• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و مشکلات درسی کنکور ۹۷

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
هندسه رو چه طوری می خونین؟ با چه کتابی و با چه روندی؟
اگه اثباتا رو نخونم من یادم نمی مونه مسائل و قضایا رو.
هندسه کتاب خط ویژه رو بخون بعدش می تونی سوالای آی کیو رو حب کنی ولی خیلی زیاد به این درس بها نده

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
خب اگه قراره فقط تستای سراسری باشه همچین کتابی که میگی چه فرقی میتونه با ابی قلم داشته باشه؟

sadegh dartoomian

پسر بد
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
میخواستم طلا بشم ولی نشد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
سلام
به جز آبی قلم چی کتابی برای فیزیک میشناسید که فقط فقط ! تست سراسری هم ریاضی هم تجربی داشته باشه
من با گاج پایه فیزیک امسال فیزیک رو ۸۹ درصد زدم و به نظرم اگه همراه ۳۹سال کنکور قلمچی خونده بشه میتونه راحت دانش آموز رو به درصد بالای۷۰برسونه

هندسه رو چه طوری می خونین؟ با چه کتابی و با چه روندی؟
اگه اثباتا رو نخونم من یادم نمی مونه مسائل و قضایا رو.
برای هندسه خط ویژه به همراه آبی قلمچی خوبه
آی کیو و مهروماه هندسه شون زیادی سطحش بالاست و به درد نمیخوره
البته اگه وقت زیادی داشته باشید من میکرو گاج رو پیشنهاد میکنم

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
کتابای هندسه پاسخنامشون هم مهمه برای همین می گم آی کیو قطعا برای ریاضی ها می گم .
خیلی زیاد رو سوالایی که خیلی سختن وقت نذارید پاسخنامش رو نگاه کنید و از الان رو خودتون کار کنید که قراره از ۸ تا سوال ماکس ۵ تا جواب بدید و مواظب باشید تو منجلاب هندسه پایه سر آزمون ها نیوفتید بسیار وقت کشه اگه حرفه ای نباشید!

+ بخش هندسه تحلیلی این کتاب هم بسیار خوبه کلا آی کیو هندسه و گسسته چیزای خوبین!(مکمل خوبی برای میکرو ها هستن)

آخرین ویرایش:

frants

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
اه من دیگه واقعا کلافه شدم وهرنوع ایده ای برای استوکیومتری خوندنو پذیرام

نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
آزاد لاهیجان
رشته دانشگاه
پرستاری
ميشه يه خيري
وضعيت دريچه ها رو برام تو الكتروكارديوگرام بگه؟
مثلا انقباض بطن سيني باز
دهليزي بطني بسته و....
كلا اينجوري

G.MM

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
University of Paris-Saclay
رشته دانشگاه
Integrative Biology and Animal Physiology
تلگرام
اینستاگرام
اه من دیگه واقعا کلافه شدم وهرنوع ایده ای برای استوکیومتری خوندنو پذیرام

قطعا خودتم ميدوني كه استو فصليه كه خيلي تركيبي با فصل هاي ديگه ميدن و اگه بتوني تو همين تابستون اوكيش كني خييييلي كمكت ميكنه بعدا ؛؛)
من راستش نميدونم چقدر مشكل داري ولي خب كاري كه خودم كردم اين بود درسنامه مبتكرانو كامل خوندم با تمام تمرينا و مثالاش
من با مبتكران كلا حال ميكردم و درسنامش خستم نميكرد :د
ولي تو شايد يك جزوه ي خيلي خفن تر و باحال تر داشته باشي؛؛)
اگه واقعا ضعف داري خيلي بنظرم آبي كانون شيمي تستاش براي شروع خوبه چون هم تستاي كنكورو داره هم اونقدر بالا نيست سطحش و رَوون ميكنه دستتو تقريبا بعدش برو رو تستاي سخت تر
ولي اگه متوسطي بعد خوندن درسنامه يا جزوه ميتوني بري رو تستاي سخت تر كه خب كتاباي مختلفي هستن :-?
من خودم فار ميزدم ولي تعريف آي كيو رو خيلي شنيدم

ولي يك نكته ي خيلي مهمي كه هست لطفا لطفا و لطفا زمان دار بزن و اصلا فكر نكن كه زوده :د
حتي اگه تو اون بازه زماني صفر ميزني
زماندار تست زدن باعث ميشه هم فكرت كنترل بشه و جاي ديگه نره و هم به مرور زمان خوندن صورت سوال و حل كردن برات سريع ميشه ؛؛)

اين روشاي من بود ولي شايد روش هاي بهتري هم باشن ؛؛)
موفق باشي >:D<

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
ميشه يه خيري
وضعيت دريچه ها رو برام تو الكتروكارديوگرام بگه؟
مثلا انقباض بطن سيني باز
دهليزي بطني بسته و....
كلا اينجوري
انقباض دهلیزها :میترال و سه لختی باز هستند(باز نمیشند از قبل باز بودن) و سینی ها بسته(از قبل بسته بودن)
تو شروع استراحت عمومی میترال و سه لختی باز میشند و سینی ها بسته میشند
انقباض بطن ها: میترال و سه لختی بسته میشن(تو لحظه ای که موج s رسم میشه)
وقتی صدای اول قلب شنیده میشه هر چهارتا دریچه بستن !بلافاصله بعد از صدا اول هم دریچه های سینی باز میشن
صدا دوم قلب هم که شنیده میشه اول سینی ها بسته میشن که خودش باعث ایجاد صداست بعدش بلافاصله میترال و سه لختی باز میشن
وقتی هم صدا دوم شنیده میشه باز 4 تا دریچه بستند!
استراحت دهلیزها:میترال و سه لختی بازند
استراحت بطن ها:میترال و سه لختی باز و دریچه های سینی بسته!
امیدوارم کامل و صحیح باشه : )

maryam-12

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان مشکین شهر
شهر
مشکین شهر
همه ی گلبول های سفید تنفس هوازی دارن؟!یا بی هوازی؟!:-/

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
همه ی گلبول های سفید تنفس هوازی دارن؟!یا بی هوازی؟!:-/
هردو
مرحله بي هوازي تنفس يا گليكوليز رو كه همه ي همه ي سلول ها دارند مرحله ي هوازي رو هم اونايي كه ميتوكندري دارند كه گلبول سفيد هم داره [فكر كنم :د]

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
برای استو من تو طول سال،این کتاب مبتکران قدیمی که عکس شوالیه روشه رو خوندم،خیلی طولانی بود،زمان برد ولی یاد گرفتم :د . بعدم وقتی من داشتم این تحلیلا رو می خوندم،تازه فهمیدم چرا من انقدر عملکردم تو شیمی ضعیفه، اینکه عمده ی مشکل شاید از خود مبحث استو نباشه،فرمول نویسی، شیمی آلی و ... اینا هم خیلی مهمن،من الان دارم یه چیزایی رو یاد می گیرم،که تو این سه سال نمی دونستم کلا :-" و با اینکه با برنامه ی کانون منطبق نیستم،ولی بلدم حل کنم،حداقل بهتر از قبل...اینم بهش توجه کن شاید همین باشه :-"

mohammad sefidian

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
بچه ها کتاب های سه سطحی کانون چطوری ان؟ استفاده میکنید؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
کسی دفتر نکته و تست و دفتر خلاصه نویسی داره؟
برای دفتر نکته و تست چه جوری نکته پیدا می کنین؟ اصلا چرا همچین کاری کنیم؟ خب سوال رو علامت میزنیم ک نکته شو بخونیم. این به درد رزای نزدیک ِ کنکور میخوره؟
و همچنین خلاصه نویسی به چه درد میخوره؟ :-" مثلا برای سینماتیک و فرمولاش تا اینجا خوب بوده ولی مثلا شیمی برای چی بنویسیم؟ اصلا وقتی جزوه هست چرا اینکارو کنیم؟
و اینکه من یه فصل از ی درسی رو میخونم‌، تموم میشه میره، با شروع فصل بعدی دیگ هیچی ازش یادم نمیاد. بد درس میخونم چنین اتفاقی میفته؟

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
برای دفتر نکته و تست چه جوری نکته پیدا می کنین؟ اصلا چرا همچین کاری کنیم؟ خب سوال رو علامت میزنیم ک نکته شو بخونیم. این به درد رزای نزدیک ِ کنکور میخوره؟
و همچنین خلاصه نویسی به چه درد میخوره؟ :-" مثلا برای سینماتیک و فرمولاش تا اینجا خوب بوده ولی مثلا شیمی برای چی بنویسیم؟ اصلا وقتی جزوه هست چرا اینکارو کنیم؟
و اینکه من یه فصل از ی درسی رو میخونم‌، تموم میشه میره، با شروع فصل بعدی دیگ هیچی ازش یادم نمیاد. بد درس میخونم چنین اتفاقی میفته؟
در مورد قسمت اول که نظری ندارم اما راجع به قسمت دوم بگم که خیلی خیلی مهمه که وقتی یک مبحثیو میخونی از اون مبحث تست پوشش تو برنامت بزاری یعنی مثلا تو سینماتیکو تموم کردی و الان میری رو دینامیک و میخوای از دینامیک تست بزنی برنامت برای مثال باید به این صورت باشه که اگر امروز تو نوبت فیزیک خوندنت قراره هفتاد تا تست فیزیک بزنی شصتا دینامیک بزن و ده تا تست که از مبحث سینماتیک مونده بزن بعد مثلا وقتی میری فصل نوسان ده تا دینامیک و ده تا سینماتیک و پنجاه تا نوسان بزن این باعث میشه کم کم علاوه بر این که عمق یادگیریت تو مبحث خیلی میره بالا تازه هیچ فراموشی هم پیش نمیاد یعنی در واقع تو داری با این روش سه تا مبحثو با هم میبری جلو بدون این که قبلیا یادت بره ..کلا تست پوشش خیلی خیلی خوبه و بهت پیشنهاد میکنم خودم پارسال اجراش میکردم راضی بودم..

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
ببینید شما خودتون جواب خودتون رو دادید . توی چند سطر پایین تر . ببینید :

روال کار برای من این بود . یک فصل رو مثلا سینماتیک . می خوندیم . بعدش می پرید و ب این نتیجه می رسیدم که باید اینو خلاصه کنم . بعدا ک بهش نیاز داشتم ( مثلا قلمچی می خواست برگرده روش ) صرفا از خلاصه ها می خوندم . اما این روند صرفا تا قبل از عید بود . بعد از عید بر می گشتیم سینماتیک رو برای بار دوم به طور حدی می خوندیم تا کاملا مرور شه . خوندنمون هم این بود ک تست های مارک فیزیکمون رو مثلا ، دوباره میزدیم . اما خوب این تست ها یه درسنامه هم می خواست . این درسنامه می تونست کتاب های خلاصه توی بازار باشه ، مث خیلی سبز ها . می تونست هم خلاصه های خودمون باشه . بستگی ب کیفیت و عملکرد خلاصه ها داره .

ببینید ، از نظر من دوران خلاصه نویسی تموم شده . الان سال 96 هست . خلاصه نویسی مال قدیما بود . شاید این حرف خنده دار باشه اما الان کتاب های خلاصه خوبی تو بازار هست ک حتی ممکنه بهتر از خلاصه خودتون باشه . اما یه نکته ای ک هست آدم با خلاصه نویسی "داره ب خودش یاد میده" و این باعث محکم تر شدن مطلب تو ذهنتون میشه. خودتونید ک باید تصمیم بگیرید چه درس هایی نیاز ب خلاصه نویسی شخصی دارید و چه درسهایی نیاز ندارید . توصیه من اینه ک شما همه رو خلاصه کنید (اختصیاصی ها و عربی ) بعدا سر آزمون های فصلی قلمچی(مثل جامع سوم دبیرستان و برگشتن هاش و جامع پیش یک) می فهمید بعضی هاش ب درد می خوره و بعضی ها ش ب درد نمی خوره . بعدا طبق اون ادامه بدین . اون هایی هم ک تصمیم میگیرید خلاصه شخصی نداشته باشید ، اون ها رو از کتاب های خلاصه خوب مثل لقمه یا فیل شیمی ها و ... استفاده کنین .

خلاصه نویسی واقعی ب نظر من اون خلاصه نویسی بود ک توی دور دوم انجام می دادم . یعنی بعد عید شده بود و موقع مرور ها ؛ می فهمیدم این رو خیلی زود یادم میره و اینو با وجود این ک مهمه ، اصلا یادم نمیره . یادمه کل ریاضی (رشته ریاضی)رو توی 4 برگ خلاصه کردم . صرفا اون هایی ک یادم میرفت . (گل سرسبدش برای همه فرمول های جمع ب ضرب و ضرب ب جمع مثلثاته :-":-")و اون 4 برگ رو تا روز کنکور هی می خوندیم و دیگه محکم شده بود .

برای این ک چنین اتفاقی براتون "کمتر"اتفاق بیفته ، نظرم اینه ک درس و مبحثتون رو کش بدین . یعنی چی ؟ یعنی شما مثلا می تونید کل مبحث ترمودینامیک رو توی 5 ساعت بخونید . می تونید یه روز 5 ساعته شرش رو بکنید ، می تونید دو روزه دو تا دو ساعت ونیمه شرش رو بکنید ، می تونید هم توی 5 روز تقریبا غیر پشت هم( مثلا 5 روز از 10 روز - یکی در میون ) بخونیدش .
اون ک 5 ساعته شرش رو بکنید از نظر روحی خیلی حال میده و کمک می کنه . اما حقیقت امر اونه ک آدم داره خودش رو گول میزنه و هر چی بیشتر آدم کش بده مبحث هاش رو ، بیشتر توی ذهنش خواهد موند .

+ یه نکته مهم دیکه اینه ک این خلاصه نویسی صرفا برای خودتونه . هیج جایی قرار نیس چاپ بشه . یعنی از آوردن هر توضیح بیشتری ک می دونید خودتون می دونید(!) خودداری کنید تا حجمش کم شه

پ.ن : فک کنم بلند ترین پستم تو کل پستای سمپادیام بود :-":-":-"

آخرین ویرایش:

...Maedeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تربت حیدریه
سال فارغ التحصیلی
97
یه مشکلی که دارم اینه که خیلی زود حرف دوستی رو که میگه من نمیخونم و یا چن روز به چن روز سراغ کتابام میرمو باور میکنم و باعث ساعت مطالعم بیاد پایینX_X
مشکل بعدیم اینه که تستای استو میتکران خیلی راحت با کسر های پیش ساخته حل میکنم ولی محاسباتم میپیچه به هم و بدتر این که موقع ازمونا نمیتونم از اون کسر ها استفاده کنم واقن نمیدونم چرا؟؟؟؟
باید چکار کنم؟؟؟؟:D
[-o<[-o<کمکم کنین[-o<[-o<
x:

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
یه مشکلی که دارم اینه که خیلی زود حرف دوستی رو که میگه من نمیخونم و یا چن روز به چن روز سراغ کتابام میرمو باور میکنم و باعث ساعت مطالعم بیاد پایینX_X
کلا تو سال کنکور دو مدل دروغ زیاد میگن : یا میگن خیییییییییلییییییی خوندیم تا روحیه ات رو خراب کنن ، یا میگن اصلا نخوندیم تا بی خیالت کنن .

شما برنامه خودت رو داشته باش . اگه برنامه داشته باشی مصلا 5 شنبه هفت ساعت و نیم بخونی ، حتما اون رو اجرا کن ، دیگه کاری ب حرفای دیگران نداشته باشین .

mohammad sefidian

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
مشکل بعدیم اینه که تستای استو میتکران خیلی راحت با کسر های پیش ساخته حل میکنم ولی محاسباتم میپیچه به هم و بدتر این که موقع ازمونا نمیتونم از اون کسر ها استفاده کنم واقن نمیدونم چرا؟؟؟؟
باید چکار کنم؟؟؟؟:D
[-o<[-o<کمکم کنین[-o<[-o<
x:
حتی اگر دوست های شما حقیقت رو بگن و درس نخونن... عوضش خود شما میدونی که تو کشور ادمای زیادی هستن که با برنامه درس میخونن و تلاش میکنن... به دور از حاشیه های این مدلی... شما هم با اونا رقابت میکنی..
برای درس شیمی والا حقیقتش منکه به شخصه از مبتکران نتیجه نمیگیرم...توصیه میکنم اگر خیلی خیلی تو مفاهیم مشکل دارید درسنامه هاش رو بخونید فقط... اگر نه که کلا بذارید کنار....
چون اقای بازرگانی تست تالیفی که 8 سال پیش هم طرح کردن هنوز تو کتابشون هست و بیخیالش نشدن...در صورتی که همه میدونن سوالای شیمی کنکور سخت تر و وقت گیر تر شده....
اگر معلم خوبی ندارید و یا پایه شیمی قوی ندارید و مواردی از این دست... من پیشنهاد میکنم دی وی دی های اقای مصلایی رو خریداری کنید. متلا برای استوکیومتری هر چیزی که لازم باشه برای کنکور اون فصل یاد بگیرید تو سه ساعت میگه... اینطوری تو وقتتون صرفه جویی میشه و مسلما یادگیری تون هم خب کیفیت بالاتری خواهد داشت.
در مرحله بعد اولویتتون این باشه که همون سوالای کنکور چند سوال قبل رو کع تو دی وی دی حل کرده. بعذ یبار دیدن قبلش خودتون حل کنید و دوباره حل استاد رو ببینید.
دقت داشته باشید که صرف حل کردن سوال شاید مهم نباشه...چون سوالای کنکور هر چقدر هم که سخت باشن بازم سوال کنکورن....
مهم اینه که شما الگوریتم درستی رو برای حل سوالای مختلف در ذهنتون حک کنید. و در زمان کوتاه بتونید پاسخ بدید.
بطور متال بنده بعید میدونم که دانش اموزی باشه که سوال از قانون هس بیاد رو نتونه حل کنه...
اما این سریع و درست حل کردنشه که مهمه...
برای شیمی من خودم از رو نشر الگو کتاب مسعود جعفری تست میزنم...بنظرم کتاب خوبیه...سوالاتش رو هم سطح بندی کرده...ولی خب بعد اینکه سوالای کنکور چند سال اخیر رو یاد گرفتم میرم سراغش...
موفق باشید

mohammad sefidian

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
اینکه بعد یه مدت دوباره برمیگردید پله ی اول دو تا بحته...
اول اینکه اون مباحت حفظی هستند.. متل زیست یا بخش هایی از شیمی و فرمول های متلتاتی و و لغات ادبیات و ....
یا اینکه مباحت فهمیدنی و یاد گرفتنی...و یا اینکه تکنیک های خاصی برای حلشون هست .
در هر دو حالت اینکه هیچی ازش یادتون نمیاد و حتی بگیم 50 درصد تسلط خودتون رو از دست دادید. مهم ترینش بنظرم اینه که اون مباحت رو خوب مطالعه نکردید و یاد نگرفتید...
به هر حال در درس های عمومی متلا ارایه ادیبات یا ترجمه عربی... اختصاصی ها مسایل شیمی و ریاضی و فیزیک...خیلی هاش یاد گرفتنیه...
اینی که با یه سوال از مبحت حد مواجه میشیم چطور باهاش برخورد کنیم. اگر خوب یاد گرفته باشیم میدونیم که کی باید هم ارزی استفاده کنیم... کی هوبیتال... یا سوال مربوط به پیوستگی چکار کنیم... معادله لگاریتمی چطوری حل کنیم...اینا رو شما یاد بگیری واقعا دلیلی نداره که فراموش کنی...
اینکه بلد باشیم فلان مدل سوال سینماتیک رو چطور حل کنیم... یا فلان سوال از مدار رو..ما یبار یاد میگیریم تو دو هفته ازمون... و بعد در طول سال طبق برنامه ازمون ها تست بیشتری کار میکنیم و مرور و بازیابی و این داستانا...
پس اگر یه مبحت یاد گرفتنی رو میخونید و دو هفته بعدش دیگ بلد نیستید حل کنید.. بدونید شما در واقع دارید در جا میزنید.
چون قراره یبار یاد بگیرید تو سال کنکور و بقیه ش دیگ تسلطتتون بره بالا و مهم تر از اون سرعتتون.
راجع به مطالب حفظی هم خود من بشخصه.
اون واکنش از فصل یک شیمی 3 که یه ماه پیش خوندم رو الان با ضرایب و حالت فیزیکی موادش و با مجموع ضرایبش و حتی جرم مولی ترکیبات مهم تو اون واکنش رو حفظم....
یا حتی امکان نداره متنی از کتاب زیست بدن و من نتونم دقیقا بگم چه کلماتی تو اون جمله ست... یا برای لغات ادبیات و یا هر مطلب حفظی دیگ...
اما من چکار کردم که اینطور شد!
جواب سوال تو معجزه ای هست به اسم جعبه لایتنر...
من هر مطلب حفظی رو لایتنر میکنم. یبار لایتنر میکنم. درسته که وقت ازم میگیره ولی واقعا اگر طبق برنامه جعبه لایتنر مرور بشه از ذهن ادم بیرون نمیره ک نمیره... حتی تا کنکور و یا سال بعد کنکور...

بالا