دگرباش‌ها

شروع موضوع توسط امیرحسین ‏2019/6/11 در انجمن جامعه‌شناسی

?

نظر شما راجع به حقوق برابر دگرباش‌ها با دیگر اعضای جامعه چیست!؟

 1. برای تمامی گروه‌های دگرباش و تمامی حقوق موافق هستم

  19 رای
  43.2%
 2. فقط برای ترنسکشوال‌ها و تمامی حقوق موافق هستم

  5 رای
  11.4%
 3. فقط برای همجنسگراها موافقم و تمامی حقوق موافق هستم

  0 رای
  0.0%
 4. برای تمامی گروه‌های دگرباش و تمامی حقوق مخالف هستم

  3 رای
  6.8%
 5. با برخی از حقوق برای همجنسگراها نظیر ازدواج و یا حضانت بچه مخالف هستم ولی با اغلب حقوق موافق هستم.

  3 رای
  6.8%
 6. با برخی از حقوق برای ترنسکشوال‌ها نظیر ازدواج و یا حضانت بچه مخالف هستم ولی با اغلب حقوق موافق هستم.

  4 رای
  9.1%
 7. نظری ندارم و حس می‌کنم علم نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

  14 رای
  31.8%
انتخاب چند گزینه مجاز است.
 1. عاعِم

  عاعِم کاربر فوق فعال

  ارسال ها:
  168
  امتیازات:
  +1,906 / -359
  نام مرکز سمپاد:
  علامه‌حلی
  شهر:
  تهران
  سال فارغ التحصیلی:
  1398
  چه ربطی داره؟!
  اونا نیازه جنسی دارن چه ربطی به نیازه عاطفی داره دیگه؟
  و اینکه هر کس ارزش میذاره واسه سکس, یه سری هم که نمیرن طرفش یا اسکشوالن یا ارضا نمیشن واقعا واقعا با همجنسشون
   
 2. امیرحسین

  امیرحسین کاربر فوق حرفه ای

  ارسال ها:
  818
  امتیازات:
  +7,160 / -138
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  بوشهر
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  خواجه نصیر
  رشته دانشگاه:
  مهندسی برق - مخابرات سیستم
  من رفتم و صحبت‌هاشون رو مرور کردم. صادقانه بگم که حرف دیگران اگه بر مبنای رفرنس نباشه خیلی قابل قبول نیستش. با این حال در خصوص اونایی که رفرنس دیدم در ادامه صحبت می‌کنم.
  اول در خصوص علل همجنسگرایی من متن زیر رو یافتم:
  در واقع همونطور که گفتی عللش مختلفه و منم فکر می‌‌کنم می‌تونم بگم که عامل ذاتی هرگز به تنهایی موثر نیست. در واقع من نتونستم که فاکتور ذاتی بیابم که مشخص کنه یه نوزاد از کودکی قراره در آینده همجنسگرا بشه.
  بله قطعاً و اگه آزادی بیان و ترس از قضاوت نشدن از طرف جامعه بوجود بیاد افرادی که گرایش خودشون رو اعلام می‌کنند بیشتر می‌شه و این به معنی گسترششون نیست چون از قبل هم این گرایش رو داشتن ولی من هنوز در خصوص تعریف همجنس‌گراهای واقعی قانع نشدم.
  خب فکر می‌کنم با هم به این توافق هستیم که اگه آدم تو محیطی باشه که نیاز جنسیش رو نتونه با جنس مخالف پاسخ بده ممکنه که به همجنس خودش روی بیاره ولی سوال اینجاست که رابطه جنسی با همجنس خودش رو تجربه کنه آیا مثل قبلش باقی می‌مونه؟ یعنی از کجا معلوم که بعداً در جامعه که با جنس مخالف خودش ارتباط برقرار کرد به سمت همجنس خودش بر نگرده و یا نمی‌خواد دوباره تجربه کنه؟ در واقع یه چیزی رو تجربه کرده و نیازش رو برطرف کرده بر اساس چه شواهدی می‌تونی بگی که به اون برنمی‌گرده؟ نمی‌گم فرد یه همجنس‌گرای کامل میشه ولی حداقل احتمال دوجنسگرا شدنش رو کم نمی‌بینم. جدا از اون فکر نمی‌کنم رابطه جنسی از عواطف هم کاملاً جدا باشند و اینکه اون فرد احتمالا با اون همجنس خودش یه رابطه احساسی داشته یا خواهد داشت. احساساتش و میلش می‌تونه دست‌خوش تغییرات باشه. شاید خیلی از آدما بلقوه پتانسیل همجنسگرا شدن رو تا حدی در خودشون داشته باشند (یعنی این مسئله برای همه صفر یا 100 نباشه که در آینده حتماً همجنسگرا یا دگرجنس‌گرا می‌شند.) و عوامل محیطی اونا رو تقویت یا تضعیف کنه.
  و در خصوص اون عواطفی که توی تاپیک قبلی صحبتش شد:
  [​IMG]
  اینطور عنوان شده که بخشی از مغز که مربوط به احساسات هستش (آمیگدالا) مردهای همجنسگرا و زن‌های دگر جنس‌گرا مشابه هم هست و همچنین این شباهت برای مردهای دگرجنسگرا و زنان همجنسگرا ولی خب هنوز نمی‌دونند که این شباهات در اثر همجنسگرایی روی مغز هستش یا اثری که باعث همجنسگرایی بوده.
  برای مشخص شدن این مسئله هم آزمایش جدیدی رو دارند انجام می‌دند که نوزاد‌هایی رو تحت نظر دارند و می‌خوان ببینند که در آینده هویت جنسی اون‌ها چی میشه.
  و اینکه این حدس زده شده که تاثیراتی که مغز جنین هنگام رشد خودش می‌پذیره می‌تونه تاثیر گذار باشه یا عوامل بعد از تولدش و احتمال زیاد هر دو ولی حدسه
  منبع
  در واقع می‌تونم بگم با توجه به مطالبی که خوندم اظهار نظر در خصوص این مسائل یه مقدار برای علم زوده (اگه کسی رفرنس‌های بهتری خونده و ارائه بده ممنون می‌شم) قطعاً یه همجنسگرا نمیاد بگه که من به فلان‌ دلیل‌هایی که در ناخودآگاهم یا فلان تاثیرهایی که از جامعه و یا دوستام گرفتم یا فلان تجربه‌ها من رو به اینجا کشونده اون فرد خودش رو اینطور شناخته همونطور که یه دگرجنس‌گرا خودش رو اونطوری شناخته.
  از این رو می‌گم این موارد تاثیر دارند چون حداقلش اینه که من وقتی به خودم نگاه می‌کنم در دوران دبیرستان چه چیزهایی از خانوما برام جذاب بودن (از لحاظ جنسی) و چه چیزهایی الان جذاب هستن نمی‌تونم نقش مدیا، اظهار نظرهای دوستانم یا دیدگاه‌هایی که تو جامعه اطرافم بوده رو نادیده بگیرم.
  در مجموع با توجه به نوپا بودن تحقیقاتی که خوندم و زمانی که تحقیقات آینده نیاز دارند نقش مدیا برای من یه مقدار ترسناکه، نه در خصوص اینکه افراد گرایش جنسیشون رو اعلام کنند چون به من نوعی تا مادامی که برام ایجاد مزاحمت نکنند ربطی نداره. بلکه ترسم بیشتر در خصوص تاثیری منفی که ممکنه جامعه بپذیره (طبیعتاً رو خودم تاثیر داره) یا حضانت هست چون مستقیماً به یه شخص سومی ارتباط داره.
  البته با توجه به آموزش‌هایی که در خصوص روابط جنسی بینشون صورت گرفته یا سوالاتی و پاسخ‌های در خصوص حضانت که اینجا خوندم این ترس رو تعدیل کرده ولی خب صادقانه هنوز ترسناکه خصوصاً که بحث حضانت هم خیلی جدیده نمی‌دونم چقدر می‌شه به مشاهده‌هایی فعلی استناد کرد.
   
  • لایک لایک x 4
 3. Pan

  Pan Sapphic

  ارسال ها:
  266
  امتیازات:
  +2,491 / -85
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان
  شهر:
  بجنورد
  سال فارغ التحصیلی:
  97
  دانشگاه:
  تهران
  من نمیفهمم شما الان دقیقا بحثت چیه چون تنها برداشتی که تونستم از این پستت داشته باشم اینه که اطلاعات تا الان داره میگه که همجنسگرایی احتمالا ترکیبی از عامل‌های ژنتیکی و محیطیه و تا به حال در خصوص حضانت فرق به خصوصی دیده نشده در فرزندان والدین همجنسگرا حتی منابعی که خودت آوردی هم اینو تایید میکنه ولی چون تو میترسی و ممکنه در آینده نتایج دیگه‌ای پیدا بشه حضانت براشون ممنوع باشه تا تحقیقات بیشتر بشه؟ حالا یه سوال: وقتی اجازه حضانت بهشون ندی چجوری قراره بفهمیم تاثیری داره یا نه؟ و اینکه اگر تحقیقات الان دلیلی برای مشکل پیدا کردن بچه‌ها پیدا نکرده چه حقی داریم جلوشونو بگیریم؟ من الان ادعا میکنم فرزندان خانواده‌های شدید مذهبی در بزرگسالی به صدها بیماری روانی مبتلا میشن خب حالا با ادعای من جلوی حضانت خانواده‌های مذهبی رو بگیریم؟ (با توجه به اینکه نه اطلاعاتی برای رد این موضوع وجود داره نه تاییدش (هرچند برای همجنسگراها اطلاعات هم وجود داره!)) یا حتی فرض کنیم در آینده اطلاعاتی بیاد که ممکنه مشکلاتی پیش بیاد برای بچه هاشون (هرچند شک دارم) در اون صورت حق داریم جلوی حضانتشونو بگیریم؟ افرادی هستن با بیماری‌های ارثی که احتمال رسیدنشون به فرزنداشون زیاده جلوی اینارو میگیریم؟ یا مشکل به خاطر اینه که حضانت بچه از پرورشگاه دولتیه؟ و اگر مشکل اینه پس اگر بیولوژیکی بخوان با کمک یه فرد سوم که خودشم راضیه بچه دار بشن ربطی به کسی نداره دیگه؟

  مسئله‌ی بعدی: در حال حاضر یه سری بحثا سر sexual fluidity هست که در واقع همون حرفیه که میگی 0 و 100 نیست ولی مسئله اینجاست که مقاله‌هایی که در مورد این هست هنوز زیاد قابل اعتماد نیستن (برعکس همجنسگرایی و دوجنسگرایی که سالهاست روشون تحقیقات میشه و عوامل ژنتیکی و ذاتی براش پیدا شده حتی اگر کاملا دقیق نباشند و محیط رو هم تاثیر گذار در اون ببینیم.) حالا من کاری ندارم این درسته یا غلط و گرایش جنسی میتونه تغییر کنه در گذر زمان یا نه ولی مشکلی که من با بحث تو دارم دلایلیه که داری برای این تغییر میاری. اگر قرار بود با تجربه گرایش یه نفر تغییر کنه چرا همجنسگراهایی که تجربه جنسی با جنس مخالف دارن گرایششون تغییر نمیکنه؟ اگر قرار بود با مدیا گرایششون تغییر کنه پس چرا تمام سالهایی که مدیا فقط توسط دگرجنسگرایی اشغال شده بود همچنان همجنسگرایی وجود داشت؟ البته حدس میزنم منظورت اینه که جدا از افرادی که گرایششون 0 یا 100 هست یه سری افراد هستن که با این چیزا تاثیر میگیرن و دوجنسگرا یا همجنسگرا میشن که این من رو به نکته‌ی آخرم میرسونه: خب که چی؟ دقیقا این تاثیر منفی که ازش میترسی چی هست؟ مثلا همه همجنسگرا میشن نسل انسانها منقرض میشه؟:))

  در نهایت دوست دارم بدونم قوانین پیشنهادیت در رابطه با همجنسگراها و ازدواج و حضانتشون چیه. چون من علاقه‌ای به بحث فلسفی ندارم که ببینیم همجنسگرایی چه تاثیری در جامعه میذاره و صادقانه بگم حتی اگر در آینده ثابت بشه همجنسگرایی 100 درصد انتخابیه باز هم افرادی که ضد ازدواج و حضانت و نمایششون در مدیا و کلا حق و حقوق همجنسگراها هستن باید ثابت کنن که 1-همجنسگرایی غیراخلاقیه(از روشی به غیر از دین) و 2-تاثیراتی که در جامعه میذاره به قدری قابل توجه و منفی هست که جلوی حقوقی مثل نمایش در مدیا و حضانت گرفته بشه (ازدواج و حقوق مربوط به زندگانی رو حتی در صورت تاثیر گذاشتن در جامعه قابل بحث نمیدونم)

  + فکر کنم از حرفام بدیهی باشه که کاملا از دید یک جامعه سکولار دارم صحبت میکنم و علاقه‌ای به بحث از یه چارچوب دین‌سالاری ندارم چون سکولار یا دین سالاری کلا یه بحث جداست و اگر بخوایم در مورد قوانین مربوط به همجنسگرایی صحبت کنیم اول باید یک دولت یکسان رو قبول داشته باشیم.
  ++ یه سوال دارم از اونایی که با همجنسگرایی مخالفن چون رابطش منجر به فرزند نمیشه(شخص خاصی مدنظرم نیست): از فرزندخواندگی و بچه‌دار شدن بیولوژیکی با کمک شخص سوم که بگذریم، با کاپلای دگرجنسگرایی که قصد بچه دار شدن ندارن هم مشکل دارین شما؟
   
  • لایک لایک x 8
 4. امیرحسین

  امیرحسین کاربر فوق حرفه ای

  ارسال ها:
  818
  امتیازات:
  +7,160 / -138
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  بوشهر
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  خواجه نصیر
  رشته دانشگاه:
  مهندسی برق - مخابرات سیستم
  صحبتم در پاسخ پهلوی بود که تفاوت همجنسگرای واقعی یا غیر واقعی رو متوجه نمی‌شم (جدا از اون بحث شاخ‌پنداری این گرایش‌ها) و این صحبت که یه چیزی به نام همجنس‌ گرای غیر واقعی داریم مورد قبول من نیست. یا همچنین لفظ‌های دیگه مثل همجنس‌باز یا همجنس‌گرا.
  ====
  اگه شما اطلاعات بیشتر در خصوص عوامل ذاتی بودنش دارین ارائه بدین ممنونم می‌شم.
  ====
  مشکل من با اینه که حضانت فرزند شخص دیگه‌ای (دگرجنس‌گرا) به عهده بگیرند و اگر فرزند خودشون باشه مشکلی ندارم.
  ====
  ترس من این نیست که نسل انسان‌ها منقرض بشند صرفاً نگران اطرافیان و یا آیندگان خودم هستم و تاثیری که اونا از محیط آیندشون می‌پذیرند. و اینکه آیا دوست ندارم که فرزندم در آینده همجنسگرا باشه؟ بله دوست ندارم و اگه بدونم چه شرایط محیطی تاثیر دارند سعی خودم رو می‌کنم که کنترلشون کنم. درواقع اگه بدونم چه شرایط محیطی کمک می‌کنه که دگرجنس‌گرا بشه سعی می‌کنم که فراهم کنم. اگه هم یه چیز صد در صد ذاتیه که خب دیگه کاری از دستم بر نمیاد :))
  اطلاعات جامعه شناسی یا روان‌شناسی زیادی هم ندارم که بخوام ارائه بدم که این مسئل خوبه یا بده در این زمینه فقط می‌تونم بخونم و یا لایک یا دیسلایک بدم. ولی خب اگه نظر شخصی من رو بخوای نه من همچین حقی به خودم نمی‌دم که چون از گرایش جنسی یه عده خوشم نمیاد از حقوق طبیعیشون محرومشون کنم.
   
  • لایک لایک x 1
 5. Pan

  Pan Sapphic

  ارسال ها:
  266
  امتیازات:
  +2,491 / -85
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان
  شهر:
  بجنورد
  سال فارغ التحصیلی:
  97
  دانشگاه:
  تهران
  چندتا مقاله قدیمی و جدید لینک میکنم که البته متاسفانه اکثرا فقط abstractشون رو میشه خوند ولی میشه به تعداد citationهاشون اعتماد کرد.(البته همشون ژنتیکی نیست)
  A linkage between DNA markers on the X chromosome and male sexual orientation
  Genome-wide scan demonstrates significant linkage for male sexual orientation
  Genetic and environmental influences on sexual orientation and its correlates in an Australian twin sample.
  Finger-length ratios and sexual orientation

  و در کل اگر در scholar.google.com با ترکیب کلیدواژه های گرایش جنسی و ژنتیک و این قبیل ترکیب‌ها کمی سرچ کنین مقاله‌های دیگه رو هم میتونین پیدا کنین. البته متاسفانه تحقیقات روی همجنس‌گرایی زنان کمتر بوده و اطلاعات راجع به اون کمتره.
  خب سوال منو جواب ندادین که اگر آمار و نتایج خاصی که مشکلی رو به فرزندآوریشون نسبت بده وجود نداره چه حقی داریم جلوشونو بگیریم؟

  و اینکه اطلاعات اونقدرها هم که فکر میکنید جدید نیست مثلا این دوتا مقاله رو پیدا کردم که تاثیر والدین همجنسگرا رو روی گرایش جنسی بچه ها رو بررسی کرده و ماله دهه نود میلادیه. و ممکنه بگین تعداد جامعه آماریشون کمه و درسته ولی این آمارها همواره داره بررسی میشه و همچنان مشکلی دیده نشده.
  Sexual orientation of adult sons of gay fathers.
  Do parents influence the sexual orientation of their children? Findings from a longitudinal study of lesbian families.


  خب البته من جوابم رو نگرفتم که نگران چی هستین دقیقا. الان برداشت من از حرفتون اینه که صرفا خودتون با همجنس‌گرایی مشکل دارین و دوست ندارین خودتون و اطرفیانتون دچارش بشن درسته برداشتم؟ خب حالا این که دلیلی نداشته باشین(یا دلایل دینی و...) یه چیزه که دیگه بحث خاصی نمیشه کرد راجع بهش ولی اگر دلیل خاصی برای نخواستنش دارین اون دلیل رو می‌خوام بدونم من. در واقع اگر نگران انقراض نیستین نگران چی هستین؟ چه برتری خاصی در دگرجنس‌گرایی وجود داره که همجنسگرا شدن بچتون انقدر ناخواسته هست که سعی کنین تغییرش بدین در صورت ممکن؟

  + فقط امیدوارم لینکا قاطی نشده باشه چون با موبایلم سخت نگیرید:))
   
  آخرین ویرایش: ‏2019/6/21
  • لایک لایک x 5
 6. پهلوی

  پهلوی کورَقــــــــو

  ارسال ها:
  1,450
  امتیازات:
  +16,609 / -356
  نام مرکز سمپاد:
  میرزا کوچک خان
  شهر:
  رشت
  سال فارغ التحصیلی:
  1400
  تو پست قبلیتون تازه متوجه منظورتون شدم و اینکه شاید تجربه اثرگذار باشه رو نه میتونم تایید کنم نه رد چون واقعا نه با نمونه‌ای برخورد داشتم نه چیزی درموردش خوندم
  ولی اگه بحث سر همجنسگرایی کاذبه، این چیزیه که من به شخصه دیدم که فردی کاملا ادعای همجنسگرایی بکنه (خبر اینکه وارد رابطه بشه یا نشه رو ندارم، صرف گرایش رو میگم) و بعد از اینکه وارد ارتباط با دخترها شد متوجه بشه گرایشش اون نبوده
  (متاسفم از اینکه منبع معتبری ندارم چون از اول هم که حرف زدم ادعای اطلاعات نداشتم، فقط مشاهداتم رو مطرح کردم، افرادی که گفتم الان یا با دختری دوستن یا حتی زن دارن؛ صحبتای منم کاملا متکی بر حرفاییه که خودشون یا دوستاشون در نقل قول از اونها زدن)
  همچنان متوجه نمیشم با کجاش مشکل دارید
  تو اون محدوده سنی‌ای که من ذکر کردم سردرگمی در زمینه گرایش چیز عجیبی نیست!
   
  • لایک لایک x 3
 7. امیرحسین

  امیرحسین کاربر فوق حرفه ای

  ارسال ها:
  818
  امتیازات:
  +7,160 / -138
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  بوشهر
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  خواجه نصیر
  رشته دانشگاه:
  مهندسی برق - مخابرات سیستم

  مشکل اینجا بود که توی صحبتت اینطور القا می‌کرد (یا حداقل من اینطور حس می‌کردم) که یه همجنسگرای واقعی وجود داره که فاکتور ذاتی بودنش تقریباً تمامی کارها رو انجام میده. و یا خیلی جاهای دیگه دیدم که میان با استفاده از اصطلاح‌های همجنسگرایی و همجنس‌بازی فرق بینشون می‌ذارند و حتی افراد مسلمان هم همچین فرقی قائل می‌شند یا به عنوان مثال توی صحبت‌هایی که تا حالا داشتم اینطور بوده که یه عده هستند که دست خودشون نیست که تمایل به جنس موافق دارند یه عده هم هستند که دست خودشونه ولی چون لذت با جنس موافق می‌برند می‌خوان که تجربش کنم.

  بین همه اینا فرق نمی‌بینم چه معیاری مشخص می‌کنه که این افراد دوجنسگرا نیستند؟ یا اینکه اون افراد دست خودشونه و فقط لذت جنسی می‌خوان؟ بیشتر حس می‌کنم افراد برای قانع کردن خودش و مشکل نخوردن با دینشون همچین اصطلاحاتی رو میارند و یا برای تاکید بر ذاتی بودن مسئله.
  در خصوص نمونه‌هایی که دیدی منم نمونه‌های مشابه و یا حتی برعکسش رو دیدم و خب نه تنها توی دوران راهنمایی یا دبیرستان بلکه تو خوابگاه دانشگاه هم دوجنسگرا دیدم. فکر نمی‌کنم بشه رو مشاهدات بحث خاصی کرد فقط می‌شه پذیرفت که همچین چیزهایی هست.
  ممنون بابت لینک‌ها

  ------

  فکر می‌کنم که اگه دو جامعه و یا فرهنگشون با هم متفاوت باشه این تحقیقات باید در خصوص آن‌ها جداگونه انجام بشه چون فقط صحبت والد و فرزند نیست و اون فرزند با دیگر افراد جامعه هم در ارتباطه و فقط بحث هویت جنسی آینده‌اش نیست. صحبت کلی اینه که شرایط رشد و پیشرفتش به خوبی محیا بشه و ضربه روحی و یا عاطفی نخوره.

  حالا اگه بچه خودشون باشه که بچه خودشونه ولی خب وقتی دولت یا حالا هر نهاد مسئولی می‌خواد به یه بچه‌ای رو به سرپرستی یه زوج بسپاره بنظرم باید این موارد رو در نظر بگیره حالا چه می‌خواد همجنسگرا باشند چه دگرجنسگرا باید اون شرایط محیا بشه.

  حالا اگه تحقیقی انجام نشده یا آماری وجود نداره هم اگه واقعاً اونقدر خواهان داشتن فرزند هستند خب خودشون بچه بیارند. اگه هم تحقیقاتی صورت گرفت و نشون داد که مشکلی برای بچه وجود نداره منم باهاش اوکی خواهم بود.

  ========

  اینکه من با همجنسگرایی برای اطرافیانم مشکل دارم سر مسئله اعتقادمه و جدا از اون حس درونیمه (مثلاً با دیدن یه کلیپ که دو مرد همدیگر رو می‌بوسند حس انزجار پیدا می‌کنم.) و خب فکر می‌کنم هرکسی آزاد باشه که اطرافیان خودش رو خودش انتخاب کنه و قرار نیست که همه از هم خوششون بیاد. منم سعی کردم بر اساس احساسات خودم قانونی نذارم.

  برتری خاصی نمی‌بینم هر شخصی جدا از گرایشش یه انسان هست. تنها سمت وسوی حس درونیم، اعتقاداتم با دگرجنس‌گرا هستش و طبیعی هست که همچین چیزی رو خواستار باشم.
   
 8. Pan

  Pan Sapphic

  ارسال ها:
  266
  امتیازات:
  +2,491 / -85
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان
  شهر:
  بجنورد
  سال فارغ التحصیلی:
  97
  دانشگاه:
  تهران
  چندتا مقاله‌ی دیگه رو راجع به این که گفتین فقط بحث هویت جنسی نیست پیدا کردم:
  Comparing the Impact of Homosexual and Heterosexual Parents on Children
  و این دو تا که نسبتا جدیدتر هم هستن:
  Parents' Sexual Orientation and Children's Development
  Children and Adolescents With Same-Gender Parents: A Meta-Analytic Approach in Assessing Outcomes

  و البته در مقاله آخر میتونین بخونین که فرق‌هایی بین بچه‌های خانواده‌های همجنسگرا و دگرجنسگرا وجود داشته که البته حرفی از مثبت یا منفی بودنش زده نشده.

  و سوال آخرم اینه که فرض کنیم هیچکدوم از این تحقیقات وجود نداشته باشه و بخوایم حدس بزنیم راجع به تاثیر والدین همجنسگرا روی فرزندان و حدس میزنیم که ممکنه نسبت به والدین دگرجنسگرا محیط بدتری رو برای بچه فراهم میکنند و بخوایم روی این اساس قانون‌گذاری کنیم (هرچند قانون‌گذاری بر اساس حدس و گمان بسیار مشکل داره) در این صورت میتونیم بگیم که پرورشگاه‌های دولتی حق دارند اولویت سرپرستی رو به زوج‌های دگرجنسگرا بدن همونطوری که زوج‌های برتر رو اولویت‌بندی میکنند آیا حق دارند کلا زوج‌های همجنسگرا رو از سرپرستی گرفتن حذف کنند؟ (البته یه مشکل این نکته اینه که فرآیند سرپرستی گرفتن رو مطمئن نیستم دقیق!)

  خب در این صورت که بحث خاصی نمی‌مونه و همونطور که گفتین هرکس آزاده عقاید خودشو در صورت تحمیل نکردن روی بقیه داشته باشه و اطرافیان خودشو بر اون اساس انتخاب کنه. فقط چون ظاهراً خیلی نگران بچه‌های خانواده‌های همجنسگرا هستید درصورتی که همه‌ی تحقیقاتی که شده مشکلی براش پیدا نکرده و هیچ نتیجه‌ی منفی پیدا نشده تا به حال لازم دونستم این رو هم به اطلاعاتتون اضافه کنم که تحقیقاتی روی خانواده‌های بچه‌های همجنسگرا شده و مقاله‌ها اینو نشون میدن که نپذیرفتن گرایش جنسی بچه‌ها روی سلامت روانیشون تاثیرات منفی می‌ذاره و پذیرفتن و ساپورت کردنشون به سلامت روانشون کمک می‌کنه و تقویتش میکنه.
  LGBT Youth and Family Acceptance
  Family acceptance in adolescence and the health of LGBT young adults
   
 9. dr.namingstuff

  dr.namingstuff کاربر فوق حرفه ای

  ارسال ها:
  804
  امتیازات:
  +2,940 / -166
  نام مرکز سمپاد:
  دبیرستان علامه حلی 1 تهران
  شهر:
  تهران
  سال فارغ التحصیلی:
  98
  نه هم‌جنس‌گرایی نه دگر‌جنس‌گرایی
  فقط شی‌گرایی
   
  • لایک لایک x 1
 10. امیرحسین

  امیرحسین کاربر فوق حرفه ای

  ارسال ها:
  818
  امتیازات:
  +7,160 / -138
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  بوشهر
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  خواجه نصیر
  رشته دانشگاه:
  مهندسی برق - مخابرات سیستم
  فکر می‌کنم اگه سپردن یه بچه به والدین باعث بشه که تو محیطی بزرگ بشه که اثرات منفی روی بچه بیشتر از اونی باشه که بچه بدون سرپرست بزرگ بشه پس بهتره که بدون سرپرست بزرگ بشه. حالا چه اون زوجی که بچه رو می‌خواستن همجنس‌گرا باشند چه دگرجنس‌گرا.
  شرایطی که شما داری فرض می‌کنید خیلی جامعه محور هستش و من در پست قبلی هم گفتم که این تحقیقات برای فرهنگ‌های مختلف فرق می‌کنه و نمی‌دونم زمان‌هایی که داریم در خصوص موارد مختلف بحث می‌کنیم در خصوص چه جامعه‌ای با چه طرز فکری صحبت می‌کنیم (صحبتم در خصوص قوانین حاکم بر جامعه نیست منظورم طرز فکر افراد اون جامعه نسبت به همجنسگرایی هست). به عنوان مثال اگه تو یه جامعه خود همجنسگرایی پذیرفته شده باشه (نه صرفاً قانون بلکه صورت عرف جامعه‌اشون) اون موقع حتی اگه تحقیقاتی هم صورت نگرفته باشه دلیلی نداره که یه عده (همجنسگراها) رو از حقشون محروم کرد ولی خب اگه یه جامعه خود اون افراد رو دارند پس می‌زنند احتمال اینکه بچه‌ای هم که بهشون سپرده می‌شه فضای مطلوبی رو تجربه نکنه زیاده و در این حالت مخالف سپردن بچه هستم. درسته که الان اشتباهی از جانب اون زوج همجنسگراها صورت نگرفته و یا اینکه جامعه نباید رفتار نامنسابی با اون بچه‌ها داشته باشه و ناعدلاتی داره صورت می‌گیره ولی خب نمیشه انتظار داشت همه چیز به یک باره گل و بلبل بشه و فکر می‌کنم مسئولیتی که در قبال آینده اون بچه بی‌سرپرست داریم ارجعیت داره به خواسته اون زوج همجنسگرا و اون افراد می‌تونند خودشون بچه‌ای رو به دنیا بیارند و یا بچه زوج دیگری که رضایت دارند رو به عهده بگیرند. و تسهیلات لازم برای اون زوج فراهم بشه.
  =========
  شاید همچین سوالی هم داشته باشید که آیا اگه هیچ دلیل یا عواملی نبینیم که بچه به مشکل بر بخوره آیا این حق رو داریم که اون زوج رو از حق سرپرستی محروم کنیم؟ نه همچین نظری ندارم.
  در واقع فکر می‌کنم اشتباه هست که به دلیل متفاوت بودن، فردی رو از حقوقش محروم کرد. اگه کسی هم دلیلی بر این داره که این تفاوت مضر هست باید بتونه اثباتش کنه وگرنه می‌شه قصد و غرض شخصی هست.
  =========
  من فکر نمی‌کنم صحبتی از نپذیرفتن گرایش جنسی زده باشم و فقط گفتم اگه بدونم چه شرایط محیطی کمک می‌کنه که گرایش جنسیشون دگرجنس‌گرا بشه سعی می‌کنم که براشون فراهم کنم.
   
 11. Pan

  Pan Sapphic

  ارسال ها:
  266
  امتیازات:
  +2,491 / -85
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان
  شهر:
  بجنورد
  سال فارغ التحصیلی:
  97
  دانشگاه:
  تهران
  خب اینکه همه چی نمیتونه یک دفعه گل و بلبل بشه درست ولی خب وقتی یک چیزی رو در یک مدینه‌ فاضله حکم درست میدونیم بهتر نیست در جامعه‌ای که عرفش اونو قبول نداره هم سعی کنیم یه جوری بهش برسیم؟ حالا یا اول با فرهنگسازی و یا انجام کار که باهاش فرهنگ هم شکل بگیره (همون بحث همیشگی که چجوری فرهنگسازی میشه که حالا اون زیاد مطرح نیست الان) و درکل به نظرم با این دلیل که عرف جامعه نمیذاره چیزهایی مثل برده‌داری در گذشته رو هم میشد قبول کرد. البته این موضوع که در جامعه‌ای که همجنسگراها رو پس میزنه بچه‌ای که به سرپرستی میگیرن ممکنه به مشکل بربخوره رو قبول دارم ولی حالا سوالم اینه که راه حل چیه؟ یعنی حتی اگر الان اجازه حضانت بهشون نمیدیم باید سعی در بهتر کردن دید بهشون بکنیم یا مسئولیتی در قبال این ناعدالتی نداریم؟  خب پس برداشت من اشتباه بوده ولی فکر میکنم اگر با این ذهنیت که دگرجنسگرایی رو برای بچتون برتر بدونید اگر با همجنسگراییش مواجه بشین اون طوری که ممکنه بخواین واکنش نشون ندین و احساسات تاثیرگذار باشن البته اینا همش حدس و گمانه‌ی بی‌دلیله و نیازی به بحث بیشتر راجع بهش نیست ضمن اینکه من هم اگر قصد داشتم یه روز در ایران بجه‌دار بشم خودم هم ترجیح میدم دگرجنسگرا باشه تا زندگی راحتتری داشته باشه.

  + یه موضوع که تو بحث گم شد نظرتون راجع به مدیاست. میشه راجع به این هم دلیل مشکلتون رو بگین؟ اگر مشکل حضانت عرف جامعس نمیشه از همون مدیا کمک گرفت که این عرف رو تغییر داد؟
   
 12. mosiano

  mosiano کاربر فعال

  ارسال ها:
  30
  امتیازات:
  +163 / -11
  نام مرکز سمپاد:
  کرمان
  شهر:
  کرمان
  سال فارغ التحصیلی:
  1398
  این جانب خودم رو بایسکشوال میدونم. اونایی که با احقاق حق مخالفن فازشون چیه؟
   
 13. امیرحسین

  امیرحسین کاربر فوق حرفه ای

  ارسال ها:
  818
  امتیازات:
  +7,160 / -138
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  بوشهر
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  خواجه نصیر
  رشته دانشگاه:
  مهندسی برق - مخابرات سیستم
  اینکه اطلاع رسانی بشه و اینکه آدما یاد بگیرند بدون رنجوندن همدیگه کنار همدیگه زندگی کنند قشنگه حالا اینکه اطلاع رسانی‌ها جواب بده یا نه رو نمی‌دونم هر جامعه‌ای پیچیدگی خاص خودش داره (حتی شاید یه جامعه حقوقشون رو بپذیره ولی دلیل بر این نیست که پذیرفتنش باعث محبوبیتشون بشه منظورم اینه شاید یک نفر حقوقشون رو به رسمیت بشناسه ولی علاقه‌ای به آشنایی با این افراد رو نداشته باشه و حالا فرض کنیم اگه جامعه اینطوری باشه یک جور طرد شدگی رو بوجود میاره چون آدمایی که حاضرند باهاش ارتباط برقرار کنند خیلی محدود میشند) و باید دید که واکنش‌ها چطور پیش می‌ره و دوست ندارم این چطور پیش میره برای بچه‌ای باشه که مسئولیتش به عهد ما هست. پیشنهادم اینه قدم اول خودشون بچه‌دار بشند. شاید هم شرایط زودتر تغییر کرد.
  =======
  من شخصاً مسئولیتی حس نمی‌کنم موردهای خیلی زیادی پیش میاد که از جامعه‌ام ناراحت می‌شم و اگه قرار بود دغدغه همش رو داشته باشم خیلی فرسوده می‌شدم:)) در همین حد هستم که سعی می‌کنم که اگه کسی رو دیدم برخورد محترمانه‌ای داشته باشم.
  --------------
  در خصوص مدیا اینطوریه که هر تفکری ایده‌های خودش رو تبلیغ می‌کنه و خرده‌ای بهش نیست ولی یکی اینکه به این فیلم‌ها فراتر از دید هنریشون بها داده بشه و برای بولد شدنشون بهشون جایزه‌ اختصاص داده بشه مورد پسند نیست. در واقع همونطور که تو جمهوری اسلامی ایران الان جشنواره فجر جوری شده که فیلم‌هایی جایزه می‌برند که در راستای تبلیغات فکری نظام باشند. البته با این کار ارزش خود جایزه پایین میاد (در واقع پایین اومده).
  جدا از این مسئله فکر می‌کنم تصویر سازی که در خصوص همجنسگراها هم میشه با واقعیت تفاوت داره. این افراد هم مثل دیگر قشرهای جامعه شامل افراد خوب یا بد هستند، درسته که با توجه به محدودیت‌های فعلی در خیلی از جوامع تحت فشار هستند ولی خب اگه فضا آزادی در اختیارشون باشه. درست مثل یه پسر دگرجنس‌گرا که مزاحم یه دختر دگرجنس‌گرا می‌شه این افراد هم می‌تونند برای هم‌جنس‌های خودشون مشکل آفرین باشند. من فرقی بین این افراد با دیگر مردم نمی‌بینم و همونطور که تجربه نشون داده دگرجنس‌گراها می‌تونند هر فاجعه‌ای به بار بیارند. همجنس‌گراها هم در صورت وجود فضای مناسب این توانایی رو دارند.
   
  • لایک لایک x 3
 14. Pan

  Pan Sapphic

  ارسال ها:
  266
  امتیازات:
  +2,491 / -85
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان
  شهر:
  بجنورد
  سال فارغ التحصیلی:
  97
  دانشگاه:
  تهران
  البته من منظورم احساس مسئولیت دولت بود نه جامعه و شخص ماها:)) یعنی اگر دولت به خاطر شرایط ناپسند بودن همجنسگراها در جامعه حق حضانت رو بهشون نمیده به خاطر حس مسئولیت در قبال بچه باید در قبال اون زوج‌های همجنسگراها هم احساس مسئولیت کنه و اگر به خاطر شرایط الان جامعه این ناعدالتی رو در حقشون میکنه کارهایی هم در مسیر بهتر شدن شرایط جامعه بکنه.
  اصل حرفی که داری میزنی رو قبول دارم ولی به نظرم نکته‌ای که همه در مورد اتفاقاتی که الان داره در اسکار و کلا مدیای غربی میوفته در نظر نمیگیرن اینه که دلیل این جو به خاطر پروپاگاندا نیست و از نظرات سازنده‌های فیلم‌ها و مسئولین جوایز به وجود نیومده اینا حاصل تغییر کردن تفکرات جوامع غربی و دموگرافیک مدیاست و تاجرهایی که در جو کنونی که همه چیز سریع بی اهمیت میشه و دور انداخته میشه سعی دارن هرجور شده خودشونو تو صنعت مدیا روی آب نگه دارن. مثلا همین اسکار (که هروقت کسی از سیاسی شدن جوایز حرف میزنه به احتمال زیاد منظورش اینه) خیلی بیشتر از وقتی که به چشم اومده سیاسی بوده و کلا هیچوقت به اندازه‌ی جشنواره‌ای مثل کن(که لازم به ذکره هنوز هم هنر رو در الویت اول قرار میده) هنری نبوده. و اگر الان از فیلمای مربوط به دین و سیاست مثل spotlight و argo اومده به فیلمای مربوط به اقلیت‌های نژادی و جنسی مثل moonlight و shape of water به خاطر جو خود جامعست نه پروپاگاندا (ضمن اینکه من اصلا قبول ندارم این فیلم‌ها ارزش هنری ندارن و فقط به خاطر موضوعشون نامزد و برنده شدن.)

  حتی این سال آخر رو که ‌black panther نامزد شد میشه گفت به خاطر این بوده که اسکار هر سال تماشاگراش داره کمتر میشه و این تلاشی بود در جهت اینکه افراد بیشتری از مخاطبان بلاک‌باسترها اسکار رو ببینن (بدون در نظر گرفتن اینکه ممکنه دلیلش کمتر شدن کابل و رفتن مردم به سمت استریم باشه) امسال که کلا از احمقانه‌ترین سال‌های اسکار بود و سالی که اکثریت مردم از عوام و خواص ناراضی بودن عده‌ای که از زوم شدن روی اقلیت‌ها ناراضی‌ان به خاطر نامزد شدن بلک پنتر، خود اقلیت‌ها به خاطر برنده شدن گرین بوک که میگفتن فقط برای حس خوب پیدا کردن نژادپرست‌های غیر جدی به خودشون بود و افرادی که هنوز به هنری بودن اسکار ایمان داشتن به خاطر اینکه صرفا شاید دو تا از فیلم‌های نامزد رو بشه گفت ارزش هنری داشتن.

  و جدا از مسئله‌ی مدیا که گفتین اون قضیه مظلوم نشون دادن و فرشته نشون دادن همجنسگراها هم که به جز شما چند نفر دیگه هم گفتن به نظرم سیر طبیعی مدیا بعد از سال‌ها بد و مجرم نشون دادن همجنسگراهاست و نه به این معنا که دیگه فقط باید خوب نشونشون بدیم بلکه به این معنا با تغییر دید مردم مدیا هم ناخودآگاه تا چنذ وقتی همجنسگراها زیاد نقد از دید انسانی نخواهد کرد و این اثر خودش تا چند سال دیگه خود به خود از بین میره. البته حالا این فرشته نشون دادن رو هم من قبول ندارم حداقل فیلمایی که من دیدم در کل اکثرا فقط دارن موردظلم قرار گرفتن همجنسگراها رو فقط به خاطر گرایششون نشون میدن و شاید از یه دید ظاهری این به نظر بیاد که همجنسگراها رو مظلوم و فرشته فرض میکنن ولی به درون خود فیلم دقت کرد میشه دید که با وجود مظلوم واقع شدنشون اکثرشون رو آدم‌های پیچیده‌ای با خوبی و بدی نشون میدن(حداقل فیلم‌های باکیفیت).

  نکته‌ی کلی حرفام راجع به مدیا اینه که این اتفاقاتی که الان داره میوفته در فیلم‌ها و جشنواره‌ها خیلی پیچیده‌تر از این حرفاست و اینکه فقط ربطش بدیم به پروپاگاندا و این برداشت که میخوان همجنسگراهارو خوب نشون بده یه ذره ساده‌انگارانه و کلی‌گوییه. مثل همون حرف خودتون که گفتین هر جامعه پیچیدگی خودشو داره اینجور تفکرات به نظرم دقیقا داره پیچیدگی جوامع غربی و ارتباطشون با مدیا رو نادیده میگیره.

  و در آخر اینکه احساس میکنم بحث به پایان رسیده و حرف خاصی برای زدن نمونده با توجه به اینکه اکثر نظراتمون تقریبا یکسانه و اونجاهایی که مخالفیم هم بیشتر داریم تو یه دایره میچرخیم. احساس میکنم بیشتر از این بحث کنم فقط به صرف مخالفت کردن خواهد بود و نتیجه‌ی خاصی ازش حاصل نمیشه:)) (البته راجع به مدیا که حرف خیلی بیشتر دارم ولی دیگه به این تاپیک ربطی نخواهد داشت این سه پارگرافی که نوشتم هم بیشترش نامرتبط بود:)))
   
  • لایک لایک x 1