• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

به نقل از مهســـــــــــــا :
الان یعنی رفتین نشستید رزومه استادهای شیراز و یزد رو خوندید جدی؟!!
خوندم به مولا. :)) آقا من یه زمان تفریحم رزومه خوندن بود.
مورد سوم ملاک زیاد خوبی نیست :D
درسته، ولی خب من دارم از منظر کار تحقیقاتی بررسی میکنم. چون من شخصا عادت ندارم یکی بیاد بهم درس بده. باید خودم بخونم درس رو. واسه همین نحوه تدریس استاد اصلا مهم نیست برام. ولی خب، فرق هست بین کسی که از MIT فارغ التحصیل شده و کسی که از دانشگاه زنجان فارغ التحصیل شده. من ابداً نمیگم اونی که از زنجان فارغ التحصیل شده بی سواده ها ! ولی با تقریب خوبی میشه گفت اونی که از ام آی تی فارغ التحصیل شده علاقه بیشتری به فعالیت آکادمیک داره و تجربه لازم رو بیشتر داره. از طرفی ریکامش معتبر تره.
اولی هم ممکنه از دانشجوهاش بیگاری کشیده باشه انجام بدن و باز معیار خوبی نیست.
آقا چه بیگاری ای! :D استاد که نمیتونه به دانشجو بگه اگه مقاله ندادی تو IEEE بهت نمره نمیدم که! :D خب استادی که چهل و پنج تا مقاله معتبر برای IEEE رو راهنمایی کرده، نسبت به استادی که تنها مقالش تز دکتراشه بهتر نیست؟
دومی رو هم به نظرم از رو رزومه نشه زیاد تعیین کرد :-?
خب، مثلا شما محل چاپ مقاله رو میبینی دیگه! یکی شاخ ترین مقالش تو نشریه داخلی دانشکده ست، یکی مقاله معلمولیش تو Nature Biotechnology هست! بین اینا فرقی نیست؟
راستی یه سوالی! اینجا هیچ کس درموردر شته‌ی مهندسی نفت سوال نپرسیده تا حالا! یعنی کسی نمی‌خواد بره نفت؟! آخه اکثرا پرطرفداره این رشته!
این آقا میعاد هست، خب؟ ایشون نفت میخونه دانشگاه صنعت نفت. من روز اول زنگ زدم کلی ازش در موردش پرسیدم. اینه که منم یه سری اطلاعاتی دارم. کسی سوال داشته باشه هستم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از SalehM :
خوندم به مولا. :)) آقا من یه زمان تفریحم رزومه خوندن بود. درسته، ولی خب من دارم از منظر کار تحقیقاتی بررسی میکنم. چون من شخصا عادت ندارم یکی بیاد بهم درس بده. باید خودم بخونم درس رو. واسه همین نحوه تدریس استاد اصلا مهم نیست برام. ولی خب، فرق هست بین کسی که از MIT فارغ التحصیل شده و کسی که از دانشگاه زنجان فارغ التحصیل شده. من ابداً نمیگم اونی که از زنجان فارغ التحصیل شده بی سواده ها ! ولی با تقریب خوبی میشه گفت اونی که از ام آی تی فارغ التحصیل شده علاقه بیشتری به فعالیت آکادمیک داره و تجربه لازم رو بیشتر داره. از طرفی ریکامش معتبر تره.آقا چه بیگاری ای! :D استاد که نمیتونه به دانشجو بگه اگه مقاله ندادی تو IEEE بهت نمره نمیدم که! :D خب استادی که چهل و پنج تا مقاله معتبر برای IEEE رو راهنمایی کرده، نسبت به استادی که تنها مقالش تز دکتراشه بهتر نیست؟خب، مثلا شما محل چاپ مقاله رو میبینی دیگه! یکی شاخ ترین مقالش تو نشریه داخلی دانشکده ست، یکی مقاله معلمولیش تو Nature Biotechnology هست! بین اینا فرقی نیست؟این آقا میعاد هست، خب؟ ایشون نفت میخونه دانشگاه صنعت نفت. من روز اول زنگ زدم کلی ازش در موردش پرسیدم. اینه که منم یه سری اطلاعاتی دارم. کسی سوال داشته باشه هستم.
نه حالا بحثی که ندارم کلا :D
ولی اون موردی که گفتین چه بیگاری‌ای و اینا...اطلاع ندارید از وضعیت تحصیلات تکمیلی که این حرفو می‌زنید...بگذریم حالا :)

اون قضیه‌ی ریکام رو هم خوندم :|‌شدم. هیچی اصلا :D بی‌خیال :D

هدفم از طرح کردن اسم مهندسی نفت این بود که توروخدا یه کم تنوع داشته باشید! چرا همه ش گیر دادید به یه سری رشته؟!‌خب بیاید به بقیه ی رشته‌هام فکر کنید دیگه!

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

خب اگه اشتباهی میکنم بگید خب. من نیومدم که بگم حرف شما غلطه که. اومدم از تجربیات شما استفاده کنم.

happymoon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
دانشگاه
هنر اسلامی تبریز

یک سوال !
معماری هنر شیراز بهتره یا معماری شیراز؟ همون دانشگاه فنیش منظورمه !

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از SalehM :
خب اگه اشتباهی میکنم بگید خب. من نیومدم که بگم حرف شما غلطه که. اومدم از تجربیات شما استفاده کنم.
نه خب نگفتم اشتباه می‌کنید که!
فقط خواستم بگم تو تحصیلات تکمیلی خیلی وحشتناکه...یه سری استادها واقعا واقعا دانشجوشون رو مجبور می‌کنن به اسم استاد مقاله بده. (نه اسم خودشم اون گوشه کنارها باشه‌ها! نه اصلا!) بعد کم هم نیست متاسفانه این چیزها... حتی تو IPM...

(برای اینکه زیاد نشه پست‌ها همینجا جواب می‌دم)

به نقل از SalehM :
خب اینو مثلا من اصلا هیچ اطلاعی ازش نداشتم. یعنی مثلا در مورد ipm حتی یک درصد هم امکان نمیدادم. ملت از آمریکا برای خودشون بهشت میسازن، من از ipm !
IPM اصلا بهشت نیست... خیلی چیزهای بد داره... ولی خب از نظر علمی ما فقط از دور نگاهش می‌کنیم! یک شخص بسیار نزدیک بهم اونجا دکترای فیزیک گرفت با معدل نزدیک ۲۰ (۱۹ و نود و خرده‌ای!) و واقعا بلاهایی سرش اومد که دیگه حتی حاضر نیست اسم این دانشگاه رو به زبون بیاره.

اگه نه که کلا معیارهامون مجبوریم همچین چیزهایی باشه. راه دیگری نداریم!

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

فقط خواستم بگم تو تحصیلات تکمیلی خیلی وحشتناکه...یه سری استادها واقعا واقعا دانشجوشون رو مجبور می‌کنن به اسم استاد مقاله بده. (نه اسم خودشم اون گوشه کنارها باشه‌ها! نه اصلا!) بعد کم هم نیست متاسفانه این چیزها... حتی تو IPM...
خب اینو مثلا من اصلا هیچ اطلاعی ازش نداشتم. یعنی مثلا در مورد ipm حتی یک درصد هم امکان نمیدادم. ملت از آمریکا برای خودشون بهشت میسازن، من از ipm !

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

دوستای گلی که اینجا حضور داشتن و راجع به رشته ها اطلاع دادن ممنونم
خیلی بهم لطف کردین:)

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

نه خب نگفتم اشتباه می‌کنید که!

(برای اینکه زیاد نشه پست‌ها همینجا جواب می‌دم)
IPM اصلا بهشت نیست... خیلی چیزهای بد داره... ولی خب از نظر علمی ما فقط از دور نگاهش می‌کنیم! یک شخص بسیار نزدیک بهم اونجا دکترای فیزیک گرفت با معدل نزدیک ۲۰ (۱۹ و نود و خرده‌ای!) و واقعا بلاهایی سرش اومد که دیگه حتی حاضر نیست اسم این دانشگاه رو به زبون بیاره.

اگه نه که کلا معیارهامون مجبوریم همچین چیزهایی باشه. راه دیگری نداریم!

مهسا جان IPM دانشگاه نیست :D ایراد بنی اسراییلی :-" :-"
بعدم هنوز برات جا نیفتاده جماعتی که علوم پایه میخونن کم کم دیوونه میشن؟ :-" :-" جز اونایی که تلاش کردن دیوونه نشن :D :D

پارسال من حداقل به 8 نفر گفتم فیزیک چیه و اینا! امسال به 2 نفر هم نگفتم... چه وضشه باو :-" :-" :D :D

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از سَعیده :
مهسا جان IPM دانشگاه نیست :D ایراد بنی اسراییلی :-" :-"
بعدم هنوز برات جا نیفتاده جماعتی که علوم پایه میخونن کم کم دیوونه میشن؟ :-" :-" جز اونایی که تلاش کردن دیوونه نشن :D :D

پارسال من حداقل به 8 نفر گفتم فیزیک چیه و اینا! امسال به 2 نفر هم نگفتم... چه وضشه باو :-" :-" :D :D
آره باهات موافقم
خودمم برا فیزیک میخوندم اما بعد کنکورم که تحقیق کردم فهمیدم دانشجوهای علوم پایه رو عددی حساب نمیکنن وضع فارغ التحصیلاشم بهتر از این نیس!

ail73

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بیرجند
شهر
بیرجینیا(بیرجند)
مدال المپیاد
به قول بچه ها راهو باسه بقیه باز گذاشتیم
دانشگاه
شریف(ارشد)-شیراز(کارشناسی)
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی-طراحی فرآیند

به نقل از happymoon :
یک سوال !
معماری هنر شیراز بهتره یا معماری شیراز؟ همون دانشگاه فنیش منظورمه !
معماری خود دانشگاه شیراز باید قوی تر باشه . اساتید پروازی خوبی دارن و کلن قبولی هاش هم خیلی بهترن. دانشگاه هنر زیاد تو معماری حرفی ازش زده نمیشه بیشتر برای رشته های خود هنر مثه نقاشی و اینا خوبه

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از نسریــــن :
آره باهات موافقم
خودمم برا فیزیک میخوندم اما بعد کنکورم که تحقیق کردم فهمیدم دانشجوهای علوم پایه رو عددی حساب نمیکنن وضع فارغ التحصیلاشم بهتر از این نیس!

اشتباه به عرضت رسوندن خب :D

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از سَعیده :
اشتباه به عرضت رسوندن خب :D
نتیجه علوم پایه ای که درنظر دارین چیه؟
و البته تو کدوم دانشگاه فردی رو در نظرتون دارین که موفق بوده؟

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از نسریــــن :
عه عه عه!!
ینی علوم پایه ایه موفق نیس؟؟؟
نسرین؟؟؟

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از ~Dr.Shariati~ :
عه عه عه!!
ینی علوم پایه ایه موفق نیس؟؟؟
نسرین؟؟؟
هدف من از انتخاب رشتم ادامه تحصیله اونم نه یه راه صاف به کمک راه دررو
بخاطر همین نظر خوبی راجع به علوم پایه ندارم .

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از نسریــــن :

ببین کسی که میخواد علوم پایه بخونه علی الاصول نمیخواد بره آچار دستش بگیره یا اینکه بره تو کارخونه مسئول خط تولید بشه که! دانش بنیادی دارن جماعت علوم پایه در نتیجه اینکه کارشون دانش بنیانه. جامعه ی علمی هم چون تو ایران یه جامعه ی نوپا ست در نتیجه برای کسی که میخواد پژوهش کنه فرصت هست، نمونه ش هم n تا آدمی که میشناسم و هر روز دارم میبینمشون از اونی که استاد دانشگاهه تا کسی که الان پست داکه و مواردی از این دست.
و البته اینا به این معنی نیستن که کسی که علوم پایه میخونه نمیتونه بره کار صنعتی بکنه. هموطنان ما در گروه حالت جامد و اتمی مولکولی غاز نمیچرونن :D
مثال میزنم برات استادی داریم ما تو دانشگاهمون که کارش لیزر و پلاسماست ؛ ثبت اختراع داره ، قرار داد میبنده با شرکت گاز که مثلا لیزری طراحی کنه براشون که بتونن نشتی لوله های گاز رو تشخیص بده بدون کنده کاری! تعریف هم میکرد میگفت مثلا خیلی از این تیپ پروژه ها رو میدن دانشکده مهندسی شیمی اونا هم چون این تخصص رو ندارن میارن میدن به ما!
استادی داریم کارش اندازه گیری های اپتیکیه! دانش اپتیک این امکان رو داده به بشریت که بتونه با پدیده های تو اردر سانتی متر اندازه گیری های اپتیکی انجام بده ، کاری که یه دانشجوی کارشناسی میتونه بعد از گذروندن پنج واحد اپتیک و آزمایشگاه انجام بده! چون ما خط کشمون برای مقیاس نانو متر و حتی آنگستروم ، استفاده از طرح های تداخل و پراش اپتیکیه.
الان مثلا پروژه ی راه اندازی شتاب دهنده قزوین راه افتاده که همین الانش فرصت کاره برای کلی مهندس و فیزیک پیشه، همین که تا چند سال دیگه دانش راه اندازی شتاب دهنده تو کشور بومی میشه کلی برای ما فیزیک پیشه ها (خود تحویل گیری :D) فرصت پژوهش و کارای صنعتیه.

استادی داریم کارش نانو فیزیکه، پروژه های مشترک برمیداره با دانشکده مواد و برق و کارشون ساخت نانوحسگر و این چیزاست . با همین دانش نانولوله های کربنی که الان توی کشور مد شده تونستن مثلا کیفیت تایر های خودرو رو افزایش بدن.

اونایی که میرن فیزیک پزشکی میخونن وارد کارایی میشن که توی درمان و تشخیص پزشکی کاربرد داره، یه پزشک دانش فیزیک نداره، کسی که فیزیک پزشکی خونده مثلا میتونه از فراصوت در تشخیص بیماری استفاده کنه، کسی که فیزیک پزشکی خونده پزشک نیست ولی دانشش برای پیشرفت پزشکی لازمه.

توی مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان یادمه یه آزمایشگاه راه انداختن که توی کل منطقه غرب آسیا فقط همین آزمایشگاه هست و البته تو دنیا هم کمه ، کارشون تله اندازی نوری بود ، هدفشون این بود که بتونن دارو رو با این تکنیک وارد بدن بیمار بکنن و روش جدیدی برای درمان سرطان پایه گذاری کنن (دقیق یادم نیست چون سه سال پیش رفتم سمینارشو)

کارای لایه نشانی و اینا هم که بماند.دیگه از هسته ای و ذرات و کیهان شناسی هم لازم نیست بگم برات.

، آدمایی که میگن فیزیک خوندن کار نداره و فارغ التحصیلاشو آدم حساب نمیکنن مسلما یا فیزیک نخوندن و آدمایین که هرچی رو بشنون فقط تکرار میکنن ، یا خوب فیزیک نخوندن و هیچ علاقه ای نداشتن.

ضمنا تو میتونی تو خیلی از دانشگاها آدمایی پیدا کنی که موفق هستن.

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از نسریــــن :
هدف من از انتخاب رشتم ادامه تحصیله اونم نه یه راه صاف به کمک راه دررو
بخاطر همین نظر خوبی راجع به علوم پایه ندارم .
استدلالتو نمیتونم قبول کنم.
ینی علوم پایه نمیتونه راهه صاف و بدونه دردسری داشته باشه؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از سَعیده :
توی مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان یادمه یه آزمایشگاه راه انداختن که توی کل منطقه غرب آسیا فقط همین آزمایشگاه هست و البته تو دنیا هم کمه ، کارشون تله اندازی نوری بود ، هدفشون این بود که بتونن دارو رو با این تکنیک وارد بدن بیمار بکنن و روش جدیدی برای درمان سرطان پایه گذاری کنن (دقیق یادم نیست چون سه سال پیش رفتم سمینارشو)
دبیر فیزیک دوم دبیرستان الان هفت - هشت ساله فکر کنم داره رو دکتراش کار میکنه. : ) ایشون از اعضای این آزمایشگاه هستن.

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از SalehM :
دبیر فیزیک دوم دبیرستان الان هفت - هشت ساله فکر کنم داره رو دکتراش کار میکنه. : ) ایشون از اعضای این آزمایشگاه هستن.

آزمایشگاه دکتر سید ریحانی بود ، خیلی کارای خفنی میکردن \:D/ \:D/

به نقل از ~Dr.Shariati~ :
استدلالتو نمیتونم قبول کنم.
ینی علوم پایه نمیتونه راهه صاف و بدونه دردسری داشته باشه؟
علوم پایه تا حد خوبی سخته فرزندم! بنده الان چهارساله دانشجوی فیزیکم میگم سخته ، نه به این معنی که نتونی یاد بگیری به این معنی که باید برای یادگیریش وقت زیادی صرف کنی.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از سَعیده :
آزمایشگاه دکتر سید ریحانی بود ، خیلی کارای خفنی میکردن \:D/ \:D/
و در راستای اینکه فکر میکنن علوم پایه در آمد نداره هم بگم که، این دبیر فیزیک ما، درآمدی که از تدریس داشت شاید 10% از کل درآمدش بود!
به شدت ثروتمنده، ارث و اینا هم نیستا، هفته ای هفت - هشت ساعت تدریس میکنه. کار اصلیش همین چیزاست.

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از SalehM :
و در راستای اینکه فکر میکنن علوم پایه در آمد نداره هم بگم که، این دبیر فیزیک ما، درآمدی که از تدریس داشت شاید 10% از کل درآمدش بود!
به شدت ثروتمنده، ارث و اینا هم نیستا، هفته ای هفت - هشت ساعت تدریس میکنه. کار اصلیش همین چیزاست.

تدریس کلا یه جور تفریحه، در راستای اینکه بدونی چیزی که خوندی رو باید یاد بدی به بقیه :D

البته مثلا کسی که میره گرانش یا ذرات بنیادی میخونه هدفش تو زندگی کلا پول نیست!

یه چیز جالب، من چند وقت پیش داشتم توی یه فاروم انگلیسی راجع به مشاغل مرتبط به فیزیک تو دنیا میخوندم، رسیدم به یه نفر که از دانشگاه آکسفورد مدرک گرفته بود! فکر میکنید شغلش چی بود؟ یه صاحب رستوران موفق. این دوست گرامی از توانایی فکر کردن که توی دوران تحصیلش کسب کرده بود استفاده کرده بود و کار راه انداخته بود!
اینم لینکش ، مشاغل غیرآکادمیک برای فیزیک پیشه ها http://www.physicsforums.com/showthread.php?t=491468

بالا