سوالات و مشکلات پیرامون رشته‌های برق / کامپیوتر / آی تی

شروع موضوع توسط first amir ‏2015/7/25 در انجمن مشاوره انتخاب رشته دانشگاهی

1. first amir

first amir امــــــــــیررضـــا

امتیازات:
    +22,393 / -192
    نام مرکز سمپاد:
    هاشمی نژاد 1
    شهر:
    مشهد
    سال فارغ التحصیلی:
    91
    دانشگاه:
    فردوســـی
    رشته دانشگاه:
    مـهـنــدســی شــیـمــی
    سوالات و مشکلات خودتون رو در مورد رشته‌های
    برق / کامپیوتر / آی‌تی اینجا بپرسید :-"

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏2018/7/25
  2. Fateme :)

Fateme :) کاربر فوق فعال

امتیازات:
    +326 / -8
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان 3
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    94
    دانشگاه:
    بهشتی
    رشته دانشگاه:
    سخت افزار
    پاسخ : برق / کامپیوتر / آی تی (سوالات)

سلام... بچه ها ظاهرا امسال دو تا رشته تو دفترچه عوض شدن... یکیشون اینه که بجا سخت افزار اومدن معماری سیستم های کامپیوتری گذاشتن... الان این همون سخت افزاره؟؟؟ اگ نی چی هس اصلا؟؟ بعد تکلیف سخت افزار چی میشه؟

3. amparisay

amparisay کاربر فوق حرفه ای

امتیازات:
    +4,290 / -131
    نام مرکز سمپاد:
    علامه حلی
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    86
    دانشگاه:
    علم و صنعت
    رشته دانشگاه:
    برق
    تلگرام:
    اینستاگرام:

.

4. h@di

[email protected] کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +849 / -4
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی شهرکرد
    شهر:
    شهرکرد
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران
    رشته دانشگاه:
    مهندسی نرم‌افزار

تا پارسال دانشگاه شریف به جای سخت‌افزار، معماری سیستم‌های کامپیوتری می‌گرفت. جلوش هم توی دفترچه نوشته بود معادل سخت‌افزار ه. :-"

5. mohammadsaleh40

mohammadsaleh40 کاربر فوق فعال
    کنکوری ۹۸

امتیازات:
    +188 / -20
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    گناباد
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    سلام یه سؤال اگه یه کسی بره رشته علوم کامپیوتر(که تو بحث خلاقیت و توانایی حل مسئله قوی شه) و برنامه نویسی رو تو دوره های آزاد بخونه میرزه یا این که سعی کنه همون مهندسی کامپیوتر رو قبول شه؟
    منظورم از میرزه اینه که تو کدوم روش بیش تر و بهتر یاد می گیرم و به اصطلاح کد نویس یا پروگرمر (درست می گم اصطلاحش رو؟)بهتری می شم؟
    @[email protected]
    @kimi.kaka
    @Morty
    @pershia
    @ArtmisSoR
    @poorya.kh

6. wdr

wdr کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +1,739 / -255
    نام مرکز سمپاد:
    hElLi
    شهر:
    tEh
    سال فارغ التحصیلی:
    86
    من چارت علوم کامپیوتر رو ندیدم، ولی حتما اونا هم دروس برنامه نویسی رو میخونن. ضمن اینکه خود مهندسی هم فقط چنتا درسش برنامه نویسیه. یه برنامه نویسی مقدماتی داره و یه دونه پیشرفته(کلا 6 واحد). این وسط مثلا شاید یه درس پایگاه داده هم باشه که sql رو هم اونجا یاد بگیری. یا یه درس برنامه نویسی وب که توش php & html or css بگن. یعنی در کل برنامه نویسی هاشو جمع کنی 15 واحدم نمیشه درحالیکه یادمه 144 واحد بود کلش. و فکر میکنم اکثر این دروس بین همه رشته های کامپیوتر مشترک باشه. اگرم نباشه قطعا میشه بعنوان اختیاری گرفتشون.

از نظر من مهندسی بیشتر به کاربردها میپردازه. و درسی مثل علوم احتمالا بیشتر به زیرساخت ها. الگوریتم ها. و فرمولها و روشهای ریاضی که اینها برش استوار شده. تو دنیا هم کامیپوتر رو به computer science میشناسن. و مهندسی کام خیلی کمتره. ولی تو ایران به خاطر اینکه اسم مهندسی خفنتره(مثل اسم پزشکی یا مثل اسم وکالت) همه هجوم میبرن سمتش و از اونطرف دانشگاه ها هم اکثرا اون رشنه رو میذارن. ولی تو دانشگاه های خوب، که استاد خوب بذارن، من فکر کنم علوم کامپیوتر رشته بهتری باشه. چون ریشه ای تر بحث میکنه. خودمم دانشکده علوم کامپیوتر امیرکبیر رو چند بار رفتم، این عناوین مقاله هاشون رو که میخونم حس میکنم خیلی خفنه! چون همش حرف از ریاضیاته! و ریاضی یعنی همه چی! و یادمه سال 92 یا 93 بود بنر زده بودن که رتبه 90 شدن توی usnews(دانشکده شون). سایت رنکینگ دانشگاه های دنیاس. جایی که بقیه دانشگاه های ما بالای 500 هستن.

ولی مهندسی ها اکثرا کاربردی هست. و سعی میکنن با یه الگوریتمی که علومی ها کشف کردن(البته علومی های خارج چون تو ایران به جز دانشگاه های خوب کمتر بها میدن فکر کنم) یه مسئله ی دنیای واقعی رو حل کنن. هرچند خود علومی ها هم اگر بخوان میتونن حل کنن. ولی خب مهندسی ها وقت بیشتری روی ابزار ها و یادگیریش میذارن درحالیکه اونا وقت بیشتری روی الگوریتم حل مسئله میذارن نه ابزار پیاده سازیش.

فلذا به نظر من اگر میتونی مثلا امیرکبیر قبول شی، شاید علوم بهتر باشه. خصوصا اگر قصد مهاجرت داری و میخوای ریشه ای همه چیزو یاد بگیری و خودتم یه اختراعی چیزی بعدا بکنی و 4 تا مقاله خفن بنویسی.(ولی بازم همه چیز بستگی به خودت داره و رشته اونقدرها در اینده ی ادم مهم و تاثیرگذار نیست)

• لایک لایک x 4
  7. mohammadsaleh40

کنکوری ۹۸

امتیازات:
    +188 / -20
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    گناباد
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    خیلی ممنون یه سؤال برام پیش اومد فکر کنم حدود 60 واحد علوم پایه و عمومی رو همه ولی از 135 واحد (تا 144 واجدی که شما می گین)
    کم کنیم بقیش چیه پس؟

• لایک لایک x 1
  8. wdr

wdr کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +1,739 / -255
    نام مرکز سمپاد:
    hElLi
    شهر:
    tEh
    سال فارغ التحصیلی:
    86
    تا جاییکه من یادمه 18 واحد اختیاری داشتیم فکر کنم(من مهندسی کامپیوتر سخت افزار بودم). ولی در کل اگر سرچ کنی برنامه ی درسی رشته های مختلف رو، اون چارت وزارت علوم هر درس روی اینترنت هست و لیست کل دروس و تفاوت های رشته هارو میتونی ببینی.

• لایک لایک x 3
  9. mohammadsaleh40

کنکوری ۹۸

امتیازات:
    +188 / -20
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    گناباد
    سال فارغ التحصیلی:
    1398
    @wdr
    رفتم نگاه کردم ببینم با رتبه و ترازی که میارم تو آزمونا خوب به علوم کامپیوتر دانشگاه امیر کبیر می خورم یا نه دیددم نه خیلی عقبم گفتم خیله خوب بزار ببینم بقیه دانشگاها اصلا دارنش یا نه تو دانشگاه علم و صنعت و فردوسی نبودن ولی عجیبش این جایه که بیرجند واز داره یعنی چی؟(قبولی هاش هم بعضا فکر کنم درصد منفی داشتن.)