• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فرهنگ خاموش!

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
خیلی وقت پیش راجع به فرهنگ خاموش خوندم ، فرهنگی که به طور مسکوت در بین مردم رشد میکنه ؛ اغلب افراد جامعه وجود اون رو در بین خودشون رو انکار میکنند ، صدا و سیما ، دولت ، مسئولین و... حاضر به قبول اون در حد گسترده نیستند ، اما فرهنگ خاموش به سرعت در بین مردم گسترده میشه و دامنه ی اون اغلب افراد جامعه رو فرا میگیره و کم کم مردم متوجه این فرهنگ خاموش میشن و وقتی به خودشون میان که ریشه کن کردن اون اخلاق مذکور تقریبا ناشدنی هست! :-?

این فرهنگ میتونه دو جنبه مثبت و منفی داشته باشه و بستگی به فرهنگ خاموشی که در بین مردم رشد میکنه داره!

نظر شما راجع به فرهنگ های خاموش یا زیرزمینی چی هست ؟

در جامعه ی ما چه فرهنگی به صورت خاموش داره رشد میکنه ؟ آیا به نظرتون فرهنگ های خاموش رو به رشد جامعه مثبت هستند یا منفی؟

اگر منفی هستند راه های مقابله با اون چی هست به نظرتون؟

برای مثال میتونید نمونه های این فرهنگ خاموش رو توی این سایت های خبری ببینید (کاری به درستی و غلطی تحلیل سایت های خبری ندارم اما میتونه نوعی فرهنگ خاموش محسوب بشه)

لینک 1

لینک 2

لینک 3

لینک 4

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
پاسخ : فرهنگ خاموش!

الان منظورت چیزاییِ که مردم به طور اشتباه فکر میکنند فرهنگه؟

یا مثن فرهنگه ولی علنی نیست؟

چی؟

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

این لینکا که مربوط به تهاجم فرهنگی یا تهاجم رسانه ایه.تعریفی که تو پست اول داشتی این بود که بعضی چیزا به عنوان فرهنگ در بین مردم جا افتاده که خودشون و مسوولین انکار میکنند.برای مثال یکی از لینکا مربوط به مسئله حجاب بود.میخوای بگی عده ای بی حجابیو فرهنگ میدونن؟نه اینو نمیگی.چی الان؟

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از ـشادـمِهـ ر :
این لینکا که مربوط به تهاجم فرهنگی یا تهاجم رسانه ایه.تعریفی که تو پست اول داشتی این بود که بعضی چیزا به عنوان فرهنگ در بین مردم جا افتاده که خودشون و مسوولین انکار میکنند.برای مثال یکی از لینکا مربوط به مسئله حجاب بود.میخوای بگی عده ای بی حجابیو فرهنگ میدونن؟نه اینو نمیگی.چی الان؟

خوب حجاب انکار ناپذیر نیست ، اما مثلن ، روابط دختر و پسر رو تا مدتی شدت ش رو انکار میکردند اما بعد که شد یک معذل دیگه کار از انکار گذشته بود تازه گفتند که وجود داره این روابط و حالا سعی میکنند این روابط رو به صورت سنتی کنترل کنند که مثلاً دخترو پسر اگر تا دبیرستان جدا بودند حالا توی دانشگاه و بعدش توی محل کار هم از هم فاصله داشته باشن و قبول نمیکنن که این روابط به صورت یک فرهنگ در اومده و نمیشه با محدودیت جلوش رو گرفت!

یعنی الان این تقریباً یک فرهنگ پذیرفته شده هست بین دانش آموزان دبیرستان و خیلی ها روابط دوستی رو تجربه میکنن قبل ازدواج اما هم خودشون به صورت عمومی اعلام نمیکنند هم این که آماری ارائه نمیشه ، خانواده ها هم اغلب بی اطلاع هستند نسبت به روابط شخصی افراد ، مسئولان هم اون رو کمتر از حقیقت میدونند!

یا مثلاً مصرف الکل رو توی کشور انکار میکردند تا چند سال پیش اما در حال حاضر مرکز ترک مشروبات الکلی در تهران زده شده :-"

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

آهان.خب میبینی اکثرن اینا چیزایی هستن که کشورمون به عنوان یک کشور اسلامی نمیخواد قبولش کنه.مثلن تا چند سال پیشم آمار طلاق زیاد بود.اما اونقد انکارش کردن و برای مقابله باهاش کاری نکردند.تا این چند سال اخیر دیگه گندش در اومد و اینا.و خب علتش همین رو در وایسی داشتن با خودمونه.اینکه خجالت میکشیم ازینکه بی تعارف بگیم فلان مشکلو داریم و هنوز بزرگ نشده بیایم حلش کنیم و اینا و میگیم نه کوچیکه که مثن آبرو کشورمون نره.هوم؟

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

فرهنگ خاموش معمولاً خیلی راحت تر از فرهنگی که همراه با تبلیغات عمومی باشه رواج پیدا میکنه. این بحث برمیگرده به همون محدود شدن آدم٬ هر وقت به آدم بگن فلان چیز برات ممنوعه ٬ گرایش بیشتری بهش پیدا میکنه.
این جریان میتونه مثبت هم باشه ٬ منفی هم باشه یا اینکه هر دو تا در آن واحد. خیلی از انقلاب ها با این همین فرهنگ سازی خاموش شروع شدن. همین انقلاب 57 ایران هم با انتشار اعلامیه به شکل زیرزمینی ادامه پیدا میکرد.
به نظر من فرهنگ خاصی توی ایران در حال رشد نیست. یه فرهنگ باید قدرت و اهمیت کافی داشته باشه تا رشد پیدا کنه. مثلاً یه ماه دخترا میان ساپورت میپوشن٬ بعد براش جریمه میذازن٬ یه سری اعتراض میکنن که چرا جریمه گذاشتین٬ بعد کل قضیه تموم میشه میره پی کارش. فرداش یه خواننده ی جدید رپ میاد٬ همه تا یه مدت آهنگاشو میخونن و نماد روشن فکری میشه٬ بعد همونجوری که اومده بود همونجوری هم میره ... . یعنی فرهنگای خاموشی که توی ایران هر از چندگاهی میان٬ خیلی سطحین و معمولاً مربوط به پوشش و مد میشن. من توی چند سال اخیر هیچ چیز خاصی ندیدم که به شکل فرهنگ خاموش ارزش دنبال کردن داشته باشه.
من لینکایی رو که گذاشته بودین خوندم٬ طبق معمول توهم یه سری تندرو بود. خودم قبلاً توی اینترنت دنبال اینجور مطالب بودم٬ بعد دیدم انگار سایتای ایرانی بلد نیستن بی طرفانه به یه موضوع نگاه کنن. همون گروه اسلیپنات رو که ازش اسم برده بود٬ یه گروهیه که بین اونایی که چند ساله راک گوش میدن یه جکه ! همچین ازش تعریف کرده بود که بیشتر ترغیب میکرد اونایی هم که متال دوست ندارن برن کارای اینا رو گوش بدن! کاریکاتور لینک چهارم باز هم زیاده روی بود. آخه ماهواره چه ربطی داره به از بین رفتن ایمان و عفاف؟ شخصاً میتونم 10 تا فیلم ایرانی رو بگم که مضامینش خیلی نامناسب تر از فیلمای خارجیه. این که خانوما توی فیلمای ایران روسری دارن٬ یا مثلاً فحش داده نمیشه تو فیلم دلیل نمیشه که فیلمای ایرانی خیلی مناسبن

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از The Last Horseman :
به نظر من فرهنگ خاصی توی ایران در حال رشد نیست. یه فرهنگ باید قدرت و اهمیت کافی داشته باشه تا رشد پیدا کنه. مثلاً یه ماه دخترا میان ساپورت میپوشن٬ بعد براش جریمه میذازن٬ یه سری اعتراض میکنن که چرا جریمه گذاشتین٬ بعد کل قضیه تموم میشه میره پی کارش. فرداش یه خواننده ی جدید رپ میاد٬ همه تا یه مدت آهنگاشو میخونن و نماد روشن فکری میشه٬ بعد همونجوری که اومده بود همونجوری هم میره ... . یعنی فرهنگای خاموشی که توی ایران هر از چندگاهی میان٬ خیلی سطحین و معمولاً مربوط به پوشش و مد میشن. من توی چند سال اخیر هیچ چیز خاصی ندیدم که به شکل فرهنگ خاموش ارزش دنبال کردن داشته باشه.
من فکر میکنم شما فرهنگ رو با رفتار اشتباه گرفتید!

6rO1uj7h8Shx5aJDCAVKKmAu2rxfL.jpg

اگر فرهنگ اون خط سبز رنگ باشه اون نقطه ی قرمز رفتار لحظه ایش هست!

ما فرهنگ ساپورت پوشیدن نداریم ، فرهنگ شاهین نجفی نداریم اما دلیلی که موجب این انتخاب ها میشه مد نظر ماست و بهش میگیم فرهنگ ، فرهنگ جهت میده ، مقصد نیست!

چیزی ورای این رفتار های ظاهری به مردم میگه که این لباس رو انتخاب کن این آهنگ نماد روشن فکری هست یا...! :-?

یعنی بهتر بگم مثلاً وقتی که روابط دختر و پسر خیلی گسترده شد ، ازدواج موقت زیاد شد ، ازدواج سفید اومد و...!

خوب این ها مثل همون خط سبز به تفکرات جهت میدن و خوب سوال اینه که اون خط سبز رو پیدا کنیم نه لزوماً نمود ظاهریش رو! :-?

امیدوارم متوجه منظورم بشید! :)

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

حالا چیزایی که گفتید مربوط به تهاجم فرهنگی بود
اما به نظر من ما ایرانیا به فرهنگ خاموش داریم که همه میگن نه ما اینطور نیستیم اونم عقده حقارته.به نظرم اکثرایرانیا یه عقده حقارت دارن ومیگن مرغ همسایه غازه!همیشه دم ازناتوانی میزنیم مثلا چندسال پیش یکی ازبرتدگان نوبل اومد شریف بعدسایت دانشگاه زد بزرگترین روزشریف.حالا انگارچیشده مثلا اومدن اون شخص که یه سخنرانی خیلی ساده داشت به چه دردشریف خورد.
این فرهنگ ربطی به نوع دولت هم نداره.مثلا رضاخان(رضاخان بودنشومطمئن نیستم)گفت که ایرانیا یه آفتابه هم نمیتونن بسازن.الان هم شایدکسی جرأت نکنه چنین حرفی بزنه ولی اگه مثلا یه نخبه بره به مثلا وزارت نفت بگه فلان وسیله رو من تولید میکنم شما از چین وارد نکنش بش میخندن.اینکه میگن تحریم هاباعث پیشرفت علمی شد درواقع این نبود که مثلا تو۳سال تحریماشدید شد بعدیدفعه نخبه ها جهش کردن قطعه های صنعتو ساختن نه!بلکه اینا همه تودوران کم بودن تخریم ها ساخته شده بود ولی چون نمونه خارجیش بود محل به ایرانیا نمیذاشتن.حالا این بحث سیاسیشه درخانواده هاهم داریم.مثلا اگه یه مادری بهترین دختردنیارو هم داشته باشه بره یه رفتارخوب ازیه دختر دیه ببینه اونومیکوبه توسردخترخودش.مثلا اگه خودمون یه تبلت آخرین مدل داشته باشیم باز یه حسی میگه تبلت دوستمون بهتره.اصن همیشه خودمونو کوچکتراز دیگران میبینیم.حالا این قضیه باعث میشه دریجاهایی این حقارتو با بزرگبینی بیش ازاندازه جبران کنیم.مثلا هنوز خیلیا توایران بصورت تهوع آوری به صعود ایران به جام جهانی1998افتخارمیکنند یا مثلا برای باخت ایران به آرژانتین ریختن توخیابونا!حالا چقدر درست گفتم نمیدونم خودتون اصلاح کنید :-"

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Radikal :
من فکر میکنم شما فرهنگ رو با رفتار اشتباه گرفتید!

6rO1uj7h8Shx5aJDCAVKKmAu2rxfL.jpg

اگر فرهنگ اون خط سبز رنگ باشه اون نقطه ی قرمز رفتار لحظه ایش هست!

ما فرهنگ ساپورت پوشیدن نداریم ، فرهنگ شاهین نجفی نداریم اما دلیلی که موجب این انتخاب ها میشه مد نظر ماست و بهش میگیم فرهنگ ، فرهنگ جهت میده ، مقصد نیست!

چیزی ورای این رفتار های ظاهری به مردم میگه که این لباس رو انتخاب کن این آهنگ نماد روشن فکری هست یا...! :-?

یعنی بهتر بگم مثلاً وقتی که روابط دختر و پسر خیلی گسترده شد ، ازدواج موقت زیاد شد ، ازدواج سفید اومد و...!

خوب این ها مثل همون خط سبز به تفکرات جهت میدن و خوب سوال اینه که اون خط سبز رو پیدا کنیم نه لزوماً نمود ظاهریش رو! :-?

امیدوارم متوجه منظورم بشید! :)

بله٬ متوجه منظورتون شدم.
شما درست میگین٬ فرهنگ ساپورت پوشیدن نداریم٬ اما پوشش رو میتونیم به عنوان فرهنگ بیان کنیم . مثلاً توی قرون وسطی مردای اروپایی شلوار و کفشای خاص اون موقع رو میپوشیدن٬ الآن مثلاً شلوارک میپوشن. خب میشه گفت پوشش کاملاً با فرهنگ در ارتباطه. من میخواستم همینو بگم که فرهنگی در جریان نیست و بیشتر همین رفتار های آنی هستن که میان و میرن اما کلمه ی مناسب رو پیدا نکردم (رفتار) .
بعد یه سوال من از شما داشتم٬ شما فرهنگ خاموشی رو الآن در حالت رشد می بینین؟ (توی ایران)

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

مشکل اینجاست که ایران حدود ۱۰ سالی بعد از انقلاب ارتباطش با کشور های زیادی قطع شده بود. فشار های قانونی تو ایران و محدودیت های مردم باعث شده بود ارتباط افراد با کشور ها قطع بشه و خوب به خود هم باقی کشور ها و هم کشور ایران از ارتباط هایی که باعث انتشار فرهنگ میشه دور بشن. بعد از جنگ و تا حدی سرو سامان گرفتن ایران. باز هم ایران به دلایلی از نظر قدرت انشار با سایر کشور ها قدرت رقابت رو نداشت شاید برای عقب موندن بیش از حد.و در واقع تاکید خیلی زیاد روی اسلامی بودن قضیه به شکل اجبار و زور و کم گذاشتن از فرهنگ ملی.

نمیشه تاثیر وجود ۱۰۰۰ سال یک دین به اشکال مختلف رو بر روی یک کشور نادیده گرفت حتا اگه بگیم این دین اجباری بوده یا اصلن حقیقی بوده یا نبوده. به هر حال تا مدتی جزیی از زندگی مردم بوده.

کاست پلیر ها رواج پیدا کردن. ویدیو تیپ ها و ماهواره و کامپیوتر و اینترنت.

این روند سریع به وارد شدن این امکانات به کشور بدون اینکه انتظارش وجود داشته باشه و نیازش حس بشه و بدون اینکه رقیب ایرانی داشته باشه، طبیعتن تاثیر زیادی داشته تو ایران و به خصوص جوون ها که بعد از مدت طولانی دور موندن تونستن تشنگیشون رو برطرف کنن.

در عین حال به جای اینکه روزنامه ها و تلوزیون ملی شروع کنه به بیان حقیقت ها شروع می کنه با صرفن لعن و نفرین و مرگ فرستادن به اینو اون و صرف بیان مضرات و معایب سایر کشور ها.

در واقع اموزشی که باید اصولی و از طریق خود کشور برای مردم فراهم شه. از طریق وسایل ارتباط جمعی بیان میشه که لزومن کامل نیست.

مثلن یک فیلم درست میشه. و توش رابطه ی عاشقانه ای بین دو فرد هست. این دو فرد در کل فیلم که شاید از نظر زمانی یک هفته باشه. تمام مدت با هم در سفر هستن و رستوران و عشق بازی!

خوب این با زندگی عادی فرق داره. خیلی از افراد از نظر اقتصادی حتا قدرت این کار رو ندارن. و تمام وقت افراد به روابط عاشقانه نمی گذره. کار هست. زندگی عادی هست و روابط عاشقانه صرفن در روز شاید دو ساعت از وقت رو بگیرن.

و واکنش رسانه ی ملی به این شکل فیلم سایر فیلم هایی هست که طرف در تمام مدت ماه رمضان در حاله روزه گرفتن و دعا خوندنه! در طول یک ساعت فیلم ۱۲ بار نماز می خونه. و در محیط کار در حال موعظه کردن زنه همسایس که خواسته های غیر قابل قبول از شوهرش داره!!!

هیچ کدوم از این دو به زندگی واقعی نزدیک نیستن. در عین حال یکی خسته کننده و دیگری جذاب (‌دقیقن به معنای واقعی کلمه جذاب )

و مشکل دیگه ای که وجود داره شاید این باشه که ما معنی خوب و بد شدن رو بر اساس چیزی میسنجیم که نسل به نسل در حال تغییره.

مثلن تو فیلمی مثل (( اعتراض )) بازیگر فیلم همسر برادرش رو برای اینکه به برادرش خیانت کرده می کشه و در حین اینکه نشسته و جون دادن فرد رو تماشا می کنه به برادر کوچکترش ( شوهر اون زن ) زنگ می زنه و میگه : کاری که تو باید می کردی و من کردم تا تو زندان نیوفتی!

و بعد از ۱۲ سال از زندان ازاد میشه و اطرافیان و سایر زندانی ها اون مرد رو تشویق می کنن!

( در حالی که اون فرد قاتله به معنی یک مجرم و باید حکمش حداقل حبس ابد باشه ) و شوهر اون زن معترض نسبت به برادرشه. و میگه : اگه من می دونستم طلاقش میدادم نه اینکه خونش رو بریزم.

تو خود این فیلم اون چیزی که از نظر اون برادر بزرگتر خوب تلقی میشه از نظر برادر کوچکتر بد به حساب میاد.

مثلن روابط بین دختر و پسر. چیزی که بعضی باهاش موافق بعضی مخالفن و بعضی نظره خاصی ندارن. این وسط وظیفه ی دولت این نیست که این روند رو قطع کنه. بلکه باید اموزش بده. ما تو ایران به جای اموزش محرومیت داریم. در صورتی که اون فرد میبینه تو سایر دنیا و کشور های غربی مردم خوب و خوش در حال زندگی کردن هستن. ولی تو هیچ کدوم از اون فیلم ها بهش یاد داده نمیشه که اگه قصد داره رابطه با جنس مخالف داشته باشه چطور از دریافت بیماری جلو گیری کنه یا چطور از باروری خودداری کنه.

فرهنگ ثابت نیست و قرار هم نیست که ثابت بمونه.

مثال دیگه شاید این باشه که فرد میبینه که اون مرد یا زن تو فیلم چه زندگی رویایی دارن. ولی نمی بینه که برای رسیدن به این زندگی رویایی همیشه کار کردن و تلاش. و چون رسانه ی ملی، اموزش و پرورش هیچ اموزشی به فرد نمیده اون فرد فقط یک زندگی با لباس های قشنگ میبینه!

به نظره من تنها راهی که میشه این مشکلات رو بر طرف کرد شاید این باشه که حکومت دست از لجبازی برداره و قبول کنه که الان نزدیک ۴۰ سال از انقلاب گذشته و چند نسل این بین به دنیا اومدن و هر کدوم رفتار های خاص خودشون رو دارن و نیاز به اموزش متفاوت.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

@مازیمون: من با کلیتِ حرفایِ مازیمون کاملن موافقم و می‌تونم با جرئت بگم واسه کامل بودن‌ش تحسینتون می‌کنم.
اما در موردِ متغیر بودنِ همه چیز نه! اصولِ اخلاقی همیشه ثابت هستن، اگه به ثبوتِ اصولِ اخلاقی معتقد نباشیم، نمی‌تونیم بگیم اخلاقی وجود داره و اصلن اخلاق اصالت نداره.
و بعد هم به هرحال اگه هر اتفاقی در غرب به طور گسترده داره اتفاق می‌اُفته اصلن به معنایِ خوب و درست بودن‌ش نیست.
ما در یک جامعه زندگی می‌کنیم، اکثرِ ما مسلمان هستیم، اسلام برایِ خانواده ارزش قائله، اسلام معتقده که یک جامعه همواره در قبالِ اعضاش مسئوله و اعضا بر رویِ هم تاثیرِ زیادی می‌ذارن؛ پس ما نمی تونیم بی تفاوت باشیم، اما قبول دارم که روش‌هایِ درستی برایِ این توجه باید به کار گرفته بشه، فرهنگ‌سازی‌هایِ صحیح نه افراط‌هایِ نادرست.
اشتباهاتِ بسیار زیادی از اولِ انقلاب اتفاق افتاده، افراط هایِ بی حد و مرز، کسانی که این افراط‌ها رو از خودشون نشون دادن و مشکلاتِ زیادی ایجاد کردن و جوونا رو کتک زدن و با چماق افتادن به جونشون و خودشون از راهِ ظاهرِ به اصطلاح اسلامی و ریاکارانه به پست و مقام رسیدن چرخشِ 180 درجه‌ایِ حالِ حاضرشون رو نگاه کنین.

@رادیکال: به نظرِ من اون مسئله‌یِ رابطه‌یِ دختر و پسر و مصرفِ الکل هم که مطرح کردین، فرهنگ نیست یه جورایی رفتار حساب می‌شه.

من فکر می‌کنم فرهنگِ ما "بی فرهنگیه" و بی ثباتی، مشکل عدمِ تدوینِ خط مشی براساسِ اصولِ موردِ قبول اکثریتِ جامعه است.
البته فرهنگ یک چیزِ مستقل نیست که هرکی بشینه برایِ خودش فکر کنه و تدوین کنه، نکاتِ مثبتِ فرهنگایِ دیگه رو می‌گیره و واردِ فرهنگِ خودش می‌کنه، اما به همون دلایلی که مازیمون هم اشاره کردن، ما فقط به خوردمون داده شده و از پتانسیل‌هامون استفاده نکردیم؛ و این هم شاید برگرده به عدمِ توجهِ ما به علوم انسانی و عدمِ فرهنگ‌سازی در استفاده از تکنولوژی.
ما نکاتِ منفیِ بسیاری از فرهنگِ غربی گرفتیم، خودخواهی و فردگرایی،بی تفاوتی، بی اعتمادی، منفعت طلبی و خیلی چیزایِ دیگه. تاثیرش رو هم می‌شه دید به وضوح.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Mysterious Quéèn :
@مازیمون: من با کلیتِ حرفایِ مازیمون کاملن موافقم و می‌تونم با جرئت بگم واسه کامل بودن‌ش تحسینتون می‌کنم.
اما در موردِ متغیر بودنِ همه چیز نه! اصولِ اخلاقی همیشه ثابت هستن، اگه به ثبوتِ اصولِ اخلاقی معتقد نباشیم، نمی‌تونیم بگیم اخلاقی وجود داره و اصلن اخلاق اصالت نداره.
و بعد هم به هرحال اگه هر اتفاقی در غرب به طور گسترده داره اتفاق می‌اُفته اصلن به معنایِ خوب و درست بودن‌ش نیست.
ما در یک جامعه زندگی می‌کنیم، اکثرِ ما مسلمان هستیم، اسلام برایِ خانواده ارزش قائله، اسلام معتقده که یک جامعه همواره در قبالِ اعضاش مسئوله و اعضا بر رویِ هم تاثیرِ زیادی می‌ذارن؛ پس ما نمی تونیم بی تفاوت باشیم، اما قبول دارم که روش‌هایِ درستی برایِ این توجه باید به کار گرفته بشه، فرهنگ‌سازی‌هایِ صحیح نه افراط‌هایِ نادرست.
اشتباهاتِ بسیار زیادی از اولِ انقلاب اتفاق افتاده، افراط هایِ بی حد و مرز، کسانی که این افراط‌ها رو از خودشون نشون دادن و مشکلاتِ زیادی ایجاد کردن و جوونا رو کتک زدن و با چماق افتادن به جونشون و خودشون از راهِ ظاهرِ به اصطلاح اسلامی و ریاکارانه به پست و مقام رسیدن چرخشِ 180 درجه‌ایِ حالِ حاضرشون رو نگاه کنین.

@رادیکال: به نظرِ من اون مسئله‌یِ رابطه‌یِ دختر و پسر و مصرفِ الکل هم که مطرح کردین، فرهنگ نیست یه جورایی رفتار حساب می‌شه.

من فکر می‌کنم فرهنگِ ما "بی فرهنگیه" و بی ثباتی، مشکل عدمِ تدوینِ خط مشی براساسِ اصولِ موردِ قبول اکثریتِ جامعه است.
البته فرهنگ یک چیزِ مستقل نیست که هرکی بشینه برایِ خودش فکر کنه و تدوین کنه، نکاتِ مثبتِ فرهنگایِ دیگه رو می‌گیره و واردِ فرهنگِ خودش می‌کنه، اما به همون دلایلی که مازیمون هم اشاره کردن، ما فقط به خوردمون داده شده و از پتانسیل‌هامون استفاده نکردیم؛ و این هم شاید برگرده به عدمِ توجهِ ما به علوم انسانی و عدمِ فرهنگ‌سازی در استفاده از تکنولوژی.
ما نکاتِ منفیِ بسیاری از فرهنگِ غربی گرفتیم، خودخواهی و فردگرایی،بی تفاوتی، بی اعتمادی، منفعت طلبی و خیلی چیزایِ دیگه. تاثیرش رو هم می‌شه دید به وضوح.

تا حدی حرف هاتو قبول دارم. ولی همچنان مساله ای که باز هم بهش بی توجهی میشه اینه که درسته اکثریت جمعیت ایران رو مسلمون ها تشکیل میدن. ولی تعداد کسانی که صرفن شناسنامه ای مسلمونن کم نیست.

دولت می تونه مسلمون باشه. ولی نمی تونه بگه ما مثلن روابط بین زن و مرد قبل از ازدواج نداریم!!!

همونقدر مسخرس که امریکا بیاد بگه تو مهمونی ها جوون ها کوکایین مصرف نمی کنن!

بله شاید این کار خلاف قانون باشه. خلاف اصلن اون چیزی که به عنوان اخلاق مورد قبوله باشه. ولی وجود داره. و باید کنترلش کرد. جلوشو نمیشه گرفت ولی میشه مضراتش رو کم کرد.

اسلام قبول داره که زن ها باید با حجاب وارد مراکز عمومی بشن ولی ایا همه ی مردم ایران هم این موضوع رو قبول دارن ؟ فراموش نکردید عکس های معترضان پیش از انقلاب رو که روسری به سر نداشتن. ایا اون ها جزو مردم ایران نبودن ؟

این در حالیه که حکومت در حاله مخالفت با تمام تغییراتی هست که شروعش ماله ۱۰ ساله گذشته نیست از خیلی وقته پیش وجود داشته و تازه داره سر بلند می کنه.

همجنس گرایی از نظر اسلام حرامه. ولی ایا این به این معنی هست که ما تو ایران همجنس گرا نداریم ؟ اگه نداریم پس چطوره که بالاترین تعداد تغییر جنسیت در ایران صورت میگیره ؟ (‌تا این افراد هم به مرادشون برسن هم اعدام نشن! )

خیلی مسایل ممکنه خلاف قانون یا خلاف عقاید اکثریت جامعه باشن ولی به هر حال وجود دارن. میشه اون هارو کنترل کرد. ولی نمیشه منکرشون شد یا تلاش کرد که از بین برن، چون نمیرن!

همه چیز فرهنگ غرب خوب نیست ولی فرض باعث نمیشه بگیم فرهنگ اسلامی خیلی خوبه! چون اون هم ایرادات خودش رو داره وگرنه مردم ازش دور نمیشدن.

بله درسته من میگم که تاثیر کانال های ماهواره ای تلویزیون رادیو و فیلم و سایر مشابهاتش در ایران کم نبوده و همش خوب هم نبوده. ولی فرهنگ اسلامی-ایرانی پیش از اون هم همچین چیز قابل قبولی برای زندگی امروزی نبوده.

درواقع تنها راه برای اینکه بشه جلوگیری کرد از تاثیرات مخرب فرهنگ غرب اینه که سانسور کردن رو برداشت.

وقتی تو ایران هر صدایی بر خلاف منافع حکومت خفه بشه. خوب این صدا ها خیلی بلند تر تو وبلاگ ها فیس بوک و سایر شبکه ها بلند میشه که دیگه حتا خود حکومت با ۹ تا شبکه ملی هم نمی تونه در مقابلش مقاومت کنه.

در واقع این سانسور ها باعث میشه که صدای سایر ایده ها بلند تر شنیده بشه.

ایران خودش جلوی قدرت رقابت خودش رو گرفته.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

ولی همچنان مساله ای که باز هم بهش بی توجهی میشه اینه که درسته اکثریت جمعیت ایران رو مسلمون ها تشکیل میدن. ولی تعداد کسانی که صرفن شناسنامه ای مسلمونن کم نیست.
فراموش نکردید عکس های معترضان پیش از انقلاب رو که روسری به سر نداشتن. ایا اون ها جزو مردم ایران نبودن ؟
از نظرِ تاریخی بله، درجریان هستم، بعد از این که حکومت جمهوری اسلامی با 98% رای انتخاب می‌شه، زمانی که قانون اساسی موردِ رای گذاشته می‌شه و حجاب اجباری 75% موافق بودن، کاهش داشته ولی خب بازم اکثریت هستن.
به نظرم این مسئله چندان قابلِ بحث نیست چون نیاز به آمارِ دقیق داره برایِ حالِ حاضر که ما نمی‌تونیم خیلی در موردش نظر بدیم، اما تویِ نظرسنجی‌هایی که وجود داره، حتا تویِ همین سایت، اگه نگاه کنین، اکثریتِ قاطعِ بچه‌ها دینِ قلبی‌شون تشیع و تسننه که یعنی اسلام.
خیلی مسایل ممکنه خلاف قانون یا خلاف عقاید اکثریت جامعه باشن ولی به هر حال وجود دارن. میشه اون هارو کنترل کرد. ولی نمیشه منکرشون شد یا تلاش کرد که از بین برن، چون نمیرن!
تمامِ مسائلی که وجودشون رو مطرح کردین در بندهایِ بالاتر از این حرفتون وجود دارن و من هم قبول دارم.
و با این بند از حرفاتون هم کاملن موافقم، باید کنترل بشه، اما کنترل از نظرِ شما، کنترل در انجام‌شونه، ولی من می‌گم باید مشخص بشه که اون رفتار درسته یا نه؟ وقتی این مسئله روشن شد، اُکی حالا دیگه فرد می‌تونه تصمیم بگیره اما برایِ خودش.
همه چیز فرهنگ غرب خوب نیست ولی فرض باعث نمیشه بگیم فرهنگ اسلامی خیلی خوبه! چون اون هم ایرادات خودش رو داره وگرنه مردم ازش دور نمیشدن.
من خوب نبودنِ فرهنگِ غرب رو دلیل بر خوب بودنِ فرهنگِ اسلام مطرح نکردم چون این کار از نظرِ علمی درست نیست.
اما هیچ وقت فرهنگِ اسلامی تویِ این کشور مطرح نشده به معنایِ واقعی و نه دیده شده و نه زیاد و درست به‌ش پرداخته.
ریش و لباسِ بلندِ تا زانو برایِ مردان و برادر گفتن و فلانِ اولِ انقلاب اسم‌ش فرهنگ اسلامی نیست، این رفتارا بودن و عده‌ای با ریاکاری و با سوءاستفاده از این چیزا پست و مقام گرفتن و ظلم و ستم کردن و این قدر ریا زیاد شد که مردم پس زدن این چیزا رو، اما طبقِ قاعده‌یِ همیشگیِ افراط در این مملکت، اصلِ اون چیزا هم پس‌ زده‌شد.
من می‌گم باید "حقیقتِ هرچیز و پیامداش" به مردم گفته بشه، آزادیِ فکری [nb]خیلی در موردِ آزادیِ فکری و آزادیِ عقیده و تفاوتاشون حرف زیاده.[/nb]داده‌بشه و بعد مردم تصمیم بگیرن.
که البته اگه از حق نگذریم، برنامه‌هایی تویِ این سال‌ها ساخته شده و می‌شه که می‌پردازه به این صداهایِ مخالفی که شما می‌گین و نقدشون می‌کنه و مطرح می‌کنه سایرِ ایده‌ها و صحبت‌ها رو.

و با سایرِ صحبتاتون هم کاملن موافقم. :)

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

از نظرِ تاریخی بله، درجریان هستم، بعد از این که حکومت جمهوری اسلامی با 98% رای انتخاب می‌شه، زمانی که قانون اساسی موردِ رای گذاشته می‌شه و حجاب اجباری 75% موافق بودن، کاهش داشته ولی خب بازم اکثریت هستن.
به نظرم این مسئله چندان قابلِ بحث نیست چون نیاز به آمارِ دقیق داره برایِ حالِ حاضر که ما نمی‌تونیم خیلی در موردش نظر بدیم، اما تویِ نظرسنجی‌هایی که وجود داره، حتا تویِ همین سایت، اگه نگاه کنین، اکثریتِ قاطعِ بچه‌ها دینِ قلبی‌شون تشیع و تسننه که یعنی اسلام.تمامِ مسائلی که وجودشون رو مطرح کردین در بندهایِ بالاتر از این حرفتون وجود دارن و من هم قبول دارم.
و با این بند از حرفاتون هم کاملن موافقم، باید کنترل بشه، اما کنترل از نظرِ شما، کنترل در انجام‌شونه، ولی من می‌گم باید مشخص بشه که اون رفتار درسته یا نه؟ وقتی این مسئله روشن شد، اُکی حالا دیگه فرد می‌تونه تصمیم بگیره اما برایِ خودش.من خوب نبودنِ فرهنگِ غرب رو دلیل بر خوب بودنِ فرهنگِ اسلام مطرح نکردم چون این کار از نظرِ علمی درست نیست.
اما هیچ وقت فرهنگِ اسلامی تویِ این کشور مطرح نشده به معنایِ واقعی و نه دیده شده و نه زیاد و درست به‌ش پرداخته.
ریش و لباسِ بلندِ تا زانو برایِ مردان و برادر گفتن و فلانِ اولِ انقلاب اسم‌ش فرهنگ اسلامی نیست، این رفتارا بودن و عده‌ای با ریاکاری و با سوءاستفاده از این چیزا پست و مقام گرفتن و ظلم و ستم کردن و این قدر ریا زیاد شد که مردم پس زدن این چیزا رو، اما طبقِ قاعده‌یِ همیشگیِ افراط در این مملکت، اصلِ اون چیزا هم پس‌ زده‌شد.
من می‌گم باید "حقیقتِ هرچیز و پیامداش" به مردم گفته بشه، آزادیِ فکری [nb]خیلی در موردِ آزادیِ فکری و آزادیِ عقیده و تفاوتاشون حرف زیاده.[/nb]داده‌بشه و بعد مردم تصمیم بگیرن.
که البته اگه از حق نگذریم، برنامه‌هایی تویِ این سال‌ها ساخته شده و می‌شه که می‌پردازه به این صداهایِ مخالفی که شما می‌گین و نقدشون می‌کنه و مطرح می‌کنه سایرِ ایده‌ها و صحبت‌ها رو.

و با سایرِ صحبتاتون هم کاملن موافقم. :)

مشکل دقیقن همینجاس تو ایران با بیان اینکه اکثریت مردم مسلمانن هم حقوق مسلمان هارو کم می کنن هم حقوق سایر ادیان رو!

درواقع اصلن ازادی نباید به رای گذاشته بشه. ازادی باید وجود داشته باشه. ما نمی گیم ایا شما ازادی می خوای ؟ که حالا مردم بگن اره یانه!

ما ازادی میدیم هر کس هر طور خواست از ازادی استفاده بکنه. اون چیزی که سرش ممکنه رای گیری بشه افراد هستن نه ایده ها.

و خیر به نظره بنده درست و غلط رو نباید دولت مشخص کنه. دولت عقاید فقط عده ای از افراد هست هرچند که توسط اکثریت مردم انتخاب شده باشه.

وظیفه ی دولت دفاع از حقوق تمام افراد هست. و انجام کار هایی که جان تمام و حقوق تمام افراد رو جدا از دین و عقیدشون حفاظت کنه.

درست و غلط رو مردم باید انتخاب کنن نه دولت. چون دولت وابستگی عقیدتی داره. دولت صرفن باید اموزش بده. انتخاب درست و غلط توسط مردم باشه. و حتا دولت نباید تو فرایند اموزشی هم دخالت خاصی بکنه. باید اجازه بده عقاید صدا بلند کنن نه افراد.

مثلن دولت اموزش میده برای افرادی که به سن بلوغ نزدیک شدن. در مورد بلوغ و روابط جنسی و حفاظت از خودشون و جلو گیری از انتقال بیماری.

اینکه فرد بخواد چه کنه دیگه به خودش مربوطه. و فرد بسته به عقاید مختلف می تونه درست و غلط رو خودش انتخاب کنه.

این که اسلام واقعی چرا هیچ وقت اجرا نشده در واقع یکی از معایب اسلام هست که لابد قابل اجرا نبوده که در ۱۴۰۰ سال هیچ وقت اجرا نشده! یا مورد قبول افراد نبوده که نخواستن اجرا بشه. و البته اجرا شدن بعضی قسمت هاش مثل فروش برده ها و امثالهم رو میبینیم! ایکاش حداقل اجرا نمیشد.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

من در مورد آزادي تفكر حرف زدم، نه آزادي عقيده..گاهي براي آزادي تفكر لازمه آزادي عقيده زير سوال بره كه كاملن قابل بحثه.

من به تفكرات ماترياليستي فعلن كاري ندارم و مي شه تو تاپيك مربوطه در موردش حرف زد.
اين جا جامعه ايست كه قانونش بر مبناي قوانين اسلام بناگذاري شده و اسلام آزادي تفكر رو مقدم بر آزادي عقيده مي دونه و اين با استدلال قابل بررسيه.
و حكومت و جامعه ي اسلامي در مقابل اعضاش مسئوله. كه خب مبناش همون بحث آزادي است كه گفتم
زمينه ي آزادي تفكر فراهم شه، فرد فكر كنه و انتخاب كنه.

در مورد آموزش هايي هم كه گفتين موافقم باتون.

اين كه اسلام واقعي اجرا نشده،حرف غلطيه، خيلي وقتا در خيلي از حكومتا اجرا شده اما نه كاملن، اين كه فرهنگ اسلامي وجود نداره، مشكل اسلام نيس، مشكل مسلمانانه كه حالا به دلايل مختلف و در برهه هاي تاريخي متفاوت نتونستن برنامه ريزي مناسب داشته باشن و قوانين رو پياده كنن.
در هر زمينه اي و به ويژه انحطاط علمي مسلمانان مقالات فراواني نوشته شده كه مي تونين به كتاب "ده گفتار" آقاي مطهري هم مراجعه كنيد.
هيچ گاه دليل ناكارآمدي قوانين نبوده و همواره ناكارآمدي مجريان قانون مطرح شده.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

من در مورد آزادي تفكر حرف زدم، نه آزادي عقيده..گاهي براي آزادي تفكر لازمه آزادي عقيده زير سوال بره كه كاملن قابل بحثه.

من به تفكرات ماترياليستي فعلن كاري ندارم و مي شه تو تاپيك مربوطه در موردش حرف زد.
اين جا جامعه ايست كه قانونش بر مبناي قوانين اسلام بناگذاري شده و اسلام آزادي تفكر رو مقدم بر آزادي عقيده مي دونه و اين با استدلال قابل بررسيه.
و حكومت و جامعه ي اسلامي در مقابل اعضاش مسئوله. كه خب مبناش همون بحث آزادي است كه گفتم
زمينه ي آزادي تفكر فراهم شه، فرد فكر كنه و انتخاب كنه.

در مورد آموزش هايي هم كه گفتين موافقم باتون.

اين كه اسلام واقعي اجرا نشده،حرف غلطيه، خيلي وقتا در خيلي از حكومتا اجرا شده اما نه كاملن، اين كه فرهنگ اسلامي وجود نداره، مشكل اسلام نيس، مشكل مسلمانانه كه حالا به دلايل مختلف و در برهه هاي تاريخي متفاوت نتونستن برنامه ريزي مناسب داشته باشن و قوانين رو پياده كنن.
در هر زمينه اي و به ويژه انحطاط علمي مسلمانان مقالات فراواني نوشته شده كه مي تونين به كتاب "ده گفتار" آقاي مطهري هم مراجعه كنيد.
هيچ گاه دليل ناكارآمدي قوانين نبوده و همواره ناكارآمدي مجريان قانون مطرح شده.

ازادی تفکر وقتی معنا پیدا می کنه که بشه به تمام منابع دسترسی داشت!

در کنارش یاداوری می کنم که دوران شکوه اسلام در واقع دوران شکوه ایران بوده. و درواقع شکوه مشابهی تو سایر کشور های زیر اسلام رخ نداد! و مشکلات وقتی شروع شد که ایران شروع به جنگ با عثمانی کرد! قبلش درسته شاید ایران ضعیف تر شده بود ولی باز بهتر از بعدش بود!

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از مازیمون :
ازادی تفکر وقتی معنا پیدا می کنه که بشه به تمام منابع دسترسی داشت!

در کنارش یاداوری می کنم که دوران شکوه اسلام در واقع دوران شکوه ایران بوده. و درواقع شکوه مشابهی تو سایر کشور های زیر اسلام رخ نداد! و مشکلات وقتی شروع شد که ایران شروع به جنگ با عثمانی کرد! قبلش درسته شاید ایران ضعیف تر شده بود ولی باز بهتر از بعدش بود!
بله؛ در مورد منابع باتون موافقم و دركنارش اضافه مي كنم كه نقدها بايد در كنار منابع قراربگيرن براي تحقق آزادي تفكر.

و خب من در اين زمينه ي ادعاتون بايد تحقيق كنم.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

بله؛ در مورد منابع باتون موافقم و دركنارش اضافه مي كنم كه نقدها بايد در كنار منابع قراربگيرن براي تحقق آزادي تفكر.

و خب من در اين زمينه ي ادعاتون بايد تحقيق كنم.

موافقم.

مثلن می تونید محل دانشگاه ها و خاندان افرادی که از اون دوران معروف بودند رو بررسی کنید! درسته زبان عربی بوده و اسلامی! ولی اونا ایرانی بودن!

( من قصدم نژاد پرستی نیست. ولی صرفن میخوام بگم دوران طلایی اسلام دورانه طلایی اسلام نبوده! دورانی بوده طلایی هم بوده ! )

• لایک
امتیازات: مت

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از مازیمون :
موافقم.

مثلن می تونید محل دانشگاه ها و خاندان افرادی که از اون دوران معروف بودند رو بررسی کنید! درسته زبان عربی بوده و اسلامی! ولی اونا ایرانی بودن!

( من قصدم نژاد پرستی نیست. ولی صرفن میخوام بگم دوران طلایی اسلام دورانه طلایی اسلام نبوده! دورانی بوده طلایی هم بوده ! )
كاملن متوجه منظورتون شده بودم!

ما نمي تونيم به اين صراحت بگيم دوران طلايي فلان مال اين بوده يا اون.
اسلام و ايران خدمات متقابل به هم داشتن.
اين واضحه كه ايرانيان مردمي بودند كه با عقل خيلي ميانه ي بهتري داشتن نسبت به اعراب؛ اما اين نكته رو بايد متذكر شد كه در دوران پيش از اسلام محدوديت هاي طبقاتي براي آموزش وجود داشته كه اسلام اومده و اين محدوديت ها رو برداشته و طلب علم رو بر هر مرد و زن مسلمان واجب كرده و ساير مسائل.

+اين كه ما ايراني ها اكثرمون نسبت به اعراب ديد خوبي نداريم هم مشخصه و اين باعث مي شه گاهي يه حرفايي زده بشه و ادعاهايي بشه كه درست نيستن(منظورم حرف شما نيس، كلي گفتم) من خيلي اين جداسازي رو درست نمي دونم، چون اولن مرزهاي نژادي در اسلام معني نداره و دوم اين كه وقتي يه فرد مسلمان مي شه، يه فكر و يك ايده رو پذيرفته و داره با اون زندگي مي كنه و ديگه اين جداسازي ها بي معني مي شه.
+البته بايد بگم كه من باز هم حرفاتون در مورد شكوه اسلام و اينا رو نپذيرفتم وبايد خودم در موردش به نتيجه برسم.

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

یه موردی که چند وقتیه چراغ خاموش بین همسن و سالای ما شدیدا باب شده علاقه به بیان احساسات از طریق فینگلیش نوشتن و خودداری از استفاده معادل‌های فارسی و رایج اونهاست.
یعنی جوری افراط تو انگلیسی صحبت کردن ما ایرانی‌ها به وجود اومده که سعی میکنیم برای باحال نشون دادن یا گاهی اوقات مسخره‌بازی یا حتی به رخ کشیدن سطح سواد انگلیسی‌مون به صورت نامحدود از کلمات انگلیسی به صورت فینگلیش استفاده کنیم که حاصلش شده تخریب و گند زدن به زبان فارسی.
کلماتی مثل فیلینگ گود، آکوارد، سریسلی و ... رو این روزها تو فضای مجازی به وفور میشه پیدا کرد.
حتی تو سطح دیگه‌ای من تو همین سمپادیا چندین بار دیدم طرف توی یک بحث که نیاز به منبع هست میاد و از ویکی‌پدیای فارسی مطلبی رو پیدا میکنه ولی بعد لینک انگلیسی اون رو توی مطلبش قرار میده که آره منم انگلیسی بلدم!
یا مثلا موقعی که میخوان تولد رو تبریک بگین صرفا میان و یک HBD میزارن.
خود این مسئله باعث میشه در دراز مدت از ارزش زبان فارسی کم بشه و به مرور به نقطه‌ای نزدیک بشیم که فارسی حرف زدن برامون کسرشان و یا حتی یه کار زشت تلقی بشه.

پ.ن: این پست مخاطب خاص نداره.

بالا