• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پول مجازی ( بیت کوین )

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام
جدیدا یک مفهومی رو توسعه دادند به اسم پول مجازی. مدتها قبل بود اما به این شکل کاربری و قابل استفاده عمومی نبود. الان شما میتونید مقداری پول رو توی اکانتتون ذخیره داشته باشید و منتقلش کنید به بقیه. شبیه همین کاری که شما تو اینترنت بانک انجام میدید. در واقع شما چیز فیزیکی منتقل نمی کنید. عدد موجودی حساب شما کم میشه و مال یکی دیگه زیاد میشه. اینم شبیه همینه.
پول های مختلفی ایجاد شدند تا الان. معروف ترینش بیت کوینه. بچه هایی که بیشتر بلدند بیان توضیح بدن.

اول اینکه این پول چجوری ایجاد میشه؟ تو حالت عادی دولت پول چاپ میکنه پخش میکنه اما الان کی اون پول رو ایجاد میکنه؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
واقعا اینکه بیت کوین رو به عنوان ارز یا کالا تلقی کرد جای بحثه.امنیت بیت کوین و ناشناس موندن فرد طی مبادلات موجب شده در بعضی کشور ها ممنوع بشه.و تنها کشوری که اون رو به عنوان ارز تلقی میکنه ژاپنه فکر کنم.به هر حال نوسانات زیاد باعث میشه نتونیم اون رو به عنوان یک کالا تلقی کنیم.هم چنان بحث های مربوط به امنیت سیستم مطرح هست.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
یک بنده خدایی میگفت اگر سال 89 به اندازه 10 هزارتومن بیت کوین خریده بود الان 1.5 میلیون دلار ارزش داشت بیت کوین هاش.

بچه ها خیلی وحشتناک داره رشد میکنه. از 10هزار دلار به 12هزاردلار رسید طی دو هفته :|

Pooyamajidi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
جابرابن حیان
شهر
بانه
سال فارغ التحصیلی
87
مدال المپیاد
رتبه سوم المپیاد دانشجویی برق
دانشگاه
تهران و علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی الکترونیک و پزشکی
خب اون بنده خدا الکی گفته چون سال 89 تا الان حدودا 100 برابر شده قیمتش الان می شد یک میلیون تومان

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
خب اون بنده خدا الکی گفته چون سال 89 تا الان حدودا 100 برابر شده قیمتش الان می شد یک میلیون تومان
نه. میگفت که اون موقع بیت کوین یک صدم سنت بود و دلار هزار تومن. حالا شاید سالش 86 بوده باشه. دقیق نمیدونم.

Amir R

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
......
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
پزشكي
تا جا ك من شنيدم علت بالا رفتن ارزش بيت كوين قانوني شدنش تو كشورها (امريكا) به عنوان ارز هستش كه قبلا كالا حساب مي شد

درست يادم بياد حدودا تير ٩٦ارزش يه بيت كوين١٤مليون بود ك الان چهل و خورده هستش

ما تو نظام پولي كشور ها معادل ارزش هر اسكناس يه پشتوانه داريم مثل طلا
ما براي انجام مبادلات از واسطه استفاده ميكنيم مثل بانك كه تو اونا انسان فعاليت داره

ولي بيت كوين هيچ پشتوانه نداره قابل رد يابي نيست
شما تو مبادله با بيت كوين هيچ واسطه ندارين
يعني وقتي به كسي پول ميدين مستقيم به حساب اون بيت كوين رو ميريزين و بانك ديگه وجود نداره

بيت كوين روي پايگاه داده مشخصي ايجاد نشده يعني ميليون ها كامپيوتر وجود دارن كه بيت كوين از اونا استفاده ميكنه
پس اولاسرعت بالايي داره
دوماً امنيت زيادي داره چون براي هك كردنش بايد ميليون ها كامپيوتر رو هك كرد كه عملا ممكن نيست و همجنين احتمال خطا تو بانك وجود داره ولي بيت كوين تماما با ماشين سركار داره كه باعث ميشه خطا توش كم بشه

توليدش هم گويا اينطوره كه يه عده افراد با كامپيوتر كه بهشون miner ميگن اين بيت كوين هارو توليد ميكنن و به مردم ميدن

(اينا چيزاي بودن كه من ميدونم
ممكنه بعضي جاهاش درست نباشه كسي ميدونه بگه درس كنم)

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
تا جا ك من شنيدم علت بالا رفتن ارزش بيت كوين قانوني شدنش تو كشورها (امريكا) به عنوان ارز هستش كه قبلا كالا حساب مي شد

درست يادم بياد حدودا تير ٩٦ارزش يه بيت كوين١٤مليون بود ك الان چهل و خورده هستش

ما تو نظام پولي كشور ها معادل ارزش هر اسكناس يه پشتوانه داريم مثل طلا
ما براي انجام مبادلات از واسطه استفاده ميكنيم مثل بانك كه تو اونا انسان فعاليت داره

ولي بيت كوين هيچ پشتوانه نداره قابل رد يابي نيست
شما تو مبادله با بيت كوين هيچ واسطه ندارين
يعني وقتي به كسي پول ميدين مستقيم به حساب اون بيت كوين رو ميريزين و بانك ديگه وجود نداره

بيت كوين روي پايگاه داده مشخصي ايجاد نشده يعني ميليون ها كامپيوتر وجود دارن كه بيت كوين از اونا استفاده ميكنه
پس اولاسرعت بالايي داره
دوماً امنيت زيادي داره چون براي هك كردنش بايد ميليون ها كامپيوتر رو هك كرد كه عملا ممكن نيست و همجنين احتمال خطا تو بانك وجود داره ولي بيت كوين تماما با ماشين سركار داره كه باعث ميشه خطا توش كم بشه

توليدش هم گويا اينطوره كه يه عده افراد با كامپيوتر كه بهشون miner ميگن اين بيت كوين هارو توليد ميكنن و به مردم ميدن

(اينا چيزاي بودن كه من ميدونم
ممكنه بعضي جاهاش درست نباشه كسي ميدونه بگه درس كنم)
بر اساس قدرت پردازش سیستم chain تولید میکنه الان که کسی نمیتونه به ۵۱%قدرت پردازش کل برسه ولی اگه میشد برسی هم یه مقدار مشکل فلسفی داره هک کردنش چون ارزش پول خودتم داری کم می کنی.
بیت کوین چون تعدادش محدوده قیمتش به نظرم فعلا بالا میره تا معلوم بشه bubble هست یا نه باید صبر کنیم فعلا.غیر از بیت کوین پول های مجازی دیگه با سیستم های جالب تری هست نمی دونم چرا به بیت کوین این قدر توجه شده اینجا
( البته دیشبم یه سایت ماینینگ هک شد ۶۰میلیون ضرر کردن بیت کوین این مدلیه که یه public key هست که شما میتونی بفهمی تو این حساب چقدره ولی ناشناسه )

آخرین ویرایش:

Pooyamajidi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
جابرابن حیان
شهر
بانه
سال فارغ التحصیلی
87
مدال المپیاد
رتبه سوم المپیاد دانشجویی برق
دانشگاه
تهران و علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی الکترونیک و پزشکی
قیمتش تا یک.ماه دیگه بالای 30000 می ره

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
لطفا.قیمت جدید رو بگذارید.اگه کسی در زمینه اقتصادی سر رشته ای داره بگه چجوریه روند تغییرات قیمتش

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
یه مساله ای که وجود داره اینه که خیلیا میگن این حباب و ... هست.
این نظر منه طبق دانش خودم.
شاید قیمتش یکم زیادی عجیب رشد کرده الان اما مساله اینه که قطعا علمیه که همه چیو زیر و رو می کنه.
من خودم دارم روی یه ارز دیجیتال کار می کنم و از لحاظ علمی کاملا چیز متفاوتی هست و اصلا شبیه بازار بورس نیست! شاید یه سری از این ارز ها الکی باشن مثلا ( نمیدونم ) ولی اون معروف ها اصلا بیخود نیستن. واقعا پیش بینی میشه که اگر با همین سرعت پیش بره تقریبا بانک ها رو از رده خارج می کنه. حالا چی باعث میشه که اینقدر متفاوت بشه ؟
1- بانک ها برای انتقال پول و ... گاهی چند روز طول میکشه! ولی این اصلا اینجوری نیست . البته بیت کوین الان یکم کند هست ولی مثلا پول هایی مثل ripple یا ethereum خیلی سریعتر هست. ripple که جند ثانیه هست!

2- اون هزینه هایی که بانک داره برای تغییر واحد و هزینه نگهداری و .. هم همه از بین میره
3- این روش یه چیزی مثل پرداخت نقدی رو در رو هست و هیچ واسطه سومی نداره ! برا همین کسی نمیدونه از کی پول برای کی رفته .
و خیلی دیگه خوبی های دیگه ( مثل امنیتش!)

حالا چرا رشد می کنه ؟
الان تقریبا هنوز جا نیفتاده پرداخت با این ارز. ولی خوب میلیارد میلیارد میلیارد دلاری که توی بانک ها خوابیده کم کم خارج میشه و وارد این بازار میشه. اونوقته که قیمتش به صورت منطقی رشد میکنه . شاید الان یه حالت بازار بورسی به خودش گرفته ولی تقریبا مطمعن هستم که بازارش به شدت رشد می کنه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
یه سوال کسی در مورد free bitcoin اطلاعات داره؟

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
یه سوال کسی در مورد free bitcoin اطلاعات داره؟
سایت قطره ای هست که هر ساعت میتونید مقدار خیلی کمی بیت کوین (ساتوشی) به دست بیازرسد و وقتی به یه حدی رسید برداشت کنید.
البته قسمتای دیگه ای هم مثل lottery و ... داره.

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
خب من هر چند روز یه سری توضیح میدم که اصلا روند فعالیت اینا چی هست. فقط برای اینکه خوب بفهمیم چیه باید یه سری مسایل پایه ای رو تعریف کنیم اول : من سعی می کنم به ساده ترین حالت ممکن بگم و خیلی وارد جزئیات نشم که حتی اونایی که پایه ی ریاضیشم نمیدونن بفهمن در کل قضیه چیه.

hashing چیه : part 1
hash function به زبون ساده به تابعیه که یه ورودی دلخواه با هر سایز میگیره و یه خروجی با سایز همیشه یکسان ( مثلا 256 بیت ) برمیگردونه.
پس اگر من یه ورودی 10000000000 بیتی بهش بدم و یا یه ورودی 10 بیتی بدم خروجی من یه رشته 256 بیتی هست.
یه چیزی که خیلی بدیهیه اینه که فضای ورودی بینهایت هست دیگه و فضای خروجی محدود هست چون فقط 2 به توان 256 حالت داریم براش. پس قطعا ورودی هایی وجود دارند که خروجی hash اونها یکسان باشه ! ولی مساله اینه که من نباید قادر باشیم لااقل تو زمان مناسب همچین ورودی هایی رو پیدا کنیم !
مثلا بیاید یه مثال ساده بزنیم. من تابع Hash رو مثلا این تعریف کنیم . بگم هر ورودی ای بود 256 بیت سمت راستش رو به عنوان خروجی در نظر بگیر. ( حالا فرض کنید ورودی ها بزرگتر از 256 بیت هستن. اگر نبودن هم میتونیم بگیم جلوش اونقدر 0 میزاریم که بشه 256)
الان این 2 تا ورودی رو ببینید
0000..000000000 1 ( تعداد 0 ها 256 تا هست )
0000..000000000 0 ( اینم تعداد 0 های سمت راستش 256 تا هست )
الان خروجی هردوی اینها 000...0000000000 هست ( 256 تا ) . پس من 2 تا ورودی پیدا کردم به خروجی یکسان. پس این تابع به درد نمیخوره و امنیت نداره. ما نباید بتونیم همچین پیام هایی رو پیدا کنیم .
الان توابع معروف زیادی برای این کار هستن. مثلا SHA256 یکی از معروف ترین هاش هست. حالا تو بخش بعدی ببینیم اصلا کاربردش چیه و ربطش در نهایت به بیتکوین و ارز های دیجیتال چیه!

بالا