• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پیاده روی اربعین

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
امسال طبق آمار سازمان حج و زیارت یک میلیون و پونصد زائر اربعین از مرز های کشور خارج شدن.
حس شما نسبت به این پیاده روی چیه؟
دلتون می خواست جزو این افراد باشین و یا انتقادی به این حرکت دارین؟

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
پاسخ : پیاده روی اربعین

کار خیلی خوبیه.فقط چن تا نکته
۱-پیاده روی و زیارت مستحبه،اما یه عده با رد شدن از مرز بی ویزا قانون رو میشکنن و باعث نا امنی میشن(ناخواسته)پس برای یه چیز مستحب حرام انجام دادن و ب نظرم مسخرس .
۲-خنده داره BBC انگلیسی تقی ب توقی میخوره،دو نفر تو خیابون جمع میشن زود گزارش میده مینویسه راهپیمایی سنگین،ولی در مورد اتفاق ب این عظیمی،کور و کر و لاله !
۳-موافق نیستم ماها ک نرفتیم اسم خودمون رو جا مانده بذاریم و بگیم مثلا راهپیمایی جا ماندگان اربعین . وظیفه ما ک حضور توی اربعین نیست ک،شاید یکی با ایران موندنش از کل جمعیت مهمان و میزبان حاضر تو عراق پیش خدا عزیزتر باشه،پس اسم خودمون رو نذاریم جامانده
۴-یه حادثه عجیبه ک ۲۰ میلیون نفر حتی بیشتر توی یه شهر کوچیک مث کربلا جا نیشن،تمام مردم بسیج میشن برا خدمت زوار،حتی با هم دعوا میکنن به خاطر زوار. فک نمیکنم چنین چیزی جایی دیگه از دنیا باشه،ب نظرم خیلی خاصه . این ک طرف هیچی هیچی نداره اما صرفا میاد کف پای زائرا رو‌ ماساژ بده،بعد از این کارش کلی هم خوشحال میشه،این بی نظیره.
۵- در آخر این هم قابل توجهه،یه نفر ۱۴۰۰ سال پیش کشته شده،اما بعد این همه وقت این همه آدم از تمام دنیا میان صرفا «به یاد او»
فک کنم مورد هایی ک نوشتم از پایین ب بالا مهم باشن :D یعنی برعکس

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
بازم هیچی :'(
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز_پردیس
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام
اینستاگرام

حالا از این که وقتی جمعیتی به این حجم وارد یه شهری که زیر یک میلیون جمعیت داره میشن تا چه حد میتونه وضعیت بهداشتی مشکل داشته باشه بگذریم،هیچ وقت این حرکات شیعیان رو نمی تونم منطقا قبول کنم به نظرم اگه خدایی هم وجود داشته باشه و خدای نرمالی باشه ترجیح میده که این آدما از وقتی که سر این کار های بیهوده میزارن به جاش کارای مفید انجام بدن حالا مثلا کتاب خوندن،جمع کردن آشغالای محیط زیست و...؛ راضی تره.

به نقل از rezchit :
۲-خنده داره BBC انگلیسی تقی ب توقی میخوره،دو نفر تو خیابون جمع میشن زود گزارش میده مینویسه راهپیمایی سنگین،ولی در مورد اتفاق ب این عظیمی،کور و کر و لاله !
بی بی سی درسته که در برابر زندانیان سیاسی سکوت می کنه اما نه این خبر هارو میگه اگه کانال تلگرام بی بی سی باشی می بینی که خبرش هست

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

خدای شیعیان همون خداییه ک توی کتاب اسمانیش حج رو واجب کرده...پس عملا مخالف تجمعات اینطوری نیست...
و اینکه واقعا اینکه کسی بخواد انتقادی بکنه ب این حرکت یکم تعجب بر انگیزه....حرکت جمعی مردم بصورت داوطلبانه و از روی عشق و علاقه و اعتقاد شخصی....چ انتقادی بجز اینکه:
"این مردم دیوونن ..عقل ندارن و فلان "
داره؟

و خب فک کنم این انتقادم صحیح نیس....
نمیشه ب 20 ملیون رفته و احتمالن 20 میلیون نرفته گفت تو داری اشتباه میکنی و بجاش برو آشغال جمع کن محیط زیستو تمیز کن یا کتاب بخون...
منظورم اینه ک هرکاری جایگاه خودشو داره...و نمیشه و اصلن نباید ب کسی گفت فلان کار مفیدتره اینکارو کن...
مصداق سلب ازادیه...
چ کاریه جشن عروسی و تولد میگیرین؟..بجاش پول بدید بهزیستی...
چ کاریه با رفیقاتون بیرون میرید و تفریح بجاش کتاب بخونید...
چ کاریه سفر میرید....بجاش یکار مفید کنید...
اصلا و ابدا مطرح نیس

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر

[quote author=آقا حمیدرضا l
بی بی سی درسته که در برابر زندانیان سیاسی سکوت می کنه اما نه این خبر هارو میگه اگه کانال تلگرام بی بی سی باشی می بینی که خبرش هست
[/quote]
حتما کانال تلگرام بی بی سی فارسی؟
اونم ب خاطر این ک فارسی زبان ها در گیرن صرفا‌...
این خبر ب خدی مهمه ک باید خبر اول هدلاین بی بی سی ورد باشه. ب یاد دارم موقعی تو تونس بمب گذاشتن و فرداش مردم تونس رفته بودن در حمایت دولتشون راهپیمایی ، چنان خبر اولش نوشته بود mass rally ک من چه فکرها نکردم،ولی وقتی نشون داد ، انصافا از راهپیمایی های عادی بعد نماز جمعه ای ما هم خلوت تر بود ! چه برسه ب قدس و ۲۲ بهمن . چه برسه ب این اربعین .
جالب این جاست همون حکایت mass rally خبر اول هدلاین هاش بود !
واقعا این نباید جز هدلاین هاش باشه؟ تازه با این همه ناامنی تو عراق جرات میخواد سفر ب این کشور !
قطعا نباید باشه چون برا مردم جهان سوال میشه ک این مردم چشونه؟ و فقط تنها دیدی ک از اسلام ب مردم میدن، داعش یا ب قول خودش دولت اسلامی هست
این جوری دنیا داره کنترل میشه !

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
بازم هیچی :'(
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز_پردیس
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Mohammadreza128 :
خدای شیعیان همون خداییه ک توی کتاب اسمانیش حج رو واجب کرده...پس عملا مخالف تجمعات اینطوری نیست...
و اینکه واقعا اینکه کسی بخواد انتقادی بکنه ب این حرکت یکم تعجب بر انگیزه....حرکت جمعی مردم بصورت داوطلبانه و از روی عشق و علاقه و اعتقاد شخصی....چ انتقادی بجز اینکه:
"این مردم دیوونن ..عقل ندارن و فلان "
داره؟

و خب فک کنم این انتقادم صحیح نیس....
نمیشه ب 20 ملیون رفته و احتمالن 20 میلیون نرفته گفت تو داری اشتباه میکنی و بجاش برو آشغال جمع کن محیط زیستو تمیز کن یا کتاب بخون...
منظورم اینه ک هرکاری جایگاه خودشو داره...و نمیشه و اصلن نباید ب کسی گفت فلان کار مفیدتره اینکارو کن...
مصداق سلب ازادیه...
من جایی تو جملم از باید و نباید حرفی نزدم که مصداق سلب آزادی باشه،صرفا نظرمو گفتم که کار بیهوده ایه و می تونه ضرر هم داشته باشه! :|
چ کاریه جشن عروسی و تولد میگیرین؟..بجاش پول بدید بهزیستی...
چ کاریه با رفیقاتون بیرون میرید و تفریح بجاش کتاب بخونید...
چ کاریه سفر میرید....بجاش یکار مفید کنید...
اصلا و ابدا مطرح نیس
تو داری کارهای تفریحی رو با یه مراسم مذهبی که برای "خدا" انجام میشه مقایسه می کنی ، گفتم اگه خدای نرمالی باشه کارهای مفید رو اصولا باید به کارهای بیهوده ترجیح بده!

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

حالا كاري به مردم عادي ندارم دولت چرا جمع كرده رفته عراق؟:))

نمیشه و اصلن نباید ب کسی گفت فلان کار مفیدتره اینکارو کن... مصداق سلب ازادیه...
چرا نشه؟ شما تو ايران زندگي ميكنين؟
نع ببينيد نميخواد اشغالارو جمع كنن يا فلانكارارو بكنن ولي حداقل بايد به يك سري قانون عمل كنن وقتي ميرن اونجا به طور مثال كوچكترين چيز اينه كه به صورت قانوني از مرز خارج بشند نع با عشق و فلان
صرفا هم نظر خاصي ندارم همونطور كه گفتين بعضيا دوست دارن ميرن و خب اونقدرا هم برا عراق بد نيست اين دوستمون گفتن بيست ميليون اگه ده ميليونش خارجي باشند فقط برا ورود ده دلار فكر كنم ميگيرن ميشه صد ميليون دلار در مجموع

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

ن....ببینید این یه مراسم واجب یا امر شده نیست ک بخاید با اون چیزایی ک من مقایسه کردم تضادی توش ببینید...
اینم هرکی انجام میده خودش قبول داره و عشق ب انجامش داره...دقیقا مثل مراسمات تفریحی...کسی برای خدا نمیره اربعین کربلا...و خدا هم امری نکرده ب این موضوع....

صرفن اینکه بیان "کار بیهوده" با این منطق شما برای بسیاری از کارای روزانه تمام مردم دنیا مجاز میشه...

و بجز اعمال حیاتی بدن و چند قلم کار انسانی بقیه کارای ادم میتونه از عقیده و سلیقش نشات بگیره ک شاید سودی نرسونه بلکه ضررم برسونه...ولی بازم ب نظر بنده ما حق نداریم...اونو بیهوده بشماریم...چون خودمون قبول نداریم....

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

"حتی" انجام کار بیهوده تا وقتی آسیبی به کسی نمیزنه مشکلی نداره...چه بخوایم قبول کنیم چه نه همه مردم دوس ندارن به تعالی با اون تعریفی که ما ازش داریم برسن. اصلا طرف تعمدا دلش میخواد در نادانی باقی بمونه.تا وقتی این نادانی ش ضرر به کسی نمیزنه ما حق نداریم جلوش رو بگیریم.انتخاب خودش بوده در هر حال.

من بین پیاده روی اربعین با مسافرت معمولی به خارج از کشور فرق خاصی نمیبینم.چون نه جزو احکامه نه حدیث داریم براش نه هیچ چیز دیگه ای.یک نفر دوس داره میره.ما حق نداریم قضاوتش کنیم.چون کارش به ما آسیبی نمیزنه.
اما اوضاع وقتی متفاوت میشه که بدون روادید از مرز رد میشه.این رو میشه روش بحث کرد.ولی ذات رفتن ه رو نه.

توی این پیاده روی ه فقط ایرانی ها که شرکت نمیکنن.از روسیه،آرژانتین هم آدم میره مثلا.چرا کسی اونجا نمیگه "اینا چرا دارن میرن؟" واضحه چرا این حرفا فقط در ایران زده میشه.

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق

به نقل از rezchit :
[quote author=آقا حمیدرضا l
بی بی سی درسته که در برابر زندانیان سیاسی سکوت می کنه اما نه این خبر هارو میگه اگه کانال تلگرام بی بی سی باشی می بینی که خبرش
هست
حتما کانال تلگرام بی بی سی فارسی؟
اونم ب خاطر این ک فارسی زبان ها در گیرن صرفا‌...
این خبر ب خدی مهمه ک باید خبر اول هدلاین بی بی سی ورد باشه. ب یاد دارم موقعی تو تونس بمب گذاشتن و فرداش مردم تونس رفته بودن در حمایت دولتشون راهپیمایی ، چنان خبر اولش نوشته بود mass rally ک من چه فکرها نکردم،ولی وقتی نشون داد ، انصافا از راهپیمایی های عادی بعد نماز جمعه ای ما هم خلوت تر بود ! چه برسه ب قدس و ۲۲ بهمن . چه برسه ب این اربعین .
جالب این جاست همون حکایت mass rally خبر اول هدلاین هاش بود !
واقعا این نباید جز هدلاین هاش باشه؟ تازه با این همه ناامنی تو عراق جرات میخواد سفر ب این کشور !
قطعا نباید باشه چون برا مردم جهان سوال میشه ک این مردم چشونه؟ و فقط تنها دیدی ک از اسلام ب مردم میدن، داعش یا ب قول خودش دولت اسلامی هست
این جوری دنیا داره کنترل میشه !
این که 20 میلیون نفر میرن کربلا ارزش خبری چندانی نداره چون موضوع سیاسی خاصی نیست و صرفا یه تجمع مذهبیه مثل هزاران تجمع مذهبی هزاران دین دیگه هر چند تعداد نفراتش بیشتره
.اگه اینطوری باشه حج هم باید خبر اول همه رسانه ها باشه ولی نیست. ولی اگه یک هزارم این تعداد برای یه اعتراضی،اغتشاشی،انقلابی چیزی دور هم جمع بشن اونوقته که اهمیت پیدا میکنه برای همه رسانه ها هم همینه نه فقط BBC

بالا