• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آزادی بیان آری یا خیر؟

ازادی بیان اری یا نه ؟

• رای‌دهندگان
    93
  • شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : آزادی بیان آری یا خیر؟

به نقل از sadlove :
یکی پاش قطع بشه اما روحش سالم باشه خیلی بهتر از اینه ک روحش صدمه ببینه ولی دو تا پاشو داشته باشه .

توهین نشون دهنده ضعف توهین کنندست . مگرنه میشه عقیده خیلیا رو با منطقی صحبت کردن و بحث کردن عوض کرد .

ببینید اگه شما واقعن نگرانه این موضوع هستید خودتون به عقایده دیگرون توهین نکنید!

ما داریم در مورد یک قانون و یک حق بدیهی افراد یعنی ازادیه بیان در چهارچوب قانون یک کشور حرف میزنیم. نه در مورده اینکه اون فرد ضعیفه یا قوی!

دست از این کلی گویی بردارید

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از مازیمون :
ببینید شعار دادن رو کنار بذارید!

خوب انسان با عقایدش زنده باشه ؟ چه ربطی به موضوع داره ؟‌ پس لطف کنید عقایده همه ی انسان ها مثل تروریست های القاعده، تروریست های حزب الله، تروریست های حماس و افراد حزب سابق فداییون که همه تروریست بودن به عقایده این ها هم احترام بذارید! شما اگه به عقایده این افراد احترام بذارید من هم قول میدم به عقایده هیچ دین داری توهین نکنم!

یا عقایده افرادی که صلح طلب تر هستن و شما اون هارو کافر میدونید مثل هندو ها یا بودایی ها یا عقایده افرادی که دنبال صلح جهانی هستن مثل بهایی ها.

ایا شما به همشون احترام میذارید ؟‌
من شعار ندادم

ببینید شاید اگه یه عده ای از شیعیان جشن نمیگرفتند توهین نمیکردند به اعتقادات اهل سنت این اتفاقات اخیر وشیعه کشی راه نمی افتاد
ببینید احترام گذاشتند با فحش ندادن فرق داره
ما دراسلام چیزی بنام آزادی عقیده نداریم بلکه آزادی تفکر داریم.هرکسی میتونه هرطور دلش خواست فکرکنه یا بیان کنه ولی حق نداره عقایدشو اجرا کنه.مثلا الان ممکنه یه سلفی بیاد تو حوزه علمیه قوم سخنرانی کنه بره مشکلی هم نیست همانطور که بعضی مواقع ازین مناظره ها داریم ولی اگه طرف مثلا عقیدش این باشه که باید۶تا شیعه روبکشی تا بری بهشت بنظر خودت از لحاظ عقلی آزادی دادن به عقاید چنین شخصی صحیحه?البته درسته همین قضیه هنوز تو کشور ما درست اجرا نمیشه خوب این ایراده که باید رفع بشه
صلح طلب هم نیستن آنچنان بودایی ها وهندو ها!!بیایم براساس واقعیت ها بحث کنیم نه فیلم های هالیوودی هندو ها وبودایی ها همونایی هستن که الان دارن مسلمانان میانمارو به طرز فجیهی قتل عام میکنند.خیلی از دین ها اونطور که نشون میدن آرومن اما وقتی بشون توهین بشه یهو ممکنه هرکاری بکنند نمونش سیک ها که باعث شد خانم گاندی توسط محافظانش کشته بشه

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از چوکک :
من شعار ندادم

ببینید شاید اگه یه عده ای از شیعیان جشن نمیگرفتند توهین نمیکردند به اعتقادات اهل سنت این اتفاقات اخیر وشیعه کشی راه نمی افتاد
ببینید احترام گذاشتند با فحش ندادن فرق داره
ما دراسلام چیزی بنام آزادی عقیده نداریم بلکه آزادی تفکر داریم.هرکسی میتونه هرطور دلش خواست فکرکنه یا بیان کنه ولی حق نداره عقایدشو اجرا کنه.مثلا الان ممکنه یه سلفی بیاد تو حوزه علمیه قوم سخنرانی کنه بره مشکلی هم نیست همانطور که بعضی مواقع ازین مناظره ها داریم ولی اگه طرف مثلا عقیدش این باشه که باید۶تا شیعه روبکشی تا بری بهشت بنظر خودت از لحاظ عقلی آزادی دادن به عقاید چنین شخصی صحیحه?البته درسته همین قضیه هنوز تو کشور ما درست اجرا نمیشه خوب این ایراده که باید رفع بشه
صلح طلب هم نیستن آنچنان بودایی ها وهندو ها!!بیایم براساس واقعیت ها بحث کنیم نه فیلم های هالیوودی هندو ها وبودایی ها همونایی هستن که الان دارن مسلمانان میانمارو به طرز فجیهی قتل عام میکنند.خیلی از دین ها اونطور که نشون میدن آرومن اما وقتی بشون توهین بشه یهو ممکنه هرکاری بکنند نمونش سیک ها که باعث شد خانم گاندی توسط محافظانش کشته بشه

ببینید دعوایه بین مسلمون ها و هندو ها و بودایی ها یه دعوای تاریخی هست و برمیگرده به حمله ی مسلمون ها به کشوره اون ها و کشتارشون.

در مورد تاریخ حملات و سلاطین مسلمون بر اون مناطق می تونید مطالعه داشته باشید.

خیر در اسلام شما ازادی تفکر هم ندارید! یعنی لازمه بگید که مسلمون نیستید یا خدا رو قبول ندارید تا ازادی حیات رو هم ازتون بگیرن!

imank92

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مدیریت مالی

من با آزادی بیان کاملا موافقم ولی با آزادی عمل خیر !
شما فرض کنین تو یه جامعه ای هستین که عده ای عقیدشون بر اینه که با کشتن شما میرن به بهشت ! و اینو رسما هم اعلام میکنن !
به نظر من تا زمانی که دولت بتونه جلوی آزادی عمل این افراد رو بگیره آزادی بیانشون زیاد مهم نیس !

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

مسئله اینه که هر کسی باید بتونه هرجوری که مایله عقیده‌شو ابراز کنه. اینکه چی توهینه چی انتقاده اصلا مرز مشخصی نداره و به شدت سلیقه ایه.
محدود کردن آزادی بیان هم یه شیب خطرناکه که تهش می‌رسه به اینکه اصلا در مورد چیزی که من مقدس می‌دونم حرف نزن. این اتفاق هم دور از ذهن نیست و توی چند کشور همین الان وضعیت اینه.

بعد از اون هم توهین به عقیده با توهین به شخص خیلی فرق داره و اصلا یکی نیست. توهین به شخص، آبرو و موقعیت اون توی جامعه رو دچار آسیب جدی و غیر قابل انکار می‌کنه. عقیده و باور اصلا حقوق براش تعریف نمیشه (مثل اینه که بگی برای یه جسم بی جان حقوق تعریف کنیم)، حقوق در مورد انسان ها تعریف میشه. وقتی یه مکتب یا عقیده مورد توهین قرار بگیره چه آسیب جدی به وجود میاد؟ آبرو و موقعیت اجتماعی کسی در خطر می‌افته؟ (طبعا می‌دونید که توهین به عقیده با اینکه یه عده بریزن تو خیابون شعار های ضد یه گروهی از مردم بدن و دعوت به خشونت علیه اونها بکنن فرق داره.)

اگر چیزی برای کسی به حدی خوب بودنش واضح و مبرهنه که بهش میگه «مقدس» بنابراین دلیلی نداره فکر کنه که با شوخی یا بیان نامناسب کسی به «خوب بودن» اون خدشه وارد میشه. ضمن اینکه آزادی بیان برای همه‌س؛ کسی به مقدسات شما توهین می‌کنه؟ شما کاملا آزادین که دفاع کنین و ازش با هر بیانی که مایل باشین انتقاد کنین.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

در مورد توهین استادمون ما یه حرف جالبی زد گفت فرض کن الان من بیام به تو بگم کچل. آیا تو میای به خودت میگیری و ناراحت میشی یا میگی که این چرا زده به سرش به منی این همه مو دارم مثلا میگه کچل. اگه از یه چیزی که یه کسی بهتون گفت اون حالت اول بهتون دست داد بدونید که اون چیز رو درون خودتون می بینید وگرنه واکنش دوم رو نشون می دادید. (مثلا به یکی بگید متحجر و عصبانی بشه از دستتون و توهین قلمدادش کنه).

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

با آزادی بیان موافقم ولی با توهین نه. توهین احساسات انسان ها رو تحریک میکنه و باعث میشه حرفایی به دور از منطق بزنن یا عمل کنن. ولی اگه آزادی بیان در قالب انتقاد باشه منطقی تر باهاش برخورد میشه و تاثیرش بیشتر حس میشه.
به نقل از چوکک :
اون آقایی که میگه به اعتقادات اشکال نداره توهین کرد به انسان نباید توهین کرد
انسان به اعتقاداتش زندست آقا!
مقدسات چیزهایی هستند که قابل ستایش باشن و با "عصمت" همراه باشن ، و اعتقادات چیزهایی هستند که بهشون باور داریم و در اصل با تفکر بهشون رسیدیم. پس این اعتقاداتن که عقل بهشون رسیده و در نهایت مقدسات رو میسازن.
حالا اگه شما تو دینتون فکر کردین و با عقلتون اسلام اوردین و اونقدر به باور رسیدین که چیزهایی رو به اسم مقدسات(!) برا خودتون تعریف کردین پس این توهینا هیچ خدشه ای به شما وارد نمیکنه و باید خیلی راحت بتونین از کنارش رد بشین.
به اینم توجه داشته باشید که اعتقادات تغییر پذیره.( در تایید حرف دوستان)
به نقل از چوکک :
تا آزادی عقیده رو بر مبنای چی تعریف کنید ، اینکه مطلقا آزادی عقیده نباشه چیزی نیس که در اسلام بهش افتخار کنید ، وقتی عقیده ای بر مبنای تفکر باشه چرا نباید بهش آزادی داد ؟ ولی اینو قبول دارم که اگر عقیده ای بر اساس تفکر نباشه نباید بهش میدان داد.
با مثالتون کاملا مخالفم و توجهتون رو به حکم ارتداد جلب میکنم.

vahead649

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
اردبیل

آزادی بیان یعنی دقیقا سمپادی ها که هرکی هرچی دلش میخواد میگه......... 8-> 8->و این گفته از ولتر که میگه.........من اگر چه باتو مخالفم ولی حاضرم جانم را بدهم تا تو حرفت را بزنی. ....به امید اینکه اینجا هم مثل اونجا فیلتر نشه

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

حالا ازادی بیان تو همه کشورا و جامعه ها هست ؟ :- سوال

من داشتم بی بی سی گوش میکردم گفت حتی فرانسه هم مثلن با اینکه یه کشوریه ک اهل انتقاد و دست انداختن هستن و کاریکاتور هم حتی از فرانسه اومده اما ازادی بیان مطلق ندارن ! تو دو مورد : یکی کشت و کشتار بود اگه اشتباه نکنم و دومیش توهین به یهودیت (یهودیت کشی)

کشوری هست ؟ سوال شد برام :- اس

• لایک
امتیازات: h@di

FarnazZ

FarnazZ
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكي

اسنودن كه تو آمريكا اون حرفا رو زد حرف هاش جزو مقوله ازادي بيانه؟
يا اصن جزو مقوله ازادي بيان نيست ؟؟يعني همين اطلاعات محرمانه و اينا :د

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

آزادی بیان مطلق که طبیعتا هیچ جا نیست، چون مثال نقضی که همه جای دنیا بدون استثنا هست، اینه که شما توی دادگاه حق نداری دروغ بگی و به زبون آوردن دروغ جرم به حساب میاد.

به نقل از sadlove :
من داشتم بی بی سی گوش میکردم گفت حتی فرانسه هم مثلن با اینکه یه کشوریه ک اهل انتقاد و دست انداختن هستن و کاریکاتور هم حتی از فرانسه اومده اما ازادی بیان مطلق ندارن ! تو دو مورد : یکی کشت و کشتار بود اگه اشتباه نکنم و دومیش توهین به یهودیت (یهودیت کشی)
کشت و کشتار خب اصلا بیان نیست که بخواد آزاد باشه. :-?
اون مورد دوم هم یکی ممنوعیت انکار هولوکاسته یکی بیان جملات یهودی ستیزه. اولی خب میتونه یه ضعف باشه از نظر آزادی بیان. مورد دوم هم توی اروپا به طور کلی بعد از جنگ جهانی خیلی حساس بوده ولی در مورد سایر ادیان هم هست. مثلا کسی بیاد در مورد مسلمون ها یه یه مسلمونی به طور کلی توهین آمیز حرف بزنه فکر کنم جرم باشه. (ولی یهودی ستیز و مسلمون ستیز و ... با اسلام ستیز و یهودیت ستیز فرق داره ها. اولی فقط مشکل داره.)

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از sadlove :

ازادیه بیانه مطلق خوب ممکن نیست. ازادیه بیان بر حسب قانون کشور مطرح میشه.

یعنی شما ازادید هر چی دلتون می خواد بگید! ولی اگه خلافه قانون کاری بکنید مجرم هستید!.

حرف زدن در مورد نژاد ها ( یهودیت صرفن دین نیست یک نژاده. و تقریبن از معدود نژاد هایی هست که اصیله و کمتر مخلوط با دیگر نژاد ها شده و وقتی ۶ میلیون یهودی رو هیتلر زندانی کرد و سوزوند اتفاقی بود که همه ی دنیا بابتش متاثر شدن )

و خوب بر خلاف خیلی از باقی مسایل این قضیه در موردش شواهده زیادی وجود داره! و تو دورانی بوده که دوربین عکاسی وجود داشته!

و خوب حرف زدن در موردش مجازه ولی انکارش نه.
انکار هلوکاست یک اقدامه نژاد پرستانه محسوب میشه.

ازادی مطلق بیان وجود نداره. و این تا حدی خوبه. یعنی مثلن زمانی که خمینی تو پاریس بود رفتار خوبی باهاش میشد و می تونست گفته هاشو منتشر کنه. با بی بی سی حرف هاشو به مردم میزد! ( همون بی بی سی انگلیسیه ریاکاره روباه مکاره صهیونیستیه کافره فراماسون :-" ) و خوب اصلن هدف وظیفه رو توجیه نمی کنه ها!!

به هر حال ازادی در محدوده ی قانون وجود داره.

و ازادی مطلق خوب خوبه که نیست! مثلن فرض کنید وقتی خمینی فرمان اعدام و قتل میداد باید خیلی خوشحال باشیم که عملی نشد!
یا وقتی تروریست های مشابه فداییان اسلام که تروریست های ایرانی بودن هم مثل القاعده و حماس و حزب الله باید خیلی خوشحال باشیم که افکار مسمومشون رو پخش نمی کنن وگرنه کسی امنیت نداشت.

یا مثلن وقتی احمدی نژاد میاد میگه اسراییل باید از صحنه ی روزگار محو بشه. خوب طبیعتن باید باهاش برخورد بشه. چون داره امنیت یک کشور و مردمشو تهدید می کنه.

یعنی خوب وقتی حرف درباره ی تشویق به کشتار هست باید مانعش شد.

و همونطور که گفتم توهین به فرد با توهین به عقیده فرق داره. شما به عقیده توهین کن ولی به فرد نه.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

الان ایران چ ربطی داشت ؟ :-"
ایران ک ازادی بیان نداره اصن . :))

حرف من این بود ک کشوری هست داشته باشه ازادی مطلق یا نه . ک گفتین نداره..
هیچ جا وجود نداره . ازادی بیان مطلق وجود نداره یعنی کاملن ازادی بیان نداره . پارادوکسه اینکه بگیم ازادی بیان وجود داره اما مطلق نیست . خب یعنی چی ؟ یعنی به خود کشور نمیتونن ازادی بیان کنن اما به کشورا و عقاید کشورای دیگه میتونن !؟ وا !

اتفاقن "یهودی ستیزی" نیست . بش میگن "یهودی کشی" . تاکید کرد مرد فرانسویه :-?
گفت اینکه توهینی کنن به یهودیت یعنی میخوان یهودیتو از بین ببرن واسه همین میگن "یهودی کشی" .

"نظرشون" راجب کشت و کشتار .

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از sadlove :
الان ایران چ ربطی داشت ؟ :-"
ایران ک ازادی بیان نداره اصن . :))

حرف من این بود ک کشوری هست داشته باشه ازادی مطلق یا نه . ک گفتین نداره..
هیچ جا وجود نداره . ازادی بیان مطلق وجود نداره یعنی کاملن ازادی بیان نداره . پارادوکسه اینکه بگیم ازادی بیان وجود داره اما مطلق نیست . خب یعنی چی ؟ یعنی به خود کشور نمیتونن ازادی بیان کنن اما به کشورا و عقاید کشورای دیگه میتونن !؟ وا !

اتفاقن "یهودی ستیزی" نیست . بش میگن "یهودی کشی" . تاکید کرد مرد فرانسویه :-?
گفت اینکه توهینی کنن به یهودیت یعنی میخوان یهودیتو از بین ببرن واسه همین میگن "یهودی کشی" .

"نظرشون" راجب کشت و کشتار .

من تقریبن هیچ قسمت از حرفم محوریتی در مورد ایران نداشت هرچند شاید مثال هایی ازش اورده باشم.

ببینید شما ازادی بیان دارید. ولی نباید جرم کنید.

مثلن من به عنوان برنامه نویس می تونم هر برنامه ای بنویسم کسی نمی گه ننویس ولی اگه برنامه ای که تولیده منه قوانین رو زیر پا بذاره من محکوم میشم. ولی این به این معنی نیست که من ازادی ندارم!

منظورتو از این جمله نفهمیدم :

یعنی به خود کشور نمیتونن ازادی بیان کنن اما به کشورا و عقاید کشورای دیگه میتونن !؟ وا !

شما ازادیه بیان دارید. می تونید از حکومت دولت صحبت کنید. ولی حق ندارید به افراد توهین کنید ( یعنی اگر کردید به شخصه خاصی اون شخص میتونه با ارایه ی مدرک از شما شکایت کنه )‌

و در مورده خود یهودیت شما می تونید حرف بزنید. کسی با این مشکل نداره.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

تعریف ازادی بیانو میشه بگین ؟

نه منظورم اون به شخص نبود . به عقاید بود . همون قضیه یهودیت . یعنی میتونم توهین کنم به بهودیت نظرمو بگم تو فرانسه ؟ منظورم اینه . به "دین" یهودیت .

(سوالی بود مگرنه یهود هم ارزش خودشو داره توهینی ندارم . )

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از sadlove :
تعریف ازادی بیانو میشه بگین ؟

نه منظورم اون به شخص نبود . به عقاید بود . همون قضیه یهودیت . یعنی میتونم توهین کنم به بهودیت نظرمو بگم تو فرانسه ؟ منظورم اینه . به "دین" یهودیت .

(سوالی بود مگرنه یهود هم ارزش خودشو داره توهینی ندارم . )

نه به دین می تونید توهین کنید. قطعن ازتون انتقاد میشه. ولی کسی با تنگ به جونتون نمی افته. یا قانونن مشکل براتون پیش نمیاد.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از مازیمون :
نه به دین می تونید توهین کنید. قطعن ازتون انتقاد میشه. ولی کسی با تنگ به جونتون نمی افته. یا قانونن مشکل براتون پیش نمیاد.

اما این یه چیز دیگه میگفت :-?

حالا ب هر حال :-"""
تعریف ازادی بیان (;;

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از sadlove :
اما این یه چیز دیگه میگفت :-?

حالا ب هر حال :-"""
تعریف ازادی بیان (;;

اینکه شما میتونید هر حرفی بزنید یا هر چیزی رو بنویسید.

ولی خوب در عینه حال شما حق ندارید قانونی رو بشکنید.

و در کنارش بررسی میشه با قانون های مانعش. هر چی قوانین مانع کمتر باشه ازادی ه بیان بیشتری وجود داره

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

در مورد هولوکاست من تو فیس داشتم اسکرول میکردم یه پیچی نوشته بود صرفا بحث هولوکاست نیست،انکار هر گونه نسل کشی همون حکم رو داره.#بررسی_کنید_حرفش_به_نظر_درست_بود :-"

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از Fireball.II :
در مورد هولوکاست من تو فیس داشتم اسکرول میکردم یه پیچی نوشته بود صرفا بحث هولوکاست نیست،انکار هر گونه نسل کشی همون حکم رو داره.#بررسی_کنید_حرفش_به_نظر_درست_بود :-"
استفاده ازون برای کشتن هزاران نفر دیگه هم همون حکم رو داره!!!!

بالا