• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا زمان جهت دارد؟

• شروع کننده موضوع

مهرنوش.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان
پیش فرض آیا زمان جهت دارد؟

کمیت های زمان-فشار- شدت جریان دارای بزرگی و جهت اند اما چون از قاعدهی جمع برداری پیروی نمیکنند جزو کمیت نردهای قرار میگیرند
درود دوستان
من متوجه نمی شم که زمان چطور میتونه دارای جهت باشه؟ :-?
میشه اگه کسی میدونه توضیح بده....
<D=

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : آیا زمان جهت دارد؟

به نقل از rira :
پیش فرض آیا زمان جهت دارد؟

کمیت های زمان-فشار- شدت جریان دارای بزرگی و جهت اند اما چون از قاعدهی جمع برداری پیروی نمیکنند جزو کمیت نردهای قرار میگیرند
درود دوستان
من متوجه نمی شم که زمان چطور میتونه دارای جهت باشه؟ :-?
میشه اگه کسی میدونه توضیح بده....
<D=

از بی نظمی. زمان در جهتی افزایش پیدا میکنه که بی نظمی کل دنیا زیاد بشه یا دست کم تغییر نکنه.

مثلن اگه یه جعبه رو با یه دیواره به دو قسمت تقسیم کرده باشیم و یه طرف دیوار گاز باشه و طرف دیگه اش خالی باشه ، و بعد دیواره رو برداریم ، گاز تو کل ظرف پخش میشه. اما هیچ وقت نمیبینیم که گاز دوباره تو یه طرف جعبه خود به خود جمع بشه. تنها در صورتی اینو میبینیم که زمان به عقب برگرده (مثل فیلم ها که زمان به عقب بر میگرده و لیوان شکسته مثلن دوباره به حالت اولش برمیگرده) .
حالت اول (گاز یه طرف جعبه باشه ) با نظم تر از حالتیه که گاز تو کل ظرف پراکنده ست. و جهت زمان رو هم همون نشون میده.

• شروع کننده موضوع

مهرنوش.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

به نقل از H̶O̶S̶E̶I̶N̶ :
از بی نظمی. زمان در جهتی افزایش پیدا میکنه که بی نظمی کل دنیا زیاد بشه یا دست کم تغییر نکنه.

مثلن اگه یه جعبه رو با یه دیواره به دو قسمت تقسیم کرده باشیم و یه طرف دیوار گاز باشه و طرف دیگه اش خالی باشه ، و بعد دیواره رو برداریم ، گاز تو کل ظرف پخش میشه. اما هیچ وقت نمیبینیم که گاز دوباره تو یه طرف جعبه خود به خود جمع بشه. تنها در صورتی اینو میبینیم که زمان به عقب برگرده (مثل فیلم ها که زمان به عقب بر میگرده و لیوان شکسته مثلن دوباره به حالت اولش برمیگرده) .
حالت اول (گاز یه طرف جعبه باشه ) با نظم تر از حالتیه که گاز تو کل ظرف پراکنده ست. و جهت زمان رو هم همون نشون میده.
من منظورتون رو از این جمله نمیفهمم میشه بیشتر توضیح بدید
( زمان در جهتی افزایش پیدا میکنه که بی نظمی کل دنیا زیاد بشه یا دست کم تغییر نکنه)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از rira :
من منظورتون رو از این جمله نمیفهمم میشه بیشتر توضیح بدید
( زمان در جهتی افزایش پیدا میکنه که بی نظمی کل دنیا زیاد بشه یا دست کم تغییر نکنه)

ببینید بحث در مورد اینه که زمان جهت داره یا نه. یعنی واقعن زمان به سمت جلو در حرکته ؟

چیزی که این سوالو روشن تر میکنه اینه :

فرض کنید ما یه فیلمی ضبط میکنیم. بعد فیلم رو تماشا میکنیم. خب همه چی تو فیلم عادی هست و مطابق انتظار. اما حالا فرض کنید فیلم رو برعکس پخش کنیم. شما میفهمید برعکس پخش میشه یا نه ؟ اگه مثلن از یه آونگ در حال نوسان فیلم گرفته باشیم. بعد فیلم رو برعکس پخش کنیم هیچ چیز غیر عادی دیده نمیشه. یعنی اگه به یه نفر فیلم رو نشون بدیم اصلن متوجه نمیشه برعکس داره پخش میشه. باز هم میبینیم که آونگ داره نوسان میکنه. یا مثلن توپی که به زمین میخوره و به بالا برمیگرده (فرض کنید اتلاف نداریم). پس انگار اگه جهت زمان رو برعکس کنیم بیشتر چیزا هنوز هم با فیزیک سازگار هستن.
اما همونطور که گفتم بیشتر چیزا سازگار هستن نه همشون.
مثلن صحنه ی شکستن یه لیوان که از میز میفته رو زمین رو اگه بر عکس پخش کنیم کاملن غیر عادیه. و هر کسی ببینه میگه فیلم داره بر عکس پخش میشه . هیچ کس تا حالا ندیده یه جسم شکسته بیاد جمع بشه و سالم بشه خود به خود !
این شکستن اجسام یه نمونه از تغییر کمیتی هست به اسم آنتروپی. که معیاریه واسه بی نظمی. قانون دوم ترمودینامیک میگه آنتروپی هیچ وقت کم نمیشه. و در نتیجه هیچ وقت نظم زیاد نمیشه. دنیا به سمت بی نظم شدن حرکت میکنه.

اسیمو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف

به نظر من زمان هم میتونه جهت داشته باشه...البته نه اونجوری که جسم شکسته دوباره سالم بشه..میتونیم بگیم سفر در زمان میتونه اینو ثابت کنه که زمان میتونه جهت داشته باشه و به عقب یا حتی زودتر به حلو بره ،البته نه مثل فیلم های علمی تخیلی،یک جلو رفتن سریع یا عقب رفتن مجازی که زمان تغییر میکنه اما اعمال تغیر نمیکنه و اون لیوانه درست نمیشه...و لازمه این سفر هم سرعت نور و حتی بالا تره... :)

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

دبیر فیزیک سال چهارم من میگف زمان کمیت برداریه...البته توکنکور ن...

بالا