• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ما ؛ پدران و مادران آینده

• شروع کننده موضوع

Veteran

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
عروس زاگرس ؛ آلامتو
فکر میکنید که ما ، وادین خوبی برای فرزندانمون خواهیم بود ؟ با توجه به شرایطی که داریم درش زندگی میکنیم .

دختره قبل از ازدواج nتا دوست پسر داشته ، نه دوستی هایی در حد معمول و متعارف !

پسره هم قبل از ازدوجش چندین بار رابطه های خارج از عرف داشته .

نظر شما چیه ؟ به نظرتون این بعدا واقعا میتونه مفهوم تعهد و زندگی مشترک رو درک کنه ؟

این نسل چه تجربه ای از زندگیش رو میتونه به فرزندانش منتقل کنه ؟

شماره دادن؟قرار خونه خالی ؟ یا ....

یا اینکه فکر میکنید این مشکل خاصی نیست و یکجورایی به خاطر عوض شدن شرایط و سبک زندگی طبیعه و اینگونه روابطی

(حتی ج ن س ی ) که قبل از ازدواج صورت میگیرن مشکلی به وجود نمیارن .

ممنون

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
پاسخ : ما ؛ پدران و مادران آینده

به نقل از Veteran :
فکر میکنید که ما ، وادین خوبی برای فرزندانمون خواهیم بود ؟ با توجه به شرایطی که داریم درش زندگی میکنیم .

نظر شما چیه ؟ به نظرتون این بعدا واقعا میتونه مفهوم تعهد و زندگی مشترک رو درک کنه ؟

یا اینکه فکر میکنید این مشکل خاصی نیست و یکجورایی به خاطر عوض شدن شرایط و سبک زندگی طبیعه و اینگونه روابطی

ممنون

به نظرم یکی از مشکلات اساسی ما ایرانی ها تصور گذشته ی مطلوب و آینده نگران کننده هست!
اگر فکر میکنید در حال حاضر وضعیت نگران کننده هست ، در نتیجه ی گذشته و جامعه ای نامطلوب بوده پس اول تفکر این که گذشتگان درست رفتار میکردند و ما غلط رد میشه!

حالا به 90-100 سال قبل برگردیم و بخوایم که روابط دختر و پسر رو بررسی کنیم به 3 تا نکته اساسی بر میخوریم :

1-ازدواج در سنین خیلی پایین (برای مثال اگر از مادر بزرگ هاتون بپرسید که چه سنی ازدواج کردن اغلب میگن 9 تا 15 سال )
2- تعداد فرزندان زیاد
3-چند همسری

البته این مورد آخر بیشتر توی روسته ها اتفاق میوفتاده و خیلی هم زیاد بوده !

حالا نکته جالبش این جاست که به این نسل و نسل بعد میگن انسان های چشم و گوش بسته!!!! اما دختری که 9 سالگی ازدواج میکنه عایا چشم و گوشش میتونه باز بشه اصلاً؟

بعد از اون دوره ی شاه میشه ، دوره ای که کاباره میاد و به شبکه های تلویزیونی آزادی میدن و خوب روابط پسر و دختر نه سرکوب میشه و نه بهش بها داده میشه و یک آزادی عمل نسبی به افراد میدن در رابطه با این مسائل ، بعد از این نسل انقلاب اتفاق می وفته و محدودیت های زیادی رو برای پوشش و روابط در نظر میگیرن ، حجاب اجباری میشه و ما زاده ی همین محدودیت ها هستیم ، محدودیت هایی که در تضاد با پیشرفت پل های ارتباطی هست !

اما به نظرم هر تکنولوژی که میاد علاوه بر فواید زیادی که داره ، قطعاً مشکلات ثانوی هم همراهش هست!
من که حتی این روابط رو مشکل تلقی نمیکنم چون نیاز طبیعی هست و پاسخ دادن بهش رو اسمش رو بی بند و باری و بی فرهنگی نمیذارم و به نظرم فقط باید نحوه درستش آموزش داده بشه تا محیط مریض تر از چیزی که هست نشه ، در حال حاضر ما در یک جامعه به شدت جنسی به سر میبریم ، یک پسر با دیدن چیزهای غیر جنسی تحریک میشه و متلک میندازه و دختر ها هم هر بار که پاشون رو از خونه میذارن بیرون با آرایش غلیظ میرن و خوب خیلی چیزها جنسی شده که این ها به نظرم منشاءشون مبارزه با طبیعت هست ، این مبارزه در گذشته های قبل از ما صورت نمیگرفته و یک آدم در همون سنی که نیاز داشته ازدواج میکرده اما با پیشرفت علم دیگه یک دختر توی 14 سالگی نمیتونه ازدواج کنه نه این که نتونه به نظرم ضایع شدن حق یک انسان هست که قبل از سن قانونی بار زندگی رو بذارن روی دوشش! (حداقل در قرن 21)

به نظرم بدی یا خوبی ما هم چیز کلی نیست که بشه نظر داد ، اما قطعاً ما بهتر از پدر و مادرهامون میتونیم بچه تربیت کنیم چون با تکنولوژی رشد کردیم و اون رو میشناسیم ، اما پدر و مادرهای ما این طور نیستند و با تکنولوژی رشد نکردند بلکه سعی کردن جلوش ایستادگی کنن!

این که شما میگید دختری یا پسری که قبلاً با کسی بودند (حتی چندین بار هم رابطه جنسی داشتند) نمیتونن پدر و مادر مطلوبی باشند ، صرفاً یک فرضیه هست که هیچ پشتیوانه ای نداره ، شاید بزرگترین پشتیوانه ی اون نظر اکثریت جامعه باشه که اون هم به قول برتراند راسل :

"اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن."

• شروع کننده موضوع

Veteran

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
عروس زاگرس ؛ آلامتو

خیلی ممنون ،

البته من اظهار نظر خاصی در این مورد نکردم و سعی کردم هر دو پیش فرض رو مطرح کنم .

و با این جمله ی شما به شدت موافقم :

قطعاً ما بهتر از پدر و مادرهامون میتونیم بچه تربیت کنیم چون با تکنولوژی رشد کردیم و اون رو میشناسیم ، اما پدر و مادرهای ما این طور نیستند و با تکنولوژی رشد نکردند بلکه سعی کردن جلوش ایستادگی کنن!

=================================
پ.ن:اون جمله آخر از برتراند راسل هم کلی میشه در موردش بحث کرد که یک جوری سعی کردم در تاپیک نقدی بر دموکراسی در انجمن

سیاست بهش اشاره کنم .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نظرم مهم ترین عامل ارتباط والدین و فرزند محبت و صمیمیته.
همیشه خانواده های موفق و شاد اونایی نیستن که فاصله ی فکری کمی با بچه هاشون دارن.
من یه دختری هستم که از لحاظ عاطفی احساس خالی بودن می کنم. انقدر بین مادرم و من تفاوت زیاده که باعث می شه فکر کنم هیچ وقت به من محبتی نداشتن. این درست نیست.ولی واقعیته.
خیلی چیزا به آدم کمک می کنن که خوب زندگی کنه. خب منم می فهمم که محبت مهم تر از همه چیزه.

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

بحث تکنولوژی و اینکه ما بهتر از نسل قبلمونیم و این حرفا کاملا درسته ولی خوب دقت کنین که تکنولوژی داره با چه سرعتی پیشرفت میکنه و شاید در آینده ما در برابر بچه هامون حرف خاصی برای گفتن در زمینه تکنولوژی نداشته باشیم!
و یه موضوعی که احتمالا ارتباط ما با بچه هامونو سخت تر میکنه اختلاف سنیه. مسلما سن ازدواج و به دنبال اون بچه دار شدن نسل ما خیلی با پدر و مادرامون متفاوته و اختلاف سنی زیاد با فرزند یکی از عواملیه که باعث سخت شدن درک متقابل میشه!

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

من فکر میکنم روابط دختر و پسر یا دوستی های قبل از ازدواج چیزی نیست که بشه به صراحت گفت بده یا اونو بی بند و باری تلقی کرد...

و اما درباره ی تربیت فرزندان من فکر میکنم ما بهتر از پدر و مادرامون میتونیم فرزندانمونو تربیت کنیم...تکنولوژی و ارتباطات و ... خیلی کمک میکنه...

یه دلیل ساده: مثلا خود من، تو سن 17 سالگی دارم اینجا درباره ی تربیت فرزندان، شرایط جامعه، مشکلات فرهنگی و ... مطالعه و تبادل نظر میکنم...
درصورتی که نسل گذشته، درصد زیادیشون تو این سن هیچ مطالعه و تبادل نظری درباره ی این موضوعات نداشتن...

فکر میکنم وقتی اینجا دختر و پسرای نوجوون میان و درباره ی این مسائل مثلا 10سال قبل از ازدواجشون صحبت میکنن، مسلما خیلی چیزای یاد میگیرن و میتونه تاثیرات مثبت زیادی داشته باشه...

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از Fateme.RMA :
بحث تکنولوژی و اینکه ما بهتر از نسل قبلمونیم و این حرفا کاملا درسته ولی خوب دقت کنین که تکنولوژی داره با چه سرعتی پیشرفت میکنه و شاید در آینده ما در برابر بچه هامون حرف خاصی برای گفتن در زمینه تکنولوژی نداشته باشیم!
و یه موضوعی که احتمالا ارتباط ما با بچه هامونو سخت تر میکنه اختلاف سنیه. مسلما سن ازدواج و به دنبال اون بچه دار شدن نسل ما خیلی با پدر و مادرامون متفاوته و اختلاف سنی زیاد با فرزند یکی از عواملیه که باعث سخت شدن درک متقابل میشه!

چیزی که بهش میگن شکاف فرهنگی ربطی به اختلاف سنی نداره ، بین خیلی از ما ها دقیقاً همون قدری فاصله فرهنگی هست که بین والدینمون و خودمون هست ، و برعکس بین خیلی از والدین و فرزند ها شاید اصلاً شکافی نباشه !!!

افرادی که با تکنولوژی رشد کنن و اون رو بپذیرن نباید نگران عقب موندن باشن چون همونطور که میدونیم به این عصری که درونش زندگی میکنیم میگن ارتباطات شما با خوندن چندین تا سایت و مقاله و دیدن فیلم ها و تصاویر آنلاین میتوونید از کل پیشرفت های روز آگاهی پیدا کنید و با اون ها پیش برید

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

من فكر ميكنم اين مسئله زيادى كلى مطرح شده. و با قطعيت نظر دادن درمورد اين كه كدام نسل پدر و مادر بهترى هستن تا حدى اشتباه و شايد اندكى مسخره به نظر برسه.
اين كه ملاك بهتربودن رو صرفن آشنايى با تكنولوژى درنظربگيريم و پدران و مادران حال حاضر رو بدون مدرك متهم كنيم به ايستادگى در مقابل تكنولوژى واقعن بى معنى ست.

اما در كل در جامعه ى جهانى حال حاضر و به مقدار كم تر در جامعه ى ما ما با نسلى رو به رو هستيم كه مفهومى به اسم فداكارى داره براش بى معنى ميشه و از تعهدات اخلاقى و خانوادگى فرارى ست.
و به نظرم اين مسئله ميتونه براى آينده ى زندگى خانوادگى اين نسل مشكل ساز بشه.

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

کی گفته حالا همه تجدبه داشتن n دوست دختر وnدوس پسرو داشتن؟؟

خیلی هم نباید یه طرفه به موضوع نگاه کرد....

اونیکه حتی رابطه جن*سی داشته با طرف مقابلش خالی از احساس نیست و اینکه والدین خوب بودن بسته به احساساتیه که فرد داده نه اینکه تعداد افرادی که باهاشون رابطه داشته

البته اینم بگم که رفته رفته احساسات ادم کم خواهد شد ولی احساس پدر بودن یا مادر بودن فرق خواهد داشت

دوباره هم به اون نکته اشاره کنم که همه رابطه ای ا جنس مخالفشون چه جن*سی چه احساسی ندادن...یه عده ادم هستن که در اصل جزو فرع جامعه باشن ولی الان ما همه اینارو اصل جامعه در نظر میگیریم متاسفانه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Miss Mysterious :
من فكر ميكنم اين مسئله زيادى كلى مطرح شده. و با قطعيت نظر دادن درمورد اين كه كدام نسل پدر و مادر بهترى هستن تا حدى اشتباه و شايد اندكى مسخره به نظر برسه.
اين كه ملاك بهتربودن رو صرفن آشنايى با تكنولوژى درنظربگيريم و پدران و مادران حال حاضر رو بدون مدرك متهم كنيم به ايستادگى در مقابل تكنولوژى واقعن بى معنى ست.

اما در كل در جامعه ى جهانى حال حاضر و به مقدار كم تر در جامعه ى ما ما با نسلى رو به رو هستيم كه مفهومى به اسم فداكارى داره براش بى معنى ميشه و از تعهدات اخلاقى و خانوادگى فرارى ست.
و به نظرم اين مسئله ميتونه براى آينده ى زندگى خانوادگى اين نسل مشكل ساز بشه.

خوب منم حرفه تورو می زنم! ولی به یه تفاوت :

جامعه داره به سمتی میره که افراد میبینن زندگی مدته کوتاهی بیشتر نیست. و سعی می کنن بیشترین استفاده رو از این زندگی بکنن.

دو نفر (زن و شوهر ) می دونن وظیفشون تولیده مثل دیگه نیست. چون فرزنده بیشتر دیگه باعثه درامده بیشتر نیست. ( زندگیه کشاورزی دیگه ادامه دار نشده )

این دو نفر سعی می کنن بیشتر با هم باشن و بیشتر از زندگی لذت ببرن.

تکنولوژی و وسایل ارتباطی باعث شده ارتباطات گسترش پیدا کنه و مردم با فرهنگ بقیه افراد اشنا بشن و هر فردی بین سبک های مختلفه زندگی بتونه خودش برای خودش انتخابی داشته باشه.

و به طبع هر کسی راهی که خودش انتخاب کرده رو بهتر میدونه. مثلن یک سری وظیفه ی اصلی یک زن رو بچه داری میدونن. و خوب فکر می کنن بقیه دنیا دارن اشتباه می کنن. و برعکس.

پس ما به عنوان والدینه اینده باید امادگی اینو داشته باشیم که بتونیم نظراته مختلف رو بپذیریم‌( لزومی نداره موافقشون باشیم ولی باید بتونیم باهاشون تا حدی که به شخصه خودمون صدمه نمی زنه کنار بیایم. )

شاید از مهم ترین تجربه های نسل ما این بود که ما به نسبت راحت تر به پدر و مادرامون گفتیم که باهاشون لزومن سره همه ی مباحث موافق نیستیم. و اصلن قرار نیست سره همه چی موافق باشیم چون ادمایه مختلفی هستیم.

ما به عنوان کسایی که تو مدارس سمپاد درس خوندیم ازادی ای رو دیدیم که هر کسی ازش برخوردار نبود. به ما فضایه خاص داده شد و تجربه ی اینکه افراد فاصلشونو با ما حفظ کنن رو داریم و می دونیم که این باعث میشه ما بتونیم بهتر تصمیم بگیریم.

پس ما می تونیم والدینه بهتری باشیم. و بهشون فضایه بیشتری بدیم تا مستقل تر بزرگ بشن.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

یه چیزی که شاید مهم باشه اینه که سعی کنیم آرزوهای خودشونو برآورده کنیم نه چیزایی که میخواستیم و نداشتیم....
این جوری ما فکر میکنیم زحمت کشیدیم و اون خوشحاله در حالی که نیست...
این خودش شاید عامل خیلی چیزا باشه...

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک

به نقل از Veteran :

ممنون
من فک می کنم شما خیلی خیلی دارین تند میرین یا در واقع دارین رفتار ی سریا رو ب پای همه می نویسین!
ذات آدما با هم فرق داره کسی ک تو ی خانواده متعهد و روشن فکر بزرگ شده قطعا بچه هاشو می تونه درست بار بیاره!
در ضمن تا اون اینده ای ک ما بشیم والدین جامعه ما کلی عوض میشه !
+ اگ ما پدر مادریایی باشیم ک با جامعه پیش بریم و هم ب اعتادات و ارزش هامون پایبند باشیم و هم بچه هامونو درک کنم و ب روز باشیم چرا باید اونا ب چنان کارایی رو بیارن؟
در واقع میشه گف ی جوریایی ازادی در محدودیت یا محدودیت در ازادی ددرست حسابی اگ باشه خیلی خوبه!
اللانم اگ بعضیا این جورین مشکل از خودشونه و گرننه کسی ک همه نیازای عاطفیش تو خونواده ارضا میشه چ نیازی ب دیگران داره؟؟؟؟؟

بالا