پهلوی - 27258

شروع موضوع توسط پهلوی ‏2019/4/3 در انجمن قفسه کتاب‌

1. پهلوی

پهلوی کورَقــــــــو

امتیازات:
    +15,510 / -337
    نام مرکز سمپاد:
    میرزا کوچک خان
    شهر:
    رشت
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    بی فهرست و بی مقدمه، این رمان نخوانِ عتیقه به تشویق محدثه قصد داره به معرفی کتابایی بپردازه که شاید اینجا حتی یک نفر هم میلی به خوندنشون نداشته باشه، ولی خواهد نوشت حتی برای هیچکس!

• لایک لایک x 18
    • لایک ویژه لایک ویژه x 1
  2. پهلوی

پهلوی کورَقــــــــو

امتیازات:
    +15,510 / -337
    نام مرکز سمپاد:
    میرزا کوچک خان
    شهر:
    رشت
    سال فارغ التحصیلی:
    1400
    مقدمه‌ای بر تاریخ گرافیک در ایران
    پرویز تناولی
    نشر نظر

شاید بشه گفت هدف اصلی کتاب قبل از هر چیزی، اصلاح اشتباهی بزرگ درمورد تاریخ گرافیک در ایرانه که حتی توی منابع آکادمیک و دانشگاه‌های کشور باعث نادیده موندن ریشه ی عظیم این نهال نسبتا جوون و تازه‌ست! استاد تناولی توی این کتاب با توجه به تعریف گرافیک، سابقه گرافیک رو چیزی فراتر از اواخر دوره پهلوی دوم می‌دونه و برای شروع از صنعت چاپ در دوره ایلخانی شروع می‌کنه!
    کتاب های چاپ سنگی و چاپ سربی، آگهی های تبلیغاتی، مطبوعات، نقاشی‌ها، منسوجات، کاشی‌ها و حتی قوطی‌های کبریت و چای از دوره قاجار و پهلوی همه مورد بررسی قرار میگیرن تا به مخاطب اثبات کنن تاریخ گرافیک در ایران چیزی فراتر از اونیه که یاد گرفتیم یا تصور می‌کنیم
    فارغ از تصاویر بسیار بسیار خاص و زیبا (و البته کمیاب) کتاب، متن کتاب بسیار عالیه
    از ویژگیهای جالب متن اینه که به جزئیاتی توی تصاویر اشاره می‌کنه که کاملا آشکارن ولی ممکنه اصلا به چشم نیان، وقتی به آخر کتاب برسید متوجه میشید چقدر توجهتون به هر تصویر بیشتره و تا چه حد ریزبین‌تر و نکته‌سنج تر عمل می‌کنید!
    این کتاب از اون دسته کتاب‌هایی بود که وقتی دست گرفتمش دیگه نتونستم بذارمش کنار، هم دوست داشتم زودتر برم جلو و تو دریای اطلاعات ناب و تصاویر جذابش غرق شم و هم دلم نمی‌اومد یک صفحه رو کمتر از ده بار بخونم! ((:
    اگه توضیح کم بود به این جهت بود که بذارم سایر حس‌های خوبی که از این کتاب گرفتم رو خودتون تجربه کنید، متن کتاب هم فکر می‌کنم توضیحی فراتر از همین چند جمله نداره و باقی همه باید توی خود کتاب خونده شه (البته من حدود یک سال پیش این کتاب رو خوندم و احتمالا حافظه‌م یاری نمی‌کنه در اشاره به خیلی نکات مهمش -___-). اگه مطلقا مطالعه‌ای در این زمینه‌ها ندارید، اولین پیشنهاد منی که خودم مطالعه کامل و جامعی درمورد گرافیک ندارم به شما همین کتابه!

• لایک لایک x 5