• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنکور چیکار کنم شب ها زود بخوابم؟؟

• شروع کننده موضوع

par_dis_0

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
این سوالی بود ک یک سری از بچه ها پرسیدن و من گفتم راجبش تاپیک بزنمم.
اول از همه تجربیاتِ خودمو میگم شماهم تجربیات تونو با بچه ها در میان بگذارید.
زنگ Alarm گوشی تون رو همون آهنگی بذارید که Ringtone گوشیتونه! اینطوری وقتی ساعت 6 صبح که گوشیتون صداش بلند میشه فورا فکر میکنید که کسی باهاتون تماس گرفته و شما هم باید جوابشو بدید، همون لحظه یه کورتیزول مانندی توی بدنتون ترشح میشه و یه نیمچه استرسی هم بهتون وارد میشه و با خودتون میگید که یعنی کیه با من کار داره؟! کارش چیه؟ خلاصه همین اتفاقات باعث میشن که احتمال بیدار شدنتون خیلی بیشتر بشه! اگه گوشیتون هم یه 2-3 متری از خودتون فاصله داشته باشه که دیگه عالی میشه!!

ولی حالا فرض کنید که صدای Alarm گوشیتون همون صدایی باشه که مخصوص آلارمه! اونوقت زمانی که ساعت 6 گوشیت زنگ میخوره ذهنت دقیقا پیش خودش میگه که: این همون زنگیه که قبلا به مدت چندین روز یا چندین ماه وقتی شندیدمش بدون اینکه بهش توجه کنم با چشمای خواب آلود خاموشش کردم و دوباره خوابیدم! پس الان هم باید خاموشش کنم و دوباره بگیرم بخوابم!! اونوقته که بیدار میشی و به خودت میای میبینی ساعت 10 شده درحالی که گوشیتو روی ساعت 6 تنظیم کرده بودی و اصلا حتی یادت نمیاد که این گوشی کی زنگ خورده و کی خاموشش کردی!!

البته بعد از نهار نخوابیدن و شب حدود ساعت 10-11 خوابیدن و قبل از خواب با کامپیوتر و گوشی کار نکردن و این چیزا هم واقعا خیلی مهمه!

قبل از خواب , tv , pc, mobile اصلا خوب نیست نگاه کردن به موبایل در تاریکی خوب نیست .نور آبی خواب رو از سرتون میپرونه لطفا با نور کم کتاب نخونین
ساعت خواب 20 روز طول میکشه تنظیم بشه یک روز شب زنده داری همه چیز رو میریزه
روز های اول صبحا زود تر بیدار شید و شبهای بعدی زودتر به رختخواب برید حتی اگر خوابتون نبره (به هیچ وجه توی این فصله با موبایل کار نکنید- برای کتاب هم نور کم باشه خوب نیس نور زیاد هم خوابتون نمیبره ) سپس ساعت خواب رو حفظ کنید خواب کمتر از 7.5 ساعت برای یک کنکوری مضره البته بازم بستگی به عادتتون داره
سعی نکنید هی ساعت بیداریتون رو بکشید عقبتر عوضش شبها زود تر به رختخواب برید خود به خود درست میشه
ساعت مطالعه مفید بیشتر از 12 ساعت ممکن نیست یا اگرم عادت کنید بهره وری کافی رو نداره(hint: ساعت مطالعه 12 ساعت مفید حدود 14 تا 16 ساعت غیر مفیده)

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست
اینه خب ظهر اصلا بیش از نیم ساعت نخوابند خیلی مهمه.

زنگ گوشی هم هر چی باشه که بیدارتون کنه نه این که نوازشتون کنه بیشتر بخوابید. ولی این موردی که دوستمون در بالا اشاره کردن رو امتحان نکردم. شاید خوب باشه.

گفتند 20 روز طول میکشه که بدن عادت کنه. درست، تاثیرش رو از همون 5 روزگی میبینید. خودتون حال میکنید با سحرخیزیتون.

من خودم یکی از ارزوهام شبا زود خوابیدنه. ولی کمتر موقعی موفق میشه زود بخوابم.

یه مسئله ای هم که هست اینه که بعضیا فکر میکنن مطالعه ادم رو خسته میکنه بعدش سریع میتونن برن بخوابم. ولی اینجوری نیست. خود مطالعه درست چشم شما رو خسته میکنه ولی این به این معنی نیست که ذهنتون رو ارام تر میکنه. مطالعه قبل خواب حداقل ذهن من یکی رو خیلی درگیر میکنه و اگر نیم ساعت قبل از خواب مطالعه داشته باشم خیلی سخت ذهنم آرام و آماده واسه خواب میشه.

یه نکته رو هم در انتها بگم. واسه شروع زود خوابیدن اصلا نیازی نیست از قرص ها یا حتی داروهای گیاهی استفاده کنید. هرچند بعضا پرانول و گل گاو زبان رو توصیه میکنن ( که واقعا گل گاو زبان تاثیر داره ولی بخاطر اثرات جانبیش خب نیازی به استفاده ازش نیست).

من توصیه میکنم به جای این کار ها یه ربع تا نیم ساعت بدوید و بعد دوش آب گرم بگیرید (اگر میگرن ندارید). بسیار ثمربخش خواهد بود :)

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
تو طول روز سعی کنین بعد از ظهر نخوابین اگر هم خوابیدین فقط1ساعت بیشتر نه
و اونقدی درس بخونین که خسته بشین شب خیلی راحت خوابتون میبره و خیلی حس خوبیه