• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد شیمی سال دوم و سوم، مرحله اول المپیاد فیزیک سال سوم نفر اول المپیاد ریاضی استانی نفر چهارم المپیاد فیزیک استانی
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام
پاسخ : انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

از خرام آباد تا اصفهان 6 7 ساعته

SA_DA

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان

به نقل از SalehM :
بخاطر دیگران زندگی نکن.
اینو من تازه دارم درک میکنم.
خب ادم واس خودش زندگی میکنه ولی نیاز یه استقلال داره.....خب الان من برم برق خیلی هم دوس دارم بعد وقتی همه میگن نرو بیکاری....ادم ته دلش خالی میشه میترسه از شماتت بعدش و بیکاری و اینا.........

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از niloooofar :
اگه همدان میخای بزنی مکانیکش بهترین رشته ی مهندسیشه. بهترین رتبه های دانشگاه بوعلی رو مکانیکیا دارن

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد شیمی سال دوم و سوم، مرحله اول المپیاد فیزیک سال سوم نفر اول المپیاد ریاضی استانی نفر چهارم المپیاد فیزیک استانی
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام

به نقل از SAHAR_d :
خب ادم واس خودش زندگی میکنه ولی نیاز یه استقلال داره.....خب الان من برم برق خیلی هم دوس دارم بعد وقتی همه میگن نرو بیکاری....ادم ته دلش خالی میشه میترسه از شماتت بعدش و بیکاری و اینا.........
خب همین دقیقا میگ میری میخونی بعد بیکار میشی باز دستت تئ جیبه مامان باباس و باز هم استقلال نداری.....

• لایک
امتیازات: Kite
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از niloooofar :
خب همین دقیقا میگ میری میخونی بعد بیکار میشی باز دستت تئ جیبه مامان باباس و باز هم استقلال نداری.....
واللا این چیزها به خودت بستگی داره!
دوست من صنعتی اصفهان برق خوند بعم هم ۳-۴ سال تو عسلویه کار کرد! چون لوس‌بازی‌های معمول دخترونه رو نداشت! رفت کار کرد و با همون ۳-۴ سال برای کلی وقتش پس‌انداز کرد. بعد هم ارشد خوند. یعنی قبل از ارشد رفت کار کرد چون معتقد بود آدم باید اول کار واقعی انجام بعد بره دنبال ادامه تحصیل. بعد هم الان آمریکاست.
کلا این چیزها به خود آدم بستگی داره.
باز حالا اگر درمورد هوافضا بگی یه چیزی! مثلا یکی از اساتید هوافضای دانشگاه مالک‌اشتر می‌گفت واقعا کار هوافضایی به دخترها نمی‌دن الان تو ایران و بهمون می‌گفت اگر می‌خواید کار کنید نرید هوافضا!
ولی واقعا در مورد برق و مکانیک اینطوری نیست! این همه دخترهای هم‌کلاسی برادرم رفتن سرکار واقعا مکانیکی! چون مشکلی با کار سنگین نداشتن.
این چیزها به خودت بستگی داره. ممکنه یکی از خودش بپرسه که اصلا چه لزومی داره من کاری رو انجام بدم که شناخته شده به عنوان کار سنگین مردونه؟! یکی هم مکنه اصلا این تقسیم‌بندی‌ها رو قبول نداشته باشه.
فقط خواهش می‌کنم اگر انتخاب می‌کنید رشته‌ای رو و می‌رید دانشگاه می‌خونید بعد بی‌خیال کار کردن نشید با مدرکتون. یعنی اگر دیدتون اینه که دختر نباید اون کارهای سنگینو انجام بده نرید لطفا این رشته‌ها رو بخونید! چون واقعا وقتی آدم داره با پول مملکت دانشگاه دولتی درس می‌خونه ظلمه که بعد هیچ فایده‌ای برای کشور نداشته باشه! این دلیلیه که یه سری اساتید دانشکده مکانیک با دخترها زیاد خوب نیستند. چون خیلی زیاد دخترهایی رو دیدن که الکی اومدن این رشته رو خوندن و بعد هم کار نکردن...
آهان بعد یه چیزی! جو خود دانشکده مکانیک هم یه کم خشک و مردونه‌ست. یعنی مثلا دوستم یه درسی برداشته بود که تو کلاس تنها دختر بود :| این شرایط رو ببینید تحمل می تونید بکنید یا نه (مهم نیست کدوم دانشگاه! عمدتا تعداد دخترهای مکانیک کمتره از پسرها)
یا حتی تو صنعتی اصفهان که زیاد دختر هست تو مکانیک باز دوستم می‌گه خیلی جو خشک و مردونه‌ست!
+اگر به فکر اینی که بری استاد دانشگاه بشی و کلا کار تو محیط کاری انجام ندی، به نظرم اصلا انتخاب درستی نیست. چون همونطور که سعید گفت استادهایی که خودشون تو صنعت نبودن استادهای خوبی نیستن اصلا. این هم که بخوای بری اپلای کنی و اینا بعد برگردی ایران تدریس کنی رو من باز خدمت به کشور تلقی می‌کنم ها!(هرچند موقع اپلای باید مدرک رو بخریم و پولش رو بدیم) نه اینکه بگم فقط باید بری سرکار صنعتی. ولی اینکه بری مدرک بگیری و باهاش هیچ کاری نکنی واقعا از نظر من ظلم محسوب می‌شه.

دیروز هم یه دختری اومده بود تو دانشکده از ما درمورد کامپیوتر بپرسه بعد می‌گفت من مکانیک دوست دارم ولی همه می‌گن واسه دختر خوب نیست. منم آدمی نیستم که حاضر باشم برم تو محیط مردونه کار کنم!‌اینه که اومدم سراغ کامپیوتر که می‌گن برای دخترها خیلی خوبه...
بعد خب ولی قانعش کردم که اصلا انتخاب خوبی نیست کامپیوتر براش. یعنی یه سری سوال ازش پرسیدم دیدم اصلا نمی‌تونه این آدم تو کامپیوتر موفق بشه!
اینکه می‌گن مثلا معماری یا کامپیوتر برای دخترها خوبه نباید باعث شه برید فقط به همین خاطر سراغ این رشته‌ها. چون علاقه و توانایی اگر نباشه به جایی نمی‌رسید

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

به نقل از niloooofar :
به نقل از SAHAR_d :
:|
خیلی عجیبه که میتونین این همه آدم موفق رو داخل/خارج ایران نادیده بگیرین و خودتونو بیکار بدونین :|
بیکاری یا موفقیت شما به خود شما و توانایی و استعداد شما مربوطه.چه قدر مثال آدمای موفق رو باید زد تا دیگه این حرفا رو نزنید....
این طرز فکر اصلا درست نیست :|

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام

به نقل از مهســـــــــــــا :
واللا این چیزها به خودت بستگی داره!
دوست من صنعتی اصفهان برق خوند بعم هم ۳-۴ سال تو عسلویه کار کرد! چون لوس‌بازی‌های معمول دخترونه رو نداشت! رفت کار کرد و با همون ۳-۴ سال برای کلی وقتش پس‌انداز کرد. بعد هم ارشد خوند. یعنی قبل از ارشد رفت کار کرد چون معتقد بود آدم باید اول کار واقعی انجام بعد بره دنبال ادامه تحصیل. بعد هم الان آمریکاست.
کلا این چیزها به خود آدم بستگی داره.
باز حالا اگر درمورد هوافضا بگی یه چیزی! مثلا یکی از اساتید هوافضای دانشگاه مالک‌اشتر می‌گفت واقعا کار هوافضایی به دخترها نمی‌دن الان تو ایران و بهمون می‌گفت اگر می‌خواید کار کنید نرید هوافضا!
ولی واقعا در مورد برق و مکانیک اینطوری نیست! این همه دخترهای هم‌کلاسی برادرم رفتن سرکار واقعا مکانیکی! چون مشکلی با کار سنگین نداشتن.
این چیزها به خودت بستگی داره. ممکنه یکی از خودش بپرسه که اصلا چه لزومی داره من کاری رو انجام بدم که شناخته شده به عنوان کار سنگین مردونه؟! یکی هم مکنه اصلا این تقسیم‌بندی‌ها رو قبول نداشته باشه.
فقط خواهش می‌کنم اگر انتخاب می‌کنید رشته‌ای رو و می‌رید دانشگاه می‌خونید بعد بی‌خیال کار کردن نشید با مدرکتون. یعنی اگر دیدتون اینه که دختر نباید اون کارهای سنگینو انجام بده نرید لطفا این رشته‌ها رو بخونید! چون واقعا وقتی آدم داره با پول مملکت دانشگاه دولتی درس می‌خونه ظلمه که بعد هیچ فایده‌ای برای کشور نداشته باشه! این دلیلیه که یه سری اساتید دانشکده مکانیک با دخترها زیاد خوب نیستند. چون خیلی زیاد دخترهایی رو دیدن که الکی اومدن این رشته رو خوندن و بعد هم کار نکردن...
آهان بعد یه چیزی! جو خود دانشکده مکانیک هم یه کم خشک و مردونه‌ست. یعنی مثلا دوستم یه درسی برداشته بود که تو کلاس تنها دختر بود :| این شرایط رو ببینید تحمل می تونید بکنید یا نه (مهم نیست کدوم دانشگاه! عمدتا تعداد دخترهای مکانیک کمتره از پسرها)
یا حتی تو صنعتی اصفهان که زیاد دختر هست تو مکانیک باز دوستم می‌گه خیلی جو خشک و مردونه‌ست!
+اگر به فکر اینی که بری استاد دانشگاه بشی و کلا کار تو محیط کاری انجام ندی، به نظرم اصلا انتخاب درستی نیست. چون همونطور که سعید گفت استادهایی که خودشون تو صنعت نبودن استادهای خوبی نیستن اصلا. این هم که بخوای بری اپلای کنی و اینا بعد برگردی ایران تدریس کنی رو من باز خدمت به کشور تلقی می‌کنم ها! نه اینکه بگم فقط باید بری سرکار صنعتی. ولی اینکه بری مدرک بگیری و باهاش هیچ کاری نکنی واقعا از نظر من ظلم محسوب می‌شه.

دیروز هم یه دختری اومده بود تو دانشکده از ما درمورد کامپیوتر بپرسه بعد می‌گفت من مکانیک دوست دارم ولی همه می‌گن واسه دختر خوب نیست. منم آدمی نیستم که حاضر باشم برم تو محیط مردونه کار کنم!‌اینه که اومدم سراغ کامپیوتر که می‌گن برای دخترها خیلی خوبه...
بعد خب ولی قانعش کردم که اصلا انتخاب خوبی نیست کامپیوتر براش. یعنی یه سری سوال ازش پرسیدم دیدم اصلا نمی‌تونه این آدم تو کامپیوتر موفق بشه!
اینکه می‌گن مثلا معماری یا کامپیوتر برای دخترها خوبه نباید باعث شه برید فقط به همین خاطر سراغ این رشته‌ها. چون علاقه و توانایی اگر نباشه به جایی نمی‌رسید
خب کار تو عسلویه واسه یه دختر سخت نیس یه کم؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از niloooofar :
سخت که چرا معلومه هست! ولی اون براش اصلا مهم نبود. سختی رو تحمل کرد و عوضش تجربه‌ی کار خیلی خوب به دست آورد!
منم حرفم همینه اگر کسی نیستید که تحمل سختی داشته باشید خب نرید سراغ این رشته‌ها!‌ ولی این همه دختر موفق تو همین رشته‌هارو نادیده نگیرید!
اونم مجبور نبود بره عسلویه! کارهای راحت‌تری بود تو خود اصفهان که می‌تونست انجام بده! اما به خاطر کسب تجربه‌ی درست و حسابی کاری خودش انتخاب کرد بره عسلویه!
دقیقا منظور منم همین بود که اگر آدمی نیستید که تحمل شرایط سخت داشته باشید نرید این رشته. ولی نگید چون دخترم نمی‌رم یا هرچی!
مثلا من خودم هم تحمل شرایط در این حد سخت رو خب ندارم!! خیلی خوشحالم که علاقه‌م به رشته‌ای بود که خیلی مناسبه برای دخترها!

ولی حرف اصلی من اینه که اگر می‌گیم پسر و دختر فرقی نداره خب در عمل هم اینو نشون بدیم! نه اینکه کاری که اونا به راحتی انجام می‌دن رو بگیم وای نه سخته! :|
ترم پیش بچه‌های م.شیمی یه آزمایشگاه جوشکاری داشتن فکر کنم که بعد از هر جلسه‌ش ۲-۳ تا از دخترها می‌اومدن تو خوابگاه گریه می‌کردن واقعا! واقعا براشون سخت بود و می‌گفتن ما چرا باید این کارارو انجام بدیم؟! مگه ما پسریم؟!
خب موقع انتخاب رشته پس چی می‌شه می‌گیم وا! دختر و پسر نداره که! دیگه کسی که می‌ره این رشته‌ها به نظرم حق نداره بگه من چرا باید این کارارو انجام بدم!
کلا طرف حرفم خیلی از دخترهایی هستند که صرفا بر اساس جوگیری انتخاب رشته می‌کنن بعد هم پشیمون می‌شن! اینو می‌گم چون تو دخترهای خوابگاهی مکانیک و م.شیمیمون زیاد از اینا دیدم!
در عوض یه سری دختر هم دیدم که با علاقه انتخاب کردن و با علاقه هم کار کردن با مدرکشون و هیچ موقع هم غر نزدن که سخته و فلان!

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

ای تی شیراز سطحش بالاتره یا یزد؟ فوری جوا بدید بچه ام معطله

• لایک
امتیازات: scare

Carina

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سبزوار/تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
معماري

من کمک میخوام :-<
همایش شریف و تهرانو رفتم، اول بگم ملتی که شریف رفتن و تهران نیومدن بدجور ضرر کردن :د
من بین معماری و عمران گیر کردم، رتبه م طوری هست که هردوشو دانشگاه تهران قبول میشم، از سهمیه هیئت علمی بخوام استفاده کنم شریف عمرانو میارم، اما میخوام برم تهران.

چارت دروسشون رو نگاه کردم و معماری رو بیشتر میپسندم، یه سر به دانشکده هنر هم زدم، دانشکده جمع و جوریه و اینکه همه ی رشته های هنری کنار همن امتیاز بزرگیه برای من. فقط یکی از بچه های معماریو پیدا کردم که باهاش صحبت کنم، تونست راضیم کنه، اون مشکلاتی که درمورد این رشته بهش گفتم رو تا حدودی توجیه کرد.
اما باز هم میترسم؛ از اینکه برم معماری و اون خلاقیتی که نیاز هست رو نداشته باشم.

عمران هم که معلومه چی به چیه، از بین رشته های فنی احساس میکنم تنها گزینه ایه که خیلی حوصلمو سر نمیبره :د چون من کلن از حساب کتاب زیاد خوشم نمیاد، اما با یکی از آشنا ها که درباره ی گرایش های معماری مد نظرم مثل تکنولوژی معماری یا مرمت صحبت کردم، گفت اگه لیسانس عمران بخونی و برای فوق وارد این رشته ها بشی میتونی موفق تر از کسی باشی که لیسانس هم معماری بوده؛ گرچه من قبول ندارم، بچه های معماری اون 4 سال فرصت خوبی برای تقویت شم هنری و دید معماریشون دارن.

این مسئله هم هست که -نمیدونم بخاطر خستگی این یکسال یا هر چیز دیگه- حوصله رشته های سنگین از نظر ریاضیات و فیزیک و اینا ندارم، که تقریبا تمام رشته های فنی اینطوری هستن :-<

دوستانی که این رشته هارو میخونن؛ یا سالای قبل همین مشکلو داشتن ممنون میشم راهنماییم کنن :)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از SaranaZ :
راستش اطلاع دقیق که ندارم. سوال کردم کامپیوتر شیرازو می‌گن معمولیه. هم‌سطح اصفهان مثلا. بعد خب شیراز شهر خیلی بزرگتریه از یزد و احتمالا استادهای خوب‌تری داشته باشه! ولی اینکه تفاوت در حدی باشه که کسی از یزد بره شیراز یا نه رو نمی‌دونم واقعیتش! حالا باز یه پرس و جویی انجام می‌دم!

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها میگن برای 150 تا 50 تای اول رو خیلی رویایی پر کنید 50 تای دوم رو واقع بینانه و50تای سوم رو اوت پر کنید

من 50 تای واقعه بینانه ام اوکی هست

اما 50 تای رویایی واوت ام رو نمیدونم چجوری پر کنم میشه راهنمایی کنید؟؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از SaranaZ :
خود دانشگاه شیراز آی تی نداره, دانشگاه صنعتی آی تی داره !
فقط همینو میدونستم ! :D

Ghazaleh96

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Tehran
شهر
tehran

می بینم که به قول سارا باز هم سوال ما ماسید :D

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از niloooofar :
ببین من خودم اینطوریم که اگر کار مورد علاقم باشه، عسلویه که سهله، جاهای بدتر از عسلویه هم میرم. کسی که عسلویه نتونه بره چطوری میخواد هفت - هشت سال تو آمریکا درس بخونه؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از SaranaZ :
به نقل از مهســـــــــــــا :
راستش اطلاع دقیق که ندارم. سوال کردم کامپیوتر شیرازو می‌گن معمولیه. هم‌سطح اصفهان مثلا. بعد خب شیراز شهر خیلی بزرگتریه از یزد و احتمالا استادهای خوب‌تری داشته باشه! ولی اینکه تفاوت در حدی باشه که کسی از یزد بره شیراز یا نه رو نمی‌دونم واقعیتش! حالا باز یه پرس و جویی انجام می‌دم!
یه نگاه اگر به هیئت علمیشون بندازیم، میبینیم که هیئت علمی شیراز نسبت به یزد برتری خاصی نداره. ( یعنی مثلا اگر به شیراز نمره 14 بدیم، به یزد 13.75 میدیم. )
لذا به دوریش نمی ارزه.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از آزاد... :
بچه ها میگن برای 150 تا 50 تای اول رو خیلی رویایی پر کنید 50 تای دوم رو واقع بینانه و50تای سوم رو اوت پر کنید

ایا زندگی یک " انسان " باید بر پایه " میگن " باشه ؟!
فکر نکنم نیازی باشه همه ش رو پر کنی ! منظورم 50 تای سوم بود !

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ! luminous ! :
ضرر نداره که. بذار بزنه. کنتور نمیندازه که.
به نقل از آزاد... :

بزن آقا. بزن. از برق و مکانیک شریف شروع کن، همینجوری پرکن تا ایده آل هات، پرت ها رو هم یزد و اصفهان و زنجان و اینا بزن بره.

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از ! luminous ! :

اخه میگن شون عاقلانه هست

50 تای اول که بخاطر اینکه اگر تعداد کمی از بچه ها اون رشته رو انتخاب کردن با توجه به ظرفیتش ودیگه کسی نبود توی رنج اون رتبه لازم برای اون رشته ،تو شانست رو از دست ندی

50 تای دومم که هیچی

اما 50 تای سوم اگر یه سری داغون انتخاب رشته کردن یعنی مثلا من با 5000 این رشته رو میتونم قبول شم بعد یارو با 2000 این رشته رو زده، بعد اون طرف صد در صد اون رشته رو قبول میشه ومن قبول نمیشم بعد اون اوت رو میزنم که مثلا با 7000 هم من میتونم اون رشته رو بیارم اما الان 5000 شدم که اگه واقع بینانه هام نشد بتونم رشته ای که دوست دارم رو مثلا اصفهان یا شیرازو... بخونم

خیلی بد توضیح دادم فهمیدی مهسا؟؟

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از آزاد... :
اخه میگن شون عاقلانه هست

50 تای اول که بخاطر اینکه اگر تعداد کمی از بچه ها اون رشته رو انتخاب کردن با توجه به ظرفیتش ودیگه کسی نبود توی رنج اون رتبه لازم برای اون رشته ،تو شانست رو از دست ندی

50 تای دومم که هیچی

اما 50 تای سوم اگر یه سری داغون انتخاب رشته کردن یعنی مثلا من با 5000 این رشته رو میتونم قبول شم بعد یارو با 2000 این رشته رو زده، بعد اون طرف صد در صد اون رشته رو قبول میشه ومن قبول نمیشم بعد اون اوت رو میزنم که مثلا با 7000 هم من میتونم اون رشته رو بیارم اما الان 5000 شدم که اگه واقع بینانه هام نشد بتونم رشته ای که دوست دارم رو مثلا اصفهان یا شیرازو... بخونم

خیلی بد توضیح دادم فهمیدی مهسا؟؟
خب اگه میدونی چه رشته ای میخوای که دیگه 50 تا 50 تایی تعریف نمیشه اونی که میخوای همه جارو بزن به ترتیب کیفیت دانشگاه ها !
اگه نمیدونی هم که نظری ندارم چون درک نمیکنم این دسته رو ! :D

بالا