• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوء استفاده از واژه های سکسیست و فمنیست

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام عزیزان
یه چیزی یه مدته منو خیلی آزار میده
و اونم درک پایین پسرا از دختراست
که متاسفانه خود دختراهم همکاری میکنن تو این قضیه
جوی که تو جامعمون حاکمه بی نهایت خطرناکه
چیزی که یک دختر پذیرفته و پوسته ی زیبایی داره
دیشب بود فکر کنم که یه مسابقه ی استعداد یابی رو تو تلویزیون دیدم.یک عده دختر بودن از رشته های رزمی با حرکات نمایشی.این زیبا بود.اما صحبت های بعدش،جو خونواده،جو سالن یهو ترسوند منو:
۱.چقدر خوبه که با اینکه دخترن میتونن از خودشون در برابر پسرا دفاع کنن
۲.نذارن پسرا ازشون سو استفاده کنن
۳.دخترا هم میتونن قوی باشن
۴.شما با این کارتون به دخترا اعتماد به نفس دادین
ظاهر مثبت باطن منفی
چیزی که پسرا در ذات خودشون بیشتر از دخترا دارن قدرت بدنیه و این یجوری برتری حساب میشه که یک دختر باید تلاش کنه تا بشه مثل یک پسر
چیز هایی هست که مخصوص دختراست.یعنی به طور ذاتی تو دخترا هست اما نه تنها هیچ پسری سعی در کسب اونا نداره بلکه به شدت مورد تهاجم و تمسخره
مثل روشن فکرا میایم مسخره میکنیم زیبایی های دخترونه رو.بار ها دیدم پیجای رنگی رنگی دخترونه تو اینستاگرام مورد تهاجم قرار گرفته.خندیدن.گلگلی.نقاشی.آشپزی و .. زیبایی های دخترونه ان و چون این ها دست افراد اشتباهی افتاده به اشتباه عمل بی ارزشی تلقی میشه
چیزی که خیلی بده این تهاجم هاست.شاید شما هجوم میبرین به فردی و هدف اینه که این جو پوچو جمع کنین و جو های هدفدار و ترویج بدین ولی این دقیقا باعث میشه یک ادم سالم هم بترسه و خودشو عقب بکشه.مثلا بترسه یک عکس رنگی رنگیو پست کنه یا خیلی چیزای دخترونه ی دیگه
یه چیزی که تو پسرا خییییلی آزار دهنده ست و من فکر میکنم درکشون از دخترا یک درصده اینه که تو بحث با یک دختر کامل نمیکنن حرفشونو.تو بحث با پسرا بارها این جمله رو شنیدم:تو مو میبینی و من پیچش مو!!!خب شما این فاکینگ اعتماد به نفسو از کجا میاری؟؟پیچش موتو توضیح نمیدی؟؟
حرف خیلی دارم ولی عصبانی ام زیاد کشش ندم((:
یک صفحه از یک کتاب جلوم بازه میذارم عکسشو
i5su_20190730_020951.jpg

از کتاب سرنوشت زنان و دختران
خیلی قسمت واضحی نیست ولی منو واقعا یاد یه چیزایی از جامعمون میندازه

آخرین ویرایش:

negaar_mgd

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1403
مثلاً توی عصر جدید رویا نونهالی رو صرفا واسه اینکه بگن "همه چی برابره" گذاشتن بین داوران!
درست یادم نیست ولی یه بار نونهالی یه پسری که کار خونه انجام نمی داد رو کلی سرزنش کرد. خیلیا بش خندیدن ولی خب به نظرم اصلا خنده دار نبود:)
و همون موقع حیایی تیکه پروند که :" غیرتت کجا رفته؟ داد بزن بگو زن! امشب من ظرفا رو می‌شورم"
اینجا وقتی مردی کارای خونه رو انجام بده یا مسخرش میکنن یا بهش برچسب 'زن ذلیل' میزنن

GPON

GPON
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
برق-فیزیک
ببین یه چیزی که میتونم بگم راجع به این موضوع اینه که اولا پسرای جهان اول برابری و عدالت رو پذیرفتن و مشکلی هم نیست(حالا یه درصدی هم ممکنه باشه مثل تمام نطریات که بلاخره یه دونه مخالف رو داره)
ثانیا من توی سال هایی که در دانشگاه بودم و همین طور به خاطر کلاس هام توی جمعیت های مختلط بودم اون دسته از پسرای باهوش جمعمون کاملا حمایت میکردند و میکنن از خانوم ها حتی دغدغه شونه نه صرفا تا بحثش بشه حمایت میکنن .میگم باهوش چون خفن ترین و شاخ ترین ها رو به سبب المپیاد و ... دیدم
نتیجه :ببین اونایی که عقلشون میرسه می فهمن که روح انسان نه جنسیت داره نه رنگ و ...خودتو درگیر یه مش احمق درگیر تعصب نکن چون همه جا هست:)

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
من راستش اصلا متوجه نشدم.شما نهایتا میخواستین بگید اینکه یک سری مسائل به صورت کلیشه جنسی هستند بد هست ولی نباید مورد حمله قرار بگیرند؟

• شروع کننده موضوع

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
من راستش اصلا متوجه نشدم.شما نهایتا میخواستین بگید اینکه یک سری مسائل به صورت کلیشه جنسی هستند بد هست ولی نباید مورد حمله قرار بگیرند؟
سلایق و اعمال درست نباید مورد تهاجم قرار بگیرن.به افراد نادرست باید تذکر داده بشه.هرچند این اصل بحث نبود

آخرین ویرایش:

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
من فکر نمیکنم این چیزا فقط مختص دخترا باشه، درسته دخترا ممکنه بیشتر هدف قرار بگیرند اما از اون سمت هم به قضیه نگاه کنیم،
یه پسر که نمی‌تونه مثلا صورتی بپوشه یا یه سری رفتار و سلایق خاص رو داشته باشه چون جامعه فکر میکنه این کار دخترونس! و مورد تمسخر قرار میگیره...
به نظر من به هر دو طرف داره ظلم میشه.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
واقعا جامعه بیماری داریم
خیلی ازار دهندست
به افرادی که درسخون هستن و اینده مملکتو میسازن برچسب خرخون میزنن مسخرشون میکنن . هرکی تو کار خونه کمک کنه با خانومش مشورت میکنه و نطر اونو به نطر خودش ترجیح بده میشه زن ذلیل . و خیلی چیزای دیگه...

تو کلاس زبان یکی از دخترها تعریف میکرد: یه ماشین واستاد منم فکر کردم میخواد ادرس بپرسه رفتم سمتش ببینم چی میگه ..یه چیز بدی بهم گفت که گریه م گرفت (!)
واس من/ پسرا تصور اینکه یه همچین حرفی ادمو به گریه بندازه شاید خنده دار باشه ولی واس دخترا یچیز دیگست

حتی به منی که پسرم تیکه انداختن! اونم بخاطر تیپ عادی غیر لاتی(نهایتا خودش خیت شد و خفه شد)
خدا میدونه اگه به من تیکه میندازن به دخترا چقد تیکه میندازن و چه چیزهای بدتری میگن و با توجه به احساسات دخترا چقدر مخرب تره براشون
انگل جامعه اینان نه اون معتادی که فقط خودشو به باد داده

+پر بودم زیاد نوشتم

• شروع کننده موضوع

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
من فکر نمیکنم این چیزا فقط مختص دخترا باشه، درسته دخترا ممکنه بیشتر هدف قرار بگیرند اما از اون سمت هم به قضیه نگاه کنیم،
یه پسر که نمی‌تونه مثلا صورتی بپوشه یا یه سری رفتار و سلایق خاص رو داشته باشه چون جامعه فکر میکنه این کار دخترونس! و مورد تمسخر قرار میگیره...
به نظر من به هر دو طرف داره ظلم میشه.
اتفاقا بحث شد الان با یکی از بچه ها در موردش
کاملا موافقم باهات ولی مطلبی که گفتم مثل چیزی که بهش اشاره کردی غلط و آزار دهنده ست و چیزی از آزاردهندگیش کم نمیکنه.راستشو بخوای یک مقدار به کمیت هم فکر میکنم
یک مقدار هم قضیش جداست البته.میخوام قسمتیو نشونه بگیرم که به غلط سکسیزم تلقی میشه.بی ارزش دونستن چیز هایی که ذاتن در دخترا پررنگ تره و با ارزش دونستن چیزایی که ذاتن در پسرا پررنگ تره

Aliovski

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
قبول نداری که این رفتار ناقص و ناشایست،برگرفته از اینه که ما در قرن اخیر ایران،توی پارادوکس فرهنگی اسلامی/غرب گرایی بودیم و خب تغییر ناگهانی فرهنگ این عوایب هم داره

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
سلایق و اعمال درست نباید مورد تهاجم قرار بگیرن.به افراد نادرست باید تذکر داده بشه.هرچند این اصل بحث نبود
کمی باید صریح تر فکر کنیم،
لطفا موارد زیر را روشن کنید:
۱-شما با چه خط کشی تعیین می کنید،کدام سلایق و اعمال درست و کدام نادرستند؟
۲-اصل بحث چیست؟
۳-شما در ادامه حرف از ذات زدید.و معتقدید که بر خلاف کلیشه هایی که توسط جامعه ساخته میشوند،ذاتا بعضی روحیات در هر دو جنس پر رنگ تر است.بنده با قبول حرف شما،فکر نمی کنم که اکثریت انتقادات روشنفکران بی ارزشی روحیات یک جنس باشد،بلکه انتقاد در جهت جنسی سازی روحیات است.
که علی رغم بحث ذات،انتقاد خوب و به جاییست.

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
یک مقدار هم قضیش جداست البته.میخوام قسمتیو نشونه بگیرم که به غلط سکسیزم تلقی میشه.بی ارزش دونستن چیز هایی که ذاتن در دخترا پررنگ تره و با ارزش دونستن چیزایی که ذاتن در پسرا پررنگ تره
اتفاقا مسئله این‌جاست، چیزی ذاتا دخترونه یا پسرونه نیست!
این تعریفایی ک ما برای خودمون کردیم، یا ملاک‌هایی که جامعه گذاشته و ما داریم پیرویی میکنیم چون این‌طوری یاد گرفتیم!
یه چیزی بگو ذاتا دخترونه باشه، من به جز عادت ماهانه هیچی به ذهنم نمیرسه :| تازه مورد داریم پسرایی که مثل دخترا این چرخه رو طی میکنن که دیگه میره تو مباحث بیولوژیکی ک من علاقه به توضیح‌ش ندارم :D

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
تو ایران ارزش بر بی ارزشیه
توی دنیای واقعی هرچی بی فرهنگ تر بهتر
بعد تو دنیای مجازی همچی برعکسه بالا ( حالا همچی نه ولی برعکسه)
بعد هممون از ژاپن و اروپا تعریف میکنیم

mmd_b3

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی2
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1399
کسر زیادی از جامعه دارن اوکی میشن از این حیث
قبلن واقعا چنین فرهنگی بوده تو جامعه که بازم کمرنگ شده و امیدوارم کلا دیگه از بین بره
یه سریا هم که کلا به این چیزا معتقدن و نمیخان دست از افکار خودشون بردارن که اوناهم امیدوارم خودشون منقرض شن دیگه
دو دهه سه دهه پیش ازادی واس زنا وجود نداشت تو ایران ب هیچ وجه:|
واس همین ی مریض جنسی که افکارش مال همون دورانه به خودش اجازه میده که دست درازی کنه یا دختر تنها ببینه تیکه بندازه یا هزارتا چیز دیگه
درحالی که تفاوتشون با هم 250 گرم گوشته
این افکار و عقاید و باطن ادمه که شخصیت و ذات حقیقیشون و نحوه برخورد باهاشون رو باید مشخص کنه نه صرفا جنسیت

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
اینطور که من متوجه شدم ...ELINOR... داره می‌گه تو جامعه ما یه سری خصوصیات و مهارت‌ها داره ارزش‌گزاری می‌شه که پسرا به طور معمول اون مهارت‌ها رو راحت‌تر کسب می‌کنند و از لحاظ بیولوژیکی و عرف اجتماع هم مسیر پیش روی کسبش آسون‌تره و حالا اگه دختری برای کسب این موارد قدم برداره بیشتر مورد توجه قرار می‌گیره و در نقطه مقابلش به مهارت‌هایی همچون آشپزی، شیرینی‌پزی و حالا هر هنر دیگه که تو جامعه ما دخترا پیش مادرشون یاد می‌گیرند اهمیت کمتری داده می‌شه. و از این موضوع شکایت داره که چرا بین این موارد فرق گذاشته می‌شه هنر شیرینی‌پزی یه دختر همچون هنر رزمی یه دختر می‌تونه جذاب باشه.
این برداشت من بود اگه اشتباه متوجه شدم بگید اصلاحش کنم.
==========
اما در خصوص موردی که مطرح شده فکر نمی‌کنم که بین این مهارت‌ها و خصوصیات فرقی باشه و اگه کسی به خاطر جامعه یا سخن اطرافیانش از کاری که دوست داره منع بشه ظلمه حالا چع اون کار فعالیتی مثل شیرینی‌پزی باشه چه یادگیری مهارت‌های رزمی چه نوازندگی و ... ارزش اون هنر یا مهارت به میزان علاقه‌ای که انسان داره و میزان پیشرفتی که بدست میاد هستش. و خب اگه کسی به چیزی که علاقه داره بپردازه و بتونه مهارت بالایی بدست بیاره تحسین برانگیزه لایق تکریم اطرافیان.

• شروع کننده موضوع

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
اتفاقا مسئله این‌جاست، چیزی ذاتا دخترونه یا پسرونه نیست!
این تعریفایی ک ما برای خودمون کردیم، یا ملاک‌هایی که جامعه گذاشته و ما داریم پیرویی میکنیم چون این‌طوری یاد گرفتیم!
یه چیزی بگو ذاتا دخترونه باشه، من به جز عادت ماهانه هیچی به ذهنم نمیرسه :| تازه مورد داریم پسرایی که مثل دخترا این چرخه رو طی میکنن که دیگه میره تو مباحث بیولوژیکی ک من علاقه به توضیح‌ش ندارم :D
داریم.بحث منم همینه.حذف شده توسط جامعه.زیبایی ها و تلطیف های روحی(هر دو ظاهرا.منظورم اینه که از ویژگی های فطری حرف نمیزنم.مقایسش کن با قدرت بدنی پسرا) به نظر من ذاتا در دخترا بیشتره.و به نظرم اونقدر سعی نشده کسب این ویژکی توسط پسرا که دخترا هم گاها ترجیح میدن از دستش بدن.مثلا قوی ترن.تقلید کردن ویژگی هایی که ذاتا در ۹۰درصد پسرا بیشتره(تاکید میکنم.بیشتره.نه اینکه فقط تو اوناست) نهادینه شده تو جامعه و قدرت تلقی میشه.یجورایی حتی من معتقد ام خانوم ها ذاتا سیاستمدار ترن.چیزی که تو کشور ما کاملا حذف شده

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
آره یه مشکلی که هست همینه واقعا
مثلا اگه یه دختر لباس مردونه بپوشه اشکال نداره، ولی یه پسر هنوز هم مسخره میشه اگه آرایش کنه یا دامن بپوشه(در صورتی که در طول تاریخ و در جاهای مختلف دنیا دیده شده که لباس رسمی مردان دامن بوده). این یعنی ویژگی‌های مردانگی(masculinity) خوب و مثبت شناخته میشن و زنانگی(feminine) گاهی حتی از طرف خود زن‌ها هم نامطلوب به حساب میاد. کاری ندارم که عرف جامعه میپذیره که یه مرد آرایش کنه یا زن مدل موی مردونه بزنه یا نه، که امکان انجام این کارا رو فقط همون عرف تعیین میکنه(بعد علمی و روانشناختیشو کاری ندارم چون سوادی در این زمینه ندارم). ولی این خیلی بده که ویژگی‌هایی که به خودی خود نه کاملا خوبن نه کاملا بد، صرف این که متعلق به فمینین هستن سعی کنیم از جامعه حذف کنیم.
بعضیا میگن این فمینازیه، ولی اتفاقا برعکس، نوعی احترام نذاشتن به انتخاب دیگران یا حداقل زن ستیزیه.

پ.ن.: هرچند از احسان علیخانی بدم میاد به دلایل متعدد یکیش هم همین سکسیست بودنش. وقتی به در مورد خواهران منصوریان گفت:«خیلی مَردن». ولی اون جمله آخر که به دخترا اعتماد به نفس دادن درست بود به نظرم. دیده شدن قدرت زنان در زمینه ‌های مختلف خوبه. البته درسته که نباید به این تبدیل شه که فقط زنان قدرتمند و بدون مردان رو شاهد باشیم.

پ.ن. تر: در ضمن این مشکلی نیست که فقط تو جامعهٔ ما باشه، جهانیه. فقط این جاها پررنگ‌تره

آخرین ویرایش:

Sooreh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرستان قرچک
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
حسش نبود(:
به نظر من بر خلاف تصور عامه زن بودن خیلی کار سختیه اینکه بخوای همراه با فعالیت های اجتماعیت درس خوندن سرکار رفتن خیلی از شغل ها برخورد خیلی زیادی با آقایون داره تازگی ها یکسری خانوم ها روی تاکسی کار میکنن زنانگیتم حفظ کنی اصلا آسون نیست تازه خیلی مردا یه زمانی مثلا سرکار حرف شنوی از خانوم قبول میکنن ولی بعدش یه جوری برخورد میکنن که انگار طرف آقاست:|
واقعا هم بعضی دخترا انگار از خانوم بودن خودشون فاصله گرفتن یا شرایط طوری شده که اینطور شدن مثلا یکی از همکلاسیای ما که نمی دونم دان چند تکواندو داره یه جوری برخورد میکنه که هممون ازش میترسیم من از داداشای خودم نمی ترسم :|تازه من سختمه باهاش دست بدم انگار خیلی متفاوته(هم جنسگرا و ترنس نیست)
یه روز توی کلاسمون بحث شده بود دخترا میگفتن چرا ما نمی تونیم همه شغلهایی که آقایون دارن داشته باشیم من گفتم واقعا هر شغلی مناسب ما نیست مثلا کار های بدنی توی کارخونه ها واقعا مناسب مردا هم نیست چه برسه به ما
در آخر زنانگی چیزی فراتر از زن بودن دکتر شیری رو به دختر خانوم ها پیشنهاد میکنم به امید روزی جامعه و مردا ما رو با تمام توانایی و ظرافتمون قبول کنن چون ما نه ضعیفیم نه دلمون میخواد مرد باشیم(;

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
داریم.بحث منم همینه.حذف شده توسط جامعه.زیبایی ها و تلطیف های روحی(هر دو ظاهرا.منظورم اینه که از ویژگی های فطری حرف نمیزنم.مقایسش کن با قدرت بدنی پسرا) به نظر من ذاتا در دخترا بیشتره.و به نظرم اونقدر سعی نشده کسب این ویژکی توسط پسرا که دخترا هم گاها ترجیح میدن از دستش بدن.مثلا قوی ترن.تقلید کردن ویژگی هایی که ذاتا در ۹۰درصد پسرا بیشتره(تاکید میکنم.بیشتره.نه اینکه فقط تو اوناست) نهادینه شده تو جامعه و قدرت تلقی میشه.یجورایی حتی من معتقد ام خانوم ها ذاتا سیاستمدار ترن.چیزی که تو کشور ما کاملا حذف شده
خب این فکرات یه تفکر سکسیستیه
تو داری احساسات رو به دخترا نسبت میدی، قدرت بدنی رو به پسرا
واقعیت: یک پسر می‌تونه لطیف و حساس باشه همونقدر که یه دختر می‌تونه بره باشگاه و بدن‌ش رو بسازه
چرا فکر میکنی تقلیده؟ این یه میلیه ک تو وجودش هست!

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
تا اونجایی که من دیدم درک پایین دخترا از پسراست
درک هر دو طرف از هم داغونه،
وقتی تو محیط‌های جدا رشد کردند با ارز‌ش‌هایی متفاوت نه دخترا می‌تونن پسرا رو درست بفهمن نه پسرا دخترا رو!
مورد داشتیم طرف بعد از ازدواجش هم حتا نمی‌تونسته همسرش رو درک کنه!
متاسفانه این ایرادیه که جامعه ما داره، دختر و پسر رو میخواد تو محیط ایزوله بزرگ کنه.
این گاها بین خواهرا و برادرا هم دیده میشه! مثلا به دخترا میگن موقع عادت ماهانه‌اتون طوری رفتار کنید پدر و برادرتون نفهمن! خب این یه تربیت فوق غلط و اشتباه محضه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا