• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جايگاه موسيقي سنتي در بين جوونا!

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : جايگاه موسيقي سنتي در بين جوونا!

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
خب این لذت مناسبی نیست چون باعث آسیب سلول های مغزی میشه.

مستنده؟!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

متاسفانه بله. این اتفاق درباره موسیقی رپ با صدای بلند غیرقابل انکاره.
راستش اینو امسال نخوندم. اما میتونین سرچ کنین

imank92

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مدیریت مالی

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
متاسفانه بله. این اتفاق درباره موسیقی رپ با صدای بلند غیرقابل انکاره.
راستش اینو امسال نخوندم. اما میتونین سرچ کنین
واقعا ربطی نداره به اینکه رپ باشه یا ... ! شاید همون اثر مخربی که رپ (به قول شما ! ) رو ذهن یکی بزاره موسیقی سنتی رو ذهن یکی دیگه بزاره !
برای منبع هم میتونین این لینک رو مطالعه کنین [nb]( در حقیقت اگرچه موسیقی آسیبی به مغز نمی رساند، اما اثری هم در افزایش بهره هوشی ندارد.)[/nb]
قسمت نه ام فک کنم باشه
علاوه بر این شما میتونین اینجا هم نظرای مختلف رو در مورد سبک هوی متال بخونین ! شاید به نظر شما بد باشه ولی خیلیا معتقدن براشون تاثیر مثبت داره ! !

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

هرسبکی میتونه آسیب داشته باشه. حالا یه ریتم تند و صدای بلند تاثیر منفی بیش تری دارن.
معذرت میخوام بابت اشتباه رسوندن منظورم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97

شاید بشه گفت کلا موسیقی تأثیر منفی روی مغز داره ولی هیچ چیزی مبنی بر اینکه ریتم تند و صدای بلند تأثیر منفیش بیشتره وجود نداره. البته اگه منظورتون تأثیر منفی روی سلول های مغز باشه وگرنه خب میشه تأثیرش بر روی گوش بیشتر از موسیقی سنتیه و آسیب بیشتری به گوش میرسونه.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

ما یه چیز داریم به اسمِ «اثرگذاری روی روح و روان».
اگه منظورتون اینه که موسیقیِ تند و شدید و مثلاً با صدای بلند - هرچند اصلا بحثِ بلندی و کوتاهی صدا نبود! بحث سرِ این بود که چرا سنتی کم گوش می‌کنن نسلِ جدید - روی روح و روان اثر می‌ذاره، خب آره چنین چیزی تقریباً صحیحه و به طورِ کلّی، روحیه‌ی مارو آهنگایی که گوش می‌دیم می‌سازه و بلعکس!

امّا این که بحثِ «سلول‌های مغزی» رو پیش بکشید خب اون جنبه‎ی تخصّصی پیدا می‌کنه + نیاز به استناد داره.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

تاثیر موسیقی بر مغز انسان

موسیقی می تواند به روش های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، در علم پزشکی به عنوان یک منبع تحقیقاتی و نیز برای درمان امراضی چون حملات ناگهانی، فشار خون پایین، بیماری های روانی، افسردگی، بی خوابی و به طور کلی می توان گفت به عنوان عامل موثر در بهبود سریع تر بیماری ها، به کار می رود.

طبق تحقیقات موسیقی شناسان، گوش دادن به موسیقی – بسته به نوع موسیقی – می تواند بر متابولیسم (تحولات و دگرگونی ها حیاتی) بدن تاثیر بگذارد، فشار خون را بالا یا پایین ببرد، توازن انرژی برقرار کرده و به هضم غذا کمک کند.

تحقیقات نشان داده که موسیقی های آرام (مانند موسیقی کلاسیک با تمپوی پایین)، آرامش بخش هستند، احساسی که از سی دقیقه گوش دادن به چنین موسیقی بوجود می آید معادل آرامشی است که از خوردن یک قرص والیوم حاصل می شود. از آنجا که در این نوع موسیقی، شعری وجود ندارد، ملودی، تن، آهنگ و ریتم است که تاثیر گذار است و هر دو نیمکره مغز را درگیر جریان خود می کند.

بر طبق تحقیقات مشابه، موسیقی ممکن است تاثیر منفی نیز داشته باشد. بر حسب اینکه موسیقی خوب یا بد گوش بدهیم، می تواند مانند زهر در بدن عمل کند. مطالعاتی که در زمینه تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان انجام شده، نشان داده که برای مثال، موسیقی راک، رشد گیاه را متوقف می کند و برعکس، موسیقی کلاسیک، باعث تسریع رشد گیاه می شود.

قدرت موسیقی به حدی است که می تواند مانند مصرف دارو اعتیاد آور شود. می توان گفت موسیقی ابزار قدرتمندی است که می تواند تاثیرات مثبت روحی و جسمی بسیاری بر اشخاص داشته باشد، البته اگر درست به کار گرفته شود، در غیر اینصورت، ممکن است تاثیرات منفی به همراه داشته باشد.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97

خب چیزی که نوشتین که من رفتم پیداش کردم از اینجاست. این صرفا یه مقالس درحالی که خیلی مقاله‌های دیگه اینو رد میکنن. این یه مقاله‌ی کوتاه بدون هیچ سندیه. توضیه میکنم این مقاله رو بخونید که خیلی هم کامتره و در پایان منابعش هم ذکر شده. به علاوه‌ی این که میگه نأثیر همه‌ی انواع موسیقی بر روی مغز مثبته و با هم یکسانه. در موزد رشد گیاهان هم باید بگم که ربطی به مغز انسان نداره. به علاوه راک رشد گیاهو قطع نمیکنه صرفا سرعتش رو کم میکنه. انواع موسیقی هم تأثیر مختلفی رو گیاهان دارن. موسیقی کلاسیک سرعتشو زیاد میکنه ولی تأثیر مثبت جاز و بلوز حتی از کلاسیک هم بیشتره. منبعش هم اینجا و اینجا.

ایشون هم درست میگه:
به نقل از ایمانم :
واقعا ربطی نداره به اینکه رپ باشه یا ... ! شاید همون اثر مخربی که رپ (به قول شما ! ) رو ذهن یکی بزاره موسیقی سنتی رو ذهن یکی دیگه بزاره !
برای منبع هم میتونین این لینک رو مطالعه کنین [nb]( در حقیقت اگرچه موسیقی آسیبی به مغز نمی رساند، اما اثری هم در افزایش بهره هوشی ندارد.)[/nb]
قسمت نه ام فک کنم باشه
علاوه بر این شما میتونین اینجا هم نظرای مختلف رو در مورد سبک هوی متال بخونین ! شاید به نظر شما بد باشه ولی خیلیا معتقدن براشون تاثیر مثبت داره ! !

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

خب ببینید اینکه نوع موسیقی اثر میذاره رو روحیات فرد رو نمیشه انکار کرد. ولی اینکه این تاثیر خوبه یا بد رو ما نمیتونیم تعیین کنیم! یه چیزِ عمومی نیس! هرکس یه هدفی داره از آهنگ گوش کردن. یکی دنبال آرامش میگرده، یکی صرفا به خاطر وقت پر کنی گوش میده و خب حتا یه عده برای به هیجان اومدن گوش میدن! کسی که هدفش از موسیقی گوش کردن به هیجان اومدن ه رو که نمیتونیم بهش سنتی توصیه کنیم :-" به نظر من این موضوع کاملا برمیگرده به سلیقه! و سلیقه ی جوونای ما زیاد به سمت سنتی نیست در حال حاضر :-< :-"

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نظرم سلایق نسل به نسل تغییر میکنه نه در ایران در همه جای دنیا ، به نظرم موسیقی نباید مرده باشه ، مثلاً کشور های شرق آسیا موسیقی شون تلفیقی از موسیقی شرق و غرق و خاوریه

این آهنگ رو برای مثال گوش بدید (حجم 3 مگابایت)
توی این آهنگ چندین سبک موسیقی کاملاً مشهوده

یا حتی آهنگ زیر که سبک بسیار تندی داره و سبک غربی ، شرقی و خاوری رو توی یک ترک سه دقیقه ای جا دادند!!!

لینک (حجم 2 مگابایت)

ما وقتی میگیم موسیقی سنتی میتونیم نت ها و ساز ها رو طوری تنظیم کنیم که جدید تر و آپدیت تر بشه ، و مورد علاقه سلیقه جدید ^_^

من به شخصه بیشتر آهنگ های سنتی ای که شنیدم توی یک سبک بودن ، شاید معنی دار و زیبا بوده باشند ، یا مثلاً صدای خواننده ها فوق العاده بوده باشه ، منتها بعد از مدتی جداً تکراری میشه ...

من به شخصه دنبال موسیقی های متفاوت هستم

به نظرم واقعاً غرب و کره جنوبی خیلی توی موسیقی ساختن قوی هستند ، خیلی هم طرفدار دارند ^_^

یکی از دلایل قوی بودنشون همینه که اسرار ندارن حتماً سبک و ریتم گذشته ها رو رعایت کنن ، سعی میکنن جدید باشن و سبک های متفاوتی داشته باشند برای انسان های متفاوت ، اما در کنار اون ، سازهای قدیمی هم استفاده کنن و به نوعی اصالت رو هم رعایت کنن ^_^

اما چیزی که توی کل جامعه ی ایران حاکمه ، پرستش گذشته به عنوان ایده آل هست!!!

این فقط به موسیقی مربوط نیست تقریباً هر جایی رو که نگاه کنید شاهدش هستیم! ^_^

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Radikal :
ما وقتی میگیم موسیقی سنتی میتونیم نت ها و ساز ها رو طوری تنظیم کنیم که جدید تر و آپدیت تر بشه ، و مورد علاقه سلیقه جدید ^_^

خب اون دیگه سنتی نیست! ممکنه مورد علاقه ی نسل جدید باشه، ولی سنتی نیست! موسیقی سنتی واقعی با چیزی که الان داریم میشنویم از خواننده های مختلف هم خیلی تفاوت داره! سبک تلفیقی الان خیلی بیشتر از سنتی واقعی رایج شده. من نمیگم این موضوع بده. خیلیم خوبه و همین کششِ نسل جوون جامعه رو در پی داره، ولی کم کم اون موسیقی سنتیِ واقعی تو این روند از بین میره! اگر سبک تلفیقی بیشتر از این میزانی که الان هست فراگیر بشه بین خواننده های سنتی، تا چند سال دیگه هرکس که دنبالِ موسیقیِ واقعیِ ایرانی باشه باید بره دنبال کارای دهه ی هفتادِ استاد شجریان! و خب این قضیه اصلا خوب نیست :-"

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

موسیقی کره جنوبی و غرب رو واقعا باید توی یه سطح دونست؟ :rolleyes:

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

میگم این تلفیقی ها هم قشنگ اند.

فقط این ترس رو به آدم القا می کنند که دیگه کسانی مثل همایون به تار و سه تار و کمونچه ی خودمون، اعتقادی ندارند و اونا رو ناتوان می دونند.

البته از یه چیز نباید بگذریم، به عنوان کسی یه مقداری از آهنگا رو گوش دادم، باید بگم که جداً نمیتونم بعضی از آهنگای "اولترا-سنتی" رو گوش کنم.

آخه مثلن 10 دقیقه اول آهنگ یه تکنوازی سنتی عه که هیچ ریتمی نداره، صرفاً یه سری نت عه! هیچ روندی توش نیست. تا میاد مثلن یه ذره تند شه یا ریتم پیدا کنه، سریع دوباره نوازنده استپ میکنه. دوباره به همون حالت "خسته" شروع میکنه.
بعد از 10 دقیقه هم سر جمع استاد 3 تا بیت می خونند، (5 دقیقه اولش هم که فقط "های های" عه! (چهچه نه ها! ؟آه و ناله)) بعدش هم دوباره یه تکنوازی بی سر و ته.

به نظرم به یک تفکر جوان (مثل سهراب پورناظری مثلاً :D ) تویه این عرصه نیازه. چون واقعاً بعضی از این آهنگ سنتی ها "خسته کننده" اند.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از ایلیا :
موسیقی کره جنوبی و غرب رو واقعا باید توی یه سطح دونست؟ :rolleyes:

من گفتم در یک سطح اند؟؟؟؟

اصلاً و ابداً توی یک سطح نیستند ، فقط من گفتم در حال حاضر دارند روز به روز بیشتر پیشرفت میکنن

به عنوان مثال PSY , Big Bang , Girls Generation , Super junior , 2NE1 و ... واقعاً در سطح جهانی مطرح اند
آهنگ Gangnam Style پر بازدید ترین موزیک ویدیوی تاریخ یوتیوب بود بازدید : 2,289,948,161

و آهنگ های Good Boy و Come back home هم توی سال 2015 برنده ی جوایز سایت یوتیوب شدند ^^

6xuqiucMtMOvRGEu4SRwMdBQ74KHP.jpg

و دو تا نکته مهم وجود داره و اونم اینه که 1- آهنگ های کره ای به خاطر زبونشون ، خیلی در تنگنا قرار داره چون تقریباً به جز کشور کره جنوبی هیچ کشور دیگه زبون کره ای رو بلد نیستند و دو این که تمامی کمپانی مطرح موسیقی کره ای در سال 1995 یا بعدش ساخته شدند و این یعنی خیلی خیلی نوپاست در زمینه موسیقیایی ....

به نقل از Fateme.RMA :
خب اون دیگه سنتی نیست! ممکنه مورد علاقه ی نسل جدید باشه، ولی سنتی نیست! موسیقی سنتی واقعی با چیزی که الان داریم میشنویم از خواننده های مختلف هم خیلی تفاوت داره! سبک تلفیقی الان خیلی بیشتر از سنتی واقعی رایج شده. من نمیگم این موضوع بده. خیلیم خوبه و همین کششِ نسل جوون جامعه رو در پی داره، ولی کم کم اون موسیقی سنتیِ واقعی تو این روند از بین میره! اگر سبک تلفیقی بیشتر از این میزانی که الان هست فراگیر بشه بین خواننده های سنتی، تا چند سال دیگه هرکس که دنبالِ موسیقیِ واقعیِ ایرانی باشه باید بره دنبال کارای دهه ی هفتادِ استاد شجریان! و خب این قضیه اصلا خوب نیست :-"

آخه من با اصل این موضوع مشکل دارم ، به نظرم موسیقی واقعی ایرانی ، موسیقی سنتی نیست لزوماً...
در اون زمان سلیقه مردم یک چیزی بوده و الان تغییر کرده ، دلیلی نداره که ما هنوز پافشاری کنیم که موسیقی واقعی همون هست

بعداً نوشت :

يه چيزي كه اين روزا خيلي شاهدش هستيم اينه كه خيلي از جوونا علاقه ي كمي به موسيقي سنتي يا همون كلاسيك دارن. :-<
موسیقی کلاسیک با موسیقی سنتی ایرانی فرق داره

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Milad.R :

فقط این ترس رو به آدم القا می کنند که دیگه کسانی مثل همایون به تار و سه تار و کمونچه ی خودمون، اعتقادی ندارند و اونا رو ناتوان می دونند.

البته از یه چیز نباید بگذریم، به عنوان کسی یه مقداری از آهنگا رو گوش دادم، باید بگم که جداً نمیتونم بعضی از آهنگای "اولترا-سنتی" رو گوش کنم.

آخه مثلن 10 دقیقه اول آهنگ یه تکنوازی سنتی عه که هیچ ریتمی نداره، صرفاً یه سری نت عه! هیچ روندی توش نیست. تا میاد مثلن یه ذره تند شه یا ریتم پیدا کنه، سریع دوباره نوازنده استپ میکنه. دوباره به همون حالت "خسته" شروع میکنه.
بعد از 10 دقیقه هم سر جمع استاد 3 تا بیت می خونند، (5 دقیقه اولش هم که فقط "های های" عه! (چهچه نه ها! ؟آه و ناله)) بعدش هم دوباره یه تکنوازی بی سر و ته.

به نظرم به یک تفکر جوان (مثل سهراب پورناظری مثلاً :D ) تویه این عرصه نیازه. چون واقعاً بعضی از این آهنگ سنتی ها "خسته کننده" اند.
کسی نگفت تلفیقی بده. خیلیم خوبه :-" ولی دقیقا همین ترسی که میگی وجود داره! الان دیگه لایق تر از صدای همایون شجریان نداریم تو سبک سنتی. اینکه همچین فردی با این درجه از مهارت و استعداد گرایش پیدا میکنه به سمت خوندن با گیتار الکتریک، نگران میکنه مخاطبانِ سنتی رو! ترسِ از بین رفتنش واقعا وجود داره!

اینایی که گفتی درباره ی اولترا-سنتی درسته. حالا با اغراق بود البته :-" ولی نظر اکثریت جامعه همینه. مگر افرادِ پیرمرد طور ای مثل من :))
ولی به نظر من اون سبکِ به قول شما اولترا سنتی که دستگاه ها و ردیف های آوازی توش رعایت میشن و یک آهنگ کاملش درآمد و فراز و فرودِ دستگاه و تصنیف و رِنگی و اینارو داره، یه جورایی جزو میراث فرهنگیِ ما حساب میشن! باید حفظ بشن! مخاطب خودش رو هم داره همیشه! شاید کم باشن ولی خب هستن :-"

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از Milad.R :

خسته کننده نیستن، سنگینن و دیر هضم :D
اون احساسی ک تو این جور آهنگا انگیخته میشه هم احساسات عمیق ترین :D

ali molaE

Muhammad Ali Clay
نام مرکز سمپاد
beheshti
شهر
Louisville
دانشگاه
PT
رشته دانشگاه
c

به نقل از Milad.R :

درباره همايون گفتي ،ببين
همايون خيلي انتقاد ميشد ازش كه تو هر چقدم زور بزني به پاي استاد محمدرضا كه نميرسي
همايون واسه اين كه خودشو از اينا و حسي كه خودش رو اذيت ميكرد كه "من يك كپيِ با كيفيت كمتر از اصل هستم" يه ترفند هوشمندانه زد و تلفيقي كار كرد تا خودشو از زير سايه پدرش بكشه بيرون
خيلي موفق بوده ولي هنوزم باز تو كنسرتاش ميبينيد كه مردم داد ميزنن مرغ سحرو بخون
به نظرم بهترين كار ممكنو كرده

سین سا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
دیار کریمان

شخصا زیاد دیدم جوونایی رو که بیشتر به موسیقی سنتی علاقه دارن تا موسیقی مدرن

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران

من شخصا علاقه ی به موسیقی سنتی ندارم یکی از مهمترین دلایلش اینه که بیشتر از دو سه بار نمیتونم یه آهنگ رو گوش بدم

Sara kazemi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Frz4
شهر
Teh- Bnd
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
بهشتی

خب شاید از نظر خیلی ها کسل کنندس :|
هرچی جلو تر میریم سلیقه ها و علایقم عوض میشن شاید بعد ها بچه های ماهم به آهنگایی که ما گوش میکنیم بخندن !
با این حال خیلیام هستن که لذت میبرن از گوش دادن به این تیپ اهنگا و به نظر منم واقعا میتونن قشنگ باشن متن آهنگ معنی داره و برای ملودی اونم کلی زحمت کشیده میشه بر خلاف بعضی سبک اهنگای امروزی :-?
سلیقه هافرق داره باهم صد سالم بگذره هنوز هستن کسایی که این سبک بنوازن یا گوش بدن

بالا