• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معرفی رشته‌های دانشگاهی (ریاضی و فیزیک)

amnah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام!

من دانشجوی ترم 6، مکانیک دانشگاه تهرانم. یه توضیحاتی با توجه به آنچه تا الان تو مکانیک دیدم میگم شاید به دردتون خورد.
یکی از دوستان هم گفته بودند یه چیزهایی من سعی میکنم کاملش کنم.

خب همونطور که گفته شد رشته مکانیک به سه بخش اصلی سیالات، جامدات و ساخت و تولید تقسیم میشده در گذشته که اخیرا بهش شاخه هایی مث بایو مکانیک هم اضافه شده.که البته هر دانشگاهی همه زیر شاخه ها رو نداره به طبع. خیلی ها کنترل رو هم زیر شاخه جامدات میشمرن ولی به دلیل اهمیتش من جدا معرفیش میکنم

البته این تقسیم بندی ها شامل لیسانس نمیشه و شما در هر دانشگاهی درس بخونید لیسانس مکانیک، مکانیک میگیرید.

اما رشته ها رو به ترتیب اینکه چقدر طرفدار دارن در حال حاضر برای شما شرح میدم.

کلا مکانیک چی تعریف میشه؟ میشه گفت بررسی و تحلیل اجسام در حال حرکت (دینامیکی). که البته میدونم این تعریف اشتباهه ولی پوشش میده تقریبا این رشته رو.

سیالات: خب مربوط به اون بخش از این علم هست که شامل سیالات میشه. شما تو این درس حرکت سیالات رو بررسی می کنید، خواص اونا رو تو حالات مختلف و .... حالا هدفش چیه؟

در مورده هدفش نمیشه به چندتا چیز بسنده کرد چون خییییییییییییلی جامع هست. ولی بخشای اصلیش. مثلا تولید انرژی از فیلدای اونه. شما تو ترمو یاد میگیرید چطوری از انرژی که تولید شده استفاده بهینه بکنید و مثلا نیروگاه طراحی کنید.یا مثلا تو سیالات میخونید که رژیم های حرکتی هر سیالی چجوریه، که مصرفش تو ایرودینامیک، طراحی سیستم های انتقال سیال و ... هست یا تو انتقال حرارت یاد میگیرید که یه جسم در مقابل شار گرمایی که بهش میرسه رفتار میکنه.

جامدات: این رشته بیشتر به طراحی اجسام دارای حرکت، مث موتور، خودرو، انواع ماشین ها، ابزار ها و ... اطلاق میشه و احتمالا یه دید خوب همتون نسبت بهش دارید. البته این رشته باید شامل مباحث دیگه ای مث طراحی مکانیزم، مکاترونیک، رباتیک و ... هم میشه

ساخت و تولید: این رشته خیلی ارتباط تنگاتنگی تو بعضی جاها با جامدات داره. ولی در کل شامل یادگیری فرآیندهای تولید و ساخت یه قطعس.
فکر کنید شما میخاید یه وسیله رو درست کنید. تا به حال به این فکر کردید مثلا سپر ماشین چطوری ساخته میشه؟ جنس مواد هر وسیله ای چجوری تعیین میشه. خب این رشته عالیه واسه کسایی که خوره ی ساختن هستن.

کنترل: یکی از بحثای جذاب مشترک بین بچه های برق و مکانیکه که البته مصرفش تو برق خیلی بیشتره. کنترل حالا یعنی چه. ببینید ما برای اینکه هر چیزی در حالت مطلوب ما کار کنه باید اون رو کنترل کنیم. همیشه عوامل خارجی هستن که پایداری سیستم ما رو مخشوش میکنن. مثلا فکر کنید میخایم به یه ربات بگیم از اینجا بره اونجا. خب سطحی ترین دید اینه که بهش پایان مسیر و میگیم تا اون رو طی کنه . ولی این بین کلی مشکل برای اون هست، مثلا اگه جایی شیب بود چطوری حرکت کنه که زمین نخوره، اگر از مسیرش منحرف بشه چی قراره به مسیر برشگردونه و ...

بایو: خب بخش همونطوری که از اسمشم معلومه برای بخشی از علمه که با تجربی گره خورده، تو بایو مکانیک شما سمت ساخت چیز هایی میرید که عمدتا برای وسایل مصنوعی بدن هستن مث دست و پا مصنوعیه.

در کل دید من از این رشته! رشته فوووووووووووووووووووق العاده قشنگیه. اگر کمی فیزیک دوست دارید یقینا عاشقش خواهید شد.

تو این رشته خوشبختانه یا بدبختانه به همه رشته ها یه ناخونکی میکشید. از مبانی برق گرفت تا علم مواد و ....

در مورد بازار کار هم برای کسی که میخاد انتخاب رشته کنه، زوده صحبت کنیم ولی در این حد بدونید که مهندس خوب رو زمین نمی مونه خصوصا اگه مکانیک باشه.

اگر کسی سوال داشته در مورد این رشته در خدمتم!
اگر خدا بخواد و دانشگاه کنار بیاد احتمالا امسال یه همایش معرفی رشته تو دانشگاه خواهیم داشت.

موفق باشید

ɐudɐrgnilɐ⋊.∀

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض
ببخشید!
میتونید تفاوت رشته های هوافضا و مکانیک گرایش هواپیمایی و مهندسی برق هواپیما یا مهندسی برق الکترونیک رو یگید؟
مهندسی برق قطعات هواپیمایی وضعیت کاریش چجوریاست؟
تفاوت اون با برق کنترل چیه؟
آیا گستردگی رشته و شرایط کاریش به اندازه مهندسی الکترونیک خوب هست یا خوندنش ارزش نداره؟
دوم اینکه آیا فقط شرکت هواپیمایی استخدام میکنه یا نه...؟

ɐudɐrgnilɐ⋊.∀

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض
در ضمن من در انتخاب رشته کمی میان برق و مکانیک کمی دودل هستم!
من فیزیک رو خیلی بهش علاقه دارم و همیشه جزء تاپ ها در این درس بودم! به خاطر همین مکانیک رو هم دوست دارم!
از طرفی عاشق رشته برق هم هستم با اینکه رشته خیلی خشک و سختیه!
من باید کدوم معیار هارو در نظر بگیرم؟
شرایط کاری در رشته برق و مکانیک چه تفاوت هایی وجود داره؟ کدومش خوبه؟
در ضمن یکی از دوستام در مورد انتخاب رشته گفت که دروس دبیرستان مطرح نیست!
کسی که در فیزیک دبیرستان قوی هست و اونو دوست داره لزوما فیزیک دانشگاه رو دوست نداره!
آیا این حرف واقعیت داره؟

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
بچه ها درباره ی رشته علوم مهندسی دانشگاه تهران هم تحقیق کنید. یه سری مزایا داره که شما دو ترم اول یه کلیتی از مهندسی ها دستتون میاد و اینکه خب تو فنی ه و اینا. من خودم خیلی هم اطلاع ندارم ازش ولی دوستام اونجا ن و گفتم شاید نشناسید این رشته رو و از دست ش بدید.

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
کسی شناختی از این رشته نداره ؟!

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
از یکی از دانشجو ها پرسیدم و اینارو گفت. حالا بازم سوالی داشتید یا علاقه ای حس کردید بیاید آیدی بچه هاشونو بدم بهتون.

علوم مهندسی ی رشته بین رشته ایه که توی سال اول دروسی که همه مهندسیا میخونن رو میخونیم..بعد از ی سال خوشه و گرایشمونو انتخاب میکنیم. خوشمون میتونه یکی از گرایشات برق،مکانیک، صنایع و.. باشه(که تو ویکیپدیا پیدا میشه)
حالا تفاوت این رشته با ی رشته مثل برق چیه؟ تو این رشته دستت بازه که بعد یک سال و اشنایی با محیط دانشگاه خوشه و گرایشتو با دید باز انتخاب کنی. ی تعداد هم علوم دروس پایه میخونی که واحداش بستگی به گرایشی دار که انتخاب کردی(مثلن گرایش ریاضی محاسبات یا فیزیک..که اینام تو ویکی پدیا کاملش هست)این قسمتش سخته! چون دروس پایه سخته! اما از جهاتی کمک میکنه! مثلا برای اپلای دانشجوهای علوم مهندسی رو با معدل پایینتر قبول میکنن چون میبینن که واحدای پایه زیادی پاس کردن! و کلا برای اپلای بخش "علوم" این رشته خیلی دهن پرکنه و اپلایو راحت تر میکنه.
اگر برای مثال خوشت برق باشه، همه دروس مهم و کاربردی برق رو تو این رشته میخونین.
هرسال هم حدود ۲۲نفر میگیرن. فعلا توی تهران فقط دانشگاه تهران علوم مهندسی داره.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
علوم مهندسی رشته پرریسکیه به نظر من. گیرم شما قرار نباشه اپلای کنی و بخوای بری یک جا کار کنی. بری میپرسن رشتت چیه؟ میگی علوم مهندسی. میگن خب ما مکانیک میخوایم. شما نمیتونی حالیشون کنی که واحد مکانیک هم پاس کردی (البته صرفا چندتا درس مکانیکی). در حالتی که اهل فعالیت یا کسب تخصص فردی باشید یا بخواید کارهای بین رشته ای انجام بدید چیز خوبیه. یک مهندس مکانیک یا برق خیلی تکلیفش مشخص تره تا علوم مهندسی!
البته برای کسی که میخواد بیاد تهران و خیلی هم واسش مهم نیست رشتش به شدت توصیش میکنم چون دانشگاه تهران و قبولی راحت تره.

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
بچه ها بین مهندسی هاتون، به رشته های مدیریت و اقتصاد و آمار هم فکر کنید. نترسید از اینکه عوام هنوز فکر می کنن مهندسی بهتر از اینا س.

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
ا بین مهندسی هاتون، به رشته های مدیریت و اقتصاد و آمار هم فکر کنید. نترسید از اینکه عوام هنوز فکر می کنن مهندسی بهتر از اینا س
ی ذره درک علاقه به رشته های مدیریتی و اقتصاد سخته برای غیر انسانی ها ( :)) )

این رشته ها بازار کار و درآمدشون از خیلی از مهندسیا بهتره ی جوگیری خاصی هست هنوز همراه با اسم مهندس :))

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
ی ذره درک علاقه به رشته های مدیریتی و اقتصاد سخته برای غیر انسانی ها ( :)) )

این رشته ها بازار کار و درآمدشون از خیلی از مهندسیا بهتره ی جوگیری خاصی هست هنوز همراه با اسم مهندس :))
من الان اقتصاد رو بیشتر برای بچه های ریاضی میبینم. مدیریت مالی که واقعا برای ریاضی ها باید باشه! چون درگیر همون اسم مهندس میشید حتی دنبال این رشته ها نمیرید که شاید بهش واقعا علاقه داشته باشید. برید تحقیق. درباره آدم خفنای اون رشته بخونید. مثلا همین اقتصاد، شما در نظر بگیر دکتر طیب نیا فکر میکنم با رتبه ی 16 رشته ریاضی رفته اقتصاد تهران. چقدر خفن آخه.

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دقیقا منظورم همین بود که خیلی ها آشنایشون صفره و چون فضای دوری هس از لحاظ درسی و تو دبیرستان چیزای مرتبط به وضوح نیست سخته فهمیدن علاقه !

F.Boch

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
بابایی
شهر
قزوین
همین الان اومدم درباره اقتصاد نظری بپرسم که دیدم بحثش اینجا باز شده. اگه کسی اقتصاد نظری تهران میخونه یا خونده بیاد اینجا یه توضیحاتی دربارش بده خیلی خوب میشه.اونطور که من شنیدم اقتصاد نظری رو فقط بچه های ریاضی میتونن بخونن (؟)و بخاطر واحد "اقتصاد سنجی" بچه های انسانی نمیتونن انتخابش کنن.(؟) این یعنی کل ظرفیت این گرایش مال ریاضی هاست!
پ.ن1؛ یه نگاه به این عکس بندازید و اقتصاد دانشگاه تهران رو دریابید.تعداد افرادی که اقتصاد انتخاب میکنن خیلی خیلی کمه!(قبولی های ریاضی کانون زیر 5000 در 95 - عکس از کانال ریاضی کانون)
plni_img_20170729_203808.jpg

پ.ن2؛ فک میکنم اگه ما کنکوری های ۹۷ از الان انتخاب کنیم بهتر باشه. در هر صورت ما هم یه روز باید مسیر زندگیمون رو مشخص کنیم.:D
بعد از ویرایش نوشت : به متن دو تا علامت سوال اضافه کردم! چیز خاصی نیس...

آخرین ویرایش:

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
چون گفتید کسی که اقتصاد تهران خونده یا میخونه بیاد بگه من هیچی نمیگم دیگه. عنا.

فقط اینکه ما از سال 95 دیگه گرایش کارشناسی نداریم و همه با اسم علوم اقتصادی وارد دانشگاه میشیم. با این حال برای سال های قبل هم این طور نبوده که گرایش نظری مختص بچه های ریاضی باشه. و اینکه اقتصاد سنجی رو هممون میخونیم ربطی به انسانی ریاضی نداره. اصلا دیگه وارد دانشگاه میشی براشون اهمیتی نداره تو از چه رشته ای پاشدی اومدی.
این عکس هم چیز خاصی نیست که.

F.Boch

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
بابایی
شهر
قزوین
چون گفتید کسی که اقتصاد تهران خونده یا میخونه بیاد بگه من هیچی نمیگم دیگه. عنا.

فقط اینکه ما از سال 95 دیگه گرایش کارشناسی نداریم و همه با اسم علوم اقتصادی وارد دانشگاه میشیم. با این حال برای سال های قبل هم این طور نبوده که گرایش نظری مختص بچه های ریاضی باشه. و اینکه اقتصاد سنجی رو هممون میخونیم ربطی به انسانی ریاضی نداره. اصلا دیگه وارد دانشگاه میشی براشون اهمیتی نداره تو از چه رشته ای پاشدی اومدی.
این عکس هم چیز خاصی نیست که.
ممنون از توضیحاتتون. در مورد عکس هم خوب من فک میکردم که اقتصاد نظری فقط از ریاضی دانشجو میگیره و کل ظرفیتش مال ریاضی هاست (که طبق گفته ی شما دیگه از 95 گرایش نداریم ) واسه همین واسم جالب بود که توی 1972 تا نمونه ای که کانون آمارشون رو داشت تعداد افرادی که شیمی کاربردی، روانشناسی، علوم قضایی، و حتی آموزش ابتدایی(!):| رو انتخاب کرده بودن از افرادی که اقتصاد تهران زده بودن بیشتر بوده. البته قبول دارم که بعضی ازین رشته ها (مثل آموزش ابتدایی)استخدام میشن و آمار این 1972 نفر از 5000 نفر هم خیلی قابل استناد نیست ولی در هر صورت عدم علاقه بچه ها به اقتصاد قابل تامله!:-"
بعدا نوشت ؛ حالا که دیگه گرایشی نیست یعنی هم انسانی و هم ریاضی علوم اقتصادی میزنن. اونوقت سازمان سنجش چجوری از بین اینا انتخاب میکنه؟

آخرین ویرایش:

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
من الان اقتصاد رو بیشتر برای بچه های ریاضی میبینم. مدیریت مالی که واقعا برای ریاضی ها باید باشه! چون درگیر همون اسم مهندس میشید حتی دنبال این رشته ها نمیرید که شاید بهش واقعا علاقه داشته باشید. برید تحقیق. درباره آدم خفنای اون رشته بخونید. مثلا همین اقتصاد، شما در نظر بگیر دکتر طیب نیا فکر میکنم با رتبه ی 16 رشته ریاضی رفته اقتصاد تهران. چقدر خفن آخه.
منم از یکی از دانشجو های این رشته که تو دانشگاه تهران درس میخوند شنیدم که اگه طرف از ریاضی بره اقتصاد خیلی موفق تره چون یه مقتصد خوب باید حساب و کتابشم عالی باشه..

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
ممنون از توضیحاتتون. در مورد عکس هم خوب من فک میکردم که اقتصاد نظری فقط از ریاضی دانشجو میگیره و کل ظرفیتش مال ریاضی هاست (که طبق گفته ی شما دیگه از 95 گرایش نداریم ) واسه همین واسم جالب بود که توی 1972 تا نمونه ای که کانون آمارشون رو داشت تعداد افرادی که شیمی کاربردی، روانشناسی، علوم قضایی، و حتی آموزش ابتدایی(!):| رو انتخاب کرده بودن از افرادی که اقتصاد تهران زده بودن بیشتر بوده. البته قبول دارم که بعضی ازین رشته ها (مثل آموزش ابتدایی)استخدام میشن و آمار این 1972 نفر از 5000 نفر هم خیلی قابل استناد نیست ولی در هر صورت عدم علاقه بچه ها به اقتصاد قابل تامله!:-"
بعدا نوشت ؛ حالا که دیگه گرایشی نیست یعنی هم انسانی و هم ریاضی علوم اقتصادی میزنن. اونوقت سازمان سنجش چجوری از بین اینا انتخاب میکنه؟
ظرفیت داره دیگه. مثلا اقتصاد تهران از ریاضی پنج یا شش نفر گرفت. علامه ده نفر اینا.
درباره عدم علاقه بحث اینه که بچه های ریاضی فکر میکنن یه رشته انسانی طور ه و شناخت ندارن که بابا این توش کلی ریاضی داره واقعا. مفاهیم ش حتی ریاضیاتی قابل درک ه.

Rain Man

Monsieur Noir
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computing Science
من یه سوالی با دیدن دفترچه واسم پیش اومد :-"
الان دقیقا فرق "فیزیک" با "فیزیک مهندسی" چیه؟؟

Arshawm

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلي ٣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
فرق اقتصاد و مدیریت مالی ؟ کسی که علاقه به بازار بورس و سهام و .... داره کدوم براش بهتره ؟

najmeh_abl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانـ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
AUT (Tehran Polytechninc) + University of Naples Federico II
رشته دانشگاه
Industrial Bioengineering
جهت آگاهی امیرکبیر همایش گذاشته :

همایش بزرگ تخصصی انتخاب رشته و معرفی رشته های فنی ، مهندسی و علوم پایه دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) 18-16 مرداد ماه
جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر :
studentsclub.aut.ac.ir
پاسخگویی به سوالات:
@autstdclub2
آدرس اینستاگرام:
autstdclub

• لایک
امتیازات: Mim

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
فرق اقتصاد و مدیریت مالی ؟ کسی که علاقه به بازار بورس و سهام و .... داره کدوم براش بهتره ؟
فرق که زیاد دارند. اقتصاد بیشتر نظریه ها و تئوری های اقتصادیه. تو اقتصاد بیشتر تئوری یاد میگیرید راجع به چیزهایی مانند تورم بیکاری نرخ رشد و عرضه و تقاضا. اما مالی بیشتر در سطح شرکت و سازمانه و ابزاری تر و کاربردی تره در عمل. .... بازار و بورس و کلا بازار کار مدیریت مالی بسیار مناسبه.

بالا