• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

به یزدان که گر ما خرد داشتیم/کجا این سرانجام بد داشتیم

• شروع کننده موضوع

alibasirat

کاربر حرفه‌ای
روزنامه قانون نوشت: یکی ازمتداول ترین و راحت ترین راه های ایرانیان برای کسب اقامت دایم از کشورهای پشرفته دنیا ازدواج با اتباع کشور های خارجی است. طی چند دهه اخیر تعداد مردانی که تن به این نوع ازدواج های صوری می دادند بیش از زنان بود، اما این روزها سودای غرب نشینی به جان زنان هم افتاده و دیگر مهاجرت زن و مرد نمی شناسد.

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم هر ایرانی یک بار رویای زندگی در کشورهای اروپایی، آمریکایی را در سر پرورانده، اما تعداد کمی تحقق این رویا را به معنای مهم ترین هدف زندگی در نظر گرفته اند تا خود را به آب و آتش بزنند و مهاجرت کنند، آن هم به هر قیمتی.

تا دیروز اگر از ازدواج زنان با اتباع افاغنه داستانی مملو از مشکلات این ازدواج ها و دردسرهای نداشتن هویتی شناخته و ثبت نشده برای فرزندان حاصل از این ازدواج ها بود اما امروز زنان و مردانی هستند که آگاهانه تن به ازدواج با افاغنه می دهند. مشکلات دریافت ویزای کشورهایی چون آمریکا،انگلیس و بسیاری از کشورهای دیگر باعث شده ایرانیان به دنبال میانبرهایی برای رسیدن به آرزوی خود باشند.

ویزای کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری جزو همین راهکارها است که در زمان کوتاه می شود پروسه قانونی دریافت ویزا را طی کرد، اما این نوع ویزاها شرایط علمی، فنی و اقتصادی خاص خود را می طلبد و تعداد کمی توانایی ورود به این پروسه را دارند.هرچند در این بین هستند کسانی که تن به مهاجرت غیر قانونی می دهندو جان به دریای متلاطم سوداگران قاچاق انسان می سپارند این مهاجران غیر قانونی اگراز توفان و سقوط هواپیما نجات یابند در کمپ هایی با کمترین امکانات، اسیر زندگی سخت و مشقت بار خواهند شد و رسیدن به مرحله دریافت اقامت کشورهای میزبانی چون استرالیا تقریبا غیر ممکن است.

با همه این مشکلات و سختی ها رویای مهاجرت یک راه جدید برای ایرانیان گشوده است و استقبال چشمگیری هم از ان شده. اوایل مردان بودند و این روزها زنان هم به جرگه اضافه شده اند. ازدواج با مردان افاغنه و دریافت تابعیت این کشور و بعد اقدام برای دریافت ویزای کشور های مقصد راهی کوتاه مطمئن وکم هزینه در این سال ها بوده است.

طبق قانون، بسیاری از کشورها ازدواج با اتباع بیگانه تابعیت را برای زوجین به همراه دارد، البته در کشوری مانند هلند صوری یا واقعی بودن این نوع ازدواج ها خیلی مهم نیست و در آمریکا طبق قوانین باید اثبات شود ازدواج صوری نیست.

البته در این مورد ایران جزو استثناهاست زیرا اگر مردی غیر ایرانی با زنی ایرانی ازدواج کند طبق ماده 976 قانون مدنی هرگز نمی تواند تابعیت ایران را دریافت کند حتی فرزندان حاصل از این ازدواج هم تا18 سالگی تابعیت ایران را نخواهند داشت و متعاقب آن ازحق کار و تحصیل و برخورداری از بیمه سلامت و ... نیزمحروم خواهند بود. اگر زنی خارجی با مردی ایرانی ازدواج کند مشکلی در بحث تابعیت برای زن و فرزندان وجود نخواهد داشت.

بهرحال آنچه این روزها قابل تامل است تغییر رویه مهاجرت از افغانستان به ایران است که سبب افزایش مهاجران ایرانی درافغانستان شده است. تعداد کثیری از این مهاجران هم زنان و مردانی هستند که در سودای مهاجرت به اروپا و آمریکا تن به ازدواج صوری با افاغنه می دهند و با دریافت اقامت افغانستان به عنوان یک افغانی برای ورود به این کشورها اقدامات لازم را انجام می دهند.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : به یزدان که گر ما خرد داشتیم/کجا این سرانجام بد دا

چه جالب بود تا حالا این مدلی شو ندیده بودم.
واقعا چرا باید یه خانم همچین ریسکی بکنه تو زندگیش?

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من از این جهت گفتم که فردی که نتونه ویزای کار یا تحصیل بگیره احتمالا از ادمهای مرفه بی درده، بعد چه جوری تن به این کار میده

• شروع کننده موضوع

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از بره ناقلا :
من از این جهت گفتم که فردی که نتونه ویزای کار یا تحصیل بگیره احتمالا از ادمهای مرفه بی درده، بعد چه جوری تن به این کار میده
فقط که پولدارا نیستن که میخوان برن خارج!!!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خب اروپا و آمریکا به کسی اقامت و تابعیت می‌دن که توی کشورشون به یه دردی بخوره؛ یعنی یا تحصیل کرده باشه و نیروی کار متخصص باشه یا پولدار باشه و سرمایه با خودش بیاره. کسی که این دو تا رو داشته باشه که میتونه از راه های عادیش سعی کنه مهاجرت کنه.
اما کسی که اینا رو نداره فرض کنیم موقعیت ایران تو دنیا بده و به این دلیل تابعیت افغانی اعتبار بهتری داره، بازم وقتی مهاجر مفیدی نیس چه دلیلی داره با تابعیت افغان بهش اقامت بدن؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از بره ناقلا :
چه جالب بود تا حالا این مدلی شو ندیده بودم.
واقعا چرا باید یه خانم همچین ریسکی بکنه تو زندگیش?

خوب ایران عمومن برای زن ها زندگی دشوار تری به ارمغان میاره تا یک مرد. یک مرد می تونه ازدواج کنه و طلاق بگیره و در نهایت زندگی خوبی داشته باشه. ولی یک زن مطلقه ایرانی صفت بیوه بودن رو با خودش حمل می کنه.

یا مشکل صرف داشتن یا نداشتن بکارت. مشکلاتی که یک دختر داره و تحت قیومیت دایم پدر یا شوهرشه. و خودش تقریبن بدون اجازه ی پدر نمی تونه تصمیمه خاصی بگیره.

اینکه تو ایران دختر فراری خیلی دردسر بیشتری داره تا پسره فراری!

یعنی یه پسر فرار کنه میگن خریته رفته و برمیگرده!‌ولی یه دختر فرار کنه خود به خود فکر ها به سمته دیگه ای میره که به خاطر محدودیت ها کاملن هم طبیعی هست!

اگه زن ها در ایران اعتراضات یا فرار های کمی داشتن چون صرفن تواناییش رو نداشتن وگرنه میلش وجود داشته.

و همونطور که بهار گفت. شما یا باید پول داشته باشید یا تحصیلات یا تخصص. وگرنه تنها راه گرفتن اقامت ازدواج هست. و دردسرشم کم نیست. یعنی یه مدت شما اصلن تکلیفت معلوم نیست! ممکنه یهو بگن از کشور برای یه سال خارج شو! یا خیلی موارده دیگه که کشور به کشور فرق می کنه.

و در عینه حال هیچ ایرادی هم برش وارد نیست. هر کس حق داره در مورد اینده خودش تصمیم بگیره و اگر مثلن فردی داره تو دانشگاهی تو مثلن المان تحصیل می کنه و می خواد بمونه چرا نباید با یک المانی ازدواج کنه ؟ این باعث میشه با اون کشور و مردمش راحت تر کنار بیاد و زندگی بهتری داشته باشه.

افغان ها درسته کشورشون مشکلات زیادی داره ولی به هیچ از نظر هوشی با ایران میانگین برابری دارن. در کنارش دولت جدید ف=افغان نشون داد که سلامت مردمش و اب و هوای کشورش براش مهمه. پیدا شدن منابع معدنی و نفت در افغانستان یعنی شروع یه اقتصاد قوی تو چند سال. و درسته افغانستان تو ایران زیاد پناهنده داره ولی اون ها هم در اثر فشار ایران بعده مدت برمیگردن و این دولت باز هم نشون داده که می تونه تو طولانی مدت باعثه پیشرفت مردمش بشه.

تقصیره مردم چیه که فقط میتونن بدونه ویزا به کشور هایی سفر کنن که اصلن نمیدونن تو کدوم قارس ؟ :-?

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مازیمون :
خوب ایران عمومن برای زن ها زندگی دشوار تری به ارمغان میاره تا یک مرد. یک مرد می تونه ازدواج کنه و طلاق بگیره و در نهایت زندگی خوبی داشته باشه. ولی یک زن مطلقه ایرانی صفت بیوه بودن رو با خودش حمل می کنه.

یا مشکل صرف داشتن یا نداشتن بکارت. مشکلاتی که یک دختر داره و تحت قیومیت دایم پدر یا شوهرشه. و خودش تقریبن بدون اجازه ی پدر نمی تونه تصمیمه خاصی بگیره.

اینکه تو ایران دختر فراری خیلی دردسر بیشتری داره تا پسره فراری!

یعنی یه پسر فرار کنه میگن خریته رفته و برمیگرده!‌ولی یه دختر فرار کنه خود به خود فکر ها به سمته دیگه ای میره که به خاطر محدودیت ها کاملن هم طبیعی هست!

اگه زن ها در ایران اعتراضات یا فرار های کمی داشتن چون صرفن تواناییش رو نداشتن وگرنه میلش وجود داشته.

و همونطور که بهار گفت. شما یا باید پول داشته باشید یا تحصیلات یا تخصص. وگرنه تنها راه گرفتن اقامت ازدواج هست. و دردسرشم کم نیست. یعنی یه مدت شما اصلن تکلیفت معلوم نیست! ممکنه یهو بگن از کشور برای یه سال خارج شو! یا خیلی موارده دیگه که کشور به کشور فرق می کنه.

و در عینه حال هیچ ایرادی هم برش وارد نیست. هر کس حق داره در مورد اینده خودش تصمیم بگیره و اگر مثلن فردی داره تو دانشگاهی تو مثلن المان تحصیل می کنه و می خواد بمونه چرا نباید با یک المانی ازدواج کنه ؟ این باعث میشه با اون کشور و مردمش راحت تر کنار بیاد و زندگی بهتری داشته باشه.

افغان ها درسته کشورشون مشکلات زیادی داره ولی به هیچ از نظر هوشی با ایران میانگین برابری دارن. در کنارش دولت جدید ف=افغان نشون داد که سلامت مردمش و اب و هوای کشورش براش مهمه. پیدا شدن منابع معدنی و نفت در افغانستان یعنی شروع یه اقتصاد قوی تو چند سال. و درسته افغانستان تو ایران زیاد پناهنده داره ولی اون ها هم در اثر فشار ایران بعده مدت برمیگردن و این دولت باز هم نشون داده که می تونه تو طولانی مدت باعثه پیشرفت مردمش بشه.

تقصیره مردم چیه که فقط میتونن بدونه ویزا به کشور هایی سفر کنن که اصلن نمیدونن تو کدوم قارس ؟ :-?
به جون خریدن ریسک ازدواج با افراد نامعلوم الحال از کشوری که هر قدرم تعریفش رو کنید باز میدونیم از جهت سیستم امنیتی و قضایی اصلا بهش اعتباری نیست و ممکن هست هست شما برید و دیگه نتونید در بیایید یا گم بشید یا کشته بشید خیلی سخت تر مهلکت از ریسکهای موجود در ادامه زندگی عادی در ایران هست. به همین دلیل گفتم خیلی عجیبه.

FarnazZ

FarnazZ
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكي

به نظر من اينكه اگر يك زن ايراني با مرد خارجي ازدواج كنه به بچه هاش تا يه سن خاصي تابعيت و اين داستانا نميدن

ولي اگر مرده با زن خارجي ازدواج كنه مشكلي نداره يه جور بي انصافيه...

++مثلا يادمه تابستون كه "مريم ميرزاخاني" اون جايزه (اسمشو نميدونم) گرفته بود، گفته بود متاسفانه نمي تونه واسه دخترش شناسنامه ايراني بگيره،

واقعاً چرا!؟؟ :-??

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از بره ناقلا :
به جون خریدن ریسک ازدواج با افراد نامعلوم الحال از کشوری که هر قدرم تعریفش رو کنید باز میدونیم از جهت سیستم امنیتی و قضایی اصلا بهش اعتباری نیست و ممکن هست هست شما برید و دیگه نتونید در بیایید یا گم بشید یا کشته بشید خیلی سخت تر مهلکت از ریسکهای موجود در ادامه زندگی عادی در ایران هست. به همین دلیل گفتم خیلی عجیبه.

از این بابت حق رو به شما میدم. ولی شما دختری رو در نظر بگیرید که از خونه فرار کنه. این دختر اگه اصلن به دلیل اسب سواری! بکارتش رو از دست بده و پدره یا از خانواده متعصبی باشه قطعن کشته میشه!
انتخاب کن مرگ حتمی یا تلاش برای بقا ؟

از طرفی با هر کسی ازدواج نمی کنن. اون کسایی که باهاشون ازدواج می کنن ادم هایی هستن که معمولن قبلن این کار رو کردن و بابت این کار پوله خوبی دریافت می کنن.

بله قطعن خطر داره. همونطور که سالانه ۱۰۰ نفر دسته کم از ایرانی ها تو راه استرالیا تو اب خفه میشن و میمیرن. ولی خوب خطرش از اون به مراتب کمتره.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من خودم هیچ اعتقادی ب خروج از ایران ندارم.انگیزه های اطرافیانم برای خروج برای من محترم اما پوچه
منتها من دارم ب عنوان تاپیک فکر میکنم.
حق دارن مردم ایران با معیارهای خودشون دنبال جای بهتر برای زندگی باشن.ساده نیست؟میخوان برن خارج چون تو ذهنشون گزاره ی"خارج بهتره"هست.چندان هم دور از واقعیت نیست با مترشون
پس چرا توی عنوان تاپیک از بی خردی یاد شده؟
دیگه وطن پرستی و بیاین مردممونو نگه داریم نرن تا ی حدی!حق توهین حتی؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مازیمون :
از این بابت حق رو به شما میدم. ولی شما دختری رو در نظر بگیرید که از خونه فرار کنه. این دختر اگه اصلن به دلیل اسب سواری! بکارتش رو از دست بده و پدره یا از خانواده متعصبی باشه قطعن کشته میشه!
انتخاب کن مرگ حتمی یا تلاش برای بقا ؟

از طرفی با هر کسی ازدواج نمی کنن. اون کسایی که باهاشون ازدواج می کنن ادم هایی هستن که معمولن قبلن این کار رو کردن و بابت این کار پوله خوبی دریافت می کنن.

بله قطعن خطر داره. همونطور که سالانه ۱۰۰ نفر دسته کم از ایرانی ها تو راه استرالیا تو اب خفه میشن و میمیرن. ولی خوب خطرش از اون به مراتب کمتره.
اگر به خاطر اسب سواری باشه خانواده های متعصبم کاری ندارن..
اسب سواری 2 نوعه.
یا روستا هستن اسب دارن => اگر واقعا این جوری امکانش باشه پس خانواده ها قبلا چنین چیزی رو دیدن و خبر دارن که ممکنه پس نمیکشن طرفو
یا های کلاسن=>اونام نمیکشن

بالا