• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حجاب خوب یا بد؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
این حرف شما هم پوچه.

اسلام به هیچ وجه نمیگه ذات زنان با مردان فرق میکنه. این یه تهمته!
اسلام فقط با توجّه به ویژگی های جسمی و روحی زنان، برای اونها احکام متفاوت با مردان صادر کرده.

اتفاقا این که حکم مردان و زنان یکسان باشه احمقانه ست!
خیلی احمقانه ست که برای دو چیز متفاوت، یک حکم صادر کنید!
ذات هم چیزی غیر از همین بقول خودتون "شرایط جسمی و روحی ثابت" نیست، که همواره دستاویزی بودن برای ستم به زنان. فلان کار مردونه ست زنونه نیست و....اما خوشبختانه، تاریخ این عقاید به سر اومده و زنان لیاقت و توانایی خودشون در همه این امور رو به خوبی ثابت کردن(اگر مشکلی هم بوده، مرد هائم داشتن!)

• لایک
امتیازات: Lewis

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
دانشگاه باقرالعلوم (علیه السّلام) - قم
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
عجیبه که همچنان این عقاید برای برخی معتبره!
گرچه خودِ این بحث ربطی به موضوع تاپیک نداره، اما با توجه به شرایط سخت ممالک اسلامی درباره طلاق(این که بیشتر حق مرده)، و اینکه طبیعیه نظرات افراد درباره همسر/دوست پسر یا دختر و...عوض بشه، شرایط برای این به اصطلاح خیانت هم به وجود میاد. اما اسلام حتی با این هم مخالفه و به شکلی بیرحمانه و غیر انسانی، زن رو سنگسار میکنه. سنگساری که هیچ نتیجه ای جز آزار و نقض حقوق بشر نداره.
واقعا تو دهات شما به این میگن دلیل عقلی؟!
با عقل پی بردی که هرکسی حق داره و آزاده که نظراتش رو راجع به دوست پسر و همسر و ... هر موقع که خواست، تغییر بده و اعمال کنه!؟

ما برای حرفمون دلیل عقلی داریم.

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
ذات هم چیزی غیر از همین بقول خودتون "شرایط جسمی و روحی ثابت" نیست، که همواره دستاویزی بودن برای ستم به زنان. فلان کار مردونه ست زنونه نیست و....اما خوشبختانه، تاریخ این عقاید به سر اومده و زنان لیاقت و توانایی خودشون در همه این امور رو به خوبی ثابت کردن(اگر مشکلی هم بوده، مرد هائم داشتن!)

کی گفته ذات اینه؟!
دیدی بی سوادی!
اسلام برای انسان ها روح قائله. اصل و اساس انسانیت در اسلام، روح انسان هستش که در آن زن و مرد مساوی هستن!
ارزش زن و مرد هم در اسلام، به میزان عبودیت خدا و تقوا هستش، نه به شغل و کار و و ...

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
واقعا تو دهات شما به این میگن دلیل عقلی؟!
با عقل پی بردی که هرکسی حق داره و آزاده که نظراتش رو راجع به دوست پسر و همسر و ... هر موقع که خواست، تغییر بده و اعمال کنه!؟

ما برای حرفمون دلیل عقلی داریم.
حتما همچنان در توهم علاقه ابدی و تغییر نکردن معیارها و انتخاب ها سیر میکنید!(احتمالا اگر به شما اجازه بدن، طلاق رو هم کلا برمیدارید!)
من علاقه ای به تعیین تکلیف کردن برای دیگران ندارم. اگه وقت اضافه دارید بحث کنین ولی چه فایده ای دارد بحث بی مطالعه و اگاهی و به سر بردن در جهل و نادانی؟
دقیقا، از جمله حمایت از خانه نشینی زنان و بی عرض خطاب کردن اونها در خیلی از امور!
کی گفته ذات اینه؟!
دیدی بی سوادی!
اسلام برای انسان ها روح قائله. اصل و اساس انسانیت در اسلام، روح انسان هستش که در آن زن و مرد مساوی هستن!
ارزش زن و مرد هم در اسلام، به میزان عبودیت خدا و تقوا هستش، نه به شغل و کار و و ...
ذات یعنی هر چیز ثابت و غیر قابل تغییر. در روح باشه یا...کمی از چارچوب تنگ تعاریف صرفا اسلامی بیرون بیاید! ذاتگرایی مختص اسلام و ادیان نیست

• لایک
امتیازات: Lewis

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
حرف بی ربط می باشد!
زنان توانایی های زیادی دارن. دین ما کی گفته اینطور نیست؟ دین زن هارو بسیار ارزشمند میدونه. من خودم دخترم و توانایی هر چیزی رو دارم.
اینکه میگن این کار زنونه است مال دیدگاه جامعه ی ماس.
با دین قاطی اش نکنید.
منطور از تفاوت، تفاوت در احکام دستورات زنان و مردان است که کاملا معقول میباشد
من دارم روی نظر کاربر mohaq صحبت میکنم، که ایشون این رو نظر دین اسلام هم میدونن:
بنده خودمم نظرم اینه که با توجه به تفاوت زن و مرد، خیلی از مشاغل سیاسی مناسب زن ها نیست.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
ذات یعنی هر چیز ثابت و غیر قابل تغییر. در روح باشه یا...کمی از چارچوب تنگ تعاریف صرفا اسلامی بیرون بیاید! ذاتگرایی مختص اسلام و ادیان نیست

بماند که برای ذات ، تعاریف مختلفی وجود دارد، تعریف ما از ذات درون دینی و اسلامی نیست. عقلیه.

اصلا بریم سراغ تعریف خودت، ذات یعنی چیز ثابت و غیرقابل تغییر.
خب طبق این حرف، بدن انسان و ویژگی های روانی اون دائم در حال تغییره. پس نمی تونه ذاتی باشه!
اون چیزی از نظر اسلام تغییر نمی کنه، روح انسانه!
پس طبق تعریف شما هم اسلام بین جنس زن و مرد، تفاوت قائل نشده!

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
دقیقا، از جمله حمایت از خانه نشینی زنان و بی عرض خطاب کردن اونها در خیلی از امور!
بحث بی عرضگی نیست، بحث نسبیته!
خیلی از کارها هم هست که زنان می توانند انجام بدن و مردان نمی توانند.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
خوب بعضی وقتا اینجوری هم میشه( البته به خود فرد و توانایی هاشم بستگی داره) مثلا درسته زن که اینقدر عاطفه داره بشه قاضی؟
کار خیلی جالبی نیست ولی ممکن هست و مشکلی هم درش نیست. هنوزم ما زن قاضی داریم.
ولی اکثرا زنا این کار رو ترجیح نمیدن. اگه هم بدن چه اشکالی داره؟ دین نگفته ممنوعه
چیزهایی که به عنوان احساساتی بودن، ناقص عقل بودن و...زنان گفته میشه، هیچ ربطی به خودِ اونها و چیزهایمبهمی مثل طبیعت و ...نداره.
بر اثر تربیت ها و سنت های غلط، گرایش به یک چیز در بینیک جنسیت بیشتر میشه. چون اگه اونکارو نکنن، طرد و تحقیر میشن.
بماند که برای ذات ، تعاریف مختلفی وجود دارد، تعریف ما از ذات درون دینی و اسلامی نیست. عقلیه.

اصلا بریم سراغ تعریف خودت، ذات یعنی چیز ثابت و غیرقابل تغییر.
خب طبق این حرف، بدن انسان و ویژگی های روانی اون دائم در حال تغییره. پس نمی تونه ذاتی باشه!
اون چیزی از نظر اسلام تغییر نمی کنه، روح انسانه!
پس طبق تعریف شما هم اسلام بین جنس زن و مرد، تفاوت قائل نشده!
مدعیات خودتون رو تغییر ندید. وقتی میگید "زن ها بر اساس ویژگی های روانی و بدنی مناسب فلان چیز نیستند"، یعنی اون ویژگی هارو مختص و غیر قابل تغییر و ثابت در زنان دونستید. حالا چه با روح توجیه بشه، چه هر چیز ثابت دیگه.
ببینم شما دوست داری مثلا همسرت بشینه تو خونه و هر وقت خواست بره یه شغل کم درامد واسه خودش پیدا کنه؟
من یکی که دوست ندارم چون مرد وطیفه داره از طریق مساعل اقتصادی خونواده اش رو ساپورت کنه. وطیفه ی زن هم ساپورت کردن خانواده به طور دیگه است. این یعنی تقسیم کار.
حالا یه زن میتونه خانواده اش رو از طریق پول ساپورت کنه؟ بله اگه بخواد میتونه
دیگه چی از این بهتر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من علاقه دارم و بدی ای نمیبینم، هرچند علاقه نداشتم هم نباید نظرمو تحمیل کنم.
نه وظیفه اصلی زن فرزندآوری و خوه داریه، نه مرد وظیفش بیرون کار کردن. این ها چیزیبیش از "انتخاب" نیستن. یکی اصلا شاید نخواد ازدواج کنه، تو یه خانواده مرد به خونه میرسه و زن کار بیرون(نمونه هاشم زیاده)،تو یکی هر دو شاغلن و...

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
مدعیات خودتون رو تغییر ندید. وقتی میگید "زن ها بر اساس ویژگی های روانی و بدنی مناسب فلان چیز نیستند"، یعنی اون ویژگی هارو مختص و غیر قابل تغییر و ثابت در زنان دونستید. حالا چه با روح توجیه بشه، چه هر چیز ثابت دیگه.

که گفته که احکام اسلام تنها برای ذاتیات زن و مرد هستش!
احکام اسلام برای امور متغیّر هم هست.
امّال جنسیت یه چیزیه که تغییراتش کمه. ثابت نیست!
تمام امور مادی متغیّر هستش، و اسلام برای امور متغیّر مهم هم احکام داره. و با تغییر اونا تغییر میکنه!

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
بحث بی عرضگی نیست، بحث نسبیته!
با جابجایی کلمات، اصل موضوع تغییری نمیکنه. مهم اینه که زنان رو برای یکسری چیزها، نامناسب میدونین(و احتمالا در پی سلب حق هم باشید!)
معنا داره، شما خودت رو زدی ب نفهمی!
تنها کسی که به نفهمی زده، شما و دفاعیات بی دلیلتون از احکام ارتجاعی هستید
میشه این رو هم بخونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ البته اگه حوصله اش رو دارین که فکر نکنم داشته باشین چون اگه داشتید تا الان با مطالعه متقاعد شده بودید
متن نه ربطی به بحث داره، و نه حتی معنای به درد بخوری. صرفا یک مخالفت بدون دلیله با مخالفت با دین و اصلاحطلبی دینی
البته این تو افراد متفاوت فرق داره همون طور که گفتم مثلا معمولا زن ها قاضی های خوبی نمیشن ولی بعضی ن هستن که تونستن قاضی خوب بشن پس بستگی داره
برای این "معمولا" آماری دارید؟
حتی فراتر از آمار، دلیلی دارید که از پس مونده های تربیت سنتی و غلط نیست؟
که گفته که احکام اسلام تنها برای ذاتیات زن و مرد هستش!
احکام اسلام برای امور متغیّر هم هست.
امّال جنسیت یه چیزیه که تغییراتش کمه. ثابت نیست!
تمام امور مادی متغیّر هستش، و اسلام برای امور متغیّر مهم هم احکام داره. و با تغییر اونا تغییر میکنه!
من چیزی نگفتم که "تنها"برای ذاتیات زن و مرده. نقد من به حرف شما درباره ناتوانی ذاتی(ثابت و بنا به جنسیت) زنان در سیاست و...ست

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
کسی که ازدواج نکنه که هیچی... اون دیگه بحث نداره...
وای خدااااا من دارم گل لقد میکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مشکلی نداره که زن شاغل باشه.... شما به زور میخوای بگی دین گفته مشکل داره؟؟؟؟؟؟؟
این فقط یه تقسیم کار عاقلانه و درسته که شاید برای امثال شما که چیز زیادی از احکام و ماهیت اسلام نمیدانی بی معنی باشه
اساس کارتون مشکل داره
اساس کار شما مشکل داره که بر اساس تفاوت، یا بهتر بگم، تبعیضات جنسیتی، برای افراد وظیفه تعیین میکنید(حالا با اسم های متفاوت مثل "تقسیم کار درست" و...)

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
نیازی به امار نیست!
یه ذره عقل مبارک رو به کار بگیرید. به نظر شما تعداد مردان قاضی بیشتره یا زنا؟
این دیگه چه استدلالیه؟ :/
معلومه که طی کلی مدت مردسالاری و سنت غلط، حتی با آزادی کوتاه مدت هم، رسوبات قدیمی فرهنگ غلط گذشته باقی میمونه و مردا حضور خیلی بیشتری دارن :/

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
خب منم برداشت دیگه ای نکردم حقیقتن((:
زیر اون کرم ابرسان استفاده میشه . و اینکه واقعن ن ! اونشکلی ک توصیف می کنید گرما نداره :د
پس من یچی تو بدنم مشکل دارع که انقد کرم گریم رو صورتم بودنی گرمم میشع:|
جهت رفع اسپم=حجاب چیز خوبی است ولی با تعاریف متفاوت:D

آخرین ویرایش:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
ولی به نظرتون مرد میتونه باردار شه؟؟؟؟
مساول بیولوژیکی رو با اجتماعی قاطی نکنید.
حتی فرزندآوری هم لزومی نداره توسط زن در خانواده انجام بشه و میتونه از راه هایی مثل سرپرستی بچه از پرورشگاه، رحم مصنوعی و...انجام بشه

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
یچیز بگم...
@سارا خانم عزیزم خیلی داری تند حرف میزنی..اینکه ادم بی دین و گمراه و اینا یعنی چی؟؟گمراه شده چیه؟؟ با تموم احترامی که برای عقاید هر دو طرف قائلم ولی با دوتاتونم مخالفم..
دو جنس زن و مرد هر کدوم برای ی هدفی ساخته شدن ولی قطعا اون اهداف بدنیا اوردن برای جنس مونث و کار کردن برای جنس مذکر نیست.
هر کاری کنیم نمیتونیم بگیم زن و مرد عین همن.ولی خب قبول کنیم ادم با ادم فرق داره.خونواده با خونواده فرق داره.
چن وقت پیش بحث خانه دار بودن یا شاغل بودن بین یک سری خانوم متاهل بود..حرفایی زدن که واقعا عجیب بود..ی خانوم خانه دار میگفت جنس زن لطیفه و زن باید فقط ب قر و فرش برسه و بیرون که میره چادر بپیچه دور و خودش تنهایی بدون اقاش خرید نره با فروشنده نامحرم حرف نزنه و ازین چیزا...خب قطعا بنظر ما داره چرت میگه ولی خب تربیت اون اینشکلیه اون اینطوری قبول کرده که زن برای رفع نیاز مرد و اشپزی واسش و زاییدن و بچه اوردن واسش و گردگیری خونشه.یکی دیگه هم اومد گفت درسته زن ضعیفه و لطیفه و این حرفا ولی با این فشار اقتصادی باید چادر رو سرشو ور داره و برخلاف تربیتش عمل کنه و بزنه به دل جامعه.یکیم که از وقتی چشم باز کرده مامانشو دیده که تو ی موقعیت خوب اجتماعیه و تو ذهنش شکل گرفته که کار اون بچه بزرگ کردن نیست.همشون ب جون هم افتاده بودن که بگن ارع ما بهتریم..
خونه دارا به شاغلا میگفتن شما غرب زده اید.شاغلا به خونه دارا میگفتن شما خونه نشین و دور از جامعه اید و نمیتونید بچه هاتونو خوب تربیت کنید.حتی ی خانوم خانه دار ب ی خانوم شاغل گفت اینکه شما تو محیط کارت داعم نمیتونی حجاب کامل (گویا منظورش چادر بود)رو رعایت کنی امکانش هست به شوهرت خیانت کنی.خانوم شاغله هم میگفت نه چون تو تو خونه نشستی و بیکاری از بیکاری هوس خیانت بسرت میزنه:|
بگذریم که همشون به گونه ای کم داشتن:-"
ولی شماعم (منظورم دوتاتونه) هر کدوم از ی ور بوم افتادید...این از خانوم سارا که به @finn میگه جاهل اینم از ایشون که به ایشون میگع متعصب..بیخیال هم شین وقتی میبینین بحثتون بی فایدست.
بقول @mohad_z موسی ب دین خود عیسی هم به دین خود:|

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
من با برخی از حرف هایی که دوستان در حمایت از دین اسلام و حجاب زدن موافقم اما اصلا از طرز بحث کردنتون خوشم نمیاد و به نظرم تنها دارید نتیجه ی معکوس میگیرید .
چون که شما با این ذهنیت وارد بحث شدید تا عقایدتون رو به طرف مقابل بقبولنید در صورتی که اصلا حتی یک درصد به این احتمال فکر نمی کنید که شاید واقعا شما دارید اشتباه می کنید! اصلا بحث کردن برای به اشتراک گذاشتن عقاید و نظرات و تحلیل کردن اونهاست اما فکر نمی کنم واقعا این کار در خیلی از پیام ها صورت گرفته باشه، و این حالت تهاجمی که به خودتون گرفتید باعث می شه تا طرف مقابل هم حالت تدافعی بگیره و فقط درگیری لفظی بینتون ایجاد شه ، من حق رو به طرف مقابلتون می دم چون دلایل منطقی تری میاره و خیلی معقولانه و محترمانه تر بحث می کنه ! و فکر می کنم بهتره اگه اطلاعات کافی نداریم بحث هم نکنیم !

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
با جابجایی کلمات، اصل موضوع تغییری نمیکنه. مهم اینه که زنان رو برای یکسری چیزها، نامناسب میدونین(و احتمالا در پی سلب حق هم باشید!)
بله، بحث هم از اوّل حقوقی بود. مکتب حقوقی اسلام اینطوریه. مشکلش چیه؟!

تنها کسی که به نفهمی زده، شما و دفاعیات بی دلیلتون از احکام ارتجاعی هستید
بازم ادعا!
من چیزی نگفتم که "تنها"برای ذاتیات زن و مرده. نقد من به حرف شما درباره ناتوانی ذاتی(ثابت و بنا به جنسیت) زنان در سیاست و...ست
شما گفتی اسلام زن رو جنس پست تر میدونه. من گفتم این حرف درست نیست، چون تفاوت هایی که اسلام برای زن و مرد قائل میشه، در ذاتیات نیست.
بعد شما گفتی که ذاتی یعنی چیزی که ثابته و تغییر نمیکنه و چون جسم و ویژگی های روانی انسان ثابته، پس اسلام در ذاتیات، تفاوت قائل شده.
بعد من جواب دادم که جسم و ویژگی های روانی، ثابت نیست، پس تفاوت احکام اسلام در جسمیات و ویژگی های روانی انسان ها، تفاوت ذاتی نیست وربطی به برتری زن و مرد نداره!
پس زن ها از نظر اسلام، ذاتا ناتوان نیستند.
این چیزی که شما دوست داری بذاری تو دهن اسلام!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا