• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

Francais Facile

• شروع کننده موضوع

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
زبان فرانسه؟!
زبان فرانسوی، زبان رسمی ۲۹ کشور است، که بیشتر آن‌ها در فرانسوی به La Francophonie (جوامع فرانسوی‌زبان) معروف‌اند. هم‌چنین یک زبان رسمی تمام دفاتر سازمان ملل و گسترهٔ وسیعی از سازمان‌های بین‌المللی است. طیق اطلاعات اتحادیهٔ اروپا، ۱۲۹ میلیون (یا ۲۶٪ کل جمعیت اتحادیه)، در ۲۷ عضو، به فرانسوی گویش می‌کنند که از میان آن‌ها، ۶۵ میلیون نفر گویشوران بومی‌اند و ۶۹ میلیون نفر ادعا می‌کنند که آن را یا به عنوان زبان دوم یا یک زبان خارجی صحبت می‌کنند و از این لحاظ، فرانسوی در ردهٔ سوم بیشترین گویشوران به عنوان زبان دوم قرار دارد (پس از انگلیسی و آلمانی). بیست درصد از اروپایی‌های غیر فرانسوی‌زبان، قادر به گویش فرانسوی‌اند که تقریباً برابر ۱۴۵٬۶ میلیون نفرند. به علاوه، پیش از میانهٔ قرن ۲۰، فرانسوی به عنوان زبان سرآمد دیپلماسی در بین اروپاییان و نیروهای مستعمره و نیز به عنوان یک زبان بین‌المللی در میان طبقات تحصیل‌کردهٔ اروپا گویش می‌شد.
این زبان به وسیلهٔ ۱۳۶ میلیون نفر در سراسر جهان به عنوان زبان مادری گویش می‌گردد.درحدود ۱۹۰ میلیون نفر، فرانسوی را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند، و ۲۰۰ میلیون نفر دیگر هم آن را به عنون یک زبان دوم اکتسابی استفاده می‌کنند. اجتماعات گویش‌کننده به فرانسوی در ۵۷ کشور و قلمرو حضور دارند.
با یک سرچ میتونید اهمیت زبان فرانسه رو توی دنیای امروزی متوجه بشید. بسیاری از کشورها توی مدارسشون این زبان و تدریس میکنن و این زبان زبان رسمی سی کشور اصلی و چهارده کشور مستعمره ست.
لزوم یادگیری این زبان برهیچ کس پوشیده نیست. خصوصا برای کسایی که قراره به زودی وارد جامعه و دنیای علم و صنعت بشن. اما روش یادگیری ش مهمه. اینکه چطور قدم به قدم فرانسوی رو یاد بگیریم که درعین یادگیری دقیق برامون شیرین و جذاب هم باشه!
به نظرم این تاپیک جای آموزش قواعد و اصول این زبان نیست. کتاب های معتبر زیادی هستن که میتونن این کارو انجام بدن. بهتره برای یادگیری اصولی این زبان از آموزشگاه های معتبر استفاده کنید. این تاپیک جایی که سعی میکنم فرانسه روزمره رو بهتون آموزش بدم. مکالمات ساده.تکست دادن. چت کردن و همه کارایی که یک شهروند و کسی که فرانسه حرف میزنه لازم داره.
مطمعنا بسیاری از شما هستید که به فرانسه تسلط دارید. خیلی ممنون میشم اگه نظرات و پیشنهاداتتون و بهم پ.خ کنید و اشکالات احتمالیمو تصحیح. و لطفا سوالاتون رو هم همینطور. خلاصه پست ندید اینجا. که تاپیک نظمش رو حفظ کنه.
امیدوارم کاربردی باشه براتون (:

• شروع کننده موضوع

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد
پاسخ : Francais Facile

اول اینکه یادگیری نحوه ی تلفظ حروف توی زبان فرانسه و مهم تر ازون، اینکه یک واژه رو چطور از شکل نوشتاری به گفتاری در بیاریم فقط با تمرین زیاد خصوصا گوش دادن زیاد امکان پذیره. اما جدول زیر و تو یه سایتی پیدا کردم و فک کردم خوبه که اینجا بزارمش. نشون میده هرحرف چطور تلفظ میشه و مثال های خوبی م زده. اما یادتون باشه! کافی نیست! باید واژه های زیادی بلد باشید و هرکدوم و بارها و بارها بشنوید. فقط اینطوری میتونید خوب فرانسه صحبت کنید.
22236632874657772271.jpg
× جمله ها و کلماتی که من اینجا میزارم و توی گوگل ترنسلیت سرچ کنید تا تلفظ و متوجه بشید.

• شروع کننده موضوع

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

اولین چیزی که یه مکالمه باهاش شروع میشه چیه؟ سلام! توی هرزبانی، با هر گویش و لهجه ای، اکثریت قریب به اتفاق مکالمات با درود و سلام گفتن به هم دیگه شروع میشه. پس این دفعه میخوایم بدونیم برای شروع یک مکالمه در زبان فرانسه به چه واژه هایی نیاز داریم.
اولین نکته ای که باید بگم اینه که، همونطور که درزبان انگلیسی کلمات متفاوتی برای شروع مکالمه، بسته به مخاطب، وجود داره؛ توی فرانسه هم نمیشه از یک واژه استفاده کرد.. و حتی ممکنه واژه ای که شما به دوستتون میگید و مشکلی ایجاد نمیکنه، بی ادبی باشه که برای یک نفر دیگه استفاده کنید درصورتی که توی فارسی برای همه از سلام استفاده میکنیم.
من پایین مینویسم براتون واژه هایی که استفاده میشه و صدالبته نوع مخاطبشون رو.
سلام - اغلب اوقات و خصوصا مکالمات رسمی و مودبانه: Bonjour
سلام - دوستانه، Hi در انگلیسی: Salut
سلام - توی مکالمات صمیمانه با دوستتون، Hey درانگلیسی: Ho
معادل فارسی پیدا نکردم که کاربرد اونو داشته باشه، میشه هم ارز Hey, you! قرارش داد: Coucou
شما یک گروه از دوستاتونو میخواید صدا کنید بخواید بگید guys : Les gars!
و برای دخترا: Les filles!
Hey! Friend! : Hé! L'ami?
خوب، خیلی اوقات هم از الفاظ صبح بخیر و عصر بخیر و اینا استفاده میکنیم، درسته؟(:
تا ساعت 6عصر: Bonjour
بعد ازون: Bonsoir
عزیزم، صبحت بخیر: Bonjour, toi!
صبح بخیر/خانوم: Bonjour, ma chérie!
صبح بخیر/آقا: Bonjour, mon chéri!
با دوستاتون میتونید این الفاظ و خلاصه کنید، مثلا
'Jour
'Soir
شب بخیر: Bonne nuit!
درضمن مکالمات تلفنی هم با Âlloی خودمون شروع میشه ؛؛)
یه سری جملات هم هستن که توی شروع یک مکالمه به دردتون میخوره. من بعضی هارو مینویسم اگه کافی نبود، که به علت گستردگی جملات مسلما نیست، پ.خ بدید سوالاتونو که ادامه بدم بازم بگم چیزایی که میخواید بدونید. (:
اوضاع چطوره؟ Çava?
همون How u doin خودمون: Tu vas bien?
خیلی وقته ندیدمت!/ چه عجب چشممون به جمالتون روشن شد :-" : Ça fait longtemp dis donc!
خوشحالم از آشناییت: Enchanté
What's up? : Quést-ce que tu me recontes?
What's new: Quoi de neuf?
چند سالته؟: T'as quel âge?
اسمت چیه؟ C'est quoi, ton nom? / Comment tu t'appelles?
اسم من ... است (:د) : Je m'appelle ...
من ... هستم: Je suis ...
اکثرا جواب چطوری و چه خبر چیه؟ ملومه هیچی و مثه همیشه و اینا :D کی حال داره توضیح بده؟:-"
هیچی: Pas grand chose
ای... : Come ci, come ça
مثه همیشه: Jounjours pariel
Good! : Ça roule!
Great! : Ça gaze!
Awesome!: Ça baigne!
مرسی ممنون: Je vais bien
تو چی؟: Et toi? / Et vous?
Thank you, very much. : Merci, beacoup!
بله ؛؛) امیدوارم به دردتون بخوره (:

• شروع کننده موضوع

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

Présentation

بح بح. پست سوم! عنوان هم ینی چی؟ ینی معرفی کردن. ؛؛) مثلا ما میخوایم خودمون/فرد دیگه ای و معرفی کنیم باید چی بگیم؟:-"
معرفی خودتون: Je me présente ...
فرد دیگه ای(شیک و مجلسی): Je vous présente ...
فرد دیگه ای(عادی): Je te présente ...
این ... ه (عادی): Voici...
اسم ایشون(پسر)...ه.: Il s'appelle ...
(دختر): Elle s'appelle ...
بعد مثلا یکی از اقوامتونو میخواید معرفی کنید.
Je vous présente ... 1 , ma ... 2
Voici ...1, mon ...2
1: اسم
2:نسبت (پست بعد نسبت هارو میگم ؛؛) )
خوب دیگه چی مونده؟ اینکه کجا زندگی میکنید (: [از کجا آمده ام؟:-"]
J'habite à ... محل زندگی
Je vis à ... محل زندگی
من ایرانی هستم. (دختر): Elle est Iranien.
من ایرانی هستم. (پسر): Il est Iranien
سنتون ؛؛)
من 16 سالمه. : J'ai 16 ans
راستی، اسم کوچیک میشه (prènom)و فامیل (nom) میشه. اگه بخواید جداگونه بگید باید از جمله ی Mon nom/prénom est ... استفاده کنید که خوب خیلی رسمی ه!!
× من همیشه اونایی که به ذهنم میرسه و فک میکنم لازمه و مینویسم. مسلما خیلی چیزا یادم میره! بگید لطفا اگه چیزی یادم میره در حد اطلاعاتم پست و کامل کنم.
× پستا کوتاه تر و تندتر میشن. ؛؛)

بالا