد "غیرت مردانه" خواهند بود، و هم مخالف تصورات محدود کننده موجود در ذهن خودِ زنان(مثل موارد موجود در کانال هایی مشابه خانوم های قری!)

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
خب این فکرات یه تفکر سکسیستیه
تو داری احساسات رو به دخترا نسبت میدی، قدرت بدنی رو به پسرا
واقعیت: یک پسر می‌تونه لطیف و حساس باشه همونقدر که یه دختر می‌تونه بره باشگاه و بدن‌ش رو بسازه
چرا فکر میکنی تقلیده؟ این یه میلیه ک تو وجودش هست!
ببین برای همین میگم سو استفاده از واژه ی سکسیست
سکسیست کسی نیست که تفاوت هارو نمیبینه.من اتفاقا به حذف تفاوت ها اعتراض دارم.کسی که میره باشگاه داره یک ویژگیو کسب میکنه.منظورم چیزهاییه که به طور ذاتی تو دخترا یا پسرا بیشتره.من یک دخترم با ویژگی های کاملا دخترونه.جوری که دست خودم نیست.این که اسم یک سری ویژگی ها میشه دخترونه سکسیرم نیست و واقعا چیزیه که به طور ذاتی تو دخترا بیشتره.من مشکل دارم با روشن فکر نماهایی که تفاوت هارو حذف میکنن

چرا تو حرف بزن دخترونه چیزایی مینویسین که دلتون نمیخواد پسرا بخونن؟

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
ببین برای همین میگم سو استفاده از واژه ی سکسیست
سکسیست کسی نیست که تفاوت هارو نمیبینه.من اتفاقا به حذف تفاوت ها اعتراض دارم.کسی که میره باشگاه داره یک ویژگیو کسب میکنه.منظورم چیزهاییه که به طور ذاتی تو دخترا یا پسرا بیشتره.من یک دخترم با ویژگی های کاملا دخترونه.جوری که دست خودم نیست.این که اسم یک سری ویژگی ها میشه دخترونه سکسیرم نیست و واقعا چیزیه که به طور ذاتی تو دخترا بیشتره.من مشکل دارم با روشن فکر نماهایی که تفاوت هارو حذف میکنن
چرا تو حرف بزن دخترونه چیزایی مینویسین که دلتون نمیخواد پسرا بخونن؟
روشن فکر نمایی نیست، یه مسئله کاملا طبیعیه که بد و اشتباه جا افتاده، هم‌چنان معتقدم تفاوتی نیست و نمیتونی بگی یه صفت دخترونه یا پسرونس!
و هم‌چنان معتقدم اگه یه مثال کاملا دخترونه بیاری میتونم قبول کنم حرفت رو.
من نمیدونم منظورت از سکسیست چیه و احساس میکنم واست جا نیفتاده
چون سکسیت دقیقا یعنی کسی که معتقده تفاوت وجود داره و یه کار/ صفت یا دخترونس یا پسرونه!
پیامد منفی‌ش میشه همون مسخره کردنایی ک تو پست اولت گفتی.
اگه به حذف تفاوت ایراد میگیری ینی دیدگاه جنسیتی داری به مسائل، اگرم میگی نباید این دیدگاه باشه پس چرا میگی به حذف تفاوت‌ها اعتراض دارم.
____
در مورد حرف بزن دخترونه، این که تو دلت نخواد یه حرفی رو جلو دیگران بزنی یه چیزه، این که ترس از مسخره شدن یا قضاوت شدن داشته باشی یه چیز دیگس که پشت هر کدوم کلی بحث خوابیده
لذا جنسیت زدگیا رو نریزید تو ح‌ب ها

• شروع کننده موضوع

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
روشن فکر نمایی نیست، یه مسئله کاملا طبیعیه که بد و اشتباه جا افتاده، هم‌چنان معتقدم تفاوتی نیست و نمیتونی بگی یه صفت دخترونه یا پسرونس!
و هم‌چنان معتقدم اگه یه مثال کاملا دخترونه بیاری میتونم قبول کنم حرفت رو.
من نمیدونم منظورت از سکسیست چیه و احساس میکنم واست جا نیفتاده
چون سکسیت دقیقا یعنی کسی که معتقده تفاوت وجود داره و یه کار/ صفت یا دخترونس یا پسرونه!
پیامد منفی‌ش میشه همون مسخره کردنایی ک تو پست اولت گفتی.
اگه به حذف تفاوت ایراد میگیری ینی دیدگاه جنسیتی داری به مسائل، اگرم میگی نباید این دیدگاه باشه پس چرا میگی به حذف تفاوت‌ها اعتراض دارم.
____
در مورد حرف بزن دخترونه، این که تو دلت نخواد یه حرفی رو جلو دیگران بزنی یه چیزه، این که ترس از مسخره شدن یا قضاوت شدن داشته باشی یه چیز دیگس که پشت هر کدوم کلی بحث خوابیده
لذا جنسیت زدگیا رو نریزید تو ح‌ب ها
من فکر میکنم تو انتهای طیف نیستی که متوجهش نیستی.اخلاق دخترونه یک نوع خلق و خوست که صرفا اسمش اینه.میتونه تو یک پسر هم وجود داشته باشه.اما به طور طبیعی ذاتا تو دخترا بیشتره.مثل خیلی از حواسی که من دارم و یک پسر درکش نمیکنه.اگر شما اونور طیف باشی خیلی انتظار ندارم درکش کنی.مثلا علاقه داشتن به یک سری ظرافت ها و خلاقیت ها که تو جهان ما مسخره میشن.اما تو کشور های جهان اول داره ازشون به عنوان منبع اول درامد یک کشور استفاده میشه.مثل تمام شرکت های مد و فشن
دیدی یک پسر علاقه به طراحی لباس و مد و خیاطی و آشپزی و آرایشگری داشته باشه؟اگر هم باشه مسخره میشه.اما یک دختر که میره باشگاه مسخره میشه؟تو کشور ما همه سعی میکنن برن اونور طیف.که بهشون ارزش داده بشه
اگر تفاوت ها عادی بشه خوبه اما حذفشون...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا