• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

به نقل از Dr.Behnaz :
دوستان...لطفا یه کمی هم راجع به دندون بحث کنیم :)

سوالی دارید بگید.تا جایی که اطلاع داشته باشم در خدمت هستم.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من یک توصیه کلی دارم.
اولا این که شما هرقدرم پرس و جو کنین تا وقتی اون رشته رو نخونین و وارد بازار کار نشید متوجه نمیشید علاقه بوده یا نه، پس از روی پارامترهایی که فارغ التحصیلان دارن رشتشون رو میسنجن قضاوت کنین در باره رشته.خیلی هم دانشجوها رو مدنظر قرار ندید چون خودشونم دید کاملی ندارن و اکثرا سختی تحصیلم به حساب میارن و گله و شکایت دارن.در صورتی که درس خوندن یه دوره از زندگی و بالاخره تموم میشه مگه تخصص بخواید بخونین که تا 30-35سالگی درگیرشید و این مهمه.
اگر کسانی که پیراپزشکی خوندن میگن زیر دست دکترا کار کردن یک پوینت منفیه ، اینو جدی بگیرید. اگر تو رشته ای میگن کار نیست، اگر میگن منزلت اجتماعیش پایینه چون پول کمی گیرتون میاد اینا مهمه، اون تصورات فانتزیتونو بندازید دور.
خود من از کسانی بودم که میگفتم عیب نداره میرم دارو هرچند از اول میدونستم درامدم در مقابل گزینه دندان پزشکی خیلی ممکنه کمتر باشه و این کم بودن محتمل تره و درصد کمی احتمال داره حقوق دندونپزشک و پزشک رو داشته باشم ولی دلایل دیگه ای منو به این رشته سوق داد. الان تازه تازه که کار میکنم و تو محیطم دارم کم کم درک میکنم داستان چیه. در ضمن اگر میگن درامد رشته ای کمه، فقط قضیه پول نیست. میزان تاثیرگذاری افراد هم رابطه مستقیم با درامد داره، مثلا تو بیمارستانی که متخصصش کارانه حدود 100میلیون تومن میگیره من هیچ وقت حرفم خریدار نداره که بخوام تماس بگیرم و با دکتر مشورت کنم برای داروی مشکل دار بیمارم، چون درامد اون 30برابر منه حداقل
)منه نوعی رو عرض کرم به عنوان داروساز مشغول به کار در اونجا در آینده، وگرنه الان که دانشجوییم خیلی کمتر از این حرفاست.)

ولی ازتون یک خواهش دارم هر کدوم از رشته ها میرید هدفتون پول نباشه این جوری که خوب:پزشکی برم فلان تخصص انقد گیرم میاد برم اون رشته گیرم نمیاد انقد،، حقیقتشو بخواید دستمزدهای ما ناعادلانه ست، اگر هدفتون رسیدن به پول باشه ، یکم مشکل پیدا میکنین چون ادمی که با هدف گرفتن پول میاد ، ادما رو پول میبینه و هدفش از طبابت ، خدمت به مردم نیست. لذا خیلی وقتا که بین قانون و اخلاق فاصله ست و از جهت قانونی منعی نیست، فرد پا روی اخلاق میزاره. مثلا فلان کار رو بکنه قانونی هست ولی اخلاقی نیست ولی اون انجام میده.

پولی که از پزشکی و نجات جون افراد به دست بیاد از منظر اسلام خیلی مباح نیست و میگن حتی کراهت داره تا حدی چون فرد به خاطر جونش مجبوره خرج کنه، برای نجات جان افراد میگن نباید پول دریافت بشه.که البته در حال حاضر ممکن نیست ولی میشد که به مردم کم فشار بیارن.به این دلیل میگیم با هدف پول نیایید، هدف خدمت باشه که میانه راه اگر خسته شدین دلتون خوش باشه دارید کار انسانی میکنین،و این راضی نگهتون داره. نه این که متخصص بشین بعد بگید من 12سال درسشو خوندم حالا دور دوره منه و حقمه هرچی بگیرم.

جالبه بدونین

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از بره ناقلا :
من یک توصیه کلی دارم.
اولا این که شما هرقدرم پرس و جو کنین تا وقتی اون رشته رو نخونین و وارد بازار کار نشید متوجه نمیشید علاقه بوده یا نه، پس از روی پارامترهایی که فارغ التحصیلان دارن رشتشون رو میسنجن قضاوت کنین در باره رشته.خیلی هم دانشجوها رو مدنظر قرار ندید چون خودشونم دید کاملی ندارن و اکثرا سختی تحصیلم به حساب میارن و گله و شکایت دارن.در صورتی که درس خوندن یه دوره از زندگی و بالاخره تموم میشه مگه تخصص بخواید بخونین که تا 30-35سالگی درگیرشید و این مهمه.
اگر کسانی که پیراپزشکی خوندن میگن زیر دست دکترا کار کردن یک پوینت منفیه ، اینو جدی بگیرید. اگر تو رشته ای میگن کار نیست، اگر میگن منزلت اجتماعیش پایینه چون پول کمی گیرتون میاد اینا مهمه، اون تصورات فانتزیتونو بندازید دور.
خود من از کسانی بودم که میگفتم عیب نداره میرم دارو هرچند از اول میدونستم درامدم در مقابل گزینه دندان پزشکی خیلی ممکنه کمتر باشه و این کم بودن محتمل تره و درصد کمی احتمال داره حقوق دندونپزشک و پزشک رو داشته باشم ولی دلایل دیگه ای منو به این رشته سوق داد. الان تازه تازه که کار میکنم و تو محیطم دارم کم کم درک میکنم داستان چیه. در ضمن اگر میگن درامد رشته ای کمه، فقط قضیه پول نیست. میزان تاثیرگذاری افراد هم رابطه مستقیم با درامد داره، مثلا تو بیمارستانی که متخصصش کارانه حدود 100میلیون تومن میگیره من هیچ وقت حرفم خریدار نداره که بخوام تماس بگیرم و با دکتر مشورت کنم برای داروی مشکل دار بیمارم، چون درامد اون 30برابر منه حداقل
)منه نوعی رو عرض کرم به عنوان داروساز مشغول به کار در اونجا در آینده، وگرنه الان که دانشجوییم خیلی کمتر از این حرفاست.)

ولی ازتون یک خواهش دارم هر کدوم از رشته ها میرید هدفتون پول نباشه این جوری که خوب:پزشکی برم فلان تخصص انقد گیرم میاد برم اون رشته گیرم نمیاد انقد،، حقیقتشو بخواید دستمزدهای ما ناعادلانه ست، اگر هدفتون رسیدن به پول باشه ، یکم مشکل پیدا میکنین چون ادمی که با هدف گرفتن پول میاد ، ادما رو پول میبینه و هدفش از طبابت ، خدمت به مردم نیست. لذا خیلی وقتا که بین قانون و اخلاق فاصله ست و از جهت قانونی منعی نیست، فرد پا روی اخلاق میزاره. مثلا فلان کار رو بکنه قانونی هست ولی اخلاقی نیست ولی اون انجام میده.

پولی که از پزشکی و نجات جون افراد به دست بیاد از منظر اسلام خیلی مباح نیست و میگن حتی کراهت داره تا حدی چون فرد به خاطر جونش مجبوره خرج کنه، برای نجات جان افراد میگن نباید پول دریافت بشه.که البته در حال حاضر ممکن نیست ولی میشد که به مردم کم فشار بیارن.به این دلیل میگیم با هدف پول نیایید، هدف خدمت باشه که میانه راه اگر خسته شدین دلتون خوش باشه دارید کار انسانی میکنین،و این راضی نگهتون داره. نه این که متخصص بشین بعد بگید من 12سال درسشو خوندم حالا دور دوره منه و حقمه هرچی بگیرم.

جالبه بدونین

خیلی حرفای به شدت خوب.

و من یه چیزیم اضافه کنم که تا الان که دبیرستان بودین و توی یک مسیر تقریبا از پیش تعیین شده سعی کنید برای مرحله ی جدید زندگیتون که وارد میشین هدفتون مثه دبیرستان نباشه که خب امسال معدلم این بشه و شاگرد اول و این قضایا.در واقع میخوام بگم هدفی برای خودتون تعیین کنین و رشته رو یک وسیله برای رسیدن به هدف به کار بگیرین.قطعا درامد و رفاه اجتماعی و ارزش اجتماعی شغل مهمه ولی چیزهای دیگه ای هم هستن که شاید توی رشته های به اصطلاح تاپ نشه پیداشون کرد.شاید هم بشه.میزان رضایت خود فرد از خودش خیلی مهمه تا بعد از تحصیل و گرفتن مدرک احساس بیهودگی نکنه.حس اینکه بیست سال درس خوندم که چی؟
هدفتون رو مشخص کنید و قاطعانه از خودتون بپرسید فلان رشته برای این هدف چقدر ارزش داره؟و از کدوم راه راحت تر میشه به هدف رسید.
مثلا رشته علوم آزمایشگاهی شاید در نظر عمده افراد رشتیه ی بهتری از پرستاری باشه ولی کسی که نیاز کمک به هم نوع رو در وجود خوش خیلی زیاد داره قطعا در آینده شغلی علوم رضایتش به اندازه پرستاری نیست.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

این کمک به هم نوع رو من یک توضیحی بدم.
شما لازم نیست عمل جراحی قلب بکنین تا این حستون ارضا بشه. من همین که میان تو داروخانه کارشون زود راه بندازم، بقیه پولشونو باهاشون کنار بیام، یا سوالاتشونو خوب جواب بدم و تو روند درمانشون موثر باشم و خیلی موارد این چنینی، خیلی این حسم رو ارضا میکنه. اتفاقا پرستار انقدر یرش شلوغه فرصتی برای کار این مدلی نداره اکثرا به دلیل ضیغ وقت و فشار کاری خیلی رفتار مناسبی هم حتی ندارن چه برسه با حوصله برخورد کنن و کاری کنن که بگن اخ جوون کمک کردم به هم نوع!
تو همون علوم ازمایشگاهی ام ارتباط هست با مردم، بالاخره خون میگیرید، ازتون درمورد بیماریا سوال میشه،، همین چیزای کوچیک ادمو شاد میکنه. وگرنه شما پرستار بشید تو بیمارستان وحشتناک شلوغی مثل شریعتی ، انقدر فشار روانی و کاری روتون باشه که سر همه داد بزنین که بدتره.
من این هفته هر روز چندساعت تو اورژانس شریعتی بودم، انقدر رفتار پرستارا تند بود منی که با روپوش سفید بودم ازشون میترسیدم.
ولی من اصلا صحبت شما رو رد نمیکنم،مسلما یک پزشک یک متخصص یک پرستار که ادمهای با وجدانی باشن خیلی اجرشون بیشتره خیلی حس بهتری دارن ولی برای این حس بهتر خیلی باید تلاش کنن تا اخلاقشون خوب باشه چون ارتباط با بیمار واقعا سخته، بخوای اخلاق مهربون داشته باشی واقعا اعصاب نمیزارن واست

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از بره ناقلا :
این کمک به هم نوع رو من یک توضیحی بدم.
شما لازم نیست عمل جراحی قلب بکنین تا این حستون ارضا بشه. من همین که میان تو داروخانه کارشون زود راه بندازم، بقیه پولشونو باهاشون کنار بیام، یا سوالاتشونو خوب جواب بدم و تو روند درمانشون موثر باشم و خیلی موارد این چنینی، خیلی این حسم رو ارضا میکنه. اتفاقا پرستار انقدر یرش شلوغه فرصتی برای کار این مدلی نداره اکثرا به دلیل ضیغ وقت و فشار کاری خیلی رفتار مناسبی هم حتی ندارن چه برسه با حوصله برخورد کنن و کاری کنن که بگن اخ جوون کمک کردم به هم نوع!
تو همون علوم ازمایشگاهی ام ارتباط هست با مردم، بالاخره خون میگیرید، ازتون درمورد بیماریا سوال میشه،، همین چیزای کوچیک ادمو شاد میکنه. وگرنه شما پرستار بشید تو بیمارستان وحشتناک شلوغی مثل شریعتی ، انقدر فشار روانی و کاری روتون باشه که سر همه داد بزنین که بدتره.
من این هفته هر روز چندساعت تو اورژانس شریعتی بودم، انقدر رفتار پرستارا تند بود منی که با روپوش سفید بودم ازشون میترسیدم.
ولی من اصلا صحبت شما رو رد نمیکنم،مسلما یک پزشک یک متخصص یک پرستار که ادمهای با وجدانی باشن خیلی اجرشون بیشتره خیلی حس بهتری دارن ولی برای این حس بهتر خیلی باید تلاش کنن تا اخلاقشون خوب باشه چون ارتباط با بیمار واقعا سخته، بخوای اخلاق مهربون داشته باشی واقعا اعصاب نمیزارن واست

منظورم این نبود قطعا که بقیه رشته ها کمک به هم نوع نیست .اغلب رشته های تجربی مستقیم یا غیر مستقیم در ارتباط با بهبود سلامت افرادن .منظورم اینه که ویژگی های فردی و شخصیتی خودشون رو در نظر بگیرن.برای شما مثلا همین حد این نیازت رفع میشه برای یکی خیلی باید بیشتر باشه یکی هم اصلا احساس نمیکنه این رو.

یا مثلا ببینید تحقیق و پژوهش براتون مهم تره یا استفاده از علمی که موجوده،ازین طریق باز میتونید تشخیص بدین رشته هایی که کار زیادی روشون انجام گرفته یا رشته های جدیدتر رو انتخاب کنین.

به هر حال که خیلی بعید میدونم کسی که دو سه رقمی تجربی میشه سراغ مثلا روانشناسی بره ولی کلا خوبه که یک دید گسترده تری به رشته ها داشته باشین :)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

کلا این که خود تحقیق و پژوهش چیه و چه کاری هست رو خود منم با این که به عنوان محقق کار کردم (منظور از کار کردن، انجام دادن نیست، شغله) طور جدی هم نمیدونم چیه برسه به کنکوریهای بنده خدا.
واقعا خود شرایط خیلی فرق میکنه من با یه دوستم باهم یه جا بودیم طرحی که دست اون بود یه ذره با من فرق داشت، همین یه ذره تفاوت باعث سد اون بمونه و من دارم انصراف میدم چون کارمو دوست نداشتم.

بعد 10سال درس خوندن دید و نظر ادما نسبت به کمک به هم نوع تغییر میکنه.

Dr.Behnaz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
شیمی ........

به نقل از ســــارا :
سوالی دارید بگید.تا جایی که اطلاع داشته باشم در خدمت هستم.
راستش من تقریبا همه ی تاپیک های راجع به دندون توی سایت روخوندم... اما میخوام بیشتر راجع به محیط کار یه دندانپزشک بدونم .....آیا بیمارستان هم میرن ..چند روز در هفته؟...بعضی ها میگن کار بی روحیه نسبت به پزشکی....نظر شما؟

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Dr.Behnaz :
راستش من تقریبا همه ی تاپیک های راجع به دندون توی سایت روخوندم... اما میخوام بیشتر راجع به محیط کار یه دندانپزشک بدونم .....آیا بیمارستان هم میرن ..چند روز در هفته؟...بعضی ها میگن کار بی روحیه نسبت به پزشکی....نظر شما؟

البته من خودم فعلا ترم 2 هستم.و آن چنان چیز زیادی راجب محیط کار نمیدونم.منتها با توجه به چیزایی که از سال بالایی ها شنیدم ،
بیمارستان رفتن رو اکثرا ندارن.مگر ترم 12 که اون هم تو بعضی دانشگاه ها ، ماهی چند شب رو به عنوان کشیک جراحی فک و صورت حضور دارن.
که البته باز هم شنیدم که میگن فقط مال تعدادی از دانشگاه ها هستش.
این مربوط به دوره ی عمومی هستش.اما تخصص قضیه ش فرق داره.به عنوان مثال تخصص تشخیص بیماری های دهان و دندان 3 سال طول میکشه که رزیدنت 2 سالش رو توی بیمارستان حضور داره.یا تخصص جراحی فک و صورت هم که حضور زیاد رزیدنت توی بیمارستان رو میطلبه.

والا بستگی به سلیقه شخصی داره که کار با روحیه و بی روحیه رو چی بدونیم!
من که فقط یه بار به طور مستقیم [nb]و البته قاچاقی :)) ترم 2 خیلی زود ِ [/nb] تو فرایند درمان حضور داشتم.به نظرم کار جالبی اومد.

Dr.Behnaz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
شیمی ........

مرسی. :)...........دعا کنید ..منم دندون میخوام >:D<

alibeiginejad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
آیت الله خامنه ای
شهر
سیرجان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

سوالی از حضورتون دارم:
من الان میخوام پزشکی تهران یا بهشتی رو انتخاب کنم و از مهر برم دانشگاه. از بچگی به این رشته علاقه داشتم و از طولانی بودنش ترسی ندارم. از درساش هم خوشم میاد و بعضیاشون رو دیدم و از پسشون بر اومدم (تو المپیاد زیست که میخوندم. مثل گایتون) ولی چند وقتیه که شکی دارم: من با اینکه پسرم ولی کمی از مرده و بخیه زدن و درمان کسی که چاقو خورده میترسم چون تا حالا با چنین چیزایی مواجه نشدم. خواستم بپرسم این مشکلات در طول پزشکی خوندن حل میشه یا اینکه مشکل روحی (!) پیدا میکنم؟
راستی یه سوال: الان که ۲ ماه وقت آزاد دارم به نظرتون چی بخونم که تو ترمای اول به کارم بیاد و از بقیه کمی جلوتر باشم؟
منتظر پاسختون هستم :)
ممنون

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از محمدحسین :
سوالی از حضورتون دارم:
من الان میخوام پزشکی تهران یا بهشتی رو انتخاب کنم و از مهر برم دانشگاه. از بچگی به این رشته علاقه داشتم و از طولانی بودنش ترسی ندارم. از درساش هم خوشم میاد و بعضیاشون رو دیدم و از پسشون بر اومدم (تو المپیاد زیست که میخوندم. مثل گایتون) ولی چند وقتیه که شکی دارم: من با اینکه پسرم ولی کمی از مرده و بخیه زدن و درمان کسی که چاقو خورده میترسم چون تا حالا با چنین چیزایی مواجه نشدم. خواستم بپرسم این مشکلات در طول پزشکی خوندن حل میشه یا اینکه مشکل روحی (!) پیدا میکنم؟
راستی یه سوال: الان که ۲ ماه وقت آزاد دارم به نظرتون چی بخونم که تو ترمای اول به کارم بیاد و از بقیه کمی جلوتر باشم؟
منتظر پاسختون هستم :)
ممنون

ببینید بعضی وقتا این ترس ها به مرور زمان برطرف میشه و گاهی هم برطرف نمیشه!
من میشناسم از دوستای صمیمی خودم که فک میکردن اگر برن سر سالن تشریح و جسد ببینن بیهوش میشن.اما اصلا اینطوری نشد و تونستن کنار بیان.==> تا اونجایی که من دیدم این گروهی که بتونن کم کم بر ترسشون غلبه کنن تعدادشون بیشتره.
اما مواردی هم بوده که نتونستن کنار بیان و حتی کارشون به انصراف کشیده.یا خیلییی سخت تونستن ادامه بدن.
به نظر من شما اگر بتونید با یه روانشناس با تجربه صحبت کنید تو این زمینه کاملا متوجه میشید باید چیکار کنید.این بهترین راهی هستش که به ذهن من میرسه.

به نظر من استراحت کنید. :D مهر اگر خوب و پرانرزی کارتون رو شروع کنید کافیه..
اما اگر اصرار دارید تو بیشتر دانشکده ها ترم اول بیوشیمی یا علوم تشریح/آناتومی[nb]بسته به شیوه نوین بودن یا نبودن[/nb] ارائه میشه.

mohammadi1234

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
سمنان

سلام.می شه کمی درباره ی دانشگاه ها صحبت کنید.مثل دندان و دارو. بابل و قزوین و رشت و همدان و سمنان و ساری.

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی &quot;شهید هوابرد&quot;)

از رشته علوم قضایی هم میشه ازمون وکالت داد؟؟ بدون هیچ دوره تکمیلی ای؟

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از mohammadi1234 :
سلام.می شه کمی درباره ی دانشگاه ها صحبت کنید.مثل دندان و دارو. بابل و قزوین و رشت و همدان و سمنان و ساری.

سلام.سوالتون خیلی کلیه.خودش یه تاپیک حرف زدن میخواد.به نظرم از مشخص تر سوال بپرسید بهتر میتونیم جواب بدیم.

از رشته علوم قضایی هم میشه ازمون وکالت داد؟؟ بدون هیچ دوره تکمیلی ای؟
این سوال مربوط به تاپیک های دیگه ست.اینجا فک نکنم کسی اطلاع داشته باشه دوست عزیز.

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

رفقا من 3 رشته رو در نظر دارم اگه به دارو نرسم( که فک نمیکنم برسم :(()
پرستاری
دامپزشکی
علوم آزمایشگاهی
خودم فک میکنم اینده ی پرستاری از همه بهتره اگه ادامه داده شه
ولی دکتری بودن دام هم وسوسه کنندس هر چند که میگن اشباعه کامل
علوم رو هم نمیدونم زیاد دربارش، فقط میدونم نمیشه ازمایشگاه زد شخصا حتی با دکتراش!
نظر شما چیه درباره ی این 3تا؟
هوشبری و اتاق عمل جای پیشرفت نداره ارشد فقط 2جا داره دکتری هم نداره،رادیولوژی هم همون مشکل علوم رو داره
با این وصف منتظر نظارتتونم

Parniyan_A

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ٰفقط تیلور سویفت!!! :
پرستاری
دامپزشکی
علوم آزمایشگاهی
علوم رو هم نمیدونم زیاد دربارش، فقط میدونم نمیشه ازمایشگاه زد شخصا حتی با دکتراش!
هوشبری و اتاق عمل جای پیشرفت نداره ارشد فقط 2جا داره دکتری هم نداره،رادیولوژی هم همون مشکل علوم رو داره
من راجع به دامپزشکی توضیح بدم.
اشباع بودن یا نبودن بیشتر به شهر ی بستگی داره که توش کار می خواید بکنید.شما وقتی آمار بگیرید می بینید که در سال چند هزار نفر در دامپزشکی فارغ التحصیل می شن.ولی تعداد زیادیشون کار کلینیک نمی کنند.بر عکس پزشکی که همه بعد فارغ التحصیلی می خوان مطب بزنند.در واقع گرفتن امتیاز برای کلینیک و داروخانه ی دامپزشکی کار سختی نیست.مهم اینه که بتونید مشتری داشته باشید.
کار کردن تو این رشته سطوح مختلفی داره.دامپزشکایی هستند که شب و روز تو روستا ها هستن و کارشون خیلی سخته و درآمدشون کمه و دامپزشکایی هستن که کارمنداشون اطلاعات کیس رو می زنند به سیستم و نسخه رو پرینت می کنند میدن دست ملت و در مورد داروخانه هم همینطوره.و خب خیلی ها هم که قانع هستند و دنبال دردسر نمی گردند بعد گرفتن مدرکشون مسیول فنی داروخانه یا شرکت های جوجه کشی و غذایی و... می شند که حقوقشون کم هست.این توضیحات برای کسی که می خواد با مدرک عمومی کار بکنه.یک نکته این که کار کلینیک دامپزشکی جدا سخت هست.ولی اگه بلد باشید،درامدش هم خوبه.و بلد بودن شامل همه مهارت ها میشه.نه فقط سواددامپزشکی.شما باید با انواع و اقسام مردم از طبقات مختلف سر کله بزنید.مدیریت خشم،مدیریت زمانو ...
اما در مورد تخصص:شما می تونید انواع رشته ها مثل کلینیکال پاتولوِِِِِِژی/قارچ شناسی/میکروبیولوژی و ...رو انتخاب کنید و من بین این افراد زیاد دیدم کسانی رو که هیات علمی شدند و همچنین کسانی که به کشور های دیگه رفتند.و خب افرادی هم هستند که بعد تخصص بازم کلینیک کار کردند.
ولی قطعا چه پرستاری و چه دامپزشکی رو نباید به سه رشته اول ترجیح داد
در مورد علوم آزمایشگاهی جدیدا شروع کردند به دکترای علوم آزمایشگاهی مجوز آزمایشگاه میدن"دیگه لازم نیست چند نفر باشند" که این قضیه باعث اعتراض و اعتصاب کسانی که تخصص پاتولوژی می خونند شد.ولی خب معلوم نیست این روند چقدر ادامه داشته باشه.
یک سوال اینکه اگه شما پرستاری دانشگاه های خوب رو بیارید مگه دارو یا پزشکی همون بندر عباس رو هم نمیارید؟

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Parniyan_A :
یک سوال اینکه اگه شما پرستاری دانشگاه های خوب رو بیارید مگه دارو یا پزشکی همون بندر عباس رو هم نمیارید؟
پارسال دانشگاه اصفهان، تا 5000 پرستاری گرفته..

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

به نقل از Parniyan_A :
اما در مورد تخصص:شما می تونید انواع رشته ها مثل کلینیکال پاتولوِِِِِِژی/قارچ شناسی/میکروبیولوژی و ..
ولی قطعا چه پرستاری و چه دامپزشکی رو نباید به سه رشته اول ترجیح داد
در مورد علوم آزمایشگاهی جدیدا شروع کردند به دکترای علوم آزمایشگاهی مجوز آزمایشگاه میدن"دیگه لازم نیست چند نفر باشند" که این قضیه باعث اعتراض و اعتصاب کسانی که تخصص پاتولوژی می خونند شد.ولی خب معلوم نیست این روند چقدر ادامه داشته باشه.
بحث ترجیح نیست،معلومه که ترجبح نمیدم،زاهدان و زابل هم حاضرم برم واسه اینا!ولی وقتی مجبور باشی باید بری،به اون قضیه ی مجوز علوم زیاد مطمئن نیستم،اگه بشه که کار ازمایشگاه عالیه، از همه نظر ،نه پرستاری تا 5000همون طور که دوستمون گفت میشه شیراز و اصفهان اورد،امسالم که قراره ظرفیت پرستاری رو خیلی بالاتر ببرن

mahsa7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

.

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

به نقل از ٰفقط تیلور سویفت!!! :
پرستاری
دامپزشکی
علوم آزمایشگاهی
خب من مي تونم بت بگم كه من اگر جاي تو بودم پرستاري رُ نمي رفتم.
دام پزشكي هم فكر ميكنم واقعن به علاقه نياز داره.
يعني علاقه نداشته باشي فكر نكنم باش بتوني كنار بياي.
من اگر خودم تو همچين شرايطي قرار داشتم lab رو انتخاب مي كردم.
و اينكه من خودم شخصن فكر ميكنم بين رشته هاي پيرا lab از بقيه بهتره.
+
توصيه ي ديگه اينكه اگه خيلي مصمم ب انتخاب بين سه تا پزشكي دندون دارو هستي و فكر ميكني كه رتبه ات نمي رسه
پُشت كنكور هم مي توني بموني :/
يني ترجيح من اگه تو اين شرايط بودم همين بود.
خودم سال قبل هيچ رشته اي جز اينا انتخاب نكردم.

بالا