• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کار کردن بانوان خارج از منزل؟!

• شروع کننده موضوع wdr
  • تاریخ شروع

آیا موافقید خانومتون خارج از خونه کار کنه؟

• بله، میتونه فول تایم کار کنه

رای‌ها: 77 61.1%
  • بله، اما پارت تایم کار کنه

رای‌ها: 32 25.4%
  • بله، 3 روز در هفته پارت تایم

رای‌ها: 5 4.0%
  • بله، ولی توی خونه کار کنه، مثلا بره پروژه یا ترجمه یا کارهایی که میشه تو منزل انجام داد رو بگیره

رای‌ها: 5 4.0%
  • نه، بهتره بشینه خونه و به شوهر و بچه هاش برسه

رای‌ها: 7 5.6%

• رای‌دهندگان
    126
  • شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
اگر شما میخواید با روش برین استورمینگ به نتیجه برسید باید بدونید یکی از قوانینش اینه که بدون criticism باشه! یعنی به دیگران انتقاد نکنید ! 3:

به عنوان کسی که چندین سال کار میکردم ، خیلی از حرف هایی که زدید رو با تجربیات شخصی خودم متفاوت دیدم ، البته برای حرف زدن راجع به مسائل علوم انسانی باید بتونیم بهتر و مستندتر از یک راننده تاکسی حرف بزنیم، اما چون نحوه استدلال شما صرفا تجربه شخصی بود من هم به همین مقدار استدلال بسنده میکنم.

موفق باشید

حالا که شما اینقدر دانشمندوارانه بحث میکنید(نه مثل ما راننده تاکسی ها)، اولا نمیدونم کی واسه ماینداستورمینگ شرط گذاشته؟ چون به نظرم همین بدون شرط بودنشه که خاص و خلاقانه اش میکنه
دوما با یه گل بهار نمیشه و با یه مقاله نمیشه مضمون رو مصادره به مطلوب کرد و رفت!(ضمن اینکه وقتی گفتم بحث واسم حالت ایده پردازانه/خلاقانه داره، مشخص کردم که استاد علوم اجتماعی نیستم و کسی هم چنین توقعی رو نباید اینجا دنبالش بگرده...اینجا فقط بیان تجربه و نظر و استدلال های شخصیه)
و در نهایت اینکه قبلا هم گفتم، من برای اینکه هر دو جنبه ی بحث دیده باشه، و چون کمتر کسی از اینطرف ماجرا صحبت میکنه، مجبورم تنهایی بارش رو به دوش بکشم

و در نهایت اینکه بازم تاکید میکنم، من نه اینجام کسی رو قانع کنم و نه چیزی رو به کسی اثبات کنم... فقط دنبال ایده های خلاقانه و راه حل هایی هستم که از ذهن های خلاق دوستان ممکنه مطرح بشه
پیروز بشین

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
حالا که شما اینقدر دانشمندوارانه بحث میکنید(نه مثل ما راننده تاکسی ها)، اولا نمیدونم کی واسه ماینداستورمینگ شرط گذاشته؟ چون به نظرم همین بدون شرط بودنشه که خاص و خلاقانه اش میکنه
دوما با یه گل بهار نمیشه و با یه مقاله نمیشه مضمون رو مصادره به مطلوب کرد و رفت!(ضمن اینکه وقتی گفتم بحث واسم حالت ایده پردازانه/خلاقانه داره، مشخص کردم که استاد علوم اجتماعی نیستم و کسی هم چنین توقعی رو نباید اینجا دنبالش بگرده...اینجا فقط بیان تجربه و نظر و استدلال های شخصیه)
و در نهایت اینکه قبلا هم گفتم، من برای اینکه هر دو جنبه ی بحث دیده باشه، و چون کمتر کسی از اینطرف ماجرا صحبت میکنه، مجبورم تنهایی بارش رو به دوش بکشم

و در نهایت اینکه بازم تاکید میکنم، من نه اینجام کسی رو قانع کنم و نه چیزی رو به کسی اثبات کنم... فقط دنبال ایده های خلاقانه و راه حل هایی هستم که از ذهن های خلاق دوستان ممکنه مطرح بشه
پیروز بشین

توی پست قبلی چند تا انتقاد اساسی نکرده بودم که باید انجام بدم :

1- اینکه در محیط کار آقایون به خانوم ها آزار میرسونند ذره ای نباید موجب محدودیت خانوم ها بشه، باید با فرهنگ سازی ، قانون گذاری و... این محیط رو سالم تر کنند! چون با همین استدلال میان خانوم ها رو از رفتن به استادیوم محروم میکنند، میان فعالیت های اجتماعی شون رو کاهش میدن و با همین استدلال که آقایون آسیب میرسونند به خانوم ها و این خانوم ها هستند که باید طوری رفتار کنند که از این گزند در امان باشن ، میان قربانیان تجاوز رو هم حتی گناه کار اصلی میدونند.

2- توی نظرسنجی گفته شده دوست دارید خانومتون بیرون از خونه کار کنه ؟ یعنی نگاه نویسنده عملا از یک سیستم مردسالارانه نشات میگیره که حتی حین نظر پرسیدن هم فقط نظر آقایون رو "مهم" میدونه و حتی خانوم ها حق اظهار نظر راجع به شغل آینده شون رو ندارند!

*منبع فارسی بخوام بدم برای طوفان فکری : کتاب مدیریت جلیلیان ص 136 قسمت فنون خلاقیت و نو آوری ، هم اندیشی مستقیم ، تحرک مغزی یا طوفان فکری ، قانون سوم رو بخونید.

منبع انگلیسی هم که یک سرچ راجع به Brainstorming میتونه شما رو به نتیجه برسونه!

:)

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
اینکه در محیط کار آقایون به خانوم ها آزار میرسونند ذره ای نباید موجب محدودیت خانوم ها بشه، باید با فرهنگ سازی ، قانون گذاری و... این محیط رو سالم تر کنند! چون با همین استدلال میان خانوم ها رو از رفتن به استادیوم محروم میکنند، میان فعالیت های اجتماعی شون رو کاهش میدن و با همین استدلال که آقایون آسیب میرسونند به خانوم ها و این خانوم ها هستند که باید طوری رفتار کنند که از این گزند در امان باشن ، میان قربانیان تجاوز رو هم حتی گناه کار اصلی میدونند.

درباره ی این مفصل برای اون یکی دوستمونم نوشتم. اولا اینکه تغییر یه شبه رخ نمیده، ثانیا هر تغییر بزرگی تعدادی قربانی میخواد و معمولا صف اولی ها قربانی میشن. مثل همون دخترایی که حبس های 20 ساله و ... گرفتن واسه روسری در اوردن. شما رو هم کسی جلوتون رو نگرفته که. بفرمایید. من خودمم مجازی حمایت میکنم(ولی قطعا نمیذارم همسر خودم جزو این صف اولی ها قرار بگیره)

توی نظرسنجی گفته شده دوست دارید خانومتون بیرون از خونه کار کنه ؟ یعنی نگاه نویسنده عملا از یک سیستم مردسالارانه نشات میگیره که حتی حین نظر پرسیدن هم فقط نظر آقایون رو "مهم" میدونه و حتی خانوم ها حق اظهار نظر راجع به شغل آینده شون رو ندارند!

اینم توی همین چنتا پست قبل(و قبلشم تو پست های اوایل) گفتم که اشتباه تایپی بوده(در واقع فکرم موقع درست کردنش مشغول بوده و اینطوری جمله بندی کرده). ولی امکان ویرایش وجود نداره. به مدیران هم چند بار گرفتم ولی تغییرش ندادن. حالا شما میخواین نیت خوانی کنید و از اب گل الود ماهی بگیرید ایرادی نداره.

منبع انگلیسی هم که یک سرچ راجع به Brainstorming میتونه شما رو به نتیجه برسونه!

اینقدر توپ رو شوت نکن اینطرف اونطرف ... کسی که ادعا میکنه باید منبعشم پیوست کنه!

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
@wdr اول ذهنیتتون رو عوض کنید و از دگم بودن خارج شید بعد درباره صف قربانیان صحبت کنید .
لزومی هم نداره با هر چی که می خونید مخالفت کنید . نمونه بارزش استدلال مضحکتون برای پیوست منبع هست.

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
@wdr اول ذهنیتتون رو عوض کنید و از دگم بودن خارج شید بعد درباره صف قربانیان صحبت کنید .
لزومی هم نداره با هر چی که می خونید مخالفت کنید . نمونه بارزش استدلال مضحکتون برای پیوست منبع هست.

شما هم لزومی نداره با توهین صحبت کنید

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني
چقدر سواله تاپیک محدوده ، خب اینو که نمی شه جواب داد!
کدوم زن ، کدوم کار ، چرا ، با چه سطح مالی و چه سطح استعداد و ...
خودم رو که جای انواع جواب های ممکن به این سوالا می دم ، کلی جواب ازش متفاوت می دم برا خودم!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
چرا یه هفته ست فعالبت تو این این تاپیک های مربوط به حق زن زیاد شده؟
در هر حال بله خانم ها توانایی داره هم کار کنه هم به خونه برسه هم بچه هایی تربیت کنه و بهشون به اندازه ی کافی عشق و علاقه برسونه

اما... اما...
هر زنی رسالت نداره که بچه دار شه و خونه بچرخونه ( یعنی اینطوری نیس اگه این کارا رو نکنه دیگه انسان حساب نشه )

همینطور که رسالت هر زنی کا کردن نبس ( یعنی اگه خونه دار باشه نمیشه بهش گفت تو به حقوق خودت احترام نمیذاری و تو بی مصرفی ( این یکی رو که اصلا نمیشه گفت ) و از این حرفا )

این قضیه برا آقایونم صدق میکنه

Mooni

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
داروسازی
این بحثا معمولا نتیجه ای نداره
ولی تو اکثر پستا حتی کسایی که موافق کار کردن زن ها بودن چه پسر چه دختر
عقیده شون این بود که این زنی که کار میکنه باید در عین حال وظایف خونه داری رو هم به نحو احسن انجام بده
و اگه زنی نتونسته اینا رو هندل کنه مشکل داشته و همه که اینجوری نیستن و اینا
چرا دقیقا؟مردی که کار میکنه لازم نیست کارای خونه رو بکنه ولی زنی که کار میکنه باید کارای خونه رو هم به عهده بگیره؟!
وقتی زن و مرد هر دو کار میکنه دیگه وظیفه غذا درست کردن و رسیدگی به امورات بچه مخصوص یکی نیست جفتشون باید این کارو بکنن

Erfanam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
1402
خب حق کار دارن قطعا
ولی اگه بچه دار میشن
حواسسون ب بچه هاشونم باشه

Special girl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FARZANEGAN
شهر
SHZ-JAH
سال فارغ التحصیلی
1397
متاسفانه متاسفانه تو جامعه ای زندگی میکنیم که کوچکترین حق یک شهروند هنوز به رسمیت شناخته نشده و اینقدر این مسئله برای بعضی ها غیر عادی هست که راجع بهش تاپیک میزنن و یه عده هم تز میدن که میتونه یا نمیتونه !
کام آن بابا !
سکسیست بودن تا کی ؟!

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
من چون زیاد تو اطرافیام این محدویت رو ندیدم الان جا خوردم که چرا اصلا این سوال ایجاد شده و ۶ صفحه هم حرف زده شده دربارش
خیلی بدیهیه که یه خانم بخواد کار کنه :/ به خودش ربط داره و بقیه فقط و فقط باید در نقش مشاور باشن براش

Karin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Urmia
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
این چ سوالیه!!!
ساقیتونو خریدارم
جمع کنید تو روخدا این سوالای بدرد نخوروو
دلش بخواد میره دلش نخواد نمیره
شما رو چ سننه

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
خدا رو شکر که با مواردی مواجه هستیم که دوس دارن خانوما کار کنن و بحث‌شون سر بچه ست. همین مایه ی امیدواریه! عده ای هستن هنوز که دلشون می خواد کار نکنن، کار خونه هم نکنن و فقط به تفریحاتشون بپردازن. این کار -فارغ از مجوز دینی ای که داره- به نظرم از نظر اخلاقی مفت خوریه.
از اون که بگذریم، با @جوجه موافقم که جواب این موضوع تماما به شرایط اون خونواده و اون شخص برمی‌گرده. ینی -به قول معروف- نسخه نمیشه پیچید.

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
اینکه میگین ب بچه داری لطمه میزنه یا بچه هه شاید خوب بزرگ نشه به خود اون خانم برمیگرده و مشارکت همسرش
بنظر من خیلی هم کمک کنندس سرکار رفتن مادر
چون بچه هاش مستقل تر بار میان و زود تر قاطی جامعه میشن که وقتی بزرگ شدن به خودشونم کمک زیادی می کنه
اگه مادر و پدر فکر می کنن ک از عهده تربیت بچه ها برنمیان بخاطر سرکار رفتن ،اونوقته که حالا باید بشینن با منطق خودشون تصمیم بگیرن

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
:| :|
چه فرآیندی تو مغزمون اتفاق میوفته که به خودمون اجازه میدیم درباره زندگی یه انسان عاقل و بالغ که اتفاقا ازمون نظر هم نخواسته نظر بدیم؟
واقعا که.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
من یه چیزی فرستادم بعد دیدم شت نباید بحث شروع کنم بعد پاک کردم‌. ولی خب یه موز بردارم‌ برم الان. البته حرفم هیچ ارتباطی به سوالِ تاپیک نداره. بحثم فقط نوعِ برخورد با این تاپیکِ مظلوم‌ه :))

چرا اینقدر گارد میگیرید نسبت به تاپیک؟ بحثِ جامعه‌شناسی نیست که. تو انجمنِ خانواده‌ست. نظرسنجی و توضیحات هم هیچ اشاره‌ای به "اجازه" و "زور" و این مسائلِ سکسیستی نداره.
خب یعنی واقعاً اگه یه زنی بیاد بگه من با پیتزا خوردنِ همسرم مخالفم، یه اتفاقِ وحشتناک و سکسیستی رخ داده الان؟ یا مثلاً اگه یه مردی بیاد بگه من میخوام صبح ساعت 7 برم سر کار و شب 11 برگردم، همسرش حق دخالت نداره و اگه اعتراض کنه حقِ مرد رو پایمال کرده؟
شُل کنید آقا. اینا همش توافقی‌ه! یعنی نه مرد اجازه داره به زور جلوی همسرش رو بگیره، نه زن میتونه صرفاً طبق خواسته‌ی خودش تصمیم بگیره که شاغل شه. درمورد یه سری قانون‌گذاریِ اجتماعی حرف نمی‌زنیم که! بحث خانواده و زندگی مشترک و ایناست.
منظورم اینه که واقعاً نباید اینقدر کلی و محکم گارد بگیریم رو این قضیه. همیشه خودِ زن و مرد هستن که باید تصمیم‌ بگیرن. حالا بستگی داره توافقشون چقدر منطقی باشه!
حرفم رو با این مثال خلاصه میکنم‌ که مرد میتونه مخالفِ کار کردنِ همسرش باشه، همانطور که زن میتونه مخالفِ استادیوم رفتنِ همسرش باشه. مفاهیمی مثلِ "اجازه" و "منع کردن" شاید سکسیستی باشن، که هستن، ولی واقعاً عجیبه که بگیم این نظراتِ شخصی و موافقت/مخالفت‌های خانوادگی و دوطرفه سکسیستی محسوب میشه!
مثلاً تا حالا پیش نیومده مخالفِ روزه‌داریِ والدین باشید و از این کارشون ناراحت شید؟ اگر هم اینطور نشده باشه، قطعاً مثال‌های مشابهِ دیگه‌ای همه سراغ دارن.

بیچاره اونی که تاپیک‌ رو زده انقدر موردِ هجمه‌ی عمومی قرار گرفت کلاً فرار کرد :))

+من با شاغل بودنِ پارت‌تایم موافقم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی
من یه چیزی فرستادم بعد دیدم شت نباید بحث شروع کنم بعد پاک کردم‌. ولی خب یه موز بردارم‌ برم الان. البته حرفم هیچ ارتباطی به سوالِ تاپیک نداره. بحثم فقط نوعِ برخورد با این تاپیکِ مظلوم‌ه :))

چرا اینقدر گارد میگیرید نسبت به تاپیک؟ بحثِ جامعه‌شناسی نیست که. تو انجمنِ خانواده‌ست. نظرسنجی و توضیحات هم هیچ اشاره‌ای به "اجازه" و "زور" و این مسائلِ سکسیستی نداره.
خب یعنی واقعاً اگه یه زنی بیاد بگه من با پیتزا خوردنِ همسرم مخالفم، یه اتفاقِ وحشتناک و سکسیستی رخ داده الان؟ یا مثلاً اگه یه مردی بیاد بگه من میخوام صبح ساعت 7 برم سر کار و شب 11 برگردم، همسرش حق دخالت نداره و اگه اعتراض کنه حقِ مرد رو پایمال کرده؟
شُل کنید آقا. اینا همش توافقی‌ه! یعنی نه مرد اجازه داره به زور جلوی همسرش رو بگیره، نه زن میتونه صرفاً طبق خواسته‌ی خودش تصمیم بگیره که شاغل شه. درمورد یه سری قانون‌گذاریِ اجتماعی حرف نمی‌زنیم که! بحث خانواده و زندگی مشترک و ایناست.
منظورم اینه که واقعاً نباید اینقدر کلی و محکم گارد بگیریم رو این قضیه. همیشه خودِ زن و مرد هستن که باید تصمیم‌ بگیرن. حالا بستگی داره توافقشون چقدر منطقی باشه!
حرفم رو با این مثال خلاصه میکنم‌ که مرد میتونه مخالفِ کار کردنِ همسرش باشه، همانطور که زن میتونه مخالفِ استادیوم رفتنِ همسرش باشه. مفاهیمی مثلِ "اجازه" و "منع کردن" شاید سکسیستی باشن، که هستن، ولی واقعاً عجیبه که بگیم این نظراتِ شخصی و موافقت/مخالفت‌های خانوادگی و دوطرفه سکسیستی محسوب میشه!
مثلاً تا حالا پیش نیومده مخالفِ روزه‌داریِ والدین باشید و از این کارشون ناراحت شید؟ اگر هم اینطور نشده باشه، قطعاً مثال‌های مشابهِ دیگه‌ای همه سراغ دارن.

بیچاره اونی که تاپیک‌ رو زده انقدر موردِ هجمه‌ی عمومی قرار گرفت کلاً فرار کرد :))

+من با شاغل بودنِ پارت‌تایم موافقم.
حرفت کاملا درسته تا زمانی که زن هم بتونه قانونی اقدام کنه که شوهرش پیتزا نخوره یا استادیوم نره(:

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
ولی امیدوارم همین شماهایی که الان سینه سپر کردین که " به خودش مربوطه ! " فردا تو عمل هم همینطوری باشین. وگرنه که لعنت به اونی که باور کنه درصد زیادی از پرونده‌های طلاق بخاطر اینه که مرد اول قبول کرده کار کردن زنو، بعد زده زیرش :-"

Karin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Urmia
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
در آغاز بگم : @Karin شما همیشه از چیزی که فکر میکنی حقته اینجوری دفاع می‌کنی؟
و در راستای این که همه میگن به خودش مربوطه باید بگم آره!به خودش مربوطه
منم میتونم برم ازدواج کنم و بعدش به همسرم خیانت کنم!ولی یه لحظه صبر کن!انگار یه چیزی رو یادم رفته...مسؤلیت!
وقتی دو نفر ازدواج می‌کنن مسؤلیت ها و حقوقی براشون ایجاد میشه(مثل همین خیانت و اینا)
حالا در مورد کار کردن در خارج از منزل باید ببینیم چجوری اصلا تقسیم کار کردن زن و شوهر
و این که آیا بچه دارن؟ بچه شون چند سالشه؟
مثلا اگه بچه هه تو سنی باشه که نیاز به مادر داشته باشه و مادر از صبح بره سریه کارسخت تا عصر بعدش دیگه چیزی ازش نمیمونه برای مراقبت از بچه‌ش
و اون بچه احتمالا خیلی آسیب می‌بینه
برای همین
به شخصش و شغل اون زن و چیزای دیگه ای که @جوجه گفت بستگی داره
دفاع!!
همچین مواردی حتی نباید اجازه اظهار نظر ب بقیه داد
حقمه اجازه دخالت نمیدم چ برسه کار ب دفاع کردن از حقو حقوقم بکشه
+اینم ک میگین نمیدونم زندگیه مشترک هس باید ب توافق از این امثال چیزا رسید..
دقت کنید بحث تاپیک بیشتر سر این بوده ک همچین حقی ب یک خانم باید داده بشه یا نه
مسخرس

بالا