• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حجاب خوب یا بد؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

هاینتس

کافرِ مُزلف | فاحشه
نام مرکز سمپاد
شهر
سال فارغ التحصیلی
0000
و یادمون نره اولین کسی که از واژه خس وخاشاک استفاده کرد و زنان را تهدید به حمله نظامی در مورد بی حجابی وبد حجابی کرد پدر اصلاح طلبان بود:

توصیه موسوی خوئینی ها به برخورد نظامی با بدحجابی: زنان بدحجاب بترسند از اینکه رزمندگان اسلام وارد عرصه شوند و خس و خاشاکها را پاک کنند

سیدمحمد موسوی خوئینی ها از رهبران جریان اصلاحات و عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز ، در سال ۱۳۶۶ و در زمان تصدی مسئولیت دادستانی کل کشور در خصوص برخورد با بدحجابها ، سیاست برخورد نظامی را تجویز و اعلام کرد:" زنانی که در جامعه ، شئون اسلامی را رعایت نمی کنند و به نحوی به انقلاب دهن کجی می کنند ، عاقبت از میان خواهند رفت و آنها باید بترسند از روزی که مردم مسلمان و رزمندگان اسلام بر اساس همان انگیزه ای که به مقابله با دشمنان در جبهه ها رفتند با همان انگیزه در صدد پاک کردن جامعه برآیند. مردم اگر احساس تکلیف کنند، خودشان وارد صحنه خواهند شد و تمام خس و خاشاکها و علفهای هرز جامعه را از میان برخواهند داشت و جامعه را پاک خواهند کرد."

منبع:

روزنامه کیهان ، ۱۳۶۶/۱/۳۰ ، ص ۳

و اولین کسی که پیشنهاد حجاب قانونی را داد حسن روحانی شیخ اصلاحات بود

جناب حسن روحانی ، راجع‌ به ماجرای اجباری شدن حجاب در سال 58 این‌گونه می‌گوید: " طرح مسئله پوشش و حجاب زنان در اسفند ۱۳۵۷ بدون مشکل نبود و تا مدت‌ها مسئولین را به خود مشغول کرد. پس از ۲۲ بهمن که سازمان‌ها و ادارات دولتی کار خود را آغاز کردند و مدارس نیز از اواسط اسفند به فعالیت پرداختند، شمار زیادی از خانم‌های کارمند و دانش‌آموزان دختر، بدون حجاب و با سر برهنه در ادارات و سازمان‌های دولتی حاضر می‌شدند و در میان آنها، گاهی زنان باحجاب در اقلیت بودند. بعضی پرستاران بیمارستان‌ها و پزشکان و معلمان زن نیز بدون روسری به محل کار خود می‌رفتند و در خیابان‌ها هم زنان بی‌حجاب رفت‌وآمد داشتند. البته زنان باحجاب نیز فراوان بودند و در همه‌جا به چشم می-خوردند. به‌هرحال اول‌بار، علمای قم به بی‌حجابی زنان اعتراض کردند و گفتند:در حکومت اسلامی همه‌ی زنان باید باحجاب باشند. امام نیز دریکی از بیانات خود به لزوم حجاب برای زنان اشاره کردند و همین باعث شد، عده‌ای از زنان بی‌حجاب در خیابان‌ها تظاهرات کنند و در مقابل کاخ دادگستری و نخست‌وزیری تحصن نمایند. در این هنگام نیز آقای طالقانی پای پیش گذاشت و سخنانی درباره‌ی حجاب ابراز کرد و گفت: «حجاب اجباری نداریم و خانم‌ها باید خودشان حجاب را انتخاب کنند.» در اینجا نیز نظر آقای طالقانی با نظر علمای دیگر متفاوت بود.خلاصه همان‌طور که اشاره کردم، آقای طالقانی در سخنانی خود گفت: ما نمی‌توانیم زنان اهل کتاب را مجبور به پذیرفتن حجاب کنیم، ولی مسلمانان را می‌توانیم تشویق کنیم که حجاب داشته باشند و درهرصورت نباید کسی را به‌زور باحجاب کنیم. باوجوداین، در ستاد ارتش با دوستان تصمیم گرفتیم حجاب را الزامی کنیم که آغازی برای وزاتخانه‌ها و ادارات دولتی باشد. طرح اجباری شدن حجاب در ادارات مربوط به ارتش، به عهده‌ی من گذاشته شد و بدین‌جهت در گام اول، همه‌ی زنان کارمند مستقر در ستاد مشترک ارتش را که نزدیک به سی نفر بودند، جمع گردم و پس از گفت‌وگو با آنان قرار گذاشتیم از فردای آن روز با روسری در محل کار خود حاضر شوند. زنان کارمند که همگی به جز دو یا سه نفر بی‌حجاب بودند، شروع کردند به غر زدن و شلوغ کردن، ولی من محکم ایستادم و گفتم: از فردا صبح دژبان مقابل درب ورودی موظف است از ورود خانم‌های بی‌حجاب به محوطه‌ی ستاد مشترک ارتش جلوگیری کند. پس از ستاد ارتش، نوبت به نیروهای سه‌گانه رسید. در آغاز به پادگان دوشان تپه رفتم و همه‌ی کارمندان زن را که تعداد آن‌ها هم زیاد بود، در سالنی جمع و درباره‌ی حجاب صحبت کردم. در آنجا زن‌ها خیلی سروصدا را انداختند، اما من قاطعانه گفتم: «این دستور است و سرپیچی از آن جایز نیست». بعد توضیح دادم که ما نمی‌گوییم چادر سر کنید، بحث چادر مطرح نیست، سخن بر سر استفاده از روسری و پوشاندن سر و گردن است. درنهایت، در آنجا هم گفتم به دژبان دستور داده‌ایم از فردا هیچ زن بی‌حجابی را به پایگاه راه ندهد. در نیروی زمینی و نیروی دریایی نیز برای کارمندان زن صحبت کردم و موضوع را تبیین کردم و دست‌آخر نیز با بخشنامه، رعایت حجاب الزامی شد. بحمدالله این تلاش‌ها نتیجه‌ی مثبت داشت و پس از تعطیلات نوروز، همه‌ی زنان کارمند در ارتش با روسری به محل کار خود می‌آمدند. در وزاتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و حتی صداوسیما نیز به‌تدریج حجاب عملی شد و همه‌ی زنان با روسری از خانه بیرون می‌آمدند. البته در روزهای رفراندوم هنوز شماری از زنان بی‌حجاب بودند و با سر برهنه در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند، ولی این "معضل اجتماعی" خیلی زود جمع‌وجور شد و به سامان مناسبی رسید."

منبع: تاریخ انقلاب/ خاطرات دکتر حسن روحانی، جلد اول، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۷۸، صفحه ۵۷۱

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
من با این اصطلاح مشکل دارم
اگه از من بپرسن چرا اصولا لباس می پوشی ، خوب دلایل زیادی دارم مثلا رعایت احترام دیگران /یا دلایل دینی / یا شخصی . که همه ی اینا باعث میشه من لباس بپوشم
حالا اگه بیان بپرسن که چرا با پوشیدن شرت و شلوار ،خودتو محدود کردی ؟؟
آیا این سوال درستیه؟
رعایت حجاب به این منظور که از آسیب دیگران در امان باشی ، یا به دیکران آسیب نزنی ،محدود کردن خود در پوشش نیست
اگه هست پس شلوار و شرت پوشیدن هم محدود کردنه چون تا حدودی به نظر دیگران مربوط می شه
اینکه خودتون به اون پوشش علاقه داشته باشید مسئله دیگه ایه و صرفا علاقست
اما وقتی رعایتش براتون واضحا سخت و دارای مشکله(مثلا تابستون مجبورید چادر داشته باشید در حالی که به شدت گرمتونه و اذیت میشید)، این دیگه واضحا اجباره. این اجبار یا بیرونیه، یا درونی(ناشی از یک عقیده غلط).
به همین شکل درباره شلوار و لباسهای متعارف هم برقراره. تو خیلی از کشورها، حتی برهنگی کامل در خیلی اماکن عمومی هم آزاده!

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
این کتاب خاطرات سفیر که گفتم، خاطرات واقعی نیلوفر شادمهری تو فرانسه است.
یه جای کتاب برای من خیلی جالب بود که میگفت بانو شادمهری رفته بودند تو این فشن شوها که لباس‌های خیلی بازی بوده، بعد نقل کردند مدیر شرکت خانومی بودند که یک کت و شلوار کاملا پوشیده، تن‌شون بوده که ایشون ازشون می‌پرسه "چرا از لباس هایی که طراحی و تولید میکنید تن نمیکنید؟"
و خانم مدیر بهشون میگن "در شان من نیست!"
برام جالبه و سواله که چرا یه مسیحی که اعتقادی به حجاب و... نداره شان خودش رو در پوشیدن یه لباس پوشیده میدونه اما ما که مسلمونیم دنبال اینیم که از قید و بند این پوشش‌ها در بیاییم!
یا مثلا پوشش ملکه انگلستان و عروس‌هاش رو ببینید و...

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
خب من رفتم باز پستت رو و جوابمو خوندم ببینم کجاش ناواضحه که انقدر اشتباه نتیجه گرفتی، بعد دیدم رجوع کردی به یه پست دیگم و از حرفام سواستفاده کردی :)) پسرجان این شیوه بحث نیست حرفی که جای دیگه به منظور دیگه ای زده شده بیاری وسط!
!
یعنی دیدگاه شما طی فقط چند پست، از این رو به اون رو شد؟!
مسئله تاپیک کاملا واضحه و همینجا هم خیلی از وقتش نگذشته:
من به شخصه حتا اگه ی نفر تو صد میلیون ادم هم باشه به خاطر تصورات مریض همون ی نفر رعایت میکنم!
بارها مثلا تاکسی کنار اقا/خانومی بودم که احساس میکردم نگاه کردن این فرد به من داره حالمو بهم میزنه
کمی عقب تر بریم:
چنین رفتاری چه منشایی میتونه داشته باشه؟ بنظرتون احتمالا نتیجه 40 سال تفکیک جنسیتی گسترده و اجباری، که حجاب اجباری هم بخشی از همین برنامست، نیست؟

• لایک
امتیازات: nabla

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
اینکه خودتون به اون پوشش علاقه داشته باشید مسئله دیگه ایه و صرفا علاقست
اما وقتی رعایتش براتون واضحا سخت و دارای مشکله(مثلا تابستون مجبورید چادر داشته باشید در حالی که به شدت گرمتونه و اذیت میشید)، این دیگه واضحا اجباره. این اجبار یا بیرونیه، یا درونی(ناشی از یک عقیده غلط).
به همین شکل درباره شلوار و لباسهای متعارف هم برقراره. تو خیلی از کشورها، حتی برهنگی کامل در خیلی اماکن عمومی هم آزاده!
بحثم آزادی در سایر کشور ها نبود / بحثم همین بود که وقتی کسی عامل درونیش بهش میگه که فلان لباسو بپوش دیگه محدود کردن نیست !
اینکه یکی تو گرما حجابو رعایت کنه بازم محدود کردن نیست تا وقتی که خودش راضیه از این قضیه !!

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
بحثم آزادی در سایر کشور ها نبود / بحثم همین بود که وقتی کسی عامل درونیش بهش میگه که فلان لباسو بپوش دیگه محدود کردن نیست !
اینکه یکی تو گرما حجابو رعایت کنه بازم محدود کردن نیست تا وقتی که خودش راضیه از این قضیه !!
اگه من یکیو گول بزنم، بدون اینکه اجازه بدم سایر دیدگاه هارو ببینه، و اون هم طبق برنامه غلط من عمل کنه، آیا این یعنی بهش آزادی دادم؟
محدودیت درونی یعنی همین. اجازه ندادن جامعه(یا بهتر بگم، حکومت) به داشتن تصویری درست از وضعیت پیش رو، یا دستکم سایر نظرات، و بعد عمل افراد طبق اون دستوری که از پیش تعیین شده
اشارم به حرفها و تبلیغات حاکمیت درباره مگس دور شیرینی سر بسته نمیگرده، بیرون همه از ازل گرگن و باید به سانسور خودمون رو بیاریم و...

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
یعنی دیدگاه شما طی فقط چند پست، از این رو به اون رو شد؟!
مسئله تاپیک کاملا واضحه و همینجا هم خیلی از وقتش نگذشته:

کمی عقب تر بریم:
چنین رفتاری چه منشایی میتونه داشته باشه؟ بنظرتون احتمالا نتیجه 40 سال تفکیک جنسیتی گسترده و اجباری، که حجاب اجباری هم بخشی از همین برنامست، نیست؟
ببین ما سر کلاس دانشگاه با پسرا پیش هم میشینیم یا بعضا باز تو تاکسی من ی بار مجبور شدم بین دوتا اقا بشینم ولی دارم برات یه کیس خاص رو مثال میزنم! بنابراین تفکیک جنسیتی ممکنه یه سری پیامدها داشته باشه اما تو این موضوع چندان غالبیت نداره.

من هنوزم سر اون حرفم هستم اما اون مثال جای خودش رو داشت، اونجا داشتیم ی دلیل بررسی میکردیم اونم این بود که آیا ما دوست داریم دیگران به چشم جنسیتی بهمون نگاه کنند؟ که من جوابم این بود نه من حتا ۱ نفرم باشه شخصا سعی میکنم رعایت کنم که اینطور نشه باز بیاریم تو مثالمون یه جامعه داریم اصلا هیچ وقت توش تصادف نبوده اما به هر حال احتمالش هست، ایا تو میگی خب باشه ی دفعه است فوقش می میرم یا ن میگی به خاطر همون یه دفعه و یه احتمال قوانین رو رعایت میکنم؟!

این دوتا مثال و بحث کاملا موضوعات جدایی دارند، اگه توجیه نشدی منم دیگه حرفی ندارم!

بعدن نوشت: وقتی با عقاید من که دارم در مورد شخص خودم صحبت میکنم بحث میکنی (مث ۱ از ۱۰۰) باید با دید و شرایط من بحث کنی! کسی که حجاب رو پذیرفته و محدودیت نمیدونه

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
من هنوزم سر اون حرفم هستم اما اون مثال جای خودش رو داشت، اونجا داشتیم ی دلیل بررسی میکردیم اونم این بود که آیا ما دوست داریم دیگران به چشم جنسیتی بهمون نگاه کنند؟
من بازم منتظر جواب سوالم هستم:
این دید جنسیتی چجوری تشکیل شده؟
جواب من: دید جنسیتی عمدتا نتیجه اعتقاد به وجود شکاف ها و ویژگی های پررنگ جنسیتیه. یعنی این ویژگی ها به شدت بزرگ و جالب توجه بشن.
این جالب توجه شدن میتونه به دو صورت رخ بده: 1-معرفی بدن زن به عنوان یک چیز خیلی زیبا و فوق العاده که باید آرزوی همه باشه، و سپس سوءاستفاده از اون برای کسب سود(چیزی که تو خیلی از شرکت های غربی میبینیم)
2- اجرای قوانین رسمی یا هنجار فرهنگی سخت گیرانه برای محدودیت اون چیز! یعنی اینکه با این موضوع در حالت قبل که "بدن زن به عنوان یک چیز خیلی زیبا و فوق العاده که باید آرزوی همه باشه" کاملا موافقه(و اصل مطلبم همینه)، اما بجای نمایش، محدودش میکنه. که حتی از حالت قبلی هم بدتره! چرا که علاوه بر اجبار، نوعی حس کنجکاوی شدید هم ایجاد میکنه. همون تشویق معکوس. کاری که حجاب سفت و سخت انجام میده!

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
من بازم منتظر جواب سوالم هستم:
این دید جنسیتی چجوری تشکیل شده؟
خب من تو پست‌هام به این مورد نپرداختم اگه سوالت بررسی حجاب به صورت اجتماعیه با حرفات موافقم، دید جنسیتی به دلیل سیاست گذاری های غلط اجتماعی ماست (و ن دین) متاسفانه تو جامعه ما از دین به عنوان اهرم فشار استفاده میشه.
و بله امام علی میگه "انسان نسبت به چیزی که ازش منع میشه حریص میشه"
این دیدجنسیتی یه بخشیش میشه به خاطر عدم آگاهیه یه بخشیشم اون تفکیکه
ولی باز به نظرم حجاب خیلی کم تو اون دیده تاثیر داره البته تو جامعه ما شاید خیلی زیاد!

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
خب من تو پست‌هام به این مورد نپرداختم اگه سوالت بررسی حجاب به صورت اجتماعیه با حرفات موافقم، دید جنسیتی به دلیل سیاست گذاری های غلط اجتماعی ماست (و ن دین) متاسفانه تو جامعه ما از دین به عنوان اهرم فشار استفاده میشه.
و بله امام علی میگه "انسان نسبت به چیزی که ازش منع میشه حریص میشه"
این دیدجنسیتی یه بخشیش میشه به خاطر عدم آگاهیه یه بخشیشم اون تفکیکه
طبعا دید جنسیتی سرچشم های مختلفی داره و حتی اون دو موردی که گفتم، با ریشه یابی بیشترشون، ممکنه حتی سر از حوزه ای مثل اقتصاد در بیاره که در نگاه اول شاید اصلا فکرشو نمیکردیم از این تونل در بیایم!(سیلویا فدریچی دیدگاه های جالبی در این باره داره)
هدف من بررسی تمام و کمال دید جنسیتی نیست و حتی موضوع تاپیک هم نیست، اما هدف من از اشاره به این موضوع، این بود که یکی از دلایل عمده ش در ایران، 40 سال تفکیک جنسیتی و حجاب اجباری ایه که این ویژگی هارو پررنگ تر از قبل کرده(هرچند که در ظاهر در پی منع کردنه). حجاب، ببه مثابه قانون یا هنجار رایج فرهنگی، از دید جنسیتی و ازار و اذیتهای این مدلی به وجود نیومد، بلکه خودش اینارو پررنگ تر و تشدید کرد!
البته واضحه که رفتار یک فرد بخودی خود تاثیر خاصی نداره. بنابراین، این هیچ عیبی نداره که یکی صرفا از حجاب خوشش بیاد. ولی این غلطه که پایه حمایتش، بر اساس دیدگاه هایی غلط باشه و بخواد اونهارو تعمیم بده، همون دیدگاه هایی که نقشی غیر قابل انکار در وضعیت فعلی داشتن! آزادی هرچیز، به معنای درست بودنش نیست.

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
@finn
ببین فرق هست بین حجابی که من مورد نظرمه و قبولش دارم با حجابی که تو ایران هست
حجاب من اونیه که خدا به پیامبرش گفته:
به همسران و دختران و زنان مومن بگو رعایت کنند چون براشون بهتره (یه چیزی تو این مایه ها)
این حجابیه که خدا گفته، ن خودش ن پیامبرش حق تحمیل ندارند، گفته از نظر ما این بهتره، کاملا انتخابیه! من اینو قبول دارم و براساس این عقایدم رو میگم، گفته "بهتره" خب چرا بهتره؟ همون قضایایی که بحث کردم که باز اینا صرفا نتایج منه، میتونه کاملا غلط یا درست باشه!
"به نظر من" این حجاب مانع نیست و واقعا نمیتونه باعث ایجاد دیدگاه جنسیتی بشه، مث این که بگیم شلوار پوشیدن دیدگاه جنسیتی ایجاد میکنه!
حالا مقابلش حجاب تو ایران که من باهاش صد در صد مخالفم، میگه یا حجاب داشته باش یا دهنتو سرویس میکنیم :))
خب این حجاب نه تنها منفوره بلکه بله کلی پیامدهای ناگوار اجتماعی هم داره!

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
این کتاب خاطرات سفیر که گفتم، خاطرات واقعی نیلوفر شادمهری تو فرانسه است.
یه جای کتاب برای من خیلی جالب بود که میگفت بانو شادمهری رفته بودند تو این فشن شوها که لباس‌های خیلی بازی بوده، بعد نقل کردند مدیر شرکت خانومی بودند که یک کت و شلوار کاملا پوشیده، تن‌شون بوده که ایشون ازشون می‌پرسه "چرا از لباس هایی که طراحی و تولید میکنید تن نمیکنید؟"
و خانم مدیر بهشون میگن "در شان من نیست!"
برام جالبه و سواله که چرا یه مسیحی که اعتقادی به حجاب و... نداره شان خودش رو در پوشیدن یه لباس پوشیده میدونه اما ما که مسلمونیم دنبال اینیم که از قید و بند این پوشش‌ها در بیاییم!
یا مثلا پوشش ملکه انگلستان و عروس‌هاش رو ببینید و...
واسه این کسی جوابی، کامنتی، نقدی نداره؟!

هاینتس

کافرِ مُزلف | فاحشه
نام مرکز سمپاد
شهر
سال فارغ التحصیلی
0000
http://brotoush.com/archive/384/بازخوانی-مواضع-احمدی‌نژاد-درباره-حجا/

اینم مربوط به نظرات علما پس از انتشار ویژه نامه فوق العاده خاتون اگه کسی تونست دانلودش کنه اینجاهم بفرسته

بدون شرح:
» تفکیک شرایط در فتوای مکارم «

اجازه دادن مکارم شیرازی به کشف حجاب برای دختران مسلمان کشورهایی که منع حجاب در آنها وجود دارد به منظور حضور در عرصه های علمی .

صدور حکم ارتداد برای مسئولان نشریه خاتون بدلیل اینکه گفته شده بود چادر صورت زن را قاب می کند. گرچه اصل جمله بیان شده این بود که » چادر مشکی صورت زن را قاب می کند « و گزارش غلط به آیت اللّه مکارم شیرازی داده بودند. اما حتی اگر چنین حرفی هم زده می شد حکمش ارتداد نبود. اما اینکه چرا مکارم در آنجا چنین حکمی را صادر می کند و چند سال بعد خودش حکم می کند که زنان و دخترانی که در کشورشان قانون منع حجاب هست، می توانند برای حضور در عرصه های علمی کشف حجاب کنند جای سؤال و ابهام بزرگی ست که ضرورت دارد مقلدین ایشان در خصوص آن از مرجع تقلیدشان سؤال کنند.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
اگه من یکیو گول بزنم، بدون اینکه اجازه بدم سایر دیدگاه هارو ببینه، و اون هم طبق برنامه غلط من عمل کنه، آیا این یعنی بهش آزادی دادم؟
محدودیت درونی یعنی همین. اجازه ندادن جامعه(یا بهتر بگم، حکومت) به داشتن تصویری درست از وضعیت پیش رو، یا دستکم سایر نظرات، و بعد عمل افراد طبق اون دستوری که از پیش تعیین شده
اشارم به حرفها و تبلیغات حاکمیت درباره مگس دور شیرینی سر بسته نمیگرده، بیرون همه از ازل گرگن و باید به سانسور خودمون رو بیاریم و...
شما میگین هر کی حجاب داره فریب خورده ی حکومته؟؟اگه جوابتون آره هست که هیچی ولی اگه جوابتون نه هست حق ندارید ادعا کنید که حجاب یعنی محدودیت در پوشش

اینکه یه نفر با اینکه توی لباس خواب راحت تره ولی برای مهمونی رفتن لباس مجلسی می پوشه محدودیت پوشش نیست ولی با دیدگاه شما می تونه باشه چرا؟ فرضا اگه اون فرد در جایی بود که انسان ها اصلا براشون مهم نبود که لباس طرف چیه اینطوری لباس مجلسی نمی پوشید . یا مثلا اگه انقدر اون فرد براش نظر دیگران مهم نبود لباس مجلسی نمی پوشید

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
@finn
ببین فرق هست بین حجابی که من مورد نظرمه و قبولش دارم با حجابی که تو ایران هست
حجاب من اونیه که خدا به پیامبرش گفته:
به همسران و دختران و زنان مومن بگو رعایت کنند چون براشون بهتره (یه چیزی تو این مایه ها)
این حجابیه که خدا گفته، ن خودش ن پیامبرش حق تحمیل ندارند، گفته از نظر ما این بهتره، کاملا انتخابیه! من اینو قبول دارم و براساس این عقایدم رو میگم، گفته "بهتره" خب چرا بهتره؟ همون قضایایی که بحث کردم که باز اینا صرفا نتایج منه، میتونه کاملا غلط یا درست باشه!
"به نظر من" این حجاب مانع نیست و واقعا نمیتونه باعث ایجاد دیدگاه جنسیتی بشه، مث این که بگیم شلوار پوشیدن دیدگاه جنسیتی ایجاد میکنه!
حالا مقابلش حجاب تو ایران که من باهاش صد در صد مخالفم، میگه یا حجاب داشته باش یا دهنتو سرویس میکنیم :))
خب این حجاب نه تنها منفوره بلکه بله کلی پیامدهای ناگوار اجتماعی هم داره!
من هنوز تصور واضحی ازش ندارم، ولی بااینحال چیزی که میگم قابل تعمیمه:
پوشش عمدتا چیزی شخصیه و در اداره جامعه، هر جور اجرای مبتنی بر زور درباره هر شکل از پوشش(یا بدون پوشش!) احمقانه و مذمومه
با اینحال، به عنوان نوعی فرهنگ و هنجار در اینباره باید به اینا توجه کرد:
1- تا جای ممکن بایداز الگوهای کلیشه ساز برحذر بود. یعنی جا افتادن این عقیده که فلان نوع پوشش فقط مخصوص زن یا فقط مرده(حتی دامن و هر چیز دیگه ای!). این خودش از مظاهر دامن زدن به نقش ها(و در نتیجه شکاف ها و پررنگ شدن اونها)ی جنسیتیه
2- پوشش تا جای ممکن باید از زیر یوغ عقاید ارتجاعی و اجبارهای خانواده و فرهنگی سنتی در بیاد.
3-برای تولید اونها، آسیب به محیط زیست تا جای ممکن کمتر باشه و مستلزم زجر دیدن حیوانات نباشه، مثل خز طبیعی(در این مورد استفاده از ممنوعیت قانونی هم قابل قبوله! چون صحبت از زندگی موجوداته)
4- جامعه باید اونقدری از کلیشه های جنسیتی دور باشه و امکان ازاد بودن فراهم باشه، که یک زن کاملا لخت هم تاحد زیادی احساس امنیت کنه!(همونطور که امروزه هم مکانهای عمومی با امکان برهنگی کامل وجود داره) در اینصورت، انتخاب پوشش، آزادی خیلی بیشتری براش فراهم میشه(مثلا کسی بخاطر ترس از آزار، سراغ حجاب نره در حالی که درحالت عادی، دوست داشت طور دیگه ای لباس بپوشه و علاقه اصلیش چیزدیگه ایه)

5- باشد که رستگار گردیم:))

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
شما میگین هر کی حجاب داره فریب خورده ی حکومته؟؟اگه جوابتون آره هست که هیچی ولی اگه جوابتون نه هست حق ندارید ادعا کنید که حجاب یعنی محدودیت در پوشش

اینکه یه نفر با اینکه توی لباس خواب راحت تره ولی برای مهمونی رفتن لباس مجلسی می پوشه محدودیت پوشش نیست ولی با دیدگاه شما می تونه باشه چرا؟ فرضا اگه اون فرد در جایی بود که انسان ها اصلا براشون مهم نبود که لباس طرف چیه اینطوری لباس مجلسی نمی پوشید . یا مثلا اگه انقدر اون فرد براش نظر دیگران مهم نبود لباس مجلسی نمی پوشید
هرکسی نه، اما اکثریت بله! این کاملا طبیعیه که اکثر افراد تحت تاثیر پروپاگاندای حکومت قرار بگیرن.
حرف من درباره اینه که نوعی تفکر، که حجاب رو الزام آور میکنه، اون رو تبدیل به نشان محدودیت میکنه،نه یه تیکه پارچه به خودی خود!

بله من این رو محدودیت میدونم! نگرش جامعه و مکان ها، نباید به پوشش، بسته و خاص باشه. مثلا فلان جا شکل پوشش"باید"(لزوما قانونی منظورم نیست، سنت یا هنجارهای خیلی محسوس هم شاملشه) اینجوری باشه و بقیه لباس ها یا ظاهر ها، مذموم هستن(مگر اینکه برای کار یا سلامت فرد در اون شرایط مشکل جدی ایجاد کنه. مثل لخت گشتن تو حوزه رادیواکتیویته!)

• لایک
امتیازات: Lewis

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
4- جامعه باید اونقدری از کلیشه های جنسیتی دور باشه و امکان ازاد بودن فراهم باشه، که یک زن کاملا لخت هم تاحد زیادی احساس امنیت کنه!(همونطور که امروزه هم مکانهای عمومی با امکان برهنگی کامل وجود داره) در اینصورت، انتخاب پوشش، آزادی خیلی بیشتری براش فراهم میشه(مثلا کسی بخاطر ترس از آزار، سراغ حجاب نره در حالی که درحالت عادی، دوست داشت طور دیگه ای لباس بپوشه و علاقه اصلیش چیزدیگه ایه)
این بند برام قابل درک و هضم نیست، کار ندارم به اسلام و ایران و اینا
فک کنم تو ی کشور ازادیم به نظرت یا به نظر بقیه حتا یه همچی چیزی جالبه؟
به نظرم من کسی که خوشش بیاد احتمالا فرد نرمالی نیست! احتراما به اون اشخاص :))
درسته ما دوست داریم از لحاظ امنیت تو جامعه همچی چیزی (ن بازم در این حد) ممکن باشه اما اولا نیست دوما اگه باشه من فکر نمیکنم حتا کشورهای آزادم همچی اجازه ای بدن چون اینا یه بحثی به نام "عفت عمومی" میاد وسط که من صرفا در موردش شنیدم،
لذا وارد بحث نمیشم باهاتون چون خودم ایده چندانی ندارم!

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
هرکسی نه، اما اکثریت بله! این کاملا طبیعیه که اکثر افراد تحت تاثیر پروپاگاندای حکومت قرار بگیرن.
حرف من درباره اینه که نوعی تفکر، که حجاب رو الزام آور میکنه، اون رو تبدیل به نشان محدودیت میکنه،نه یه تیکه پارچه به خودی خود!

بله من این رو محدودیت میدونم! نگرش جامعه و مکان ها، نباید به پوشش، بسته و خاص باشه. مثلا فلان جا شکل پوشش"باید"(لزوما قانونی منظورم نیست، سنت یا هنجارهای خیلی محسوس هم شاملشه) اینجوری باشه و بقیه لباس ها یا ظاهر ها، مذموم هستن(مگر اینکه برای کار یا سلامت فرد در اون شرایط مشکل جدی ایجاد کنه. مثل لخت گشتن تو حوزه رادیواکتیویته!)
من بحثم از اولشم در مورد حکومت نبود شما ولی خیلی ذهنتون درگیر فضای ایرانه
کسی که خارج از ایران حجاب داره مثلا محدودیته؟؟ یا کسی که اصلا از دین دیگه به اسلام رو میاره و حجاب به سر می کنه؟؟
آیا به تمام زنانیم که بی حجابن در خارج از ایران زندگی می کنن این ایراد رو می گیرید که در مورد حجاب تحقیق کنن و اون وقت تصمیم بگیرن وگرنه دارن به نوعی محدود می کنن خودشونو(از پوشش دیگه)
اصلا تحقیق در مورد نوع پوشش چیه؟؟ کسی که تو خارجه با توجه به فضای جامعش داره لباس می پوشه و تحقیق خاصی نمی کنه کسیم که در ایرانه با توجه به فضای جامعه لباس می پوشه (من کاری به قوانین ندارم ) اگه چادریه که چادر سرش می کنه اگرم چادری نیست خوب انواع دیگه ی حجاب هست ! ممکنه این فرد کلا به حجاب معتقد نباشه و دچار محدودیت بشه ! ولی این که بگیم حجاب محدودیته یه دید کاملا متعصبانس و با این پیش فرضه که حجاب قطعا غلطه و هر چی من فکر می کنم درسته
(لطفا تمام سوالتمو جواب بدین)

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
این بند برام قابل درک و هضم نیست، کار ندارم به اسلام و ایران و اینا
فک کنم تو ی کشور ازادیم به نظرت یا به نظر بقیه حتا یه همچی چیزی جالبه؟
به نظرم من کسی که خوشش بیاد احتمالا فرد نرمالی نیست! احتراما به اون اشخاص :))
درسته ما دوست داریم از لحاظ امنیت تو جامعه همچی چیزی (ن بازم در این حد) ممکن باشه اما اولا نیست دوما اگه باشه من فکر نمیکنم حتا کشورهای آزادم همچی اجازه ای بدن چون اینا یه بحثی به نام "عفت عمومی" میاد وسط که من صرفا در موردش شنیدم،
لذا وارد بحث نمیشم باهاتون چون خودم ایده چندانی ندارم!
https://fa.wikipedia.org/wiki/دریاکنار_برهنگان
البته در این باره یکسری قوانین خاص هم همچنان وجود داره. ولی چنین جاهائیم هست!

• لایک

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
من بحثم از اولشم در مورد حکومت نبود شما ولی خیلی ذهنتون درگیر فضای ایرانه
کسی که خارج از ایران حجاب داره مثلا محدودیته؟؟ یا کسی که اصلا از دین دیگه به اسلام رو میاره و حجاب به سر می کنه؟؟
آیا به تمام زنانیم که بی حجابن در خارج از ایران زندگی می کنن این ایراد رو می گیرید که در مورد حجاب تحقیق کنن و اون وقت تصمیم بگیرن وگرنه دارن به نوعی محدود می کنن خودشونو(از پوشش دیگه)
اصلا تحقیق در مورد نوع پوشش چیه؟؟ کسی که تو خارجه با توجه به فضای جامعش داره لباس می پوشه و تحقیق خاصی نمی کنه کسیم که در ایرانه با توجه به فضای جامعه لباس می پوشه (من کاری به قوانین ندارم ) اگه چادریه که چادر سرش می کنه اگرم چادری نیست خوب انواع دیگه ی حجاب هست ! ممکنه این فرد کلا به حجاب معتقد نباشه و دچار محدودیت بشه ! ولی این که بگیم حجاب محدودیته یه دید کاملا متعصبانس و با این پیش فرضه که حجاب قطعا غلطه و هر چی من فکر می کنم درسته
(لطفا تمام سوالتمو جواب بدین)
علاوه بر محدودیت رسمی و قانونی، اینکه شرایط بیرونی شمارو "مجبور" به پوشش خاصی کنه(در حالی که اصولا علاقه ای بهش ندارید)، مخصوصا وقتی بر اساس قضاوت منفی و ترس از آزار و...باشه، یعنی محدودیت.(از جانب هنجار و سنت و امثالهم). این جمع مورد نظر میتونه از خانواده باشه تا اجتماعات بزرگتر. مثلا اینکه ترنس ها از ترس قضاوت منفی و کلان دیگران، حق انتخاب ظاهر و پوشش ندارن(گرچه ممکنه محدودیت قانونی هم نداشته باشن. اما به طرز ریشه دار و عمیقی، سنت جامعه باهاشون ضده)، بازم یعنی متحمل مدودیتی بد و قابل توجه شدن. چه ایران، چه خارج، چه تازه مسلمون شده یاهر حالت ممکن دیگه ای.

• لایک
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا