• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معجزه

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
سلام!

همین الان که نشستید یکی از تو آسمون میاد پایین و جلوی شما یک کار کاملا ماوراالطبیعه انجام میده! مثلا یهو بطری آب کنارتون رو بر میداره یه کفتر هم از جیبش در میاره و آب رو میریزه روی کفتر و کفتر تبدیل به آدم میشه و میگه من از طرف خدا هستم و بخدا ایمان بیاور و جفتشون هم غیب میشن! :-"

شما از داستان بالا چ نتیجه ای میگیرید ؟ آیا اصلا نتیجه ای از این داستان میشه گرفت ؟

×آپدیت: فرض کنید این اتفاق برای تمام جهان بیفته و یک نفر هر هفته 5 شنبه ها بیاد رو زمین و از این کارا کنه! آیا این اتفاق و حرفایی که دوستِ بزرگوارمون(اونی که از آسمون میاد) زده, بر چیزی دلالت میکنه ؟

• لایک
امتیازات: MHO

ph_pouya

p o u y a
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز (سابقاً :-")
پاسخ : یک معجزه ی عحیب و غریب !

ببین چرایی داستانت کلاً زیر سواله، این‌که چرا باید هم‌چین اتفاقی بیفته -در واقع چرا باید برای من نوعی بیفته- بالفرض که این معجزه باشه و برای کسی هم پیش اومده باشه، چرا فراگیر نیست و برای یه فرد خاص اتفاق افتاده؟ اغلب اتفاق‌هایی که امروزه می‌افتن و معجزه تلقی می‌شن یا خیلی تصادفی و توجیه پذیرن یا که اصلا فراگیر نیستن و عده‌ی کمی (عموماً یکی دو نفر) به درستی و صحتش اطمینان می‌ده. چیز دیگه‌ای که مطرحه اگه این داستان فرضِ محضه برای این‌که بگیم ایفX دنY، خب توی فرضیاتمون می‌تونیم ایمان به خدا رو بپذیریم. ولی اگه واقع گرایی توش باشه تنها چیزی که می‌شه در موردش گفت اینه که ناشناخته‌ها چیزهایی هستن که باید شناخته بشن حالا به طرق مختلف، دلیلی نداره هرچی رو که ندونیم نسبت بدیم به خدا.

پ.ن: لطفاً عنوان تاپیک رو عوض کن طوری که بیش‌تر مفهوم سوالت رو برسونه.

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

اگر همچین اتفاقی برای من ویش بیاد،چون خیلی یهویی بوده و معمولا در دعوت به دین،استمرار دعوت لازمه ک تو ذهن ،حتی،یک نفر بخواد بشینه،فکر میکنم ک اشتباه دیدم یا توهم زدم!
و نمیدونم منظورتون چیه ک میگید "چه نتیجه ای میگیرید از این داستان!؟" از چ لحاظ مثلا؟

چرا فراگیر نیست و برای یه فرد خاص اتفاق افتاده؟
چرا که نه؟!

اغلب اتفاق‌هایی که امروزه می‌افتن و معجزه تلقی می‌شن یا خیلی تصادفی و توجیه پذیرن یا که اصلا فراگیر نیستن و عده‌ی کمی (عموماً یکی دو نفر) به درستی و صحتش اطمینان می‌ده.
تصادفی و توجیه پذیر فکر نکنم برای "معجزه" درست باشه!اعجاز چیزیه ک ادمای عادی نمیتونن انچام بدن،ینی توجیهیم نداره،اگر توجیه داشت ادما میتونستن انجام بدن :D
بخش دومش رو نفهمیدم ینی چی.

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از rreezzaa :
نتیجه میگیرم اون فرد اسکیزوفرنی داره
کدوم فرد؟ :-?
اونی ک از اسمون فرود اومده؟اون ک غیب میشه اخرش.

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از MHO :
کدوم فرد؟ :-?
اونی ک از اسمون فرود اومده؟اون ک غیب میشه اخرش.
اونی که اینارو میبینه

• لایک
امتیازات: MHO

ph_pouya

p o u y a
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز (سابقاً :-")

به نقل از MHO :
خب ببین از دو منظر قابل بحثه این:
اول. تو طول تاریخ معجزات عمدتاً توسط پیامبران انجام شده دیگه، تو اکثرشون هم جمعیت قابل توجهی برای دیدن این معجزه حضور داشته‌ن. این نشون می‌ده که تمایل به سمت اینه که تعداد بیش‌تری با یک اعجاز هدایت بشن. منطق هم همین رو می‌گه، اگه خدایی وجود داشته باشه که بخواد معجزه‌ای انجام بده منطقاً رو هر تعداد آدم که امکانش باشه ارایه می‌کنه. تو تاریخ هم هست دیگه، که خدا به پیامبرش گفت برو قومت رو فلان جا جمع کن و بعدش معجزه اتفاق می‌افته. البته می‌گم همیشه این‌طور نبوده.
دوم. اون کسی که شاهد معجزه بوده چه فرقی با من X داشته که من شاهدش نبودم؟ چی اون فرد رو متفاوت می‌کنه که شایسته هم‌چین چیزی باشه؟ دلیلی به ذهن من نمی‌رسه.

به نقل از MHO :
تصادفی و توجیه پذیر فکر نکنم برای "معجزه" درست باشه!اعجاز چیزیه ک ادمای عادی نمیتونن انچام بدن،ینی توجیهیم نداره،اگر توجیه داشت ادما میتونستن انجام بدن :D
من از منظر خودم می‌گم که معجزه در نظر من (کسی که به وجود خدا اعتقادی نداره) چیزیه که می‌تونیم یا تصادفی درنظرش بگیریم یا این‌که توجیه منطقی با داشته های فعلی‌مون براش پیدا نکنیم. مغز من این رو قبول نمی‌کنه که یک اتفاقی بیفته و توجیهی براش وجود نداشته باشه. صرف وجود توجیه هم باعث انجام کاری نمی‌شه. ما می‌تونیم وجود چیزهایی مثل انرژی تاریک توی کهکشان رو توجیه کنیم، گرچه نمی‌دونیم دلیل وجودش چیه، اما برامون توجیه داره که وجودش با یک نسبت خیلی دقیقی برای ثبات جهان ضروریه، درحالی که هیچ انسانی نمی‌تونه این انرژی رو ببینه یا حسش کنه یا تولیدش کنه.
به نقل از MHO :
بخش دومش رو نفهمیدم ینی چی.
منظورم اینه که اگه ما فرض می‌کنیم این اتفاق بیفته و فقط فرض باشه و تو دنیای واقعی نتایجش رو اعمال نکنیم به نظرم به اندازه کافی قابل انجامه که براساس این فرض بگیم که به خدا ایمان آوردیم. تو چارچوب فرض این رو می‌تونیم داشته باشیم اما تو چارچوب واقعیت ابداً. تو واقعیت باید از هر نظر بررسی کنیم و ببینیم که عقیده‌های مختلف چی هستن در مورد این بحث. و باز هم من از دیدگاه یک خداناباور می‌گم که چیزی که برای من ناشناخته‌س رو تو طبقه بندی معجزه قرار نمی‌دم.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

ببینید نظر خودم اینه که هیچ نتیجه گیری بر اساس این اتفاق ها نمیشه کرد چون هزاران هزار دلیل مختلف میتونه باعثِ اتفاق افتادنِ این اتفاق باشه!

آخرین ویرایش:

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از On The Verge Of Insanity :
ببینید نظر خودم اینه که هیچ نتیجه گیری بر اساس این اتفاق ها نمیشه کرد چون هزاران هزار دلیل مختلف میتونه باعثِ اتفاق افتادنِ این اتفاق باشه! حالا مخالفت کنید :D
خب بقول ما ترکا ممدعلی حرفت چیه؟؟
(میخوای چیو برسونی؟؟)

نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
loading
رشته دانشگاه
...
پاسخ : معجزه

اون مرد قدرتی داره که برای من ( تقریبا همه) نا شناخته هستش پس منطقی که فکر کنم دانشی هم داره که برام ناشناخته هستش، شما رو نمیدونیم اما من دنبال کردن ناشناخته ها رو دوست دارم پس سعی می کنم به حرفش اعتماد کنم و به دنبال نشانه های دیگه برم،در واقع دیدن همین آدم به معنی اینه که دنیا اونجور نیست که الان میشناسیم و ممکن کاملا متفاوت باشه چیزی که از صمیم قلب آرزوش رو دارم.

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
میفهمم یه شعبده باز زبردسته!

بالا