• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پول مجازی ( بیت کوین )

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
خب پارت بعدی :
پس تا الان اینجور بود که هرکی که یه بلوک رو آماده کنه و بخواد اضافه کنه اینو شروع میکنه تو شبکه خبر میده که می خواد این کار رو انجام بده. ( دقت کنید که همزمان شاید خیلیا همزمان همچین کاری رو انجام بدن ! به اینش میرسیم که این چطوری هندل میشه )

وقتی شما به عنوان یه node این شبکه یه همچین خبری رو مثلا از یه node همسایه میشنوید باید تراکنش هاشو همرو بررسی کنید. که درست باشن. مثلا امضاهای دیجیتال رو چک کنید. اینکه اون پول واقعا تو حساب طرف موجود باشه و ....
دقت کنید این شبکه ای که موجود هست یه شبکه خیلی خیلی بزرگه. که لزوما همه ی node ها به هم مستقیما در ارتباط نیستن. پس اگر یه بلوک برای مثال اضافه بخواد بشه به این زنجیر اول همسایه ها مطلع میشن تا این خبر به بقیه node ها هم برسه. پس مساله اینجاست توی شبکه امکان تاخیر هم وجود داره حتی. حالا این چه مشکلی میتونه ایجاد کنه ؟
من مثلا یه بلوک تشکیل میدم که توش یه تراکنش 10 بیتکوینی از خودم به یکی از همسایه هام مثل X هست . و از یه طرفی همزمان یه node خیلی خیلی دور که مثلا دوستمه و توسط من داره کنترل میشه میاد یه تراکنش دیگه از من رو تو یه بلوک قرار میده که همون 10 بیتکوین پول رو به فرد Y که همسایه اون دوستمه میدم. الان من doubles spend دارم میکنم. چرا ؟ چون هنوز خبر خرج این 10 سکه از اونور شبکه به دست اینور نرسیده.

پس باید یه مکانیزمی داشته باشیم که جلوی این رو بگیریم

تا اینجا کسی سوالی چیزی داره ؟

• لایک
امتیازات: mrm

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
دوستان از اونجایی که کسی فعالیتی نداره اینجا و یکم متن خوندن و .... شاید حوصله سر بر باشه میگم یه دور همی بزاریم و اونایی که علاقه مندن بشینیم‌ راجع به این مساله صحبت کنیم . به صرف چایی:))

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
من ی جایی خونده بودم علاوه بر مزایا امکان دزدیده شدن اطلاعات و...توسط اینجور چیزا و به رسمیت شناخته شدن بیت کوین توسط اقتصاد جهانی به وجود میاد و حریم خصوصی عملا تو بانکای بین المللی از بین میره
تا چ حد درسته؟

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
ببین نکته اینجاست که تو بیتکوین خیلی از اطلاعات میتونه بدست بیاد تا حد خوبی بر اساس تحلیل این بلاکچین
ولی تو بعضیا مثل مونرو یا زیکش چیزی بدست نمیاد اصلا

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
من هنوز نحوه کار این پول مجازی رو متوجه نشدم..
ما میگیم بیتکوین هیچ پشتیبانی نداره.. توسط هیچ نهاد یا ارگانی اداره نمیشه.. معلوم نیست توسط چه کسی ساخته شده.. و کسی هم هر چقدر قدرتمند باشه نمیتونه اونو از بین ببره... یا به فعالیتش خاتمه بده
..ما میدونیم که این پول یک سری کد رایانه ای و دیجیتال به صورت صفر و یک هستند.. از طرفی ماینرها.. این پول رو از معادنش استخراج میکنند و وقتی به ۲۱ میلیون بیتکوین رسید دیگه تموم میشه..
حالا این سوال ذهن منو درگیر کرده.. این شبکه سراسری بیتکوین روی چه سروری قرار داره حتما میخواین بگین روی همه رایانه‌ها.. ولی باز این غیر منطقیه.. چه کسی صحت این کدها رو تعیین میکنه کدوم فرد؟ کدوم سرور؟ کدوم اسکریپت؟ اصلا برای اینکه حقیقت‌سنجی بشه حتما باید یک الگو داشته باشه مگه نه؟؟ این الگو کجا ذخیره شده؟ توسط چه کسی یا کسانی توسعه داده میشه؟
اگر الگوی ساخت و یا حقیقت‌سنجی وجود داره پس باید یک جایی ذخیره بشه و این یعنی یک دیتابیس وجود داره....

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
خب شما یه سری از پست هایی که گذاشتم رو بخونید.

استخراج بیتکوین یا ماین کردن چیزی که اکثرا تصور می‌کنن نیست. به صورت عامیانه افرادی که توی شبکه به فعالیت این زنجیر کمک می‌کنن و اگر کمکشون تایید بشه یه جایزه از طرف سیستم میگیرن. این همون ماین کردن هست

هر کس اطلاعات وارد شده به شبکه رو خودش چک می‌کنه تماما و اگر نادرست بود اون رو اضافه نمی کنه با تاریخچه تراکنش ها روی سیستم خودش. دقت کنید روی هر رایانه ما این تراکنش ها به صورت کامل وجود دارن

اینکه چه کسی کدش رو زده. یه سری افراد بودن که به اون آقای ساتوشی ایمیل میزدن و اینو پیاده سازی کردن و کدش opensource هست. و همه میبینن.

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
تا اینجا رو مطالعه کنید که بتونیم ادامه بدیم . بحث راجع به بیت کوین و ... فایده ای نداره مگر اینکه پایه علمی اون رو بدونیم! بخونید که مباحث بیشتری تو راهن :D

علـی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
رادیو گیک در خصوص بیت‌کوین شماره ویژه داره، بد نیست اگر علاقه‌مند هستید.

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
اگه بیکار هستین، می‌تونید تو این سایت ثبت نام کنید، هم بازی می‌کنید هم اینکه ساتوشی دریافت می‌کنید. می‌تونید سرمایه گزاری کنید ماینر هم بخرید یا اینکه کلا بازی کنید با ساتوشی اون ماینر بخرید.
ماینر باعث میشه اگه روزی هم بازی نکردید مقداری ساتوشی رو هر روز دریافت کنید مثل واقعیت، ولی بدون ماینر باید هر روز بازی کنید تا پاورتون بالا بره و ساتوشی دریافت کنید.

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
یک بنده خدایی میگفت اگر سال 89 به اندازه 10 هزارتومن بیت کوین خریده بود الان 1.5 میلیون دلار ارزش داشت بیت کوین هاش.

بچه ها خیلی وحشتناک داره رشد میکنه. از 10هزار دلار به 12هزاردلار رسید طی دو هفته :|
پارسال اسفند ماه بیت کوین 50 میلیون بود فکر کنم.....الان رو کانال یک میلیارد هست....
وحشتناکتره......

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
من هنوز نحوه کار این پول مجازی رو متوجه نشدم..
ما میگیم بیتکوین هیچ پشتیبانی نداره.. توسط هیچ نهاد یا ارگانی اداره نمیشه.. معلوم نیست توسط چه کسی ساخته شده.. و کسی هم هر چقدر قدرتمند باشه نمیتونه اونو از بین ببره... یا به فعالیتش خاتمه بده
..ما میدونیم که این پول یک سری کد رایانه ای و دیجیتال به صورت صفر و یک هستند.. از طرفی ماینرها.. این پول رو از معادنش استخراج میکنند و وقتی به ۲۱ میلیون بیتکوین رسید دیگه تموم میشه..
حالا این سوال ذهن منو درگیر کرده.. این شبکه سراسری بیتکوین روی چه سروری قرار داره حتما میخواین بگین روی همه رایانه‌ها.. ولی باز این غیر منطقیه.. چه کسی صحت این کدها رو تعیین میکنه کدوم فرد؟ کدوم سرور؟ کدوم اسکریپت؟ اصلا برای اینکه حقیقت‌سنجی بشه حتما باید یک الگو داشته باشه مگه نه؟؟ این الگو کجا ذخیره شده؟ توسط چه کسی یا کسانی توسعه داده میشه؟
اگر الگوی ساخت و یا حقیقت‌سنجی وجود داره پس باید یک جایی ذخیره بشه و این یعنی یک دیتابیس وجود داره....
نه صد درصد...اینطور که من متوجه شدم،ببین ما 20 میلیون عدد داریم که باید محاسبه بشن......اولین کسی که بتونه یه عدد محاسبه نه با مشخصات زیر:
جواب باید یک عدد هگزادسیمال 64 رقمی باشد.
جواب ماینر با نزدیک یا خود عدد پاسخ باشد.
جواب ماینر نباید تکراری باشد(جواب او نباید کد یک ارز در حال گردش باشد.)
حالا از کجا تشخیص داده میشه که اون کد یک ارز در حال گردش نیست؟
ساده است؛ما گفتیم که روی تمام سیستم ها یک نسخه از تمام تراکنشات وجود داره....در لیست تراکنش ها چک میشه که کد تکراری نباشه...
(درک این ماجرا برای من ما ها زمان برد.)
ببینید اول لاگ فایل رو سیستم ساتوشی(اون یارو که معلوم نیست یه نفره یا چند نفر و همونیه که بیت کوین رو کد نویسی کرد) و اولین خریداران بود و به مرور زمان روی سیستم تمام مالکین مستقیم(کسانی که ارزشون به طور مستقیم درست خودشونه و در کیف پول خودشون نگهداری می کنند و از کیف پول صرافی ها برای نگهداری ارز استفاده نمی کنند) و سرور همه صرافی های ارز های دیجیتال هست.
(فکر کنم حجمش 90 گیگ بود)

emilia

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1393
اگه تجربه ی خرید ارز مجازی داشتید،کدوم سایت صرافیو توصیه میکنید؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها کسی سالیدیتی کار کرده تاکنون آیا؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
یه نوع برنامه نویسی مربوط به قرارداد هوشمند و بلاک چینه. قراردادش میتونه تراکنش ها رو داخل بلاک ها در بلاک چین مدیریت کنه و اینا

بهنام فرهمند

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1385
برای آموزش برنامه نویسی سالیدیتی چه سایتی و پیشنهاد میدین؟

بالا