• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ابــــراز وجـــود

• شروع کننده موضوع Zed
  • تاریخ شروع

شما اغلب اوقات چگونه رفتار می‌کنید؟(پس از خواندن پست نخست پاسخ دهید)

• منفعلانه(passive)

رای‌ها: 7 46.7%
  • قاطعانه(assertive)

رای‌ها: 6 40.0%
  • پرخاشگرانه(Aggressive)

رای‌ها: 2 13.3%

• رای‌دهندگان
    15
  • شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
شاید بحث درباره‌ی ابراز وجود به طور پراکنده در تاپیک‌های دیگه باشه امّا این‌جا قراره کلیت ابراز وجود باشه نه فقط یک مهارت مثل نه گفتن.
افراد می‌تونند به سه گونه در ارتباطاتشون رفتار کنند.
1.منفعلانه(passive)
2.قاطعانه(assertive)
3.پرخاشگرانه(Aggressive)

[nb]که البته یک الگوی دیگه هم می‌تونه باشه که ترکیبی از رفتار منفعلانه و پرخاشگرانه است که از هر دوی این‌ها بدتره شما در مقابل کسی رفتار منفعلانه دارید و پشت سرش به پرخاشگری می‌پردازید[/nb]
ابراز وجود سالم یعنی قاطعانه به ما امکان می‌دهد بدون ترس و استرسی روی پای خودمون بایستیم و احساسات و خواسته‌های خود را به راحتی بیان کنیم و بدون این که حقوق انسانی کس دیگری را ضایع کنیم به حق خودمون برسیم.رفتار قاطعانه باعث می‌شه عزت نفس بیشتری داشته باشیم از خودمون راضی باشیم و راجت تر به هدف برسیم و برای فرد مقابلمون هم مفیده چرا که به او هم امکان رفتار قاطعانه می‌دهیم.
امّا در دو مورد ناسالم دیگر یعنی منفعلانه و پرخاشگرانه روابط برای دو طرف مطلوب نخواهد بود.
در رفتار منفعلانه فرد خودش رو انکار می‌کنه و به دلایل مختلفی مثل ترس از انتقاد و یا طرد شدن خواسته و احساس خودش رو بیان نمی‌کنه معمولاً رنجش و دلشوره داره و به هدفش نخواهد رسید و برای فرد مقابلش هم خوب نخواهد بود چرا که سردرگمش خواهد کرد و امکان داره کاری بکنه که به ضرر فرد منفعل باشد.
در رفتار پرخاشگرانه هم فرد برای رسیدن به خواسته‌اش و بیان آن‌ها دیگران را تحقیر کرده و باعث رنجش خاطر آن‌ها می‌شود.

می‌شه مثال های متنوعی هم ازین رفتارها زد مثلاً شما به یک رستوران رفتید و غذایی که سفارش دادید شوره.
رفتار منفعلانه: اعتراضی در زیرلب خواهید کرد. و به نشانه‌ی اعتراض غذا را نمی‌خورید و رستوران را ترک می‌کنید.
رفتار پرخاشگرانه: گارسون را صدا می‌زنید و از او با لحن بدی می‌پرسید احیاناً یک نمکدون گم نشده؟ فکر کنم تو غذای من باشه (یا داد و فریاد خواهید کرد)
رفتار قاطعانه: گارسون را صدا خواهید زد و موضوع را منطقی با او درمیان خواهید گذاشت تا راه حلی بیندیشید.

---------------------
همه‌ی ما حتماً مثال‌های ازین دست داریم. توی این تاپیک از تجربه‌های خودتون در زمینه‌های مختلف بگویید مثلاً اگر رفتارتان سالم نبوده یا در مورد خاصی مشکلی داشتید و بالاخره تونستید که حلش کنید موضوع رو بیایید بگید که چه طور موفق شدید.
یا اگر احساس می‌کنید رفتارتون ناسالمه بیایید بیان کنید چرا همچین رفتاری دارید؟ و راه حل‌هایی بیان کنیم برای این که بتونیم رفتار قاطعانه داشته باشیم.
قطعاً در صورتی که رفتارمون ناسالم باشه برای این که به رفتار قاطعانه برسیم باید تلاش زیادی بکنیم و یک شبه نمی‌تونیم عوض شیم و هر تغییری سختی‌های خودش رو داره.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : ابــــراز وجـــود

من با اینکه فردی هستم که روابط اجتماعی خوبی دارم، اما بازم بعضی وقتا نمی‌تونم خوب خواسته‌ام رو بیان کنم. یعنی کلی با خودم کلنجار می‌رم که نکنه با این حرفم فلانی ناراحت بشه؟ نکنه طرز تفکرش راجبم عوض شه؟ و این می‌شه که نمی‌گم حرفمو کامل! و این خودش می‌شه یه خوره‌ی روانی، دیوونم می‌کنه کامل!

این منفعلانس؟!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

زمانی که رفتار ما منفعلانه ـست به احتمال قوی تو خودمون نقصی می بینیم. حتی به احتمال قوی تو این مثالی که زدید، فرد مذکور از طرف دیگه ای و در اثر عوامل مختلف [nb]تحقیر توسط اطرافیان - ...[/nb] تو خودش نقص دیده و این نقص تو ذهنش موندگار شده. در حدی که رو رفتار های دیگه اش مث این تأثیر گذاشته.
برای حل این مشکل ـم باید مشکلات مربوط به اعتماد به نفس ـمونُ درمان کنیم. [nb]مثل شرکت تو بحثای گروهی - شناخت ضعف ها و برطرف کردنشون - ...[/nb]
توی این اعتماد به نفس خونواده خیلی مؤثرن. افراد خونواده مثل خواهر یا برادر بزرگتر میتونن با تحقیر و سرکوب کردن توانایی های اعضای کوچیکتر ، اعتماد به نفس اونارُ کاهش بدن.
مدرسه و معلماش هم به همین طریق، تأثیر دارن. [nb]تنبیه های بیش از حد - تحقیر پیش بقیه و ...[/nb]
البته همهء اینا فقط یه طرف ماجران.

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

به نقل از حمیـده :
من با اینکه فردی هستم که روابط اجتماعی خوبی دارم، اما بازم بعضی وقتا نمی‌تونم خوب خواسته‌ام رو بیان کنم. یعنی کلی با خودم کلنجار می‌رم که نکنه با این حرفم فلانی ناراحت بشه؟ نکنه طرز تفکرش راجبم عوض شه؟ و این می‌شه که نمی‌گم حرفمو کامل! و این خودش می‌شه یه خوره‌ی روانی، دیوونم می‌کنه کامل!

این منفعلانس؟!
خوب بیشتر اوقات همین طوری هستی؟ یا بعضی شرایط خاص؟
و خوب این طبیعی هست که وقتی به جای این که منفعلانه برخورد کنی قاطع باشی امکان داره طرفت کمی آزرده بشه ولی کم کم متوجه می‌شه که تو داری از حق طبیعی خودت استفاده می‌کنه همون طور که اون می‌تونه. چون وقتی تو منفعلانه برخورد کنی به طرف مقابلت این حق رو میدی که هر تصمیمی که دوست داره بگیره و وقتی تصمیم بگیری قاطع باشی اون دیگه نمی‌تونه هر کاری دوست داره بکنه. البته باید حواست باشه این قاطعیت به مرز پرخاشگری وارد نشه.
فک نکنم خیلی ربطی به روابط اجتماعی داشته باشه. :-?

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

رفتارِ من تو رسیدنِ به چیزایی که واقعن برام ارزشمندند قاطعانه ست.
اما تو مسائلی که تاثیر مهمی روم ندارند بشدت پسیو هستم. اگر بخوام بر اساسِ مثالِ شما پیش برم، هفته یِ پیش که با خواهرم رفته بودیم رستوران و من غذایِ همیشگی م رو سفارش دادم به وضوح کیفتش اومده بود پایین و تقریبن هیچی ازش نخوردم. موقعِ ترکِ رستوران خیلی دوست داشتم بتونم این رو بهشون بگم. عصبانی نبودم، می خواستم دوستانه این مسئله رو گوش زد کنم. ولی اصلن نتونستم!
بعد از این اتفاق کمی از خودم دل خور شدم که چرا نتونستم بهشون بگم ولی زود فراموشم شد.
با این حال رفتارِ جالبی نیست و نمی دونم چطور می شه برطرفش کرد.

به نظرتون اگر رفتارِ قاطعانه رویِ اطرافیانمون جواب نداد، درسته که بریم سراغِ رفتار پرخاشگرانه؟
گاهی ما یه خواسته ای داریم که خانواده مخالفند. با قاطعیت و دلیل و منطق هم راضی نمی شن.
این جور مواقع راهی به جز پرخاشگری هست که باعث بشه دست از سرمون بردارن؟ :د

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

به نظرم آدم باید همیشه قاطعانه برخورد کنه ولی در مواقع نیاز هم بتونه از دو مورد دیگه استفاده کنه.
مخصوصاً تو ایران جداً نیازه بعضی اوقات پرخاش کنی کارت راه بیفته :))
بعضی اوقات هم واقعاً آدم باید کوتاه بیاد.

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

من خودم قاطعانه رفتار میکنم اکثراً ولی بعضی وقتا که حوصله‎ی جروبحث ندارم یا میدونم طرف مقابلم با حرف من عقیدش رو عوض نمیکنه ترجیح میدم منفعل باشم. پس نمیشه قاطعانه گفت هرکی منفعلانه رفتار میکنه تو خودش نقصی دیده یا اعتماد به نفس نداره.

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

ادم بعضى وقتا بايد كوتاه بياد چون ادم مجبوره كه كوتاه بياد،منم خودم بعضى وقتا حوصله ى بحثُ ندارم به طرف ميگم باشه حرفت قبول!

بالا