1. اگر سمپادی هستید برای دسترسی کامل به مطالب و امکانات سایت عضو شوید :
  ثبت نام عضویت

معرفی مهندسی برق /کامپیوتر / آی تی + سوالات

شروع موضوع توسط first amir ‏2015/7/24 در انجمن مشاوره انتخاب رشته دانشگاهی

 1. first amir

  first amir امــــــــــیررضـــا عضو مدیران انجمن

  ارسال‌ها:
  2,122
  امتیازات:
  +24,398 / -215
  نام مرکز سمپاد:
  هاشمی نژاد 1
  شهر:
  مشهد
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  فردوســـی
  رشته دانشگاه:
  مـهـنــدســی شــیـمــی
  مهندسی برق

  کلیات رشته:

  مهندسی برق یکی از رشته های فنی مهندسی مادر است که در اغلب دانشگاه های کشور در مقطع کارشناسی به چهار گرایش کنترل, مخابرات, الکترونیک و قدرت تقسیم می شود و در بعضی از دانشگاه ها گرایش بیوالکتریک هم هست. اغلب دانشگاه های مطرح کشور برای مقطع کارشناسی دانشجویان را تا ترم 5 تقسیم گرایش نمی کنند ولی برخی دانشگاه ها هم از همان ابتدا اقدام به پذیرش دانشجو با گرایش مشخص شده می نمایند. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا بالاترین مقاطع داخل کشور فراهم است.
  رشته ی برق،رشته ای هست که بر روی ریاضی بنا شده و کسانی که عاشق ریاضی باشند از این رشته خسته نمی شوند.از ایرادهایی که به این رشته گرفته می شود می توان به این اشاره کرد که درس های این رشته تا ترم 4 تقریبا دید درست و حسابی از این رشته در محیط اطراف نمی دهند.این رشته یکی از محبوب‌ترین هاست پس باید دانست که رقیب‌های زیادی در بازار کار و حتی کنکور ارشد خواهید داشت.اگر علاقه دارید بدانید برق چطوری از یک نیروگاه به سطح شهر توزیع می شود یا اگه دوست دارید بدانید کولر خانه ی شما چطوری براساس دما،هوای خانه رو تنظیم می کند یا اینکه چطوری اطلاعات از طریق امواج ارسال می شود،بدانید چطوری موبایل شما یه سیگنال بسیار ضیعیف رو دریافت می کند و اون رو برای شما تقویت می کند و شما با شفافیت صدا رو می شنوید و اینکه چطوری می شود در کارخانه ها وسایل را کنترل کرد که در یگ رنج خاص کار کنند و در حالت پایدار خود باقی بمانند این رشته به شما پیشنهاد می شود.
  زمینه ی فعالیتی یک مهندس برق بسته به گرایش در یکی از موارد زیر می تواند باشد: اتوماسیون و کنترل ابزار آلات صنعتی, طراحی و کار با مدارات الکتریکی و الکترونیکی, کار با آنتن ها و مدارات مخابراتی, کنترل و طراحی سیستم های قدرت, انتقال و تولید نیرو در مقیاس وسیع و ...

  توضیح گرایش

  گرایش الکترونیک با دیود و ترانزیستور به دانشجو معرفی می شود و به دو بخش آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شود.
  ترانزیستور قطعه ایی هست که می‌توان گفت انقلابی بزرگ در صنعت دنیا ایجاد کرد این قطعه یک سیگنال ضعیف را دریافت می کند در مواردی 100000 برابر آن را تقویت می کند البته هزینه ی این تقویت را منبع انرژی که ترانزیستور را روشن می کند می پردازیم،اگر بخواهم خیلی ساده این مسئله را بیان کرد امواج خیلی ضعیف در هوا به گوشی شما می رسد ترانزیسترو برای منبع تغذیه خود از باطری تلفن همراه استفاده کرده سیگنال را تقویت می کند،سیگنال تقویت شده پردازش می شود و شما صدای دوستتان را از پشت تلفن می شنوید
  الکترونیک آنالوگ در قطعات نیمه هادی مثل ترانزیستور و خازن و ... خلاصه می شود
  اما الکترونیک دیجیتال که بسیار به سخت افزار کامپیوتر نزدیک هست.
  شاید بتوان گفت در الکترونیک دیجیتال مرسوم‌ترین فعالیت کار با میکروکنترلر ها می باشد ، شما یک برد از بازار تهیه می کنید و با استفاده از امکانات این برد برنامه‌‌ی مورد هدف خود را بر آن پیاده سازی می کنید به عنوان مثال،یک برد الکترونیکی ، یک صفحه ی لمسی مقاومتی یا خازنی و یک صفحه نمایش را تهیه کرده و به هم وصل می کنیم حال طبق برنامه و الگوریتم های مورد نیاز برنامه ای به برد می دهیم که اگر انگشت شما با قسمتی از صفحه ی لمسی تماس برقرار کرد مختصات آن نقطه در صفحه نمایش داده شود ، مدل پیچیده‌تر آن این است که یک عدد با انگشتت خود بر روی صفحه ی لمسی بکشید و آن عدد بر روی صفحه نمایش نشان داده شود.
  شاید تا حالا قطعات الکترونیکی را به دست گرفته باشید و یک سری مسیرها بر انتقال اطلاعات را دیده باشید ، طراحی این مسیرها نیز توسط مهندسین الکترونیک انجام می شود.
  گرایش الکترونیک به نسبت گرایش قدرت امکان کار با نرم‌افزار در آن بیشتر است،شما می توانید کار در حوزه ی پردازش تصویر نیز فعالیت کنید این گرایش شاید نزدیک‌ ترین گرایش به گرایش مخابرات باشد.

  دروس عمومی:

  دروس سرویس: ریاضی 1 و 2 , فیزیک 1 و 2, معادلات دیفرانسیل, محاسبات عددی, کارگاه عمومی, زبان عمومی و آزمایشگاه فیزیک 1 و 2 ویک سری دروس معارف

  توضیح پیرامون واحد های درسی تخصصی:

  دروس دانشکده ای همه ی گرایش ها:

  مدارهای الکتریکی 1 و 2, الکترونیک 1 و 2, ریاضیات مهندسی, الکترومغناطیس مهندسی, ماشین های الکتریکی 1 و 2, مدار منطقی, برنامه نویسی, تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها, کنترل سیستم های خطی, مخابرات 1 و ...

  دروس مختص هر گرایش:

  کنترل: کنترل سیستم های کامپیوتری, کنترل مدرن, کنترل صنعتی, ابزار دقیق, میکروپروسسور, جبر خطی, برنامه نویسی پیشرفته و ...

  قدرت: ماشین های الکتریکی 3, بررسی سیستم های قدرت 1 و 2, ماشین مخصوص, سیستم های انتقال قدرت و ...

  مخابرات: مخابرات 2, فیبر نوری, آنتن, مدارهای مخابراتی, ماکروویو و ...

  الکترونیک: الکترونیک 3, VLSI, برنامه نویسی پیشرفته, میکروپروسسور و ...

  درس های اصلی که از ترم 3 شروع می شوند میتوان گفت با درس مدار وارد رشته مهندسی برق می شوید.این درس درگاه ورود به رشته هست و عموما در ترم 3 ارائه می شود،صورت های بسیار ساده ی مدار در فیزیک دبیرستان معرفی شده،مغناطیس (غول بی شاخ و دم) شروع می کند به محک زدن دانشجوها و تا ترم 5 درس های اصلی خود نمایی میکنند.دانشجوهای این رشته عموما درس خوان هستند و رقابت در آن آسان نیست،درس های اصلی مثل سیگنال نیاز به پایه ریاضی دارد که شمارو با مفاهیم مخابراتی آشنا می کند، الکترونیک1 شما رو با دیود و ترانزیستور آشنا می کند و الکترونیک 2 این آشنایی رو تقریبا تکمیل می کند.ماشین یک شما رو با موتور و ژنراتور آشنا می کند که چطور برق تولید می شود و یا چطور برق تولید شده به انرژی مکانیکی تبدیل می شود کنترل خطی چگونگی پایدار سازی سیستم ها رو معرفی می کند و همینطور درس ساده ی مدار منطقی شما رو آماده می کند که به دنیای الکترونیک دیجیتال قدم بگزارید.

  پایه ای ترین مهارت یک مهندس برق تحلیل مدارهای الکتریکی ست، یعنی پیدا کردن جریان و ولتاژ تمام عناصر مدار. مدار الکتریکی می تواند صرفا مقاومتی باشد.شاید در مدار الکتریکی مورد نظر از عناصری استفاده شود که انرژی را ذخیره می کنند، به عبارت دیگر مثل مقاومت از قانون اهم پیروی نمی کنند، مثل خازن و سلف. در این عناصر جریان و ولتاژ با مشتق یا انتگرال یکدیگر در ارتباط ند. اینجاست که درس معادلات دیفرانسیل به کمک می آید. در این درس می آموزید که معادلات جبری شامل مشتق یا انتگرال یک متغیر را حل کنید. البته در ادامه ی درس مدارهای الکتریکی 1 و 2 با روش هایی آشنا می شوید.

  وقتی پای عناصر نیمه هادی به میان می آید مدار را با روش هایی که در درس الکترونیک می آموزید تحلیل می کنید.
  البته در مدتی که واحدهای درسی فوق را می گذرانید با نرم افزارهایی که به تحلیل این مدارها کمک می کنند نیز آشنا می شوید.

  در درس الکترومغناطیس مهندسی با قوانین ماکسول و معادل آن ها در میدان های الکتریکی آشنا می شویم. میوه ی این آشنایی در درس ماشین های الکتریکی و آنتن به ثمر می رسد.

  در درس ماشین های الکتریکی ابتدا مدارهای مغناطیسی را بررسی می کنید.سپس با روش های تقریبی تحلیل مدارهای مغناطیسی آشنا می شوید و در نهایت انواع ماشین های الکتریکی را می شناسید و با طرز کار آن ها آشنا می شوید.

  در درس ریاضی مهندسی و در ادامه ی آن تجزیه و تحلیل سیگنال ها آشنایی خود را با اعداد مختلط تکمیل می کنید و در ادامه با تبدیل هایی آشنا می شوید که عصای دست شما در تمامی درس های مهندسی برق هستند. مثلا می آموزید یک تابع را به صورت حاصل جمع یک سری از توابع سینوسی و کسینوسی بنویسید که کار تحلیل را بسیار آسان می کند. در ادامه با مفاهیم تحلیل بلوکی سیستم ها و نمونه برداری آشنا می شوید.

  درس مدار منطقی و در ادامه ی آن معماری کامپیوتر گیت های منطقی که در تحلیل سیگنال های دیجیتال ( منظور همون چیزای کامپیوتریه! ) به کار می روند را می شناسید و قطعاتی را که با کمک آن ها ساخته می شوند را بررسی می کنید و نهایتا به طراحی یک کامپیوتر مبنا می پردازید. نهایتا با یکی از میکروکامپیوترها یا میکروپروسسورهای مرسوم آشنا می شوید.( معمولا پروسسورهای آرم که در تلفن های همراه هم از همین خانواده استفاده می شود. )

  در درس کنترل سیستم های خطی با مفهوم تحلیل بلوکی سیستم ها بیشتر آشنا می شویم( ینی سیستم رو بخش بخش می کنیم و میگیم که مثلا این بخش معادل فلان تابع ریاضیه و رابطه ی این دوتا بخش مثلا مثل دوتا مقاومت سریه پس معادل ریاضی این بخش هارو تو هم ضرب می کنیم ) و در نهایت با کنترل کننده ها و جبران سازها آشنا می شویم تا رفتار سیستم را اصلاح کنیم.


  از ترم 5 درس های تخصصی هم وارد میدان می شند در گرایش الکترونیک درس معماری کامپیوتر چگونگی کار یک پردازنده ی ساده رو به شما توضیح می دهد و انواع طراحی رو به شما معرفی می کند و در ترم ششم شما در درس میکروپروسسور کار با میکروکنترلرها رو آغاز می کنید و برنامه نویسی حرف اول رو می زند پس پیشنهاد می شود بچه های الکترونیک پایه ی برنامه نویسی خودشون رو در ترم 2 قوی کنند. درس تکنیک پالس در گرایش الکترونیک یک جمع بندی خارق العاده برای شما از دروس پیشین انجام می دهد و همینطور انواع تقویت کننده ها و کاربردهای آن‌ها را برای شما شرح می دهد و یک نمای کلی از کار گرایش در آینده برای شما تشکیل می شود شاید بتوان گفت که درس میکروپروسسور و تکنیک پالس از جمله درس هایی باشند که بهترین دید رو به شما بدهند،درس مخابرات که به نوعی بر روی سیگنال سوار شده به شما دید مخابراتی می دهد و حتی چگونگی کار تلویزیون رو به طور مختصر توضیح می دهد اما باید گفت که درک همه ی مفاهیم به این آسانی ها نیست.

  آینده شغلی و بازار کار رشته در ایران و خارج از ایران:

  گرایش قدرت در حال حاضر بهترین بازارکار را در اختیار دارد (هرچند که گرایش ها تفاوت زیادی در رشته ی کارشناسی ندارند و همان کار یک مهندس قدرت توسط یک مهندس الکترونیک هم می تواند انجام شود.) اما برای اپلای کردن در خارج از کشور اصلا مناسب نیست.ولی 3 گرایش دیگر مخصوصا مخابرات و الکترونیک می توانند به اپلای کردن فکر کنند گرایش الکترونیک بازارکار دانشگاهی بهتری دارد و همینطور تنوع کار بیشتر. حتی یک درس پردازش تصویر و یا میکروپروسسور آن برای کار کردن کافی هست اما 2 مشکل بزرگ دارد یکی خلاقیت بالا و دیگری در بعضی موارد سرمایه اولیه .الکترونیک به این صورت است که سرمایه اولیه زیادی برای آماده کردن پروژه نمی خواهد اما اگه قرار باشد این کار تولید شود مسلما نیاز به سرمایه دارد.  دانشگاه امیرکبیر:

  دانشگاه امیرکبیر : بلاشک یکی از 5 دانشگاه برتر در تمامی رشته های مهندسی ست.فضای فعالیت های دانشجویی به نسبت سایر دانشگاه های فنی مهندسی پویاتر و داغ تر است. فعالیت های سیاسی نیز اندکی داغ تر و پر رنگ و بو تر است. کادر مدیریتی فعلی به نسبت دوره ی قبل به شیوه ی مناسبتری با دانشجویان برخورد میکنند. فضای حاکم بر جمع های دانشجویی اغلب درسی ست و تا جایی که من دیده ام به نسبت سایر دانشگاه ها ترویج امور ناپسندی مثل استعمال دخانیات کمتر است ولی متاسفانه هست. فضای کلی دانشگاه به نسبه کوچک است و بیشتر مساحت دانشگاه را ساختمان تشکیل می دهد. کتابخانه ی دانشگاه بزرگترین کتابخانه ی فنی مهندسی کشور است. اغلب دانشکده ها یک سالن مطالعه هم دارند, سالن مطالعه ی مرکزی هم در کتابخانه واقع شده است. غذای دانشگاه زیاد تعریفی نیست ولی می شود با آن کنار آمد. برنامه ریزی آموزشی دانشگاه منظم است و از روز ثبت نام همه ی امور برنامه ریزی شده اند: شما کارت دانشجویی خوابگاه و برنامه ی درسی تان را دارید. ترم اول خود داشنگاه برای شما انتخاب واحد می کند.انتظامات دانشگاه زیاد ایرادجو نیست ولی روی مساله ی حجاب حین ورود به دانشگاه حساس است. خوابگاه های دوره ی کارشناسی همه به دانشگاه نزدیکند و نهایتا 20 دقیقه پیاده روی شمارا از دانشگاه به دورترین خوابگاه کارشناسی یا حتی کارشناسی ارشد می رساند. دانشگاه در مرکز شهر واقع شده و از لحاظ رفت و آمد مشکلی نخواهید داشت. چون دانشگاه و بالتبع خوابگاه ها در مرکز شهر واقع شده اند برای خرید ارزاق دوستان خوابگاهی بهتر است اندکی از دانشگاه فاصله بگیرند!

  دانشگاه شهید چمران از زبان امیرحسین http://www.sampadia.com/forum/index.php?action=profile;u=14791

  من دانشگاه شهید چمران یا جندی شاپور قدیم تحصیل می کنم با تعداد تقریبا 26 هیئت علمی با نحوه ی تدریس مختلف ؛ دانشگاه ما دانشکده های مجزایی نداره و 6 رشته ی مهندسی همه در یک دانشکده مشغول به تحصیل هستند البته در حال حاضر چند دانشکده در حال ساخت هست و فکر می کنم که این دانشکده ها تا چند سال آینده به اتمام می رسند خداروشکر که مشکل کلاس نداشتیم اما اگه ضرفیت ها زیاد شه ممکنه کلاس کم بیاد از این 6 رشته ی مهندسی به ترتیب مکانیک ، برق ، عمران و مواد هیئت علمی متونعی دارند اما معماری و کامپیوتر تعداد هیئت علمیشون خیلی کمه یا به عبارتی زیر زیر خط فقر
  در دانشکده ی ما باید استادهای خوب رو روی هوا بزنید و این هشدار رو بدم که دانشجوها در موقع انتخاب واحد چنان به واحد‌ها رو به تاراج می برند که قوم تاتار پیششون لنگ می‌اندازند ، با این حال یه سری استاد به معنای واقعی بد هم داریم که نمی شه ازشون فرار کرد چون فقط خودشون درس رو ارائه می دند و آدم رو از دانشگاه اومدن پشیمون می کنند و اگر دختر باشید احتمالا یه چند سری گریه می کنید و اگه پسر باشید احتمالا باز هم اون پشت مشتا گریه می کنید :)) البته نمی تونم بگم که استاد خوب نداریم بالاخره 26 تا هستند دیگه هم خوب داره هم بد دیگه یه خوبش دیدید بچسبید بهش من یه خوبش یافتم 3 تا درس باهاش گرفتم ان شا الله یه دونه هم ترم 8 :D
  خب این ربطی به دانشکدمون نداره اما در گرایش الکترونیک احتمال زیاد به یه لپ تاپ نیاز پیدا می کنید ولی نگرانش نباشید توکلتون به خدا منم فکر نمی کردم یه رور بتونم لپ‌تاپ بخرم :D
  سخن آخر : اگه رفتین برق و خوشتون اومد به یاد منم باشید دیگه دعا کنید ارشد دارم :)) و اگه رفتین و پشیمون شدید من هیچ گونه مسئولیتی قبول نمی کنم حق فحش دادن هم ندارید
   
  • لایک لایک x 12
 2. clever child

  clever child کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  658
  امتیازات:
  +1,901 / -112
  نام مرکز سمپاد:
  Allame Helli.II
  شهر:
  Tehran
  سال فارغ التحصیلی:
  94
  دانشگاه:
  Tehran Polytechnic
  رشته دانشگاه:
  Electrical Engineering
  پاسخ : مهندسی برق

  آقا این جا کسی برق امیرکبیر خونده ؟ یه چنتا سوال داشتم ...
  .
  پ.خ لطفا ...
   
  • لایک لایک x 1
 3. first amir

  first amir امــــــــــیررضـــا عضو مدیران انجمن

  ارسال‌ها:
  2,122
  امتیازات:
  +24,398 / -215
  نام مرکز سمپاد:
  هاشمی نژاد 1
  شهر:
  مشهد
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  فردوســـی
  رشته دانشگاه:
  مـهـنــدســی شــیـمــی
  آی تی

  نام و نام خانوادگی : نرگس رضایی
  رشته : مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات
  نام دانشگاه : صنعتی شریف
  سال ورودی : 93
  یه سری توانایی شامل برنامه نویسی + امنیت شبکه و داده ها + سیستم های دیجیتال و اینکه گرایش اصلیش توی فوق میشه تجارت الکترونیکی سیستم‌های چندرسانه‌ای مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی امنیت اطلاعات شبکه‌های کامپیوتری مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
  کسایی که به امنیت داده و کلا سرو کله زدن با کامپیوتر علاقه دارن و اینکه صبر و حوصله برای نوشتن برنامه و مثلا گسسته توی دبیرستان
  واحدا های عمومی که اکثر توی همه ی مهندسی ها یکسان هست مثل ریاضی و فیزیک و معارف و غیره اما یه سری واحد اختصاصی هم هست که کمتر به این مهندسی مربوط میشه اما خوب بدون فایده هم نیست مثل مدار منطقی که بیشتر به گرایش سخت افزار مرتبط میشه تا نرم افزار یا ای تی
  واحد های تخصصی هم همان طور که گفته شد یه سری توانایی توی برنامه نویسی هست + ساختمان داده + الگوریتم + احتمال
  و اما واحد های تخصصی تر میشه پایگاه داده و امنیت شبکه و سیستم عامل و سیستم های دیجیتال تجارت الکترونیکی و ...
  و نکته اصلی و پیشنهاد خود من اگر احساس میکنید به مهندسی کامپیوتر علاقه دارید برای الویت بندی گرایش اگه سردرگم هستید نرم افزار و ای تی خیلی بهم نزدیک تر هستند تا سخت افزار و اینکه سخت افزار بیشتر شبیه برق هستش و اگه به برق علاقه دارید اونو اول بزنید
  در مورد شغل هم که در ایران توی شرکت های کامپیوتری در زمینه های برنامه نویسی یا امنیت داده های شرکت ها یا راه های تجارت الکترونیکی یا شبکه های کامپیوتری یا سازمان امنیت کشوری
  کلا اگه به امنیت و هک و اینجور چیز ها علاقه دارید بهترین رشته همین رشته است
  و برای بازار های خارجی و خارج ایران
  اونجا هم توی شرکت ها اما خوب بسته به خودتون شرکت های مختلف و معروغی مثل گوگل و یاهو و ماکروسافت و غیره هم برای برنامه نویسی هم برای امنیت داده هاشون و راه های تجارت
  درکل اگه ادم علاقه مند و کوشایی در این زمینه باشید هم ایران و هم خارج میتونید یه زندگی خوب و ایده ال داشته باشید و خوب خارج مثل امریکا مطمینن دستتون باز تره اما بسته به خود ادم داره
  و این رشته رشته ای هست که توی ایران هنوز بازار کار خودشو داره و اشباع نشده
  و همین الان دانشجوهای زیادی هستن که در شرکت های مختلف مشغول به کارند
   
  • لایک لایک x 6
 4. first amir

  first amir امــــــــــیررضـــا عضو مدیران انجمن

  ارسال‌ها:
  2,122
  امتیازات:
  +24,398 / -215
  نام مرکز سمپاد:
  هاشمی نژاد 1
  شهر:
  مشهد
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  فردوســـی
  رشته دانشگاه:
  مـهـنــدســی شــیـمــی
  مهندسی کامپیوتر

  نام و نام خانوادگی : فاطمه شکوهی نیا
  رشته : مهندسی کامپیوتر _ سخت افزار
  دانشگاه : صنعتی شریف
  سال ورود : 1393

  کلیات پیرامون رشته :
  هدف دوره ی کارشناسی برای یک مهندس سخت افزار، تربیت کارشناس در زمینه ی معماری سیستم های کامپیوتری و کار با آن ها و نگهداری، طراحی، ساخت، و بهبود بخشیدن به آن هاست. از نظر من تفاوت این رشته با مهندسی برق ارتباط بیشتر آن با کامپیوتر، و تفاوت این رشته با مهندسی نرم افزار، توجه بیشتر به معماری کامپیوتر است

  دیدگاه :
  به نظر من اگر به طراحی یا کار با سیستم های الکترونیکی، برنامه نویسی و کار با کامپیوتر، و یا کار هایی از قبیل ساخت روبات و وسایلی مانند آن علاقه دارید و یا علاقه مند به سیستم های منطقی هستید، این رشته برای شما مناسب است.

  واحد های درسی تخصصی و عمومی:
  برای قضاوت و تصمیم گیری درباره ی علاقه مند بودن یا نبودن به هر رشته، بهتر است نگاه کوتاهی به واحد ها و چارت تحصیلی آن رشته بیندازید.

  واحد های عمومی:

  تقریبا همه ی رشته های مهندسی واحد های عمومی یکسانی دارند. مانند :
  ریاضی عمومی 1و2 - فیزیک 1و2 و آزمایشگاه هایشان - کارگاه عمومی - کارگاه کامپیوتر - زبان عمومی - تربیت بدنی 1و2 - دروس معارف - نقشه کشی صنعتی - ریاضیات مهندسی - محاسبات عددی و ...

  بهترین راه فهمیدن مقدار تمایل و علاقه به هر رشته، فهمیدن عنوان واحد های تخصصی آن است. برای رشته مهندسی سخت افزار :

  مدار های الکتریکی - ساختار و زبان کامپیوتر - مدار های منطقی - طراحی سیستم های دیجیتال - مدار های الکترونیکی - سیگنال ها و سیستم ها - الکترونیک دیجیتال - معماری کامپیوتر - انتقال داده ها - طراحی مدارات مجتمع بسیار فشرده - سیستم های کنترل خطی - مدار های فعال خطی - اندازه گیری و کنترل کامپیو تری - ریز پردازنده - زبان تخصصی

  آینده ی شغلی و بازار کار :

  مهم ترین نکته برای کیفیت شغل یک مهندس، خود مهندس است که چقدر تمایل به کار دارد، چقدر درس ها و مبانی علمی خود را درست فرا گرفته ، و سطح دانشگاهی که در آن تحصیل کرده چقدر است.
  شغلی که یک مهندس سخت افزار می تواند داشته باشد ، طراحی ، ساخت و پیاده سازی سیستم ها ی سخت افزاری برای هر کاری که این سیستم ها در آن به کار آیند است. با توجه به دخالت خیلی زیاد این موضوع در زندگی انسان امروز، قطعا به مهندسین سخت افزار نیاز زیادی در همه ی زمینه ها وجود دارد.
  البته لازم به ذکر است که با توجه به ارتباط نزدیک و پایاپایی که با مهندسین نرم افزار دارند، فرصت های شغلی مهندسی نرم افزار برای یک مهندس سخت افزار هم وجود دارد.

  نظر در مورد دانشگاه صنعتی شریف :

  دانشگاه شریف قطعا بهترین دانشگاه صنعتی کشور است. البته ممکن است در رشته های معدودی دانشگاه های صنعتی دیگر بهتر باشند ولی کلیت دانشگاه بهترین دانشگاه صنعتی کشور است. بر خلاف تصور عموم که دانشگاه شریف دانشگاهی با محیط خشک و صرفا درسی است، محیط این دانشگاه بسیار دوستانه و با نشاط و همراه با برنامه های غیر درسی زیاد است. البته از نظر درسی بسیار سخت گیر است اما این باعث کیفیت دانشگاه و مهندسان تربیت شده در آن است. پس در این دانشگاه باید در درس بسیار سخت کوش و جدی بود. البته با علاقه به رشته ی مورد نظر و محیط دانشگاه و دوستان، انگیزه ی لازم برای این کار به وجود می آید.
   
  • لایک لایک x 11
 5. first amir

  first amir امــــــــــیررضـــا عضو مدیران انجمن

  ارسال‌ها:
  2,122
  امتیازات:
  +24,398 / -215
  نام مرکز سمپاد:
  هاشمی نژاد 1
  شهر:
  مشهد
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  فردوســـی
  رشته دانشگاه:
  مـهـنــدســی شــیـمــی
  پاسخ : مهندسی کامپیوتر

  سعید الوندکوهی
  کارشناسی سخت‌افزار امیرکبیر، ارشد فناوری اطلاعات دانشگاه تهران
  به طور خلاصه تو رشته کامپیوتر یاد می‌گیرید که چطور سیستم‌های کامپیوتری رو طراحی کنید. فرایند طراحی سیستم کامپیوتری از دو جنبه نرم‌افزار و سخت‌افزار شامل بررسی نیازمندی‌ها، طراحی طرح و مدل انجام پروژه، پیاده‌سازی، تست و در آخر هم تحویل و آموزش مشتری میشه که بخش‌های مختلفش توی درس‌های مختلف یاد داده میشه و سر کار هم مورد نیازه.
  درس‌ها:
  درس‌هایی که می‌خونید یه سری درس اصلی و تخصصیه که دانشکده‌ها ارائه میدن و یه سری درس عمومی (معارف، ادبیات، تربیت بدنی و...) و سرویس (ریاضی و فیزیک)
  درس‌های ریاضی و فیزیک تو کامپیوتر کاربرد خیلی کمی دارند. اگه از ریاضی (مخصوصا گروه معادلات دیفرانسیل و انتگرال‌جات و جبر خطی و این مسایل) دل خوشی ندارید کامپیوتر از این چیزا نداره! البته یه سری درس باید پاس بشن ولی تقریبا کاربردی توی درسای تخصصی ندارن (آمار و احتمال استثناست! بلد بودنش به درد می‌خوره)
  در مورد درس‌ها من اطلاعاتم دقیق نیست چون تغییرات کمی ایحاد شده تو چارت از پارسال که من در جریان نیستم. هر دانشگاه هم بعضی جاها تغییراتی تو درسایی که ارائه می‌ده داره. چیزایی که نوشتم اکثرا درساییه که تو امیرکبیر ارائه میشه. دانشگاه‌های دیگه هم شبیه همین هستند. چون خودم سخت‌افزاری هستم زیاد وارد درس‌های نرم‌ و آیتی نشدم. دوستای دیگه اونا رو مطرح می‌کنن.
  اما درس‌های اصلی؛ ریاضیات گسسته داریم که یه مقدار پیشرفته‌شده‌ی گسسته‌ی دبیرستانه به علاوه مباحثی که «منطق» مهم‌ترینشونه. منطق به بررسی درستی گزاره‌ها می‌پردازه. اگه هر جمله مثل «الان بارون میاد» رو دارای ارزشی درست یا غلط (دارید وارد دنیای صفر و یک می‌شد دیگه!) بدونیم، ترکیب جمله‌ها و تجمیعِ (هرروز بارون میاد) اونا حالت‌های مختلفی می‌سازه که موضوع بحث منطق میشه.
  مبانی برنامه‌سازی و برنامه‌سازی پیشرفته و در ادامه، مهندسی اینترنت بیشتر تمرکزشون روی آموزش برنامه‌نویسیه. کسانی که برنامه‌نویسی کار کردند با آرایه آشنایی دارن. آرایه یک ساختاره برای نگه‌داشتن داده‌ها. درس ساختمان‌داده به بررسی آرایه و ساختارهای پیچیده‌تر نگه‌داری داده‌ها می‌پردازه. در ادامه‌ی مباحث این درس، درس پایگاه‌داده هست که بحثش در مورد کارکردن با موجودی به همین نامه. پایگاه‌داده یه مجموعه است برای نگه‌داری و کار کردن با حجم زیاد داده‌ها. بعضی از دانشگاه‌ها هم درس داده‌کاوی (برای نرم‌افزاری‌ها) رو ارائه می‌دن که در مورد استخراج اطلاعات مفید از حجم بسیار بسیار بالای داده‌هاست.
  طراحی الگوریتم همونطور که از اسمش پیداست به طراحی و تحلیل الگوریتم‌ها کار داره. پیشرفته‌تر از این درس هوش مصنوعیه که دو بخش اصلیِ جستجوی هوشمند و منطق داره. بخش اول کامل کننده‌ی روش‌های جستجو و حل مسئله‌ایه که توی طراحی الگوریتم مطرح شدند و بخش دوم هم استفاده می‌کنه از همون منطق که تو ریاضی گسسته خونده شد برای حل یه سری از مسایل و یادگیری ماشین! تو امیرکبیر نرم و آیتی‌ها باید هوش‌مصنوعی پاس کنند.
  مدار منطقی به مدارهایی گفته میشه که فرض میشه تو سیم‌هاش یکی از دو عامل منطقی صفر و یک جریان داره. ابزارهای این مدارها هم عملگرهای منطقی (AND,OR,NOT) هستند. بعد از مدار منطقی درس معماری کامپیوتره که به نظر من جذاب‌ترین درس کارشناسی بود! معماری کامپیوتر میاد میگه موجوداتی به نام‌های پردازنده و حافظه چطور ساخته‌میشن و کار می‌کنن و چطور در کنار ورودی خروجی کامپیوتر رو شکل میدن.
  زبان اسمبلی زبانیه که دستورات رو به یه مشت سیم (بخوانید cpu) ابلاغ می‌کنه همه کارهایی که می‌کنیم و برنامه‌ای که می‌نویسیم در نهایت برای اجرا به دستورات اسمبلی تبدیل میشن. سه درس معماری کامپیوتر، زبان ماشین و ریزپردازنده در دانشگاه‌های مختلف قسمت‌هایی از این زبان رو مورد بحث قرار می‌دن. ریزپردازنده درس کاربردی‌تریه. تو این درس یاد می‌گیرید چطور یه سیستم کوچک کامپیوتری کامل (شامل یه پردازنده مثل AVR و نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای جانبی) رو طراحی کنید و حتی بسازید.
  شبکه‌های کامپیوتری 1و2 درسایی هستن که به کارکرد شبکه می‌پردازن. درس امنیت اطلاعات و سیستم‌های چندرسانه‌ای (هردو برای آیتی‌ها) هم هستند که اولی به امنیت اطلاعات و شبکه و دومی به فشرده‌سازی و ارسال عکس، فیلم و صوت در شبکه مربوطه. درس‌های مهندسی نرم‌افزار 1و2 (2ش مخصوص نرمی‌ها و آیتی‌هاست) فرایند طراحی سیستم‌ نرم‌افزاری که اول توضیح دادم رو با جزییات آموزش می‌ده.
  تو فیزیک دبیرستان مدارهایی شامل خازن یا مقاومت یا سلف رو داشتید. تو درس مدارهای الکتریکی مدارهایی شامل سلف و خازن و مقاومت رو می‌خونید که پایه‌ی مدارهای الکتریکیه. درس مدارهای الکترونیک دو شخصیت جدید به نام‌های دیود و ترانزیستور رو تعریف می‌کنه. از این به بعد درسای خاص سخت‌افزار رو می‌گم؛
  مدار الکتریکی 2 روش‌های دیگری برای حل مدارهای الکتریکی ارائه میده. الکترونیک دیجیتال رابطه‌ی دنیای مدارهای الکتریکی و سلف و خازن و ترانزیستوره با دنیای مدارهای منطقی. مورد بحث اینه که چطور دو منطق صفر و یک رو تعریف کنیم و چطور عملگرهای منطقی رو واقعا بسازیم!
  اما تو کامپیوتر و مدارهای دیجیتال از IC استفاده میشه که شامل هزاران یا میلیون‌ها ترانزیستور میشه. درس VLSI بررسی می‌کنه که چطور میشه این تعداد رو در حداقل مساحت و با حداقل توان مصرفی و گرمای تولیدی کنار هم قرار داد. در مورد دو درس سیگنال سیستم و کنترل‌خطی هم توضیح خلاصه‌ای به ذهنم نمی‌رسه بگم!
  برای کار بزرگترین راهی که جلوی افراد با رشته‌های مختلف هست اینه که برن تو یه شرکت خصوصی یا دولتی استخدام شن و کار کنن. میانگین درآمد رشته‌ کامپیوتر هم طبق بررسی‌هایی که سایت irantalent انجام داده بود تقریبا در حد بقیه رشته‌های مهندسی بود. اما یه برتری که اینجا وجود داره شرایط کاریه. مثل بعضی از رشته‌های دیگه نیازی به کار کردن تو کارخونه، سر ساختمون یا پروژه، تو بیمارستان و... نیست. به جز در موارد خاص، محل کار تو شهره و کاری که انجام می‌دید شامل نشستن پشت میز و نوشتن برنامه یا کارهای دیگست. به دلیل ماهیت کارهایی که وجود داره درصد بالایی از شرکت‌ها ساعت کاری محدود ندارند (یعنی نیاز نیست 8 صبح برید سر کار!) از صبح تا شب بازه و هر وقت از روز که خواستید می‌تونید برید و تعداد ساعت مقرر رو پر کنید. دورکاری هم بعضی جاها امکانش فراهمه و می‌تونید برید از خونه کارها رو انجام بدید.
  مزیت دیگه کامپیوتر به رشته‌های دیگه امکان خوداشتغالی بالای کارهاشه. اگه روابط خوبی بتونید تو دانشگاه پیدا کنید میتونید پروژه‌های کوچک بگیرید و انجام بدید. یا مثل خیلیای دیگه از صرفا نوشتن برنامه موبایل و گذاشتن تو بازارها درآمد قابل‌قبولی داشته باشید. مهم‌تر از این امکان کارافرینیه. در سال‌های اخیر خیلی از استارت‌آپ‌های موفق ایران در حوزه فناوری اطلاعات بودن. کافه بازار، نت‌برگ، دیجی‌کالا، زودفود و خیلی بیزینس‌های موفق کوچک و بزرگ دیگه که جدیدا رشد خوبی هم داشتن ایده‌هاشون بر اساس استفاده از فناوری اطلاعات برای انجام کارهای مختلف بوده (در نظر بگیرید که همه اینا برای گسترششون به کارمند نیاز دارن و این باعث افزایش فرصت‌‌های شغلی و حقوق میانگین هم هست.).
  دانشگاه‌ها:
  من در مورد شریف نظری نمی‌دم بیشتر صحبتم در مورد تهران و امیرکبیر خواهد بود. من به عنوان کسی که در هر دو دانشگاه درس خونده اگه الان انتخاب‌ رشته بخام بکنم امیرکبیر رو بالاتر خواهم زد(البته دوستی که دانشگاه تهران رو توضیح می‌ده هم خواهد گفت تهران رو بالاتر می‌زنه!). هرکدوم یه سری مزایا و یه سری معایب دارن که من با شخصیت خودم امیرکبیر رو مناسب‌تر می‌دونم.
  یزرگترین عیب امیرکبیر از نظر علمی چندتا از اساتید بی‌حال (و بعضا بی‌قانون) گروه نرم‌افزار هستند. از نظر فضا هم کوچک بودن دانشگاه و دانشکده مشکل بزرگیه که به‌خصوص ارشدا رو به‌شدت اذیت می‌کنه. ولی این کوچک بودن باعث صمیمی‌تر شدن جو می‌شه. من خودم حس نکردم ولی خیلیا میگن که جو دوستانه دانشکده کامپیوتر جاهای دیگه اصلا نیست! تشکل‌های دانشجویی (انجمن علمی و شورای صنفی) قوی‌ای دارن که بستر خوبی برای کارهای فوق‌برنامه (که به نظر من بخش مهمی از زندگی دانشگاهیه) ایجاد می‌کنه. شاید همین تو دانشگاه تهران هم باشه ولی همکاری دانشکده و دانشگاه با این برنامه‌ها و تمایل اساتید و مسوولین امیرکبیر به حمایت و کمک، با دانشگاه تهران اصلا قابل‌مقایسه نیست.
  از نظر اساتید و درس‌ها یه فرق بین این دو دانشگاه اینه که در میانگین استادای دانشگاه تهران سخت‌گیرتر هستند. سخت‌گیری رابطه مستقیم ضعیفی با خوب یادگرفتن داره. به این معنی که با احتمال کمی دانشجوهای استاد سخت‌گیرتر بهتر یاد می‌گیرن. ولی این برای همه درسا و همه آدما خوب نیست. این اختلاف در سخت‌گیری تو درس‌های آیتی بیشتر میشه. استادای آیتی‌ امیرکبیر به طرز افراطی‌ای خوب نمره میدن!
  از طرفی تهرانی‌ها مجبورن درس‌های برقی رو با دانشجوهای برقی و با استاد برقی بگذرونن. یعنی که خیلی از مطالب سخت و به‌درد نخور رو هم باید بخونن. این مشکل برای سخت‌افزاری‌ها شدیدتره!
  توصیه‌های کلیِ یک پیرمرد:
  1-برق 2- مکانیک 3- کامپیوتر ... . 1- شریف 2- تهران 3- امیرکبیر ... . لطفا بریزید دور این رده‌بندی‌های دست و پا ببند رو! خودتون رو بشناسید و رشته‌ها رو هم بشناسید و علاقه رو جزو ملاک‌های مهم انتخابتون بذارید. در مورد دانشگاه‌ها هم همینطور. لزومی نداره دانشگاه‌ شریف انتخاب اولتون باشه. اونجا مطمئنا بهترین جا برای همه آدما نیست.
  اگه از بچگی به کامپیوتر علاقه داشتید و دوست داشتید باهاش ور برید ببینید چی کار می‌کنه و کنجکاو بودید که امکانات مختلفشو رو امتحان کنید و بشناسید یا اگه مشکلی پیش میومد میرفتید خودتون درستش کنید؛ اگه به برنامه‌نویسی علاقه دارید و دوست دارید چیزی بسازید که کامپیوتر رو مجبور کنه کار مورد نظر شما رو انجام بده! و اگه مباحث ریاضی گسسته‌طور رو به محاسبات توابع و انتگرال‌جات ترجیح می‌دادید، احتمالا رشته کامپیوتر رو هم دوست خواهید داشت!
   
  • لایک لایک x 12
 6. first amir

  first amir امــــــــــیررضـــا عضو مدیران انجمن

  ارسال‌ها:
  2,122
  امتیازات:
  +24,398 / -215
  نام مرکز سمپاد:
  هاشمی نژاد 1
  شهر:
  مشهد
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  فردوســـی
  رشته دانشگاه:
  مـهـنــدســی شــیـمــی
  پاسخ : مهندسی کامپیوتر

  نام : سیاوش رئیسی دهکردی
  رشته : مهندسی کامپیوتر ( نرم افزار)
  دانشگاه : صنعتی شریف
  سال ورود : 92
  توضیحات کلی : من اول یک سری ویژگی برای این رشته می‌گم :
  1- رشته‌ی است که زمینه‌های کاری بسیار زیادی دارد .
  2- سرعت تولید و عوض شدن علم در این رشته زیاد است ، مثل مکانیک و برق نیست که شما یک سری درس یاد بگیرید و تا 100 سال آینده هم همین فرمول ها و درس‌ها ثابت باشند ، توی این رشته شما باید خودتون را به روز نگه دارید پس اگه میخواهید از دور خارج نشوید بعد از مدرک هم باید مطالعه داشت .
  3- رشته‌ای است که بر خلاف تمام رشته‌های دیگر در حین تحصیل هم می‌توانید شغلی مرتبط با رشته‌ی تحصیلی تان (نه پشتیبان شدن و یا تدریس خصوصی) و به طبع در آمد داشته باشید ، شما پس از گذراندن ترم 2 و پاس کردن درس برنامه نویسی پیشرفته می‌توانید در شرکت‌های مختلف ( مانند برنامه نویس اندروید یا وب) استخدام بشید .
  4- رشته‌ی کامپیوتر رشته ‌ای هستش که فرد میتواند خودش به تنهایی خیلی چیز ها را یاد بگیرد و خفن بشود ، شما 70 درصد چیز‌ها را از دانشگاه و استاد یاد میگیرید ، 30 درصدش را باید خودتان یاد بگیرید .
  5- دیدگاه غلطی وجود دارد مبنی بر این که این رشته‌ تمامش برنامه نویسی است ،شما توی دانشگاه فقط 2 درس مبانی برنامه نویسی ( که همه ی رشته ها میخوانند) و برنامه نویسی پیشرفته را میخوانید که هدفشون یاد دادن برنامه نویسی هست .
  6- داشتن استارت آپ و ایده پردازی در این رشته بیشتر از رشته های دیگر است ، نمونه اش زاکربرگ و فیسبوکش یا خود بیل گیتس و ....
  7- محیط شغلی آینده‌ی این رشته در اکثر موارد به نسبت از بقیه‌ی رشته ها ملایم تر است ، مثل مهندس عمران و مکانیک نیازی به کار کردن در کارخانه و بیابان نیست ، اکثرا کار شما توی شرکت و یه محیط راحت هست ، اما بیشتر کامپیوتری ها آرتروز گرن می‌گیرند .
  8- اگر به فکر خارج رفتن و اپلای هستید ، من به جرات می‌گم اپلای کامپیوتر از برق اگه بهتر نباشه ، بدتر نیست .
  9- شغل مهندسی کامپیوتر در خارج از کشور جز 3 شغل پر درآمد دنیاست .
  10- این رشته نیازمند اعصاب بسیار بسیار فولادین هنگام دیباگ و شب بیداری های زیادی است :D .
  توضیح پیرامون واحد های درسی رشته :
  دروس عمومی ( 20 واحد ) :
  1- مباني نظری اسلام 4 واحد
  2- اخلاق اسلامی 2 واحد
  3- انقلاب اسلامی 2 واحد
  4- تاریخ و تمدن اسلامی 2 واحد
  5- منابع اسلامی 2 واحد
  6- ادبیات فارسی 3 واحد
  7- زبان انگلیسی 3 واحد
  8- تربیت بدنی 2 واحد
  دروس پایه ( 25 واحد ) :
  1- ریاضی 1
  2- ریاضی 2
  3- معادلات دیفرانسیل
  4- آمار و احتمال مهندسی
  5- فیزیک 1 و آزمایشگاه
  6- فیزیک 2 و آزمایشگاه
  7- کارگاه عمومی
  8- نقشه کشی
  دروس اصلی و پایه :
  1- ریاضیات مهندسی
  2- مبانی مدار الکتریکی و الکترونیکی
  3- زبان تخصصی
  4- محاسبات عددی
  5- ارائه مطالب
  ساختار های گسسته :
  1- ساختمان‎‌های گسسته
  مبانی برنامه سازی :
  1- کارگاه کامپیوتر
  2- مبانی برنامه سازی
  3- برنامه نویسی پیشرفته
  4- ساختمان داده و الگوریتم ها
  الگوریتم و یچیدگی :
  1- طراحی الگوریتم
  2- نظریه زبان و ماشین ها
  معماری و سازمان کامپیوتر:
  1- معماری کامپیوتر
  2- ساختار و زبان کامپیوتر
  3- مدار‌های منطقی
  4- طراحی سیستم‌های دیجیتال
  سیستم عامل :
  1- سیستم عامل
  رایانش شبکه – محور:
  1- شبکه‌های کامپیوتری
  2- آز شبکه و انتقال داده
  زبان‌های برنامه سازی :
  1- کامپایلر
  2- طراحی زبان‌های برنامه سازی
  سیستم‌های هوشمند :
  1- هوش مصنوعی
  مدیریت اطلاعات :
  1- پایگاه داده‌ها
  2- بازیابی پیشرفته اطلاعات
  مهندسی نرم افزار :
  1- تحلیل و طراحی سیستم ها
  2- مهندسی نرم افزار
  3- طراحی سیستم‌های شئ گرا
  دروس اختیاری :
  1- سیگنال و سیستم
  2- برنامه‌ نویسی وب
  3- آداب فناوری اطلاعات
  4- سیستم‌های خبره
  5- امنیت شبکه
  6- گرافیک کامپیوتری
  7- مهندسی فناوری اطلاعات
  8- مفاهیم پیشرفته مهندسی نرم افزار
  9- شبیه سازی کامپیوتری
  10- برنامه نویسی موبایل
  11- نظریه محاسبات
  فرصت‌های شغلی :
  1- در طول تحصیل همون طوری که گفتم برنامه نویسی وب، آندریود، iOS و حتی اگه خفن باشید کار شبکه و سیستم انجام بدید .
  2- کار شبکه و امنیت یعنی طراحي و پياده‌سازي پروتکل هاي شبکه‌هاي کامپيوتري منظور برقراري ارتباط سريع، مطمئن و امن .
  3- مديريت پروژه‌هاي توليد سيستم‌هاي نرم‌افزاري یعنی شما به عنوان بک مهندس کامپیوتر یک پروژه‌ی تولید نرم‌افزار را مهندسی میکنید .
  4- طراحي و بهينه‌سازي پايگاه‌هاي داده و داده کاوی .
  5- بحث سیستم و کار کردن در آن به عبارتی طراحي و پياده سازي سيستمهاي عامل، و سيستمهاي توامان سخت افزار و نرم افزار .
  سوالات متفرقه :
  1- گرایش‌های نرم افزار و سخت افزار با هم فرق دارند ؟ پاسخ بله است ، این دو گرایش نزدیک به 30 واحد درسی با هم تفاوت دارند و در آینده هم فرصت های شغلی‌شان با هم تفاوت هایی دارند ، اما با توجه به واحد‌های اختیاری تا حدی می‌توان این تفاوت ها را بر طرف کرد .
  2- گرایش های نرم افزار و فناوری اطلاعات با هم فرق دارند ؟ پاسخ خیر است ، این دو گرایش نزدیک به 20 واحد درسی با هم تفاوت دارند که با توجه به واحد‌های اختیاری واقعا تفاوتی بینشان باقی نمی‌ماند .
  3- من نرم افزار قبول نمی‌شوم ، بین سخت افزار و فناوری اطلاعات کدام را انتخاب کنم ؟ اگر کمی هم رشته‌ی برق و درس‌های برقی علاقه دارید سخت افزار بهترین گزینه برای شماست ، اما اگر فقط عشق نرم افزار هستید فناوری اطلاعات بهترین گزینه است .
   
  • لایک لایک x 9
 7. first amir

  first amir امــــــــــیررضـــا عضو مدیران انجمن

  ارسال‌ها:
  2,122
  امتیازات:
  +24,398 / -215
  نام مرکز سمپاد:
  هاشمی نژاد 1
  شهر:
  مشهد
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  فردوســـی
  رشته دانشگاه:
  مـهـنــدســی شــیـمــی
  پاسخ : مهندسی کامپیوتر

  نیلوفر ظریف


  چارت درسی سخت افزار شریف:
  http://hardware.ce.sharif.edu/wp-content/uploads/2014/09/ArchitectureChart-930122.pdf
  سرفصل دروس سخت افزار شریف:
  http://hardware.ce.sharif.edu/wp-content/uploads/2010/07/Undergrad-Persian-Binder.pdf
  هنوز سرفصل آی تی رو پیدا نکردم ولی چارتش اینه:
  http://hardware.ce.sharif.edu/wp-content/uploads/2010/07/Undergrad-Persian-Binder.pdf

  http://s3.picofile.com/file/8201953642/BS_BookOfSyllabi_Software.pdf.html
   
  • لایک لایک x 4
 8. first amir

  first amir امــــــــــیررضـــا عضو مدیران انجمن

  ارسال‌ها:
  2,122
  امتیازات:
  +24,398 / -215
  نام مرکز سمپاد:
  هاشمی نژاد 1
  شهر:
  مشهد
  سال فارغ التحصیلی:
  91
  دانشگاه:
  فردوســـی
  رشته دانشگاه:
  مـهـنــدســی شــیـمــی
  سوالات و مشکلات خودتون رو در مورد رشته‌های
  برق / کامپیوتر / آی‌تی اینجا بپرسید :-"
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏2018/7/25
  • لایک لایک x 1
 9. Fateme :)

  Fateme :) کاربر فوق فعال

  ارسال‌ها:
  93
  امتیازات:
  +322 / -8
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان 3
  شهر:
  تهران
  سال فارغ التحصیلی:
  94
  دانشگاه:
  بهشتی
  رشته دانشگاه:
  سخت افزار
  پاسخ : برق / کامپیوتر / آی تی (سوالات)

  سلام... بچه ها ظاهرا امسال دو تا رشته تو دفترچه عوض شدن... یکیشون اینه که بجا سخت افزار اومدن معماری سیستم های کامپیوتری گذاشتن... الان این همون سخت افزاره؟؟؟ اگ نی چی هس اصلا؟؟ بعد تکلیف سخت افزار چی میشه؟
   
 10. h@di

  [email protected] کاربر نیمه حرفه ای

  ارسال‌ها:
  244
  امتیازات:
  +798 / -4
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی شهرکرد
  شهر:
  شهرکرد
  دانشگاه:
  دانشگاه تهران
  رشته دانشگاه:
  مهندسی نرم‌افزار
  پاسخ : برق / کامپیوتر / آی تی (سوالات)

  تا پارسال دانشگاه شریف به جای سخت‌افزار، معماری سیستم‌های کامپیوتری می‌گرفت. جلوش هم توی دفترچه نوشته بود معادل سخت‌افزار ه. :-"
   
 11. mohammadsaleh40

  mohammadsaleh40 کاربر حرفه ای

  ارسال‌ها:
  298
  امتیازات:
  +418 / -31
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  گناباد
  سال فارغ التحصیلی:
  1398
  دانشگاه:
  پردیس شهید بهشتی مشهد
  رشته دانشگاه:
  آموزش ریاضی
  سلام یه سؤال اگه یه کسی بره رشته علوم کامپیوتر(که تو بحث خلاقیت و توانایی حل مسئله قوی شه) و برنامه نویسی رو تو دوره های آزاد بخونه میرزه یا این که سعی کنه همون مهندسی کامپیوتر رو قبول شه؟
  منظورم از میرزه اینه که تو کدوم روش بیش تر و بهتر یاد می گیرم و به اصطلاح کد نویس یا پروگرمر (درست می گم اصطلاحش رو؟)بهتری می شم؟
  @[email protected]
  @kimi.kaka
  @Morty
  @pershia
  @ArtmisSoR
  @poorya.kh
   
 12. wdr

  wdr کاربر حرفه ای

  ارسال‌ها:
  429
  امتیازات:
  +1,892 / -204
  نام مرکز سمپاد:
  hElLi
  شهر:
  tEh
  سال فارغ التحصیلی:
  86
  من چارت علوم کامپیوتر رو ندیدم، ولی حتما اونا هم دروس برنامه نویسی رو میخونن. ضمن اینکه خود مهندسی هم فقط چنتا درسش برنامه نویسیه. یه برنامه نویسی مقدماتی داره و یه دونه پیشرفته(کلا 6 واحد). این وسط مثلا شاید یه درس پایگاه داده هم باشه که sql رو هم اونجا یاد بگیری. یا یه درس برنامه نویسی وب که توش php & html or css بگن. یعنی در کل برنامه نویسی هاشو جمع کنی 15 واحدم نمیشه درحالیکه یادمه 144 واحد بود کلش. و فکر میکنم اکثر این دروس بین همه رشته های کامپیوتر مشترک باشه. اگرم نباشه قطعا میشه بعنوان اختیاری گرفتشون.

  از نظر من مهندسی بیشتر به کاربردها میپردازه. و درسی مثل علوم احتمالا بیشتر به زیرساخت ها. الگوریتم ها. و فرمولها و روشهای ریاضی که اینها برش استوار شده. تو دنیا هم کامیپوتر رو به computer science میشناسن. و مهندسی کام خیلی کمتره. ولی تو ایران به خاطر اینکه اسم مهندسی خفنتره(مثل اسم پزشکی یا مثل اسم وکالت) همه هجوم میبرن سمتش و از اونطرف دانشگاه ها هم اکثرا اون رشنه رو میذارن. ولی تو دانشگاه های خوب، که استاد خوب بذارن، من فکر کنم علوم کامپیوتر رشته بهتری باشه. چون ریشه ای تر بحث میکنه. خودمم دانشکده علوم کامپیوتر امیرکبیر رو چند بار رفتم، این عناوین مقاله هاشون رو که میخونم حس میکنم خیلی خفنه! چون همش حرف از ریاضیاته! و ریاضی یعنی همه چی! و یادمه سال 92 یا 93 بود بنر زده بودن که رتبه 90 شدن توی usnews(دانشکده شون). سایت رنکینگ دانشگاه های دنیاس. جایی که بقیه دانشگاه های ما بالای 500 هستن.

  ولی مهندسی ها اکثرا کاربردی هست. و سعی میکنن با یه الگوریتمی که علومی ها کشف کردن(البته علومی های خارج چون تو ایران به جز دانشگاه های خوب کمتر بها میدن فکر کنم) یه مسئله ی دنیای واقعی رو حل کنن. هرچند خود علومی ها هم اگر بخوان میتونن حل کنن. ولی خب مهندسی ها وقت بیشتری روی ابزار ها و یادگیریش میذارن درحالیکه اونا وقت بیشتری روی الگوریتم حل مسئله میذارن نه ابزار پیاده سازیش.

  فلذا به نظر من اگر میتونی مثلا امیرکبیر قبول شی، شاید علوم بهتر باشه. خصوصا اگر قصد مهاجرت داری و میخوای ریشه ای همه چیزو یاد بگیری و خودتم یه اختراعی چیزی بعدا بکنی و 4 تا مقاله خفن بنویسی.(ولی بازم همه چیز بستگی به خودت داره و رشته اونقدرها در اینده ی ادم مهم و تاثیرگذار نیست)
   
  • لایک لایک x 4
 13. mohammadsaleh40

  mohammadsaleh40 کاربر حرفه ای

  ارسال‌ها:
  298
  امتیازات:
  +418 / -31
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  گناباد
  سال فارغ التحصیلی:
  1398
  دانشگاه:
  پردیس شهید بهشتی مشهد
  رشته دانشگاه:
  آموزش ریاضی
  خیلی ممنون یه سؤال برام پیش اومد فکر کنم حدود 60 واحد علوم پایه و عمومی رو همه ولی از 135 واحد (تا 144 واجدی که شما می گین)
  کم کنیم بقیش چیه پس؟
   
  • لایک لایک x 1
 14. wdr

  wdr کاربر حرفه ای

  ارسال‌ها:
  429
  امتیازات:
  +1,892 / -204
  نام مرکز سمپاد:
  hElLi
  شهر:
  tEh
  سال فارغ التحصیلی:
  86
  تا جاییکه من یادمه 18 واحد اختیاری داشتیم فکر کنم(من مهندسی کامپیوتر سخت افزار بودم). ولی در کل اگر سرچ کنی برنامه ی درسی رشته های مختلف رو، اون چارت وزارت علوم هر درس روی اینترنت هست و لیست کل دروس و تفاوت های رشته هارو میتونی ببینی.
   
  • لایک لایک x 3
 15. mohammadsaleh40

  mohammadsaleh40 کاربر حرفه ای

  ارسال‌ها:
  298
  امتیازات:
  +418 / -31
  نام مرکز سمپاد:
  شهید بهشتی
  شهر:
  گناباد
  سال فارغ التحصیلی:
  1398
  دانشگاه:
  پردیس شهید بهشتی مشهد
  رشته دانشگاه:
  آموزش ریاضی
  @wdr
  رفتم نگاه کردم ببینم با رتبه و ترازی که میارم تو آزمونا خوب به علوم کامپیوتر دانشگاه امیر کبیر می خورم یا نه دیددم نه خیلی عقبم گفتم خیله خوب بزار ببینم بقیه دانشگاها اصلا دارنش یا نه تو دانشگاه علم و صنعت و فردوسی نبودن ولی عجیبش این جایه که بیرجند واز داره یعنی چی؟(قبولی هاش هم بعضا فکر کنم درصد منفی داشتن.)
   
 16. fereshtehh

  fereshtehh کاربر نیمه فعال
  کنکوری ۹۹

  ارسال‌ها:
  5
  امتیازات:
  +4 / -0
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان دوره دوم گنبد کاوس
  شهر:
  گنبد کاوس
  سال فارغ التحصیلی:
  1399
  سلام بجه ها
  برا مهندسی کامپیوتر شریف لازمه که از قبل برنامه نویسی بلد باشی؟ کلا اطلاعاتت چقد باید باشه؟
   
 17. fereshtehh

  fereshtehh کاربر نیمه فعال
  کنکوری ۹۹

  ارسال‌ها:
  5
  امتیازات:
  +4 / -0
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان دوره دوم گنبد کاوس
  شهر:
  گنبد کاوس
  سال فارغ التحصیلی:
  1399
  سلام بجه ها
  برا مهندسی کامپیوتر شریف لازمه که از قبل برنامه نویسی بلد باشی؟ کلا اطلاعاتت چقد باید باشه؟
   
  • لایک لایک x 1
 18. Admin2

  Admin2 لنگر انداخته
  عضو کادر مدیریت مدیر کل

  ارسال‌ها:
  6,913
  امتیازات:
  +28,172 / -1,311
  نام مرکز سمپاد:
  علامه حلی
  شهر:
  تهران
  سال فارغ التحصیلی:
  1389
  سلام
  خیر لازم نیست و نگران این مورد نباشید.
   
  • لایک لایک x 1
 19. |تا

  |تا کاربر حرفه ای

  ارسال‌ها:
  312
  امتیازات:
  +5,712 / -179
  نام مرکز سمپاد:
  فرزانگان
  شهر:
  تهران
  سال فارغ التحصیلی:
  96
  حقیقتا لازم هست ، خیلی سخت میگذره معمولا به بچه هایی که بیسی ندارن.
   
  • لایک لایک x 2
 20. Sepehr :D

  Sepehr :D کاربر فوق حرفه ای

  ارسال‌ها:
  882
  امتیازات:
  +7,458 / -385
  نام مرکز سمپاد:
  فلاحی
  شهر:
  فسا
  سال فارغ التحصیلی:
  1397
  دانشگاه:
  علوم پزشکی شیراز
  رشته دانشگاه:
  پزشکی
  تلگرام:
  اینستاگرام:
  حالا شما CE شریف قبول شو نهایتش تابستون بشین برنامه نویسی یاد بگیر.
   
  • لایک لایک x 3