• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا پرندگان صبح آواز می خوانند؟

• شروع کننده موضوع fatemes
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

fatemes

مهمان
خب، دلیل های زیادی برای آواز خوندن پرنده ها وجود داره که در شاخه رفتارشناسی پرنده ها بررسی میشه. به عنوان مثال برای جفت یابی، دادن هشدار، پیدا کردن غذا و ... پرنده ها آواز میخونن. اما چرا صبح پرنده ها آواز میخونن؟ چه چیزی باعث شده این زمان خاص رو برای آواز خوندن انتخاب کنن؟

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری
پاسخ : چرا پرندگان صبح آواز می خوانند؟

نحوه،زمان،دفعات و حالت خواندن هر گونه با یک گونه دیگه متفاوته.اینکه بعضی از پرندگان الآن وقت جفت گیریشون باشه طبیعیه.یک احتمال که من میدم اینه که یک یا چند گونه از پرنده های شهری منطقه های شهری مختلف،تایم آوازخوانیشون در صبحه.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

بنظر من ذکر خدا رو میگن:
"سَبَّحَ لِلّهِ مافِي السَّمَواتِ وَاهَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ؛."
منبع :
http://www.hawzah.net/fa/Article/View/93308/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D9%85-%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از fatemes :
خب سوال اینجاست که چرا صبح؟ چون میدونیم صبح زمان هیچ کدوم از رفتارهای اشاره شده نیست

چرا نباید باشه؟بسته به گونه متفاوته.دلیلی نیست که یه گونه رفتارهای جنسیش در صبح نباشه.همچنین چرخه های زمانی اون ها هم با ما فرق میکنه.

به نقل از Thousand Light Years Away :
بنظر من ذکر خدا رو میگن:
"سَبَّحَ لِلّهِ مافِي السَّمَواتِ وَاهَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ؛."
منبع :
http://www.hawzah.net/fa/Article/View/93308/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D9%85-%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF
خسته نباشید با این منبع دادنتون واقعا.

x.این رو اخطار بدم که من در بحث های علمی بصورت رادیکال عمل میکنم.از این به بعد با پست های نیاز مند منبعی که منبع نداشته باشن یا منبع معتبری نداشته باشن و بصورت یک فکت مطرح بشن برخورد میکنم.اینجا قراره بحث علمی بشه،نه اینکه از سایت های دینی اینچنینی منبع بدید.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

در این باره نظریاتِ زیادی وجود داره ، که لزوماً با هم ناسازگار نیستن

1/ سطحِ نور در صبح پایین ـه و در اون زمان پرندگان نمیتونند به دنبالِ غذا برن ، اما از اونجا که سطحِ نور رویِ تعاملاتِ اجتماعی حیوانات اثر نمیذاره ، پس به اونها یک فرصت خوب برایِ آواز خوندن و ارتباط برقرار کردن رو میده.

2 / پرندگان با سیگنال هایِ آواز ، به همنوعانِ خودشون در موردِ قدرت و شادابی ـشون خبر میدن ، آواز خوندن یک بخش بزرگ از زندگی پرندگان ـه ، اما همین آواز خوندن از پرندگان انرژی و زمان میگیره.
آواز خوندن با صدایِ بلند و محکم موجب میشه همه ی پرندگانی که صداش رو میشنون ،این رو متوجه بشن که به اندازه کافی قوی و سرزنده هست که بتونه زندگیش رو ادامه بده.
به علاوه آواز خوندن برایِ جذبِ جفت هم مفید هست ، و همچنین به رقبا میگه که من هنوز در قلمرو ی خودم هستم و از قلمروی خودم محافظت میکنم. [nb]Brown, T. J. and Handford, P. (2003). Why birds sing at dawn: the role of consistent song transmission. Ibis 145: 120-129. doi: 10.1046/j.1474-919X.2003.00130.x.[/nb] [nb]Hutchinson, J. M. C. (2002). Two explanations of the dawn chorus compared: how monotonically changing light levels favour a short break from singing. Animal Behaviour 64: 527-539. doi: 10.1006/anbe.2002.3091.[/nb]

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من اینا رو پیدا کردم،ک به نظرم جالب و منطقی اومد:
The birds’ chorus actually begins well before dawn since the sky begins to brighten well before the sun actually appears, and it lasts for two or three hours. Early morning is the most effective time to sing since cold damp air allows a sharper sound that travels further maybe twenty times further than at mid-day.
[nb] Dr Peter Jarvis Trustee, The Wildlife Trust for Birmingham and the Black Country [/nb]
میگه که،به علت کیفیت هوا(سرد تر،تمیز تر و باد کمتره نسبت،شدت اثر این صدا زیاد میشه) که علاوه بر اینکه راندمان انرژی زیادی ک مصرف میکنه رو بالا میبره،این شدت صدا هم باعث تعیین قلمرو میشه(ترسوندن حریفا) و جذب جفت!(شاید فکر کنید که بعد مسافتش هم زیاد میشه،ولی این رد شدست!ولی شدت اثرش زیاد میشه.)

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از Radikal :
در این باره نظریاتِ زیادی وجود داره ، که لزوماً با هم ناسازگار نیستن

1/ سطحِ نور در صبح پایین ـه و نمیشه در اون زمان پرندگان به دنبالِ غذا برن ، اما از اونجا که سطحِ نور رویِ تعاملاتِ اجتماعی حیوانات اثر نمیذاره ، پس به اونها یک فرصت خوب برایِ آواز خوندن و ارتباط برقرار کردن رو میده.

2 / پرندگان با سیگنال هایِ آواز ، به همنوعانِ خودشون در موردِ قدرت و شادابی ـشون خبر میدن ، آواز خوندن یک بخش بزرگ از زندگی پرندگان ـه ، اما همین آواز خوندن از پرندگان انرژی و زمان میگیره.
آواز خوندن با صدایِ بلند و محکم موجب میشه همه ی پرندگانی که صداش رو میشنون ،این رو متوجه بشن که به اندازه کافی قوی و سرزنده هست که بتونه زندگیش رو ادامه بده.
به علاوه آواز خوندن برایِ جذبِ جفت هم مفید هست ، و همچنین به رقبا میگه که من هنوز در قلمرو ی خودم هستم و از قلمروی خودم محافظت میکنم. [nb]Brown, T. J. and Handford, P. (2003). Why birds sing at dawn: the role of consistent song transmission. Ibis 145: 120-129. doi: 10.1046/j.1474-919X.2003.00130.x.[/nb] [nb]Hutchinson, J. M. C. (2002). Two explanations of the dawn chorus compared: how monotonically changing light levels favour a short break from singing. Animal Behaviour 64: 527-539. doi: 10.1006/anbe.2002.3091.[/nb]
مگه شب ها هم سطح نور پايين نيست؟يا دم غروب؟ پس چرا اون موقع آواز نمي خونن؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Hossein9021 :
مگه شب ها هم سطح نور پايين نيست؟يا دم غروب؟ پس چرا اون موقع آواز نمي خونن؟
اگر پرنده خونگی داشته باین،میبینین ک از غروب به بعد خوابن،بعد ساعت 4 صب اینا بیدارن!
زندگی پرنده ها کلا پر هزینست،اینا میان تقسیم تایم میکنن،صبحا که غذا به خوبی پیدا نمیشه،بیشتر میخونن و در طی روز هم میخونن و دنبال غذا هم میگردن!

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

الآن باید تقسیم بندی و بحث رو کمی کنید.آیا منظور فقط پرنده های شهریه یا کل پرنده ها؟کدوم گونه ها؟در کل طبیعت یا در داخل شهر؟
اصلا مشخص نیست راجع به چی بحث میکنید الآن؟و اینکه کی گفته همه پرنده ها فقط صبح آواز میخونن؟الآن پنگوئن صبح آواز میخونه مثلا؟لک لک؟مرغابی؟شتر مرغ؟

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

شمار زیادی از گونه‌های پرنده‌های شهری مثل توکای سیاه، سسک، سهره و صعوه در آغاز صبح آواز می‌خونن. امّا در حقیقت گونه‌های مختلف پرندگان، در ساعت متفاوت روز آواز می‌خونن. دلیل این که سر صبح خیلی توی چشم می‌زنه اینه که شهر اون موقع ساکته و این آوازها بیشتر به گوش می‌رسن. در عین حال سیگنال آغاز آواز خوندن اغلب به میزان نور بستگی داره و این‌طوری تنظیم می‌شه. [nb]https://www.crcpress.com/Reproductive-Biology-and-Phylogeny-of-Birds-Part-B-Sexual-Selection/Jamieson/p/book/9781578084449[/nb]

دلیل خوندن هم اغلب جلب توجّه برای جفت‌یابی به وسیله‌ی به رخ کشیدن قدرت حنجره‌ست و همچنین یادآوری این که پرنده‌ی مورد نظر انقدر قوی و سالمه که یک شبِ دیگه هم دووم آورده و زنده و سالم مونده. نورِ روز در اون ساعات کم‌تر از اینه که بشه غذا پیدا کرد ولی انقدری هست که برای جلب توجّه و جفت‌یابی اقدام کنن پرنده‌ها. [nb]Hutchinson, J. M. C. (2002). Two explanations of the dawn chorus compared: how monotonically changing light levels favour a short break from singing. Animal Behaviour 64: 527-539. doi: 10.1006/anbe.2002.3091.[/nb]

بالا