• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

قوه تخیل ، چقدر ازش استفاده می کنید؟

شما چقدر از قوه تخیلتون استفاده می کنید؟

• هیچی

رای‌ها: 1 1.7%
  • کم

رای‌ها: 6 10.0%
  • متوسط

رای‌ها: 7 11.7%
  • زیاد

رای‌ها: 15 25.0%
  • خیلی زیاد

رای‌ها: 31 51.7%

• رای‌دهندگان
    60
  • شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
تخیل توانایی دیدن و به‌تصویرکشیدن هرچیزی در ذهنه. قوه یعنی یک نیرو و انرژی و استعداد. قوه تخیل یعنی تخیل یک نیرو و استعداده. نیرو از این لحاظ که به شما یک توانایی هایی میده و استعداد از این لحاظ که قابل پرورشه.

تخیل که یک زمانی یک پدیده زشت تلقی میشد. شاید هنوز هم تلقی میشه. یعنی اگر بچه ای تو ذهنش داستان میساخت و موجودات خیالی میساخت یا حرف های تخیلی میزد سریعا پدر مادرش جلوش رو میگرفتن از ترس اینکه یه وقت دچار توهمات اسکیزوفرنی نشده باشه! ( شبیه جان نش تو فیلم ذهن زیبا ) یک جور بیماری طور رفتار میکردن باهاش. یا مثلا وقتی کسی یک تخیل و آرزو و یک تصویر آرمانی تو ذهنش بود سریعا میزدنن تو سرش که این خیالات چیه و اینجوری نیست اونجوری نیست و واقعی زندگی کن و ...
توی آموزش پرورش هم خداروشکر تخیل کنار چیزهای بسیار دیگه ایه که هیچ وقت یاد داده نمیشه. نقاشی رو که همیشه پیچوندیم و یه چیز ثابتی کشیدیم یا کشیدن برامون! کسی داستان نویسی بهمون یاد نداده و هیچ کس ازمون نخواسته یک تصویر ذهنی رو بسازیم یا بهش فکر کنیم! حتی از پدیده ای مثل دوران جامعه آرمانی امام زمانی هم هیچ وقت یک تصویر ذهنی داده نشده بهمون! واسه همینه که نویسنده ها و کارگردانان کتاب ها و فیلم های تخیلی ایرانی نیستن. واسه همینه که چیزی مثل ارباب حلقه ها یا هری پاتر تو ایران به وجود نمیاد!
Visual-imagination_-Concept-of-small-genius_Copyright-Alphaspirit-Shutterstock.jpg

اما تخیل چه خاصیتی داره؟
به نظر من فایده اصلیش اینه که فرد میتونه یک چیزی رو تو ذهنش بسازه و بعد در دنیای عملی به دنبال واقعی کردنش بره. مثلا کسی که لامپ و برق اختراع کرده شاید اولش تخیل کرده که آیا میتونه توی شب، هوا رو روشن کنه؟ کسی که تلفن اختراع کرده اول تخیل کرده که مردم از راه دور باهم حرف بزنن یا کسی که موبایل اختراع کرده تخیلش تلفنی بوده که سیم نداشته باشه!

به نظر شما فایده تخیل چیه؟ چقدر خودتون اهل تخیل بودید و هستید؟ دیگران چه رفتاری با تخیل شما داشتن؟ چجوری تخیلمون رو تقویت کنیم؟ اصلا تخیل خوبه یا بده؟!

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : قوه تخیل ، چقدر ازش استفاده می کنید؟

.خب،اول اینکه تاپیک جالبیه.
.تخیل یجور بیرون پریدن از دنیای واقعیه که خیلی چیزا درِش به مذاق ادم خوش نمیاد.مثلا شخصیت ادما،جاهایی که میخوای بری یا باشی،کسایی که میخوای ببینی و...حالا این هم خوبه،چون کمی از لذت داشتن خواسته همونو جبران میکنه از ی طرفم به نظرم بده!چون تو تخیلات اکثرا همه چیز ایده اله،ولی وقتی میای بیرون میبینی"اخ،همون دنیای سرد و خشن،دوباره!" که خیلی چیزاشو نمیشه تغییر داد (یا حدااقل در موقیعیت الان نمیشه!)،که این یجور سرخوردگی به بار میاره!که این ی چرخه رو درست میکنه تا جاییکه ممکنه طرف تو تخیلاتش زندگی کنه و واقعیت رو نپذیره که بهش میگن"هذیان"

.فایده دیگه ای که داره،بنظرم،ما رو با رویارویی با چیزایی که هنوز اتفاق نیوفتاده اماده میکنه!مثلا تو تخیل ،خودتو تو یک لباس ببینی یا یک گفتگویی رو داشته باشی!یجور اماده سازیه پیش از وقوعه!

.به نظرم،خیلی از اختراعات و نقاشی و کارای هنری،منشأش تخیله!ی چیزیو میبینی،سعی میکنی بسازیش.یا همین رمانای فانتزی!

.خوندنِ کتابای فانتزی تخیلی،کمکِ خوبیه!چون تو سیستم اموزشی ما،معمولا تخیل جایی نداره،ولی یکی از کارایی که میشه کرد،خوندن کتابای تخیلی،فیلمای تخیلی و...هست!

.و اینکه یه جایی خوندم،که ادما برای جبران کمبودای زندگیشون به تخیل رو میارن!یا مثلا دنبال همسری میگردن که تو ذهنشون،مادر یا پدر فوق العاده ایده الشونه.

.به شخصه،ادمیم که خیلی دور و بر تخیل میچرخم!کتابا،فیلما ،فکر کردن درباره مشکلات که مثلا برای کمبود اب چیکار میشه کرد؟ی طرح تخیلی میسازم،میرم دنبالش اگر همچین چیزی باشه بیشتر پیگیری میکنم!یا ی جاهایی و ی چیزایی ،خلاصه بهتر از دنیای واقعیه :D

.من. به بیشتر دوستام،این کتابارو پیشنهاد میکردم ولی همیشه میگن"تخیل به چه دردی میخوره؟ما تو دنیای واقعی زندگی میکنیم" و از این جور حرفا!

+ببخشید طولانی شد :D
++به نظرم یه سوال دیگه هم اضافه کنید که "چگونه تخیل را تقویت کنیم؟"

A.R.P

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
98
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نظر من شما از وقتی وارد اموزش و پرورش ایران میشید یک شات گان میگیرن تو دهن قوه ی تخیلتون و کار رو تموم میکنن و خب چیزی نمیمونه که ازش استفاده کنی

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بچه ها نظر بدید. جدن تاحالا راجع به تخیل فکر نکردید؟

F@RN@Z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 2
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
زیست شناسی سلولی و مولکولی

من خودم به شخصه خیلی از قوه ی تخیلم استفاده میکنم :-"
شده ساعت ها بشینم و به یه موضوع خاص که وجود خارجی نداره فک کنم :-"
مثلا همین دستگاهی که دارم میسازم :-?
اولش فقط یه توهم بود ولی کم کم توی ذهنم رنگ گرفت و جایگاه مهمی رو به خودش اختصاص داد :)
اگه بشه...خیلی از مشکلات حل میشن...خیلی از بزرگ ترین مشکلاتی که بشر داره باهاشون دست و پنجه نرم میکنه... :-"
خب توی دنیا اکثر آدما مشکلات رو به طور سطحی از بین میبرن،یعنی اتفاقی که افتاده رو سعی میکنن خنثی کنن ولی بنظر من این اشتباهه
باید مشکلات رو از ریشه حل کنیم تا مشکلات ثانویه بوجود نیان :-?
توی این راه سه نفر بهم خیلی امید دادن >:D<
مادرم،دبیر شیمی کلاس نهم و یکی از اساتید خوبم >:D<
اما بقیه همش میگفتن(و میگن) که این امکان نداره؛بیخیال این خیالبافی ها؛برو بشین سر درست؛اینهمه دانشمند نتونستن بعد تو بتونی و... :-w
شاید حرف های بقیه بیشتر روی من اثر گذاشت و یه مدت طولانی بیخیال شدم ولی توصیه ی من به شما اینه که هرچقدر دیگران با حرف هاشون سعی در بازداشتن شما از مسیر کردن توجه نکنید و با امید و اعتماد به نفس خیالاتتون رو دنبال کنید
باور کنید همه اتفاقات مهمی که توی دنیای علم و... به دست آدما خلق شدن،اولش غیر ممکن بنظر می اومدن و خیلی ها سد راهشون میشدن
اما هیچ کاری غیر ممکن نیست،حتی اگه سال های سال طول بکشه
من قبول دارم که سیستم آموزشی کشور ما به قوه ی تخیل افراد زیاد اهمیت نمیده،ولی اراده ی خودِ فرد خیلی مهم تره
پس به خودتون و توانایی هاتون ایمان داشته باشین و خیالاتتون رو دنبال کنین (;

ستاره

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
فیزیک

دخالت دیگران و فضولی های بی مورد باعث میشه نتونیم از خلاقیتمون استفاده کنیم.اینکه وقتی یک نفر درسش خوبه انتظار میره که بچه ی ساکتی باشه یا مثلا به قول بعضیا تو فکرای الکی نره بچه ها رو دور میکنه از تخیل.
و اینکه فک میکنم بیشتر ماهم تاثیر پذیر از حرفای مردم هستیم.همین که دوس داریم رشته ای بخونیم که کلاس داشته باشه و پز بدیم به بقیه یعنی حرف مردم رومون اثر داره.
اینا باعث میشن تخیل بچه های ما ضعیف بشه.بچه ها فک کنن هر چی بقیه میگن درسته و از قوه ی تخیل و انتخاب خودشون استفاده نمیکنن.اونوقته که هیچ وقت فکر به چیز دیگه ای نمیکنن و خودشونو واقع بین میبینن و حتی همسن و سالای خودشونو که تخیل دارن مسخره میکنن و میگن آینده رو واقع بینی میسازه نه تخیل!

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
من بعضی وقتا تخیلمو با واقعیت اشتباه میگیرم
این میشه توهم :|

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
من اگر محدثه‌ی ۱۲ الی ۱۶ ساله بودم میومدم میگفتم "خیلی زیاد"، ولی الان ۲۰ سالمه و میگم "خیلی کم" :))
و این کاهش رو بی شک مدیون نظام آموزش و پرورش (لعنت الله علیه) هستم!

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
زیاد . . .

sabili

ویالونسل
نام مرکز سمپاد
فزرانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
خیلی خیلی زیاد ازش استفاده میکنم وخیلی هم قوی پیش میرم :D
بیشتر چیزایی رو که میخوام تخیل میکنم با کمی مبالغه البته :))
کلا تخیل چیز خوبیه هرکسی قدرت تخیل داره خیلی خوشبخته <D=مثل من :D

aidamj

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
متاسفانه کم
بچه که بودم اصلا با یه موجودات عجیب غریبی زندگی میکردمو انگار میدیدمشون ولی الان نه کلا بیگانه شدم با تخیلاتم
ولی خب خوب شد این تایپیکو دیدم یه تلنگری شد که نباید بزارم قوه ی تخیلم خاک بخوره[-|

Hadise

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
خیلی خیلی خیلی زیاد:D
از بچگی دوستای تخیلی زیاد داشتم بیشترشونم از خودم میساختم با ترکیب شخصیت های کارتونا و داستانا:D
چیزه خوبیه:D
منشا بیشتر خواب های خفنی که شب میبینم از تخیلمه(خودم که اینجوری فک میکنم:D)
تازه تو زنگای مطالعاتم به دردم میخوره:D
آدم میتونه بره هردنیایی که دوست داشت مثل اینه که تو ذهنت ی سینما داشته باشی که هر فیلمی با هر ژانری که خواستی و هرجور قهرمانی رو برات پخش کنه همه جاشم به خودت مربوط میشه:D

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
باورتون نمیشه اگر بگم من هنوز فن فیکشن هری پاتری میخونم و ایده فن فیکشن میدم. حتی یکی تو ذهنم نوشتم..
قبل از زدن یک حرفی به یک نفر حالت های احتمالی واکنش طرف رو تصور میکنم
ولی بازم نمیتونم زیاد رویایی تخیل کنم، یعنی هیچکدوممون نمیتونیم هممون توی یه دنیای نیمه خاکستری کاملا مادی گیر کردیم..
بهترین راه هم برای تقویت قوه تخیل dreamer شدن هست، من که دارم روش کار میکنم، خیلی خوبه که آدم یک سوم از زندگیش رو اونطور که میییخواد بگذرونه...

big cat

SPHINX
نام مرکز سمپاد
سمپاد:')
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
شبایی که خوابم نمیبره خیلی خوبه
وقتی که عصبی و مضطربم هی کتک کاری میکنم( دررویا) خیلی صحنه های اکشن و تمیزی میسازم:) یه چیزی فراتر از بروس لی و اینا

...Maryam...

مرمرائیسم:)
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر لبخند:)
سال فارغ التحصیلی
1400
من خیلی ازتخیلم استفاده می کنم وقدرت زیادی داره قوه تخیلم به حدی که بعضی موقع ها میگم اینا دیگه کین؟
قوه تخیلم رو دوست دارم ولی بعضی موقع ها منجربه توهم میشه ولی درکل خوبه چون تویه جهان دیگه باتفاوت خیلی زیاد هم زندگی می کنم واین باعث میشه من هرو روز چیزای زیادی به آموخته های خودم اضافه کنم وتجربه زیادی داشته باشم من تخیلم رو مثل خودم خیلی خیلی دوست دارم:)):)):D:D

بالا