• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش گام به گام زیست

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
خب همونطور که دیدین که امسال زیست همه ی سوالاش مفهومی و ترکیبی بود
عمیق خوندن زیست مهمه
خیلی ها و حتی اونهایی که ادعا میکنند بهترین مشاور هستند تفاوت بین “مفهومی خواندن” و “عمیق خواندن” را بلد نیستند. بذارید با یک مثال از کتاب درسی موضوع رو بگم.

مثلا در فصل ۵ سال دوم در مورد حشرات میخوانیم که«سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد». خب بیایید با هم این قسمت از کتاب درسی را از لحاظ عمین خواندن بررسی کنیم. ببنید بچه ها دانش آموزان تجربی باید وقتی با چنین متن های پر ملاطی در کتاب درسی مواجه میشند باید خیلی عمین آن را مطالعه کنند.

حالا اینکه گفتم یعنی چه؟ ببنید در متن کتاب اشاره شده “تعدادی لوله درونی” یعنی دانش آموز دقیقا باید با تفکر طراح سوال به متن کتاب درسی نگاه کند.ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “درونی” واژه “بیرونی” را قرار دهد بنابراین کسی که متن را به دقت نخوانده در چنین تله هایی خواهد افتاد.یا مثلا گفته لوله ها….دقت کنید حتی شما باید دقیقا به این “ها” نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح بیاید و به جای “لوله ها” بگوید “یک لوله درونی”. شاید در ابتدا برای شما این روند مسخره و یا حتی خسته کننده باشد.اما شما اگر میخواهید نتیجه بگیرید باید چنین دید را نسبت به درس زیست شناسی به یک روند تبدیل کنید. همچنین در عبارت بالا توجه به واژه های “نای” – “در سراسر بدن” – “به طور مستقیم” و نیز “بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد” بسیار بسیار مهم هست.

شما میتوانید در هنگام مطالعه با استفاده از خودکار های رنگی گوناگونی آنها را مشخص کنید. مثلا برای قید ها رنگ قرمز برای شکل ها و زیر نویس های آنها رنگ سبز و برای متن کتاب درسی و توجه به واژه های اینچنینی نیز رنگ صورتی را انتخاب کرده و هایلایت نمایید. حال شما با انجام این مرحه اصل اول را رعایت کرده اید. اصل دوم مفهومی خواندن.

خب حالا مفهومی خوندن زیست یعنی چه؟
شاید طراح سوال بیاد و در رابطه با این مطلب تستی طراحی کنه که یکی از گزینه هاش این باشه: در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن رو به ماهیچه های عقبی میرساند. کسی که عمیقا درس رو خونده باشه متوجه میشه که این گزینه غلطی است. چرا که گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل میکند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد بنابراین…. شما با اجرای این مرحه اصل دوم را نیز پشت سر گذاشته اید.
حالا میرسیم به اصل سوم. اصل سوم ترکیبی خواندن است.
ترکیبی خواندن زیست
شما که واژه “حشرات” را شنیده اید باید تمامی نکات ترکیبی اون رو هم کار کنید اععم از:داشتن گردش خون باز +فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین+دفع اوریک اسید و…..با رعایت این سه اصل و البته مرور های متوالی میتوان یک صدر فوق العاده بالا کسب کرد. مثال خودم که زیست ۹۲ را ۸۰ درصد زدم. و این یک درصد خیلی خوب برای دانش آموز تجربی است.شما هم میتونید.و دیگر اینکه اصلا و ابدا در مطالعه زیست زیاده روی نکنید.یعنی کم نیستند دانش آموزانی که وقت ریاضی و فیزیک و عربیشون را میذارند روی زیست و این یک اشتباه محض است./////

پارسال و سال قبل تر با بچه ها ۲تا درس از زیست رو با تمام نکاتش به صورت جزوه اماده کرده بودیم
دارم سعی میکنم بقیه درسارم خودم اماده کنم و اینجا بذارم
امیدوارم به دردتون بخوره

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine
پاسخ : آموزش گام به گام زیست

اینم. خیلی خوبه
به نقل از نـِــگـیــنــــِ - راز :
فکر نمیکنم به یادآوری دوستان عزیزم نیازی باشه...اما دوستان رشته تجربی خودتون خوب میدونید که درس زیست شناسی در کنکور با ضریب بالایی که به خودش اختصاص داده یکی از موثرترین و اصلی ترین درسها برای کسب رتبه محسوب میشه ...خوندنش اونقدرها هم که خیلیا بزرگش میکنن و میگن سخت نیست ...فقط باید بدونید توی درس زیست چه جوری باید زیست خوند....خب شما هم تا میتونید باید انرژی زیادی روش بزارید و بهش اهمیت خاصی بدید تا توی یه برهه زمانی که چندین بار خوندینش و توی تست زدن زیست افتادین رو غلطک دیگه خیالتون بابت زیست راحت بشه ...
(توضیحات زیاده ، اما بهتون پیشنهاد میکنم همشو بخونید ...تمام این مطالب برای کمک به شما گفته شده)

که اول یه توضیحی کلی درباره سوالات زیست کنکور بدم که بخش هاییش هم از صحبت های یکی از معلمان بزرگوار زیست شناسیه ، بعد بریم سراغ خوندن زیست و بعد هم توضیحی درباره فصول مختلف ...(راستی برای راحتی کار ِ شما ، اسم کتاب هایی که واسه زیست پیشنهاد کردم رو به صورت رنگ آبی در آوردم )

تعداد و زمان سوالات در کنکور
در کنکور ، شما موظف به پاسخگویی به 50 سوال زیست شناسی در مدت زمان 36 دقیقه هستید .(هر تست=حدود 43 ثانیه)
از کتاب سال دوم حدودا 11 تا 14 تست ، از کتاب سال سوم حدودا 18 تا 20 تست ، از کتاب پیش 1(فصل 1تا5) حدود 5 تا 7 تست و کتاب پیش2(فصل6 تا11)حدود 12 تا 14 تست می آید که البته همگی میدونید که بسیاری از تست ها ترکیبی هستند .

اهمیت فصل های مختلف
خب همونطور که میدونید روال کنکور همیشه ثابت نیست ولی خب بعضی از فصل ها از اهمیت ویژه و بیشتری برخوردارند :
سال دوم ...>فصول 6-4-8-3( از راست به چپ به ترتیب اهمیت)
سال سوم..>فصول 8-9-1-2-3-4-11
سال پیش...>فصول 5-8-9-10-11

نحوه و ساعت مطالعه در طول سال
در هر هفته شما حداقل باید 12-13 ساعت زیست بخونید ...که حداقل باید 60-70 درصد ِ این زمان به دروس پایه(سال دوم و سوم) اختصاص پیدا کنه ...توصیه ای که به شما دوستان عزیز دارم اینه که بعضی از فصول اگه با هم خوانده بشن یا با هم دوره بشن توی ذهن بیشتر تثبیت میشن ...
به این فصول توی مباحث مختلف یه نگاهی بندازیم :
1)مبحث زیست مولکولی ---->فصول 1و2 دوم - 5 سوم - 1و2 پیش
2)مبحث ژنتیک ----->فصول 6و7و8 سوم - 5 پیش<-----کتاب پیشنهادی : کتاب ژنتیک تخته سیاه + ژنتیک جمعیت خیلی سبز
3)مبحث گیاهی ---->فصول 3 دوم - بخش انتهایی 6 دوم - 9و10 سوم<----کتاب پیشنهادی : کتاب زیست شناسی گیاهی تخته سیاه
4)مبحث دستگاه های بدن ----->فصول 4و5و6و7و8 دوم - 1و2و3و4و11 سوم
5)مبحث متابولیسم ----->فصل 8 پیش
6)مبحث چرخه ها ---->فصول 9و10و11 پیش - 9 سوم
و7) مباحث پراکنده و متفرقه ---->فصول 3و4و6و7 پیش
اون چند تا کتابایی که جلوی هر مبحث پیشنهاد دادم واسه اینه که الان معمولا همه بچه ها واسه این مباحث به اون کتابا مراجعه میکنن و وجودشون الزامیه ...اما خب برای زیست ،تست هم باید بزنین ...من اولا بهتون توصیه میکنم که بانک تست دکتر آرامفر رو حتما حتما بزنید(ضرر نمیکنید) ...کتاب های دیگه هم خب خیلی سبز،همگامان و 8000 تست گاج هست ..من پیشنهاد میکنم همه رو داشته باشید و اگه وقت میکنید همه رو بزنید ...اما ملاک رو این بزارید که هر فصل رو که خوندید ، بعد برید سراغ این کتابا و ببینید تستای اون فصل از توی کدوم کتابو بزنید براتون مفید تره و تستهاش بهتره ..مثلا از نظر من فصل 1و2 پیش واسه همگامان بهتر از خیلی سبزه ...یا فصل 3و4 پیش خیلی سبز بهتره ...البته این فقط پیشنهاد بنده ی حقیر است،انتخاب با شماست دوست عزیز ( [-(راستی اکیدا توصیه مینماییم که به سمت کتاب گربه نروید ...این کتاب شامل تعداد بسیار زیادی غلط است که شما را اذیت و گیج مینماید [-()

زیست...>حفظی یا مفهومی؟چطور بخونیم ؟
زیست شناسی تنها کتابیه که به جرئت میشه روش قسم داد که باید کتاب هاشو جوید=خورد(به معنای واقعی)...باید اینقدر بخونید که وقتی بعد عید اسم فصل 9 پیش به گوشتون رسید ...قیافتون از اینکه اینقد خوندینش اینجوری بشه .....> :-& :-&
قبل از این که هر صفحه از هر فصلی رو شروع به خوندن کنید ، اول چند لحظه به اشکال ِ اون صفحه از نظر زیرنویس و نامگذاری دقت کنین( به عبارتی توی ذهنتون scan کنید) و بعد شروع به خوندن ِ اون صفحه کنید ، میدونید چرا ؟چون بعضیامون عادت داریم متنو میخونیم بعد هی میریم بالا پایین تا عکسه رو ببینیم ...دوباره متنو میخونیم ...بعد دوباره به دنبال عکس ..خب مگه مجبوری؟؟؟ :D
قبل از مسلط شدن روی تمامی قسمتهای کتاب درسی(از متن گرفته ...پاورقی ها...شکل ها و عکس ها و زیرنویس هاشون ....حتی جدول ها که ازشون قرار به سوال اومدن نیست ...تا قیدهایی از قبیل اغلب و برخی و بعضی که توی متن درس هستن و تازگیا تو کنکور مد شدن)به هیچ عنوان سراغ مطالب اضافه و تست و جزوه معلما و حتی تاکید میکنم سراغ کتاب کار دکتر آرامفر نرید(کسانی که کلاس میرن باهاشون) ....اول ِ اول ِ اول باید کتاب بخونید ...بعد برید سراغ جزوه ها و مطالب اضافی و ...
موقع خوندن بخش های مختلف پیشنهاد میکنم برای این که کار ِتون توی قسمت قیدها(اغلب و برخی و ...)برای آینده هم راحت تر بشه ، یه دفترچه کنارتون بذارید و هر فصل به فصل که میخونید توی دفترچه اتون قید های اون فصل رو وارد کنید ...به عنوان مثال :
{ فصل 1 دوم :
بسیاری از مولکول های زیستی نسبت به مولکول های غیر زیستی بسیار بزرگ اند و درشت مولکول نامیده می شوند
یا بسیاری از آنزیم ها در دما بالاتر از 45 درجه غیر فعال می شوند ...}
برای این کار هم توصیه میکنم برای اولین بار که دارید یک بار به طور کامل کتاب های دوم و سوم و پیش دانشگاهی رو میخونید ، سراغ کتاب زیست شناسی زیر ذره بین دکتر آرامفر نرید ...بذارید اولین بار با اون دفترچه ای که خودتون میسازید واسه قید ها برید جلو تا فصل فصل که تو ذهنتون جا افتاد ، بعد برید سراغ اون کتاب که قید قید رفته جلو ....
آخر هر فصل که خوندین پیشنهاد میکنم برای این که یه دوره ای روی تعاریفی که توی اون فصل ارائه شده بود بکنید از کتاب لغت نامه ی زیست شناسی دکتر آرامفر(از چاپ دهم یا دهم به بعدش) استفاده کنید ..تاکید کردم چاپ چندم باشه چون توی این چاپ هاش انتهای کتاب یه قسمت جدید اضافه کرده به نام ِ شما اشتباه نکنید که قسمت قسمت داره و مثلا اومده توی هر قسمت کلماتی که شبیه هم هستند و امکان اشتباه کردن و قاطی کردنشون هست رو کنار هم تعریف کرده مثلا (فیبر ، فیبرین ، فیبریل)یا( کراتین ، کوتین ، کینین ،کراتینین) ....چون مثلا یه بار سوال کنکور بوده که گزینه هاش (کراتین ، کوتین ، کیتین ، کراتینین ) بوده ...این قسمت کتاب امکان اشتباه کردنتو تو این جور سوالا از بین میبره ...

خب بزارید یه نگاه کلی هم روی همون 7 تا مبحثی که گفتیم بندازیم که دیگه داریم زیادی حرف میزنیم و میدونم خسته شدید ، خب من چیکار کنم :-?? :D:

1)مبحث زیست مولکولی ---->فصول 1و2 دوم - 5 سوم - 1و2 پیش :
این فصل ها بیشتر حفظی هستن ، توی فصل 1 سال دوم برای مولکول های زیستی(که شامل کربوهیدرات ها ، لیپیدها ، پروتئین ها و اسید نوکلئیک ها هستن) یه چارت درست کنین-انواع پروتئین ها که 7 دسته اند با مثال هاشون خوب یاد بگیرید - آنزیم های درون و برون سلولی رو خوب بشناسید(مثلا بدونید که کاتالاز درون سلولی و آنزیم هایی مثل آنزیم های گوارشی برون سلولی اند)/
توی فصل 2 سال دوم یه چارت واسه خودتون از اندامک ها و کار هاشون درست کنین - توی این فصل یه خلاصه نویسی هم از اندازه باکتری ها،کوچترین و دراز ترین سلولهای طبیعت داشته باشین - توی قسمت اندامک ها اونایی که پیوستگی و مجاورت و گستردگی دارن رو هم خوب یاد بگیرید(که مثلا غشا هسته و شبکه صاف و زبر پیوستگی داره - یا پراکسی زوم مجاور شبکه صاف هست - شبکه صاف گسترده ای توی کبد داریم)/
توی 5فصل 5 سوم که دانشمندا رو با کاری که کرده بودن رو خوب یاد بگیرید(مثلا خوب بدونید که کی از هسته سلول ماده ای استخراج کرد که خاصیت اسیدی داشت----->فردریک میشر) - توی این فصل توی DNA ی خطی و DNA ی حلقوی باید خوب بدونید چه جوری از روی تعداد نوکلئوتید ها تعداد پوند های قند-فسفات یا پیوند فسفو دی استر رو میشه حساب کرد - بازهای پورین و پیریمیدین رو خوب بشناسید و پیشنهاد میکنم برای بهتر یاد گرفتنشون بیشتر بدانید ِ اون بازهای آلی رو هم یاد بگیرید - توی همانند سازی DNA آنزیم های مختلف رو که شرکت دارن با وظیفه ای که دارن هم خوب یاد بگیرید - (راستی قسمت انتهایی کتاب ژنتیک تخته سیاه یه قسمت راجع به DNA و مسائل مرتبط به آن داره ، پیشنهاد میکنم با این فصل که دارین میخونین اونم بخونید)/
توی فصل 1 پیش رمز خیلی از کدون ها رو باید خوب بدونید(مثلا کدون آغاز-کدون های پایان-کدون آمینواسید سیستئین-کدون آمینواسید لوسین-کدون آمینو اسید فنیل آلانین)-واو به واو ِ مراحل و اتفاقاتی که توی ترجمه و رونوسی می افته رو بلد باشین - اون شکل ساختار پرمانندی که RNA ها درستش کردنو خوب تحلیل کنین(جهت رونویسی-تعداد ِ مونومر هاش)-بدونید که هر سنتز یا رونویسی بر عهده ی کیه(مثلا سنتز ِ ژن ِ RNA پلیمراز ِ 2 بر عهده ی DNA پلیمرازه یا رونویسی ِ ژن انسولین بر عهده RNA پلیمراز ِ 2 هست (قاطی نکنید ،ل ِ م ِ شو بلد باشید دیگه حله)/
توی فصل 2 پیش هم مراحل مهندسی ژنتیک رو باید خوب بلد باشید و این که توی هر مرحله کدوم پیوند ها شکسته یا تشکیل میشن - کاربرد های مهندسی ژنتیک توی پزشکی و کشاورزی و دامپروری و توالی یابی هم مهمه /

2)مبحث ژنتیک ----->فصول 6و7و8 سوم - 5 پیش :
توی فصل 6و7 سوم اول از همه باید مراحل و اتفاقاتی که توی هر محله توی تقسیم میوز و میتوز می افته رو خوب بلد باشید -مراحل چرخه سلولی هم همینطور -تعداد کروموزم های جانوران مختلف رو بلد باشید(یه نگاهی هم به اون جدوله که توش تعداد کروموزم های جانورای مختلف رو گفته بندازید) - توی میوز ِ جانوارن نر و ماده باید بلد باشین مثلا اسپرم تمایز نیافته یا نخستین گویچه قطبی چند تا DNA و چند تا رشته پلی نوکلئوتیدی و چند تا کروموزوم دارن(اینا رو خوب بلد باشین -سوال تو آزمونا زیاد میاد ازشون)/
توی فصل 8 سوم که کاملا پیشنهاد میکنم از روی ژنتیک تخته سیاه بخونید تا خوب یاد بگیرید (و بعدش یه نگاهی به کتاب بندازید -فقط انتهای بخش 8 به اسم رابطه های غالب و مغلوبی مربوط به همه الل ها نیست رو خوب حفظ کنید - همچنین بیماری های وراثتی انسان رو که بعضی هاشو توضیح داده مثل تالاسمی و هموفیلی و ... خوب ویژگی هاشونو یاد بگیرید/
توی فصل 5 پیش که در حقیقت ژنتیک جمعیته اول تعاریف کتاب(مثل شارش ژن و آمیزش غیر تصادفی ، درون آمیزی و ...) و تاثیری که روی فراوانی الل ها و اندازه جمعیت میزارن رو یاد بگیرید - بعد باید یاد بگیرید سوالای ژنتیک جمعیت رو چه جوری باید حل کنید از کتاب ژنتیک خیلی سبز استفاده کنید ، کمکتون میکنه - مبحث کراسینگ اور و تاثیری که روی تعداد و نوع گامت ها هم میزاره خیلی خیلی مهمه - انواع جدایی ها رو هم باید خوب بلد باشید /

3)مبحث گیاهی ---->فصول 3 دوم - بخش انتهایی 6 دوم - 9و10 سوم :
توی فصل 3 دوم که اوایلش انواع بافت ها و ماهیچه هاست باید خوب ویژگی هاشونو و جاهایی که توی بدن ازشون استفاده شده رو خوب بلد باشید(راستی شکل های بافت ها و ماهیچه های مختلف هم خیلی خیلی مهمه)-انتهای فصل 3 هم که گیاهیه ...اینجا باید ویژگی بافت های مختلف گیاهی(پارانشیم ، کلانشیم ، اسکرانشیم ) رو خوب بلد باشید - ساختار ریشه و ساقه یه گیاه علفی رو خوب واسه خودتون تجزیه و تحلیل کنید(یه عنوان مثال آوند چوبی و آبکشاشون چه طوری قرار گرفته اند ) - بعد از اینکه کتاب رو خوب خوندید برید سراغ گیاهی تخته سیاه
انتهای فصل 6 هم خیلی خوب روش وقت بذارید تا خوب یاد بگیرید /
فصل های 9و 10 سوم هم که چرخه هاست ، اول کتابو بخونید بعد برید سراغ کتاب گیاهی تخته سیاه تا کامل ِ کامل یاد بگیرید /

4)مبحث دستگاه های بدن ----->فصول 4و5و6و7و8 دوم - 1و2و3و4و11 سوم :
این فصل ها خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی :-\ به معنای واقعی مهم هستند - پس خوب ِخوب سعی کنید یاد بگیرینشون .
فصل 4 دوم که بدونید انواع جانوران چه نوع گوارشی دارن(درون یا برون سلولی)-وظیفه ی هر بخش لوله گوارش رو بدونید و اتفاقاتی که توی هر بخش از لوله گوارش وقتی غذا میخوریم می افته - توی کرم و ملخ و گنجشک هم ترتیب بخش های گوارشی و وظیفه ی هر قسمت رو خوب بلد باشید - راستی طریقه ی جذب انواع مواد رو هم خوب بدونید که مثلا جذب اغلب قندهای ساده با انتقال فعال و با جذب سدیم هست/
فصل 5 دوم ویژگی های دستگاه تنفس پرندگان رو بلد باشید - انواع تنفس رو توی جانوارن مختلف رو بلد باشید (حتی شکل هاشون رو هم بخورید- شکل های انواع تنفس خیلی خیلی خیلی مهمه)- بدونید که توی دم و بازدم توی بدن ما چه اتفاقاتی برای پرده دیافراگم و دنده ها و جناغ می افته - انواع هوا ها رو بلد باشید (تعاریفشون خیلی مهمه ) - کارایی که هموگلوبین توی انتقال CO2 و O2 رو انجام میده مهمه (درصد هایی هم که بیان شدن مهمن) /
من راجع به فصل 6 دوم هیچی نمیگم ...فقط اینو میگم که خوب بجوینش .... ;))
توی فصل 7 دوم باید بدونید هر جانوری کدوم ماده رو دفع میکنه - میزان سمیت و میزان انرژی لازم برای دفع و میزان پیچیدگی فرمولشون رو هم بدونید که مثلا برای آمونیاک میزان سمیت بیشترینه و میزان انرژی لازم و پیچیدگی فرمولش کمترینه - شکل کلیه و این که توی هر قسمتش کدوم مواد انتقال فعال دارن یا غیر فعال و ... رو هم خوب یاد بگیرید /
توی فصل 8 دوم هم ساختار ِ بال یک پرنده خیلی مهمه(امسال سوال کنکور گفته بود بالک جزو کدوم بخشه باله ) - باله های مختلف ماهی هم مهمه - ساختار ماهیچه های آدمی رو خوب یاد بگیرید - بعضی از ماهیچه رو باید بدونید کجای بدن قرار گرفته (مثلا دلتایی،خیاطه،پشتی بزرگ ،مورب خارجی و داخلی ، چهار سر ران،سه سر بازو ، و اونایی که مهمه) - انواع حرکت گیاهان هم مهمه/
فصول 1و2و3و4و11 سوم هم به همین طریق مهمن ... /

5)مبحث متابولیسم ----->فصل 8 پیش :
این فصل هم مثل فصل 6 دوم نیاز به توضیح نیست ....خوب ِ خوب باید یاد بگیرینش /

6)مبحث چرخه ها ---->فصول 9و10و11 پیش - 9 سوم :
توی فصول 9و 10 و11 پیش که هم مهمن و هم حفظی زیاد دارن باید واو به واو بلد باشین(چون قید هم زیاد داره) و از طرفی روشون زیاد وقت بذارید تا تو ذهنتون خوب تثبیت شه /

و7) مباحث پراکنده و متفرقه ---->فصول 3و4و6و7 پیش :
تعداد ِ زیادی از این فصلا تو کنکور سوال نمیاد ...اما سعی کنید که خوب حفظشون کنید ...چون اغلب حفظی هستند ... /

...زیاد حرف زدم شما به بزرگیتون ببخشید ، ولی فکر کنم تمام چیزایی که باید گفته میشد رو گفته باشم...
...امیدوارم که این مطالب گفته شده حتی 1 درصد هم تونسته باشه کمکتون کنه ...

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

اینم جزوه گردش مواد پارساله
http://s1.picofile.com/file/7888311612/%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4_%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF.zip.html

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

اولین قدم برای کسب درصد مطلوب در این درس اینه که جایگاه خودتون را بشناسید،به آمار زیر که توسط کانون قلم چی منتشر شده توجه کنید:

دانش‌آموزان سال گذشته ی کانون که در کنکور ۹۲ شرکت کردند با میانگین تراز ۵۰۰۰ در کانون ، در کنکور زیست را حول و حوش ۲۰ درصد زدند.(۲ سوال از۱۰سوال)،میانگین تراز ۵۵۰۰ درس زیست را ۴۰ درصد زدند (۴ سوال از۱۰سوال)،میانگین تراز ۶۰۰۰در کنکور ۶۰ درصد زیست زده‌اند(۶ سوال از۱۰سوال) و میانگین تراز ۷۰۰۰ در کنکور ۷۰ درصد زیست زده‌اند(۷سوال از۱۰سوال).
اگه کانونی هستین این آمارها خیلی به کارتون میاد.
پس اولین قدم اینه که تراز مطلوب خود را بشناسید و برای رسیدن به آن تراز هدف گذاری کنید.

تنظیم ساعت مطاالعه زیست
قدم دوم برای موفقیت در زیست تنظیم ساعت مطالعه ی این درس است،ماهیت این درس نیاز به مرورهای متوالی دارد پس هر روز باید این درس را در برنامه ی مطالعاتی خود قرار دهید. من به شخصه سال کنکور یادم نمیاد روزی نبوده باشه که حداقل نیم ساعت زیست نخونده باشم! زیست مرور میخواد . بارها و بارها . ولی به این نکته هم توجه کنید مرور همراه با فهم مطالب!

روش تست زنی برای موفقیت در زیست
قدم سوم برای موفقیت زیست روش تست زنی است .توصیه من اینست که با روش جعبه لایتنر تست‌‌های هر فصل را کار کنید. مثلاً اگر امروز تست‌های پروتئین‌سازی را کار می کنید به فواصلی که در کار با جعبه لایتنر مشخص است،دوباره از این فصل تست بزنید. منظورم تست‌های آن فصل است نه تکرار مجدد تست‌هایی که قبلاً زده‌اید. ببینین رندومی تست بزنین. مثلا درس ۱ ۲۷۰تا تست داره. شما ۳تا ۹۰تا بزنین. امروز ۱ ۳ ۶ ۹ ۱۲ … پس فردا ۲ ۴ ۷ ۱۰… اینجوری بارها و بارها زیست رو مرور کردین!
موفقیت در زیست
با انجام سه قدم بالا ممکن است هم چنان به درصد مطلوب نرسیده باشید اگر به چنین مشکلی برخوردید مطمئن باشید دلیل آن عدم یادگیری مفهومی مطالب کتاب درسی است. برای یادگیری مفهومی کتاب درسی بهتر است هر مطلبی را که می خوانید به طرح سوال و تست از آن مطلب برای خود نمایید.راجبه خط به خط کتاب فکر کنید. مثلا میخونین آلبومین پروتئین ، بگین چه خوبریا، پس پیوند دی پپتید داره، از اسید آمینه تشکیل شده، تو شبکه آندوپلاسمی ساخته شده. اینجوری زیست بخونین! بفهمین . ربط بدین.
در گام آخر مواظب تعداد سوال های شک دار و اشتباهی که سر جلسه ی آزمون می زنید باشید . این مهم برمی گردد به همان گام اول یعنی با برنامه سر جلسه ی آزمون حاضر شوید و برای خود مشخص نمایید که از هر ۱۰ سوال به چند سوال باید جواب دهید و به دلیل این که زیاد این درس را می خوانید انتظار نداشته باشید که باید قادر به پاسخ گویی به همه سوال ها باشید بلکه در حد تراز مناسب خود باید به سوال ها پاسخ دهید.

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

با خوندن فصل هفتم زیست پیش،با اکثر اسامی دانشمندان آشنا هستیم. میخوام لیست کاملی رو از دانشمندان سه کتاب دوم سوم و پیش دانشگاهی بذارم که تقریبا 45 مورد هست!

حتما میدونین که سال های اخیر این اسامی خیلی مهم شده و 3سال هست که توی کنکور از این اسامی سوال میاد.2سوال در کنکور88، 2سوال در کنکور89 و 1سوال در کنکور90 از دانشمندان مطرح شده بود.

اول خواستم همه چیز راجع به دانشمندان رو بنویسم(اسامی،جاندار یا چیزی که مورد مطالعه قرار دادن،هدف از مطالعه آن،شرح آزمایش یا تحقیق و در آخر هم نتیجه تحقیق) ولی فکر کردم لقمه آماده خیلی به درد نمیخوره!!برای همین نام دانشمندان رو به صورت تصادفی و نه به ترتیب کتابها و فصول،میذارم و ازتون میخوام برید و اطلاعات مربوط به هر دانشمند رو پیدا کنین و برای خودتون فیش برداری داشته باشین.اینجوری هم یه مروری روی کتابها صورت میگیره و هم مطالب استخراج شده توسط خودتون بهتر توی ذهنتون میمونه. پس اکیدا توصیه میکنم این کار رو انجام بدین و سهل انگاری نفرمایین!

1- فریتز ونت

2- دیوید لاک

3- هوگو دووری

4- سچ و آلتمن(کم اهمیت)

5- موریس ویلکینز و روزالین فرانکلین

6- کارل لینه(کم اهمیت)

7- استانلی کوهن و هربرت بایر

8- کامیلو گلژی(کم اهمیت)

9- چارلز داروین

10- استانلی پروزینر

11- اسوالد ایوری

12- پیتر و رزماری گرانت

13- رابرت پاین

14- ارنست مونش

15- جورج بیدل و ادوارد تیتوم

16- کنراد لورنز

17- رجینالد پانت(کم اهمیت)

18- گریگور یوهان مندل

19- جاناتان لوزوس

20- گوس

21- واتسون و کریک

22- ایوان پاولوف

23- یان ویلموت

24-ارنست مایر(کم اهمیت)

25- اسکینر

26- فریدریک میشر

27- استانلی میلر

28- رابرت مک آرتور

29- ژاکوب و مونو

30- فریدریک گریفیت

31- چارلز لیل

32- آرچیبلد گرو

33- آلفرد راسل والاس(کم اهمیت)

34- ژوزف کانل

35- اروین چارگف

36- دیوید تیلمن

37- وندل استانلی

38- نایت

39- توماس مالتوس(کم اهمیت)

40- الکساندر فلمینگ

41- چارلز داروین و فرانسیس داروین

42- مارشال نیرنبرگ

43- هاردی و واینبرگ(کم اهمیت) (دقت کردین چقدر نیرنبرگ و واینبرگ شبیه هم هستن؟؟تازه اگه انفصال گوتنبرگ رو هم از زمین شناسی بیاریم دیگه...)

44- جان لامارک

فکر نکنم دیگه دانشمندی غیر از اینها باشه البته "ویلیام دیلگر" که تو فصل رفتار شناسی روی مرغ عشقها مطالعه کرده بود امسال حذف شد برا همین نیاوردمش.چندتا رو که ذکر کردم کم اهمیت از این جهت هست که خیلی نمیشه سوال سخت ازشون در آورد یا کار خاصی نکردن مثلا همه دیگه تعادل هاردی و واینبرگ به گوششون خورده!!حتما دقت کردین چارلز داورین 2بار تکرار شد دلیلش اینه که توی کتاب سوم یه تحقیقی کرده و توی پیش دانشگاهی هم در فصل های 4 و7 ازش تحقیق و نظریه داریم.

اگه دیدین دانشمند اصلا براتون آشنا نیست برا اینه که چندتاشون توی فصل9 پیش هستن و اگه دیگه خیلی گشتین ولی دانشمند رو پیدا نکردین بگین تا آدرس بدم

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

خب از کتاب دوم شروع کنیم:

دو فصل اول زیست شناسی و آزمایشگاه1 که توی دوم دبیرستان میخونیمش یه جورایی مقدمه و پایه قسمتها و فصول بعدی هستن،پس گرچه شاید توی کنکورمستقیما از این فصول سوال مطرح نشه ولی واقعا باید به مطالبشون مسلط باشین!

فصل سوم زیست1 خیلی مهمه!از طرفی مثل فصول اول و دوم مفاهیم پایه ای در این فصل وجود داره و هم مستقیما ازش توی کنکور سوال میاد،اونهم چه سوالایی!!در این فصل معمولا یه سوال از بافت جانوری و یه سوال هم از بافت گیاهی پای ثابت سوالای کنکور هست!

فصل چهارم و پنجم به نسبت فصول آسان و قابل فهم هستن که بعضی سالها خیلی مهم میشن و ازشون سوالای جالبی طراحی میشه.پس باید جدی شون گرفت

فصل ششم سال دوم یکی از مهم ترین و پرسوال ترین فصول زیست هست که به گردش مواد میپردازه!معمولا سوالی از گردش خون در جانوران مختلف،سوالی از قسمت قلب،سوالی از قسمت رگها،خون و لنف و سوالی از گردش مواد گیاهان داریم!این فصل رو خیلی باید خوب بخونین

فصل هفتم و هشتم هم اهمیت کمی ندارن!دو فصل بسیار بسیار آسان و درصد بیار که هرکس نخونه واقعا ضرر کرده!!چند سالی میشد که از شکل صفحه105 فصل هفتم سوالی توی کنکور بود!و مثلا توی کنکور90 سوالات بسیار آسونی از فصل8 مطرح شد.پس از این دو فصل هم غافل نباشین

می رسیم به سال سوم:به به!به نظر من شیرین ترین فصول توی این کتاب قرار داره

فصول اول و دوم فصول مهمی هستن که میشه ازشون سوالای ترکیبی خوبی رو استخراج کرد.با کمی تست زدن تسلط خوبی به مطالب این دو فصل پیدا می کنین.

فصول سوم و چهارم کتاب باز مطالب خیلی آسونی داره و حتما باید بخونین این دو فصل رو!از فصل سوم شکل هارو خوب تو ذهن داشته باشین!از فصل چهارم اسامی غدد و هورمونها رو حتما به خاطر بسپارین البته اصلا کار سختی نیست!

از فصل پنجم تاریخچه و بهتر بگم مقدمه ژنتیک شروع میشه!مطالب شیرین این فصل رو اصلا نمیشه نخوند!باز هم بگم شاید بعضی سالها از این فصل سوالی نیاد اما خوندنش 2تا فایده داره:یکی این که اگه سوال بیاد حتما خواهید زد و از طرفی ندانستن مطالب این فصل مشکل بزرگی خواهد شد در فصول بعدی!از فصل6 بگیرین تا ژنتیک مندلی و بعد توی پیش دانشگاهی فصل اول و تا بره تا ژنتیک جمعیت!پس خوب بخونینش!اگه هم خوب نخونین خودتون ضرر کردین چون میاین ان شاءالله دانشگاه توی درس بیولوژی مولکولی همه مطالب این فصل تکرار میشه و اونجا دیگه حتما باید یادش بگیرین!!

فصل ششم و هفتم سال سوم هم یه مقدار مفاهیم بنیادی داره و البته سوالای مهم و مفهومی ای از این فصول توی کنکور مطرح میشه!مراحل و وقایع تقسیم هارو حتما خوب خوب یاد بگیرین!

فصل هشتم یعنی ژنتیک مندلی باز یکی از پرسوال ترین فصول زیست محسوب میشه!چیه؟؟چرا اخم کردین؟سخته؟؟!!نه بابا بیخیال!باور کنین یکم روش وقت بذارین و الکی سراغ فرمولهای پیچیده و ناکارآمد یعضی کتابهای بازار نرین میشه آسون ترین و شیرین ترین فصل براتون!به نظر من اصلا این فصل رو حذف نکنین و حتما بخونینش!سوالاتش رو هم صد در صد تو کنکور میزنین!

فصول نهم و دهم راجع به زیست گیاهی هستن!شاید اولش مثل من ازشون خوشتون نیاد و مطالب به نظرتون یکم گنگ و نامفهوم باشه ولی وقتی مرور کنین و سوالات کنکور رو ببینین متوجه میشین که خیلی فصول خوب و جذابی هستن.از این دوتا فصل هم سوالات زیادی مطرح میشه که به خوندنش می ارزه!هورمون های گیاهی فصل دهم حتما توی کنکور سوال خواهد بود!لااقل این چند سال که بوده!

فصل آخر زیست شناسی و آزمایشگاه2 فصل مهم و تقریبا پر سوال در کنکور هست!میتونین راحت تستهاشو بزنین اگه از خودتون بی علاقه گی نشون ندین!خصوصا بروبچ پزشکی واقعا باید این فصل رو دوست داشته باشن چون توی درس ها از بافت شناسی گرفته تا جنین شناسی و ...و تا برسه به ترم های بعد، کامل مباحث این فصل همراهشون هست و اونهارو به صورت جامع تر میخونن .

رسیدیم به کتاب سال چهارم یا پیش دانشگاهی

فصل اول این کتاب خیلی خیلی مهمه و از نظر طرح سوال ترکیبی با فصول دیگه به جرات میتونم بگم مقام اول رو داره!علاوه بر سوالات ترکیبی،سوالات خاص همین فصل رو هم توی کنکور شاهد هستیم و سال به سال هم داره مفهومی تر میشه!مباحث رونویسی و ترجمه و بیان ژن رو خوب مسلط باشین!

فصل دوم هم به نوبه خودش فصل مهمی هست و خیلی هم جذابه!خصوصا برای علاقه مندان به علم ژنتیک و فعالیت های این چنینی!مطالب ساده این فصل رو میشه با اندکی حوصله یاد گرفت و کامل مسلط شد.

فصول سوم و چهارم رو یه مقدار کم تر دوست داشتم و دوستان هم اکثرا بی علاقه هستن.احتمال طرح سوال از این فصول خیلی کمه ولی چند ساله که بهش بی توجهی شده و شاید امسال ازش سوال بیاد!به نظر من بخونین!و باز همون داستان تکراری!!توی فصل چهارم نظریه انتخاب طبیعی رو میخونیم و این دیگه باهامون هست تا فصل پنج و بعدش فصل ششم و تا فصل هفتم هم حرفش کشیده میشه!

ژنتیک جمعیت فصل پنجم زیست پیش معجونی از مطالب خواندنی و حل کردنی!!در سال های اخیر بیشتر رویکرد خواندنی و مفهومی به خودش گرفته و نهایت دقت و ذکاوت داوطلب رو میطلبه!مسائل ژن خود ناسازگار،نوترکیبی و کراسینگ آور،درون آمیزی و... مهم هستن!همینطور انواع گونه زایی و مثالهاش،انواع انتخاب طبیعی و مثال هاش و شکل های این فصل!تا جایی که از تعداد انگشت پای اسب این فصل هم توی کنکور90 سوال مطرح شد!شما خودت دیگه اهمیت این فصل رو دریاب!همه چیز رو که من نباید بگم جوون!!

فصول ششم و هفتم رو میشه فصول دانشمندان نامید!نصف اسامی دانشمندانی که توی کتابها باهاشون سر و کار داریم رو توی این فصل ها پیدا میکنیم!واقعا این دو فصل ساده و راحت هستن و در سال های اخیر توجه بیشتری بهشون شده!پس بخونین این دو فصل رو!

به به!عجب فصلی!فصل هشت!

اگه این فصل رو دوست ندارین آقا اصلا برین تغییر رشته بدین!چون چه دارو بخواین چه دندون و چه پزشکی مطالب این فصل رو تا صد درجه سخت تر توی درس بیوشیمی باید پاس کنین!

کجا؟؟....میرین تغییر رشته بدین؟؟!!حالا صبر کنین باهم کنار میایم یه جوری!چیز مشکلی نداره که!فقط یکم مفهومیه و باید دقت کرد!چرخه های مختلف و مراحلش رو خوب خوب یاد بگیرین!برای خودتون رمز گذاری کنین!این فصل خیلی راحت میشه!

مثلاFADH2اولین حرفشFهست که میتونیم باهاشfourیعنی4 رو بسازیم!حالا بگو تو کدوم مرحله چرخه کربس این ماده تولید میشه؟آفرین مرحله4!چه ترکیبی به چه ترکیبی تبدیل میشه؟4کربنه به 4کربنه

یا گیاهانCAMگیاهانی هستن که از اسمشون معلومه:فعالیت فتوسنتز شون کمه!یه بار دیگه کلمهCAM رو بخون؟آفرین:کم! حالابیا حرفهاشو جدا کنیمC یعنی کاکتوس،Aآناناس وMمیشه موز!اینها مثال هایی از این گیاهان هستن!و...

واقعا این فصل خیلی پر سواله!حذفش کنین شدیدا دلخور میشم!!

فصل نهم دهم و یازدهم هم از شیرین ترین مباحث هستن و در عین حال پر سوال!تا دلتون بخواد!این فصول رو هرچند بار که بخونین بازم کمه و بس نیست!!مطالب خواندنی زیاد هستن و به شدت هم فرار تشریف دارن!ولی آسونن!اسامی مختلف،چرخه ها و نکات حفظی رو خوب خوب بخونین!ان شاءالله تست های این فصول رو هم خواهید زد!

گوگولی مگولی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanehgan
شهر
kermanshah

soalaye zistimoono koja bporsim?

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

تاپیک سوألات و اشکالات رشته تجربی

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

+ درستون کجاست؟
- ژنتیک!

+ منظورم اینه که کدوم فصل کتاب؟

- فصل ۵

+ برو بابا فصل ۵ که ژنتیک نیست! اصل ژنتیک فصل ۸ ـه!

- . . . !

این مکالمه پایه ی اکثر مشلات دانش آموزان در بحث ژنتیکه!, دانش آموز سال سومی که با همکلاسی یا دوست بزرگتر از خودش صحبت میکنه و این حس بهش القا میشه که فصل ۵ اهمیت زیادی نداره و جزء ژنتیک حساب نمیشه و بنابراین توجه کمی به اون میکنه!

اول از همه باید اینو بدونید که مبحث ژنتیک با تمام مباحث زیست شناسی متفاوته, نه به خاطر سخت بودنش بلکه به خاطر مفهومی بودنش, اکثر دانش آموزا سر کلاس مدرسه مطالب ژنتیک رو مثل سایر مطالب زیست متوجه نمیشن و فقط نسبت ها و کسر ها و صفاتی رو میبینن که در هم ضرب و با هم جمع میشن و بنابراین سخت بودن این مطلب رو بهونه, و نخوندن و نزدن تست اون در کنکور رو توجیه میکنن!

ببینید, مطالب فصل پنج زیست ۲ پایه ی مطالب فصل های ۶ و ۷ و این دو فصل هم پایه ی مفهومیِ فصل ۸ (یعنی اصل ژنتیک!) هستن. اگر فصل ۵ (که اتفاقا برای اکثر دانش آموزا نچسب و بدون جذابیت ـه) رو مفهومی و خوب یاد نگیرید توی فصل های ۶ و ۷ لنگ میزنید و در پی اون در فصل ۸٫ به نظر من نقش ریاضیات توی ژنتیک انقدر کمه که میشه از اون چشم پوشی کرد! همه چیز به درک دانش آموز از مباحث پایه ی ژنتیک داره. دانش آموزی که میتوز و میوز رو درک کرده باشه (نه اینکه حفظ کرده باشه!) توی فصل ۸ نیازی به وقت تلف کردن و فکر کردن به مسائل گامتی نداره! من شخصا بیشترین مشکلم توی ژنتیک مسائل گامتی بود و هرکار میکردم نمیتونستم درک کاملی از اون داشته باشم, آخر سر ریشه ی این مشکل رو توی فصل ۷ و تقسیم میوز پیدا کردم! اگر واقعا بتونید درک کنید که جفت شدن تتراد ها در متافاز I به چه صورته و تتراد ها به چه شکل هایی ممکنه جفت بشن بار خودتونو بستید و نیاز خاصی به حفظ کردن فرمول های مختلف نخواهید داشت.

سایر مطالب هم به همین صورت هستن, دید شما به چگونگی به ارث رسیدن صفات وابسته به X در ملخ نر برمیگرده به درکی که از نحوه تعیین جنسیت جانداران مختلف در فصل ۶ پیدا کردید. باور کنید باقی مطالب ژنتیک بعد از درک مفهوم های دیگه چیز خاصی ندارن بجز حفظ و تمرین یه سری تشریفات!

Genetics 2

اگر در مباحث دیگه ی زیست شناسی سر کلاس جزوه بر نمیدارید, توی این مطلب حتما جزوه بنویسید. برداشت خودتون از حرف های معلم رو بنویسید و مسائلی که سر کلاس حل میکنه رو تماماً یادداشت کنید. اگر دیدید که مطالب رو سر کلاس متوجه نمیشید زانوی غم بغل نگیرید! همه مثل شما هستن! سعی کنید همه ی هوش و حواستون رو به معلم بسپرید که تا جای ممکن متوجه مطالب بشید, بعد از اون میتونید توی خونه از کتاب های آموزشی استفاده کنید که انواع و اقسام اونها در رنگ بندی ها و قیمت های مختلف موجود هستن!

کتاب های ژنتیک - ژنتیک را چگونه بخوانیم؟
سه تا کتاب خوب رو میتونم برای این مبحث پیشنهاد بدم. اول از همه “ژنتیک کنکور” نشر تخته سیاه؛ این کتاب نسبت به نمونه های مشابه خودش نسبتاً خلاصه تره و بیشتر برای کنکوری هایی که برای تموم کردن ژنتیک ضرب العجل دارن پیشنهادش میکنم. بعد از اون کتاب های “ژنتیک مندلی” از نشر خیلی سبز و “ژنتیک به زبان آدمیزاد” از نشر مهر و ماه رو شدیدا پیشنهاد میکنم. این دوتا کتاب تفاوت چندانی با هم ندارن (اگرچه شخصا ژنتیک به زبان آدمیزاد رو کامل تر میدونم [علیرغم اشتباهاتی که توش هست]) و برای خوندن هرکدوم باید وقت بیشتری صرف کنید. چرا که مباحث رو از پایه آموزش دادن و خوندن دقیق اونها زمان بر و البته بسیار مفیده!

و خب واضحه که خوندن این کتاب ها باید بعد از تسلط کامل بر مو به موی متن کتاب درسی باشه! خوندن اونها بدون خوندن کتاب درسی مثل بناکردن ساختمون روی آبه!

این نکته هم خیلی مهمه که تمرین مسائل ژنتیک مثل ریاضی و فیزیک نیست که با حل کردن یک سری تمرین روی اونها تسلط پیدا کنید و روال کلی کار رو برای باقی مسائل هم بتونید متوجه بشید و توی کنکور به سادگی به اون جواب بدید, چرا که تنوع مسائل ژنتیک بسیار زیاده و خلاقیت های خیلی زیادی توشون دیده میشه و بعد از اینکه روال کار دستتون اومد باید بازم تمرین کنید و تمرین کنید تا حل این مسائل بخشی از وجود شما بشه. اطلاع دارید که شما در کنکور با ۵۰ تست زیست شناسی و ۳۵ دقیقه وقت روبرو هستید! پس برای حل مسائل ژنتیک به اندازه ی مسائل فیزیک و ریاضی فرصت ندارید. تسلط بیشتر کلید موفیت شماست!

بنابراین نگاه خصمانه ی احتمالی خودتون رو ژنتیک رو کناب بذارید و از همین امروز شروع کنید به رفع پایه ایِ مشکلات خودتون در این مبحث.

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

یادم میاد دو سال پیش بود!موقعی که واسه کنکور داشتم میخوندم رسیدم به یه شکلی توی کتاب زیست شناسی سال سوم و مطلبی رو دیدم که با دانسته های قبلی ام جور درنمیومد!البته از این جور چیزها توی مقطع دبیرستان زیاده و واقعا هم اگه بخوایم به همشون گیر بدیم کار بیخودیه!ولی تا حد اعتدالش خوبه

داشتم میگفتم،رسیدم به شکلی که پایین دارین مشاهده میکنین!اون زمانها توی شکل قسمت قرمز رنگ رو نوشته بود "خون" و توی چاپ جدید شد "حفره"

با اطلاعات قبلی ام میدونستم که گردش خون انسان مثل سایر مهره داران از نوع بسته هست و خون از رگ ها به هیچ وجه خارج نمیشه!ولی تو شکل میدیدم که توی پرده مننز خون همینجوری واسه خودش وله!!برای همین یه فرضیه توی ذهنم بوجود اومد که شاید توی یه قسمتی از مغز گردش خون باز داریم!!

رفتم دنبالش و چندتا جا پرسیدم ولی هیچ جایی جواب درستی بهم ندادن!این علامت سوال توی ذهنم همینجوری مونده بود تا الان که توی آناتومی سر و گردن به چند و چونش پی بردم!

بهتر دیدم برای شما هم توضیح بدم،شاید سوال شما هم باشه:

%D9%85%D9%86%D9%86%DA%98.jpg

دوستای خوبم،حقیقت اینه که ما برای تخلیه خون مغز چندتا قسمت داریم که بهش میگیم سینوس!اینها توی قسمت های مختلف مغز وجود دارن و توی این قسمت ها به جای سیاهرگ ها خون منتقل میشه!و این قسمتی هم که توی این شکل دارین میبینین مقطع یکی از این سینوس هاست!

دقت کنین که کار این سینوس ها صرفا انتقال خونه و خون توی این سینوس ها اصلا تبادلی با سلول ها یا مایع میان بافتی انجام نمیده!پس نمی تونیم بگیم گردش خون بازه و خون میره بین بافت ها و سلول ها!

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

کلی بگم مختصر ومفید :)):
قدم اول:هر فصلو خیلی سریعو روزنامه وار در حد نیم ساعت تا یک ساعت بستگی به فصلش داره بخونید و یه کلیاتی از مطالبو اون فصلو یاد بگیرین

قدم دوم:شروع به خواندن کل فصل به صورت دقیق کرده و به تسلط نسبی برسید .وقتی که رو این قدم میذارید بیشتر و معمولا دو تا چهار ساعته.

قدم سوم:حالا نوبت به تسته البته فقط تستای حفظی از سطح کتاب نه تستای مفهومی.اینم بگم که این تستای واسه ی کنور خیلی ارزش سوالی نداره فقط و فقط برای رسیدن به یه تسلط نسبی روی مطالب کتاب درسیه.سعی کنید بیشتر از صد تست تو این مرحله نزنید.

قدم چهارم:برگشت به کتابو خوندن دوباره ی فصل و بررسی اشکالاتی که تو مرحله قبل داشتین.

قدم اخر:مهمترین مرحله همین مرحلست که سراغ تستای مفهومی میرید.سعی کنید بسته های سی تایی از کتاب ها انتخاب کنید. بعد زدن هر بسته تمام سوالاتو بررسی کنید که این کار خیلی مهمتر از زدن تستهاست.

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

فصل 4 زیست پیش
شکل 3-4:الف) صفات اکتسابی یعنی صفات غیر ژنتیکی . از طرفی می دانیم فقط صفات وابسته به ژن ها موروثی هستند آنهم به شرطی که ژن های کنترل کننده آن صفات در سلول های جنسی (گامتها) موجود باشند .
ب) لامارک از طرفداران سرسخت نظریه تکامل است و معتقد است که تغیر گونه ها نتیجه بر هم کنش بین آنها و محیط اطرافشان است . ج) اصول نظزیه لامارک عبارتند از :1- موجودات زنده ذاتاً استعداد سازش با محیط دارند .
2- سازش موجودات زنده در جهت افزایش توان حیاتی و کارایی آنهاست .
3-صفات اکتسابی تبدیل به صفات ارثی می شوند .
د) نظریه لامارک در مورد پیداش زرافه های گردن دراز شامل مراحل زیر است :
1-گردن اجداد زرافه کوتاه بود و آنها برای رسیدن به برگ درختان مرتباً گردن خود را بالا می کشاندند .
2- زرافه های نسل بعدی هم به دلیل کاهش گیاهان سطح زمین مجبور بودند گردن خود را بالاتر بکشند و همین کوشش موجب افزایش طول گردن آنها شده است و این سازش هر بار به نسل بعد منتقل می شد (ارثی شدن صفات اکتسابی ) و سرانجام تجمع این سازشها در طول نسل های مکرر موجب پدید آمدن زرافه های کنونی با گردن های دراز شده است .
ه) نظریه داروین در مورد پیدایش زرافه های گردن دراز :1- اجداد زرافه های امروزی در گذشته های دور احتمالاً گردنهایی به طول نامساوی داشتند و این تفاوتهای ژنتیکی (ارثی) بوده است یا به عبارتی تفاوتهای فردی بین افراد یک گونه بوده که منشاء ژنتیکی داشته اند .( هر چند داروین نتوانست علت این تفاوتهای فردی را توضیح دهد )
2- رقابت و انتخاب طبیعی سبب پیروزی نسل زرافه های گردن دراز که در استفاده از منابع موفق تر از گردن کوتاه ها بوده اند شد.
3- تا آنکه بالاخره فقط زرافه های گردن دراز باقی ماندند .
شکل 2-4: الف)گالاپاگوس یعنی لاک پشت های غول پیکر و این جزایر حدود 5 میلیون سال پیش به وسیله آتش فشان ها ایجاد شده اند ، تعداد این جزایر 16 عدد می باشد که داروین به شش تای آنها مسافرت کرد .
ب) سهره آمریکای جنوبی که حشره خوار است و در مرکز دایره قرار دارد نیای اولیه چهار سهره موجود در محیط دایره که مربوط به جزایر گالاپاگوس هستند می باشند .
شکل 6-4:الف) کلم گل ،کلم برگ ، کلم پروکلی و کلم بروکسل همگی زیر گونه های (جمعیت های مختلف) گونهبراسیکا اولراسه می باشند و توانایی آمیزش با یکدیگر را دارند .
ب) منشاء گل کلم از گل آذین جانبی و منشاء کلم بروکلی از گل آذین انتهایی ( در برخی منابع جوانه ی انتهایی ) و منشاء کلم بروکسل از ساقه ( برخی منابع جوانه جانبی ) و منشاء کلم برگ از برگها می باشد .
ج)طرز قرار گرفتن گل ها بر روی ساقه گل آذین گل می گویند .
د)زاد آوری تولید مثل جنسی طبیعی را می گویند در حالی که زادگیری آمیزش دادن جانداران به صورت هدفدار و با دخالت آدمی را می گویند ( تلقیح مصنوعی )

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

زیست سال دوم

به طور متوسط این کتاب در کنکور، درحدود 13 تا 15 سؤال را به خود اختصاص می دهد.
در فصل 1: دقت در مطالبی هم چون چگونگی فعالیت آنزیم ها، جایگاه گوارش پلی ساکاریدها. نوع پلی ساکاریدهای ذخیره ای و ساختاری در جانداران مختلف و ویژگی آنزیم ها و انواع پروتئین ها از لحاظ عملکرد و چگونگی تأثیر گروه های فعال در مولکولی زیستی، اهمیت قابل توجهی دارند.البته نحوه عمل کرد آنزیم کاتالاز، تأثیر H2O2 بر سلول و نوع واکنش هایی که آنزیم ها در سلول انجام می دهند، قابل توجه است.
در فصل دوم:ویژگی های تک سلولی مژکدار تریکودینا از لحاظ شکلی و تغذیه ای، ویژگی های غشاهای سلولی از لحاظ نوع مولکول های سازنده غشاء، وظیفه غشاء، وظیفه اندامک های فاقد غشاء، جایگاه آن ها، وظیفه اندامک های غشاءدار، ویژگی های ریخت شناسی و عمل کردی آن ها،چگونگی نقل و انتقال مولکول ها از غشاهای زیستی و هم چنین خاستگاه اندامک های غشادار، اهمیت ویژه ای دارد.
در فصل سوم:تقسیم بندی بافت های جانوری، ازلحاظ بافتهای اصلی و فرعی، نوع مولکول های سازنده غشای پایه، و این که همه انواع بافت های پوششی غشای پایه دیده می شود یا خیر؟ و این که مولکول ها از چه موادی تشکیل شده و یا در بافت های پیوندی، چگونگی توزیع این بافت و عملکرد آنها و در بافت ماهیچه ای، شکل و عمل کرد سلول ها، توجه شود.
ویژگی ها و طبقه بندی بافت های گیاهی از لحاظ نوع، عملکرد، محل استقرار، و حتی نوع گیاهانی که در آن ها دیده می شود، باید مدنظر واقع شود.
در فصل 4:یعنی بحث گوارش، دقت در نوع سیستم گوارشی جانوران مختلف و این که آیا همه جانوران لزوماً سیستم گوارشی احتیاج دارند یا خیر؟ و اگر سیستم گوارشی خاصی را دارا هستند آیا از نوع کیسه گوارشی یا لوله گوارشی است؟
دقت در مسیر و بخش های لوله گوارشی جانوران، جایگاه های شروع گوارش مکانیکی، شیمیایی، جایگاه های ادامه گوارش شیمیایی و مکانیکی و جایگاه چگونگی جذب مواد مختلف در مسیر لوله گوارشی اهمیت دارد.
بخش های مختلف لوله گوارش انسان از دهان تا مخرج. نوع ماهیچه های موجود درهر بخش، این که کدام بخش ارادی و کدام بخش غیرارادی هستند؟ و ترتیب بخشهای سازنده لوله گوارش از مری تا مخرج، به ترتیب از بیرونی ترین لایه تا درونی ترین لایه و نوع ترشحات و ویژگی های مواد ترشحی به درون لوله گوارش و چگونگی ترشحات وارده به لوله گوارش و چگونگی ترشحات وارده به لوله گوارش،اهمیت دارد.
در انتها، مقایسه سیستم گوارشی علف خواران نشخوارکننده و غیرنشخوارکننده نیز توصیه می شود.
در فصل 5:دقت در سیستم پرندگان، نحوه نقل و انتقال هوای ورودی به سیستم تنفسی پرنده.
چگونگی ورود هوا به بخش های مختلف سیستم تنفسی پرندگان.
دقت در سیستم تنفس جانوران مختلف، بخش های تشکیل دهنده سیستم تنفسی انسان، چگونگی عمل کرد آن ها، اهمیت قابل توجهی دارد.
در فصل 6:دقت در سیستم گردش خون از قبیل بسته یا باز بودن، موضوعی تحت عنوان تیره و روشن بودن خون در بخشهای ورودی به قلب یا خروجی از قلب.
توجیه گردش بزرگ و کوچک خونی در جانوران، موضوعی تحت عنوان گردش خون ساده یا مضاعف یا ناقص و کامل بودن.
بررسی عملکرد میوکارد قلب،الکتروکاردیوگرام، و موضوعات وابسته به آن، توزیع خون در بافتها، مبادله مدار بین خون و بافت در مویرگ ها و نیز مکانیسم های توجیه نوارالکتروکاردیوگرام، وضعیت دریچه ها و حفره های قلبی و صداهای قلبی در بررسینوار قلب به همراه گروههای خونی اصلی و فرعی، اهمیت قابل توجهی دارد.
درموضوع بحث گیاهی نیز:
چگونگی انجام نقل و انتقال مواد از تار کشنده تا آوند چوب.
عوامل موثر در جریان یافتن شیره خام در بافت هادی چوبی.
مکانیسم تعرق، وضعیت بخش های مختلف سلول نگهبان در هنگام باز و بسته بودن روزنه ها.
پدیده تعرق، بذرافشانی و جریان توده ای باید بیش تر و با دقت تر مطالعه شود.
در موضوع بحث های فصل 7 یعنی دفع مواد زائد.
نوع ماده زائد نیتروژن دار دفعی در جانداران مختلف در زیستگاه های مختلف.
میزان مصرف آب و انرژی لازم برای دفع مواد زائد نیتروژن دار.
بررسی بخش های مختلف نفرون، مبنی بر این که، این بخش ها در کجای کلیه قرار داشته و هر بخشی چه عملی را انجام می دهند.
بررسی فرآیند تراوش، بازجذب و ترشح مواد از لحاظ نوع مواد در بخش های مختلف هم بسیار مهم هستند.
بررسی عمل دیالیز و چگونگی عملکرد کلیه در تنظیمPH خون نیز مهم به نظر می رسند.
در بخش حرکت:
چگونگی حرکت کرم خاکی، و این که ماهیچه های طولی و حلقوی آن در بخش کشیده و حجیم چگونه هستند.
اصطلاحاتی که درمورد بخشهای سازنده تار ماهیچه ای نظیر تارچه، سارکومر، سارکولم و ... مهم هستند.
چگونگی پرواز پرنده، نوع باله های موجود در ماهی ها و عملکرد هر کدام از این باله ها بسیار با اهمیت هستند.
نوع مفصل ها، به ویژه بخش های موجود در مفصل های متحرکی مثل مفصل لولایی و بررسی ظاهری ساختارهای استخوانی هم بسیار مهم هستند.
نوع حرکت های گیاهی، اعم گرایشی، تاکتیکی، تنگشی و نوع گیاهانی که این حرکت ها را انجام می دهند، بسیار مهم هستند.

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

رمزهای وراثتی:
در ساختار مولکول ‌DNA چهار نوع نوکلئوتید به کار رفته است. (یعنی زبان مولکول DNA یک الفبای چهار حرفی است.)
اطلاعات ژنتیکی برای ساختن RNA و پروتئین مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتئین‌ها از 20 نوع آمینواسید مختلف ساخته می‌شوند. هر پروتئین، توالی آمینواسیدی مخصوص به خود را دارد. رمزهای موجود در DNA باید به نحوی تعیین کننده‌ی نوع و ترتیب آمینواسیدهای موجود در پروتئین‌ها باشد.
رمزهای آمینواسیدها سه حرفی هستند.
یک آمینواسید ممکن است بیش از یک رمز داشته باشد.
RNA بین DNA و پروتئین ارتباط برقرار می‌کند. (در سلول‌های یوکاریوتی جایگاه DNA در هسته و جایگاه ریبوزوم در سیتوپلاسم است. بنابراین DNA نمی‌تواند مستقیما برای ساخت پروتئین مورد استفاده قرار بگیرد.)
نوعی از RNA که اطلاعات را از DNA به ریبوزوم‌ها منتقل می‌کند RNAی پیک (mRNA) نام دارد.
RNAی ناقل (tRNA) در فرایند پروتئین‌سازی آمینواسیدها را به ریبوزوم حمل می‌کند تا ریبوزوم آن‌ها را بر اساس اطلاعات موجود در mRNA در کنار یکدیگر ردیف کند.
RNAی ریبوزومی (rRNA) در ساختار ریبوزوم‌ها شرکت دارد.
هر سه نوع RNAدر پروتئین سازی نقش دارند.
رونویسی:
رونویسی اولین قدم برای پروتئین‌سازی است و به کمک آنزیم RNAپلیمراز انجام می‌شود.
در سلول‌های پروکاریوتی فقط یک نوع آنزیم RNAپلیمراز وجود دارد.
در یوکاریوت‌ها سه نوع RNAپلیمراز وجود دارد:
RNAپلیمراز نوع اول فقط رونویسی ژن‌های rRNA را انجام می‌دهد یعنی محصول آن RNAریبوزومی است.
RNAپلیمراز نوع دوم رونویسی پیش‌سازهای mRNA و برخی از RNAهای کوچک را انجام می‌دهد.
RNAپلیمراز نوع سوم رونویسی ژن‌های tRNA و بعضی دیگر از RNAهای کوچک را بر عهده دارد.
مراحل رونویسی:
مرحله‌ی اول: اتصال RNAپلیمراز به راه‌انداز ژن و شناسایی جایگاه آغاز رونویسی.
مرحله‌ی دوم: RNAپلیمراز دو رشته‌ی DNA را از هم باز می‌کند.
مرحله‌ی سوم: RNAپلیمراز همانند قطاری که بر روی ریل حرکت کند در طول نوکلئوتیدهای DNA حرکت می‌نماید و در مقابل هر دئوکسی ریبونوکلئوتید، ریبونوکلئوتید مناسب را قرار می‌دهد.
نکات:
mRNA در نتیجه‌ی رونویسی ژن‌های مسئول ساختن پلی‌‌پپتید به وجود می‌آید.
راه‌انداز بخشی از DNA با توالی ویژه‌ای است و جایگاه اتصال اولیه‌ی RNAپلیمراز می‌باشد. راه انداز در نزدیکی جایگاه آغاز رونویسی قرار دارد.
جایگاه آغاز رونویسی اولین نوکلئوتیدی است که رونویسی می شود.
یکی از دو رشته‌ی DNA برای رونویسی به عنوان الگو قرار می‌گیرد.
RNAپلیمراز در دومین مرحله‌ی رونویسی موجب شکستن پیوندهای هیدروژنی بین دو رشته‌ی DNA می‌شود.
ریبونوکلئوتید جدید به ریبونوکلئوتید قبلی در رشته‌ی RNA از طریق پیوند کووالان (فسفودی‌استر) متصل می‌شود.
نقش RNAپلیمراز در رونویسی:
شناسایی راه‌انداز
شکستن پیوند هیدروژنی بین دو زنجیره‌ی DNA
تشکیل پیوند فسفودی‌استر بین ریبونوکلئوتیدها در زنجیره‌ی RNAی در حال ساخت
رونویسی از جایگاه آغاز و جایگاه پایان رونویسی
مقایسه‌ی رونویسی و همانندسازی:
در همانندسازی محصول DNA و در رونویسی محصول RNA است.
در همانندسازی هر دو رشته‌ی DNA به عنوان الگو عمل می‌کنند ولی در رونویسی یکی از دو رشته‌ی DNA به عنوان الگو عمل می‌کند.
نکات:
در سلول‌های پروکاریوتی رونویسی در سیتوپلاسم رخ می‌دهد در صورتی که در سلول‌های یوکاریوتی این عمل در هسته و محل استقرار DNA انجام می‌شود.
در کلروپلاست و میتوکندری نیز از روی DNAی این اندامک‌ها رونویسی انجام می‌شود.

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

یه نکته:

توی مطالعه کتاب درسی ، سعی کنین به کلمات مشابه و کلماتی که ممکنه با هم قاطیشون کنین،توجه کنین.

مثلا "دیواره ی بطن" و "دیواره ی بین دو بطن"

یا "کیسه ی هوادار" و "کیسه ی هوایی"

یا "الیاف گرهی" و "شبکه گرهی"

اینا شاید در ظاهر شبیه به هم به نظر بیان!اما زمین تا اسمون با هم تفاوت دارن!

مثلا طراح میاد اینطور ازتون سوال می پرسه!:

سوال:کدام یک از گزینه های زیر نادرست است؟

1)سرعت انتشار تحریک در گره دهلیزی بطنی و شبکه ی گرهی کم است

2)پارسال بهار دسته جمعی رفته بودیم زیارت

3)دیشب اومده بودم در خونتون خونه نبودی،راستشو بگو کجا رفته بودی؟

4)من فالانی ۱۸سال دارم

خب گزینه ی اول نادرسته :D

کسایی که تنها مهارتشون حفظ کردن متن کتاب هست،جمله ی گزینه اول به نظرشون درست میرسه.اما اینطور نیست!چرا؟چون توی کتاب گفته:

سرعت انتشار در گره دهلیزی-بطنی و الیاف بیم دو بطن نسبتا کم و در شبکه گرهی دیواره میوکارد زیاد است.

پس الیاف گرهی و شبکه گرهی باهم تفاوت دارن!سعی کنین به این تفاوتهای ریز بین کلمات مشابه توجه کنین

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

این فصل به همراه فصل 8 زیست سال چهارم بیشتر از 15 درصد سوالات کنکور رو تشکیل میدن.این فصل 3 تا سوال مهم داره که بدون استثنا هر ساله تو کنکور بوده.1-مسائل احتمال مربوط به بیماری ها2-مسائل امیزش حشرات و پرندگان3-شجره نامه(دودمانه)

کلیدهای شجره نامه(دودمانه):

1-اگه از پدر و مادر سالم دختر بیمار به وجود بیاد یا تو دودمانه پسر ناقل باشه شجره نامه اتوزومی مغلوب و اگه پسر بیمار یا دختر ناقل وجود داشته باشه الگوی شجره مغلوب هست اما نمیشه گفت اتوزومیه یا وابسته به جنس

2-اگه از پدر و مادر بیمار دختر سالم به وجود بیاد اتوزومی غالب و اگه پسر سالم به وجود بیاد بیماری غالبه

3-تو وابسته به جنس مغلوب مادر بیمار قطعا پسر و پدر بیمار داره

4-تو وابسته به جنس غالب پدر بیمار قطعا دختر و مادر بیمار داره

بیماری های اتوزومی مغلوب:تالاسمی-کم خونی داسی-زالی-فنیل کتونوریا

اتوزومی غالب:هانتینگتون

وابسته به جنس مغلوب:هموفیلی-دیستروفی عضلانی دوشن-کور رنگی

در بیماری های مغلوب:AA و Aa سالم و aa بیمار

در بیماری های غالب:AAو Aa بیمار و aa سالم

فصل 9:

تمامی قسمت های فصل 9 مهمه و سوالی نبوده که به طور مداوم تکرار بشه.

فصل 10:

هورمون های گیاهی مهم ترین بخش هستن که از سوالات اسون محسوب میشه.همه نکات لازمش تو کتاب درسی هست فقط چند تا نکته که شاید از چشمتون پنهون مونده باشه.

1-محل تولید و اثر هورمون ها در گیاهان همانند انسان می تواند یکسان باشد

2-همه ی هورمون ها چه محرک رشد چه بازدارنده سنتز پروتئین دارن

3-هورمون ابسیزیک اسید میتونه روزنه های هوایی رو ببنده به این ترتیب ورود دی اکسی کربن به گیاه کم میشه و اکسیژن توش تجمع پیدا میکنه.به این ترتیب تو گیاهان C3 فتوسنتز متوقف و تنفس نوری افزایش پیدا میکنه.همچنین تعرق کم میشه.به دنبال کاهش تعرق تعریق افزایش پیدا میکنه و همچنین پدیده حبابدارشدگی کاهش پیدا میکنه.هورمون ابسیزیک اسید دقیقا نقشی مخالف با ژیبرلین داره

4-هورمون اتیلن که در اغلب بافت ها تولید میشه تو بیماری ها زیاد میشه.پس به طور مثال تو حمله زنگ و سیاهک ها به یونجه اتیلن بیشتر میشه

فصل 11:

تمامی قسمت ها مهمه و احتمال طرح سوال از همه جا هستش اما چرخه فولیکول و لوتئال و نمودار مهمش که پرتکرارترین شکل کتاب هستش به احتمال زیاد از سوالات احتمالی کنکور 94 هستش

فصل 1 زیست پیش دانشگاهی:

بازم از اون فصلا هستش که سوالی که هر سال تکرار بشه نداشته.سهم این فصل تو کنکور 1 یا 2 سوال هستش

فصل 5:

سوالات تعادل هاردی واینبرگ از سوالات خیلی محتمل این بخش هست.همچنین امیزش شبدر از بخشای مهم دیگه هستش.

فصل 6:

ازمایش 5 دانشمند خیلی مهمه و با توجه به اینکه تو سال 93 سوال نداشتن به احتمال زیاد امسال از سوالات احتمالی هستش

نکات:

ازمایش رابرت مک ارتور:ازمایش روی 5 گونه سسک که غذای همشون حشره هستش.درون یک گونه که کنام واقعی یکسانی داشتن رقابت افزایش و رقابت بین 5 گونه که کنام بنیادی یکسان اما واقعی متفاوت داشتن کاهش پیدا کرد پس:1-انتخاب طبیعی نتایج یکسانی ندارد2-رقابت دسترسی گونه ها را به مواد غذایی کاهش می دهد

ازمایش ژوزف کانل:ازمایش روی کشتی چسب که مثل دافنی(غذای هیدر)خرچنک نعل اسبی(مثال انتخاب پایدار کننده)خرچنگ دراز سخت پوست دریایی هست و لقاح داخلی داره.همه نکات مهم تو کتاب هست فقط 2 تا نکته:

1-همانند ازمایش مک ارتور تو این ازمایش هم مشاهده شد که رقابت دسترسی گونه ها رو به مواد غذایی کم میکنه

2-تو شکل کتاب کنام واقعی دو گونه همپوشانی کوچیکی با هم دارن

ازمایش گوس:ازمایش روی پارامسی از مژکداران که غذاشون باکتری های هوازی و بی هوازی هست 2 تا نکته مهمش:

1-انتخاب طبیعی اثرات یکسانی ندارد:مثل ازمایش رابرت مک ارتور

2-حذف یا سازش وابسته به کنام واقعی هست که اگه یکسان باشه حذف و اگه یکسان نباشه سازش داریم پس نه همواره سازش هست نه همواره حذف

ازمایش رابرت پاین:

1-صیادی ممکن است رقابت را کاهش دهد

2-با افزودن ستاره دریایی به محیط صدف های پهن رو میخورن پس تعداد صدف ها کاهش رقابت کاهش اما تنوع افزایش پیدا میکنه و با حذف ستاره دریایی برعکس اون اتفاقات میوفته

ازمایش تیلمن:با افزایش تنوع گیاهی جذب نیترات و تولید کنندگی و مقاومت در برابر شرایط سختی محیطی بیشتر میشه

فصل 7:

تمامی قسمت ها مهم هستن و سوال احتمالی رو نمیشه پیش بینی کرد

فصل 8:

4 یا 5 سوال سهم این فصل خیلی مهمه که به خاطر تعدد سوالش از همه بخش های میشه سوال داد.

چرخه کالوین:چرخه کالوین بدون استثنا تو تمامی گیاها انجام میشه-محل انجام بستره هستش و نیازی به نور نداره و به کمک انزیم روبیسکو انجام میشه که فقط تو بستره پیدا میشه.چرخه کالوین به تعداد کربن های ترکیب های الی انجام میشه.به طور مثال برای تولید تولید گلوکز که 12 کربن داره چرخه کالوین باید 12 بار انجام بشه و در هر بار انجام چرخه یه دی اکسید کربن مصرف میشه نه سه تا(شکل تو کتاب به این دلیل ضرایب رو ضربدر 3 کرده که محصولش 3 کربنه بوده ینی شکل تو کتاب به ازای 3 بار انجام چرخه کالوین اونارو نوشته)

پس:به ازای هر کربن:1 بار انجام چرخه کالوین:مصرف 1 عدد دی اکسید کربن-مصرف 3 عدد ATP و 2 عدد NADH -مصرف 4 الکترون-مصرف 2 عدد اب-تولید یک عدد اکسیژن

اغاز گر ترکیب 5 کربنه هستش که هم تولید هم مصرف میشه

نکته در مورد احیا و اکسید:

احیا یعنی گرفتن الکترون و اکسید یعنی دادن الکترون.هر جا دیدین NAD به NADH تبدیل شده قطعا NAD احیا شده و هر جا دیدین NADH به NAD قطعا NADH الکترون داده و اکسید شده.

تنفس سلولی:تنفس سلولی یعنی سوختن گلوکز.اکسیژنی که تو فتوسنتز تولید میشه اینجا C6 H12 O6 یا همون گلوکز رو میسوزونه و همونطور که از شیمی یادتونه به تعداد کربن ها دی اکسید کربن و نصف تعداد هیدروژن اب تولید میشه.پس محصول نهایی 6 تا دی اکسید کربن و 6 تا اب و انرژی و گرما هستش.

نکات گلوکز:گلوکز تو فتوسنتز تولید میشه و طی تنفس سلولی مصرف میشه.گلوکز سوخت اصلی تمام جانداران بدون استثنا هست.یک ملوکول گلوکز را همه جانداران(حتی باکتری بی هوازی) و همه سلول ها برای تولید انرژی طی چرخه گلیکولیز میشکنن-گلوکز اضافی بدن جانوران تو سلول های کبد و ماهیچه صاف و اسکلتی و قلبی به صورت گلیکوژن ذخیره میشه.برای تولید گلوکز چرخه کالوین 12 بار باید انجام بشه.

گلیکولیزمرحله بی هوازی تنفس سلولی هستش-تمام جانواران انجامش میدن-محل انجام سیتوپلاسم هستش-یک ملوکول گلوکز شکسته میشه پیرووات تولید میشه-مرحله اول انرژی خواه ترین و مرحله اخر انرژی زاترین مرحله هستش.2 ATP به صورت خالص تولید میشه.NAD تبدیل میشه به NADH یعنی احیا میشه.

نکته مهم:پیرووات حاصل از گلیکولیز ممکنه به چرخه کربس بره و ممکنه به تخمیر بره.اگه جاندار میتوکندی داشته باشه و مقدار اکسیژن سلول کافی باشه به کربس و در صورت عدم وجود یکی از اینا به تخمیر میره.

تخمیر لاکتیکی:تخمیر لاکتیکی تو بعضی از باکتری ها و قارچ ها و ماهیچه های اسکلتی انسان هنگام فعالیت شدید انجام میشه(پس طی هر انقباضی انجام نمیشه در واقع انجام تخمیر لاکتیکی برابره با کوفتگی بدن.حرکت دادن دست هم فعالیته ولی با حرکت دادن دستمون ما کوفته میشیم؟نه!).طی اون پیرووات سه کربنه بدون تولید دی اکسید کربن به لاکتات 3 کربنه تولید میشه و NADH با دادن الکترون به پیرووات اونو احیا میکنه و تبدیل به NAD میشه

2 تا نکته مهم:

1-احیای پیرووات فقط تو تخمیر لاکتیکی انجام میشه

2-در صورت اینکه در انسان پیرووات به جای کربس وارد تخمیر لاکتیکی بشه مقدار تولید دی اکسید کربن کاهش پیدا میکنه پس کار انزیم غشای گلبول قرمز یا همون انیدرازکربنیک کاهش پیدا میکنه و بیکربنات کاهش پیدا میکنه.

تست های 93:

چند مورد نادرست است؟در حین هر نوع انقباض ماهیچه دو سر بازو...

1-از طول عضله کاسته میشود 2-به ازای هر ملوکول FADH2 دو ملوکول ATP تولید میشود

3-مرحله بی هوازی تنفس انجام میشود 4-همه تارهای عضلانی منقبض میشود

2 تا نکتش مربوطه به زیست سال دو ولی خوب:

1-ممکنه از نوع ایزومتریک باشه و طولش کم نشه(غلط)

2-این گزینه تو اول کار درست به نظر میاد ولی میدونیم که FADH تو چرخه کربس تولید میشه.همین الان گفتیم که پیرووات همیشه وارد چرخه کربس نمیشه.ماهیچه دو سر بازو اسکلتی هست و توانایی تخمیر داره پس ممکنه در اثر انقباض شدید پیرووات اصلا وارد کربس نشه که بخواد FADH هم تولید بشه!

3-گلیکولیز همیشه انجام میشه میخواد اکسیژن باشه میخواد نباشه میخواد ادم باشه یا الاغ و باکتری و قارچ.همیشه انجام میشه(صحیح)

4-تو تونوس ماهیچه ای به نوبت منقبض میشن(غلط)

در یک سلول استوانه ای شبکیه چشم انسان.....نمی شود

1-پیرووات به کمک NADH احیا 2-NAD در غشای داخلی میتوکندری بازسازی

3-انرژی ذخیره شده در NADH صرف تولید ATP

4-NADH درون ماده زمینه ای سیتوپلاسم تولید

گفتیم که احیای پیرووات فقط و فقط تو تخمیر لاکتیکی انجام میشه و تخمیر لاکتیکی فقط و فقط تو ماهیچه اسکلتی انسان انجام میشه.شبکیه ماهیچه اسکلتی هستش؟!گزینه 1 جوابه

چند مورد نادرست است؟در انسان گلوکز میتواند در سلول های...

1-دیافراگم به یکدیگر بپیوندند و پلی مر بسازند

2-غضروف بین مهره ای تولید لاکتات کند

3-پوششی روده دی اکسید کربن و اب تولید کند

4-استخوانی به ترکیب 6 کربنی و فسفات دار تبدیل شوند

1-گلوکز اضافی توسط انسولین در سلول های کبد و ماهیچه ای گلیکوژن که پلی مر هست رو میسازن.دیافراگم ماهیچه اسکلتی هست دیگه!(صحیح)

2-بازم نکته تکراری!تخمیر فقط تو ماهیچه های اسکلتی انجام میشه-غضروف پیوندی هست!(غلط)تخمیر 3 بار تو کنکور امسال تکرار شده بود!

3-تولید دی اکسید و اب همون تنفس سلولی دیگه.تمامی سلول های انسان گلیکولیز که از مراحل تنفس سلولی هست و انجام میدن همچنین به جز گلبول قرمز بقیه سلول های بدن انسان اعم از سلول پوششی روده میتوکندری دارن و کربس رو انجام میدن(صحیح)

4-گام 1 چرخه گلیکولیز هستش.سلول استخوانی مثل همه سلول های بدن گلیکولیز انجام میده(100 بار!)

• شروع کننده موضوع

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

فصل 2 زیست 2:

پر تکرارترین سوال ساختار غشا هستش که احتمال طرح دوباره ازش هست.به شکلش توجه زیادی کنین

فصل 3 زیست 2:

ربط دادن بافت های گیاهی به فصل 8 زیست پیش مطمئنا از سوالای امسال هست.مثل سوال 159 امسال.به زنده و مرده بودن بافت های توجه کنید که اگه زنده باشن حتما گلیکولیز رو انجام میدن و اگه میتوکندری داشته باشن کربس رو هم انجام میدن.ولی اگه مرده باشن هیچکدوم رو ندارن.و اگه فتوسنتز کننده باشن کالوین رو هم انجام میدن

فصل 4 زیست 2:

مقایسه ی دستگاه گوارش کرم خاکی و ملخ و پرندگان قطعا مهم ترین سوالی که این فصل داره.با یه نگاه ساده میتونید ببینید که همین بخش کوچیک و راحت مداوما تکرار شده و تو 3 سال اخیر هر ساله سوال داشته پس احتمالا از سوالای کنکور 94 هستش

فصل 5 زیست 2:

دم و بازدم پرنده ها مهم ترین سوال این بخش هست که به تقریبا یک در میان تکرار میشه.امسال نوبت نیومدنش هست ولی شاید بیاد.بعضی نکاتی که در مورد این مبحث امسال جدید بود رو ببینید:

1-منظور از سطوح تنفسی پرنده شش هستش

2-منظور از مجاری تنفسی نای هستش

3-بخشی از دستگاه تنفس پرنده یا در کل هر جاندار دیگه فشار منفی داره که هوا وارد اون قسمت میشه.

و چند نکته تکراری مهم:

1-هوای پراکسیژن همون هوای تهویه نشده هستش و هوای کم اکسیژن با خون تیره همون هوای تهویه شده هستش

2-تو مرحله دم مقدار زیادی هوا وارد کیسه هوادار عقبی میشه چون فشارش منفیه و مقدار کم تری وارد شش میشه و هوای تهویه شده وارد کیسه هوادار جلوویی میشه

3-تو بازدم هوای پر اکسیژن وارد شش میشه و هوای کم اکسیپن وارد نای میشه و از دستگاه تنفس خارج میشه

فصل6:

1-نوار قلب:نوار قلب با اینکه سال 93 سوال نداشت اما به احتمال 99 درصد از سوالات احتمالی کنکور 94 هستش.اهمیت این بخش خیلی خیلی زیاده.

2-مقایسه قلب جاندارای مختلف یا اینکه سرخرگ این جاندار به کجا وارد میشه یا خون ورودی به قلب این چه رنگیه و غیره...هر سال بدون استثنا تکرار شده مخصوصا به شکل همانند و برخلاف و احتمالا از سوالای امساله چندتا نکته مهم:

1-قلب بی مهرگان پشتی و طناب عصبیشون شکمیه ولی قلب مهره داران شکمی و طناب عصبیشون پشتیه

2-خون ورودی و خروجی به قلب کرم خاکی و ماهی تیره.ورودی و خروجی خرچنگ دراز روشن هستش.مهره داران قلبشون هم خون تیره داره هم روشن.حشرات هیچکدوم رو ندارن ینی خونشون نه تیره هست نه روشن.

3-در انسان و ماهی و کرم خاکی رگ ورودی به دستگاه تنفس سرخرگ هست و تو کرم خاکی و ماهی رگ خروجی از دستگات تنفسی سرخرگه اما تو انسان سیاهرگه.رگ ورودی به دستگاه تنفسی خرچنگ دراز سیاهرگه.

اناتومی قلب انسان:

قسمت چپ قلب(دهلیز و بطن چپ)خون روشن دارن و قسمت راست خون تیره

در کل 8 رگ با قلب انسان در تماس هستن.5 تا چون خون روشن دارن به قسمت چپ قلب وارد یا از اون خارج میشن که شامل 4 سیاهرگ ششی و سرخرگ ائورت هست و 3 رگ چون خون تیره دارن به قسمت راست وارد یا از اون خارج میشن که شامل سرخرگ ششی و 2 سیاهرگ زبرین و زیرین هستن

خون همیشه به دهلیز وارد میشه-خون همیشه از بطن خارج میشه-خون همیشه توسط سیاهرگ به دهلیز وارد میشه-خون همیشه توسط سرخرگ از بطن خارج میشه.

3-گلبول های سفید و انواع اون هر ساله تو کنکور سوال داشتن پس ترکیب اون ها با فصل 1 زیست 3 از سوال های احتمالی کنکور 94 هست..

فصل 7 زیست 2:

ماده دفعی جانورای مختلف از سوالات مهم هستش که امکان طرح تست ازش هست اما از اون مهم تر تراوش و ترشح و بازجذب هستش که به احتمال زیاد از سوالات امسال خواهد بود و به احتمال زیاد اگه ازش تست طرح بشه به صورت همانند برخلاف خواهد بود.

فصل 8 زیست 2:

چیزی که معلومه اهمیت استخوان ها هستش.منظورم بافت متراکم و اسفنجی هستش که احتمالن از سوالات امسال هستش چند نکته:

1-استخوان های دراز بدن:زندزیرین و زندزبرین-درشت نی-نازک نی-ران-بازو و...

2-استخوان های پهن:جناغ-جمجمه-لگن و...

3-استخوان هاب کوتاه:بند انگشتان

4-استخوان های پهن و کوتاه مغز زرد ندارن

5-رگ خونی از قسمت میانی استخوان دراز وارد میشه و تو کل استخوان منشعب میشه.

و از همه مهم تر:

دو سر استخوان های دراز دارای:1-مغز قرمز2-غضروف3-کلاژن4-رگ خونی5-بافت اسفنجی نامنظم6-تو استخوان های دراز متصل به تنه ساخت گلبول قرمز و هموگلبین و تحت تاثیر ویتامین بی 12 اسید فولیک و اریتروپویتین و فاقد سیستم هاورس و مغز زرد

قسمت میانی استخوان دراز:دارای رگ خونی و بافت پیوند رشته ای و بافت متراکم مغز زرد و سیستم هاورس

قسمت خارجی استخوان های پهن کوتاه دارای سیستم هاورس و بافت متراکم و فاقد مغز قرمز و زرد

بخش میانی دارای قسمت اسفنجی و مغز قرمز

جنبش های گیاهی از قسمت های مهم فصل 8 هستش که احتمال اومدنش خیلی زیاده

فصل 1 زیست 3:

ترکیبش با فصل 6 و گلبول های سفید محتمل هستش اما طرح تست ازش فیفتی فیفتی هستش!بخش های مهمش هم دفاع اختصاصی و غیر اختصاصی هستش

فصل 2 زیست 3:

پتانسیل ارامش و فعالیت خیلی خیلی مهمه و احتمال طرح تست ازش هست.مفهوم تار عصبی و عصب خیلی مهمه.

امسال احتمالا سوال از انعکاس زیر زانو هم بدن چون خیلی وقته ندادن و مهمه.

همچنین مفهوم اعصاب پیکری و خودمختار خیلی خیلی مهمه چون به صورت ترکیب هر سال سر و کلشون پیدا میشه.

وظایف هیپوتالاموس و تالاموس و مخچه و مخ مهمه

در اخر قسمت های حفاظتی از مغز تو پستانداران اهمیت زیادی داره.

دستگاه عصبی پلاناریا و حشرات به صورت ترکیبی هر ساله مورد سواله

پس همونطور که میبینید تو این فصل تمامی مفاهیم مهم هستن پس همشو با دقت بخونید.مغز گوسفند رو هم فراموش نکنید!

فصل 3 زیست 3:

مطمئنا ساختار چشم مهم ترین قسمت این فصله و به احتمال زیاد مورد سوال قرار خواهد گرفت

نکات مهم:

به جز سیاهرگ ها و سرخرگ های چشم و زجاجیه و نقطه کور و لکه زرد بقیه قسمت های چشم جلوی عدسی هستن.

به جز مردمک و زلالیه و زجاجیه سایر قسمت ها دارای سلول زنده هستن

تمامی سلول های چشم زنده هستن و میتوکندری دارن پس:1-همشون قدرت تحرک دارن2-همشون 1 ملوکول گلوکز رو طی چرخه گلیکولیز میشکنن و طی اون انرژی رو ازاد و ذخیره میکنن.3-همشون چرخه کربس رو انجام میدن.

نور 4 بار تو چشم میشکنه:1-قرنیه2-زلالیه3-عدسی4-زجاجیه چون همه این 4 تا شفاف هستن

زلالیه بین عدسی و قرنیه هست که تو وسط این ها عنبیه قرار داره پس زلالیه مستقیما با هر 3 تاشون در ارتباطه

خون خارج شده از چشم به سیاهرگ زبرین میریزه که در نهایت وارد دهلیز راست میشه چون خون تیره داره و باید وارد قسمتی از قلب بشه که خونش تیره هست و چون داره وارد میشه پس به دهلیز اونم به قسمت راستش وارد میشه

چشم قسمت های قابل انقباض داره.عنبیه و مشیمیه و ماهیچه مژکی دارای قدرت انقباض هستن پس به کلسیم شبکه سارکوپلاسمی نیاز دارن و چون به کلسیم نیاز دارن پس تحت تاثیر پاراتیروئید و تیروئید و درواقع تحت تاثیر هیپوفیز پیشین هستن.

فصل 4 زیست 4

مهم ترین بخش این فصل تیروئید بوده.کافیه به کنکور 3 سال اخیر نگاه کنید تا ببینید چجوری تیروئید رو به فصل 8 پیش ربط میدن پس نکته هاش:

میدونید تیروئید تو تنفس سلولی نقش داره.این جمله عینا تو کتاب هست و همین یه جمله برای کلی سوال ترکیبی کافیه.تو پرکاری تیروئید ینی افزایش اگزوسیتوز تیروکسین چرخه های گلیکولیز و کربس با سرعت بیشتری انجام میشه ینی گلوکز بیشتر وارد سلول میشه ینی انرژی(ATP)با سرعت بیشتری تولید میشه و پیرووات خیلی سریع تر تولید میشه.اگزالواستات با سرعت بیشتری تولید و تجزیه میشه و NAD بیشتری احیا میشه و در نتیجه /NADH بیشتری تولید میشه.طی چرخه کربس دی اکسید کربن بیشتری تولید میشه پس خون اسیدی تر میشه ینی پی هاش میاد پایین وهمین باعث میشه لوله پیچ خورده نزدیک و دور ترشح هیدروپن رو افزایش بدن و بازجذب بیکربنات رو افزایش بدن و که اکثرا انرژی خواه هستن پس انرژی مصرف میشه پس ATP به ADP تبدیل میشه و مقدار ادنوزین دی فسفات بشتر میشه.تحت تاثیر افزایش دی اکسید کربن تنفس بیشتر میشه تا اونو بیرون از بدن ببره پس رگ های منتهی به دستگاه تنفس گشادتر میشه.چون دی اکسید کربن زیاد شده کار انیدرازکربنیک هم بیشتر میشه تا بیکربنات بیشتری بسازه.نیاز بدن به ویتامین تیامین زیادتر میشه چون تو چرخه بین گلیکولیز و کربس تو تبدیل پیرروات به بنیان اسید نقش داره.با پرکاری تیروئید ورود و خروج یون های سدیم و پتاسیم بیشتر میشه پس کار پمپ سدیم پتاسیم بیشتر میشه و در واقع الدسترون و نفرون کلیه هم درگیر میشه چون الدسترون تو چرخه سدیم و پتاسیم نقش داره.چون الدسترون زیاد میشه فشار خون افزایش پیدا میکنه و بعضی رگا تنگ میشه و قلب مجبور میشه با قدرت بیشتری پمپاژ کنه در نتیجه بزرگتر میشه و در نتیجه ارتفاع QRS بیشتر میشه و فاصلشون از هم کمتر میشه.

حالا ممکنه کسی که دارای پرکاری تیروئید هست در حالت فعالیت بدنی شدید باشه.مثلا در حال دویدن باشه یعنی ماهیچه های چهارسر ران و دو سر رانش در حال انقباض باشه.در این حالت اکسیژن ماهیچه هاش کم میشه.پس در این حالت پیرووات به جای ورود به چرخه کربس وارد چرخه تخمیر لاکتیکی میه پس لاکتات بیشتری تولید میشه.تو این عمل مقدار دی اکسید کربن هم کم میشه.چون تو چرخه کربس 2 تا co2 تولید میشه ولی تو تخمیر لاکتیکی هیچ دی اکسید کربنی تولید نمیشه پس از کار انیدراز کربنیک کم شده و بیکربنات هم کم میشه(اثر تیروئید بر بیکربنات هم کاهنده هست هم افزاینده)

حالا سوالای سال های اخیر

کنکور 91:

کدام نادرست است؟افزایش غیر طبیعی هورمون تیروئیدی باعث می شود...

1-از میزان ارامش کاسته شود 2-نیاز بدن به بعضی ویتامین ها بیشتر شود

3-مقدار بیشتری پیروویک اسید تولید شود 4-از فعالیت پمپ سدیم کم می شود

معلومه گزینه 4 غلطه

سال 92(نکتش مربوط به فصل 8 پیشه ولی گفته شد)

در یک فرد سالم هنگام فعالیت عضله چهارسر ران به دنبال افزایش....در سلول از....کاسته می شود

1-تولید بنیان اسید-غلظت یون هیدروژن خون 2-تولید لاکتیک اسید-میزان بیکربنات خون

3-تولید دی اکسید کربن-میزان تولید انژری 4-مصرف اکسیژن-تولید اسیدکربنیک

این سوال از سخت ترین سوالا بودکه با نکته های گفته شده خیلی اسون میشه:

وقتی عضله چهارسر ران منقبض میشه اکسیژن کم میشه پس اکسیژن کم میشه و پیرووات به جای وارد شدن به چرخه کربس وارد چرخه تخمیر لاکتیکی میشه که بقیه ماجرا رو گفتم اما گزینه ها

1-تولید بنیان اسد تو چرخه بین گلیکولیز و کربس هست ولی همونطور که گفتم پیرووات به جای ورود به میتوکندری میره به تخمیر پس تولید بنیان اسید یا همون استیل کونازیم کم میشه

2-کاملا درسته و توضیحاتش رو گفتم

3-تولید دی اکسید کربن کم میشه

4-تولید اسید سیتریک تو چرخه کربسه ولی پیرووات به چرخه کربس نمیره

کنکور 93:

هر هورمونی که مصرف گلوکز را در سلول های افزایش می دهد قطعا...

1-از غده ای در بالای تیموس ترشح میشود 2-از غده ای در زیر معده ترشح میشود

3-گیرنده هایی بر روی غشا دارد 4-فعالیت نوعی انزیم موجود در غشای گلبول قرمر را ممکن میسازد

منظور سوال تیروکسین و انسولین هست و جواب گزینه 4 هست

1-انسولین از پایین تیموس ترشح میشه

2-تیروکسین از بالای معده ترشح می شود

3-تیروکسین گیرنده درون غشایی(هسته ای)دارد

4-.منظورش انیدرازکربنیک هست که تیروکسین عملش رو زیاد یا کم میکنه.انسولین هم گلوکز بیشتری وارد سلول میکنه پس تنفس سلولیش رو بیشتر میکنه پس گلیکولیز و کربس با سرعت بیشتری انجام میشه و ...

فصل 6و7:

سوال از چرخه های میتوز و میوز بدون شک جزو سوالات کنکور 94 هستش.

بقیه رو تو قسمت بعدی میگم ولی چیزی که واضح بود اهمیت فصل 8 زیست پیش بود که حداقل 4 تا سوال داره.چیزی که تو سالای 92 و 93 مشهود بوده اینه که طراحا سعی دارن سلول های بدن انسان و گیاهان رو به این فصل ربط بدن و سوال متسقل ازش کم میدن شاید 1 دونه!پس وقتی میخونین سعی کنین مطالب رو با این فصل ترکیب کنین

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

جزوه‌ی زیست اگه بخایم بزاریم باید همینجا بزاریم یا تاپیک جدید ایجاد کنیم؟ :-"

• شروع کننده موضوع

esfrwms