• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحران آب شوخی نیست!

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب
پاسخ : بحران آب شوخی نیست!

به نقل از Mysterious Quéèn :
براى تبديل آب شور به شيرين از دستگاه هاى خاصى استفاده مى شه كه خيلى گرون هستند و همه ى كشورها نمى تونن ازش بهره مند بشن.
فک نکنم مشکل اصلی این باشه.
ینی یه بحران اینقدر ارزش هزینه کردن نداره؟!!!؟!!!!!!
با این سطح پیشرفت واقعا عجیبه.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از hamed.yas :
فک نکنم مشکل اصلی این باشه.
ینی یه بحران اینقدر ارزش هزینه کردن نداره؟!!!؟!!!!!!
با این سطح پیشرفت واقعا عجیبه.
ببين! :د
ارزش هزينه كردن داره براى كشورى كه هزينه ش رو داشته باشه. الان كشورهاى عربى اين دستگاه ها رو دارن و آب شيرين توليد مى كنن و صادر مى كنن.( كشورهاى حاشيه ى خليج)
جدا از اين ها درون اين دستگاه ها از الياف تصفيه كننده ى خاصى استفاده مى شه كه در انحصار دو كشور ژاپن و آمريكا هستند.
بايد براى انجام هركارى به تمام جنبه ها و هزينه هاش فكركرد.

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از Mysterious Quéèn :
ببين! :د
ارزش هزينه كردن داره براى كشورى كه هزينه ش رو داشته باشه. الان كشورهاى عربى اين دستگاه ها رو دارن و آب شيرين توليد مى كنن و صادر مى كنن.( كشورهاى حاشيه ى خليج)
جدا از اين ها درون اين دستگاه ها از الياف تصفيه كننده ى خاصى استفاده مى شه كه در انحصار دو كشور ژاپن و آمريكا هستند.
بايد براى انجام هركارى به تمام جنبه ها و هزينه هاش فكركرد.
میشه منبع بدید واسه حرفاتون؟ :-/

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از hamed.yas :
میشه منبع بدید واسه حرفاتون؟ :-/
منبعش رفتن به بخش شيمى نيروگاه برق مشهد و بازديد از پروسه ى توليد آب مقطر و توضيحات اساتيدمون در درس شيمى عمومى ست.
وويس ها رو بفرستم براتون؟ :د
يك جستجويى در اينترنت داشته باشين.

و اين كه استفاده از دستگاه هاى تصفيه ى آب درياها براى كشور ما، آخرين راه ممكنه.
چرا هميشه به آخرين راه ها فكر مى كنيم؟ چرا پيشگيرى نكنيم؟
درحال حاضر بايد به فكر هدر رفتنِ قسمت اعظم منابع آبى كشور در بخش كشاورزى باشيم و سعى كنيم با كاهش هزينه ها و فرهنگ سازى و آموزش استفاده از روش هاى مدرن رو جا بندازيم.
خودمون توى خونه هامون چه قدر از آب درست استفاده مى كنيم؟
يا توى مصارف صنعتى و پزشكى چه قدر آب هدر مى ره؟

چيزى كه وجودداره اينه كه هركس بايد به نوبه ى خودش براى حفظ منابع (از هر نوعش)كمك كنه، دولت، صنعتگران، كشاورزان و مصرف كنندگان خانگى.

وقتى مى خوايم در مورد موارد كلان تصميم بگيريم بايد به دردسترس ترين و كم هزينه ترين كارها فكر كنيم، در مواردى كه امكان پذيره و در حال حاضر پيشگيرى براى ما بهترين و كم هزينه ترين و امكان پذيرترين راه هاست.
#بالاى منبر. :-"

سین سا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
دیار کریمان

به نظرم بهترین راه درمان بحران اب افزایش نرخ اب به خصوص برای کشاورزانه

amirhj

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Saveh
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
یه المپیاد اونم از نوع شیمیایی!! ... تجربه خیلی خوبی بود ولی ای کاش نبود :D
دانشگاه
علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی

افزایش نرخ آب هم برای مصارف شهری و هم صنعتی و ... میتونه چاره ساز باشه و جلوی اصراف بیش از حدو بگیره :)

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران

از موقعی که یادم میاد میگن آب کمه و بحران آب و این حرفا هیچ وقت هم به مشکل نخوردیم بعدا هم نمیخوریم

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از arvin.a :
از موقعی که یادم میاد میگن آب کمه و بحران آب و این حرفا هیچ وقت هم به مشکل نخوردیم بعدا هم نمیخوریم
چند سال پیشو یادت میاد ؟
بیست سال بعد رو هم یادت میاد ؟

amirhj

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Saveh
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
یه المپیاد اونم از نوع شیمیایی!! ... تجربه خیلی خوبی بود ولی ای کاش نبود :D
دانشگاه
علوم پزشکی اراک
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از arvin.a :
هر ساله که داره سطح آبهای زیر زمینی به شدت افت میکنه :(( و بارندگی هم... و کشاورزی..

sadra.h.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی تبریز
شهر
Tabriz
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
هیچچی !
دانشگاه
Tabriz uni
رشته دانشگاه
C.E eng
تلگرام
اینستاگرام

این بحران واقعا شوخی نیست ولی هیچ احدی به این موضوع اهمیت نمیده (متاسفانه حتی خود من!)؛ باید وقتی از همون اول که کودک به مدرسه میره بهش اونقدر گوش زد بکنند که تو ذهنش بمونه چون ذهن اون قدرت پذیرش این موضوع رو داره ولی از بزرگسالان نمیشه این انتظار رو آنطور که لازمه داشت در عوض یک راه حل بسیار خوب ولی کمی تلخ است اونم اینکه برای مصرف آب محدوده تعیین کنند و در صورت استفاده بیش تر از این محدوده قیمت آب برای اون شخص چند برابر بشه .
واقعت اینکه همه باید همکاری کنند ؛ شمایی که از اهمیت آب وکمبود اون مطلع هستید وظیفه دارید در هر مکان وهر زمان تاحد توان در مصرف آب صرفه جویی کنید و دیگران را نیز به صرفه جویی دعوت وتشویق کنید.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

من ديگه دارم واقعا مي ترسم ، تمام آب هاي زير زميني كشيده شدن و اصلا خبري از بارون نيست ،،يعني واقعا چه بلايي قرار سر ما بياد؟؟؟؟
واقعا چرا دولت هيچ كاري نمي كنه؟؟؟چرا مثلا اين كارواش هاي غير استاندارد رو نمي بندن؟؟؟چرا آب كشاورزي درست نمي شه؟؟؟
من با تعجب هنوز افرادي رو مي بينم كه با شلنگ آب ميان كوچه رو بشورن.
مناسفانه هنوز افرادي هستن كه متوجه مشكل نشدن و وقتي مي گي آب رو هدر نده مي گن آب چاه!!!
مشكل الان آب شير و آب چاه نيست ،،مشكل فقط و فقط آب :-<

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

مدیریت بحران آب فقط وابسته به تدبیر مسئولین یا رعایت مردم نیست. اینا باید کنار هم و هماهنگ با هم باشن تا به یه جایی برسه فعالیت ها.

شما راهکاری دارین؟ پیشنهاد خودتون چیه؟ به عنوان یه شهروند، چه تلاشی میکنین برای مقابله با این مشکل؟

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

من سعيم رو مي كنم كه اقلا تو خونه ي ما آب بي جا هدر نره، ولي همون طور كه گفتم مشكل خونه ي ما نيست،مشكل آب هاي زير زمينيه كه همين طور داره بلعيده ميشه ، مشكل مجوز هاي حفر چاهيه كه بدون برنامه ريزي و براي اين كه صرفا يه عده خوششون بياد داده شده،
يا مثلا من كه نمي تونم اين كارواش هارو ببندم،
به نظرم كاري كه در بهترين شرايط از دست مردم بر مياد به كاهش هدر رفت خانگي(كه خيليم خوبه)ولي مصرف خانگي حتي اگه به نصف هم كاهش پيدا كنه كه بايد هم اينجور بشه بر اساس ميانگين جهاني ولي در بلند مدت مشكل آب پا بر جاست چون آب هاي زير زميني تقريبا تموم شدن و هر سال بايد منتظر اين باشيم كه اگه بارون نياد خشك سالي بشه ..
حدود نود درصد آب كشور در بخش كشاورزي و صنعتيه و فك كنم مصرف خانگي كمتر از ده درصد باشه ،از نظرم هم سهم دولت و مردم هم در بر طرف كردن اين مشكل همين قدره و اگه ما بايد ده درصد كار رو انجام بديم دولت بايد نود درصد كار رو انجام بده .
من كه به شخصه كاري در اين زمينه از دستم بر نمياد :-<

Marziyeh.banoo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

برا استان ما که شدیدا با بحران آب روبروییم .اب رو سهمیه بندی کردن
قرا بوده از قبل از ماه رمضون نصف روز آب بدن یه روز و نصفی آب رو قطع کنن اما گویا دلشون به حال ما سوخته .
و بعد از رمضون قراره این برنامه اجرا باشه
فکرش کنید یک روز و نصف آب نداشته باشید و فقط با ذخیره نصفه روزی بخوای زندگیتو بگذرونی .
دارن فقط به استانای مث ما فشار میارن .اما کاش تو کل ایران اینکار میکردن که بقیه مردم هم مث ما باشن و فشار کمتری رو ما به دوش بکشیم .چرا ما باید اینجور باشیم فقط .ماهایی که تو مناطق گرمسیر و خشکیم باید هم عذاب گرم بودن هوا رو داشته باشیم هم کم آبی و قطعی آب ..در صورتی که خیلیا دارن با اسایش و بیخیال اب رو هدر میدن .

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب
بحران آب و تصور دنیا در 2050 ؛ از اکنون به فکر باشیم.

پیش بینی سال ۲۰۵۰

عید کریسمس سال ۲۰۵۰ هست، من اکنون ۵۵ ساله هستم آنقدر پیر شدم دیگه توان حرف زدن و ایستادن ندارم ۸۰ ساله بنظر مي رسم. بيماري وخيم كليه دارم، چون آب اندكي مي نوشم و ميدانم كه زمان زيادی از عمرم باقي نمانده. امروزه من يكي از پيرترين افراد جامعه هستم. به ياد دارم وقتي كودكي بودم همه چيز خيلي متفاوت بود. بچه های ۳۰ ساله من ۵۵ ساله بنظر میرسد. من از آب تني در رودخانه ها و دوش گرفتن و ماندن چند ساعتی زیر دوش حمام لذت مي بردم، امروزه با یک لیتر آب باید دوش بگیرم باید بدون استفاده از آب سرمان ر ا تمييز نگه داريم. در آن زمان ما، ماشين هایمان را با آب لوله كشي مي شستیم! امروزه بچه ها باور نمی كنند كه ما آب را اين چنين اصراف مي کردیم. من هشدارهايي را كه در آن مي گفتند آب را هدر ندهيد، به خاطر مي آورم. اما هيچ كس توجه نمي كرد و فكر مي كردیم كه آب هرگز تمام نمي شود. امروزه تمام رودخانه ها، سد ها،درياچه ها و ساير منابع آب تمام يا خشكيده اند يا آلوده شده اند. صحراهاي بزرگ جايگزين مناظر طبيعي اطراف ما شده اند. ۱۸ استان از ۳۱ استانی که در سالهای ۲۰۱۵ داشتیم الان دیگر لم یزرع و غیرقابل سکونت بوده و در تمام مناطق که وضعیت بیابانی و کویری دارند عفونت هاي گوارشي، بيماري هاي پوستي و ناراحتي هاي سيستم كليوي عامل اصلي مرگ و مير شده است. صنعت بخاطر عدم تامین آب مورد نیاز نیمه تعطیل شده و بيكاري چشمگير بوده،كارخانجات تصفيه آب كه آب قابل شرب از فاضلاب و آب های آلوده توليد مي كنند، مراكزاصلي اشتغال شده اند. هرج و مرج و حمله براي تهیه آب در خيابان ها رواج يافته و امري عادي شده بیشتر تنش های بین المللی بر سر منابع آب هست. سرانه آب ما زیر ۳۰۰ مترمکعب در سال رسیده که در سال ۲۰۱۴ درحدود ۱۷۰۰ متر مکعب بود. هشتاد درصد غذاي انسان ها در روز از مواد مصنوعي تهيه مي شود و میوه ها گلخانه ای هستند. در گذشته مقدار آب توصيه شده براي شرب هر ۸ فرد ليوان آب بود،امروزه من فقط یک ليوان آب مینوشم. لباس ها اکثرا جهت سرفه جوی در مصرف آب يكبار مصرف مي باشند، كه آن هم باعث افزايش مقدار زباله ها شده است. ما مجبوريم ازسپتيك تانك ها برای فاضلاب استفاده كنيم چون سيستم هاي تصفيه فا ضلاب شهری به دليل كمبود آب كار نمي كنند.مقاومت بدني انسان ها نيز تحليل رفته است و چين و چروك ناشي از كم آبي در پوست انسان ها زياد شده است، بسياري از بچه ها با عقب ماندگي و جهش هاي ژني بعلت آلودگی آب و موادغذایی متولد مي شوند. WHO این موضوع را به ایران در سال ۲۰۰۷ بعد از مطاله دشت خوزستان و در سال ۲۰۱۰ بعد از خشکی هامون هشدار داده و در سال ۲۰۱۵ نیز در مسئله خشکی دریاچه ارومیه اخطار مجدد داده شده که مردم و دولت مردان اعتنایی به هشدارهای جهانی نداند، تمام اکوسیستم های آبی از بین رفته است. نفس کشیدن مشکل شده هوا آلوده توده هوای گردو خاکی بیداد میکند. بیماریهای تنفسی زیاد شده، مراتع و جنگل ها نابود شده یا در حال نابودی هستند. احساس گناه مي كنم، چون من به نسلي تعلق دارم كه ويراني محيط زيست را سبب شد ه و يا حد اقل به توصيه هاي صرفه جويي آب توجهي نكرديم. و امروزه فرزندان ما بهاي بسيار سنگيني ر ا براي آن پرداخت مي كنند. صادقانه بگويم مردم اشتياق و امیدی براي زندگی ندارند و مهمتر از همه تخريب محيط زيست به نقطه غير قابل برگشتي رسيده است . آه كه چقدر دلم مي خواهد كه برگردم و مردم آن زمان را مجبور كنم كه اين موضوع را بفهمند كه هنوز فرصتي براي حفظ سرزمین مان و كره زیستمان زمين داشتيم. با اين دل نوشته من مي خواهم وجدان شما و تمام مسئولین را در خصوص منابع طبيعي بيدار كنم . اين يك شوخی نيست، امروزه اين واقعيت زندگي ماست بنابراين كاري براي فرزاندانتان انجام دهيد و زندگي را به ميراث بگذاريد و حق زندگی را از آیندگان دریغ نکنیم .

شاهکار خلقت

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

میتونید کدستاره 780مربع رو بزنیدبعد ازمنو قسمت خندوانه رو انتخاب کنید بعد هم قسمت قطره قطره لطفا ثبت نام کنیدودرمصرف اب صرفه جویی کنید [-o< [-o<

ستاره

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
فیزیک

باید از خودمون شروع کنیم.......همین

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

به نقل از poria1999 :
خوبه که صرفه جویی کنید و به فکر باشید،اما حداقل مشکل آب در ایران مربوط به کشاورزی گسترده و غیر اصولیه!92[nb]http://www.siasatrooz.ir/vdcirraz.t1arr2bcct.html[/nb] درصد مصرف آب ایران صرف کشاورزی میشه.
کشاورزی در این مقیاس گسترده در ایران[که توی یه منطقه ی خشک واقع شده] اصلا منطقی نیست و حکومت هم به این علت که به رای و حمایت قشر کشاورز و روستایی نیاز داره،هیچ اقدام مناسبی در جهت کم کردن زمین های زیر کشت انجام نمیده و حتی با طرح های مسخره ای مثل افزایش جمعیت،خودکفایی در تولید گندم و افزایش جمعیت روستایی بیشتر بهش دامن میزنه.
و جالبه بدونید مشکل اصلی ما کشاورزی سنتی نیست بلکه رویکرد قشر دامدار و کشاورز و حکومته،چون حتی در مواردی که کشاورزی حالت نوین به خود گرفته میزان مصرف آب تغییری نکرده و به سطح زیرکشت افزوده شده![nb]علاوه بر اون توی این شرایط بهرانی وقت کافی برای کوچ کردن به کشاورزی نوین هم نداریم![/nb]
ایران با سد سازی های پی در پی و غیر اصولی و کشاورزی گسترده سهم طبیعت و دشت ها از آب رو داره مصرف می کنه و طبیعت هم داره جواب درخوری بهش میده.ما هم اکنون در فرسایش خاک و بیابان زایی مقام اول رو در جهان داریم![nb]http://www.nazarnews.com/38941[/nb]
بار دیگه بهتون پیشنهاد می کنم نوشته های ناصر کرمی[nb]
کد:
https://www.facebook.com/naser.karami
[/nb] رو بخونید.
کشاورزی سنتی ایرانی یک شکل کاملا پایدار داشت، درواقع تا ۳۰-۴۰ سال پیش ایران یک زندگی پایدار ۳۰۰۰ ساله داشت که به لطف سیاست های غلط و گسترش بی رویه شهرنشینی به طوری ک الان نرخ شهری ب روستایی ۷۰ به ۳۰ هست در صورتی که قبلا ۳۰ به ۷۰ بود و حفر چاه های غیر مجاز و تموم کردن ۱۲۰۰ سال ذخایر آب زیر زمینی امروز به فلاکت داریم میفتیم :|

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از poria1999 :
اصلا در یک کشور خشک درصد جمعیت روستایی بدیهتا باید کمتر از جمعیت شهری باشه!و حتی این اتفاقی که افتاده اتفاق خوبیه.
تعدد چاه های آب معلول جمعیت زیاد روستاییه!یعنی همین اتفاقی که ازش می نالید در صورت بیشتر شدن جمعیت روستایی و کمتر شدن جمعیت شهری حتی بدتر میشه.
اینرو هم حتما بخونید.
از متن:
ازون حرفا بودا
جمعبت روستایی ایران تولید کننده بود، مصرفش کمتر بود و رد پای اکولوژیکی کمتری از خودش به جا میذاشت
وقتی شهرا گسترش پیدا میکنن داریم جمعیت مصرف کننده رو افزایش میدیم، مجبوریم برای تامین آبشون سد بزنیم ، رود خونه ها رو خشک کنیم، استخر میخوان، فضای سبز مصنوعی میخوان و کلی چیز دیگه...
زندگی روستایی ایران پایدار بود طی چند هزار سال

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از poria1999 :
آها دارید می گید استاندارد های زندگیمون رو ببریم پایین تر!شرایط الان اساسا فرق کرده،نمیشه با یه مقدار نون جو و گندم و حالا شاید گهگاهی گوشت و شیر مردم رو تغذیه کرد،نمیشه بیخیال مراقبت های پزشکی شد،نمیشه بیخیال آموزش نسل های جدید شد و کلا نمیشه برگشت به غار.اگه شما واقعا فکر می کنید راه حل در برگشت به گذشته است،پیشنهاد می کنم حداقل خودتون حرفتون رو عملی کنید.نمی خواد به زمان های خیلی دور رجوع کنید،شما اگه مثل 80 سال پیش هم زندگی کنید من استقبال می کنم!اصلا نمی خواد برید به روستاهای دور افتاده،توی همین شهر با حتی بهره‌وری از آب شرب،برق و...میزان ویتامین،پروتئین و کالری دریافتیتون رو کنترل کنید تا مثل 80 سال پیش باشه و بالاطبع از خدمات پزشکی و... هم صرف نظر کنید.
جالبه که جمعیت شهری رو مصرف کننده‌ی صرف می دونید،فکر نکنم بر کسی پوشیده باشه کشاورزی با روش های مکانیزه و با نیروی کار متخصص[که طبیعتا در شهر تربیت میشه]تا چه حد بازده بیشتری داره.
باور کنید مصرف آب شهری ایران درصد ناچیزی از کل مصرف ایران رو شامل میشه و این رو من نمی گم،امار هایی که در پست های قبلی بهش اشاره کردم میگه،استخر و فضای سبز مصنوعی تقریبا در مقابل آب هدر رفته در کشاورزی سنتی آبی مصرف نمی کنند!
آینده‌ی انسان کار در مزارع نیست،جدا احمقانه است که کاری تا به این حد وقت گیر و سخت رو که میشه مقدار زیادیش رو به روبات ها و ابزار ها سپرد انسان خودش انجام بده[nb]در مورد احمقانه بودن انجام حتی این کار در بیابان من حرفی نمی زنم.[/nb]،در حالی که می تونه به کار های تحلیلی و پایه ای که نقش عظیمی[در واقع اصلی ترین نقش] در پیشرفت و بهبود سطح عمومی زندگیش داره بپردازه!جالبه بدونید حتی در کشوری مثل کانادا که به انبار غله‌ی جهان معروفه مثل همه‌ی کشور های صنعتی دیگه به جای تربیت نیروی کشاورز روستایی روی تربیت نیروی متخصص تمرکز می شه!و حتی در همین کانادا که جمعیتش حدودا نصف ایرانه و با این میزان زیاد از تولیدات کشاورزی تنها حدود 17[nb]https://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/as-sa/98-310-x/98-310-x2011003_2-eng.cfm[/nb] درصد از جمعیت[حدود 6.3 میلیون نفر] در ناحیه های روستایی زندگی می کنند!
همون کشور کانادایی که ازش نام میبرید خودش جزو بزرگترین تخریب کنندگان محیط زیسته!
دوست عزیز! کسی منکر این نیست که برای ادامه ی حیات و... در این دوران امکانات لازمه!
اما من دارم به شما میگم که کشاورزی سنتی تا چند دهه قبل تهدیدی نبوده برای کشور و یک شکل کشاورزی ( وحشیانه) از سی سال پیش تو کشور راه افتاده که انتظار دارن بتونه در کشور خشک ایران تمام محصولات غذایی رو تولید کنن که نمیشه! چاه های غیر مجاز زیاد حفر شده و منابع آبی رو تموم کرده، در صورتی که مثلا قنات های قدیمی این مشکل رو نداشته.
شهر نشینی هم به نظر شما مشکل نداره؟
اگر طی یک پروسه ی سی ساله به جون طبیعت کشور نیفتاده بودن و منابع آب سطحی رو با سد سازی مهار نکرده بودن و خیلی از منابع طبیعی رو از بین نبرده بودن همچین مشکلاتی نداشتیم، ( محض اطلاع سد های روی دریاچه ارومیه رو باز کنن و کشاورزی رو پایدار کنن دریاچه ارومیه از بحران خارج میشه)
همه مشکلات رو گردن کشاورزی سنتی نباید انداخت، مشکلات زیر سر مدیریت وحشیانه منابعه
وگرنه تو بقیه کشورا کشاورزی میکنن به شکل پایدار، مردم شهر نشینشون فرهنگ مصرف دارن، مدیریت شهری و کشوریشون هم مردم رو ب این سمت سوق میده، منابع آبشون هم تموم نشده...

............

یه معیاری هست به نام رد پای اکولوژیکی که میگه برای هر فعالیتی چه مساحتی از کره ی زمین رو تخریب میکنی!
بالاترین رد پای اکولوژیکی رو تو دنیا اول امارات داره بعد کانادا، به این نگاه نکنید که کانادا کشور خودش رو دست نزده نگه میداره، یه جای دیگه یه کشور دیگه رو تخریب میکنه،
مشکلات رو گردن روستایی نباید انداخت ، مشکلات رو گردن مدیریت بی کفایت منابع و عدم فرهنگ استفاده از منابع باید انداخت.
بحران آب یک بخشی از این چرخه ی معیوبه، اگر هر چیزی بنا بر روال منطقی خودش گسترش پیدا کنه خطری تهدید نمیکنه ، مشکل از جایی شروع میشه که میخوای یک شبه تحول ایجاد کنی.
کشاورزی سنتی حقابه منابع زیر زمینی رو به خودش بر میگردوند، مشکل دقیقا از وقتی شروع شد که جمعیت شهر نشین رو یکهو زیاد کردی‌ فرهنگ اسراف هم بینشون جا افتاد، اون موقع مجبور شدن هی چاه بزنن کشاورژی کنن که تو یه منطقه خشک هندونه بکارن، در صورتی که میشد تو همون منطقه انگور کاشت منابع آب رو هم نابود نکرد!
شهر نشین سد آب میخواد، سد مطالعه نشپه میسازن ، آب پشت سد رو صرف فضای سبز غیر بومی میکنن ( تهران فضای سبزش خیلی آب مصرف میکنه از رقمش هم نمیشه چشم پوشی کرد، چون گیاه زینتی غیر بومی منطقه رو وارد کردن که مصرف آبش خیلی زیاده) تالاب ها خشک میشه ، نتیجه ش میشه پدیده بیابان زایی و ریزگرد ، جاله بدونی الان درصد ریزگردهای ورودی از عراق به ایران در قبال ریزگردهای تولیدی خودمون خیلی کمه.
شما میگی مصرف آب مردم کمه؟ دو برابر استاندارد جهانی کمه واقعا؟؟
تو کشور ما فرهنگ مصرف آب بین مردمش هم وجود نداره
و کلی مشکل دیگه
من بهت پیشنهاد میکنم نوشته های دکتر آخانی رو تو روزنامه ها و فیس بوکش دنبال کنی ، اونموقع میفهمی چه خبره، ایشون فک کنم تو این زمینه از همه آگاه ترن

حمیـده: پست متوالی ممنوع. ترکیب شد. ×

بالا