• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آزادی بیان آری یا خیر؟

ازادی بیان اری یا نه ؟

• رای‌دهندگان
    93

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
پاسخ : آزادی بیان آری یا خیر؟

البته من یکم بیشتر که به اون کاور روزنامه فکر میکنم احساس میکنم اون روزنامه قصد توهین نداشته! برعکس میخواسته بگه که حتی پیامبر هم از این جنایت ناراحته و گریه میکنه!
بیشتر اعتراض مسلمونا واسه اینه که اومدن یه صورت واسه پیامبر کشیدن. اگر مثلا صورت رو نورانی میکشیدن به نظرم جای اعتراضی باقی نمیموند!

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از Sanctum :
البته من یکم بیشتر که به اون کاور روزنامه فکر میکنم احساس میکنم اون روزنامه قصد توهین نداشته! برعکس میخواسته بگه که حتی پیامبر هم از این جنایت ناراحته و گریه میکنه!
بیشتر اعتراض مسلمونا واسه اینه که اومدن یه صورت واسه پیامبر کشیدن. اگر مثلا صورت رو نورانی میکشیدن به نظرم جای اعتراضی باقی نمیموند!
کشیدن تصویر کاریکاتوری برای مسخره کردن افراد بکار میره.مسلمانان درفیلم ها تصویر حضرت محمد رو نشون نمیدن بنظرت کاریکاتورشو توهین ندونن?

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

خوب از کجا میدونی اینو؟ چرا از یه بعد دیگه نگاه نمیکنی؟ درسته که ما پیامبر رو صورتشو نورانی میکشیم. ولی اونا به این چیزا اعتقادی ندارن و به نظرم خواستن پیام رو انتقال بدن.
در ضمن من نمیدونم شما به چی کاریکاتور میگین؟!

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از Sanctum :
خوب از کجا میدونی اینو؟ چرا از یه بعد دیگه نگاه نمیکنی؟ درسته که ما پیامبر رو صورتشو نورانی میکشیم. ولی اونا به این چیزا اعتقادی ندارن و به نظرم خواستن پیام رو انتقال بدن.
در ضمن من نمیدونم شما به چی کاریکاتور میگین؟!
از کجا میدونی یعنی چی?!
پیامبر اسلامو داره با تصویر یه مرد بیریخت نشون میده تو میگی توهین نیست?
اگه من بیام عکس تورو بکشم بعد بجا دماغت مثلا موز بزارم تو میگی خوب شاید من اعتقاداتم باتو فرق داره?

روشنفکری خوبه ولی نه اینکه تو مخت لامپ روشن کنی!!!

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

خوب منم میگم بله درسته اشتباهه که قیافشو نشون دادن!
میگم چرا به بعد دوم نگاه نمیکنین؟

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

اینجا یه مرد نرمال عرب تصویر شده.هیچ موز و انبه ای هم تو صورت کسی نیست.لطفا قیاس الکی نکنید.

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

>:D<
به نقل از Sanctum :
خوب منم میگم بله درسته اشتباهه که قیافشو نشون دادن!
میگم چرا به بعد دوم نگاه نمیکنین؟
چون بعد دومی وجود نداره

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

به نقل از چوکک :
>:D<چون بعد دومی وجود نداره
خوب چرا به پلاکاردی که دستشه و گریون بودنش و اینکه چرا درست بعد از این جنایات چاپ شده فکر نمیکنی؟

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از Sanctum :
خوب چرا به پلاکاردی که دستشه و گریون بودنش و اینکه چرا درست بعد از این جنایات چاپ شده فکر نمیکنی؟
باشه آقا.پس شما هم یه عکس زشت از خودت بزار ولی شعار مرگ بر دیکتاتوری بگیر دستت.ما مدیونیم اگه به بعد دومش نگاه نکنیم :))

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از چوکک :
از کجا میدونی یعنی چی?!
اگه من بیام عکس تورو بکشم بعد بجا دماغت مثلا موز بزارم تو میگی خوب شاید من اعتقاداتم باتو فرق داره?
حالا کجای این کاریکاتور نوشته تصویر پیامبر اسلام ـه ؟! ( سواله واقعا)
چیزی که من میبینم این تنها تصویر یه مرد عربی ـه که حتی اگه به پیامبر اسلام هم نسبت بدیم بازم من توهینی تو این عکس نمیبینم که اگه چنین باشه همه کاریکاتورا توهین محسوب میشه!!!
اونوقت شما که انقدر توهین رو خوب تشخیص میدین این حرفتون طبق منطقتون (!) چی حساب میشه؟

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

به نقل از چوکک :
باشه آقا.پس شما هم یه عکس زشت از خودت بزار ولی شعار مرگ بر دیکتاتوری بگیر دستت.ما مدیونیم اگه به بعد دومش نگاه نکنیم :))
خوب این یه نقاشیه و قرار نیست که منو دقیقا اونجوری که هستم بکشه.
بازم میگم من ذهن طراح رو که نمیدونم توش چی میگذره! نمیدونم واقعا قصدی هم از این نقاشی داشته یا نه!
البته در این که نقاشیه پیامبره شکی نیست. منبع معتبر در این مورد:

http://www.google.com/url?q=http://www.upi.com/Top_News/World-News/2015/01/13/New-Charlie-Hebdo-cover-finds-Mohammed-crying-declaring-Je-Suis-Charlie/6161421152497/&sa=U&ei=Jw64VIDFLsvcywOW24KwDQ&ved=0CBUQFjAD&usg=AFQjCNH1y_QhNfveADYe-mYG0uPQhtG4RQ

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

حالا کشیدن یا نکشیدن ~X(

مگه چهره پیامبر تغییر میکنه ؟ از هویتش کم میشه ؟ یا شوما اینجا بزنین تو سر هم همو سرکوب کنین اعتقادتونو بکنین تو مخ مقابلتون کاریکاتوره پاک میشه یا میان اینجا ازتون عذر خواهی میکنن ؟

والا :|

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از چوکک :
از کجا میدونی یعنی چی?!
[/quote

ببینید اینکه کسی پیامبر یا امام بوده هیچ ربطی به خوش ریختیو خوش قیافگیش نداره.

اگه نقاشی های قدیمی از علی رو هم دیده باشید. یک فردی رو میبینید که با هیچ معیاره امروزی ای قیافه قابله قبولی نداره.
یعنی از نظره ظاهری به تمام معنا زشت بوده!
قصدم توهین نیست ولی خوب قیافش اینطوری بوده!

اینکه قیافه ی جالبی نداشته عیب نیست یا اینکه قدش کوتاه بوده و شبیه زورگیر ها می مونده اینا عیب نیست.

و شما تصوره واقعیتون از پیامبرتون طبیعتن یک فرد که صورتش نورانیه که نیست!
یه فردی بوده و از اونجا که رابطه فامیلی با علی هم داشته یحتمل چهره ی جالبی هم نداشته.

و اینا واقعن عیب نیست. عیب چیزی دیگس که مشکله اینجا نیست. ولی اینکه اون چهره چهره ی جالبی نیست به این هم ربطی نداره چون کاریکاتوره. کاریکاتور یعنی شکل و خصوصیات رو بزرگ کردن تا به چشم بیاد.

و اون ظاهر بیشتر برای عرب نشون دادنه فرده و شبیه اخوندا نشون دادن. (‌یعنی با یه حالت دستمال سفید به سر بسته و رنگ سفیدش هم به خاطر لباس عرب هاست )

به نقل از چوکک :

ببینید تو امریکا هم نسبت به رییس جمهور کاریکاتور می کشن خیلی در مورده بوش. و پلاکاردشو بلند می کنن. و چندان چهره ی جذابی هم خوده بوش نداره که کاریکاتورش جذاب باشه! ولی کسی هم کشته نمیشه به خاطر اون! یا بوش نمیاد بگه به من توهین شده!
( در صورتی که این توهین به یک فرده حقوقی هست! و می تونه حتا شکایت کنه! )‌

به نقل از sadlove :
حالا کشیدن یا نکشیدن ~X(

مگه چهره پیامبر تغییر میکنه ؟ از هویتش کم میشه ؟ یا شوما اینجا بزنین تو سر هم همو سرکوب کنین اعتقادتونو بکنین تو مخ مقابلتون کاریکاتوره پاک میشه یا میان اینجا ازتون عذر خواهی میکنن ؟

والا :|

بحث در مورده اینه که ایا این اقدام مشکلی داره ؟‌ یا باید چه برخوردی باهاش بشه ؟‌اصلن باید برخوردی بشه ؟ یا نه ؟

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از Nadiye :
حالا کجای این کاریکاتور نوشته تصویر پیامبر اسلام ـه ؟! ( سواله واقعا)
چیزی که من میبینم این تنها تصویر یه مرد عربی ـه که حتی اگه به پیامبر اسلام هم نسبت بدیم بازم من توهینی تو این عکس نمیبینم که اگه چنین باشه همه کاریکاتورا توهین محسوب میشه!!!اونوقت شما که انقدر توهین رو خوب تشخیص میدین این حرفتون طبق منطقتون (!) چی حساب میشه؟
ببینید این حرفم یک نقد بود یکم تند البته قبول دارم.ببینید مشکل شما وآقای مازیمون اینه که میاید پیامبرو با یه شخصی مثل بوش مقایسه میکنید.پیامبر جزمقدسات مامسلمانانه وتوهین به ایشون توهین به مقدسات حساب میشه.ما دراسلام به بت ها حق نداریم توهین کنیم بنظترتون اجازه بدیم دیگران به پیامبرمان توهین کنند?اینکه حضرت محمد با یک شخص معمولی برای شما فرق نداره به من ربطی نداره ولی احترام به مقدسات من وتمام مسلمانان برشما واجبه همانطور که احترام به مقدسات شما برمن واجبه!!!
کاریکاتور کشیدن به خودیه خود مشکلی نداره خوب خیلیا الان کاریکاتور آیت الله رفسنجانیو میکشن آقای احمدی نژاد آقای روحانی و....کسی هم نمیاد اعتراض بکنه ولی اگه مثلا ما مسلمانان بیایم تصویر مردخای را رو مسخره کنیم اینکه یهودیا بیان اعتراض کنن ومحکوم کنن حق با اوناست.مقدسات با فرد فرق داره.

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از چوکک :
ببینید این حرفم یک نقد بود یکم تند البته قبول دارم.ببینید مشکل شما و مازیمون اینه که میاید پیامبرو با یه شخصی مثل بوش مقایسه میکنید.پیامبر جزمقدسات مامسلمانانه وتوهین به ایشون توهین به مقدسات حساب میشه.ما دراسلام به بت ها حق نداریم توهین کنیم بنظترتون اجازه بدیم دیگران به پیامبرمان توهین کنند?اینکه حضرت محمد با یک شخص معمولی برای شما فرق نداره به من ربطی نداره ولی احترام به مقدسات من وتمام مسلمانان برشما واجبه همانطور که احترام به مقدسات شما برمن واجبه!!!
کاریکاتور کشیدن به خودیه خود مشکلی نداره خوب خیلیا الان کاریکاتور آیت الله رفسنجانیو میکشن آقای احمدی نژاد آقای روحانی و....کسی هم نمیاد اعتراض بکنه ولی اگه مثلا ما مسلمانان بیایم تصویر مردخای را رو مسخره کنیم اینکه یهودیا بیان اعتراض کنن ومحکوم کنن حق با اوناست.مقدسات با فرد فرق داره.

ببینید شما در اسلام حق ندارید به بت ها توهین کنید ولی حق دارید بشکنیدشون!

و مقدس برای شما مقدس برای شماست نه برای بقیه!

و چیزی که مقدسه مبرا از داشتن صفت های بد نیست!

احترام به مقدسات من وتمام مسلمانان برشما واجبه همانطور که احترام به مقدسات شما برمن واجبه!!!

ببین چیزی وقتی مقدس میشه یعنی خودش تقدس نداره!

مثلن ریاضیات خودش تقدس داره. کسی نمی تونه بهش توهین کنه! توهین هم بکنی هیچ کی نمیاد بکشتت! چون تقدسه ذاتی داره.

یعنی بهت میگه منو به چالش بکش. با من فکر کن. منو مبنا قرار بده. درستیه منو بررسی کن. من بی نقصم!

ولی پیامبره شما خیر.
پیامبره شما فقط پیامبره شماست نه کسانه دیگه. و نه بر من هیچی به این شکل واجب نیست. مثلن من به ادیان هندی و چینی احترامه خاصی میذارم. چون این ادیان پایه های تفکر هستن. شاید بعضی وقت ها کودکانه به نظر بیان.

ولی باز این هم به خودم مربوطه که به چه مفهومی می خوام احترام بذارم. یعنی بر من واجب نیست به هیچ مفهومی احترام بذارم.

همینطور دینه شما یا پیامبره شما. برای من مقدس نیست! احترام بهش گذاشتن یا نذاشتن برام فرقی نمی کنه. حتا من خیلی خوشحالم که مسلمون ها این تند روی هارو میبینن و این کاریکاتور باعث شده کمی به خودشون بیان و ببینن دینشون رو از دیده خارج از داخلش. و اصلن این اگاه شدن مردم هدیه ی ازادیه بیانه..

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

دوستانی که میاید میگید نباید به مقدسات ما توهین بشه، چند سوال اساسی در مورد این حرفتون پیش میاد.
فرض کنیم که اصلا دلیل کافی برای اعمال محدودیت باشه.
اولا مقدسات چیه؟ باید ازش یه تعریف دقیق که بشه باهاش تشخیص داد چی جزو مقدساته و چی نیست ارائه بدین.
ثانیا توهین و اهانت چیه؟ وقتی قراره قانون وضع بشه نمیشه سلیقه ای عمل کرد، روزنامه نگار باید بدونه توهین به چی گفته میشه.
ثالثا چجور سازمانی قراره صلاحیت تشخیص داشته باشه؟ قاعدتا اگر توهین به مقدسات بده، این در مورد همه ی مذاهب و فرقه ها صدق می کنه. پس توی سازمانی که تشکیل بشه باید از تمام مذاهب و فرقه های دنیا نماینده باشه، که میشه عددی بسیار بیشتر از اعضای سازمان ملل! بعد چجوری قراره هر کاریکاتور و مقاله ای توسط همچین سازمانی تایید بشه؟ 24 ساعته باید در حال مقاله و کاریکاتور تایید کردن باشن؟ چه راهکار عملی دارین؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

اول این که لطفن اعلامیه‌یِ حقوق بشر رو بخونین.

تویِ این بیانیه، بارها به امنیتِ انسان‌ها تاکید شده، و گفته‌شده انسان از اون جهت که انسان‌ـه قابلِ احترام‌ـه. همه‌یِ انسان‌ها.
و وقتی قیدی مثلِ محترم بودنِ انسان‌ها پیش می‌یاد، فارغ از عقیده‌ای که دارن آزادی دارایِ چاچوب می‌شه.
شما حق دارین هرچی که می‌خواین بگین، هرجور که می‌خواین فکرکنین و باید هم این طور باشه ولی شما برایِ ابرازِ اندیشه‌تون از "واژگان و لحن مناسب" کمک بگیرین.
نباید خودخواهانه نگاه کرد، تو حق داری آزاد باشی به قیمتِ از بین رفتنِ امنیتِ بقیه؟ تو حق داری تویِ چارچوب آزاد باشی، آزادانه فکرکنی و حرف بزنی. که این هم به این معنا نیست که تو حرف‌ت رو نزنی، بلکه به این معناست که شما حرف‌ت رو با احترام به آزادیِ بقیه بزنی.

در موردِ بت‌ها هم داره مغلطه می‌شه کاملن. ببینید، این مسئله بستگی به زاویه‌یِ نگاه شما داره، شما دارین مسئله‌یِ آزادیِ عقیده و اندیشه رو با آزادیِ بیان ترکیب می‌کنین.
احترام به هر عقیده‌ای درست نیست، بلکه بی‌احترامی به اون غلط‌ـه. به دلیلِ زیرِ سوال رفتن اون اعلامیه. به دلیلِ زیرِ سوال رفتنِ انسانیت.
و وقتی عقیده‌ای انسانیت رو زیرِ سوال ببره، کشتار ایجاد کنه، بله باید استراتژی تغییر کنه.

و این که اگر واقعن هم برایِ تفکر و فهم ارزش قائل هستین، باید اخلاقِ علمی رو رعایت کنین، که هرگز و هرگز به هم ریختنِ آرامشِ روانیِ انسان‌ها مبنایِ کارش نیست.

پ.ن: این‌م بگم که اصلن حرفام ربطی به قضیه‌یِ کاریکاتور نداره. فقط دارم در موردِ تشریح درست آزادیِ بیان حرف می‌زنم.

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Miss Mysterious :
اول این که لطفن اعلامیه‌یِ حقوق بشر رو بخونین.

تویِ این بیانیه، بارها به امنیتِ انسان‌ها تاکید شده، و گفته‌شده انسان از اون جهت که انسان‌ـه قابلِ احترام‌ـه. همه‌یِ انسان‌ها.
و وقتی قیدی مثلِ محترم بودنِ انسان‌ها پیش می‌یاد، فارغ از عقیده‌ای که دارن آزادی دارایِ چاچوب می‌شه.
شما حق دارین هرچی که می‌خواین بگین، هرجور که می‌خواین فکرکنین و باید هم این طور باشه ولی شما برایِ ابرازِ اندیشه‌تون از "واژگان و لحن مناسب" کمک بگیرین.
نباید خودخواهانه نگاه کرد، تو حق داری آزاد باشی به قیمتِ از بین رفتنِ امنیتِ بقیه؟ تو حق داری تویِ چارچوب آزاد باشی، آزادانه فکرکنی و حرف بزنی. که این هم به این معنا نیست که تو حرف‌ت رو نزنی، بلکه به این معناست که شما حرف‌ت رو با احترام به آزادیِ بقیه بزنی.

در موردِ بت‌ها هم داره مغلطه می‌شه کاملن. ببینید، این مسئله بستگی به زاویه‌یِ نگاه شما داره، شما دارین مسئله‌یِ آزادیِ عقیده و اندیشه رو با آزادیِ بیان ترکیب می‌کنین.
احترام به هر عقیده‌ای درست نیست، بلکه بی‌احترامی به اون غلط‌ـه. به دلیلِ زیرِ سوال رفتن اون اعلامیه. به دلیلِ زیرِ سوال رفتنِ انسانیت.
و وقتی عقیده‌ای انسانیت رو زیرِ سوال ببره، کشتار ایجاد کنه، بله باید استراتژی تغییر کنه.

پ.ن: این‌م بگم که اصلن حرفام ربطی به قضیه‌یِ کاریکاتور نداره. فقط دارم در موردِ تشریح درست آزادیِ بیان حرف می‌زنم.

ماده ۲۰ :‌
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده‌ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه‌ای بدون ملاحظات مرزی است.

و توی ماده ۲۲ در مورد امنیت اجتماعی حرف زده و تعریفش هم مشخصه تو خودش :‌

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین‌المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانهٔ شخصیت خویش، به دست آورد.

پس لطف کنید بی خودی قوانین رو اشتباه تعبیر نکنید! این قوانین ساده نوشته شدن تا قابل فهمه همه باشن!

و کسی توهین به انسان ها نکرد. در حقوق بشر در مورد ازادی انتخاب دین صحبت شده. ولی جایی در مورد احترام به دین یا مقدسات یک دین صحبتی نشده.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

شما اول سعی کنین از حرفایِ من تعبیرِ دلخواهِ خودتون رو برداشت نکنید!
من اصلن از مقدسات حرف زدم؟ من گفتم باور و عقیده‌یِ انسان‌ها!
من کاملن ساده حرف زدم که برداشتِ خاصی ازش نشه.

ماده ۲۰ :‌
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده‌ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه‌ای بدون ملاحظات مرزی است.
الان جایی که قرمز کردم یعنی دقیقن حرفِ من.

و تناقض‌ش چیه دقیقن؟ می‌شه توضیح بدین؟

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خب آزادی بیان (و محدود نشدنش) چجوری باعث نگرانی یا مداخله یا سلب امنیت به واسطه ی داشتن عقیده ی خاصی میشه؟
اینکه بیایم به کسی بگیم تو اگر فلان عقیده یا فکر رو داری ساکت باش و پیش خودت نگه دار میشه مداخله. چون داریم توی روش زندگی اون آدم، شامل روش ابراز کردن خودش توی جامعه دخالت می کنیم.

بالا