• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات درسی / رشته تجربی

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

hilla 2013

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 ناحیه 4
شهر
تبریز
دانشگاه
همین تبریز خودمون البته علو
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : اشکالات درسی / رشته تجربی

این نشاسته تو بدن جانوران کجا هیدرولیز میشه؟
داخل سلول یا داخل لوله گوارشی؟

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

به نقل از helia 2013 :
این نشاسته تو بدن جانوران کجا هیدرولیز میشه؟
داخل سلول یا داخل لوله گوارشی؟
اول توی دهان پتالین هست که تجزیه اش میکنه به مالتوز در مورد انسان میگم.
بعدش برون سلولی کلن گوارش میشه دیگه به صورت مونومر جذب میشه.

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

همه قارچ هاي تك سلولي مخمر حساب ميشن ؟

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Aroosak :
طبق کتاب آسکومیست تک سلولی مخمره. اینکه شاخه های دیگه تک سلولی دارن یا نه، نمیدونیم. :D
*هیچ مخمری میتوکندری نداره، اگر هم داشته باشه خرابه!

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

ما میگیم تو گیاهان، هاگ در اثر تقسیم میوز به وجود میاد.
تقسیم میوز هم باید سلول دیپلویید بشه. البت ممکنه تریپلویید (؟!) و اینا هم باشه (تا چه حد این قسمتش درسته ؟ )
و اینکه قارچ گیاه نیست!

الان تو قارچ (کپک) نوروسپوراکراسا کتاب گفته که هاپلویید ـه، بعدش گفته که روی هاگش بیدل و تیتوم آزمایش کردند. خب، اگه چرخه‌ی سلولی‌ش مث گیاهان باشه چطوری میتونه هاگ داشته باشه ؟ هاگ در قارچ‌ها به چه معنایی هست ؟ (احتمالا تعریف هاگ ها متفاوته! من اطلاعی ندارم متاسفانه)

بعدش در شکل کتاب که آزمایش رو نشون میده، روی لوله‌ی آزمایش مرحله دوم نوشته رشد روی محیط کشت کامل و بعدش روی پیکان نوشته : میتوز و میوز ، خب اگه هاگش باشه (که بنابر شکل و متن کتاب هاگش هست!) هاگ باز چه طور تقسیم میوز انجام میده ؟

درکل اگه بشه راجع به این توضیح بدین. ممنون.

* کتاب من چاپ 86 ـه! :| :D

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از E Nourollahi :
ما میگیم تو گیاهان، هاگ در اثر تقسیم میوز به وجود میاد.
تقسیم میوز هم باید سلول دیپلویید بشه. البت ممکنه تریپلویید (؟!) و اینا هم باشه (تا چه حد این قسمتش درسته ؟ )
و اینکه قارچ گیاه نیست!

الان تو قارچ (کپک) نوروسپوراکراسا کتاب گفته که هاپلویید ـه، بعدش گفته که روی هاگش بیدل و تیتوم آزمایش کردند. خب، اگه چرخه‌ی سلولی‌ش مث گیاهان باشه چطوری میتونه هاگ داشته باشه ؟ هاگ در قارچ‌ها به چه معنایی هست ؟ (احتمالا تعریف هاگ ها متفاوته! من اطلاعی ندارم متاسفانه)

بعدش در شکل کتاب که آزمایش رو نشون میده، روی لوله‌ی آزمایش مرحله دوم نوشته رشد روی محیط کشت کامل و بعدش روی پیکان نوشته : میتوز و میوز ، خب اگه هاگش باشه (که بنابر شکل و متن کتاب هاگش هست!) هاگ باز چه طور تقسیم میوز انجام میده ؟

درکل اگه بشه راجع به این توضیح بدین. ممنون.

* کتاب من چاپ 86 ـه! :| :D
بیا یاهو بگم ;;)

گوگولی مگولی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanehgan
شهر
kermanshah

سوال۵۵ گاج نقره ای رو مشکل دارم چون شکل داره نمیتونم بنویسم

* پست فارسی شد
لطفا فارسی تایپ کنید

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

به نقل از {:zahra:} :
سوال۵۵ گاج نقره ای رو مشکل دارم چون شکل داره نمیتونم بنویسم

* پست فارسی شد
لطفا فارسی تایپ کنید

چه درسی چه سالی؟

گوگولی مگولی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanehgan
شهر
kermanshah

به نقل از مهسا م :
چه درسی چه سالی؟
زیست
سال دومه مولکول زیستی
گاج جامع نقره ای

amirhblo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Aroosak :
تو صفحه ٢٥٠ نوشته همه قارچ ها به جز مخمر ها نخينه دارند. پس فقط مخمر ها تك سلولي اند!

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

درود اقا من یه سری سئوال ضمن خوندن زیست برام پیش اومده،1-2 هفس میخوام بپرسم وقت نشد، به نظر خودم سئوالات سخت و مهمین! دوستانی اگه جواب بدین سپاسگزار خواهم بود فقط اینو بگم از فصل های حواس و هورمون هاست و همشم از شکلهاس پس اگه مبخواید جواب بدین کتاب دم دستون باشه:
1- کتاب میگه جای مایع مغزی نخاعی بین سخت شامه و نرم شامس، حالا دقیقا کجاس؟ علی کرامت میگه بین سخت شامه و عنکبوتیه و از شکل کتاب هم همین استنباط میشه...

2-جنس مشیمیه چیه؟ماهیچه ایه؟

3-تو شکل 3-3 صفحه ی 58 زیست 2، دندریت و اکسون سلول های مخروطی و استوانه ای دقیقا کدو م قسمتاس؟

4- تو شکل 7-3 صفحه ی 65 زیست2،شکل وسطی جوانه چشایی و اون ریزها سلول چشایی هستن؟

5-همین شکل7-3،شکل سمت چپی، مناطق حساس تر به ترشی و شوری و شیرینی با هم مقداری هم پوشانی دارن، ایا میتوان گفت سلول های گرینه این قسمت ها 2 نوع پروتئین سطحی دارن؟ یا سلولهای گیرنده هر مزه مستقلن و تو اون ناحیه به صورت ترکیبی و با تراکم زیاد(چون بقیه زبان هم مزه ها رو حس میکنه منتهی با حساسیت کمتر) قرار دارن؟

5-شکل 9-3 صفحه ی 68، از کانال جانبی ماهی یک عصب خارج میشه یا تعداد زیادی؟ یکی میگفت یه عصب هم تو شکل چند استوانه خارج شده که به یه استوانه مشترک میرسه...

6-صفحه ی 69 میگه برخی حشرات مثل زنبور با چشم مرکب مبتونن رنگها رو ببینن ،یعنی سایر حشرات رنگها رو نمیبین و در نتیجه هر چشم مرکبی رنگی نمیبنه؟

7-با توجه به شکل 4-4 صفحه ی 80 ایا میتوان گفت خروج گلوکاگون و انسولین فقط از زیر پانکراسه؟

8-با توجه به شکل 6-4 صفحه ی 84 (اون شکل مغز ) زیر هیپوفیز و جلوی مغز حفراتی وسط استخوان دیده میشه،این حفره همون حفره های خون سخت شامس؟(شکل 11-2 صفحه ی 44)

9- با توجه یه مطالب پاراگراف سوم صفحه ی 85 ایا میتوان گفت:
هورمون های ازاد کننده قطعا باعث ساخت و ترشح هورمون توسط هیپوفیز میشه اما هورمون مهارکننده قطعا باعث توقف ساخت هورمون توسط هپوفیز نمیشه اما قطعا باعث کاهش ترشح میشه؟

A.H.Z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرّم آباد
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

درود هم بر شما دوست عزیز....
لازم میدونم ک حتما قبلش بگم که من هم مث شما کنکوری هستم و فقط نظرمو میگم...ما چون دبیرای خوبی نداریم پس اینا فقط نظر خودمه و بس....یعنی من هم تنها با توجه به متن کتاب به خودم اجازه پاسخ دهی میدم...
به نقل از عمه ی توکلی! :
درود اقا من یه سری سئوال ضمن خوندن زیست برام پیش اومده،1-2 هفس میخوام بپرسم وقت نشد، به نظر خودم سئوالات سخت و مهمین! دوستانی اگه جواب بدین سپاسگزار خواهم بود فقط اینو بگم از فصل های حواس و هورمون هاست و همشم از شکلهاس پس اگه مبخواید جواب بدین کتاب دم دستون باشه:
1- کتاب میگه جای مایع مغزی نخاعی بین سخت شامه و نرم شامس، حالا دقیقا کجاس؟ علی کرامت میگه بین سخت شامه و عنکبوتیه و از شکل کتاب هم همین استنباط میشه... آفرین :) من هم خودم این مورد رو زیاد تو تستای کتابای مختلف دیدم...ارجحیت قطعا با متن کتابه....البته آقای کرامت عزیز هم چیز خارج از کتابی نگفتن چون اون چیزی که ایشون اشاره کردن زیرمجموعه ای از متن کتابه...ولی نظر من اینه که چون طراحان کنکور سوالاتی که طرح میکنن غالبالا تا حدود زیادی با علم موجود هم هماهنگی داره فک نمیکنم قصد داشته باشن روی این موضوع آنچنان پا فشاری کنن...

2-جنس مشیمیه چیه؟ماهیچه ایه؟ تا جایی که من میدونم تو متن کتاب اشاره صریحی به این موضوع نشده...به نظر بنده بهتره که به خاطر داشته باشیم که مشمیه واجد بافت ماهیچه ای هم هست...

3-تو شکل 3-3 صفحه ی 58 زیست 2، دندریت و اکسون سلول های مخروطی و استوانه ای دقیقا کدو م قسمتاس؟ باز هم به نظر بنده میشه استدلال کرد که چون حساسیت سلول های استوانه ای نسبت به نور زیادتره پس قاعدتا نیاز به دندریت بلندتری هم دارن...از طرف دیگه اگه به شکل خوب توجه کنید میبینید ک پایانه های آکسون این دو نورون تمایزیافته مشخص شده ; پس سمت راست هر دو دندریت و سمت چپ هر دو آکسون....

4- تو شکل 7-3 صفحه ی 65 زیست2،شکل وسطی جوانه چشایی و اون ریزها سلول چشایی هستن؟ به نظر من شکل وسطی باز هم نشون دهنده سطح زبانه و اون نقاط بنفش رنگ هر کدوم یک جوانه چشایی هستن و در واقع شکل سمت راست نشان دهنده یک جوانه چشایی است که خود اون شامل چندین سلول چشایی و موارد دیگر است .....

5-همین شکل7-3،شکل سمت چپی، مناطق حساس تر به ترشی و شوری و شیرینی با هم مقداری هم پوشانی دارن، ایا میتوان گفت سلول های گرینه این قسمت ها 2 نوع پروتئین سطحی دارن؟ یا سلولهای گیرنده هر مزه مستقلن و تو اون ناحیه به صورت ترکیبی و با تراکم زیاد(چون بقیه زبان هم مزه ها رو حس میکنه منتهی با حساسیت کمتر) قرار دارن؟ به نظر من این موضوع صلاحیت طرح تست نداره...چون با توجه به متن کتاب هیچ کدوم از این 2 مورد قابل برداشت نیست...

5-شکل 9-3 صفحه ی 68، از کانال جانبی ماهی یک عصب خارج میشه یا تعداد زیادی؟ یکی میگفت یه عصب هم تو شکل چند استوانه خارج شده که به یه استوانه مشترک میرسه... باز هم به نظر من این موضوع صلاحیت طرح تست نداره به دلایلی که در سوال قبل گفتم...

6-صفحه ی 69 میگه برخی حشرات مثل زنبور با چشم مرکب مبتونن رنگها رو ببینن ،یعنی سایر حشرات رنگها رو نمیبین و در نتیجه هر چشم مرکبی رنگی نمیبنه؟ بله , با توجه به متن کتاب میشه گفت:
1.همه حشرات و خرچنگ ها چشم مرکب دارن که به اونا کمک میکنه که قادر به تشخیص جزئی ترین حرکات محیط باشن و وجود شکارچی رو به موقع حس کنن....
2.برخی از حشرات مثل زنبورعسل چون بالاخره دیگه حشره هستن علاوه بر داشتن قابلیت های بالا میتونن از این چشم مرکب برای دیدن رنگ ها و پرتوهای فرابنفش استفاده کنن...
3.بسیاری از حشرات میتونن پرتوهای فرابنفش رو ببینن....
میشه گفت شاید موارد 2 و3 با هم تناقضی ندارن....در واقع قابل توجیه هم هست....

7-با توجه به شکل 4-4 صفحه ی 80 ایا میتوان گفت خروج گلوکاگون و انسولین فقط از زیر پانکراسه؟ شاید درست باشه ولی به نظر من صلاحیت طرح تست نداره....

8-با توجه به شکل 6-4 صفحه ی 84 (اون شکل مغز ) زیر هیپوفیز و جلوی مغز حفراتی وسط استخوان دیده میشه،این حفره همون حفره های خون سخت شامس؟(شکل 11-2 صفحه ی 44) به نظر من قطعا نه...چرا اون حفرات تو شکل در استخوان دیده میشن که به احتمال زیاد مربوط به حفرات خود استخوان و بافت اسفنجی(متخلخل)بودن آن است در حالی که اون یکی حفرات مربوط به سخت شامه هستن و به احتمال زیاد خیلی خیلی کوچکتر از اینن که بخوان تو این نما خودنمایی کنن :D...عجب جمله به قول معروف شاخی گفتم :D...

9- با توجه یه مطالب پاراگراف سوم صفحه ی 85 ایا میتوان گفت:
هورمون های ازاد کننده قطعا باعث ساخت و ترشح هورمون توسط هیپوفیز میشه اما هورمون مهارکننده قطعا باعث توقف ساخت هورمون توسط هپوفیز نمیشه اما قطعا باعث کاهش ترشح میشه؟ بازهم آفرین دوست عزیز <D= ...این موضوع رو من هم قبلا بهش رسیدم....این موضوع کاملا صلاحیت طرح تست داره چون در متن کتاب به صراحت بهش اشاره شده...
و در آخر مجددا اشاره میکنم که این پاسخ ها تنها نظرات شخصی منه و قطعا و حتما درست و قابل رجوع نیست....
دیگه به بزرگی خودتون ببخشید :) :)....

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

به نقل از AMirhOs$EiN :
درود هم بر شما دوست عزیز....
لازم میدونم ک حتما قبلش بگم که من هم مث شما کنکوری هستم و فقط نظرمو میگم...ما چون دبیرای خوبی نداریم پس اینا فقط نظر خودمه و بس....یعنی من هم تنها با توجه به متن کتاب به خودم اجازه پاسخ دهی میدم...
و در آخر مجددا اشاره میکنم که این پاسخ ها تنها نظرات شخصی منه و قطعا و حتما درست و قابل رجوع نیست....
دیگه به بزرگی خودتون ببخشید :) :)....
درود بر شما، سئوال 5 کاملا از شکل برداشت میشه، فراموش نکنیم با طراح استاندارد طرف نیستیم و موجود روانی و قیدگرایی! به نام طراح زیست 94 مقابل ماست...

• لایک
امتیازات: A.H.Z

A.H.Z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرّم آباد
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از عمه ی توکلی! :
درود بر شما، سئوال 5 کاملا از شکل برداشت میشه، فراموش نکنیم با طراح استاندارد طرف نیستیم و موجود روانی و قیدگرایی! به نام طراح زیست 94 مقابل ماست...
هر کانال تعدادی سلول مژه دار داره که مشابه سلول های گیرنده مکانیکی گوش هستند....از هر کدوم از این سلول ها ی عصب خارج میشه که در نهایت از به پیوستن اون ها ی عصب بزرگتر به وجود میاد...
پس شاید بشه گفت که بهتره بگیم که از هر کانال جانبی یک عصب خارج می شود...
سپاس فراوان.... >:D< >:D<

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

لوب بينايي در ماهي يه دونه است؟ يا مثل بويايي دو تا؟(با توجه به شکل فصل دو زيست دو)

faezeh iq

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر عسل:)
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی:)

سلام دوستان ...
واسه ی شمارش واج های کلمه ای مثل دستبند ؟!
با شکل آواییش کار داریم؟ یعنی "ت "رو حساب نمیکنیم؟!
من درآوردی نباشد لطفا:D

faezeh iq

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از inspiré :
لوب بينايي در ماهي يه دونه است؟ يا مثل بويايي دو تا؟(با توجه به شکل فصل دو زيست دو)
بنظر من یدونه اس!:)
با توجه به اینکه مخچه هم یدونه اس و همونطور ک مخچه رو نشون داده به همون صورت لوب بینایی رو هم نشون داده
پس دلیلی واسه دو تا بودنش نیست!

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از faezeh iq :
بنظر من یدونه اس!:)
با توجه به اینکه مخچه هم یدونه اس و همونطور ک مخچه رو نشون داده به همون صورت لوب بینایی رو هم نشون داده
پس دلیلی واسه دو تا بودنش نیست!
خب الان يه مدتي از گذاشتن اين سوال ميگذره، از معلمم پرسيدم گفت دوتا توجيهش هم بيشتربدانيد آخر فصل دو،عکس ماهي استخواني بود.
سوال زبان فارسيتون رو در اشکالات دروس عمومي بپرسيد

faezeh iq

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه

به نقل از inspiré :
خب الان يه مدتي از گذاشتن اين سوال ميگذره، از معلمم پرسيدم گفت دوتا توجيهش هم بيشتربدانيد آخر فصل دو،عکس ماهي استخواني بود.
سوال زبان فارسيتون رو در اشکالات دروس عمومي بپرسيد
بله:) ولی توی همین شکل گفته لب های بویایی ولی واسه لوب بینایی مفرد استفاده شده:D
;;) حالا زیاد مهم نیست:)
ممنون که گفتین!

بالا