• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آزادی بیان آری یا خیر؟

ازادی بیان اری یا نه ؟

• رای‌دهندگان
    93

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
پاسخ : ازادی بیان اری یا خیر ؟

به نقل از مازیمون :
معلومه می تونی.

اصلن معنی دموکراسی همینه. اگه حکومت های پادشاهی تموم شدن دلیلش همینه.

اگه کشوری قدرت اقتصادی و سیاسیش افزایش پیدا می کنه به خاطر عقل جمعی هست. یعنی رای مردمش رو وارد حکومتش می کنه. میذاره مردم نظر بدن و با استقبال از این نظر ها حکومت رو بهتر می کنه.
اوکی. یعنی الان من میتونم وارد خاک فرانسه بشم و هرچی دلم خواست راجع به این کشور بگم دیگه؟ ( البته بغیر از نژاد). میدونیم که این امر عملا ممکن نیست و من بیشتر از چند ساعت دووم نمیارم.

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
پاسخ : آزادی بیان آری یا خیر؟

به نقل از مازیمون :
کافر کسی هست که نشانه های خدا رو انکار کنه.

کسی که بی دین و منکر خلقت خدا باشه.

در کنارش قرآن و پیامبر ایات الهی محسوب میشن.

و در قرآن و حتا در کتاب درسی خودتون هست که مسیحیان و یهودیان منکران اسلام هستن یعنی نشانه های خدا رو منکر شدن => کافر محسوب میشن. این ساده شدهی استدلال مراجع تقلیدی مثل خمینی بوده.
باز استناد کردید به مراجع داخلی؟ کتب درسی که دیگه بماند؟ ملاک قرآن و احادیثه.

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Sanctum :
اوکی. یعنی الان من میتونم وارد خاک فرانسه بشم و هرچی دلم خواست راجع به این کشور بگم دیگه؟ ( البته بغیر از نژاد). میدونیم که این امر عملا ممکن نیست و من بیشتر از چند ساعت دووم نمیارم.
فکر میکنم همین الان بهش اشاره کردم که نقص یه کشور که تا حدودی رگه هایی از دیکتاتوری داره رو به پای ایده نذارید.(البته من صرفا دارم فرضیات شما رو قبول میکنم که آره واقعا طبق گفته هات اگه بری اونجا بعد دوساعت دستگیری.وگرنه که من یکی لااقل اطلاعاتی ندارم در مورد محدودیت های آزادی بیان تو فرانسه به عنوان مثال.)

عادت دارید در مورد بدیهیات اثبات بخواید؟:د
اینم کافر تو حدیث و قران.

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Sanctum :

می تونید بگید و حکومت مامور محافظت از جانه شماست. مگر اینکه غیر قانونی وارد شده باشید یا هیچ کدوم از قوانین دولت فرانسه رو شکسته باشید. اگر شما مجرم نباشید پلیس از شما محافظت می کنه. حتا اگه مجرم باشید هم حکم شما نباید توسط مردم بلکه توسط حکومت باید اجرا بشه.

به نقل از Sanctum :
باز استناد کردید به مراجع داخلی؟ کتب درسی که دیگه بماند؟ ملاک قرآن و احادیثه.

من به ایه ی قرآنی که تو کتاب درسی اومده بود اشاره کردم.

+ لطفن اسپم نده اینجور چیزا رو می تونی تو پ.خ بگی

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

متوجه منظورم نشدین...من دارم میگم رعایت آزادی بیان هرچقد هم تلاش بشه میتونه شعار قشنگی باشه صرفا وگنه به هیچ‌صورتی عملی نیست.دارم میگم به محض اینکه کوچک‌ترین گروهی تشکیل بشه ناخودآگاه آزادی بیان اعضا محدود میشه.شما آدمی هستین خودتون که به آزادی بیان معتقدین و میگین باید تلاش کنیم که عملی بشه دیگه؟خیلیم خوبه.
حالا شما اگه دوستت بیاد یه فحش زننده‌ای راجع به اعضای خانوادت بهت بده(مثال میگما) سکوت میکنی و با لبخند میزاری به آزادی بیان‌ش ادامه بده یا جوابشُ میدی و حتی بعضا میزنی تو دهنش؟واکنش شما یه چیز طبیعیه قطعا برنمی‌گرده به دیکتاتور بودن‌تون...متوجه منظورم شدین؟حالا شما و دوستت 2 نقرین توی جامعه هم وضع به همین منوال‌ه منتها با اعضای بیشتر و قطعا تاثیرپذیری‌های بیشتر.
دین ما میگه:«لا اکراه فی‌ الدین.»کسی که معتقد باشه به کتاب‌مون هم تمسخر رو به هیچ شکلی انجام نمیده حالا می‌خواد با هر برچسب و اسمی باشه...هنر یا هر چیز دیگه‌ای....اگه انتقادی باشه به مشورت دعوت میکنه و بحث منطقی سر اختلافات.نه تمسخر دماغ و چشم و ابرو که نه ربطی به بحث داره نه بهبودی ایجاد میکنه بو مسئله.
اینکه نباید انجام بشه رو گفتم.خب کسی که معتقد باشه انجام نمیده و اگه ببینه شخص معتقد دیگه‌ای رو که بر اسر غفلت با همراهی با جو یا هرچیز دیگه‌ای همچین کاری انجام میده وظیفه‌ی دینی‌ش حکم میکنه بهش تذکر بده(اگه حدس به تاثیر باشه البته...) و راجع به بقیه هم عیسی به دین خود موسی یه دین خود...مسئولیتی در قبال بقیه نداره و نمیتونه بالاجبار کسی رو هم منع کنه از کارش قطعا...

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از <Sad.aF/> :
متوجه منظورم نشدین...من دارم میگم رعایت آزادی بیان هرچقد هم تلاش بشه میتونه شعار قشنگی باشه صرفا وگنه به هیچ‌صورتی عملی نیست.دارم میگم به محض اینکه کوچک‌ترین گروهی تشکیل بشه ناخودآگاه آزادی بیان اعضا محدود میشه.شما آدمی هستین خودتون که به آزادی بیان معتقدین و میگین باید تلاش کنیم که عملی بشه دیگه؟خیلیم خوبه.
حالا شما اگه دوستت بیاد یه فحش زننده‌ای راجع به اعضای خانوادت بهت بده(مثال میگما) سکوت میکنی و با لبخند میزاری به آزادی بیان‌ش ادامه بده یا جوابشُ میدی و حتی بعضا میزنی تو دهنش؟واکنش شما یه چیز طبیعیه قطعا برنمی‌گرده به دموکرات بودن‌تون...متوجه منظورم شدین؟حالا شما و دوستت 2 نقرین توی جامعه هم وضع به همین منوال‌ه منتها با اعضای بیشتر و قطعا تاثیرپذیری‌های بیشتر.
دین ما میگه:«لا اکراه فی‌ الدین.»کسی که معتقد باشه به کتاب‌مون هم تمسخر رو به هیچ شکلی انجام نمیده حالا می‌خواد با هر برچسب و اسمی باشه...هنر یا هر چیز دیگه‌ای....اگه انتقادی باشه به مشورت دعوت میکنه و بحث منطقی سر اختلافات.نه تمسخر دماغ و چشم و ابرو که نه ربطی به بحث داره نه بهبودی ایجاد میکنه بو مسئله.
اینکه نباید انجام بشه رو گفتم.خب کسی که معتقد باشه انجام نمیده و اگه ببینه شخص معتقد دیگه‌ای رو که بر اسر غفلت با همراهی با جو یا هرچیز دیگه‌ای همچین کاری انجام میده وظیفه‌ی دینی‌ش حکم میکنه بهش تذکر بده(اگه حدس به تاثیر باشه البته...) و راجع به بقیه هم عیسی به دین خود موسی یه دین خود...مسئولیتی در قبال بقیه نداره و نمیتونه بالاجبار کسی رو هم منع کنه از کارش قطعا...

ببین اگه دوسته من به مادر بنده هم فحش بده. من شاید ادمه گاوی باشم و مشتی به صورتش بزنم. ولی اون موقع مجرم من هستم و اشتباه کردم.

من شهروندم و باید قوانین رو قبول کنم. ولی حقه اجرای قضاوت و اجرایه حکم ندارم.

باید از اون فرد شکایت کنم. سند ارایه بدم و اون موقع قانون مسوول هست نه من!

ببینید اینکه یه نفر چه رفتاری داره به معنی قانونی بودن یا درست بودنش نیست.

بله شاید ازادی بیان به طور کامل وجود نداشته باشه ولی درجه بندی داره. بدیهتن در ایران ما در مقایسه با فرانسه ازادی بیان صرفن یک ارزو و رویا محسوب میشه!

و گفتم ازادی بیان در کناره قانون مطرح میشه.

شما ازادی هر چی بگی ولی نباید مجرم باشی! وگرنه مجرمی! چون خلاف قانون عمل کردی!

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

دو تا مسئله هست.
اول اینکه آدم با احساسات آفریده شده همین احساسات هم خیلی وقتا نمیزاره قانون‌مند عمل کنه و واکنشش یعنی عملش زودتر از فکرش به کار میفته.حالا به فرض که آدمی بود که به درجه‌ای از قانون‌مندی و تمدن رسیده بود که عکس‌العمل اولیه‌ش این بود که بره دنبال مراجع قانونی و شکایت و این حرفا؛همین یعنی که شما ناراحت شدی یعنی فکر میکنی اون آدم کار اشتباهی انجام داده.درسته؟این کار اشتباه هم ممکنه قک کنی خارج شدن از حد و حدودش بوده که تو جامعه همون هنجار رو تشکیل میده...عکس‌العمل بعدیتون چه تو دهنی باشه چه قانونی عمل کردن از نظر من ربطی به آزادی بیان نداره دیگه...اون میشه عکس‌العمل در مقابل چیزی که نمیخوایم بشنویم.الان مشکل چیه؟مشکل اینه که مثلا تو این مورد کاریکاتوره کسی یه نقاشی از پیامبر کشیده و جمعی میخوان ترورش کنن؟ یا نه مشکل اینه که کسی همچین کاریکاتوری کشیده و جمعی توهین حسابش کردن و ناراحت شدن و بهشون برخورده؟اینکه Fireball میگن که یکی ار اهداف کاریکاتور اینه که این تعصبات الکی ریخته شه یا اینکه میگن چرا از طرحی که ا پیامبرتون کشیدن به قضد تمسخر باید ناراحت شین بنظر من این حالت دوم رو تایید میکنه...شما هرجور برخوردی که تو اون مثالی که زدم با دوستتون داشته باشین برخورد مطلوبی نیس و قطعا ناراحت شدین قضیه اینه...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من چقدر در عجبم ک توی بحث آزادی بیان دارین حرف از آزادی ناسزا و توهین میزنید!
توجه فرمایید آزادی بیان حداقل توی ذهن من آزادی درباره ی عقیده ی طرفه.بیایم خودمون رو گول نزنیم.کسی ک داره ب فرد دیگه ای ناسزای ناموسی میده آیا عقیدشه؟ :))
ب نظرم داریم قیاس مع الفارغ ولو فارق میکنیم!

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

قطعا کسی هر فحشی هم به من بده ام-فور برنمیدارم شقیقه اش رو ببرم رو هوا :))
و خوب کاریکاتور فحش ناموسی نیست.:د
×این که یه سری ناراحت میشن خیلی عادیه.آقای اباذری هم وقتی اومد در مورد پاشایی سخنرانی کرد خیلی ها ناراحت شدن.خوب.اونا هم حرف زدن!جواب دادن.
حرف ما همینه.ما میگیم که باید آزادی باشه.هر کسی عقیده اش رو بتونه ابراز کنه.و بخاطر ابراز عقیده اش با حملات تروریستی زندگیش به پایان نرسه.(و یا فتوای قتل!)

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

@sanctum

خو شمایی که احادیث رو قبول دارید حدیث داریم که :
امام زمان علیه السلام نیز فرمودند:
« در پیش آمدها به راویان حدیث ما مراجعه کنید که آنان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم .»

============

در مورد آزادی بیان هم من نمی دونم فرانسه چجوری ه ولی به احتمال 99% بلایی سرتون نمیاد.
اصلا چرا فرانسه همین آمریکا که اصلا نمونه بارزی برای رعایت حقوق بشر نیست رو مثال بزنیم. توی همین آمریکا کلی آدم هستن که دارن بر ضدش حرف می زنن و بلایی هم سرشون نیومده به طور مثال : Eminem , Rage against the machine , System of a down , pink و .... 2 روزه هم نه سرشون زیر آب شده نه تو گونی کردنشون.

آیناز

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

یه چیز بیربط به روند بحث...من معمولا نظر نمیدم ولی اینجا حقیقتا جا داره بگم کتاب "وجدان بیدار"رو بخونید.به قدری خوب موضوع رو باز کرده دیگه دلیلی واسه بحث نمی مونه.
تئاترشم چند وقت پیش اجرا شد اگه کسی دیده"کالون و قیام کاستلیو"

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

به نظر من و خیلی آدمای دیگه حتی اگر کارتون های اون مجله توهین آمیز بوده هیچ -هیچ- دلیلی بر این نمیشه که بگیم کشته شدنشون طبیعیه و خب میخواستن نگن این چیزارو. جواب قلم رو باید با قلم داد.

افرادی که به قولی تروریست هستن و این کارهای غیر انسانی رو انجام دادن، تفکرات قرون وسطی رو دارن. اینها از گروه های رادیکال وتندرو هستند که با سطحی نگری شون اسلام رو بهانه کردن چون که متاسفانه همینطور که شما اعتقاد دارید تو قرآن فوحش و کشتار هست اون ها هم همینقدر سطحی ولی در جهت مخالف شما برداشت کردن که آره باید کشت. غافل از این که زبان عربی مثل انگلیسی یا فارسی نیست و هر کلمه معانی بسیار زیادی داره جدا از این که شان نزول خیلی خیلی مهمه و چیزیه که حتی آدم هایی که ادعای اسلام دارن یا بهش بی توجهن یا شان نزول هایی رو باور دارن که 10 قرن بعد از ظهور قرآن توسط یه کلاه بردار دیگه برای منفعت خودش نوشته شده از طرفی کسی که ادعایی نداره رو نمیشه سرزنش کرد.
وقتی ترجمه های قرآن با دانش عربی ِ یه بچه سوم راهنمایی نوشته شده نمیشه از ترجمه ی آیه استفاده کرد. اگر میخواین یه آیه رو به چالش بکشید باید به عربی مسلط باشید بعد برید به منابع قدیمی و مستحکم و نه حتی منابع ترجمه شده بلکه منابع به زبان عربی در مورد شان نزول اون آیه "تحقیق" کنید و بعد اونو به چالش بکشید. من خودم همچین دانشی رو ندارم در نتیجه به خودم اجازه نمیدم به راحتی قضاوت کنم.
شما هرچقدر هم به دانش استدلال و فلسفه و غیره مسلط باشید وقتی چیزی که میخواید زیر سوال ببرید رو کامل نشناسید کل استدلال بدون اعتبار خواهد بود. مطمئن باشید به دست آوردن حقایق سخت تر از سرچ کردن تو یه رساله یا گوگل کردن هست. اگه اسلام فقط یک تفسیر داشت ما الان این بحثو نداشتیم. (باعث تاسف البته) و فقط یک مرجع تقلید وجود داشت. همین یکی نبودن مرجع تقلید و رساله تفاوت نظر رو در "تفسیر" دین نشون میده. عده ای هم این تفسیر رو به جاهای باریک میکشنونن و میکننش دستاویز آدم کشی.
کافر معنیش عمیق تر از چیزیه که ما خوندیم. کفر یعنی پوشاندن. کافر کسیه که با وجود دونستن واقعیت و حق خودشو به اون راه بزنه و حقیقت رو "بپوشونه". این صفتیه که هرکسی با هر دین و عقیده ای میتونه داشته باشه. خود ما در طول روز میتونیم کافر باشیم. کافری که قرآن ازش حرف میزنه کسی نیست که مسیحی و غیره ست. برای مثال راهبی هست که زمان پیامبر میدونست که آره این پیامبر خداست ولی انقدر جاه طلبی و کوته فکری و تعصب اون رو دربر گرفته بود که حاضر نبود قبول کنه و باعث شد عده ای پشت سر اون غافل بشن. از طرفی فردی هست که امروز تو آمریکا زندگی میکنه و مسیحیه و تنها چیزی که از اسلام بگن یادش میاد القاعده و تروریسم عه. این فرد کافر نیست. شاید تا آخر عمرش هم نفهمه اسلام چیه چه بسی خیلی از مسلمون های اسمی مثل ما تا آخر عمرمون نفهمیم، در نتیجه اون میره بهشت و هیچ چیزیش هم نمیشه ولی کسی که فکر میکرده مسلمونه انقد تو عمرش کافر بوده که خدا میدونه. (مخاطب این حرفام قطعا کسی هست که به چیزی اعتقاد داره)

(ببخشید که از بحث اصلی منحرف شدم ولی اینا چیزایی بودن که بعضیاتون بین حرفاتون اشاره کردید و من خواستم نظرمون بگم شما اینا رو داخل پرانتز و نادیده در نظر بگیرید)

به طور کلی هم آزادی بیان ظرفیت لازم داره. من ِ نوعی وقتی ببینم یکی چیزی که من بهش اعتقاد دارم رو مسخره میکنه میرم و باهاش منطقی بحث میکنم که چی باعث شد این حرفا رو بزنه نمیرم بزنمش. اگه اون کارتون بکشه من هم سعی میکنم کارتون بکشم یا بنویسم. ولی به نظر من آزادی بیان هم باید خط قرمز داشته باشه نه به این معنا که اگه از خط گذشت باید طرفو زد! مثلا من کارتونی بکشم و به بهانه صهیونیست بگم همه ی یهودی ها تروریستن. قطعا عده ی زیادی از یهودی ها احساس توهین میکنن و انقد عصبانی میشن که این رو به عنوان یک آزادی بیان نبینن بلکه توهین ببینن. در مورد ری اکشنشون حرف نمیزنم در مورد اینکه آزادی بیان خیلی خوبه خیلی درسته ولی باید حواس آدم باشه به توهین و ریشخند تبدیل نشه چون دیگه اون بیانیه ارزششو از دست میده. ( در مورد شارلی ابدو نمیگم - کلی میگم)
دلیل دیگه ش هم اینه که ظرفیت آدم ها پایین و بالا داره. یه دولتی ظرفیتش پایینه ولی انقدر زیرک هست که انتقاد رو گوش کنه و واسه خودش امتیاز ِ انتقادپذیری جمع کنه ولی یه دولت دیگه هم ظرفیتش پایین باشه هم زیرک نباشه و بگیره طرفو ناپدید کنه و قطعا حالت سوم و البته کمیابی هست که ظرفیت بالا باشه.
ظرفیت داشتن به همراه زیرکی صفتیه که خیلی ها و خیلی جاها هنوز بهش نرسیدن (و خود من) و خب خوب نیست قطعا ولی وقتی میشه آزادی بیان داشت که ظرفیت همه بالا بره و تو بتونی نظر مخالفت رو "قبول" کنی بدون جنگ بدون کبوندن بدون له کردن.

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از ترنج :
به نظر من و خیلی آدمای دیگه حتی اگر کارتون های اون مجله توهین آمیز بوده هیچ -هیچ- دلیلی بر این نمیشه که بگیم کشته شدنشون طبیعیه و خب میخواستن نگن این چیزارو. جواب قلم رو باید با قلم داد.
افرادی که به قولی تروریست هستن و این کارهای غیر انسانی رو انجام دادن، تفکرات قرون وسطی رو دارن. اینها از گروه های رادیکال وتندرو هستند که با سطحی نگری شون اسلام رو بهانه کردن چون که متاسفانه همینطور که شما اعتقاد دارید تو قرآن فوحش و کشتار هست اون ها هم همینقدر سطحی ولی در جهت مخالف شما برداشت کردن که آره باید کشت. غافل از این که زبان عربی مثل انگلیسی یا فارسی نیست و هر کلمه معانی بسیار زیادی داره جدا از این که شان نزول خیلی خیلی مهمه و چیزیه که حتی آدم هایی که ادعای اسلام دارن یا بهش بی توجهن یا شان نزول هایی رو باور دارن که 10 قرن بعد از ظهور قرآن توسط یه کلاه بردار دیگه برای منفعت خودش نوشته شده از طرفی کسی که ادعایی نداره رو نمیشه سرزنش کرد.
وقتی ترجمه های قرآن با دانش عربی ِ یه بچه سوم راهنمایی نوشته شده نمیشه از ترجمه ی آیه استفاده کرد. اگر میخواین یه آیه رو به چالش بکشید باید به عربی مسلط باشید بعد برید به منابع قدیمی و مستحکم و نه حتی منابع ترجمه شده بلکه منابع به زبان عربی در مورد شان نزول اون آیه "تحقیق" کنید و بعد اونو به چالش بکشید. من خودم همچین دانشی رو ندارم در نتیجه به خودم اجازه نمیدم به راحتی قضاوت کنم.
شما هرچقدر هم به دانش استدلال و فلسفه و غیره مسلط باشید وقتی چیزی که میخواید زیر سوال ببرید رو کامل نشناسید کل استدلال بدون اعتبار خواهد بود. مطمئن باشید به دست آوردن حقایق سخت تر از سرچ کردن تو یه رساله یا گوگل کردن هست. اگه اسلام فقط یک تفسیر داشت ما الان این بحثو نداشتیم. (باعث تاسف البته) و فقط یک مرجع تقلید وجود داشت. همین یکی نبودن مرجع تقلید و رساله تفاوت نظر رو در "تفسیر" دین نشون میده. عده ای هم این تفسیر رو به جاهای باریک میکشنونن و میکننش دستاویز آدم کشی.
کافر معنیش عمیق تر از چیزیه که ما خوندیم. کفر یعنی پوشاندن. کافر کسیه که با وجود دونستن واقعیت و حق خودشو به اون راه بزنه و حقیقت رو "بپوشونه". این صفتیه که هرکسی با هر دین و عقیده ای میتونه داشته باشه. خود ما در طول روز میتونیم کافر باشیم. کافری که قرآن ازش حرف میزنه کسی نیست که مسیحی و غیره ست. برای مثال راهبی هست که زمان پیامبر میدونست که آره این پیامبر خداست ولی انقدر جاه طلبی و کوته فکری و تعصب اون رو دربر گرفته بود که حاضر نبود قبول کنه و باعث شد عده ای پشت سر اون غافل بشن. از طرفی فردی هست که امروز تو آمریکا زندگی میکنه و مسیحیه و تنها چیزی که از اسلام بگن یادش میاد القاعده و تروریسم عه. این فرد کافر نیست. شاید تا آخر عمرش هم نفهمه اسلام چیه چه بسی خیلی از مسلمون های اسمی مثل ما تا آخر عمرمون نفهمیم، در نتیجه اون میره بهشت و هیچ چیزیش هم نمیشه ولی کسی که فکر میکرده مسلمونه انقد تو عمرش کافر بوده که خدا میدونه. (مخاطب این حرفام قطعا کسی هست که به چیزی اعتقاد داره)

(ببخشید که از بحث اصلی منحرف شدم ولی اینا چیزایی بودن که خودتون لای حرفاتون اشاره کردید و من خواستم نظرمون بگم)

به طور کلی هم آزادی بیان ظرفیت لازم داره. من ِ نوعی وقتی ببینم یکی چیزی که من بهش اعتقاد دارم رو مسخره میکنه میرم و باهاش منطقی بحث میکنم که چی باعث شد این حرفا رو بزنه نمیرم بزنمش. اگه اون کارتون بکشه من هم سعی میکنم کارتون بکشم یا بنویسم. ولی به نظر من آزادی بیان هم باید خط قرمز داشته باشه نه به این معنا که اگه از خط گذشت باید طرفو زد! مثلا من کارتونی بکشم و به بهانه صهیونیست بگم همه ی یهودی ها تروریستن. قطعا عده ی زیادی از یهودی ها احساس توهین میکنن و انقد عصبانی میشن که این رو به عنوان یک آزادی بیان نبینن بلکه توهین ببینن. در مورد ری اکشنشون حرف نمیزنم در مورد اینکه آزادی بیان خیلی خوبه خیلی درسته ولی باید حواس آدم باشه به توهین و ریشخند تبدیل نشه چون دیگه اون بیانیه ارزششو از دست میده. ( در مورد شارلی ابدو نمیگم - کلی میگم)
دلیل دیگه ش هم اینه که ظرفیت آدم ها پایین و بالا داره. یه دولتی ظرفیتش پایینه ولی انقدر زیرک هست که انتقاد رو گوش کنه و واسه خودش امتیاز ِ انتقادپذیری جمع کنه ولی یه دولت دیگه هم ظرفیتش پایین باشه هم زیرک نباشه و بگیره طرفو ناپدید کنه و قطعا حالت سوم و البته کمیابی هست که ظرفیت بالا باشه.
ظرفیت داشتن به همراه زیرکی صفتیه که خیلی ها و خیلی جاها هنوز بهش نرسیدن (و خود من) و خب خوب نیست قطعا ولی وقتی میشه آزادی بیان داشت که ظرفیت همه بالا بره و تو بتونی نظر مخالفت رو "قبول" کنی بدون جنگ بدون کبوندن بدون له کردن.

ببینید ازاادی ی بیان در شعاع قانون تعریف میشه. و شما می تونید برای یهودی ها هم کاریکاتور بکشید! و چیزی نمیشه! همونطور که کلی کاریکاتور از عیسی وجود داره و هیچ مسیحی ای نیومده دست به کشتار بزنه!

و خوب ببینید شما نمونه ای از مسلمون ها هستید که من حتا بیشتر از متعصب ها ازتون می ترسم. چون شما ها منطقتون کلامه نه استدلال. یعنی میاید میگید :

گل و بلبل و رنگین کمون و ابنبات و اعدام و عسل و شیرنی و کافر نجس و دیزنی لند و پارک ابی

ازادی ی بیان یا وجود داره یا نداره. بعد اگه داشته باشه درجاتش مطرح میشه
تا وقتی توهینتون به انسان ها نباشه و توهین به عقاید باشه چون عقیده انسان نیست و حق شکایت نداره تقریبن شما کاره غیر قانونی ای نکردید.

اسلام واقعی همینیه که هست. اگه فکر می کنید دین اسلام ایهامات داره پس می تونید بیشتر روی الهی بودنش شک کنید!

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

« وَ لَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّکْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّکِرٍ »
چرا تا به هر نقصی از این کتابتون میرسید فکر میکنید نه این ها همه قطعا استعاره و ایهامه؟در حالی که خود کتابتون داره میگه ساده و قابل فهم نازل شده. چرا یجوری حرف میزنید انگار که تا سال ها ریاضت نکشیم و علوم این و اون رو یاد نگیریم نمیتونیم بفهمیم که چی شده قرآن کفار رو به سگ تشبیه کرده و گفته هر جا آن ها را یافتید بکشیدشان؟
×مطالب رو شیرین نکنید.خیلی بدیهی و واضحه که کافر یعنی چی.

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

عقاید جزوی از یک انسانه. همونطور که پازولینی رو به خاطر عقایدش کشتن. نگفتن خب عقاید یه ور انسان بودن یه ور. هیتلر هم درواقع انسان بود ولی عقاید نفرت انگیزی داشت هیچ کس نمیگه "عقاید ِ هیتلر جدا از خودش" همه میگن هیتلر، گاندی آدم خوبی بود به خاطر عقایدش نمیشه باور ها رو با یه خط از انسان جدا کرد. (خودم هنوز دارم روش فکر میکنم البته)

(بحث اعتقادی رو تو جای خودش ادامه بدیم:د)

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

اون آقایی که میگه به اعتقادات اشکال نداره توهین کرد به انسان نباید توهین کرد
انسان به اعتقاداتش زندست آقا!

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از چوکک :
اون آقایی که میگه به اعتقادات اشکال نداره توهین کرد به انسان نباید توهین کرد
انسان به اعتقاداتش زندست آقا!

ببینید شعار دادن رو کنار بذارید!

خوب انسان با عقایدش زنده باشه ؟ چه ربطی به موضوع داره ؟‌ پس لطف کنید عقایده همه ی انسان ها مثل تروریست های القاعده، تروریست های حزب الله، تروریست های حماس و افراد حزب سابق فداییون که همه تروریست بودن به عقایده این ها هم احترام بذارید! شما اگه به عقایده این افراد احترام بذارید من هم قول میدم به عقایده هیچ دین داری توهین نکنم!

یا عقایده افرادی که صلح طلب تر هستن و شما اون هارو کافر میدونید مثل هندو ها یا بودایی ها یا عقایده افرادی که دنبال صلح جهانی هستن مثل بهایی ها.

ایا شما به همشون احترام میذارید ؟‌

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

روح انسان شکننده تر از جسمشه

ضربه جسم مشکل نداره اما ضربه روح خیلی سنگینه

"توهین" ضربه به روح میزنه

"ازادی بیان" با "توهین" فرق میکنن . اشتباه نگیرین .

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از sadlove :
روح انسان شکننده تر از جسمشه

ضربه جسم مشکل نداره اما ضربه روح خیلی سنگینه

"توهین" ضربه به روح میزنه

"ازادی بیان" با "توهین" فرق میکنن . اشتباه نگیرین .

ولی شما جسم انسان رو صدمه بهش بزنید طرف بمیره دیگه تموم شده!

انسان ربطی به عقایدش نداره. وگرنه یک فرد از زمان تولد تا زمان مرگ باید عقایدش ثابت می موند که اینطور نیست.
نژاد فرد و رنگ پوست ثابته ولی عقایدش نه. شما به فرد نباید توهین کنید ولی توهین به عقیده توهین به فرد نیست. توهین به یک نوع طرز فکر هست.

یعنی توهین به شخص نیست. اینکه کسی اون توهین رو نسبت به خودش در نظر بگیره مشکله خودشه

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از مازیمون :
ولی شما جسم انسان رو صدمه بهش بزنید طرف بمیره دیگه تموم شده!

انسان ربطی به عقایدش نداره. وگرنه یک فرد از زمان تولد تا زمان مرگ باید عقایدش ثابت می موند که اینطور نیست.
نژاد فرد و رنگ پوست ثابته ولی عقایدش نه. شما به فرد نباید توهین کنید ولی توهین به عقیده توهین به فرد نیست. توهین به یک نوع طرز فکر هست.

یعنی توهین به شخص نیست. اینکه کسی اون توهین رو نسبت به خودش در نظر بگیره مشکله خودشه

یکی پاش قطع بشه اما روحش سالم باشه خیلی بهتر از اینه ک روحش صدمه ببینه ولی دو تا پاشو داشته باشه .

توهین نشون دهنده ضعف توهین کنندست . مگرنه میشه عقیده خیلیا رو با منطقی صحبت کردن و بحث کردن عوض کرد .

ببخشید من کوجا توهین کردم ؟ :د
منم راجب همینا صوبت کردم :د
گفتم ازادی بیان با توهین متفاوته ازادی بیان خوبه این چ ربطی داره خودتون قضاوت کنین :د

بالا