• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آگاه سازی زنان

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
چند وقت پیش یه مستند درباره ی زنان ِ افغانستان می دیدم،سراغ یه دبیرستان دخترانه رفته بودن و درباره ی رئیس جمهور ِ زن بحث می کردن. چه کسایی که مخالف بودن و چه کسایی که موافق،مواضع روشن تر و بیدار تری داشتن، و حتی نظراتی که می تونست اونا رو به سمت جامعه ی پیشرفته تری ببره. اونا حتی برای طالبان هم ایده پردازی می کردن،خیلی بهتر از بعضی ایده هایی که ما اینجا داریم شاید! و حس کردم شاید این مسئله بین ما چندان جا افتاده نباشه،آگاهی ما خیلی کمتر باشه و حتی اگر کسایی ـم هستن که میتونن کاری انجام بدن،همین مانع باشه براشون.
با بعضی از مسائل زنان اینجا به شدت مخالفت میشه،به این دلیل که ممکنه باعث شیوع! اندیشه های فمنیستی بشه که اجتماع و سیاست نقش تعیین کننده ای توش دارن. ولی میشه به شکلای مختلف این آگاه سازی و بیداری رو بین افراد جامعه رواج بدیم.
حالا به نظرتون در ابعاد کوچیک،ما خودمون چه طور می تونیم این آگاهی ها رو داشته باشیم و اونا رو به دیگران هم منتقل کنیم؟ و چه چیزایی باید جا بیفتن یا حذف بشن؟

monaliza

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
96
به نظرم توی ایران دخترا خیلی ضعیفتر از پسرا تربیت میشن...
یه مثال که بزنم مثلن دخترا خیلی زیاد (و بیش از حد)نگران ظاهرشون هستن تا جایی که ارزش خودشون رو به صرف ظاهرشون میبینن البته تفاوتای روحی دخترا و میلشون به زیبا بودن طبیعیه ولی چیزی که امروز دیده میشه بیشتر به دلایل اجتماعیه تا ذاتی
به نظرم ما باید یکسری کلیشه های اجتماعی رو از بین ببریم.شما اگه یه نگاه کلی به مطالب شبکه هاب اجتماعی بندازین تا دلتون بخواد چیزهایی با مضمون "دختر است دیگر"و... پیدا مبکنیذ که متاسفانه خود زن ها و دخترا این چیزها رو رواج میدن
به نظرم زن ها باید بیشتر به توانایی هاشون باور کنن و بیشتر تلاش کنن و بلند پرواز تر بشن

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
یه سوال اگاهی تو چه مسائلی؟سیاسی؟اجتماعی؟ملی؟ تو مسائل زنان و حقوقشون؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
یه سوال اگاهی تو چه مسائلی؟سیاسی؟اجتماعی؟ملی؟ تو مسائل زنان و حقوقشون؟
من اینطور فکر می کنم که آگاهی سیاسی،اجتماعی و ملی چیزیه که به زن و مرد باید در هر سطحی داد.. اما مشخصا تو مسائل حقوقی و شخصی و ...

آخرین ویرایش:

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
دختران امروز...مادران فردا

تا الان متاسفانه در ایران بیشتر تلاش هایی که صورت گرفته در جهت حفظ کردن و قوام بخشیدن به حاکمیت مرد بر زن بوده.عقیده ی اشتباهی که از ریشه خرابه.البته تلاش های زیادی از سالیان پیش صورت گرفته و حالا من به شخصه شاهد این تغییرات بودم.مردانی که پا به پای زنان در چالش چهارشنبه های سفید گام برمیدارن و خیلی مثال های دیگر.
آگاهی بخشی به زنان از سوی دولت متاسفانه در حد محدودی صورت گرفته.البته درست نیست بگیم زنان،در واقع مردم جامعه.
کدوم مجله رو میشناسید که به طور اختصاصی به مسائل زنان پرداخته باشه؟کدوم نشریه ی معروفی رو میشناسید که به طرزی عمومی و قابل فهم قوانین حقوقی،حقوق شهروندی،تغییرات جدید اعمال شده در قوانین کشور رو اطلاع رسانی کرده باشه؟ و همچنین در رابطه با اقتصاد؟
من ندیدم
ماه پیش 8 کتاب خریدم و قیمتش 200 هزار تومان شد.جای تعجب نمیدونم برای شما داره یانه...اما این قیمت من رو ترسوند.در ضمن این کتابها رو از مرکز استان خریدم و شهر خودم کتابفروشی نداره!
شاید باورتون نشه اما شهر من فقط 2 کتابخونه داره که هر دوی اونها کتابهایی مثل من پیش از تو و من پس از تو و لولیتا و...خیلی از کتابهای معروفی که به تازگی در پیج های اینستاگرام قرار داده شدن رو نداره!!!!
عجب خدمت رسانی عمومی عی!

نتیجه گیری: خودمون دست به کار بشیم.
چگونه؟به قول شما چگونه در ابعاد کوچک خودمون آگاهی لازم رو کسب کنیم؟
من فکر میکنم مباحثه ی فراوان جواب این سوال باشه.با عضویت در کانال هایی که به موضوعات جامعه شناسی اختصاص پیدا کرده .ما خودمون با پیش کشیدن بحث های مختلف در سایت.
البته که جبهه گیری سخت بین زن و مرد خطرساز هست و گامی دیگر در جهت عدم تعادل و توازن حقوق این دو.باید یکی بدونیم همدیگه رو.باید مفاهیمی مثل اتحاد و یکپارچگی رو در جامعه و در بین اذهان خودمون تقویت کنیم.بایدجامعه ای کوچک اما منظم بود.نه پاره پاره.نه تکه تکه.نه بلوچ.نه ترک.نه تهرانی.نه شهرستانی.نه دکتر نه کارگر.ما و ما و ما.

یکی از مفاهیمی که ما زنان درش لنگ میزنیم چشم و هم چشمی هست.از کجا نشات میگیره؟ از اونجایی که ما سرمون به کار خودمون نیست
از اونجایی که به خاطر شرایط اقلیمی و کم ابی که در گذشته وجود داشته خانه ها به طور متمرکز کنار هم و روابط خانوادگی بسیار نزدیک وجود داشته.اما ایا الان باید فرهنگ کهنه و منسوخ قبل رو ادامه داد؟
برداشت بد نداشته باشید.منظورم این هست که روابط باید صمیمی باشد اما در کار هم سرک نکشیم.من اگر یاد بگیرم که زندگی من به فلانی ربطی نداره و زندگی او هم به من ...ولی اگر او کمک خواست باید کوتاهی نکنم...جامعه سالم خواهد شد.
مثلا همین رتبه ی کنکور ... احساس میکنم مثل موجودی حساب بانکی باشد(با کمی تفاوت)...نباید بپرسیم.
شغل افراد رو نباید بپرسیم وقتی نیازی نیست...با این کار روحیه ی افراد رو میشکنیم.
حواسمون به روحیه ی هم باشه.

البته این موارد بیشتر به جامعه پذیری و فهم و درک فرد مقابل بستگی داره که فهم و درک افراد هم در سایه ی آرامش روانی و آموزش درست شکل میگیره.آموزش درست در سایه قوانین ...قوانین در سایه ی انسان دوستان.

اگر ما بخواهیم ایا میشود خواهان یک سری قوانین بود؟
من فکر میکنم بتونیم برای خودمون و جمع های کوچیک و دوستانه ی خودمون یه دفتر حاوی قوانین اجتماعی تالیف کنیم و کم کم اونو فراگیر کنیم.
نظر شما؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
مجله رو میشناسید که به طور اختصاصی به مسائل زنان پرداخته باشه؟
هست چنین مجله ای البته. اسمش یادم نیست
نمی دونم چرا مطرح کردن چنین مسائلی رو خطر محض می دونن و فکر می کنن با بنیان خانواده مشکل داره...

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
هست چنین مجله ای البته. اسمش یادم نیست
نمی دونم چرا مطرح کردن چنین مسائلی رو خطر محض می دونن و فکر می کنن با بنیان خانواده مشکل داره...
خب.متاسفانه این اطلاع رسانی اینقدر ضعیف بوده که من نمیدونم چنین مجله ای وجود داره که برم بخونم!

بالا