1. قبولی

دین یا علم؟

شروع موضوع توسط amirhm79 ‏2018/8/27 در انجمن مباحث علمی

تگ‌ها:
?

ذهنیتت درمورد اتفاقات و زندگیت؟

1. من به خودم باور دارم و عقیده دارم باطرز فکر کردنم زندگی ام تغییر میکند.

36 رای
    66.7%
  2. من عقیده دارم زندگی کاملا اتفاقی است و هرحادثه ای براساس قضاست.

2 رای
    3.7%
  3. من اعتقاد دارم اتفاقات زندگی گاهاً براساس ذهنم و گاهی براساس قضاست..

16 رای
    29.6%
  1. alireza85

alireza85 کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +46 / -15
    نام مرکز سمپاد:
    ایت الله مشکینی
    شهر:
    قم
    سال فارغ التحصیلی:
    1403

متاسفم براتون.دین مارو محدود کرده؟
    این که امروز بخاطر بعضی از مسائل سیاسی و مشکلات اقتصادی و نالایق بودن مسئولینمون بعضی ها مثل شما لائیست شدن مشکل خود شماست.باید خدمتون عرض کنم الان سررشته موضوع برای بحث ندارم اما با یه کوچولو تفکر میشه فهمید که دین اسلام درست میگه.مقایسه ادیان با علم درست نیست بلکه باید هر علم رو جداگونه مورد قضاوت قرار داد

• دیسلایک دیسلایک x 6
    • لایک لایک x 3
  2. سارا خانم

سارا خانم کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +275 / -112
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان1
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1402
    منم موافقم:-b=D>=D>

3. mohad_z

mohad_z مدیر کلِ سابق‌تون :-"

امتیازات:
    +12,297 / -333
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان سه
    شهر:
    طـــهـران
    سال فارغ التحصیلی:
    95
    دانشگاه:
    شهیدبهشتی
    رشته دانشگاه:
    بیوتک
    خب من میخوام یه بحث جدید اینجا راه بندازم! :D
    ایران بهترین انگورها رو داره اما "دین" به ما میگه مشروبات الکی نخورید، حتا اجازه ندارید باهاش مشروبات درست کنید و "به دیگران" بفروشید،
    ما ایرانیا میاییم ۱۰ کیلو انگور رو میکنیم ۵ کیلو مویز، بعد با سود ۱ الی ۱.۵ برابر میفروشیم.
    از اون طرف فرانسه انگورهایی به مرغوبیت ایران نداره اما میکنه ۱۰ کیلو انگور روش ۲۰ لیتر آب میریزه میشه یه شبکه شراب و بعد هم بطری های کوچیک میکنه و باسود n برابر میفروشه!
    از لحاظ علم اقتصاد کار فرانسه درسته، از لحاظ دین کار ایران!
    دین درست میگه یا علم؟:-??

پ.ن: سوال رو استاد اندیشه ۱ بهمون داده بود :)) گفتم براتون بگم تاپیک نخوابه

آخرین ویرایش: ‏2019/1/3
    • لایک لایک x 3
  4. Iman Rage

Iman Rage Iman.Rage

امتیازات:
    +5,783 / -133
    نام مرکز سمپاد:
    شهید دستغیب 1
    شهر:
    شیراز
    سال فارغ التحصیلی:
    94
    دانشگاه:
    Sharif
    رشته دانشگاه:
    EE
    من یک قیاس مع الفارق میخواهم انجام دهم اما برای رساندن منظور خود چاره دیگری ندارم.
    اگر در افغانستان گیاه خشخاش خیلی خوب رشد کند و تنها مواد مخدر بتوان با آن درست کرد.آیا آنها برای بهبود اقتصاد خود باید دست به چنین کاری بزنند؟

• لایک لایک x 2
  5. finn

finn Evangelion Fan

امتیازات:
    +1,619 / -107
    نام مرکز سمپاد:
    شهید دستغیب
    شهر:
    شیراز
    سال فارغ التحصیلی:
    1000
    قبلش بگم که علوم انسانی، از جمله اقتصاد، دقیقا علم به معنای علوم تجربی(ساینس)، که بنظر میرسه موضوع تاپیک هم همینه(با توجه به انجمنی که توش این تاپیک ایجاد شده)، نیست. خصوصا که اصلا چیزی به نام "دانش واحد اقتصاد"، برخلاف چیزی که خیلیا فکر میکنن، وجود نداره! اقتصاد هم مثل سایر علوم انسانی، دارای یک پارادایم واحد و یگانه نیست(در حالی که علوم تجربی معمولا پارادایمی واحد دارن). یعنی مکاتب مختلف و متفاوتی وجود دارن. اقتصاد کینزی، اتریشی، مکتب شیکاگو و...
    نکته بعدی اینکه برخلاف دین، خیلی از دانش ها و علوم، درباره اینکه "چه کاری باید کرد" مستقیما نظر نمیدن. اونها واقعیات رو توصیف میکنن، نه ارزش ها. مثلا حتی توی پزشکی هم، نکته علمی اصلی، اینه که سیگار فلان آسیب هارو به بدن میرسونه و آثاری خاصی داره. علم فقط تا همینجاست. حالا شما یا به سلامتیتون اهمیت میدین و سیگار نمیکشید، یا مطلوبیت ناشی از سیگار کشیدن رو به سلامتیتون ترجیح میدید و اینکارو انجام میدید. در هردو حالت، کاری خلاف "علم پزشکی و زیست شناسی" انجام ندادید! این به اهداف و ارزش های شما بستگی داره، نه خودِ علم. زمانی با علم مقابله کردید، که بگید سیگار اون آثار رو روی بدن نداره. ولی اگه اونارو قبول داشته باشید، با اینحال به سیگار کشیدن ادامه بدید(یا اینکارو انجام ندید)، کاری خلاف یا موافق علم انجام ندادید. مهم صرفا پذیرش اون واقعیت یا نظریه ست، اینکه حالا باهاش چیکار کنید مسئله دیگه ایه. همونطور که با فیزیک اتمی، هم میشه پت اسکن ساخت و خیلیارو نجات داد، هم بمب اتم ساخت و خیلیارو کشت! هر دو از یه منبع علمی استفاده میکنن، اهدافه که متفاوته.
    با این توضیحات، اگه وارد حوزه هایی مثل اخلاق یا فلسفه اقتصاد نشیم و صرفا روی دانش اقتصاد تمرکز کنیم، دقیقا نمیشه گفت این کارِ ایران،
    خلافِ دانش اقتصاده. اقتصاد میگه با توجه به شکلبندی اقتصادی فعلی، فرضا استفاده از انگور به عنوان شراب، پولِ بیشتری وارد کشور میکنه تا مویز(فعلا کاری نداریم پول های وارد شده به جیب چه کسانی در این "کشور" سرایز میشه!). حالا یه کشور،ممکنه "وارد شدن پولِ بیشتر به کشور" رو ارزش بدونه و شراب تولید کنه، یکی دیگه هم گرچه این موضوع رو قبول داره، اما ارزش و هدفش چیز دیگه ای هست و همچنان شراب تولید نمیکنه.

بدیهیه که بحث درباره ارزش ها بطور عقلانی(مثلا اینکه کدوم کار واقعا بهتره و باید انجام بشه، رشد اقتصادی یا دین یا اخلاق و...)، امکان پذیر و کاملا ضروریه، ولی دقیقا در حیطه اونچه که ساینس و دانش بدون پیشداوری نامیده میشه، نیست(هرچند که علم، کمک خیلی زیادی میتونه تو این موضوع کنه).
    مسئله اصلی سوال شما هم، در واقع مربوط به اینه که آیا مزایای حاصل از تولید شراب رو باید به دین اولویت داد(شخصا مشکلی با تولید شراب ندارم. هیچ وقت هم دین رو دارای صلاحیت و معیار مناسبی برای قضاوت، نمیدونم و چیزی بیش از یک دستگاه فکری کهنه و ورشکسته برام نیست! اما با این ایده که چیزی به نام "رشد اقتصادی" در سرمایه داری، لزوما به معنای پیشرفت زندگی همگانه و نه عمدتا مالکان و سرمایه داران کشور، مخالفم) یا خیر، که البته بحثی ارزش شناختیه و اشاره به تعارضی بین علم و دین نداره، چون اصلا هدفِ علم، اظهار نظر و تعیین ارزش ها نیست.

آخرین ویرایش: ‏2019/1/2
    • لایک لایک x 5
  6. alireza85

alireza85 کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +46 / -15
    نام مرکز سمپاد:
    ایت الله مشکینی
    شهر:
    قم
    سال فارغ التحصیلی:
    1403

خب سواله خوبیه.راستش منی که فیزیک میخونم در مورد اقتصاد و اینجور چیزا زیاد نمیدونم ولی نظره خودمو میگم:
    اولا که این اخره کار یکوچولو زیاده روی کردید.سوالتون که گفتید دین درست میگه یا علم اشتباهه.به چند دلیل:
    در اول باید بگم ممنوعیت فروش الکل در اسلام درسته اما همون علم و منطق این جا میگه که اگر در ایران الکل به دست بیاد و حتی یک قطرش هم در ایران به فروش نره بازم بین مردم حرف میفته که خودشون میگن حرومه بعد میفروشن پولشم میخورن.

دوما اینکه فرانسه حد مرز ممنوعیاتش مثل ایران نیست بهشون اجازه میده این کارو بکنن.
    نه تنها از نظر اسلام بلکه از نظر هر ادم با انصافی فروش الکل حتی به اجنبی هم بی انصافیه.
    به فول شاعر وطنیه خودمون بنی ادم اعضای یکدیگرند که در افرینش ز یک گوهرند.تو خوشت میاد یکی دیگرو الکلی کنی.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    در واقع در عین حال هم ایران کار درسته میکنه هم فرانسه.چون که هر کدوم دارن توی یک چارچوبی فعالیت میکنن.
    بازم میگم این نظرره من بود اگر اساتید اشکالی دیدن بگیرن$_$$_$$_$:-j:-j

• لایک لایک x 2